Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Σταμάτησα το κάπνισμα μόλις έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό. Οπότε λίγο η εγκυμοσύνη, λίγο η διακοπή καπνίσματος, λίγο το σίδηρο που έπερνα με ταυτόχρονη ακινησία στο κρεβάτι για 3 μήνες, μάτωνα κάθε μέρα στην τουαλέτα. Μετά το 4ο μήνα όλα οκ. Όπως όλα τα κορίτσια αναφέρουν, χρειάζεται επιμονή & υπομονή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α!! Να αναφέρω επίσης ότι ήταν από τις καλύτερες αποφάσεις που πήρα στη ζωή μου, μαζί μου το έκοψε και ο άντρας μου και το παιδί μας δεν έχει δει τσιγάρο μέχρι τώρα εκτός από μία γόπα χτες στο πάρκο και με ρωτούσε τι είναι. Στο παλιό μας σπίτι μύριζαν οι καναπέδες, οι κουρτίνες τα κλιματιστικά τσιγαρίλα. Τώρα γενικώς το σπίτι μας μοσχομυρίζει.

Link to comment
Share on other sites

..........Στο παλιό μας σπίτι μύριζαν οι καναπέδες, οι κουρτίνες τα κλιματιστικά τσιγαρίλα. Τώρα γενικώς το σπίτι μας μοσχομυρίζει.

 

Αλλο ενα θετικο κινητρο για την ληψη αποφασης διακοπης τσιγαρου. Οικονομια στις πλυσεις και στα αρωματικα χωρου.

Στο δικο μου σπιτι, πλεον καπνιζει μονο ο συζυγος. Οταν ειναι σπιτι, βγαινει εξω για τσιγαρο γιατι ειναι κριμα να το λερωσει.

Που θα μου παει? Θα το κοψει κι αυτος. Αληθεια απο 3,20 ευρω, ποσο θα πανε???

Link to comment
Share on other sites

Και σ' ενοχλεί το τσιγάρο, και λίγο που θα το μυρίσεις, έτσι δεν είναι;

Ο άντρας μου είναι άκαπνος (δεν κάπνισε ΠΟΤΕ) και αναρωτιέμαι πως με άντεχε τα 2-3 χρόνια που ήμασταν μαζί και κάπνιζα! Του έχω πει πολλές φορές ότι τώρα - επιτέλους - τον καταλαβαίνω, που βγαίναμε έξω για καφέ ή ποτό κι έλεγε ότι δεν μπορεί ν 'ανασάνει από την κάπνα!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά δεν με ενοχλεί ο καπνός του τσιγάρου, το αποφεύγω όμως για να μην πάρουν μθτωδιά τα ρούχα και τα μαλλιά μου. Με ενοχλεί επίσης υπερβολικά να καπνίσει κάποιος μπροστά στο παιδί μου. Είναι ότι χειρότερο για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Και σ' ενοχλεί το τσιγάρο, και λίγο που θα το μυρίσεις, έτσι δεν είναι;

QUOTE]

 

Ναι, παρα πολυ. Στη δουλεια οταν τους ελεγα οτι δεν το αντεχω (στις αρχες) δεν με πιστευαν. Τωρα βγαινουν ολοι εξω ή αλλαζω εγω γραφειο (εχω αυτη τη δυνατοτητα).

 

Σε χωρους οπου επικρατει καπνα (κλαμπακια, καφετεριες κλπ) δεν υπαρχει περιπτωση να μπω. Θα σκασω. Πηγαμε παρεουλα σε ενα χιονοδομικο σαλε και ενω ειχε ψοφοκρυο, τους εβγαλα εξω με το καφε στο χερι γιατι δεν αντεχα να ειμαι μεσα.

 

Αυτος ο περιβοητος νομος για απαγορευση καπνισματος σε ολους τους κλειστους δημοσιους χωρους γιατι δεν εφαρμοζεται επιτελους????

 

(Χα,χα,χα αυτο δεν θα το ελεγα πριν ενα χρονο)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει ανασταλεί, νομίζω.

 

Τώρα ο ΓΑΠ λέει ότι θα τον εφαρμόσει, μάλιστα με "βελτιώσεις". Για να δούμε!

 

Τουλάχιστον πρόλαβα κι έκανα το τραπέζι της γαμο-βάφτισής μου όταν πρωτοεφαρμόστηκε και δεν αφήσαμε κανέναν να καπνίσει :D .

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει ανασταλεί, νομίζω.

 

Τώρα ο ΓΑΠ λέει ότι θα τον εφαρμόσει, μάλιστα με "βελτιώσεις". Για να δούμε!

 

Τουλάχιστον πρόλαβα κι έκανα το τραπέζι της γαμο-βάφτισής μου όταν πρωτοεφαρμόστηκε και δεν αφήσαμε κανέναν να καπνίσει :D .

 

Γιατι τον αναστειλανε ??? Φαγανε ζορι απο τα μεγαλα μαγαζια τι εγινε? Επεσαν μιζες? Μονο στην Ελλαδα γινονται αυτα. Στο εξωτερικο τηρουνται παναγια ολα αυτα.......:oops: Ηλιθιος λαος.......δεν καταλαβαινουμε με τιποτα ομως......και μου αρεσει που θεωρουμε και τους εαυτους μας εξυπνους. Βεβαια θα μου πεις ολοι η ηλιθιοι εξυπνοι νομιζουν πως ειναι. Δεν ειναι καινουργιο αυτο......:roll:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει ανασταλεί, νομίζω.

 

Τώρα ο ΓΑΠ λέει ότι θα τον εφαρμόσει, μάλιστα με "βελτιώσεις". Για να δούμε!

 

Τουλάχιστον πρόλαβα κι έκανα το τραπέζι της γαμο-βάφτισής μου όταν πρωτοεφαρμόστηκε και δεν αφήσαμε κανέναν να καπνίσει :D .

 

Μόνο αν πάνε τα τσιγάρα 10 ευρώ θα αποφασίσουμε σαν λαός να το κόψουμε, όμως που προκοπή...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:-(Φίλη ellephriem, μόλις έριξα μια ματιά στις σελίδες που πρότεινες..... τα αγγλικά μου δεν είναι άριστα. . . έχω φρίξει.....:-(.... βοήθεια...:-(

 

ΩΧ Παναγια και δεν υπαρχει σε μεταφραση αυτο. Υπαρχει σε αλλες γλωσσες και οταν ειχα πρωτοκοψει το τσιγαρο ειχα επικοινωνησει με τον Joe και ειχα προτεινει να κανω εγω την μεταφραση αλλα δεν εσωσα ποτε η ανεπροκοπη. Βαρεθηκα. Κοιτα θα προσπαθησω να σου κανω μεταφραση και να σου στειλω τουλαχιστον 1 απο αυτα που για μενα ηταν κλειδι στο κοψιμο........Nicodemon's lies (τα ψεματα του δαιμονα της Νικοτινης)....και θα στο στειλω ή αν θελουν οι κοπελες το βαζω εδω (δεν ξερω τι γινεται με τους admin και τα δικαιωματα και ολα αυτα, αν μπορει καποιος να μας πει?).....ΑΥΤΟ το αρθρο με εσωσε τις πρωτες μερες και με εκανε να δω διαφορετικα το καπνισμα......και σωθηκα. Απλα δεν εχω χρονο γιατι τρεχω με την μικρη. Δεν ξερω ποτε θα το τελειωσω. Μπορει σε 3 μερες μπορει σε 2 βδομαδες που λεει......Θελεις να το φτιαξουμε?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Nα΄σαι καλά! σ΄ευχαριστώ πολύ! και μόνο η κουβέντα σου με χόρτασε!

Αν ποτέ τα καταφέρεις και δε σου κάνει κόπο... μ΄ενδιαφέρει πάρα πολύ.... και πάλι ευχαριστώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αυτό που με κράτησε και δεν ξανάρχισα το τσιγάρο είναι κάτι πολύ απλό που μου είπε μια συνάδελφος: "Κρατήθηκες τόσες μέρες, τώρα θα το χαλάσεις;"

Πέρασαν 4 χρόνια από τότε. Τώρα και να με πληρώνουν, δεν το ξαναρχίζω!

Τα δόντια μου και τα νύχια μου βρήκαν το χρώμα τους, η αναπνοή μου δεν βρωμάει, έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο, ο καφές έχει καλύτερη γεύση, περπατάω χωρίς να λαχανιάζω, είδα επιτέλους λεφτά στο πορτοφόλι μου;), μπορώ να γκρινιάζω στον άντρα μου που το συνεχίζει, πουλάω μούρη στους μαθητές μου... και πολλά ακόμα... και χωρίς καν να μιλήσουμε για την υγεία!

Έτσι λοιπόν: Πέρασαν τόσες μέρες, γιατί να το χαλάσετε;

Link to comment
Share on other sites

Εκοψα το τσιγάρο όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος. Μου ήταν αδύνατο να ανάψω τσιγάρο. Σκεφτόμουν το μωρό σε μια γυάλα κ ο καπνός να το πνίγει, να μην μπορεί να πάρει ανάσα. Το έκοψα μέχρι να γεννήσω. Μετά είπα να θηλάσω κ μετά βλέπουμε. Έτσι πέρασαν 3 χρόνια και κάτι κ γω είμαι καθαρή.

Ποτέ δεν έιπα ότι δεν θα ξανακαπνίσω. Το ποτέ με τρομάζει. Μικροί κ εφικτοί στόχοι. Το καλοκαίρι το έκοψε κ ο άντρας μου κ είμαι πολύ χαρούμενη γι' αυτό.

 

Καλή επιτυχία σε όσες κ όσους προσπαθούν να απεξαρτηθούν. Γιατί περί αυτού πρόκειται. Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφια, Kvtina και Βασω ΜΠΡΑΒΟ, ΜΠΡΑΒΟ, ΜΠΡΑΒΟ. (Οσα και να σς πω ειναι λιγα). Ειστε πολυ καλα παραδειγματα για οσες βρισκονται στην προσπαθεια. Συγχαρητηρια και μην ξεχνατε. Κανετε αντικαπνιστικο αγωνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας και απο μενα..

ειπα και εγω να σας γραψω την ''ιστορια'' μου σε σχεση με το τσιγαρο....

 

εγω ξεκινησα να καπνιζω στα 17 μου κανονικα με πακετο (να σημειωθει οτι ημουνα φοβερη αντικαπνιστρια μεχρι τοτε διοτι σε ηλικια 12 ετων οταν ημουνα ο πατερας μου(καπνιστης) 35 ετων τοτε επαθε πνευμοθωρακα και του βαλανε εναν σωληνα στον πνευμονα:?(αχ) και τον ειδα σε αυτην την κατασταση και ορκιστικα να μην καπνισω ποτε μου,αλλα δυστυχως μετα απο 5 χρονια το ξεκινησα....:oops:

 

ετσι λοιπον στα 22 μου και ενω ετοιμαζομουνα να παντρευτω....επαθε και εγω πνευμοθωρακα και μου βαλανε σωληνα και εμενα στον πνευμονα μου:cry:(αχ-βαχ)

τοτε θυμαμαι χαρακτηριστικα μου ειπανε οτι οι πνευμονες μου ειναι σαν 55 χρονων ανθρωπο:?

δεν ξεμπερδεψα ευκολα απο αυτην την ιστορια εμπαινα και εβγαινα στο νοσοκομειο διοτι εκανε υποτροπη ο πνευμοθωρακας μεχρι που εκανα ενα πολυ σοβαρο χειρουργειο 8 ωρων και μετα απο 15 μερες επιτελους βγηκα μετα απο ταλαιπωρια(δικη μου αλλα και τις διολιας μανας μου) 3 μηνων

 

μετα λοιπον ουτε ν ακουσω για τσιγαρο χε@#κα πανω μου :-(

ειχα μεγαλη χαρα που δεν αναγκαστηκα να το κοψω στην εγκυμοσυνη γιατι το ειχα κομενο ηδη 1,5 χρονο....:P

γεννησα και την κορη μου λοιπον και ενα βραδυ 5 μηνες μετα την γεννηση της κορουλας μου ηπια-ηπια-σουρωσα και πηρα και αναψα τσιγαρο:(

και καπνιζα μεχρι πριν 4 μερες,δηλαδη επι 3 χρονια και κατι...

απλα επαθα βροχητιδα και πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι αν δεν το κοψω θα ξαναπαθω συντομα πνευμοθωρακα:twisted: και γενικα θα εχω προβληματα...αααα επισης μου ειπε οτι πολλοι καπνιστες συνηθως εχουνε Χ.Α.Π δηλαδη ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΗ ΠΝΕΥΜΟΝΟΠΑΘΕΙΑ και εγω θα εχω σιγουρα και απο αυτο....

 

οποτε σκεφτηκα 1ον η υγεια ειναι πανω απ ολα

2ον θα βαλουμε μπρος για 2ο παιδακι

και 3ον εχουμε και κριση που μας εχει αγγιξει

 

οποτε ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΕΡΜΑ

 

επισης θελω να κανω και διαιτα (αλλα ολα μαζι γινονται???):confused: (δυσκολο)

 

συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα μου αλλα τα ειπα οσο πιο συντομα μπορουσα.....

για τυχον αποριες γυρω απο το θεμα μου ειμαι εδω για να σας βοηθησω..

εχω γινει εξπερ.....

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα..

ειπα και εγω να σας γραψω την ''ιστορια'' μου σε σχεση με το τσιγαρο....

οποτε ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΕΡΜΑ

επισης θελω να κανω και διαιτα (αλλα ολα μαζι γινονται???):confused: (δυσκολο)

συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα μου αλλα τα ειπα οσο πιο συντομα μπορουσα.....

για τυχον αποριες γυρω απο το θεμα μου ειμαι εδω για να σας βοηθησω..

εχω γινει εξπερ.....

 

Δεν εχω ξανακουσει για πνευμονοθωρακα κλπ. αλλα σιγουρα το τσιγαρο βλαπτει ολους. Εφοσον θελεις να βαλεις μπρος για 2ο μπεμπε, αστο ν απαει στα κομματια το διατανοτσιγαρο!!! Και, οσων αφορα σε διαιτες, εδω μεσα εχουμε γινει εμεις εξπερ. Ελα στο "κανεις για διαιτα" και θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, γίνεται!

Εγώ και τα δύο μαζί τα έκανα!

Βέβαια, από το μάσημα της παρανυχίδας κόντεψα να χάσω κανένα δάχτυλο, αλλά η δουλειά έγινε, ξεμπέρδεψα με το τσιγάρο :D!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αυτό που με κράτησε και δεν ξανάρχισα το τσιγάρο είναι κάτι πολύ απλό που μου είπε μια συνάδελφος: "Κρατήθηκες τόσες μέρες, τώρα θα το χαλάσεις;"

Πέρασαν 4 χρόνια από τότε. Τώρα και να με πληρώνουν, δεν το ξαναρχίζω!

Τα δόντια μου και τα νύχια μου βρήκαν το χρώμα τους, η αναπνοή μου δεν βρωμάει, έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο, ο καφές έχει καλύτερη γεύση, περπατάω χωρίς να λαχανιάζω, είδα επιτέλους λεφτά στο πορτοφόλι μου;), μπορώ να γκρινιάζω στον άντρα μου που το συνεχίζει, πουλάω μούρη στους μαθητές μου... και πολλά ακόμα... και χωρίς καν να μιλήσουμε για την υγεία!

Έτσι λοιπόν: Πέρασαν τόσες μέρες, γιατί να το χαλάσετε;

 

Ακριβώς έτσι. Μένουν λεφτά στο πορτοφόλι! :D

 

Εκείνο που μου έκανε εμένα ΦΟΒΕΡΗ εντύπωση, είναι που ξυπνάω το πρωί και δεν μυρίζει ΚΑΘΟΛΟΥ το στόμα μου. Και να μην βουρτσίσω δόντια είμαι μια χαρά (τα βουρτσίζω βράδυ).

Όταν κάπνιζα, βούρτιζα βράδυ και πάλι ξυπνούσα το πρωί και το στόμα βόθρος! :evil:

 

Βοηθάει όταν δεν καπνίζει ο σύζυγος. Εμένα ήταν ανέκαθεν άκαπνος ο χάζμπαντ κι ανακουφίστηκε που το ξεφορτωθήκαμε.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από εδώ. (για όσες τα λέμε και από εκεί)

 

Λοιπόν. Θέλω να κόψω το κάπνισμα. Δεν έχει γίνει το κλικ ακόμα βέβαια (τελικά όλα με κλικ δουλευουνε πάνω μου, ούτε φωτογραφική μηχανή να ήμουνα)

 

Το έχω κόψει 2 φορές. Μία στο άσχετο, και μια στην εγκυμοσύνη. Στο της εγκυμοσύνης δεν μπαίνω σε λεπτομέριες. Την πρώτη φορά όμως. Ήμουνα στη δουλειά στο καπνιστήριο, και έκανα το τελευταίο μου τσιγάρο από το πακέτο. Χωρίς καμία προηγούμενη προετοιμασία. Μόλις το έσβησα, λέω εντάξει φτάνει θα το κόψω. Και το έκοψα. Φυσικά ακολούθησαν 3 ημέρες περίπου απείρου κάλους και νέυρων κτλ. Αλλά τα είχα καταφέρει για 6 μήνες. Πήρα πολλά κιλά γιατί αντικατέστησα το κάθε τσιγάρο με φαγητό μάλλον. Τα καλά εννοείται οτι φάνηκαν άμεσα, αλά κυρίως μετά τους 2 μήνες.

Λένε πως ο πρώην καπνιστής είναι χειρότερος από αυτούς που δεν καπνίζουν. Και είναι αλήθεια. Μου βρώμαγαν όλα και όλοι όσοι κάπνιζαν. Δεν ήθελα να πηγαίνω σε σπίτια γνωστών που καπνίζανε γιατί δεν το άντεχα με ενοχλούσε η μπόχα. Μάλιστα τους λυπόμουνα όλους αυτούς που καπνίζανε και είχα αρχίσει και αντικαπνιστική εκστρατεία στους γνωστούς

Άνοιξε η αναπνοή μου απίστευτα, δε λαχάνιαζα καθόλου. Καθόμουνα στο γυμναστήριο 3 ώρες (μετά τους 3 μήνες που είχα γίνει τόφαλος ήδη και έκανα αερόμπικ συνεχόμενο και δεν κουραζόμουνα όσον αφορά την αναπνοή μου. (εντάξει κουραζόμουνα σωματικά, αλλά ποτέ δεν είχα καταφέρει να κάνω 3 ώρες σερι αερόβια όσο κάπνιζα), Βελτιώθηκε η γευση μου (γι αυτό και έφαγα το σύμπαν προφανώς για να δω κι αυτό τι γευση έχει :mrgreen:) Το δέρμα μου σταμάτησε να είναι θαμπό (αν το παρομοιάζω σωστά) και τα μαγουλά μου ήταν μονίμως ροζ χωρίς να βάφομαι.

Και μια μέρα (χάζευα βιτρίνες αγαπημένη συνήθεια με καφεδάκι), όπως ακριβώς το είχα κόψει με ένα κλίκ, πήγα και αγόρασα ένα καφέ και αγόρασα και τσιγάρα και το ξανάρχισα. Έτσι απλά. Έχασα τον κόσμο βέβαια στο πρώτο τσιγάρο και ζαλίστηκα αλλά από το επόμενο και μετά ήταν σαν να μην πέρασε μια μέρα. Έχω κι άλλα να πω αλλά ήδη το έχω παρακάνει σταματώ με τον επίλογο παρακάτω.

Θέλω να το κόψω και να κερδίσω ξανά όλα εκείνα τα οφέλη που είχα κερδίσει. Δεν αντέχω όμως με τίποτα στην ψυχολογία μου να παχύνω πάλι. Ειδικά τώρα που μου περισέυουν πολλά κιλα. Επίσης δεν ξέρω εαν θα είναι εφικτό να τα κάνω ταυτόχρονα τώρα που προσπαθώ να αδυνατίσω. Καμιά βοήθεια από τις έμπειρες?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου angel_mammy.Καιρο ειχαμε να τα πουμε (χαχαχαχαχα).

 

Διαβασε τα προηγουμενα ποστ (αν δεν το εχεις κανει ηδη) και θα δεις οτι εχω κι εγω πολλα κοινα. Διδαγμα: Αν το κοψεις μια φορα, μην το ξαναβαλεις στο στομα.

Εγω δεν το τολμω γιατι ξερω πως αν καπνισω ενα θα παρω και πακετο μετα. Ετσι κρατω 13,5 μηνες. Φυσικα και μου μυριζει (βρωμαει), με μπουκωνει, αλλα μπορω να καταλαβω πως αυτη η γνωστη γευση και μυρωδια θα ειναι ευκολο να ξανα-ιυθοθεητηθει απο εναν πρωην καπνιστη.Οση αντικαπνιστικη εκστρατεια κι αν κανει.

Γνωμη μου, εχεις ηδη εναν στοχο, βαλε πακετο και τον δευτερο. Ο ενας συντελει και αλληλοεπηρεαζει τον αλλο. Το αποτελεσμα θα ειναι το ποθητο.

Ξερεις τι θελεις, γιατι το θελεις, οποτε δε μενει παρα μονο να το αποφασισεις. Και αυτη τη φορα, οριστικα και αμετακλητα. Θυμισου, οταν παντρευτηκες. Το ηθελες. Το εκανες. Και εισαι εκει.

 

Για το περιτο τσιγαρο.Δεν το θελεις. Μην το καπνιζεις. Για να εισαι εκει και να εισαι καλα.

Ειμαι η Γεωργια και ειμαι πολυ καλυτερα χωρις τσιγαρο στη ζωη μου.

Καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ερκετές σελίδες, μου έχουν μέινει μερικές ακόμα βέβαια. Θα το κάνω. Το είπα και στο σύζηγο και του είπα να κάνει υπομονή τις επόμενες μέρες που θα είναι δύσκολα. Ελπίζω από αύριο να έχω να πώ για τα νέυρα μου, και να μην χρειαστεί σαν βρεγμένη γάτα να απολογηθώ.:rolleyes:

 

Να ξέρεις οτι θαυμάζω τους ανθρώπους που επιβάλονται στον εαυτό τους στο τσιγάρο. Και μπράβο σου κι εσένα αλλά και στις υπόλοιπες κοπέλες. Επίσης πιστευω πως εφόσον έχεις καταφέρει κάτι τέτοιο, σίγουρα η επιτυχία είναι μονόδρομος για σένα και στο άλλο τοπικ:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...