Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιαουρτι απο πότε


Μαράκι

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το Δελτα Advance είναι από τον έκτο μήνα.. Αλλά και μας ο παιδίατρος και στα δύο τα μωρά από τον 8ο μας έβαλε το γιαούρτι.. Ξεκινήσαμε στον 6ο με Βανίλια, στον 7ο προστέθηκε Φαρίν Λακτέ και μπισκοτόκρεμα και μετά στον 8ο το γιαύρτι..

phzU.jpgwddf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τον 8ο λοιπόν...

Κι έλεγα μήπως γλιτώναμε που και που την κρέμα...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα περιμένουμε ένα δίμηνο ακόμα... :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Aπο 7 μηνών δινω προβιο γιαουρτι (αυτο με την πετσα) κατοπιν συμβουλης του παιδιατρου (που ειναι αντιθετος με τις κρεμες του εμποριου). Συνηθως δινω αυτό, αλλα αν καμια φορά ξεμεινω δινω το Noulac. (μου ειχε πει πως ειναι ΟΚ και αυτο αλλα καλυτερα το προβιο). δε ρωτας τον παιδιατρο;;

Link to comment
Share on other sites

Τη ρώτησα αν μπορώ να αρχίσω γιαουρτάκι και μου είπε οκ. Αλλά βρίσκεται εκτός Ελλάδας αυτή τη βδομάδα και δεν είπαμε λεπτομέρειες για μάρκα γιαουρτιού κλπ. Ίσως πρέπει να βάλουμε και λίγο φαγητάκι στο πρόγραμμά μας πριν το γιαούρτι... Ευχαριστώ! :)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ακομη δεν τρωμε γιαουρτι.

θελω να του δωσω κατευθειαν το προβειο,οποτε σε ενα μηνα μπορω να του το βαλω....

αυτα τα παιδικα γιαουρτια δεν τα συμπαθω αλλα αν παω καπου αλλα αν τυχει και δεν παρω το γαλα μαζι μου ή τα φρουτα τοτε θα παρω μονο και μονο για να μην πειναει :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις ακομη δεν τρωμε γιαουρτι.

θελω να του δωσω κατευθειαν το προβειο,οποτε σε ενα μηνα μπορω να του το βαλω....

αυτα τα παιδικα γιαουρτια δεν τα συμπαθω αλλα αν παω καπου αλλα αν τυχει και δεν παρω το γαλα μαζι μου ή τα φρουτα τοτε θα παρω μονο και μονο για να μην πειναει :wink:

 

Κατερίνα και κανονικό μπορείς να του δώσεις (εννοώ αγελαδινό!) και βέβαια και κατσικίσιο :P γιαουρτάκι....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς τρώμε τα teddi (biologico), σε γευση μπανανα και φραουλα,

ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση, δίνετε κάθε μέρα γιαούρτι στο μωρό σας?

 

τα teddi μου φαίνονται θεόγλυκα, όσο για την γεύση φράουλα μου φαίνεται πολύ περίεργη (ΙΜΗΟ) ...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα πήρα γιατί περιέχουν ενεργά γαλακτικά ένζυμα που βοηθάνε στη λειτουργία του εντέρου αλλά οντως ειναι πολύ γλυκά.. ..για αυτο και δεν τα δινω καθε μερα, έχει φαει 8 το πολύ μέχρι σημερα αλλά θα ήθελα να της αρχίσω πιο συστηματικά το γιαούρτι.Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο εκτός του σούπερ μαρκετ τα παιδικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ακομη δεν τρωμε γιαουρτι.

θελω να του δωσω κατευθειαν το προβειο,οποτε σε ενα μηνα μπορω να του το βαλω....

αυτα τα παιδικα γιαουρτια δεν τα συμπαθω αλλα αν παω καπου αλλα αν τυχει και δεν παρω το γαλα μαζι μου ή τα φρουτα τοτε θα παρω μονο και μονο για να μην πειναει :wink:

 

Κατερίνα και κανονικό μπορείς να του δώσεις (εννοώ αγελαδινό!) και βέβαια και κατσικίσιο :P γιαουρτάκι....

 

σ'ευχαριστω πολυ φελινι!!! :D

σημερα του εδωσα πρωτη μερα και νομιζω τα πηγαμε καλα!!! :D

του εδωσα κατσικισιο :P

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ φελινι!!! :D

σημερα του εδωσα πρωτη μερα και νομιζω τα πηγαμε καλα!!! :D

του εδωσα κατσικισιο :P

 

Εμείς το αγαπάμε πολύ όπως άλλωστε και τις κατσικούλες... :D Η Άννα ενδιαφέρεται για την διατροφή τους γιατί της εξήγησα ότι κάνουν το γιαουρτάκι που τρώει :P (το γαλατάκι δεν το πίνει γιατί η μαμά της δεν το δίνει ... αλλιώς θα το τσάκιζε και αυτό :lol: )

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα πήρα γιατί περιέχουν ενεργά γαλακτικά ένζυμα που βοηθάνε στη λειτουργία του εντέρου αλλά οντως ειναι πολύ γλυκά.. ..για αυτο και δεν τα δινω καθε μερα, έχει φαει 8 το πολύ μέχρι σημερα αλλά θα ήθελα να της αρχίσω πιο συστηματικά το γιαούρτι.Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο εκτός του σούπερ μαρκετ τα παιδικά?

 

Κοίτα εγώ αρχικά είχα δώσει το advance, τα teddi, και τα prima natura bio... Μέγα λάθος! Εκτός από τα τελευταία που είναι πολύ καλά (ΙΜΗΟ, πάντα) τα άλλα είναι θάνατος γιατί είναι παρα πολύ γλυκά. Με κόπο της το γύρισα στο κανονικό και τώρα τρώμε ή βιολογικό Όλυμπος ή κατσικίσιο (όποια μάρκα) ή πρόβειο (πιο σπάνια) ή prima natura bio στο τσακιρ κέφι... :lol: Πάντως 9,5 μηνών άρχισα να της δίνω κανονικό ...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμάς ο παιδίατρος, μας είπε γαλακτοκομικά μετά τον χρόνο... αλλά το γάλα που πίνει δεν ανήκει στα γαλακτοκομικά?

Ζουνάκι,είσαι η αγάπη μου.... (7.12.07)

... τώρα έχω και άλλη αγάπη... το αγοράκι μου! (27.6.10)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που ειμαστε στον 6ο μήνα, τρωμε λαχανικά, κρεας και φρουτοκρεμα και το απογευμα ρυζάλευρο αλλά γιαουρτι δεν μας ειπε ακόμα. Βανίλια/φαριν λακτε μας ειπε στον 7ο. :?

 

Το κατσικίσιο γιαουρτι που το βρισκετε και ποια μαρκα παιρνετε? :?: Ξερω οτι το αγελαδινό (γάλα & παράγωγα) δεν το συνιστούν λογω αλλεργιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου εχουμε σοβαρο προβλημα εμεις...

Μας ειπε να ξεκινησουμε γιαουρτακι κ συγκεκριμενα το Advance

δεν το βρισκω ομως :?

Φανταζομαι εδω θα υπαρχει μονο στα μεγαλα σουπερ μαρκετ που πεφτουν μακρια... Αρα καθε ποτε θα πηγαινω μονο για τα γιαουρτακια μας?

Ποση διαρκεια αναγραφει η συσκευασια?

Link to comment
Share on other sites

σήμερα θα δοκιμάσω το βιολογικό αγελαδινό όλυμπος να δουμε αν θα της αρέσει, πάντως τα κατσικίσια στο πηλινο δεν τα τρώει με καμία δύναμη(ούτε και εγώ για να πω την αλήθεια....)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου εχουμε σοβαρο προβλημα εμεις...

Μας ειπε να ξεκινησουμε γιαουρτακι κ συγκεκριμενα το Advance

δεν το βρισκω ομως :?

Φανταζομαι εδω θα υπαρχει μονο στα μεγαλα σουπερ μαρκετ που πεφτουν μακρια... Αρα καθε ποτε θα πηγαινω μονο για τα γιαουρτακια μας?

Ποση διαρκεια αναγραφει η συσκευασια?

 

Το Δελτα Advance εννοεις ετσι; Γυρω στις 20+ μερες έχουν διαρκεια μεχρι τη λήξη τους. Πειεργο που δεν τα βρίσκεις, πωλούνται σχεδον παντού (s.market, μπακαλικα, φούρνους..) . Δοκιμασε και τα ΝΟΥΝΟΥ ΝOULAC ειναι αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια παιδκό δεν του έχω δώσει! μάλιστα ήταν και εντολή της παιδιάτρου μας πως τα παιδικά δεν είναι καν γιαούρτια αλλά επιδόρπια!Προτιμώ να του δίνω πρόβειο (αφαιρώ την πέτσα) ή κατσικίσιο! Αγελαδινό μόνο κατ' ανάγκη όταν δεν βρίσκω από τα άλλα! Από το σούπερ συνήθως πέρνω της ΜΕΒΓΑΛ (στα άλλα είχα διαβάσει πως ήταν ανάμιξη πρόβειου με αγελαδινό!) είχα ξεκινήσει με το ΟΛΥΜΠΟΣ αλλά μου είπανε πως μόνο βιολογικό δεν είναι και πως φτιάχνεται κάπου στα Καλύβια Αττικής... επιρρεαστηκα και δεν το ξαναπήρα!

Εκτός από Σούπερ μάρκετ, του παίρνω γιαουρτια από το φούρνο, από ένα μαγαζί με κρητικά προϊόντα που έχω κοντά ή από άλλο ένα μαγαζάκι που φέρνει παραδοσιακά προϊόντα.

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου εχουμε σοβαρο προβλημα εμεις...

Μας ειπε να ξεκινησουμε γιαουρτακι κ συγκεκριμενα το Advance

δεν το βρισκω ομως :?

Φανταζομαι εδω θα υπαρχει μονο στα μεγαλα σουπερ μαρκετ που πεφτουν μακρια... Αρα καθε ποτε θα πηγαινω μονο για τα γιαουρτακια μας?

Ποση διαρκεια αναγραφει η συσκευασια?

 

Το Δελτα Advance εννοεις ετσι; Γυρω στις 20+ μερες έχουν διαρκεια μεχρι τη λήξη τους. Πειεργο που δεν τα βρίσκεις, πωλούνται σχεδον παντού (s.market, μπακαλικα, φούρνους..) . Δοκιμασε και τα ΝΟΥΝΟΥ ΝOULAC ειναι αντιστοιχα.

 

αχ δεν βρισκομαι Αθηνα, ουτε καν Ελλαδα...

Ευτυχως με ειδοποιησε πριν λιγο ο αντρας μου οτι βρηκαμε σε ενα συγκεκριμενο φουρνο. Αμην!

Link to comment
Share on other sites

εμάς ο παιδίατρος, μας είπε γαλακτοκομικά μετά τον χρόνο... αλλά το γάλα που πίνει δεν ανήκει στα γαλακτοκομικά?

 

Κι εμένα ο παιδίατρος :twisted::twisted: μετά το χρόνο το γιαούρτι ενώ για όοοοολα τα άλλα πρώτος! (βλ ξεκίνημα τροφών 4 μήνας -δεν το έκανα, μοσχάρι 6ος- δεν το έκανα- πορτοκάλι 5ος - νοοοοπ, ψαρι 7ος νοοοοοπ, και 8ος αυγό αυτό δεν ξέρω θα δω...)

 

Και κρέμες δεν έχει φάει παρά μόνο στην αρχή 1-2 φορές τις απεχθάνεται και ανυπομονούσα για κανα γιαουρτάκι.... Αλλά καλύτερα από την άλλη να θηλάζει να διατηρηθεί και η γαλουχία πιο άνετα για περισσότερο καιρό...ε?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...