Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάπι απογαλακτισμού - όλα όσα θα είναι καλό να ξέρετε.


Recommended Posts

Το άρθρο λοιπόν είναι το παρακάτω....

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_12/02/2011_432377

 

 

Σαμποτάζ... στον μητρικό θηλασμό

 

Της Γαληνης Φουρα

Μαιευτήρια σαμποτάρουν τον μητρικό θηλασμό και προωθούν συγκεκριμένες μάρκες βρεφικού γάλακτος. Το «πάρτι» με τις εταιρείες γάλακτος, όπως αποκάλυψε έρευνα της Εθνικής Επιτροπής Θηλασμού και του Ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού, συνεχίζεται, αφού μαιευτικές κλινικές έχουν αναλάβει την προώθηση των προϊόντων τους με τη μορφή δώρων προς τις μητέρες. Εφτά στις δέκα μητέρες (67%) φεύγουν από το μαιευτήριο με μια συνταγή «για να υπάρχει στο σπίτι σε περίπτωση που χρειαστεί», ακόμη κι όταν θηλάζουν στο μαιευτήριο και τουλάχιστον μία στις τρεις (36%) με δείγματα σε σκόνη κατά παράβαση της νομοθεσίας. Ετσι εξηγείται γιατί έχουμε εντυπωσιακά μικρά ποσοστά μητρικού θηλασμού. Παρʼ ότι οι περισσότερες Ελληνίδες έχουν διάθεση να θηλάσουν, στον έκτο μήνα θηλάζει αποκλειστικά μόλις το 0,9% έναντι 12% στις ΗΠΑ.

Οι συνέπειες είναι σοβαρές για την υγεία του βρέφους και της μητέρας, ενώ παράλληλα, σύμφωνα με εκτιμήσεις παιδιάτρων, ο οικογενειακός προϋπολογισμός επιβαρύνεται περίπου με 5.000 ευρώ για το γάλα που χορηγείται τα δύο πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού. Η πρώτη εκτροπή που ανέδειξε η έρευνα είναι ότι σε πολλά μαιευτήρια το βρέφος αποχωρίζεται από τη μητέρα του και στο διάστημα αυτό μπορεί να πάρει ξένο γάλα, συχνά χωρίς να ερωτηθούν οι γονείς. Μόλις στο 27% των τοκετών φέρνουν το νεογέννητο στη μητέρα την πρώτη ώρα για να θηλάσει. Το 88% των Ελληνίδων ξεκινάει τον θηλασμό, τα βρέφη όμως παίρνουν παράλληλα και γάλα σε σκόνη. Μόνο το 41% θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη ημέρα. Τον πρώτο μήνα το ποσοστό αυτό πέφτει ακόμα περισσότερο, μόλις 20,7% των Ελληνίδων θηλάζουν αποκλειστικά τα παιδιά τους και τον τρίτο οι μισές από αυτές (11,1%).

«Η βιομηχανία δίνει εκατομμύρια για το ξένο γάλα», υπογραμμίζει στην «Κ» η διευθύντρια της Α΄ Παιδιατρικής Kλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Μαρία - Αδαμαντία Μαλλιαρού, «αλλά και η Ελληνίδα μάνα έχει τεράστια ευθύνη. Δεν νοείται να έχει άδεια τοκετού ένα χρόνο και να μη θηλάζει το παιδί της». Η κ. Μαλλιαρού χαρακτηρίζει «εγκληματική πράξη» τη χορήγηση αναστολέων γαλουχίας (χάπια) στις μητέρες για να κόψουν το γάλα. «Αυτό απαγορεύεται από τη διεθνή βιβλιογραφία», τονίζει και προσθέτει ότι στο πλαίσιο του ανταγωνισμού τα μαιευτήρια θα γίνουν στο μέλλον περισσότερο «φιλικά» προς τα βρέφη.

Προς το παρόν, κανένα κρατικό ή ιδιωτικό μαιευτήριο δεν έχει πιστοποιηθεί ως Baby Friendly Hospital, όταν η Τουρκία έχει πιστοποίηση για 150 κλινικές. Αυτό προσπαθεί τώρα η Εθνική Επιτροπή Θηλασμού με επικεφαλής τον πρόεδρό της καθηγητή Παιδιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών Γεώργιο Χρούσο. «Με επιχορήγηση από τα ΕΣΠΑ πρόκειται να συγκροτηθεί γραφείο που θα ελέγχει ποιες κλινικές διαθέτουν τις αναγκαίες προϋποθέσεις που έχει θέσει η ΠΟΥ», ανέφερε στην «Κ» ο καθηγητής. «Πρόσφατα ξεκίνησε στην Ελλάδα το rooming in και άρχισαν να μην κρατούν τα βρέφη μακριά από τις μητέρες τους. Το μητρικό γάλα περιέχει πολλές βιοενεργές ουσίες και δεν είναι εύκολο παρά τις προσπάθειες να το μιμηθούν, διότι υπερτερεί παντού. Το IQ των παιδιών που θηλάζουν είναι κατά τι υψηλότερο, παθαίνουν πολύ λιγότερες γαστρεντερίτιδες και τροφικές αλλεργίες τον πρώτο χρόνο της ζωής, έχουν μικρότερη πιθανότητα να γίνουν παχύσαρκα. Το κόστος για τις υπηρεσίες είναι μεγάλο».

Κόστος 5.000 ευρώ

Ο διευθυντής της Παιδιατρικής Kλινικής του νοσοκομείου Ξάνθης, Δημ. Αδαμίδης, εκτιμά ότι το κόστος για τη χορήγηση ξένου γάλακτος για την οικογένεια τα δύο πρώτα χρόνια φτάνει τα 5.000 ευρώ. «Το μητρικό γάλα προστατεύει από οξεία γαστρεντερίτιδα κατά 53%, από αλλεργία στο γάλα (79%), από πνευμονία (27%). Το 8% των βρεφών εμφανίζει αλλεργία και το θεραπευτικό γάλα είναι πολύ ακριβό. Εκτιμώ ότι μόνο γιʼ αυτές τις τρεις αιτίες εάν οι μητέρες θήλαζαν το σύστημα υγείας θα μπορούσε να εξοικονομήσει 2.000 ευρώ ανά βρέφος. Στις ΗΠΑ έχουν εκτιμήσει (Pediatric 2010) ότι θα εξοικονομούσαν 13 δισ. δολ. ετησίως και θα προλαμβάνονταν 900 θάνατοι κυρίως στη βρεφική ηλικία εάν η συντριπτική πλειοψηφία των μητέρων θήλαζε αποκλειστικά έως τον έκτο μήνα.

 

Αγλαϊα αναφερεις σε προηγουμενο ποστ σου ότι:

 

περιλαμβάνονται και τα ειδικά γάλατα υποαλλεργικά

Το κόστος των υποαλλεργικων γαλατων καλύπτεται από τα ασφαλιστικά ταμεία της Χωράς μας…

 

Το ξένο γάλα, κοστίζει 5.000 ευρώ για τον πρώτο χρόνο του παιδιού.

 

Το αρθρο αναφερει οτι ο κ.Αδαμιδης εκτιμα οτι το κόστος φτανει τα 5.000 τα δυο πρωτα χρονια της ζωης ενος παιδιου.Εχεις «ξεχασει» να γραψεις τις λεξεις που εχω υπογραμμισει-μαυρισει…

 

Ένα παιδί που δεν θηλάζει τον πρώτο χρόνο της ζωής του κοστίζει κατά μέσο όρο επιπλέον 2.000 ευρώ σε νοσήλεια σε σχέση με το παιδί που θηλάζει.

 

Το άρθρο πάλι αναφερει οτι το Συστημα Υγειας της Χωρας λοιπον θα μπορουσε να εξοικονομησει 2.000 ανα βρεφος και όχι ότι κοστιζει στην οικογενεια 2.000  όπως καταλαβα εγω αλλα και οι υπολοιπες αναγνωστριες του θεματος…

images?q=tbn:ANd9GcQ_n0WymGeUhAhMIoWj19UiGiiaBXqYmXn5ttA7OLbCkcBdRUDVDw
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://www.pfizer.gr/media/dostinex_tabs.pdf

αυτά για το ντοστινέξ, το οποίο είχα πάρει κι εγώ, ενώ είχα προσπαθήσει να αποθηλάσω φυσικά, με σταδιακή μείωση των θηλασμών.

μάλιστα χρειάστηκε να πάρω και δεύτερο, γιατί το γάλα εξακολουθούσε να υπάρχει και τη 2η εβδομάδα.

η αδερφή μου διέκοψε φυσιολογικότατα με πετσέτες ποτισμένες με ξύδι και αλάτι χοντρό πάνω στο στήθος. της το έκανε μια κυρία στο χωριό του άντρα της και λυτρώθηκε με τη μία.

ούτε χάπια ούτε κουραφέξαλα παρενέργειες.

 

Αγλαϊα, μια χαρά τα λες, και να υπερβάλλεις, το νόημα το πιάνουμε. ο θηλασμός είναι δικαίωμα, επιλογή και προστατεύεται νομοθετικά.

το ξένο γάλα ιδίως τους πρώτους μήνες της ζωής του μωρού, θα πρέπει να συνταγογραφείται, αγοράζεται από φαρμακείο. αναρωτήθηκε ποτέ κανείς γιατί;

γιατί θα έπρεπε να είναι πολύ απλό το να επιλέγουμε να θηλάζουμε τα μικρά μας, αλλά τα συμφέροντα το έχουν καταντήσει πολυτέλεια.

διεκδικήστε το αυτονόητο, το δικαίωμά σας στο θηλασμό των παιδιών σας.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τελικά τι από τα 2 ισχύει?

 

Έχω την εντύπωση ότι η παραπληροφόρηση υπάρχει και στο θέμα του θηλασμού.

 

Γιατί ρωτάς εδώ και δεν ρωτάς το συντάκτη του άρθρου;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρωτάς εδώ και δεν ρωτάς το συντάκτη του άρθρου;

Σωστή παρατήρηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

[

 

το ξένο γάλα ιδίως τους πρώτους μήνες της ζωής του μωρού, θα πρέπει να συνταγογραφείται, αγοράζεται από φαρμακείο. αναρωτήθηκε ποτέ κανείς γιατί;

γιατί θα έπρεπε να είναι πολύ απλό το να επιλέγουμε να θηλάζουμε τα μικρά μας, αλλά τα συμφέροντα το έχουν καταντήσει πολυτέλεια.

διεκδικήστε το αυτονόητο, το δικαίωμάς σας στο θηλασμό των παιδιών σας.

 

στη Γερμανια το γαλα εως 6 μηνων το εχουν στα σουπερ μαρκετ και σε τιμες.. οι μιση απο την ελλαδα.θυλασα και στα δυο μου παιδια ως και τον τριτο μηνα.κανεις δεν μου ειπε πως αν θηλασω ως τον εκτο ή ογδοο ή 12 μηνων το παιδι θα παρει πολλα περισσοτερα. μετα κουραστηκα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πραγματικα εχω την εντυπωση οτι γινεται μια προσωπικη επιθεση της οποιας δεν βλεπω τον πραγματικο σκοπο...ή μηπως υπαρχει???

Αναρωτιεμαι τι σημασια εχει το ποσο επιβαρυνεται μια οικογενεια εάν δεν θηλαζει η μαμα? Σημασια εχει ότι δεν είναι τσαμπα.!!! Το γεγονος επισης να εστιαζουμε σε κατι τετοιο αποκρυπτει και ολη την ουσια του θεματος που δεν είναι τα 1.000 ευρω,αλλα τα απειρα καλα του μητρικου γαλατος καθως και το σαμποταζ που υφισταται..(και ο καθενας ας επιλεξει αν συμφωνει ή οχι)

Εκτος αν εχουμε αποκτησει χουι από το σχολειο, ξερετε την γνωστη παπαγαλια, οπου διαβαζεις ένα κειμενο και μετα το γραφεις με δικα σου λογια, αλλα χωρις να παραλειψεις ουτε ένα κομα. Από την στιγμη λοιπον που καποιος παραθετει ένα αρθρο (μπορεις λοιπον να το διαβασεις μονος σου, δεν σου το κρυβει!) γιατι πρεπει να τον κατηγορησεις μετα για παραπληροφορηση, αφου σου εχει παραθεσει την αρχικη πηγη? Και στην τελικη εδώ μεσα ο καθενας γραφει ότι του κατεβει, γιατι σας απασχολει το τι γραφει η αγλαια συγκεκριμενα? Εάν σας εχει κανει κατι, ανοιξτε ένα τοπικ και αναφερετε το για να ξερουμε κι εμεις, επωνυμα όμως όχι πισω από nicknames..Οπως κι εκεινη επωνυμα γραφει ότι γραφει!!! Αλλιως μου κανει λιγο υπουλο το να κατηγορεις/κρινεις καποιον για τα λεγομενα του, κρυμμενος πισω από την ανωνυμια σου! Υπαρχει επισης η επιλογη εάν εχετε κατι προσωπικο μεταξύ σας, να το λυσετε με πμ, δεν μας αφορα..

Οταν διαφωνουμε με καποιον, παραθετουμε πηγες που αναιρουν τα λεγομενα του κι ετσι ο καθενας μπορει να ενημερωθει και για τις δυο πλευρες και να επιλεξει ότι τον βολευει! Δεν του κανουμε ομαδικη επιθεση και τον ρωταμε να μας αποδειξει/εξηγησει τα λεγομενα του.

Επισης θεωρω ότι με προσβαλλετε καθως ειμαι ενηλικας και μπορω να κρινω ΜΟΝΗ μου (χωρις ερμηνειες,μεταφρασεις και παρερμηνειες) τα λεγομενα του καθενος εδώ μεσα. Με τον ιδιο τροπο ακριβως που κρινω και τον παιδιατρο μου που αναφερει ότι το παιδι πρεπει να τριπλασιασει το βαρος του στο εξαμηνο και δεν μου παραθετει καμια πηγη γι αυτο!κι αυτό είναι η πραγματικη παραπληροφορηση!

Οσον αφορα αυτές τις λεχωνες ειπαμε ρε κοριτσια πια!!

Αν είναι τοσο ευαισθητες να κλεινονται σε μια γυαλα, να μην ακουνε και βλεπουνε τιποτα, ιδιως οσες επηρεαζονται ευκολα!! Δεν πρεπει να ανοιγουν τηλεοραση γιατι με τοσα που γινονται (κριση,πολεμοι,σκοτωμενα παιδια κλπ) θα τις πιασει καταθλιψη και θα αναρωτιουνται σε τι κοσμο εφεραν το παιδακι τους κι αν αυριο θα εχει να φαει..εκει να δεις επιλοχεια καταθλιψη..Αν παλι τις χαλαει η αγλαια, ας διαβασουν μικυ –μαους! Ηʼ αν θελουν να ενημερωθουν και δεν τους αρεσουν τα λεγομενα της ας βρουν αλλου ενημερωση,το ιντερνετ προσφερει απειρες ευκαιρειες .Επίσης μπορουν να απευθυνθουν σε καποιον συμβουλο θηλασμου.Εγω αλλαξα τρεις παιδιατρους μεχρι τωρα γιατι δεν μου αρεσαν οι προηγουμενοι.Δεν τις υποχρεωνει κανεις να διαβαζουν την Αγλαια αλλα ουτε και είναι μικρα παιδια για να μην μπορουν να κρινουν. Ας μην αναφερω ότι υπαρχουν πολύ πιο σημαντικα πραγματα που θα πρεπει να τις απασχολουν και να τις προβληματιζουν όπως π.χ. οι παρενεργειες που εχουν τα εμβολια, γιατι αν ψαξουν θα δουν παιδακια να εχουν αποκτησει κινητικα και νοητικα προβληματα καθως και αλλα πολλα σημαντικοτερα από τα λεγομενα της κάθε αγλαιας σε ένα φορουμ..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εχω την εντυπωση οτι γινεται μια προσωπικη επιθεση της οποιας δεν βλεπω τον πραγματικο σκοπο...ή μηπως υπαρχει???

Αναρωτιεμαι τι σημασια εχει το ποσο επιβαρυνεται μια οικογενεια εάν δεν θηλαζει η μαμα? Σημασια εχει ότι δεν είναι τσαμπα.!!! Το γεγονος επισης να εστιαζουμε σε κατι τετοιο αποκρυπτει και ολη την ουσια του θεματος που δεν είναι τα 1.000 ευρω,αλλα τα απειρα καλα του μητρικου γαλατος καθως και το σαμποταζ που υφισταται..(και ο καθενας ας επιλεξει αν συμφωνει ή οχι)

Εκτος αν εχουμε αποκτησει χουι από το σχολειο, ξερετε την γνωστη παπαγαλια, οπου διαβαζεις ένα κειμενο και μετα το γραφεις με δικα σου λογια, αλλα χωρις να παραλειψεις ουτε ένα κομα. Από την στιγμη λοιπον που καποιος παραθετει ένα αρθρο (μπορεις λοιπον να το διαβασεις μονος σου, δεν σου το κρυβει!) γιατι πρεπει να τον κατηγορησεις μετα για παραπληροφορηση, αφου σου εχει παραθεσει την αρχικη πηγη? Και στην τελικη εδώ μεσα ο καθενας γραφει ότι του κατεβει, γιατι σας απασχολει το τι γραφει η αγλαια συγκεκριμενα? Εάν σας εχει κανει κατι, ανοιξτε ένα τοπικ και αναφερετε το για να ξερουμε κι εμεις, επωνυμα όμως όχι πισω από nicknames..Οπως κι εκεινη επωνυμα γραφει ότι γραφει!!! Αλλιως μου κανει λιγο υπουλο το να κατηγορεις/κρινεις καποιον για τα λεγομενα του, κρυμμενος πισω από την ανωνυμια σου! Υπαρχει επισης η επιλογη εάν εχετε κατι προσωπικο μεταξύ σας, να το λυσετε με πμ, δεν μας αφορα..

Οταν διαφωνουμε με καποιον, παραθετουμε πηγες που αναιρουν τα λεγομενα του κι ετσι ο καθενας μπορει να ενημερωθει και για τις δυο πλευρες και να επιλεξει ότι τον βολευει! Δεν του κανουμε ομαδικη επιθεση και τον ρωταμε να μας αποδειξει/εξηγησει τα λεγομενα του.

Επισης θεωρω ότι με προσβαλλετε καθως ειμαι ενηλικας και μπορω να κρινω ΜΟΝΗ μου (χωρις ερμηνειες,μεταφρασεις και παρερμηνειες) τα λεγομενα του καθενος εδώ μεσα. Με τον ιδιο τροπο ακριβως που κρινω και τον παιδιατρο μου που αναφερει ότι το παιδι πρεπει να τριπλασιασει το βαρος του στο εξαμηνο και δεν μου παραθετει καμια πηγη γι αυτο!κι αυτό είναι η πραγματικη παραπληροφορηση!

 

Οσον αφορα αυτές τις λεχωνες ειπαμε ρε κοριτσια πια!!

Αν είναι τοσο ευαισθητες να κλεινονται σε μια γυαλα, να μην ακουνε και βλεπουνε τιποτα, ιδιως οσες επηρεαζονται ευκολα!! Δεν πρεπει να ανοιγουν τηλεοραση γιατι με τοσα που γινονται (κριση,πολεμοι,σκοτωμενα παιδια κλπ) θα τις πιασει καταθλιψη και θα αναρωτιουνται σε τι κοσμο εφεραν το παιδακι τους κι αν αυριο θα εχει να φαει..εκει να δεις επιλοχεια καταθλιψη..Αν παλι τις χαλαει η αγλαια, ας διαβασουν μικυ –μαους! Ηʼ αν θελουν να ενημερωθουν και δεν τους αρεσουν τα λεγομενα της ας βρουν αλλου ενημερωση,το ιντερνετ προσφερει απειρες ευκαιρειες .Επίσης μπορουν να απευθυνθουν σε καποιον συμβουλο θηλασμου.Εγω αλλαξα τρεις παιδιατρους μεχρι τωρα γιατι δεν μου αρεσαν οι προηγουμενοι.Δεν τις υποχρεωνει κανεις να διαβαζουν την Αγλαια αλλα ουτε και είναι μικρα παιδια για να μην μπορουν να κρινουν. Ας μην αναφερω ότι υπαρχουν πολύ πιο σημαντικα πραγματα που θα πρεπει να τις απασχολουν και να τις προβληματιζουν όπως π.χ. οι παρενεργειες που εχουν τα εμβολια, γιατι αν ψαξουν θα δουν παιδακια να εχουν αποκτησει κινητικα και νοητικα προβληματα καθως και αλλα πολλα σημαντικοτερα από τα λεγομενα της κάθε αγλαιας σε ένα φορουμ..

Με έχεις καλύψει πλήρως..... Έπρεπε κάποτε κάποιος να τα πει...

Μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρωτάς εδώ και δεν ρωτάς το συντάκτη του άρθρου;

 

Μα, ο συντάκτης του άρθρου είπε κάτι άλλο, κι η Αγλαία μετέφερε κάτι άλλο, άρα, μάλλον εκείνη δε θα έπρεπε να ρωτήσω:roll:

 

πραγματικα εχω την εντυπωση οτι γινεται μια προσωπικη επιθεση της οποιας δεν βλεπω τον πραγματικο σκοπο...ή μηπως υπαρχει???

 

Καταρχήν δεν το θεωρώ προσωπική επίθεση. Αντικρούω κάποιο επίχειρημα και περιμένω το ανάλογο και από τον άλλον.

 

Υπάρχει...όσο ζω ελπίζω ότι η ευγένεια κι η αλλυλεγγύη θα γίνει δεύτερη φύση μας. Βλακωδώς ίσως, αλλά το ελπίζω. Α, κι ότι θα σταματήσει η επίκριση.

 

Αναρωτιεμαι τι σημασια εχει το ποσο επιβαρυνεται μια οικογενεια εάν δεν θηλαζει η μαμα? Σημασια εχει ότι δεν είναι τσαμπα.!!! Το γεγονος επισης να εστιαζουμε σε κατι τετοιο αποκρυπτει και ολη την ουσια του θεματος που δεν είναι τα 1.000 ευρω,αλλα τα απειρα καλα του μητρικου γαλατος καθως και το σαμποταζ που υφισταται..(και ο καθενας ας επιλεξει αν συμφωνει ή οχι)

 

Η αλήθεια είναι ότι σημασία έχει ο θηλασμός να γίνει κάτι το φυσικό, πως να το πω...να γίνει ο κανόνας για την οικογένεια κι όχι η εξαίρεση. Για να επιτευχθεί αυτό, χρειάζονται πολλά. Τα περισσότερα από το κράτος και το σύστημα υγείας, αλλά και τα υπόλοιπα από τους συμβούλους θηλασμού. Δυστυχώς, από πουθενά δε βλέπω φως.

 

Ένας άνθρωπος που επιμένει τόσο και στο και μιας πρότασης, καλό είναι να είναι πρώτα ο ίδιος προσεκτικός στην πληροφορία που μεταφέρει. Και διόγκωσε το ποσό 100% τουλάχιστον.

 

Εκτος αν εχουμε αποκτησει χουι από το σχολειο, ξερετε την γνωστη παπαγαλια, οπου διαβαζεις ένα κειμενο και μετα το γραφεις με δικα σου λογια, αλλα χωρις να παραλειψεις ουτε ένα κομα. Από την στιγμη λοιπον που καποιος παραθετει ένα αρθρο (μπορεις λοιπον να το διαβασεις μονος σου, δεν σου το κρυβει!) γιατι πρεπει να τον κατηγορησεις μετα για παραπληροφορηση, αφου σου εχει παραθεσει την αρχικη πηγη? Και στην τελικη εδώ μεσα ο καθενας γραφει ότι του κατεβει, γιατι σας απασχολει το τι γραφει η αγλαια συγκεκριμενα? Εάν σας εχει κανει κατι, ανοιξτε ένα τοπικ και αναφερετε το για να ξερουμε κι εμεις, επωνυμα όμως όχι πισω από nicknames..Οπως κι εκεινη επωνυμα γραφει ότι γραφει!!! Αλλιως μου κανει λιγο υπουλο το να κατηγορεις/κρινεις καποιον για τα λεγομενα του, κρυμμενος πισω από την ανωνυμια σου! Υπαρχει επισης η επιλογη εάν εχετε κατι προσωπικο μεταξύ σας, να το λυσετε με πμ, δεν μας αφορα..

 

Το να λες ένα ποσό 100% μεγαλύτερο δε συγκρίνεται με το να ξεχάσεις ένα κόμμα, έτσι νομίζω τουλάχιστον.

 

Γιατί πολλοί θα διαβάσουν απλά τα λόγια του και δε θα μπουν στον κόπο να ανοίξουν το λινκ, ίσως από εμπιστοσύνη στο λόγο του συγκεκριμένου ανθρώπου.

 

Γιατί η Αγλαία δίνει ιατρικές συμβουλές χωρίς να είναι γιατρός. Επίσης για πολλές, που δεν είχαν βοήθεια και ενημέρωση από πουθενά για να θηλάσουν, και είχαν μόνο το πάρεντς και το νετ, η Αγλαία και ο τρόπος της ήταν ο λόγος να μην το κάνουν (σαμποτάζ στο μητρικό θηλασμό). Και όπως είπα και πιο πάνω, όσο ζω ελπίζω.

 

Προσωπικά γράφω επώνυμα. Η Αγλαία έχει το μέηλ μου με το ονοματεπώνυμό μου. Επίσης, αν θα δεις τις κάρτες μου, η πρώτη κίτρινη που έφαγα ήταν γιατί το νικνέημ μου ήταν το ονοματεπώνυμό μου και αναγκάστηκα να το αλλάξω. Δεν κρύβομαι λοιπόν πίσω από κανένα νικ. Δε φοβάμαι τίποτα. Α, και κοπέλες από το σύνδεσμο θηλασμού με έχουν δει και προσωπικά. Δε θα ανοίξω τόπικ, αλλά όταν δω ότι κάτι με ενοχλεί θα το πω. Αν απαγορεύεται για την Αγλαία να συμβαίνει αυτό, παρακαλώ ενημερώστε με και δε θα το ξανακάνω.

 

Οταν διαφωνουμε με καποιον, παραθετουμε πηγες που αναιρουν τα λεγομενα του κι ετσι ο καθενας μπορει να ενημερωθει και για τις δυο πλευρες και να επιλεξει ότι τον βολευει! Δεν του κανουμε ομαδικη επιθεση και τον ρωταμε να μας αποδειξει/εξηγησει τα λεγομενα του.

 

Μα αυτό έκανα. Της μίλησα ακριβώς για τα ποσά για τα γάλατα. Δεν της έκανα επίθεση. Όταν λέει κάτι άλλο από την αλήθεια παραπληροφορεί και απλά το επισημαίνω.

 

Επισης θεωρω ότι με προσβαλλετε καθως ειμαι ενηλικας και μπορω να κρινω ΜΟΝΗ μου (χωρις ερμηνειες,μεταφρασεις και παρερμηνειες) τα λεγομενα του καθενος εδώ μεσα. Με τον ιδιο τροπο ακριβως που κρινω και τον παιδιατρο μου που αναφερει ότι το παιδι πρεπει να τριπλασιασει το βαρος του στο εξαμηνο και δεν μου παραθετει καμια πηγη γι αυτο!κι αυτό είναι η πραγματικη παραπληροφορηση!

 

Εγώ προσωπικά δε νομίζω να έχω δείξει κάτι τέτοιο.

 

Οσον αφορα αυτές τις λεχωνες ειπαμε ρε κοριτσια πια!!

Αν είναι τοσο ευαισθητες να κλεινονται σε μια γυαλα, να μην ακουνε και βλεπουνε τιποτα, ιδιως οσες επηρεαζονται ευκολα!! Δεν πρεπει να ανοιγουν τηλεοραση γιατι με τοσα που γινονται (κριση,πολεμοι,σκοτωμενα παιδια κλπ) θα τις πιασει καταθλιψη και θα αναρωτιουνται σε τι κοσμο εφεραν το παιδακι τους κι αν αυριο θα εχει να φαει..εκει να δεις επιλοχεια καταθλιψη..Αν παλι τις χαλαει η αγλαια, ας διαβασουν μικυ –μαους! Ηʼ αν θελουν να ενημερωθουν και δεν τους αρεσουν τα λεγομενα της ας βρουν αλλου ενημερωση,το ιντερνετ προσφερει απειρες ευκαιρειες .Επίσης μπορουν να απευθυνθουν σε καποιον συμβουλο θηλασμου.Εγω αλλαξα τρεις παιδιατρους μεχρι τωρα γιατι δεν μου αρεσαν οι προηγουμενοι.Δεν τις υποχρεωνει κανεις να διαβαζουν την Αγλαια αλλα ουτε και είναι μικρα παιδια για να μην μπορουν να κρινουν. Ας μην αναφερω ότι υπαρχουν πολύ πιο σημαντικα πραγματα που θα πρεπει να τις απασχολουν και να τις προβληματιζουν όπως π.χ. οι παρενεργειες που εχουν τα εμβολια, γιατι αν ψαξουν θα δουν παιδακια να εχουν αποκτησει κινητικα και νοητικα προβληματα καθως και αλλα πολλα σημαντικοτερα από τα λεγομενα της κάθε αγλαιας σε ένα φορουμ..

 

Για το αν θα μπουν σε μια γυάλα οι λεχώνες...επαναλαμβάνω...όσο ζω ελπίζω...

 

Η σύμβουλος θηλασμού κοστίζει και δεν έχουν όλες την ίδια οικονομική άνεση.

 

Το ίδιο μπορεί να πει και κάποις της άλλης όχθης για τα εμβόλια...ότι όσοι δεν τα κάνουν δεν έχουν ψάξει τις παρενέργειες για τις αρρώστειες που αποφάσισαν να μην εμβολιάσουν τα παιδιά τους (τονίζω ότι αντιπαραθέτω ένα επιχείρημα, δεν κρίνω σε καμμία περίπτωση μια μανούλα που δεν κάνει εμβόλια, απλά όταν κρίνουν το αντίθετο, τους λέω και την άλλη πλευρά. Και το λέω για να μην το πάρει πάλι κάποιος και πει ότι κρίνω τις μανούλες)

 

Και με τη φράση σου με τα εμβόλια μου λες απλά: τι ελπίζεις?τόσο χαζή είσαι? Ο μαραθώνιος ποια είναι η καλύτερη μανούλα προς τη δόξα τραβά!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια παρατήρηση (off topic αλλά έτσι κι αλλιώς έχουμε βγει από ώρα). Το παραπάνω άρθρο "Σαμποτάζ... στον μητρικό θηλασμό" το είχε αναρτήση και η paros, αν δεν κάνω λάθος, στο τοπικ Λινκ και άρθρα για το θηλασμό. Εκεί δεν ασχολήθηκε καμία να γράψει το οτιδήποτε, αλλά μόλις το ανέβασε η Αγλαία έγινε τόσος χαμός που κλειδώθηκε το θέμα.... Τυχαίο? Δεν νομίζω????

Link to comment
Share on other sites

Μα, ο συντάκτης του άρθρου είπε κάτι άλλο, κι η Αγλαία μετέφερε κάτι άλλο, άρα, μάλλον εκείνη δε θα έπρεπε να ρωτήσω:roll:

 

 

 

Και αφού κατάλαβες ότι η Αγλαΐα παραπέμπει στο εν λόγω άρθρο της καθημερινής, γιατί δεν επιτίθεσαι στη συντάκτριά του που λέει την - κατά την άποψή σου - ανακρίβεια για το κόστος του γάλακτος και επιτίθεσαι στην Αγλαΐα;

 

Και το νόημα της συζήτησης, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, δεν είναι αν τα έξοδα είναι 100 1000 ή 10000 ευρώ - φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν φτηνά και ακριβά γάλατα - ούτε ποιος είπε τι, αλλά ότι το κόστος για τη διατροφή κάθε παιδιού που δεν θηλάζει είναι μεγάλο και ότι κάθε παιδί θα έπρεπε να τρέφεται με το φυσικό τρόπο που είναι ο καλύτερος και θεωρητικά εντελώς ανέξοδος, αντί να πλουτίζουν οι εταιρείες γάλακτος που εκμεταλλεύονται την άγνοια και τις δυσκολίες περί θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να κάνω μια παρατήρηση (off topic αλλά έτσι κι αλλιώς έχουμε βγει από ώρα). Το παραπάνω άρθρο "Σαμποτάζ... στον μητρικό θηλασμό" το είχε αναρτήση και η paros, αν δεν κάνω λάθος, στο τοπικ Λινκ και άρθρα για το θηλασμό. Εκεί δεν ασχολήθηκε καμία να γράψει το οτιδήποτε, αλλά μόλις το ανέβασε η Αγλαία έγινε τόσος χαμός που κλειδώθηκε το θέμα.... Τυχαίο? Δεν νομίζω????

 

Προσωπικά σου ομολογώ ότι δεν το πρόσεξα ότι το είχε η πάρος, τη διάβασα όμως να το λέει κάπου.

 

Εγώ δεν έχω καμμία αντίρρηση για το άρθρο, συμφωνώ. Παρατήρησα απλά δημόσια τα στοιχεία που παραποιήθηκαν.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και αφού κατάλαβες ότι η Αγλαΐα παραπέμπει στο εν λόγω άρθρο της καθημερινής, γιατί δεν επιτίθεσαι στη συντάκτριά του που λέει την - κατά την άποψή σου - ανακρίβεια για το κόστος του γάλακτος και επιτίθεσαι στην Αγλαΐα;

 

Μα η συντάκτρια λέει αυτό που λέω κι εγώ, η Αγλαία μεταφέρει κάτι άλλο.Δε σε καταλαβαίνω.

 

Και το νόημα της συζήτησης, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, δεν είναι αν τα έξοδα είναι 100 1000 ή 10000 ευρώ - φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν φτηνά και ακριβά γάλατα - ούτε ποιος είπε τι, αλλά ότι το κόστος για τη διατροφή κάθε παιδιού που δεν θηλάζει είναι μεγάλο και ότι κάθε παιδί θα έπρεπε να τρέφεται με το φυσικό τρόπο που είναι ο καλύτερος και θεωρητικά εντελώς ανέξοδος, αντί να πλουτίζουν οι εταιρείες γάλακτος που εκμεταλλεύονται την άγνοια και τις δυσκολίες περί θηλασμού.

 

Συμφωνώ. Το είπα και παραπάνω.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μα η συντάκτρια λέει αυτό που λέω κι εγώ, η Αγλαία μεταφέρει κάτι άλλο.Δε σε καταλαβαίνω.

 

 

 

Όπως δεν καταλαβαίνεις ότι το λάθος δεν ήταν σκόπιμο ούτε στόχευε στην παραπληροφόρηση...

Link to comment
Share on other sites

Όπως δεν καταλαβαίνεις ότι το λάθος δεν ήταν σκόπιμο ούτε στόχευε στην παραπληροφόρηση...

 

Όχι δεν το καταλαβαίνω.

 

Τέλοσπάντων, ίσως απλά δεν πρέπει να ελπίζω;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και αφού κατάλαβες ότι η Αγλαΐα παραπέμπει στο εν λόγω άρθρο της καθημερινής, γιατί δεν επιτίθεσαι στη συντάκτριά του που λέει την - κατά την άποψή σου - ανακρίβεια για το κόστος του γάλακτος και επιτίθεσαι στην Αγλαΐα;

Εγώ πριν διαβάσω το άρθρο θεώρησα ανακριβές το ποσό που ανέφερε η αγλαϊα και ρώτησα πώς το υπολόγισε. Και πάλι δεν πείθομαι ότι περιλαμβάνει τις "δοκιμές" για να βρει μια μητέρα ποιό γάλα ταιριάζει στο παιδί της γιατί μιλάμε για αγορά της σχεδόν την διπλάσιας ποσότητας γάλος.

Όσο για τα κόματα και τις τελείες καμια φορά αλλάζουν εντελώς το νόημα μιας φράσης. Και σε αυτήν την περίπτωση έγινε κάτι τέτοιο, όχι με την παράλειψη κόματος αλλά λέξεων. Δηλαδή όταν διαβάζουμε κάτι που μας κάνει εντύπωση να μην ρωτάμε? Την αγλαϊα έχουμε πρόχειρη σε αυτό το φόρουμ, με αυτή θελουμε να κάνουμε συζήτηση ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πριν διαβάσω το άρθρο θεώρησα ανακριβές το ποσό που ανέφερε η αγλαϊα και ρώτησα πώς το υπολόγισε. Και πάλι δεν πείθομαι ότι περιλαμβάνει τις "δοκιμές" για να βρει μια μητέρα ποιό γάλα ταιριάζει στο παιδί της γιατί μιλάμε για αγορά της σχεδόν την διπλάσιας ποσότητας γάλος.

Όσο για τα κόματα και τις τελείες καμια φορά αλλάζουν εντελώς το νόημα μιας φράσης. Και σε αυτήν την περίπτωση έγινε κάτι τέτοιο, όχι με την παράλειψη κόματος αλλά λέξεων. Δηλαδή όταν διαβάζουμε κάτι που μας κάνει εντύπωση να μην ρωτάμε? Την αγλαϊα έχουμε πρόχειρη σε αυτό το φόρουμ, με αυτή θελουμε να κάνουμε συζήτηση ;)

 

Να προσθέσω ότι δεν ξεχάστηκαν κάποιες λέξεις, αλλάχτηκαν. Μέχρι τα 2 χρόνια λέει το άρθρο, 1 είπε η Αγλαία πχ.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλά, ΚΙ ΑΛΛΟ θέμα θέλετε να κλειδωθεί;

Δεν σας φτάνουν τόσα που κλειδώθηκαν;

 

 

paros, θα σου πρότεινα να μην χαραμίζεις χρόνο και φαιά ουσία, γιατί με αυτόν τον ρυθμό σε 1 μήνα θα καταλήξουν ΟΛΑ τα θέματα του θηλασμού κλειδωμένα για κάποιον περίεργο λόγο, δεν ξέρω αν με πιάνεις

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα ήθελα να κλειδωθεί κανένα θέμα θηλασμού. Θα ήθελα να γίνεται ανοιχτή συζήτηση με όλους και όχι με συγκεκριμένη κάστα.

 

Το αν κλειδώνονται συνέχεια τα θέματα του θηλασμού, η άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε να δουν τι κάνουν λαθος οι άνθρωποι που βλέπουν παντού συνομωσίες έναντι του θηλασμού. Για 2 λόγους. Καλό είναι πρώτα να κοιτάμε τα δικά μας λάθη και μετά των υπολοίπων. Και γιατί για να χτυπήσεις παλαμάκια χρειάζονται 2 χέρια.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα ήθελα να κλειδωθεί κανένα θέμα θηλασμού. Θα ήθελα να γίνεται ανοιχτή συζήτηση με όλους και όχι με συγκεκριμένη κάστα.

 

Το αν κλειδώνονται συνέχεια τα θέματα του θηλασμού, η άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε να δουν τι κάνουν λαθος οι άνθρωποι που βλέπουν παντού συνομωσίες έναντι του θηλασμού. Για 2 λόγους. Καλό είναι πρώτα να κοιτάμε τα δικά μας λάθη και μετά των υπολοίπων. Και γιατί για να χτυπήσεις παλαμάκια χρειάζονται 2 χέρια.

Το ότι υπάρχουν 5-10 μέλη που έχουν προσωπικό πρόβλημα/αντιπάθεια με την Αγλαΐα, δεν είναι λόγος να βγαίνουν off topic όλα τα θέματα, το ένα μετά το άλλο, και να καταλήγουν κλειδωμένα.

 

Υπάρχουν έγκυες και λεχώνες που αντιμετωπίζουν πρακτικές δυσκολίες με τον θηλασμό, ή προσπαθούν να λύσουν τις απορίες τους, και έχουν περιορισμένο χρόνο, δεν χρωστάνε τίποτα να διαβάζουν ένα μπάχαλο με αντιπαραθέσεις και προσωπικές επιθέσεις και ειρωνίες που μεταφέρονται αυτούσιες από θέμα σε θέμα, και εν τέλει να μην βρίσκουν τις απαντήσεις που ζητάνε.

 

Γι αυτό λοιπόν, εγώ αποσύρω το χέρι μου από αυτό το θέμα, μπας και δεν ακουστούν παλαμάκια και την γλυτώσει από το κλείδωμα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ότι υπάρχουν 5-10 μέλη που έχουν προσωπικό πρόβλημα/αντιπάθεια με την Αγλαΐα, δεν είναι λόγος να βγαίνουν off topic όλα τα θέματα, το ένα μετά το άλλο, και να καταλήγουν κλειδωμένα.

 

Υπάρχουν έγκυες και λεχώνες που αντιμετωπίζουν πρακτικές δυσκολίες με τον θηλασμό, ή προσπαθούν να λύσουν τις απορίες τους, και έχουν περιορισμένο χρόνο, δεν χρωστάνε τίποτα να διαβάζουν ένα μπάχαλο με αντιπαραθέσεις και προσωπικές επιθέσεις και ειρωνίες που μεταφέρονται αυτούσιες από θέμα σε θέμα, και εν τέλει να μην βρίσκουν τις απαντήσεις που ζητάνε.

 

Γι αυτό λοιπόν, εγώ αποσύρω το χέρι μου από αυτό το θέμα, μπας και δεν ακουστούν παλαμάκια και την γλυτώσει από το κλείδωμα

 

Εγώ προσωπικά δεν αντιπαθώ την Αγλαία. Δεν την ξέρω κιόλας τη γυναίκα (αν κεαι είμαστε και συντοπίτισσες;)). Ίσα ίσα που πολλές φορές γελάω με τις αντιπαραθέσεις μας.:P. Κι ενώ κι εγώ κάποτε το έκανα αυτό, τώρα και δεν το κάνω και με ενοχλεί ταμάλα. Η επίκριση. Επίσης με ενοχλεί η αγένεια. Πάντα ήμουν ευγενής. Επίσης το να λέμε α και μετά να λέμε όχι είπαμε β. Ο σνομπισμός, εμείς οι αποδώ κι εσείς οι αποκεί, οι φωτεινοί παντογνώστες... και για να σου είμαι ειλικρινής τώρα που το σκέφτομαι πολλές φορές η Αγλαία την ακούει και λίγο άδικα...πως να το πω... για όλες που μόλις ακούσουν ότι δε θήλασες θα σου πουν ότι δηλητηριάζεις το παιδί σου.Βάζει βέβαια κι εκείνη το χεράκι της αφού σηκώνει πρώτη το λάβαρο (ξέρω ότι πάω για κάρτα, αλλά δεν πειράζει, θα το ξεπεράσω)

 

Για το μπάχαλο έχεις απόλυτο δίκιο κι αναλαμβάνω τη μισή ευθύνη (το δικό μου χέρι που βαράει παλαμάκι). Μπορώ απλά να αγνοήσω ότι με ενοχλεί και να εστιάσω στην πληροφόρηση. Και να μην έχω την τελευταία κουβέντα δεν έγινε και κάτι. (τα λέω μπας και τα εφαρμόσω).

 

Και το άλλο όμως χέρι θα πρέπει να σταματήσει να προκαλεί με το θηλασμό. Επίσης και να βοηθάει πραγματικά όλες τις μανούλες, όχι μόνο αυτές που συμφωνούν μαζί της. Εμένα με το φενουγκρικ μου είπε απλά ότι πορώ να το πάρω, δε μου είπε ότι πιθανόν το παιδί μου να αναγουλιάζει από τη γεύση που δίνει το σκεύασμα στο γάλα.

 

Και αποσύρω και εγώ το χεράκι μου για τον ίδιο λόγο.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφου "απαγορεύεται η χορήγηση ανασταλτών της γαλουχίας ( πχ Parlodel, Dostinex, κλπ)" γιατί ο ΕΟΦ επιτρέπει την κυκλοφορία τους? Απαγορεύονται επειδή το λέει η κα Μαλλιαρού ή επειδή προκαλούν σοβαρές παρενέργειες?

Πριν κλειδωθεί το θέμα θα ήθαλα μια απάντηση στην παραπάνω ερώτηση που έκανα πιο πριν και φοβάμαι μήπως χαθεί αν και είναι σχετική με το τόπικ.:P

Link to comment
Share on other sites

Πριν κλειδωθεί το θέμα θα ήθαλα μια απάντηση στην παραπάνω ερώτηση που έκανα πιο πριν και φοβάμαι μήπως χαθεί αν και είναι σχετική με το τόπικ.:P

Δεν ξέρω την απάντηση αλλά μπράβο σου που επανέφερες το θέμα....

Το σώσαμε!

Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει στην Καθημερινή.

 

edit

 

Τώρα το είδα, είναι το άρθρο που είχα βάλει το λινκ και κλειδώθηκε!

 

Νόμιζα ότι ήταν δύο διαφορετικά άρθρα, τα στοιχεία της Μαλλιαρού και του Αδαμίδη, αλλά ήταν στο ίδιο.

 

Από εδώ είναι προφανές ότι δεν θυμόμουν με ακρίβεια ούτε ποιο άρθο ήταν, νόμιζα μάλιστα ότι ήταν κάποιο ανεξάρτητο από αυτό.

 

Επίσης δεν θυμόμουν το γιατρό για να το ψάξω. Χάρη στη bibicos που ανέφερε το όνομα, κατάλαβα ποιο ήταν το άρθρο κι έκανα edit στο παραπάνω ποστ.

 

Το ότι σας παρέπεμψα στο άρθρο δείχνει ότι δεν είχα σκοπό να αποκρύψω κανένα στοιχείο. Το αντίθετο: θα προτιμούσα να διαβάσετε το πρωτότυπο με όλη την ακρίβεια που έχει ώστε οποιαδήποτε ανακρίβεια μετέφερα να παρακαμφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο malecon viewpost.gif

Αφου "απαγορεύεται η χορήγηση ανασταλτών της γαλουχίας ( πχ Parlodel, Dostinex, κλπ)" γιατί ο ΕΟΦ επιτρέπει την κυκλοφορία τους? Απαγορεύονται επειδή το λέει η κα Μαλλιαρού ή επειδή προκαλούν σοβαρές παρενέργειες?

 

H Μαλλιαρού αναφέρει τις οδηγίες που έχουν δοθεί εδώ και χρόνια από άλλους, πιο αρμόδιους. Η ίδια δεν εκδίδει δικές της οδηγίες για φάρμακα.

 

 

Το ότι ο ΕΟΦ δεν τις υιοθέτησε είναι πρόβλημα που θα πρέπει να απαντήσει ο ίδιος ο ΕΟΦ,

 

όπως θα πρέπει να απαντήσει γιατί εδώ κυκλοφορούν φάρμακα που έχουν απαγορευθεί από τις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες (πχ Μensulid που έχει απαγορευθεί από τις περισσότερες χώρες γιατί αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης σοβαρής ηπατοτοξικότητας).

Link to comment
Share on other sites

Χορηγούνται για τη ρύθμιση της υπερπρολακτιναιμίας και απαιτείται καρδιολογική παρακολούθηση.

 

Μεταφέρω εδώ την απάντηση που είχα γράψει παραπάνω για τα dostinex κλπ

 

Δεν επιτρέπεται να χορηγούνται ως αναστολείς γαλουχίας, χορηγούνται για τη ρύθμιση της υπερπρολακτιναιμίας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...