Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Ελενάκι καλημέρα!!Τελικά δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι κάποιος μπορεί να ρεγουλάρει τον εαυτό του έτσι ώστε να θέλει να καπνίσει μόνο συγκεκριμένες ώρες. Αυτό που μας έλεγαν και καποια κορίτσια. Αρα, όλα γίνονται. Μέχρι και ο οργανισμός μπορεί να μπει σε ρέγουλα και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερες πιέσεις από κάποιο διάστημα και μετά. Αρκεί να διατηρηθεί. Και όπως μας έλεγαν τα κορίτσια όταν το καθιερώσεις αυτό και να ξεφύγεις και κάποια φορά, δεν βγαίνεις εύκολα από την καθημερινή ρουτίνα που έχεις καθιερώσει. Οπότε δεν χρειάζεσαι να φοβάσαι αν το διατηρήσεις. Ασε που αν νοιώθεις σφιγμένη και σκέφτεσαι αν καταφέρεις να το διατηρήσεις θα είσαι περισσότερο αγχωμένη και δεν είναι ότι καλύτερο.

Πάντως δεν το συζητώ, 2 τσιγάρα την ημέρα μπροστά σ'αυτά που κάπνιζες δεν είναι τίποτα. Και το πιο σημαντικό που συμπεραίνω από αυτά που διάβασα είναι ότι και κάποια στιγμή να μην τα βρεις για να τα κάνεις δεν θα πάθεις και κρίση.

Αυτό το αισθάνομαι κι εγώ. Κυκλοφορώ με 2 -3 τσιγάρα στο πακέτο και δεν φοβάμαι τον εαυτό μου, τί θα κάνω αν δεν μου φτάσουν. Αφού συνολικά την ημέρα κάνω 6-7 πλέον. Και όλες αυτές τις μέρες, ακόμα και τα ΣΚ, δεν έχω καπνίσει παραπάνω από 2 τσιγάρα από τα καθιερωμένα. Και φυσικά όχι μετρώντας τα με άγχος. Αλλά άνετα.

Και αυτό που με κάνει να νοιώθω ευτυχισμένη, είναι ότι δεν νοιώθω εξαρτημένη όπως ήμουν, και ότι θέλω να κάνω το κάνω χωρίς να το διακοπτω ή να το αναβάλλω για το τσιγάρο. Τώρα λέω θέλω να κάνω αυτό και θα το κάνω τώρα. Όχι όπως έλεγα ας κάνω κανα 2 τσιγάρα και μετά ξεκινάω να κάνω αυτό ή το άλλο.

Αν καθιερωθεί αυτό νοιώθω πως δεν φοβάμαι να πώ ότι το κόβω και να καπνίζω όποτε θέλω εγώ μια φορά τη μέρα ή μια φορά την εβδομάδα...

:):)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο ελάχιστος αριθμός των τσιγάρων που έχω "καθιερώσει", συνεχίζει να διατηρείται. Βεβαια, ομολογώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις όπως το Σάββατο που μας πέρασε και ήμασταν σε ταβέρνα από τις 11 παρά μέχρι τις 2, δεν κάπνισα 3-4 όπως άλλες φορές. Γενικά, πάντως έχω ξεφύγει από εκείνη την κατάσταση, που έτρεχα να καπνίσω σαν μανιακή και εδώ στη δουλειά, καπνίζω 4-5 τσιγάρα. ¨Οχι ότι είναι και πολύ λίγα αλλά μετά στο σπίτι, το αποφεύγω και επειδή βγαίνω στο μπαλκόνι, δεν κάνω εκείνα τα απανωτά που έκανα.

Δεν επαναπαύομαι, απλά πιστεύω ότι τώρα μπορώ να αντέξω να καπνίσω και 2 την ημέρα ή και καθόλου και στην πορεία νομίζω ότι με αυτές τις συνθήκες θα μπορούσα να το κόψω ευκολότερα.

Τσίχλες και καραμέλες τρώω ακόμα. :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mατούλα μου σε σκεφτόμουν ! Μπράβο κοριτσάκι μου ! Και γω το ίδιο ! Νομίζω η φίλη Jean είχε πει παραπάνω σε κάποιο post της , ότι έχει εκπαιδεύσει τον εαυτό της να ζητάει τσιγάρο μόνο το βράδυ . Νομίζω ότι έχω καταφέρει το ίδιο πράγμα και νομίζω ότι θα μπορούσα να το αποφύγω και αυτό δεδομένων συνθηκών , αλλά αυτή την στιγμή μου προσφέρει μια "αναπαύλα" το να τελειώσω τις δουλειές μου και να καπνίσω ένα τσιγαράκι το βράδυ . Σύντομα όμως σκέφτομαι να τεστάρω τον εαυτό μου και να μην το καπνίσω ούτε αυτό , να δώ πως θα πάει . Θα ενημερώσω αν τα καταφέρω ! Τελικά άξιζε τον κόπο η προσπάθεια , δεν πήγε χαμένη ! :wink::D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

ΚΑΠΝΙΖΑ ΕΠΙ 18 ΧΡΟΝΙΑ 1 ΜΕ 1 1/2 ΠΑΚΕΤΟ ΜΑRLBORO ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΩ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ.

ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΗΤΑΝ ΠΟΣΟ Η ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΕΒΛΑΠΤΕ ΤΟ ΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.

ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΜΒΛΑΠΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΜΒΡΙΟ. Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ. ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΩ-ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ.

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΟΤΙ ΑΞΗΖΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

k4lbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελενάκι χαίρομαι για σένα κορίτσι μου καλό. Ευτυχώς είχαμε κάποιο όφελος από όλη αυτή την επίθεση. :D:wink:

 

Jean σ'ευχαριστούμε κοριτσι μου, αν και βέβαια θα ήταν καλύτερα να είχαμε ολική επιτυχία, αλλά πάλι καλά που καταφέραμε κι αυτό!!!!!!Ειδικά η Ελενα πετυχε περισσότερο!!!!! :D:D:D:D:D

 

L250807 μακάρι να τα καταφέρουμε κι εμείς κάποια στιγμή γιατί τα οφέλη είναι αμέτρητα!!!!Σ'ευχαριστούμε που μας έγραψες την προσωπική σου εμπειρία. :D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

καπνιζα επι 10 χρονια , πριν μεινω εγγυος, την 1η φορα που εμεινα εγγυος και δεν μας πηγε, το εκοψα για 3 μηνες, τη δευτερη που ευτυχως πηγαν ολα καλα (δοξασι ο θεος)!!ακομα ειμαι ακαπνη.. προσπαθω να το κρατησω αλλα δεν σας κρυβω οτι οταν σταματησα να θηλαζω το ζηλευα και ημουν στα προθυρα να το ξαναρχισω.. αλλα 1ον μυριζα τον αντρα μου που καπνιζει και μου ερχοταν μια αηδια.. και μετα σκεφτηκα το σημαντικοτερο.. μα θα καπνιζω και μετα το γιαβρακι μου θα με μυριζει ετσι?

οχι παιδια... τωρα μπορω να πω οτι δεν με ενοχλει τοσο και ουτε το σκεφτομαι τοσο, αλλα τα κιλακια μου τα πηρα, γιατι ουσιαστικα σταματησα το καπνισμα με τη θεληση μου οταν σταματησα να θηλαζω γιατι πριν απλα ο οργανισμος μου δεν το ηθελε καθολου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

είμαι πολύ περήφανη με τον εαυτό μου :D

κάπνιζα 20 χρόνια και το έκοψα μαχαίρι πριν δυο χρόνια με το σκεπτικό ότι κάποια στιγμή θα μείνω έγκυος :D

εξακολουθώ και έκ τότε δεν έχω κάνει ούτε τζούρα κι ούτε σκοπεύω να το αρχίσω παλι!

το μόνο αρνητικό ήταν ότι μου στοίχισε με +5 κιλά

 

αυτά που έχω να πω σαν "συμβουλές" ως πρώην καπνίστρια (25-30 τσιγάρα ημερισίως) είναι τα εξής:

1) το κόψιμο του τσιγάρου είναι μια πολύ προσωπική υπόθεση και για αυτό μην αφήνετε κανέναν να σας επιρρεάζει για το τι και πως και πότε θα το κάνετε.. ΟΤΑΝ αποφασίσετε πραγματικά και αληθινά ότι θα το κόψετε, τότε θα το κόψετε.

 

2) όταν πάρετε την απόφαση και δίνετε την μάχη σας, μην επιτρέπετε σε κανέναν να υποβαθμίζει αυτό που κάνετε και να σας λέει... "ααα καλά... κι εγώ προσπάθησα, θα το αρχίσεις ξανά κι εσύ" ή... "μια γνωστή μου το έκοψε και το άρχισε 40 φορές"... γενικώς μην επιτρέπετε να σας καπελώνουν την προσπάθεια σας

 

3) μην λέτε ΠΟΤΕ "προσπαθώ να κόψω το κάπνισμα". Απ το πρώτο λεπτό που θα πάρετε την απόφαση σας ΠΕΙΤΕ στον εαυτό σας και στους γύρω σας ένα ΣΙΓΟΥΡΟ.... "ΕΚΟΨΑ το κάπνισμα". Αυτό σας βοηθάει πολύ ψυχολογικά να δηλώνετε την κατάσταση ως δεδομένη στον εαυτό σας.

 

4) μάθετε ότι ο οργανισμός σας μετά τις 3 πρώτες μέρες είναι αποτοξινωμένος κατά 75% και δεν υπάρχει σύνδρομο στέρησης, από τη μέρα 4 και μετά είναι μόνο η μάχη με το μυαλό σας και την αμηχανία στα χέρια σας

 

5) όταν θέλετε απεγνωσμένα να ανάψετε τσιγάρο, πιείτε καπακωτά δυο ποτήρια νερό.... θα σας περάσει η επιθυμία και θα κάνετε και καλό στην επιδερμίδα σας :wink:

 

6) προσωπικά με βοήθησε πολύ ότι τις πρώτες 3 μέρες κουβαλούσα μαζί μου στην τσέπη μου τα τσιγάρα μου κι έλεγα στον εαυτό μου ότι, τα τσιγάρα μου είναι στην τσέπη μου. ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ ανάβω ένα, είναι όμως ΕΠΙΛΟΓΗ μου να μην ανάψω

 

7) όπως απαιτείται σε κάθε εξάρτηση, έτσι και με το τσιγάρο, απαγορεύεται και η μία τζούρα... ο αλκοολικός για πάντα δεν ξαναπίνει... ο ναρκωμανής επίσης δεν ξαναπαίρνει ναρκωτικά... έτσι και με το τσιγάρο.. ούτε ένα για την παρέα, μιας που το ένα για την παρέα γίνονται δύο, τα δυο γινονται τρία, τα τρία πακέτο και μετά μας πήρε και μας σήκωσε :P

 

8) βάλτε μπροστα τον εγωισμό σας και την λογική σας. Επιτρέπετε σε ένα κακό συνήθειο να σας επιβάλεται?

 

9) πιστέψτε μια πρώην καπνίστρια σε αυτό που θα σας πει στο νουμερο 9... ΒΡΩΜΑΤΕ απίστευτα τώρα που καπνίζετε... δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια... ανακάλυψα πόσο πολύ βρώμαγα μετά που έκοψα το τσιγάρο.

Τα νύχια σας, τα δόντια σας και η επιδερμίδα σας θα είναι πολύ καλύτερα χωρίς το τσιγάρο

 

10) και τελευταίο... αν τα 9 πράγματα που σας είπα δεν σας βοηθούν, θα σας πετάξω το τελευταίο μου χαρτί....

έχασα τη μαμά μου απ το κάπνισμα .... εσείς θέλετε να κάνετε το ίδιο στο παιδί σας?

Link to comment
Share on other sites

Μαμά του Ωρίων σε ευχαριστούμε για όλα όσα μας έγραψες. Λυπάμαι που διάβασα αυτό για την μανούλα σου. :cry: Δυστυχώς εμείς οι καπνιστές, νοιώθουμε ότι σε κάποιον άλλον θα συμβεί κάτι κακό και όχι σε εμάς. Είναι κάτι όπως αυτοί που τρέχουν με το αυτοκίνητο γιατί πιστεύουν ότι δεν θα πάθουν τίποτα.

Το σημείο 6, το εφάρμοσε ο άντρας μου. Είχε τα τσιγάρα του μαζί, αλλά δεν άναβε. Έλεγε ότι αν θελήσει θα ανάψει, αλλά δεν άναβε. Τα κουβαλούσε για 5-6 μέρες.

Το μυαλό είναι πάντως το πιο σημαντικό σημείο. Εγώ δεν μπορούσα να σκεφτώ τίποτα άλλο τις 3 μέρες που δεν κάπνισα. Το ίδιο και τα κορίτσια, που προσπαθούσαμε μαζί. Τώρα καπνίζω λίγο, αλλά δεν επαναπαύομαι και θέλω κάποια στιγμή να το ξαναπροσπαθήσω. Η πλάκα της όλης υπόθεσης είναι ότι όταν είχα ξαναπροσπαθήσει το καλοκαίρι, ο άντρας μου κάπνιζε και του έλεγα να το κόψει κι αυτός, για να με βοηθήσει στην προσπάθεια μου. Τώρα που δεν έχει καπνίσει εδώ και 4μιση μήνες, μου λέει εγώ το έκοψα, οπως μου έλεγες, εσύ;;; :roll:

Και κάτι τελευταίο. Αυτό που βοηθησε και βοηθάει ακόμα τον άντρα μου, αλλά και φίλη μου που το έκοψε, είναι που λένε ακόμα και τώρα, "εγώ δεν είπα ότι δεν θα ξανακαπνίσω ποτε". Αυτό μάλλον τους ξεαγχώνει και τους δίνει το αίσθημα, ότι αυτό που κάνουν δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά επιλογή τους. Και μ'αυτό το σκεπτικό, περνάει ο καιρός και δεν καπνίζουν. Εγώ που είπα το κόβω και δεν θα ξανακαπνίσω, αγχώθηκα περισσότερο.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ κάπνιζα από τα 17 μέχρι τα 29 χρόνια μου Camel.

Περίπου 2 πακέτα τη μέρα.

Από τα 23 και μετά είχα κάνει διάφορες προσπάθειες να το κόψω μόνη μου αλλά κρατούσαν λίγες μέρες και ξανάρχιζα.

Στο τέλος ειχαν αρχίσει οι γνωστοί μου να μη με παίρνουν στα σοβαρά όταν έλεγα ότι αποφάσισα να το κόψω.

Όμως ήθελα πάρα πολύ να το σταματήσω αλλά δεν μπορούσα μονη μου.

Όσπου στο περιοδικό Vita βρήκα ένα βιβλιαράκι με τίτλο "ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΤΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ" .

Σε ένα κεφάλαιο ανέφερε τα ιατρεία διακοπής καπνίσματος.

Πήρα τηλ. για να μάθω λεπτομέρεις και έκλεισα ραντεβού για να τα μάθω από κοντά.

Είδα ότι το πρόγραμμα είναι κατάλληλο για μένα και το ξεκίνησα μετά από λίγες μέρες.

Τη θεραπεία την έκανα στο πνευμονολογικό τμήμα του Ευγενίδειου Θεραπευτηρίου αλλά απ' ότι θυμάμαι από το βιβλιαράκι σχεδόν όλα τα μεγάλα νοσοκομεία έχουν ιατρείο διακοπής καπνίσματος.

Όταν λέω θεραπεία εννοώ ότι πήγαινα μία φορά τη βδομάδα για να μετράνε την πίεσή μου, τη νικοτίνη στην αναπνοή μου(φύσαγα σε ένα μηχάνημα) κτλ. Είχαν και ψυχολόγο για όποιον ένοιωθε την ανάγκη να μιλήσει σε κάποιον.

Η θεραπεία περιλάμβανε ειδικά χάπια που βοηθούν στο σκοπό αυτό.

Η θεραπεία κράταγε από 1 μέχρι 2 μήνες ανάλογα τον ασθενή.

Το ποσό που πληρώναμε ήταν εφάπαξ ανεξάρτητα με τη διάρκεια και ήταν όσο περίπου τα τσιγάρα 2-3 μηνών.

Εγώ έκανα τη θεραπεία 1 μήνα μονο με χάπια.

Με ακολούθησαν ο φίλος μου(τώρα σύζυγός μου)και ο αδερφός μου.

Έχουν περάσει σχεδόν 5 χρόνια από τότε και δεν έχει ξανακαπνίσει κανείς μας. (Μόνο ένα πούρο που κάπνισε ο άντρας μου στον γάμο μας κερασμένο από τον κουμπάρο αλλά αυτό δε μετράει).

Εγώ ήμουν θεριακλού,από τα άτομα που ένα πακέτο βαριά τσιγάρα την ημέρα ήταν λίγο, και από τα άτομα που δεν μπόρεσαν ποτέ να πουν εντάξει από δω και πέρα θα καπνίζω μόνο 2 τσιγάρα το βράδυ στο μπαλκόνι.

Τρόπος υπάρχει για όλους.

Για όποια το σκέφτεται ένα έχω να πω ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

chrysaki μπράβο!!!!Και πολύ καλό που πείστηκαν και δικοί σου άνθρωποι.

 

Almak έχεις δίκιο το ξέρω! Τόσες σελίδες, μάλιστα ένα από τα πιο μεγάλα τόπικ) τόσες ΄γνώμες, τόσες προσωπικές εμπειρίες και μέχρι τώρα δεν τα καταφέραμε. Μόνο η Ελενα τα κατάφερε και πάνω που τα κατάφερε, έμαθε και για την εγκυμοσύνη και έτσι εμποδίστηκε οποιοδήποτε πισωγύρισμα. Και μπράβο γιατί είτε έτσι είτε αλλιώς σημασία έχει ότι τα κατάφερε.

Εγώ η ιδρυτής της όλης εκστρατείας πάντως δεν τα κατάφερα.Αλλά προσωρινά. Δεν το θέτω ως κάτι οριστικό. Αυτό όμως που έχω να πω είναι ότι οι σελίδες και όλες αυτές οι γνώμες μπορεί να μην απέδωσαν προσωρινά αλλά θα αποδώσουν κάποια στιγμή.

Θα ομολογήσω κάτι με κάθε επιφύλαξη.Αυτές τις μέρες με γυροφέρνει η ιδέα και πάλι. Το μείωσα για κάποιες μέρες, το ξανααύξησα για κάποιες άλλες, αλλά τίποτα σταθερό. Τίποτα που να με κάνει να αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου. Τίποτα που να με έχει πείσει ότι μπορώ να το μειώσω και αυτό να παραμείνει ώς καθεστώς και συνήθεια. Όλο κάτι γίνεται και βγαίνω από το λούκι.

Πριν από δύο περίπου εβδομάδες αρρώστησα και δεν κάπνισα για 5 μέρες. Είχα πυρετό και είχα κρεβατωθεί. Πήγα στο γραφείο μια ενδιαμέση μέρα στην εβδομάδα και δεν κάπνισα γιατί πονούσε ο λαιμός μου.΄Την 5η μέρα Παρασκευή που πήγα στο γραφείο πάλι δεν κάπνισα αλλά τελικά κάπνισα ττο βράδυ που βγήκα με μια φίλη.

Ήταν μια πολύ καλή στιγμή να το κόψω. Αλλα δεν το έκανα. Μάλιστα όταν άναψα το 1ο τσιγάρο η γεύση του ήταν περίεργη. Άρα λογικά είχα απεξαρτητοποποιηθεί. Το παραδέχομαι ότι έκανα βλάκεία που δεν το εκμεταλεύτηκα.

Ξέρω ότι πρέπει να το κάνω και πιστεύω ότι για να μου έρχεται στο μυαλό συχνά πυκνά, μέσα μου υπάρχει η επιθυμία να τα καταφέρω.

Εδώ μέσα πάντως κατα τη διαρκεια της προσπάθειας ένοιωσα ότι όλοι ενδιαφέρθηκαν να ακούσουν ευχάριστα αποτελέσματα. Ακόμα και άτομα που δεν είχαμε ανταλλάξει άλλες φορές οποιοδήποτε ποστ. Ένοιωσα πραγματική υποστήριξη και πράγματι δεν το περίμενα. Και σας ευχαριστώ όλους για αυτό, και εσένα Αλμάκ που΄μας έχεις καταθέσει την εμπειρία σου για να μας βοηθήσεις και είμαι σίγουρη ότι θα χαρείς αν μάθεις ότι το έχει κόψει έτσω και ένας εδώ μέσα.

Εύχομαι να τα καταφέρω μια που άρχισα να σκέφτομαι την επόμενη ημερομηνία. Και την έχω ορίσει για τις επόμενες μέρες. Επιφυλάσσομαι για το αποτέλεσμα και σας προετοιμάζω για να μην εκτεθώ και να μην ντραπώ για άλλη μια φορά. Νοιώθω όμως ότι πάλι θέλω να το μοιραστώ μαζί σας. Ότι κι αν γίνει.

Όσο για όλες τις εμπειρίες σας και όλες τις γνώμες σίγουρα δεν θα πάνε χαμένες. :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

mata είσαι σε καλό δρόμο.

Μου θυμίζεις εμένα τα χρόνια λίγο πριν το κόψω. Έτσι κι εγώ το γυρόφερνα συνέχεια στο μυαλό μου και με βασάνιζε.

Ανα περιόδους το μείωνα και μετά το αύξανα πάλι ή το έκοβα για λίγες μέρες και μετά το άρχιζα πάλι και αφιέρωνα πολλές ώρες στο ίντερνετ διαβάζοντας σελίδες σχετικά με τη διακοπή.

Στο ιατρείο αργότερα έμαθα ότι αυτοι που τελικά καταφέρνουν να το κόψουν οριστικά έχουν τουλάχιστον άλλη μια φορά προσπαθήσει να το κόψουν-χωρίς αποτέλεσμα.

Το εξηγώ ότι αν κάτι έχει ριζώσει στο μυαλό σου για να το πετύχεις αργά ή γρήγορα θα βρεις τον τρόπο και θα το πετύχεις.

Σου εύχομαι να τον βρεις γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Chrysaki κι εσύ τα 'ιδια 'εκανες ε; Είναι γελοίο όλο αυτό το σκηνικό, αλλά μόνο ένας καπνιστής ή ακόμα καλύτερα ένας πρώην καπνιστής σε καταλαβαίνει. Αν πεις όλο το χρονικό σε κάποιον που δεν καπνίζει θα σε περάσει για τρελό και λίαν επιεικώς για ανισόρροπο. Εγώ αποφεύγω να πώ όλο το ιστορικό της προσπάθειας σε άτομα που δεν καπνίζουν όταν έρχεται η κουβέντα για το κάπνισμα. Τί να πώ ότι ένα χρόνο προσπαθώ, το κόβω, μετά το ξαναρχίζω μειωμένο, μετά το ξανααυξάνω και μετά ξανααποφασίζω να το κόψω; Ε, δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να καταλάβει το σκεπτικό μου εύκολα κάποιος που δεν είναι καπνιστής. Ελπίζω όπως λές να είμαι σε καλό δρόμο. Το ξέρω ότι από μένα εξαρτάται. Σ'ευχαριστώ! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

guess who is here?????

Ξεκιναω. Συμπαρασταση αμεσως. :D

Τρωω συνεχειαααα . Αυτο πως λυνεται? Τι μασουλατε οταν θελετε τσιγαρο?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

guess who is here?????

Ξεκιναω. Συμπαρασταση αμεσως. :D

Τρωω συνεχειαααα . Αυτο πως λυνεται? Τι μασουλατε οταν θελετε τσιγαρο?

 

φάε τα νύχια σου :lol:

σταμάτα το μασούλημα γιατί θα σου στοιχίσει σε κιλά όπως στοιχισε και σε μένα και μετά θα σκέφτεσαι να αρχίσεις παλι το καπνισμα για να χασεις βάρος :lol:

Link to comment
Share on other sites

guess who is here?????

Ξεκιναω. Συμπαρασταση αμεσως. :D

Τρωω συνεχειαααα . Αυτο πως λυνεται? Τι μασουλατε οταν θελετε τσιγαρο?

 

1055196mhy2auh1ws.gif

 

Τί έκπληξη είναι αυτή elenik???????????? :shock::shock::shock: Ανέτρεξε σε προηγσούμενα ποστ με συμβουλές. Φάε σπόρια, καρότα κομμένα που θα τα έχεις έτοιμα στο ψυγείο και ότι άλλο βρεις χωρίς θερμίδες όπως λέει η μαμά του Ωρίων, γιατί ξέρω 3 περιπτώσεις που το έκοψαν και το ξανάρχισαν επειδή είχαν παχύνει. Η μία έτρωγε αμέτρητες σοκολάτες, και οι υπόλοιποι δύο τον άμπακο γενικά. Τρώγε λαχανικά σαλάτες φρούτα και γενικά διάφορα ακίνδυνα. Χαίρομαι για σένα ακόμα και για την προσπάθεια. :wink::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

guess who is here?????

Ξεκιναω. Συμπαρασταση αμεσως. :D

Τρωω συνεχειαααα . Αυτο πως λυνεται? Τι μασουλατε οταν θελετε τσιγαρο?

Νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό

νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό

νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό

νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό

νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό

νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό

νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό

νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό

νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό νερό

Link to comment
Share on other sites

 

Εδω η φανατικη του καπνισματος. Ειναι το παθος μου, ειναι το λαθος μου και δεν εχω σκοπο να ξανακανω καμια προσπαθεια να το κοψω. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. Ειναι γεγονος. Και μην ακουσω δεν υπαρχει δεν μπορω , υπαρχει δεν θελω γιατι :twisted: . Ειναι εθισμος και ισως πρεπει να ανοιχτει ενας συλλογος αποτοξινωσης. Να μας βαζουν μεσα 1 εβδομαδα , να κοπαναμε το κεφαλι μας στους τοιχους. Αν υπηρχε κατι τετοιο θα πηγαινα. Αλλοιως ξεχαστε με. :? Οταν κοβω το καπνισμα σκοτωνω ανθρωπο. Τρελαινομαι.

 

Οταν γεννησα το πρωτο που ειπα στο γιατρο ηταν "Τωρα δικαιουμαι ενα τσιγαρο και θα το κανω" (οταν βεβαιωθηκα οτι ηταν ολα καλα με το παιδι και το πηρανε). Ειμαι τελειωμενη και οσες φορες το κοβω το ξεκιναω διπλο (δεν με παιρνει να ξαναδοκιμασω :( )

 

Δεν σας δινω κουραγιο και δεν ειμαι ο ανθρωπος που θα συμβουλεψει κανεναν πως θα το κανει γιατι απλα δεν μπορω. ΣΥΓΝΩΜΗ!! :cry:

 

Πριν κάποιους μήνες, είχες ποστάρει το παραπάνω elenik. Αν το ότι μετά από λίγους μήνες αλλάζεις έστω και σκεπτικό και κάνεις την προσπάθεια σου, δεν είναι σημαντικό τότε τί είναι; Βέβαια δεν λέω μετράει το αποτέλεσμα, αλλά εγώ βλέπω πολύ σημαντικό ότι άλλαξες στάση και το βρίσκω πολύ ενθαρυντικό αυτό. Για μας τους πιο πορωμένους νομίζω πάντως ότι αυτή η αλλαγή είναι σημαντική. Όσο για το αποτέλεσμα..είδωμεν :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διάβαζα χθες ένα βιβλίο που το κατέβασα από την σελίδα http://www.skeftomai.gr. Αξίζει τον κόπο να μπείτε και να το διαβάσετε. Είτε είστε αποφασισμένοι να το κόψετε είτε όχι!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου ! Εύχομαι να στεφθεί με επιτυχία η καινούρια σας προσπάθεια και για σένα Ματούλα και για την elenik ! Η αλήθεια είναι όντως ότι εμένα με βοήθησε το γεγονός ότι μόλις είδα ότι τα καταφέρνω ήρθε και η εγκυμοσύνη ! Στην αρχή δεν ήθελα ούτε να το μυρίσω , τώρα δεν με ενοχλεί , αλλά δεν μου λείπει καθόλου ! Τι να πω ! Ελπίζω και εύχομαι να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου ! Είδωμεν !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...