Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρεά Οργάνων


Sam

Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?  

302

  1. 1. Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?

    • ναι - είμαι ήδη δωρητής οργάνων
      74
    • ναι θα ήθελα αλλά δεν έχω προλαβει να ασχοληθώ/δεν εχω ενημερωθει για την διαδικασια
      209
    • το σκέφτομαι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα
      104
    • όχι δεν θα το ήθελα
      112


Recommended Posts

Το ξαναπα? Αν δεν το ξαναπα να το πω τωρα.......εγω αμα πεθανω καντε με οτι θετε....δεν με νοιαζει καθολου. Δεν πα να θεωρουν απο πριν. Ε, και? Αμα ειμαι ψωφια ποσως με ενδιαφερει η ελευθερια της αποφασης μου. ΔΕΝ θα ζω για να με νοιαζει........απλα τα πραγματα.....ολα τα αλλα για μενα ειναι περιττα. Εξαλλου θα ζησουν ανθρωποι ετσι. Καλα κανουν.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελπιζω μονο, οσοι διαφωνουν, οχι με το νομοσχεδιο, με τη δωρεα οργανων, να μη την πατησουν σαν τον ασθενη στη διαφημιση (δε μπορω να βρω λινκ).

 

Εμενα μ'άρεσει το νομοσχεδιο αυτο. Θεωρω οτι επιτελους εγινε και ενα καλο στη χωρα αυτη! Αλλωστε δεν ειναι υποχρεωτικο για κανεναν να συμμετεχει. Μια απλη αιτησουλα κανεις και σε εξαιρουν....αν και δε καταλαβαινω ποιο το νοημα....προικα θα τα παρεις? Τεσπα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η έκθεση της σορού μου μου στην αυλή μου προκαλεί σοβαρό πρόβλημα υγείας στο υπόλοιπο σύνολο των ανθρώπων, η οποία όπως πολύ σωστα θέτεις περιορίζουν ανθυγεινές συνθήκες για τουςυπόλοιπους.

Και ποιός σου είπε ότι είναι υποχρεωτική η ταφή των ανθρώπων?

Αν έχεις λεφτά πας εξωτερικό και αποτεφρώνεις τον θανόντα και σκορπίζεις την τέφρα του όπου θες, ή την κρατάς διακοσμητικό στοιχείο σε τεφροδόχο στο σαλόνι σου.

Υπάρχει κανένας νόμος που να λέει ότι έχουν την εικαζόμενη συναίνεσή μου να με θάψουν?

 

Η ελεύθερη βούληση γι'αυτό λέγεται και ΕΛΕΥΘΕΡΗ. Και με αυτό το νομοσχέδιο παύει να είναι ελεύθερη, άρα και το σχόλιο μου περί χουντικού νόμου.

 

Ας κάνει πρώτα μια σωστή καμπάνια το κράτος για την δωρέα μοσχευμάτων και μετά το συζητάμε.

Έχεις δει κανένα γιατρό να ζητάει απο τους συγγενείς ενός θανόντα να τους λέει "σας παρακαλώ σκεφτείτε να δωρίσετε τα όργανα?"

Οχι , ή τουλάχιστον πολύ λίγοι το κάνουνε.

Ανακοινώνουν το θάνατο και μετά τελείωσε το θέμα.

 

Επίσης (ξαναλέω) αυτή η παράγραφος για να γίνοναι μεταμοσχύεσεις σε ιδιωτικά νοσοκομεία δεν βλέπω να σχολιάζετε από κανέναν.

 

Εμπόριο οργάνων γίνεται και τώρα, αυτού τους είδους το νομοσχέδιο αφήνει αρκετά παράθυρα για να ενταθεί και πολύ μάλιστα.

Γιατί αν πεθάνω εγώ (π.χ.) ποιός κρατικός φορέας θα ελέγξει ότι τα ό ργανά μου θα πάνε σε αυτό που τα έχει ανάγκη και όχι σε αυτόν που πληρώνει τα περισσότερα και περιμένει σε ιδιωτικό νοσοκομείο για την μεταμόσχευση?

 

Και όπως και να το κάνουμε εικαζόμενη συναίνεση δεν υφίσταται, απάντησε και μια κοπέλα πιο πάνω με νομικούς όρους.

 

 

Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα προχωρήσει το νομοσχέδιο, όμως και μόνο που προτείνεται κάτι τέτοιο, δείχνει ότι προετοιμάζουν την κοινή γνώμη για θυσία των ατομικών δικαιωμάτων για το καλό της κοινωνίας, αν περάσει θα ανατρέψει τις σημερινές νομικές αντιλήψεις για το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.

Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Δεν μπορεί να μου επιβάλει κανείς να γίνω καλή και αλτρουίστρια με το ζόρι, άμα θέλω να γίνω θα γίνω μόνη μου για να έχει και αξία. Αυτός ο νόμος έχει μια επίφαση αλτρουισμού - θα πάρουμε τα όργανα από εγκεφαλικά νεκρούς για να σωθούν ανθρώπινες ζωές- αλλά ανοίγει την πόρτα για την καταπάτηση των ατομικών δικαιωμάτων.

 

Πως να το κάνουμε τώρα.............έχω δικαίωμα να διαθέτω τον εαυτό μου όπως γουστάρω χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνω να τα δηλώνω εξ'αρχής.

 

Και να σου πω και το άλλο.

Άντε και πεθαίνω Παρασκευή βράδυ (δημόσιες υπηρεσίες κλπ κλειστά άπαντα).

Πως θα ξέρουν οι γιατροί ότι εγώ έχω υπογράψει χαρτί για τη ΜΗ αφαίρεση των οργάνων μου?

Θα περιμένουν να περάσει το ΣΚ, να ανοίξουν οι υπηρεσίες την Δευτέρα?

'Η θα μου αφαιρέσουν προληπτικά τα οργανά μου και την Δευτέρα θα τα ξαναβάλουν πίσω?????

Ή θα πρέπει να κουβάλαει ο καθένας μας το χαρτί με την μη συναίνεση στο πορτοφόλι του?

Και μην μου πεις τίποτα για online συνδέσεις κλπ, γιατί στην Ελλάδα ζούμε.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Harlow, το επιχειρημα με την ταφη δεν στεκει. Τουλαχιστον για ΧΟ η ταφη ειναι υποχρεωτικη. Εχεις ηδη δηλωσει (οχι εσυ....γενικα) οτι εισαι ΧΟ κι ετσι ακολουθειται η διαδικασια βασει των πιστευω σου. Τωρα μη μου πεις οτι μπορει να εισαι ΧΟ και να μη θες τη ταφη...εκει υπαρχει "θεμα" πιστης. Δε θυμαμαι πως το λεει, κατι με χους ....

 

Το θεμα με το εμποριο, υπαρχει γιατι δεν υπαρχει αποθεμα μοσχευματων. Κι ετσι εχουμε μεγαλη αναμονη για ελαχιστα μοσχευματα. Προφανως, εκει παιζει θεμα εμποριου. Αν ομως τα μοσχευματα ηταν αφθονα, ουτε λιστες αναμονης θα ειχαμε, ουτε τιποτα, οποτε τι να εμπορευτεις? Οποτε, σε αυτη τη περιπτωση, γιατι οχι και στα ιδιωτικα?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπιζω μονο, οσοι διαφωνουν, οχι με το νομοσχεδιο, με τη δωρεα οργανων, να μη την πατησουν σαν τον ασθενη στη διαφημιση (δε μπορω να βρω λινκ).

 

Εγώ διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως με το νομοσχέδιο,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΩΡΕΑ.

Και θεωρώ ότι οι άνθρωποι που διαφωνούν με την δωρέα έχουν πάρα πολύ άδικο.

Αλλά είναι δικαίωμά τους...........και όπως δεν θέλω να μου στερούν εμένα τα αυταπόδεικτα δικαιώματά μου, έτσι δεν θέλω να τα στερούν και απ΄αυτούς.

Και αυτό το νομοσχέδιο όταν τους λέει ότι έχει την εικαζόμενη συναίνεσή τους, αυτομάτως τους το στερεί......άρα είναι χουντικό.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως με το νομοσχέδιο,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΩΡΕΑ.

Και θεωρώ ότι οι άνθρωποι που διαφωνούν με την δωρέα έχουν πάρα πολύ άδικο.

Αλλά είναι δικαίωμά τους...........και όπως δεν θέλω να μου στερούν εμένα τα αυταπόδεικτα δικαιώματά μου, έτσι δεν θέλω να τα στερούν και απ΄αυτούς.

Και αυτό το νομοσχέδιο όταν τους λέει ότι έχει την εικαζόμενη συναίνεσή τους, αυτομάτως τους το στερεί......άρα είναι χουντικό.

 

Δε το πα για σενα παιδι μου! :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Harlow, το επιχειρημα με την ταφη δεν στεκει. Τουλαχιστον για ΧΟ η ταφη ειναι υποχρεωτικη. Εχεις ηδη δηλωσει (οχι εσυ....γενικα) οτι εισαι ΧΟ κι ετσι ακολουθειται η διαδικασια βασει των πιστευω σου. Τωρα μη μου πεις οτι μπορει να εισαι ΧΟ και να μη θες τη ταφη...εκει υπαρχει "θεμα" πιστης. Δε θυμαμαι πως το λεει, κατι με χους ....

 

Το θεμα με το εμποριο, υπαρχει γιατι δεν υπαρχει αποθεμα μοσχευματων. Κι ετσι εχουμε μεγαλη αναμονη για ελαχιστα μοσχευματα. Προφανως, εκει παιζει θεμα εμποριου. Αν ομως τα μοσχευματα ηταν αφθονα, ουτε λιστες αναμονης θα ειχαμε, ουτε τιποτα, οποτε τι να εμπορευτεις? Οποτε, σε αυτη τη περιπτωση, γιατι οχι και στα ιδιωτικα?

 

Η ταφή είναι υποχρεωτική για τους ΧΟ βάσει της εκκλησίας, δεν υπάρχει πουθενά σε κανένα νομοσχέδιο η εικαζόμενη συναίνεσή μου ότι είμαι ΧΟ και όχι βουδίστρια. Και δεν μου ζητάει κανένας νόμος να πάω να το δηλώσω.

 

Γιατί τα ιδιωτικά δεν τα ελέγχει κανένας και δεν μου διασφαλίζει κανένας ότι τα όργανά μου θα πάνε σε αυτόν που έχει προτεραιότητα και όχι σε αυτόν που έχει τα πιο πολλά λεφτά.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Δε το πα για σενα παιδι μου! :D

Ναι καλέ, πάτησα πάνω σου για να πω την γνώμη μου (λείπει και η μαλεκον να της κάνω λίγο τα νεύρα κουρέλια:P)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

@Active Member

το σπότ θα το βρείς στο 2ο άρθρο στην υπογραφή μου

 

@ Harlow

θα ήθελες να αναλύσεις γιατί είναι χουντικό; τι ακριβώς σε αναγκάζουν να κάνεις; ποιο δικαίωμα και ποια ελευθερία σου παραβιάζει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ταφή είναι υποχρεωτική για τους ΧΟ βάσει της εκκλησίας, δεν υπάρχει πουθενά σε κανένα νομοσχέδιο η εικαζόμενη συναίνεσή μου ότι είμαι ΧΟ και όχι βουδίστρια. Και δεν μου ζητάει κανένας νόμος να πάω να το δηλώσω.

 

 

Εχεις παρει ποτε πιστοποιητικο γεννησης? Για δες τι θρησκευμα λεει....Το παιδι δε το δηλωσες στο Δημο? Τη βαφτιση? (δε ξερω αν το βαφτισες κιολας.....γενικα μιλαμε τωρα....)...εκει δηλωνεις επισημα θρησκευμα. Το οτι δεν αναγραφεται πλεον στις ταυτοτητες δε σημαινει οτι δεν αναγραφεται πουθενα επισημα.

 

 

Γιατί τα ιδιωτικά δεν τα ελέγχει κανένας και δεν μου διασφαλίζει κανένας ότι τα όργανά μου θα πάνε σε αυτόν που έχει προτεραιότητα και όχι σε αυτόν που έχει τα πιο πολλά λεφτά.

 

Μου φαινεται δε διαβασες αυτο που ειπα σχετικα με τη ζητηση-προσφορα μοσχευματων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο εθνικός οργανισμός μεταμοσχεύσεων που επιβλέπει τις λίστες και τις προτεραιότητες μεταμόσχευσης είναι δημόσιος. Τα ιδιωτικά νοσοκομεία σήμερα αποφεύγουν να δηλώσουν τους υποψήφιους δότες γιατί δεν υπάρχει αποζημείωση και «μπαίνουν μέσα» με τις επεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

@ Harlow

θα ήθελες να αναλύσεις γιατί είναι χουντικό; τι ακριβώς σε αναγκάζουν να κάνεις; ποιο δικαίωμα και ποια ελευθερία σου παραβιάζει;

 

Σου κάνω quote άλλα πόστ που περιέχουν νομικούς όρους.

Διάβασέ τους και μου απαντάς

 

 

Το διάβασα εχθές και δεν το πίστευα...

Γενικά βρίσκω τη δωρεά οργάνων μια αλτρουιστική πράξη, όταν όμως το έχεις αποφασίσει εσύ κι όχι όταν σου το επιβάλλει ο νομοθέτης, το βρίσκω αδιανόητο. Πόσοι άνθρωποι θα ενημερωθούν, πόσοι θα πάνε να κάνουν δήλωση (με γνήσιο υπογραφής !) και πόσοι συγγενείς θα πληροφορηθούν ότι αφαίρεσαν όργανα από νεκρό συγγενή τους επειδή δεν είχε κάνει δήλωση ....!!!

Υπάρχει και κάτι που λέγεται ανθρώπινη αξιοπρέπεια δεν είναι το σώμα μου ιδιοκτησία του κράτους για να αποφασίζει γι αυτό ούτε ο υπουργός ούτε κανείς.

Όπως δεν μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον να δώσει αίμα το ίδιο δεν μπορείς να τον υποχρεώσεις να γίνει "δωρητής" (καταργείται η έννοια της δωρεάς αφού δεν υπάρχει βούληση, μάλλον κατάσχεση οργάνων είναι) οργάνων. Φαντάζεστε ένα νόμο που θα έλεγε όλοι είναι εθελοντές αιμοδότες εκτός αν κάνουν δήλωση με γνήσιο υπογραφής, διαφορετικά μπορεί να σου πάρουν αίμα αναγκαστικά???

Το βρίσκω αισχρό σα σκέψη. Πραγματικά φοβάμαι γιατί κάθε μέρα αυτό το κράτος μου επιβεβαιώνει ότι μας βλέπει σαν κρέας και ιδιοκτησία του, ζώα, κτήνη δηλαδή...

 

 

Όχι δεν είναι, είναι αντίθετο με τη συνταγματική προστασία του δικαιώματος στην προσωπικότητα και την ελευθερία, αφού το κράτος κάνει μια επιλογή που αφορά το σώμα του καθενός και τον καλεί να εναντιωθεί με τυπική δήλωση. Καλλιεργεί την ιδέα ότι τα άτομα δεν είναι αυτόβουλα αλλά ιδιοκτησία του κράτους που μπορεί να τα χρησιμοποιήσει και σαν ανταλλακτικά.

Στο ποινικό δίκαιο η συναίνεση του παθόντος είναι λόγος άρσης του αξιόποινου (και η αφαίρεση οργάνων κατ΄αρχήν είναι αξιόποινη πράξη), όμως η συναίνεση πρέπει να έχει εκφραστεί ρητά και σαφώς και να το γνωρίζει ο "δράστης", εικαζόμενη συναίνεση δεν υπάρχει.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα προχωρήσει το νομοσχέδιο, όμως και μόνο που προτείνεται κάτι τέτοιο, δείχνει ότι προετοιμάζουν την κοινή γνώμη για θυσία των ατομικών δικαιωμάτων για το καλό της κοινωνίας, αν περάσει θα ανατρέψει τις σημερινές νομικές αντιλήψεις για το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.

Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Δεν μπορεί να μου επιβάλει κανείς να γίνω καλή και αλτρουίστρια με το ζόρι, άμα θέλω να γίνω θα γίνω μόνη μου για να έχει και αξία. Αυτός ο νόμος έχει μια επίφαση αλτρουισμού - θα πάρουμε τα όργανα από εγκεφαλικά νεκρούς για να σωθούν ανθρώπινες ζωές- αλλά ανοίγει την πόρτα για την καταπάτηση των ατομικών δικαιωμάτων.

 

 

Και να σου πω και το άλλο.

Άντε και πεθαίνω Παρασκευή βράδυ (δημόσιες υπηρεσίες κλπ κλειστά άπαντα).

Πως θα ξέρουν οι γιατροί ότι εγώ έχω υπογράψει χαρτί για τη ΜΗ αφαίρεση των οργάνων μου?

Θα περιμένουν να περάσει το ΣΚ, να ανοίξουν οι υπηρεσίες την Δευτέρα?

'Η θα μου αφαιρέσουν προληπτικά τα οργανά μου και την Δευτέρα θα τα ξαναβάλουν πίσω?????

Ή θα πρέπει να κουβάλαει ο καθένας μας το χαρτί με την μη συναίνεση στο πορτοφόλι του?

Και μην μου πεις τίποτα για online συνδέσεις κλπ, γιατί στην Ελλάδα ζούμε.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

@Active Member

το σπότ θα το βρείς στο 2ο άρθρο στην υπογραφή μου

 

 

[YOU TUBE]Z8hd9ehB1Ck&feature=player_embedded[/YOU TUBE]

 

ας το βαλω μηπως θελει καποιος να το δει....(ευχαριστω!)

 

Απελευθερος -ηθελα να στο πω καιρο-....πολυ ωραια η σελιδα σου....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναπα? Αν δεν το ξαναπα να το πω τωρα.......εγω αμα πεθανω καντε με οτι θετε....δεν με νοιαζει καθολου. Δεν πα να θεωρουν απο πριν. Ε, και? Αμα ειμαι ψωφια ποσως με ενδιαφερει η ελευθερια της αποφασης μου. ΔΕΝ θα ζω για να με νοιαζει........απλα τα πραγματα.....ολα τα αλλα για μενα ειναι περιττα. Εξαλλου θα ζησουν ανθρωποι ετσι. Καλα κανουν.......

ναι καλε...και εγω συμφωνω......

Οποιος διαφωνει μπορει να εξαιρεθει....Αφου εχεις δικαιωμα να αρνηθεις σιγουρα δεν ειναι 'χουντικο'.

Όσον αφορα το εμποριο οργανων, νομιζω οτι ολα αυτα ειναι 'urban legend'.....το εμποριο ανθιζει και στις μερες μας δυστυχως....αλλα την πληρωνουν οι ανθρωποι του 'τριτου' κοσμου...Ισως αν εμεις, οι 'αναπτυγμενες' κοινωνιες αλλαξουμε νοοτροπια, να τη γλιτωσουν εκεινοι οι δυσμοιροι....

Το οτι κατι δεν συμβαινει σπιτι μας, δεν σημαινει οτι δεν συμβαινει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις παρει ποτε πιστοποιητικο γεννησης? Για δες τι θρησκευμα λεει....Το παιδι δε το δηλωσες στο Δημο? Τη βαφτιση? (δε ξερω αν το βαφτισες κιολας.....γενικα μιλαμε τωρα....)...εκει δηλωνεις επισημα θρησκευμα. Το οτι δεν αναγραφεται πλεον στις ταυτοτητες δε σημαινει οτι δεν αναγραφεται πουθενα επισημα.

 

 

 

Μου φαινεται δε διαβασες αυτο που ειπα σχετικα με τη ζητηση-προσφορα μοσχευματων.

 

ναι βρε πουλάκι μου, αλλά επειδή βαφτίστηκα ΧΟ, δεν σημαίνει ότι στην πορεία δεν αλλαξοπίστησα.

Και πλέον δεν σου ζητάνε πιστοποιητικό βάφτισης στο Δήμο, μπορείς να κάνεις ονοματοδοσία.

και όπως σου είπα δεν υπάρχει σε ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΜΟ ότι έχουν την εικαζόμενη συναίνεσή μου ότι είμαι ΧΟ (μιλάμε για νόμο τους κράτους και όχι για εκκλησιαστικους νόμους)

 

Τα διάβασα αυτά με την προσφορά - ζήτηση αλλά ως γνωστό ο πλούσιος και ισχυρός υπερισχύει.

Αν υπάρχουν 2 ετοιμοθάνατοι που περιμένουν μόσχευμα και ένας δότης και ένας έχει φράγκα και είναι σε ιδιωτικό, με την καινούργια νομοθεσία είμαι σίγουρη ότι θα το πάρει ο φραγκάτος.

Εδώ το ΝΙΜΙΤΣ δεν δέχτηκε την κοπέλα που πέθανε σε τροχαίο γιατη ήταν ανασφάλιστη...........δηλαδή είναι να τραβάς τα μαλιά σου.

Δεν εμπιστεύομαι το κράτος ρε παιδιά, αυτό είναι το major θέμα μου.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

ναι καλε...και εγω συμφωνω......

Οποιος διαφωνει μπορει να εξαιρεθει....Αφου εχεις δικαιωμα να αρνηθεις σιγουρα δεν ειναι 'χουντικο'.

Όσον αφορα το εμποριο οργανων, νομιζω οτι ολα αυτα ειναι 'urban legend'.....το εμποριο ανθιζει και στις μερες μας δυστυχως....αλλα την πληρωνουν οι ανθρωποι του 'τριτου' κοσμου...Ισως αν εμεις, οι 'αναπτυγμενες' κοινωνιες αλλαξουμε νοοτροπια, να τη γλιτωσουν εκεινοι οι δυσμοιροι....

Το οτι κατι δεν συμβαινει σπιτι μας, δεν σημαινει οτι δεν συμβαινει πουθενα.

 

το ότι εικάζει κάποιος ότι έχει τη συναίνεσή μου σε οτιδήποτε και με βάζει να το δηλώσω γραπτώς ότι δεν την έχει.............αυτό από μόνο του είναι χουντικό.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

το ότι εικάζει κάποιος ότι έχει τη συναίνεσή μου σε οτιδήποτε και με βάζει να το δηλώσω γραπτώς ότι δεν την έχει.............αυτό από μόνο του είναι χουντικό.

 

Βρε κοριτσι χουντικο θα ηταν καποιος να εικαζε οτι εχει την συναινεση σου και να ΜΗΝ σου εδινε το δικαιωμα να αρνηθεις επισημα αυτη σου την εικασια..... :lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

@Harlow

Οι διαδικασίες και τα μητρώα του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων είναι σε επιφυλακή 24 ώρες, με 2 ομάδες γιατρών αν θυμάμαι καλά.

«ανθρώπινη αξιοπρέπεια» μπορείς να μου αιτιολογήσεις γιατί πιστεύεις ότι η αξιοπρέπεια ενός νεκρού έχει περισσότερη αξία από το δικαίωμα στη ζωή ενός ζωντανού; Μου θυμίζει η διατύπωση τους φόνους τιμής που κάνουν κάτι ταλιμπάν «μας προσέβαλε που τη βιάσανε, λιθοβολήστε την, για να αποκαταστήσουμε την αξιοπρέπεια της οικογένειας»

 

«Καλλιεργεί την ιδέα ότι τα άτομα δεν είναι αυτόβουλα» LOL. είναι γελοίο! Έχεις μια ζωή μπροστά σου, 80 χρόνια ενήλικων αποφάσεων καλώς εχόντων των πραγμάτων , και το τί θα κάνουν το πτώμα σου σε περίπτωση που σου τύχει μια κατάσταση με πιθανότητες μία στις 10.000 είναι που περιορίζει την «αυτοβουλοσύνη» σου;!

Εγώ λοιπόν λέω ότι το μόνο που καλλιεργεί είναι η ιδέα ότι η προσφορά στον συνάνθρωπο είναι μεγαλύτερης αξίας, από την διατήρηση των μικρόψυχων εγωιστικών πιστεύω που φέρει ο κάθε ένας μας μέχρι και μετά το θάνατο του. Και σε προκαλώ να αποδείξεις με ότι επιχείρημα θέλεις ότι η δική μου προσέγγιση δεν είναι καλύτερη.

 

@Active Member,

ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσι χουντικο θα ηταν καποιος να εικαζε οτι εχει την συναινεση σου και να ΜΗΝ σου εδινε το δικαιωμα να αρνηθεις επισημα αυτη σου την εικασια..... :lol:

 

ρε σεις θα με σκάσετε............... το ότι εικάζει κάποιος ότι έχει τη συναίνεσή μου (είτε με βάζει στην διαδικασία να το αρνηθώ είτε όχι), είναι χουντικό.

 

Και πιο πάνω αυτό που είπα.................πως θα ξέρουν αν εγώ έχω υπογράψει αρνητικά? Θα ψάχνουν μέσα σε κυκεώνα δημοσίων υπηρεσίων να βρουν την υπογραφή μου? Τα όργανα δεν κρατιούνται για πολύ.

Μέχρι να το βρούνε αυτό πάει.................. ή θα πρέπει να κυκλοφορούνε όλοι αυτοί που έχουν υπογράψει αρνητικά με το χαρτί στην τσέπη.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

χουντικο για εμενα θα ηταν να υπαρχει νομος που θα μπορουσαν να παρουν μοσχευματα ετσι και αλλιως....χωρις δικαιωμα αρνησης....οπως τωρα μου τα παιρνει η εφορια με τις εκτακτες εισφορες! φτου!!

Εμπιστοσυνη στο κρατος δεν υπαρχει συμφωνω, αλλα ολοι μας θα εχουμε καποιο γιατρο γνωστο -γνωστου κλπ που σε τετοια -ω μη γενοιτο- περιπτωση θα διασφαλισει καπως τη νομιμοτητα.

Και επειδη ουτε αυτος ειναι ο καταλληλος τροπος, θα μπορουσαμε λοιπον αντι να διαφωνουμε με ολο αυτο να ζητουσαμε να καθιερωθει μια 'πολιτικη' που να διασφαλιζει την εγκυροτητα και την νομοτυπια των μεταμοσχευσεων.

Τελος θεωρω πως οταν κατι ειναι κοινοφελες θα πρεπει να ταυτιστουμε ακομη και αν δεν μας αρεσει το μετρο, σε προσωπικο επιπεδο.

Link to comment
Share on other sites

 

Και πιο πάνω αυτό που είπα.................πως θα ξέρουν αν εγώ έχω υπογράψει αρνητικά? Θα ψάχνουν μέσα σε κυκεώνα δημοσίων υπηρεσίων να βρουν την υπογραφή μου? Τα όργανα δεν κρατιούνται για πολύ.

Μέχρι να το βρούνε αυτό πάει.................. ή θα πρέπει να κυκλοφορούνε όλοι αυτοί που έχουν υπογράψει αρνητικά με το χαρτί στην τσέπη.

ναι η διαδικασιαειναι κατι που εγω δεν γνωριζω πως θα γινεται....αυτο θα προτιμουσα να ψαξω λιγο παραπανω.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λοιπόν λέω ότι το μόνο που καλλιεργεί είναι η ιδέα ότι η προσφορά στον συνάνθρωπο είναι μεγαλύτερης αξίας, από την διατήρηση των μικρόψυχων εγωιστικών πιστεύω που φέρει ο κάθε ένας μας μέχρι και μετά το θάνατο του. Και σε προκαλώ να αποδείξεις με ότι επιχείρημα θέλεις ότι η δική μου προσέγγιση δεν είναι καλύτερη.

Σε αυτό με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη (είπα πιο πάνω... να μη βρει ο παπάς από μένα να θάψει τιποτα:().

Δεν υπάρχει κανένα επιχείρημα που μπορώ να πω, πέραν του ότι ο κάθε άνθρωπος έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να έχει τα μικρόψυχα εγωϊστικά του πιστεύω όσον αφορά το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης...........το έχει πως να το κάνουμε?

Και κανένας νομοθέτης δεν μπορεί να εικάζει ότι έχει την συναίνεσή του ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΕΙ.

 

Καταλάβετε με ρε παιδά...............ο όρος εικαζόμενη συναίνεση με ενοχλεί αφάνταστα, μου στερεί τα δικαιώματά μου όταν ο νομοθέτης ΕΙΚΑΖΕΙ κάτι για μένα.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

 

Καταλάβετε με ρε παιδά...............ο όρος εικαζόμενη συναίνεση με ενοχλεί αφάνταστα, μου στερεί τα δικαιώματά μου όταν ο νομοθέτης ΕΙΚΑΖΕΙ κάτι για μένα.

 

Σε καταλαβαινω....εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει. Αλλα μπορω να καταλαβω ισως γιατι εγινε αυτο. Με τον πατροπαραδοτο τροπο ΔΕΝ υπηρχαν μοσχευματα. Το ξερω απο οικ. περιβαλλον που περιμενε 7 χρονια για δοτη......και μαλιστα συμβατο. Βαλε το οτι δεν εδιναν, βαλε και την συμβατοτητα ηταν καταδικασμενος απο χερι ο ανθρωπος.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν περάσει συνταγματικά ο όρος εικαζόμενη συναίνεση σε αυτό (κατά τ'αλλα σημαντικό) θέμα, θα το χρησιμοποιήσουν και αλλού μετά.

Γι'αυτό και πάνε να το περάσουν εδώ και μοστράρουν το κοινό καλό.

Το κοινό καλό δεν είναι στις προταιρεότητες της κυβέρνησης............αλλιώς να αφήνανε απέξω τις μεταμοσχέυσεις σε ιδιωτικά νοσοκομεία.

Αυτό το τελευταίο εμένα με βάζει σε ακόμα περισσότερες υποψίες.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...