Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

πουλί μου γλυκό, το είχα διαβάσει αυτό που είχες ξαναγράψει. σε παρακολουθώ μη νομίζεις, με ευλάβεια!

αλλά δεν το έχω. ακόμα.

 

Δεν εισαι ετοιμη ακομα :( Παντως προσε3ε το αυτο με το σταδιακο. Το μονο που κανεις ειναι να 'ταιζεις' τον εαυτο σου λιγοτερη νικοτινη απο οσο 8α σε εκανε να αισ8ανεσαι καλα (τους νευροδιαβιβαστες δλδ) αλλα αρκετη για να σε κραταει ε8ισμενη. Ειναι οτι πιο μαζοχιστικο μπορεις να κανεις στον εαυτο σου.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν εισαι ετοιμη ακομα :( Παντως προσε3ε το αυτο με το σταδιακο. Το μονο που κανεις ειναι να 'ταιζεις' τον εαυτο σου λιγοτερη νικοτινη απο οσο 8α σε εκανε να αισ8ανεσαι καλα (τους νευροδιαβιβαστες δλδ) αλλα αρκετη για να σε κραταει ε8ισμενη. Ειναι οτι πιο μαζοχιστικο μπορεις να κανεις στον εαυτο σου.......

η πιο μεγάλη μα..ία είναι που γνωρίζω, και παρόλα αυτά συνεχίζω να καπνίζω.:(:(:(:evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λένε οι ειδικοί πάντως εγώ από το πακέτο στο κανένα τσιγάρο δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να τα καταφέρω. Σιγά σιγά ξεχώρισα κάποιες συνήθειες από το κάπνισμα, κάπνιζα μόνο 2 τσιγάρα στη δουλειά, έκοψα τελείως τα πρωινά τσιγάρα (που ήταν 3-4 με το που άνοιγα το μάτι) έκοψα τα τελευταία τσιγάρα της μέρας πριν κοιμηθώ. Και αυτό έγινε μέσα σε έναν μήνα και. Με αυτό τον τρόπο μου ήρθε πιο μαλακά το τελικό κόψιμο μαχαίρι. Δηλαδή ήδη είχα "ξεσυνηθίσει" να καπνίζω σε κάποιες φάσεις τις μέρας, όσο αυτο είναι δυνατόν. Από την άλλη, ο καθένας ξέρει καλύτερα πώς λειτουργεί δεν λέω.

RnI5p3.pngjxUep3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω κι εγώ...διαβάζω...τι κάνετε....

Αυτή τη φορά θέλω παρέα για να ξαναπροσπαθήσω.

Μόνη μου βγήκε τζίφος.

Είτε σταδιακά, είτε μαχαίρι...

Λοιπόν, αν θέλει καμμιά σας να το παλέψουμε μαζί....

Η χειρότερη σκέψη που με βασανίζει είναι ότι και να το κόψω, κάποια στιγμή θα ξανακαπνίσω.

Δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Δεν πιστεύω ότι θα μπορέσω να τα καταφέρω για πάντα.

Πώς θα γίνει δηλαδή; θα κόψω εντελώς τον καφέ και το ποτό;;;;

Link to comment
Share on other sites

φιλενάδα, να σου πω να προσπαθήσουμε μαζί, αλλά φοβάμαι ότι μόνη σου θα μείνεις.

είμαι σε αφασία...

σήμερα το απόγευμα βγαίνω βεράντα για τσιγάρο, ακολουθεί η μικρή μου, ρεβυθούλης (έχουμε γίνει αυτοκόλλητες-άγχος αποχωρισμού), κλείνω το τζάμι της μπαλκονόπορτας , να μην βγει έξω,

ακολουθούν σκηνές τύπου "Πέτρινα χρόνια"... η μικρή έχει κολλήσει τα χεράκια της στο τζάμι, εγώ τα δικά μου, χαμογελάει η μπουμπού μου και κολλάει βεντούζα τη μουρίτσα της στο τζάμι να με φιλήσει, της κάνω το ίδιο..., μέχρι να πάω μέσα, να πλυθώ, να την πάρω αγκαλιά... έγινα σκατ..

δεν το βλέπω... αλλά το θέλω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσα καπνίζεις την ημέρα;

να ξεκινήσουμε με δύο λιγότερα το πρωί, για αρχή;

θα δίνουμε αναφορά τακτικά. όταν είμαστε σε κατάσταση εκτάκτου θα μπάινουμεεδώ και θα δίνουμε δύναμη η μία στην άλλη. λες να πιάσει;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, δεν έχουμε να χάσουμε και τίποτα...χαμένες για χαμένες...

περίπου 15 τη μέρα...

Αύριο δουλεύω. Μέχρι να φτάσω στη δουλειά μου κάνω 3.

Θα σε σκεφτώ και θα προσπαθήσω να κάνω 1...

Θα σου πω αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Το εκοψα 15 μερες πριν μαθω για την εγκυμοσυνη μου. οποτε μου ηρθε ευκολο...επειτα θηλασμος δευτερη εγκυμοσυνη κτλ. πανε 4 χρονια δεν εχω ξανακαπνισει, ο καπνος των αλλων με ενοχλει, αλλα υπαρχουν στιγμες που το αναζητω. δε το ξεκινησα παλι για διαφορους λογους οπως οτι δε θελω να μυριζω οταν αγκαλιαζω, φιλαω τα μικρα μου, θηλαζω ακομα και νιωθω πολυ καλυτερα απο οταν καπνιζα. αλλα δε λεω ποτε γιατι δε ξερω στο μελλον τί θα θελω

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα αρθρακι να σας ξεκινησει την μερα αυριο, ή να σας την κλεισει σημερα.......

 

http://www.whyquit.com/joel/Joel_01_13_gradual_withdrawal.html

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ellemphriem, ελλι, εγώ ήδη έκανα 3 και πάω για το 4ο τώρα.

μπορείτε να μου δείξετε και την πόρτα εξόδου από το συγκεκριμένο θέμα.

το πρωί μετράω τα τσιγάρα του πακέτου. ωραία λέω, δεν θα ξεφύγω.

μετά πάω να κάνω το 2ο. τα μετράω βλέπω λιγότερα. τρελαίνομαι.

"Στέφανε, κάπνισες από τα δικά μου;"

"όχι, πώς σου ήρθε."

"τα μέτρησα"

"καλά, πώς κάνεις έτσι, ένα τσιγαράκι έκανα, γιατί είναι πιο ελαφριά τα δικά σου"

κοινώς δεν ξέρω πόσα καπνίζω. μπορεί και λιγότερα από 13-15.

σήμερα θα του κρύβω το πακέτο μου.

για να δούμε πόσα καπνίζω χωρίς τον αλεπουδίτσο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!!

Το θέμα είναι τεράστιο και σίγουρα έχω γράψει κάπου εδώ μέσα, αλλά... άντε βρες το τώρα!

Αν και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα κάποια τσιγάρα (:oops::oops::oops:μουτζώστε με), το πήρα απόφαση τον Ιούλιο του 2008.

Μπήκα στο φόρουμ:

http://www.skeftomai.gr

στο οποίο έχει δωρεάν βιβλίο για την διακοπή του καπνίσματος, το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε.

Τι μου πρόσφερε αυτό το βιβλίο (υποθέτω πως ως καπνίστριες στην προσπάθεια διακοπής με καταλαβαίνετε), του οποίου ο συγγραφέας ήταν καπνιστής με πολλές προσπάθειες διακοπής στο ενεργητικό του:

1. Να το αφήσω πίσω μου με απέχθεια και να μην λέω το κλασικό "αυτό θα είναι το τελευταίο μου, θα το απολαύσω, να το θυμάμαι κλπ"

2. Να ξέρω πόσο εύκολα θα ξανακυλήσω αν καπνίσω έστω και ένα (γιατί αναλύει τον μηχανισμό που σου προκαλεί εθισμό) και να το σκεφτώ πολλές φορές πριν το κάνω.

Είχα στο ενεργητικό μου την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια (όπως και πολλοί εάν μπείτε στο σχετικό φόρουμ), ντράπηκα, και η δεύτερη ήταν επιτυχημένη!!! :lol::lol::lol: Οι συνθήκες ήτανε λίγο αντίξοες, γιατί ο καπνιστής σύζυγος (ζήλια ψώρα) μου έλεγε: "έλα, μωρέ, κάπνισε ένα τσιγαράκι, αφού το θέλεις":shock::shock::shock:

Δύο χρόνια μετά μπορώ να πω ότι δεν το σκέφτομαι καθόλου, απολαμβάνω τη ζωή μου και διαδίδω το βιβλίο αυτό παντού!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα για κάποια πεταχτά σχόλια που διάβασα:

 

1. Όντως το κατάφερα πρωί, χωρίς να έχω καπνίσει. Όταν έκανα πρωινό τσιγάρο ήτανε δύσκολο. Απλά είχα ορίσει την ημερομηνία από πριν.

2. Όποτε είχα επιχειρήσει να μετράω τσιγάρα για να το ελαττώσω ήμουνα τρομερά πιο αγχωμένη. Όταν αποφάσισα ότι τα επιτρεπόμενα τσιγάρα είναι... μηδέν, τότε αγχωνόμουνα λιγότερο και δεν το σκεφτόμουνα συνέχεια...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα για κάποια πεταχτά σχόλια που διάβασα:

 

1. Όντως το κατάφερα πρωί, χωρίς να έχω καπνίσει. Όταν έκανα πρωινό τσιγάρο ήτανε δύσκολο. Απλά είχα ορίσει την ημερομηνία από πριν.

2. Όποτε είχα επιχειρήσει να μετράω τσιγάρα για να το ελαττώσω ήμουνα τρομερά πιο αγχωμένη. Όταν αποφάσισα ότι τα επιτρεπόμενα τσιγάρα είναι... μηδέν, τότε αγχωνόμουνα λιγότερο και δεν το σκεφτόμουνα συνέχεια...

:oops::oops::oops::(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ που το διάβασα το βιβλίο (και μάλιστα το αγόρασα κιόλας :lol: ) δεν τα έχω καταφέρει ακόμα!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

μάμησέ τα!

πόσο ξεφτίλα είναι να είμαστε εξαρτημένοι, να πληρώνουμε για κάτι που μας κάνει κακό, μας φθείρει, μας γελοιοποιεί.

νιώθω σκ.., ό,τι καλό κι αν μου συμβαίνει, όταν καπνίζω.

έχει αρχίσει και ο Στέφανος και το σιχαίνεται. αλλά κουβέντα για τερματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ που το διάβασα το βιβλίο (και μάλιστα το αγόρασα κιόλας :lol: ) δεν τα έχω καταφέρει ακόμα!

ανηκεις στην κατηγορια "διαβασα τοσα πολλα για το καπνισμα που αποφασισα να κοψω το διαβασμα" :):)

join the club

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω ξαναγραψει, το εκοψα μαχαιρι (καλα την τριτη φορα), οχι γιατι κανει κακο στην υγεια, οχι γιατι βρωμανε τα παντα πανω σου αλλα πανω απ'ολα γιατι με χαλασε που ημουν ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ.

Ενα βραδυ μου τελειωσαν τα τσιγαρα και δεν εβρισκα περιπτερο ανοιχτο και ΕΠΑΘΑ ΠΑΝΙΚΟ. Αν ειναι δυνατον, δεν μπορουσα να περιμενω 7 ρημαδοωρες να ξημερωσει (και αφου ολη μερα βεβαια ειχα καπνισει τα αντερα μου).

Με ψιλοσιχαθηκα τοτε και καπως ετσι ξεκινησα να ΘΕΛΩ να το κοψω (οχι μονο να πρεπει)

(ελλ πολυ ενδιαφεροντα τα αρθρα, δεν ειχα διαβασει ποτε για το τσιγαρο και πως να το κοψει κανεις)

Link to comment
Share on other sites

ακουσα κατι και δεν ξερω αν ισχυει..για να κοψεις το τσιγαρο πρεπει να κοψεις και τον καφε γιατι πανε μαζι?εγω ποτε δεν εχω πιει καφε(αντε εναν ελληνικο με την πεθερα μια στους 3-4 μηνες) αλλα καπνιζω..τι σχεση εχει ο καφες με το τσιγαρο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

ακουσα κατι και δεν ξερω αν ισχυει..για να κοψεις το τσιγαρο πρεπει να κοψεις και τον καφε γιατι πανε μαζι?εγω ποτε δεν εχω πιει καφε(αντε εναν ελληνικο με την πεθερα μια στους 3-4 μηνες) αλλα καπνιζω..τι σχεση εχει ο καφες με το τσιγαρο?

 

Αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ!!!!!!!!Με χτυπάς εκεί που πονάω.

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, που έκοψα το τσιγάρο, έκοψα και τον καφέ.Ήταν το μόνο πράγμα που δε μπορούσα να διανοηθώ χωρίς τσιγάρο.Γενικά πιστεύω ότι θα ακούσεις τους περισσότερους καπνιστές να το λένε.

Έχω βέβαια μια φίλη λάτρη του κφέ (3-4 την ημέρα) που δεν έχει καπνίσει ποτέ.Συμβαίνει.

 

Τώρα, στη 2η εγκυμοσύνη, από τον 6ο και μετά που καπνίζω :oops:(όχι όπως πριν), το κάνω μαζί με τον καφέ.Με οτιδήποτε άλλο είμαι οκ.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

ellemphriem, ελλι, εγώ ήδη έκανα 3 και πάω για το 4ο τώρα.

μπορείτε να μου δείξετε και την πόρτα εξόδου από το συγκεκριμένο θέμα.

!

Σεβούλα, μη μου το κάνεις αυτό, πληζ!!!!!!!!!!!!!!!!

Μόνη μου αποκλείεται να τα καταφέρω........θέλω στήριξη. Και όχι από δικούς μου ανθρώπους. Η μάνα μου μου σπάει τα νεύρα και με κάνει να θέλω να καπνίσω άλλα τόσα. Τον άντρα μου και τα παιδιά μου τα ντρέπομαι....δε μπορώ να διαννοηθώ ότι θα δώσω μια υπόσχεση και δε θα την τηρίσω!!!!!!!!!!!

 

Καλημέρα κοριτσάκια!!!

Το θέμα είναι τεράστιο και σίγουρα έχω γράψει κάπου εδώ μέσα, αλλά... άντε βρες το τώρα!

Αν και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα κάποια τσιγάρα (:oops::oops::oops:μουτζώστε με), το πήρα απόφαση τον Ιούλιο του 2008.

Μπήκα στο φόρουμ:

www.skeftomai.gr

στο οποίο έχει δωρεάν βιβλίο για την διακοπή του καπνίσματος, το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε.

Τι μου πρόσφερε αυτό το βιβλίο (υποθέτω πως ως καπνίστριες στην προσπάθεια διακοπής με καταλαβαίνετε), του οποίου ο συγγραφέας ήταν καπνιστής με πολλές προσπάθειες διακοπής στο ενεργητικό του:

1. Να το αφήσω πίσω μου με απέχθεια και να μην λέω το κλασικό "αυτό θα είναι το τελευταίο μου, θα το απολαύσω, να το θυμάμαι κλπ"

2. Να ξέρω πόσο εύκολα θα ξανακυλήσω αν καπνίσω έστω και ένα (γιατί αναλύει τον μηχανισμό που σου προκαλεί εθισμό) και να το σκεφτώ πολλές φορές πριν το κάνω.

Είχα στο ενεργητικό μου την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια (όπως και πολλοί εάν μπείτε στο σχετικό φόρουμ), ντράπηκα, και η δεύτερη ήταν επιτυχημένη!!! :lol::lol::lol: Οι συνθήκες ήτανε λίγο αντίξοες, γιατί ο καπνιστής σύζυγος (ζήλια ψώρα) μου έλεγε: "έλα, μωρέ, κάπνισε ένα τσιγαράκι, αφού το θέλεις":shock::shock::shock:

Δύο χρόνια μετά μπορώ να πω ότι δεν το σκέφτομαι καθόλου, απολαμβάνω τη ζωή μου και διαδίδω το βιβλίο αυτό παντού!!!

Ευχαριστώ πολύ! θα ανατρέξω στην πρώτη ευκαιρία......

 

οκ οκ δεν ξαναμιλαω..αλλα να μην ελυνα την απορια μου?ειπαμε εγω καφε δεν πινω..

Πιο πολύ κι απ΄τον καφέ έχω θέμα με το ποτό. Πλέον πίνω σπανιότατα (λόγω διατροφής όχι δε μ΄αρέσει) αλλά είναι φοβερά χαλαρωτικό ποτό με τσιγάρο, παρέα, χαβαλές:roll:.......μου είναι αδιανόητη όλη αυτή η φάση χωρίς τσιγάρο.......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...