Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Elm + Παρασκευή όσο περνούν οι μέρες και ξετσιτώνουν τα νευράκια, αισθάνομαι ότι μου είναι και πιο εύκολο να ελέγξω και πάλι την όρεξή μου...

 

μακάρι να είναι έτσι !!!!!!

 

θα αρχίσω και το ποδήλατο να δούμε τι θα καταφέρω

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα

 

Εγώ μετά απο 13 χρόνια καπνίσματος κατάφερα εδώ και 3 εβδομάδες να μην αγοράσω πακέτο αλλά να κάνω 5 τσιγάρα απο τον άντρα μου όταν γυρίζει το απόγευμα απο την δουλειά...Ξέρω ότι θα μου πείτε και τι έγινε?...αλλά για μένα είναι πολύ σημαντικό επίτευγμα αυτό καθότι καπνίζω 13 χρόνια περίπου 1 πακέτο την ημέρα, οπότε τα 5 τσιγάρα για μένα είναι τέλειο...

 

Το σημαντικό είναι ότι είμαι στο σπίτι απο το πρωί με το μωρό και εκεί που ποτέ δεν μπορούσα να αντισταθώ και πήγαινα και αγόραζα, τώρα δεν μου κάνει αίσθηση πια, κάθομαι σπίτι μου και ασχολούμαι με το παιδάκι μου και με τις δουλειές μου. Εξίσου σημαντικό είναι ότι μόλις αποφάσισα να μην ξαναπάρω πακέτο πήγα και γράφτηκα γυμναστήριο, οπότε τώρα και να ήθελα τσιγκουνεύομαι να πάω να πάρω πακέτο.

 

Σήμερα είπα του άντρα μου να το κόψει και αυτός για να μην κάνω πια στο σπίτι, ή να κάνει μόνο στην δουλειά του, να δούμε θα αντέξω μια ολόκληρη μέρα χωρίς τσιγάρο.

 

Πάντως ένα είναι το σίγουρο όλα είναι κόλλημα του μυαλού, θέληση χρειάζεται και υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πάλι εδω!!!!!!!!!

Άκαπνη από τις 14/10!!!!!

και πολύ περήφανη!!!!!

 

Παρασκευή 13 έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά από σήμερα αποφάσισα να το παλέψω με καροτάκια!!!!!

 

Νιώθω πολύ καλά χωρίς το τσιγάρο και δε μου λείπει πια καθόλου.

ούτε σαν κίνηση ούτε σαν σκέψη ούτε σαν γεύση!!!!

 

Μόνο τα κιλάκια μου θα προσέξω γιατί ......:-P

 

Μπράβο! Όσο για τα κιλά θα δούμε! Εγώ τώρα διαβάζω το γιο μου και τα νευρα μου είναι τσίτα, άλλες φορές σε τέτοια περίπτωση έκανα 2 τσιγάρα στο καπάκι, τώρα έφαγα 2 μπολάκια δημητριακά με κανέλλα στο καπάκι! (φουλ θερμίδες λέμε).

Link to comment
Share on other sites

Elm + Παρασκευή όσο περνούν οι μέρες και ξετσιτώνουν τα νευράκια, αισθάνομαι ότι μου είναι και πιο εύκολο να ελέγξω και πάλι την όρεξή μου...

 

Αν δεις το προηγούμενο μνμ μου τα νευρα μου τσίτα. Εξαρτάται τελικά από τα ερεθίσματα που δέχονται τα νευρα μας εκτός από τη νικοτίνη. Θα το παλέψουμε όμως, δε θα το αφήσουμε, έτσι κορίτσια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας και απο εμένα

 

Εγώ μετά απο 13 χρόνια καπνίσματος κατάφερα εδώ και 3 εβδομάδες να μην αγοράσω πακέτο αλλά να κάνω 5 τσιγάρα απο τον άντρα μου όταν γυρίζει το απόγευμα απο την δουλειά...Ξέρω ότι θα μου πείτε και τι έγινε?...αλλά για μένα είναι πολύ σημαντικό επίτευγμα αυτό καθότι καπνίζω 13 χρόνια περίπου 1 πακέτο την ημέρα, οπότε τα 5 τσιγάρα για μένα είναι τέλειο...

 

Το σημαντικό είναι ότι είμαι στο σπίτι απο το πρωί με το μωρό και εκεί που ποτέ δεν μπορούσα να αντισταθώ και πήγαινα και αγόραζα, τώρα δεν μου κάνει αίσθηση πια, κάθομαι σπίτι μου και ασχολούμαι με το παιδάκι μου και με τις δουλειές μου. Εξίσου σημαντικό είναι ότι μόλις αποφάσισα να μην ξαναπάρω πακέτο πήγα και γράφτηκα γυμναστήριο, οπότε τώρα και να ήθελα τσιγκουνεύομαι να πάω να πάρω πακέτο.

 

Σήμερα είπα του άντρα μου να το κόψει και αυτός για να μην κάνω πια στο σπίτι, ή να κάνει μόνο στην δουλειά του, να δούμε θα αντέξω μια ολόκληρη μέρα χωρίς τσιγάρο.

 

Πάντως ένα είναι το σίγουρο όλα είναι κόλλημα του μυαλού, θέληση χρειάζεται και υπομονή

 

 

Αυτό που κάνεις το έκανα πολλές φορές και στο τέλος πάντα "ξανακύλλαγα" :oops: . Σου μιλάω εκ πείρας κόψτο κατευθείαν, αυτά τα 5 τσιγάρα που κάνεις (ναι μεν σε σχέση με αυτά που έκανες είναι κάτι) αλλά σε κρατούν εγκλωβισμένη. Πάντως για τις πρώτες μέρες εγω βοηθήθηκα πολύ από το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνεις το έκανα πολλές φορές και στο τέλος πάντα "ξανακύλλαγα" :oops: . Σου μιλάω εκ πείρας κόψτο κατευθείαν, αυτά τα 5 τσιγάρα που κάνεις (ναι μεν σε σχέση με αυτά που έκανες είναι κάτι) αλλά σε κρατούν εγκλωβισμένη.

 

Μπραβο! ΑΥΤΟ φωναζω τοσο καιρο..........ΔΕΝ γινεται κοψιμο με σταδιακη μειωση. Θα σας ταλαιπωρησει μεχρι εκει που ΔΕΝ παιρνει και ενα 80% θα ξανακυλησετε πριν καλα καλα το καταλαβετε. Καταλαβαινετε τι κανετε με την μειωση?......οκ φανταστητε το εξης:

 

Ο οργανισμος σας ειναι εθισμενος στην νικοτινη-τελος. Η νικοτινη ειναι αποδεδειγμενα ενα πανισχυρο ναρκωτικο-ισαξιο της ηρωινης. Παμε παρακατω. Οταν εθιζεστε δημιουργει ο εγκεφαλος σας ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ υποδοχης νικοτινης για να μπορει να χειρηστει τις εξτρα δοσεις που παιρνει ανα ταδε λεπτα που καπνιζετε. ΟΤΑΝ ΔΕΝ καπνιζετε αρχιζει μετα απο ενα τεταρτο περιπου η διαδικασια της ελειψης του ναρκωτικου απο το σωμα σας withdrawal...αρχιζετε να μην αισθανεσθαι καλα και αυτο χειροτερευει οσο τα ορια νικοτινης στον οργανισμο πεφτουν και οι υποδοχεις νικοτινης στον εγκεφαλο 'πεινουν'.....οσο αργειτε να ταισετε τον εαυτο σας, τοσο πιο πολυ υποφερετε. Ε, φανταστητε λοιπον ενα 'μονιμα' πεινασμενο ναρκωμανη (οργανισμο)........αυτο κανετε με την μειωση. Τον εχετε ΜΟΝΙΜΑ πεινασμενο.......θα αντεξετε σιγουρα καποιο χρονικο διαστημα αυτο τον μαζοχισμο. Οι πολλοι δυνατοι ισως να αντεξουν πολυ......καποιοι πολυ λιγοι 'ισως' καταφερουν να το σταματησουν στο τελος.....αλλα η πλειοψηφια θα ξανακυλησει......γιατι πολυ απλα δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να εχεις μονιμα πεινασμενο τον οργανισμο σου. Με την μειωση ΔΕΝ δινετε αρκετη νικοτινη για να εισαστε 'καλα', αλλα δεν την σταματατε και τελειως για να σταματησει ολο αυτο. Του δινετε λιγο λιγο αλλα αρκετο για να τον κρατατε εθισμενο και απο πανω τον τιμωρειτε κιολας ΜΗ ταιζοντας τον την ποσοτητα που χρειαζεται......Τον κρατατε μονιμα σε πεινα......χειροτερος μαζοχισμος παιδια ΔΕΝ υπαρχει απο αυτο.......ανοιξτε τα ματια σας........σας παρακαλω!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω καπνιζα απο τα 18-19 , ηταν περιοδοι οπου καπνιζα και πολυ , το αγαπουσα το καπνισμα , ενοιωθα οτι με κρατουσε σε ισσοροποια , τοσο πολυ οπου αναροτιωμουνα πως θα υπαρχω αμα το εκοβα ποτε , το ειχα συνδιασει με τα παντα μου , με ολα . Αυγουστο του 2006 το εκοψα ουσα λιγων εβδομαδων εγκυος στο γιο μου . Το ξαναεβαλα στο στομα μου μετα τη γεννα της κορης μου καπου κοντα Νοεμβριο του 2008 και τοτε ηταν που το σιχαθηκα , δεν 3ερω γιατι δεν μπορεσα ποτε να το συνιθησω οποτε και το παρατησα εντελως . Συνολο εχω να καπνισω 4 χρονια και 3 μηνες και ειμαι καλα , οκ παντα θα μου λειπει , ομως δεν νομιζω οτι προκειτε να το 3αναεπιχειρησω , η δοκιμη που εκανα ηταν πραγματικα αιδιαστικη και συνειδιτα πλεον δεν καπνιζω .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια που είστε???????????

 

Έκλεισα αισίως 33 μέρες άκαπνη εντελώς!!!!

33 μέρες που ούτε το έχω πιάσει στα χέρια μου

33 μέρες που δεν μου λείπει καθόλου

33 μέρες που δεν μυρίζει το στόμα μου και τα ρούχα μου

33 μέρες που νιώθω περήφανη για τον εαυτό μου.

 

 

Όμως είναι 33 μέρες που προστέθηκαν 5 κιλά!!!!

Και πως τα χάνουμε αυτά που έχω και άλλα 15 από πριν?

:roll::roll::roll:

 

Αλλά η ζωή χωρίς τσιγάρο είναι απόλαυση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια που είστε???????????

 

Έκλεισα αισίως 33 μέρες άκαπνη εντελώς!!!!

33 μέρες που ούτε το έχω πιάσει στα χέρια μου

33 μέρες που δεν μου λείπει καθόλου

33 μέρες που δεν μυρίζει το στόμα μου και τα ρούχα μου

33 μέρες που νιώθω περήφανη για τον εαυτό μου.

 

 

Όμως είναι 33 μέρες που προστέθηκαν 5 κιλά!!!!

Και πως τα χάνουμε αυτά που έχω και άλλα 15 από πριν?

:roll::roll::roll:

 

Αλλά η ζωή χωρίς τσιγάρο είναι απόλαυση!!!!!

 

Μία από τα ίδια. 5 εβδομάδες άκαπνη + 5 κιλά πάνω:?:-?:-(!!!!!!!

Πιστευω ότι τώρα που σχεδόν ξεπεράσαμε το τσιγάρο και τη δύναμη της συνήθειας, τώρα πρέπει να βάλουμε ένα πρόγραμμα και για τα κιλά μας. Σε πρώτη φάση (και ξεκινώντας από τα ευκολα) εγώ σκέφτομαι να κοιμάμαι νωρίς για να μη τρώω. Σε 2η φάση θα προσπαθήσω να κάνω διατροφή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μία από τα ίδια. 5 εβδομάδες άκαπνη + 5 κιλά πάνω:?:-?:-(!!!!!!!

Πιστευω ότι τώρα που σχεδόν ξεπεράσαμε το τσιγάρο και τη δύναμη της συνήθειας, τώρα πρέπει να βάλουμε ένα πρόγραμμα και για τα κιλά μας. Σε πρώτη φάση (και ξεκινώντας από τα ευκολα) εγώ σκέφτομαι να κοιμάμαι νωρίς για να μη τρώω. Σε 2η φάση θα προσπαθήσω να κάνω διατροφή!

 

Αχ φίλη μου δεν μου μπαίνουν τα παντελόνια μου.:P:p:p

 

Έτσι λεω κι εγω καθε μερα αλλα μετα το φαγητο όλα και ενα γλυκακι θελω.

 

Είπα από αυριο μονο ψητα και σαλάτες.

Μπας και μαζευτούμε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ φίλη μου δεν μου μπαίνουν τα παντελόνια μου.:P:p:p

 

Έτσι λεω κι εγω καθε μερα αλλα μετα το φαγητο όλα και ενα γλυκακι θελω.

 

Είπα από αυριο μονο ψητα και σαλάτες.

Μπας και μαζευτούμε λίγο.

 

Eμένα μου μπαίνουν γιατί είχα και μεγαλύτερα νούμερα που τα φόραγα μετά τις γέννες (που κατάντησα!) .

Πάντως πράγματι το γλυκό μετά το φαγητό στάνταρ!

Πρέπει να κάνουμε λίγο κράτει, οχι τίποτα΄άλλο Χριστούγεννα έρχονται να μη φάμε κανα μελομακάρονο κλπ κλπ γλυκούδια;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα

σήμερα αγόρασα την προσφορά στη GROUPON για διακοπή καπνίσματος και σας την παραθέτω μήπως και σας ενδιαφέρει. Θα πάω την επόμενη εβδομάδα και ελπίζω ότι ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

 

http://www.facebook.com/share.php?u=http://www.groupon.gr/in/.tjMm3X/,153797

 

Καλή μας προσπάθεια!

4RMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από 1/10 άκαπνη έχω ν΄αναφέρω +2 κιλά...

Δε θα είμαι καθόλου χαρούμενη ν΄απεξαρτηθώ από τη νικοτίνη και να αισθάνομαι εξαρτημένη από το μασούλημα....πρέπει να τα δουλεύω στο μυαλό μου και τα δύο πλέον.....

Link to comment
Share on other sites

Από 1/10 άκαπνη έχω ν΄αναφέρω +2 κιλά...

Δε θα είμαι καθόλου χαρούμενη ν΄απεξαρτηθώ από τη νικοτίνη και να αισθάνομαι εξαρτημένη από το μασούλημα....πρέπει να τα δουλεύω στο μυαλό μου και τα δύο πλέον.....

 

Γυμναστικη κουκλα. Εμενα αυτο με εσωσε τοτε. Αν εχεις χρονο δωστου γυμναστικη. Και θα σε ηρεμει, και θα σε αδυνατιζει......καλη συνεχεια και τα θερμα μου συγχαρητηρια.....!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα οφέλη της διακοπής του καπνίσματος

 

Χρόνος από τη διακοπή – ευεργετικές αλλαγές για την υγεία

 

20 λεπτά :

Η πίεση του αίματος και οι σφυγμοί πέφτουν στο κανονικό. Η θερμοκρασία των άκρων ανεβαίνει σε φυσιολογικό επίπεδο.

 

8 ώρες :

Μείωση κατά 50% των επιπέδων νικοτίνης και μονοξειδίου του άνθρακα στο αίμα και επάνοδος των επιπέδων οξυγόνου σε φυσιολογικά επίπεδα.

 

24 ώρες :

Το μονοξείδιο του άνθρακα αποβάλλεται από το αίμα- Οι πνεύμονες αποβάλλουν τη βλέννη και άλλα υπολείμματα του καπνίσματος.

Μειώνεται η πιθανότητα καρδιακής προσβολής.

 

48 ώρες :

- Δεν υπάρχει νικοτίνη στο σώμα

- Βελτιώνεται σημαντικά η οσμή και η γεύση.

 

72 ώρες :

Διευκολύνεται η αναπνοή μέσω της χαλάρωσης των βρογχικών σωλήνων που πλέον έχει αυξηθεί η χωρητικότητά τους.

 

2-12 εβδομάδες :

Βελτιώνεται το κυκλοφορικό. Το περπάτημα γίνεται ευκολότερο. Η λειτουργία των πνευμόνων αυξάνεται κατά 30%.

 

1-9 μήνες :

Σταματάει ο βήχας, η δύσπνοια και τα αναπνευστικά προβλήματα. Η αναπνοή διαρκεί περισσότερο. Αρχίζει η ανάπλαση του ενδοθηλίου των βρόγχων.

 

5 χρόνια :

Ο κίνδυνος καρδιακής προσβολής ελαττώνεται κατά 50%.

Ο θάνατος από καρκίνο του πνεύμονα στο μέσο καπνιστή (1 πακέτο ανά ημέρα) μειώνεται από 137 ανά 100.000 σε 72 ανά 100.000.

 

10 χρόνια :

-Ο κίνδυνος καρκίνου των πνευμόνων ελαττώνεται κατά 50%

-Ο κίνδυνος εμφράγματος ελαττώνεται στα ίδια επίπεδα με αυτά ενός μη καπνιστή.

Μειώνονται οι πιθανότητες δημιουργίας καρκίνου στόματος, λάρυγγα, οισοφάγου και κύστεων νεφρών και παγκρέατος.

 

 

 

 

 

 

 

Σας αρκούν αυτά για να μην ξανακαπνίσετε???????

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια που κοψατε το κάπνισμα πεστε μας πως τα πάτε? το κόψατε απευθείας μαχαίρι ή πρώτα το ελλατώσσατε? Καπνίζω 1,5 πακέτο τη μερα θέλω να το κόψω αλλά δεν πιστεύω πως έχω τόση δύναμη. Πολύ άγχος στεναχώριες και πολλούς καφέδες. Μ'αρέσει και το τσιγάρο καπνίζουν και όλοι γύρω μου........ (εκτός απο τον άντρα μου):P

Link to comment
Share on other sites

Χτες, πρωτομηνιά, πήγα και έκανα τη θεραπεία που σας έλεγα.

Αποφασισμένη, ναι ήδη έχω 25 ώρες να καπνίσω μετά από 20 χρόνια και κάτι ψιλά, μου φαίνεται απίστευτό.

 

Ονειρεύομαι καφέδες με τσιγάρα, το ξέρω ότι θα παχύνω, ήδη η σοκολάτα έχει υποκαταστήσει το τσιγάρο, ειδικά η σοκοφρέτα (!) έχω φάει 10 μικρές σοκοφρέτες και keep eating...

 

Όμως το ότι κοιμήθηκα και ξύπνησα ΧΩΡΙΣ ταχυπαλμίες, δεν το θυσιάζω με τίποτε!

Το δέρμα μου είναι φρέσκο, η αναπνοή μου καθαρή, τα δάχτυλά μου δε βρωμάνε τσιγαρίλα, το σπίτι μας είναι πετακάθαρο... και είναι μόνο 1 μέρα :) :) :)

 

Ελπίζω σε 1 εβδομάδα από σήμερα να είμαι ακόμα καλύτερα και ακόμα πιο αποφασισμένη και μακριά από σοκοφρετίνια :(

4RMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια καπνιζα 10 χρονια, τις καθημερινες γυρω στο 1 πακετο και τα σαβ/κα εφτανα και 1 μισο . Απο την ημερα που εκανα το τεστ και βγηκε θετικο το εκοψα μαχαιρι.. ουτε να κανω ενα αποχαιρετιστηριο ουτε τιποτα. Απο τοτε (15 Μαιου 2009) και μεχρι σημερα 02 Δεκεμβριου 2010 δεν το εχω ξαναβαλει στο στομα μου! Ειμαι περηφανη πραγματικα που δεν το ξαναρχισα... ειναι φορες βεβαια που το ζηταω αλλα οσο περναει ο καιρος η επιθυμια ολο και λιγοστευει :D. Ειναι φορες που λεω να κανω ενα τσιγαρο και να αηδιασω τοσο πολυ κ να μην το ξαναζητησω, αλλα απο την αλλη λεω ενα ομως αυτο το ενα που θα κανω μου ξυπνησει αυτην την ευχαριστη αισθηση που ειχα οταν καπνιζα?? τοτε τι γινεται?? Οταν καπνιζα ποτε δεν πιστευα οτι θα το εκοβα, ελεγα μολις γεννησω θα το ξαναρχισω αλλα μια χαρα !!!!

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

bima[/b];1817361]Κορίτσια που κοψατε το κάπνισμα πεστε μας πως τα πάτε? το κόψατε απευθείας μαχαίρι ή πρώτα το ελλατώσσατε? Καπνίζω 1,5 πακέτο τη μερα θέλω να το κόψω αλλά δεν πιστεύω πως έχω τόση δύναμη. Πολύ άγχος στεναχώριες και πολλούς καφέδες.

Μ'αρέσει και το τσιγάρο καπνίζουν και όλοι γύρω μου........ (εκτός απο τον άντρα μου):P

Εχεις τον καλυτερο συμμαχο διπλα σου. Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες.

Εκοψα το τσιγαρο μετα απο 26 χρονια. Η αληθεια ειναι οτι ηθελα να το κοψω για τους γνωστους λογους αλλα δεν το εκοβα γιατι θεωρουσα οτι με εκτονωνε, με χαλαρωνε, με παρηγορουσε, με συντροφευε. Βλακειες.

Ειμαι ακαπνη 20 μηνες και νιωθω υπεροχα. Περηφανη. Αξια. Δυνατη. Καθαρη.

Ξεκινησα γυμναστικη πραγμα που επιθυμουσα αλλα πριν το θεωρουσα δωρο αδωρο επειδη καπνιζα.

 

Και κατι ακομη για την efalcom, στο διαστημα αυτο που δεν καπνιζω αλλα και για καποιον λογο υγειας, πηρα κιλα και στην προσπαθεια μου να τα χασω, ΕΜΑΘΑ να τρωω.

Ασε τα σοκοφρετινια και βρες αλλα υποκαταστατα. Πιο πανω εχουμε αναφερει μερικα. Κανε ενα κοπο και διαβασε λιγα απο τα προηγουμενα ποστς.

Να πιστεψεις πως εφοσον περασαν τοσες ωρες χωρις να καπνισεις, αρα το τσιγαρο θα ειναι παρελθον για σενα. ΜΠΡΑΒΟ !!! Η αρχη ειναι το ημισυ του παντος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι από τις μέρες με πολύ ποτό, καλό φαγητό...είναι η γεύση που λείπει...

θα΄θελα τόσο πολύ να κάπνιζα ένα ωραίο αρωματικό και γευστικό τσιγάρο, όπως είναι να τρως ένα απολαυστικό κομάτι γλυκό, ένα όμως...

επειδή δε με βλέπω όμως να κρατώ το ένα (ενώ στο γλυκό τα καταφέρνω μια χαρά) αναβάλεται δια παντός...

Καλή χρονιά! με υγεία και καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι άκαπνη 2 μήνες και 18 μέρες.

Είμαι 8 κιλά πιο παχιά.

Είμαι περήφανη γι αυτό.

 

Σε μια πολύ δύσκολη στιγμή την παραμονή Χριστουγέννων άναψα ένα τσιγαρο και απλά το άφησα να σβήσει.

Δεν το χρειάζομαι.

Δεν μυρίζουν πια τα ρούχα μου και η αναπνοή μου.

 

Σίγουρα υπάρχουν στιγμές που μου λείπει αλλα μου περνάει.

Το μόνο μου πρόβλημα είναι το φαγητό!!!!!:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Εχω να δωσω μια ευχη!

Το 2011 να ειναι η χρονια των επιτυχιων.

 

Οσοι και οσες επιθυμειτε να απαλλαγειτε απο αυτη την βλαβερη συνηθεια, σας ευχομαι μεσα απο την καραδια μου, να τα καταφερετε οπως τα καταφερα εγω και πολλοι αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ στον αγώνα από 1/1/2011..τις πρώτες μέρες ήμουν πιο καλά!Τωρα στρυφογυρνάει πολύ στο μυαλό μου..αλλά θα τα καταφέρω!!!Ετσι λέω δηλ.Είμαι συν 2 κιλά αλλά αυτό δεν είναι για μένα πρόβλημα αφού είμαι πάρα πολύ αδύνατη.

Link to comment
Share on other sites

Sissy, απο 1-1-11 εισαι ακαπνη??

 

Αν ναι, τοτε εισαι ΠΡΩΤΗ!!!!!

Τα + κιλα δεν πιστευω να ειναι μονο απο το δεκαημερο. Μην ξεχνας οτι οι γιορτες αρχισαν απο πολυ νωριτερα αρα ολο και καποιες ατασθαλιες θα εκανες.

 

Ομως..... προσεξε λιγο περισσοτερο σε τι εκτονωνεσαι οταν νιωθεις την στερηση. Εννοω, γεμισε το σπιτι σου με στικακια λαχανικων (πχ καροτο), φρουτακια, μπαρες δημητριακων, και πεταξε οτι εχει σχεση με γλυκα σνακ και αναψυκτικα και αλλες βλακειουλες που το μονο που θα σου προσφερουν εκεινη τη στιγμη ειναι ..... λιπη και θερμιδες.

Και ... ευκαιρια..... τωρα που εκοψες το καπνισμα.... μπορεις να ασχοληθεις με τον αθλητισμο. Ενταξει δεν ειπαμε πρωταθλητισμο αλλα βαλε λιγο περπατημα λιγο τρεξιμο, λιγο ποδηλατο, λιγες ασκησουλες... ο,τι θες.

 

 

Elm, συγχαρητηρια !!!!! Και μπραβο που μπηκες εδω να το αναφερεις.

Καλη συνεχεια στη ζωη σου χωρις τσιγαρο πια!!!

 

Elli, συγχαρητηρια και σε σενα (καλα σε σενα τα εχω πει αποιρες φορες και αλλου).

Παραδειγματα προς μιμηση.

Αφου τα καταφεραμε εμεις, μπορουνε ολες!!!! Φτανει μονο να το αποφασισουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...