Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Sissy, απο 1-1-11 εισαι ακαπνη??

 

Αν ναι, τοτε εισαι ΠΡΩΤΗ!!!!!

Τα + κιλα δεν πιστευω να ειναι μονο απο το δεκαημερο. Μην ξεχνας οτι οι γιορτες αρχισαν απο πολυ νωριτερα αρα ολο και καποιες ατασθαλιες θα εκανες.

 

Ομως..... προσεξε λιγο περισσοτερο σε τι εκτονωνεσαι οταν νιωθεις την στερηση. Εννοω, γεμισε το σπιτι σου με στικακια λαχανικων (πχ καροτο), φρουτακια, μπαρες δημητριακων, και πεταξε οτι εχει σχεση με γλυκα σνακ και αναψυκτικα και αλλες βλακειουλες που το μονο που θα σου προσφερουν εκεινη τη στιγμη ειναι ..... λιπη και θερμιδες.

Και ... ευκαιρια..... τωρα που εκοψες το καπνισμα.... μπορεις να ασχοληθεις με τον αθλητισμο. Ενταξει δεν ειπαμε πρωταθλητισμο αλλα βαλε λιγο περπατημα λιγο τρεξιμο, λιγο ποδηλατο, λιγες ασκησουλες... ο,τι θες.

 

 

Elm, συγχαρητηρια !!!!! Και μπραβο που μπηκες εδω να το αναφερεις.

Καλη συνεχεια στη ζωη σου χωρις τσιγαρο πια!!!

 

Elli, συγχαρητηρια και σε σενα (καλα σε σενα τα εχω πει αποιρες φορες και αλλου).

Παραδειγματα προς μιμηση.

Αφου τα καταφεραμε εμεις, μπορουνε ολες!!!! Φτανει μονο να το αποφασισουν.

 

Ναι από 1-1 αλλά δε ξέρω πόσο θα αντέξω βρε κορίτσια..η κάθε μέρα μου φαίνεται και πιο δύσκολη!Όσο για τα κιλά δε με απασχολούν καθόλου!Είναι η ευκαιρία μου να γίνω άνθρωπος..ήμουν 47 κιλά(49 τώρα) με 164 υψος οπότε μέχρι τα 54 είμαι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω κοριτσια ειχα αρχισει διατροφη και γυμναστικη γυρω στο Μαη του '10, να χασω καποια κιλα... μετα λεω α, πρεπει να κοψω και το καπνισμα, οποτε τον Ιουνιο του '10 ενα βραδυ εκανα και το τελευταιο στο μπαλκονι, μπαινω μεσα και λεω στον αντρα μου "τωρα πρεπει να το κοψω, ε?" και αυτο ηταν...πανε καμποσοι μηνες, 8 μηνες (τωρα τους μετραω, καλο αυτο να μη σκεφτεσαι ποσο εισαι ακαπνος) και ειμαι καλυτερα...η αντοχη βελτιωθηκε, η οσφρηση εχει γινει πια, τι να πω, ολα απο μακρια τα μυριζω...και να σκεφτει κανεις οτι ολοι θελουμε να το κοψουμε για π.χ. καρκινους, καρδιες και αλλες σοβαρες νοσους, χωρις να σκεφτομαστε τα αμεσα πλεονεκτηματα, οπως π.χ. οτι τα παιδια μας δεν μυριζουν το καπνο μας στα μαλλια, τα ρουχα...

 

και να σας πω οτι ολοι σχεδον καπνιζουν στο περιβαλλον μου και ειχα γονεις που καπνιζαν παντα, μεσα στο σπιτι, ξυπναγαμε παιδια θυμαμαι απο τον καπνο τους και αλλα τετοια ωραια...εξαλλου, τωρα μπορω να πω στο παιδι μου γιατι να αποφυγει το τσιγαρο...ε, δε χρειαζοταν να το βιωσω κιολας, ποσο μαλλον να το βιωσει το ιδιο...

 

εχω να ευχηθω καλη δυναμη σε ολους και αν δεν ειναι επιτυχεις οι προσπαθειες σας να ξαναπροσπαθησετε οταν θα νιωθετε καλυτερα...και μην ανυσηχειτε για τα κιλα, προσεχοντας λιγο και λιγο περπατημα θα επανελθετε γρηγορα....ε, μπρος στα καλλη τι ειναι ο πονος!!! και εγω εχασα 7 αλλα στους μηνες αυτους ξαναπηρα τα 4...τουλαχιστον καποια εχασα, λιγοτερα μεν, αλλα ξεμπερδεψα με το καπνισμα, ελπιζω οριστικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 βδομάδες+ να το βάλω στο στόμα μου το σίχαμα!

Το πήρα απόφαση ένα βράδυ, είπα το τελευταίο σου, από αύριο τέλος....όμως όταν είπα το τελευταίο δεν εννοούσα τσιγάρο ΑΛΛΆ ΠΑΚΈΤΟ!

 

το έκανα ΌΛΟ σε 3-4 ώρες,ήρθα και έσκασα, με έπιασε ένας βήχας άλλο πράγμα και με κόπηκε η αναπνοή, εεε μετά από αυτό το σιχάθηκα δεν το σκέφτηκα καν να ξανακάνω..............!

 

Ακραίο αυτό που έκανα, αλλά σε εμένα έπιασε,και συνεχίζω ακάθεκτη....!!!!

 

Καλή δύναμη κορίτσια, όλα μια ιδέα είναι, πείτε ένα γερό ΤΈΛΟΣ και καθαρίσατε...!

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ντρεπομαι πολυ αλλα παρολο που ειμαι εγκυος σε ενα μωρο που ηθελα σαν τρελη και ηρθε πραγματικα σαν θαυμα στην ζωη μου χαρη στον θεο και στον γιατρο μου δεν εχω καταφερει ακομα να το κοψω το εχω ελατοσει παραπολυ αλλα νιωθω τρελες τυψεις, πηρα κουραγιο απο αυτα που γραφετε και αυριο το πρωι θα κανω μια σοβαρη προσπαθια και κατι μου λεει οτι θα τα καταφερω

Link to comment
Share on other sites

Καλή δύναμη κορίτσια, όλα μια ιδέα είναι,

πείτε ένα γερό ΤΈΛΟΣ και καθαρίσατε...!

 

ντρεπομαι πολυ αλλα παρολο που ειμαι εγκυος σε ενα μωρο που ηθελα σαν τρελη και ηρθε πραγματικα σαν θαυμα στην ζωη μου χαρη στον θεο και στον γιατρο μου δεν εχω καταφερει ακομα να το κοψω το εχω ελατοσει παραπολυ αλλα νιωθω τρελες τυψεις, πηρα κουραγιο απο αυτα που γραφετε και αυριο το πρωι θα κανω μια σοβαρη προσπαθια και κατι μου λεει οτι θα τα καταφερω

Χριστινα, κρατησα το βασικοτερο μηνυμα απο το ποστ της Αναστασιας και σε βεβαιω, πως η μονη λυση ειναι αυτη.

ΑΠΟΦΑΣΗ πρεπει να το παρεις και σιγουρα εχεις ενα πολυ δυνατο κινητρο, το μωρο που κυοφορεις.

Δηλωνω ακαπνη 2 χρονια (26 χρονια καπνιστρια) και ειμαι πολυ περηφανη για μενα. Ειπα οτι δε θελω να ξανακαπνισω και το εκανα. Μπορεις κι εσυ. Ολοι μπορουμε αν το θελησουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

το εκοψα για 13 μηνες και απο μια στενοχωρια το ξαναρχισα:(:(:(:(

βεβαια δεν μου ελυσε το προβλημα !εγκεφαλικα ετσι λειτουργησα σχεδον ενα μηνα τωρα καπνιζω...

η μεγαλυτερη βλακεια

Link to comment
Share on other sites

το εκοψα για 13 μηνες και απο μια στενοχωρια το ξαναρχισα:(:(:(:(

βεβαια δεν μου ελυσε το προβλημα !εγκεφαλικα ετσι λειτουργησα σχεδον ενα μηνα τωρα καπνιζω...

η μεγαλυτερη βλακεια

 

Να ένας λόγος που όλο το σκέφτομαι..Σκέφτομαι ότι εάν το σταματήσω και μετά το ξαναρχίσω θα νιώσω πολύ αποτυχημένη,θα απαγοητευτώ από τον εαυτό μου ,γιατί όταν λέω ότι θα κάνω κάτι ΤΕΛΟΣ το κάνω...

Σκέφτομαι ότι καπνίζω 22 χρόνια...

Είναι το μόνο πράγμα για το οποίο έχω μετανιώσει στη ζωή μου...

Link to comment
Share on other sites

Βασιλικη, κανε την αρχη και θα δεις οτι αν το αποφασισεις θα ειναι τελος οριστικο!!!! Κι εγω συνεχως ανεβαλλα τη διακοπη του τσιγαρου με τις ιδιες δικαιολογιες. Πως θα απασχολω τα χερια μου οταν βγαινω εξω??? Με τι θα συνοδευω το ποτο μου ή το καφε μου??? Πως θα περνω το διαλειμμα μου??? και πολλα αλλα που φανταζομαι οτι σου ειναι πολυ γνωστα.

 

Απαλλαχτηκα απο το τσιγαρο και απολαμβανω εξισου και καλυτερα ολα τα παραπανω. Και σε οσο διαστημα ειμαι ακαπνη, εχω περασει πολλες "φουρτουνες ζωης" μα δε λυγισα, δε το βαζω ουτε στο στομα μου. Ειπα ΤΕΛΟΣ και ειναι ΤΕΛΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καποιες απο σας, ειχατε κανει καποια προσπαθεια να διακοψετε το καπνισμα. Αν θελετε, ενημερωστε μας για την εξελιξη. Ο,τι κι αν κανατε, θα σας κανει καλο να το "μοιραστειτε" μαζι μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια ,τι λέτε για αυτό?

http://nobacco.gr/content.asp?catid=204

το έχει δοκιμάσει καμία?

 

H αποψη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται κανεις εξαρτηματα και υποκαταστατα για να κοψει το καπνισμα. Αυτο που χρειαζεται ειναι ενα καλο κινητρο και δυναμικη αποφαση.Και μιλω πλεον απο την αντιπερα οχθη!!!!!! (δεν εχω καπνισει απο 7-4-2009 μετα απο πολλαααααααααααααα χρονια καπνισματος).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια από σήμερα ξανά στον αγώνα για να το κόψω επιτέλους το ρημάδι!!

Ελπίζω αυτή τη φορά να τα καταφέρω!!!

Το θέλω τόοοοοοοοοοοοοοσο πολύ!!!

Θα σας ενημερώνω..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από σήμερα ξανά στον αγώνα για να το κόψω επιτέλους το ρημάδι!!

Ελπίζω αυτή τη φορά να τα καταφέρω!!!

Το θέλω τόοοοοοοοοοοοοοσο πολύ!!!

Θα σας ενημερώνω..

 

Βρε ψυχη!!!! Νομιζα οτι το ειχες κοψει!!!! Για πες. Ποσο καιρο ησουν ακαπνη περισυ και γιατι το ξαναβαλες στο στομα???

 

Τι σε εκανε τωρα να το ξαναποφασισεις????

 

Εγω εξακολουθω να μην καπνιζω και νιωθω περιφημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε ψυχη!!!! Νομιζα οτι το ειχες κοψει!!!! Για πες. Ποσο καιρο ησουν ακαπνη περισυ και γιατι το ξαναβαλες στο στομα???

 

Τι σε εκανε τωρα να το ξαναποφασισεις????

 

Εγω εξακολουθω να μην καπνιζω και νιωθω περιφημα.

 

Πάντως μπράβο σου!!Φαίνεται να έχεις ξεμπερδέψει μια και καλή!!

Σου είπα πόσο σε θαυμάζω???

Link to comment
Share on other sites

Πρωην καπνιστρια και εγω κοριτσια....γραφω για να σας δωσω κουραγιο !!!!

1 με εναμιση πακετο την ημερα για 12 χρονια.

 

Το εκοψα μαχαιρι εδω και 7μιση χρονια....

Ειναι ολα στο μυαλο μας....πολυ με βοηθησε οτι δεν καπνιζε ο συζυγος ...μαζι με το τσιγαρο εκοψα και τον καφε (φραπε) και επιασα τους ελληνικους κουπατους νεροζούμι...:)

Μονο που σταματησα να φτυνω αυτα τα απαισια γρομπαλακια φτανει....ΥΓΕΙΑ...και στο σωμα και στην τσεπη !!!!! ;)

 

Καλη επιτυχια σε ολες - ολους σας !!!!!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Με το "ευελπιστω" δε θα το κοψεις. Αποφασισε το.

Μπορεις........ οπως ολοι μπορουμε να απαλλαγουμε απο κατι ή να αποκτησουμε κατι οταν ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!!! Το αποφασιζουμε, μαχομαστε για τον στοχο μας και καμαρωνουμε για το επιτευγμα μας.

Εσύ το θελεις πολύ?????Αν ναι, το τσιγαρο πλεον ειναι παρλεθον για σενα.

Αν δεν εισαι σιγουρη, τοτε πρεπει να το ξανασκεφτεις καλα και να το αποφασισεις πριν πεις οτι εισαι σε φαση προσπαθεις κοψιματος.

Η αληθεια κρυβεται στην εννοια των λεξεων.

Θα ειμαι εδω για συμπαρασταση. :-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπράβο σου!!Φαίνεται να έχεις ξεμπερδέψει μια και καλή!!

Σου είπα πόσο σε θαυμάζω???

 

Τωρα διαβασα το μηνυμα αυτο.

Φαινεται οτι ειμαι περηφανη που νικησα το "βλακωδες παθος" μου για τσιγαρο??? Φαινεται που εν οψη οικονομικης κρισης εχω να αντιμετωπισω μονο την επιβιώση μου και οχι να ικανοποιησω και το "βλακωδες παθος"μου??? Γιατι ο καπνιστης ειναι εξαρτημενος απο το τσιγαρο. Μπορει να μειωσει το φαγητο του αλλα το τσιγαρο δε θα το μειωσει.

Για μενα, πιστευω πως μονο σε μια πολυ δυσκολη στιγμη της ζωης μου, τοτε που θα ειμαι απεριγραπτα ευαλωτη και αδυναμη, ΙΣΩΣ παρασυρθω και αναψω ξανα. Οσο ομως εχω τον ελεγχο του εαυτου μου, του κανω δωρο την ακαπνια.

Επισης, σου ειπα ποση δυναμη μου δινει όταν εγω απο τη θεση που βρισκομαι τωρα, σας παροτρυνω να ερθετε κι εσεις στη δικη μου οχθη????

ποσο μαλιστα οταν λαμβανω μηνυματα επιτυχιας.

Σε ευχαριστω πολυ. Ολες σας ευχαριστω :oops::oops::oops:

 

Πρωην καπνιστρια και εγω κοριτσια....γραφω για να σας δωσω κουραγιο !!!!

1 με εναμιση πακετο την ημερα για 12 χρονια.

 

Το εκοψα μαχαιρι εδω και 7μιση χρονια....

Ειναι ολα στο μυαλο μας....πολυ με βοηθησε οτι δεν καπνιζε ο συζυγος ...μαζι με το τσιγαρο εκοψα και τον καφε (φραπε) και επιασα τους ελληνικους κουπατους νεροζούμι...:)

Μονο που σταματησα να φτυνω αυτα τα απαισια γρομπαλακια φτανει....ΥΓΕΙΑ...και στο σωμα και στην τσεπη !!!!! ;)

 

Καλη επιτυχια σε ολες - ολους σας !!!!!

 

Γεια σου βρε Ελενη. Αντε κοριτσακι μου, να βοηθησουμε την κατασταση. Ειδες???? Κι εσυ νικητρια!!!

Πες μας....πως νιωθεις!!! Μοιρασου μαζι μας την εμπειρια σου.

ειμαι σιγουρη πως εισαι πολυ καλυτερα σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μπραβο! ΑΥΤΟ φωναζω τοσο καιρο..........ΔΕΝ γινεται κοψιμο με σταδιακη μειωση. Θα σας ταλαιπωρησει μεχρι εκει που ΔΕΝ παιρνει και ενα 80% θα ξανακυλησετε πριν καλα καλα το καταλαβετε. Καταλαβαινετε τι κανετε με την μειωση?......οκ φανταστητε το εξης:

 

Ο οργανισμος σας ειναι εθισμενος στην νικοτινη-τελος. Η νικοτινη ειναι αποδεδειγμενα ενα πανισχυρο ναρκωτικο-ισαξιο της ηρωινης. Παμε παρακατω. Οταν εθιζεστε δημιουργει ο εγκεφαλος σας ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ υποδοχης νικοτινης για να μπορει να χειρηστει τις εξτρα δοσεις που παιρνει ανα ταδε λεπτα που καπνιζετε. ΟΤΑΝ ΔΕΝ καπνιζετε αρχιζει μετα απο ενα τεταρτο περιπου η διαδικασια της ελειψης του ναρκωτικου απο το σωμα σας withdrawal...αρχιζετε να μην αισθανεσθαι καλα και αυτο χειροτερευει οσο τα ορια νικοτινης στον οργανισμο πεφτουν και οι υποδοχεις νικοτινης στον εγκεφαλο 'πεινουν'.....οσο αργειτε να ταισετε τον εαυτο σας, τοσο πιο πολυ υποφερετε. Ε, φανταστητε λοιπον ενα 'μονιμα' πεινασμενο ναρκωμανη (οργανισμο)........αυτο κανετε με την μειωση. Τον εχετε ΜΟΝΙΜΑ πεινασμενο.......θα αντεξετε σιγουρα καποιο χρονικο διαστημα αυτο τον μαζοχισμο. Οι πολλοι δυνατοι ισως να αντεξουν πολυ......καποιοι πολυ λιγοι 'ισως' καταφερουν να το σταματησουν στο τελος.....αλλα η πλειοψηφια θα ξανακυλησει......γιατι πολυ απλα δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να εχεις μονιμα πεινασμενο τον οργανισμο σου. Με την μειωση ΔΕΝ δινετε αρκετη νικοτινη για να εισαστε 'καλα', αλλα δεν την σταματατε και τελειως για να σταματησει ολο αυτο. Του δινετε λιγο λιγο αλλα αρκετο για να τον κρατατε εθισμενο και απο πανω τον τιμωρειτε κιολας ΜΗ ταιζοντας τον την ποσοτητα που χρειαζεται......Τον κρατατε μονιμα σε πεινα......χειροτερος μαζοχισμος παιδια ΔΕΝ υπαρχει απο αυτο.......ανοιξτε τα ματια σας........σας παρακαλω!

εγω σταδιακα το εκοψα και ομολογω οτι δεν ειχα κανενα προβλημα. καπνιζα απο τα 15, και μετα τα 18 1-2 πακετα τη μερα, λογω προβληματων υγειας οι γιατροι μου ελεγαν να το κοψω μαχαιρι αλαλ εγω τους εγραφα, στα 22 μου λοιπον αν και δεν ειχα αποφασισει να το κοψω το ελλατωσα γιατι ο αντρας μου δεν καπνιζει και τον ενοχλουσε, κι ετσι οταν συγκατοικισαμε καπνιζα μονο στη σχολη και οταν εβγαινα, στο σπιτι καθολου. οταν τελειωσα με τα μαθηματα και μειναμε στο χωριο οπου αναγκαστικα περνουσα περισσοτερο καιρο στο σπιτι εφτασα να κανω περιπου 5-6 τη μερα και οταν εμεινα εγκυος στο πρωτο παιδι το σταματησα εκανα που και που αλλα μονο 2-3 τζουρες. μετα τη γεννα εκανα μονο 1-2 με τον καφε και οταν βγαιναμε αλλα τυχαινε να περασουν και μερες χωρις να καπνισω και να μην το ζηταω, οταν εμεινα εγκυος στο μπεμπη δεν ηθελα ουτε να το μυρισω και δεν ξανακαπνισα απο τοτε. αν καπνιζε κι ο αντρας μου σιγουρα θα ειχα δυσκολευτει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθε οργανισμος και ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.Με αφορμη το απο πανω μηνυμα θα πω και εγω οτι το εκοψα σταδιακα και εχω φτασει να μην εχω καπνισει ακριβως 2 χρονια και ειμαι υπερηφανη για τον εαυτο μου.Ολα αυτα ειναι θεωριες.Δεν κρατας πεινασμενο τον εαυτο σου.Τον βοηθας να απεξαρτηθει.Ξεκινησα λεγοντας με τον καφε πχ δεν θα κανω 3 αλλα 2 μετα 1 μετα μισο επισης ελεγα οταν ειχα ορεξη θα κανω σε λιγο το λιγο εννοουσα πχ μιση ωρα η μιση γινοταν 1 κλπ. Ο καθε ανθρωπος εαν θελει πραγματικα να το κοψει βρισκει τροπο!Περασα στενοχωριες το σκεφτομουν αλλα ηθελα πραγματικα να το κοψω αυτο με βοηθησε!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πως πάτε κορίτσια με το τσιγαράκι ?

 

:-)

 

Εγώ σήμερα βρίσκομαι στην 20η μέρα που το έκοψα και ειμαι πολύ χαρούμενη και περήφανη για τον εαυτο μου.

Εχτές πήγα για ποτο πρώτη φορά από την μέρα που το έκοψα και το ζήλεψα λίγο αλλά το ξεπέρασα !!!!!!

 

μετά από 20 χρόνια!!!!

άλλη μια φορά είχα προσπαθήσει αλλά το ξανάρχισα στις 22 μέρες..

Link to comment
Share on other sites

http://thepreppersite.com/uploads/Allen_Carr-Easy_Way_To_Stop_Smoking.pdf

 

 

Εδώ μου το πρότειναν αυτό το βιβλίο αφού είχα ξεκινήσει την προσπάθειά μου να το κόψω αλλά με βοήθησε πραγματικά πολύ !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μπαμπουρακι!! Κρατα γερα!! Εγω χθες εκλεισα 5 μηνες (απο 8 Ιουνιου!), ειναι το πιο πολυ που δεν εχω καπνισει, στην εγκυμοσυνη το ειχα κοψει για 4... και δεν θα το ξαναρχισω! Μπορουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μπαμπουρακι!! Κρατα γερα!! Εγω χθες εκλεισα 5 μηνες (απο 8 Ιουνιου!), ειναι το πιο πολυ που δεν εχω καπνισει, στην εγκυμοσυνη το ειχα κοψει για 4... και δεν θα το ξαναρχισω! Μπορουμε! :)

 

Μπράβο και σε σένα !

και βέβαια μπορούμε !

Αει στο καλό μας έχει φάει την ζωή !!!!!!

:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...