Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάπι απογαλακτισμού - όλα όσα θα είναι καλό να ξέρετε.


Recommended Posts

Αθηνα καλησπερα!

Θελω να σου πω οτι κι εγω αντλουσα αποκλειστικα ολα τα γευματα του μωρου,για 14,5 μηνες περιπου με το symphony της medela.

Κι εγω εβγαζα περιπου τοσο γαλα ισως και παραπανω καποιες φορες.Δεν επαθα ποτέ μαστιτιδα.Ρυθμιζα παντα την παραγωγη,βλεποντας τις αναγκες του μωρου μου.Εβγαζα βεβαια παντα και λιγο παραπανω για να ειμαι σιγουρη.Εχω κι εγω ακομη και τωρα γεματη την καταψυξη και τον καταψυκτη με γαλατα!Σταματησα γιατι η μικρη αποφασισε να σταματησει να πινει γαλα!

Για να μειωσεις το γαλα,μπορεις να βγαζεις λιγο λιγοτερο καθε φορα,σε καθε αντληση.Τωρα δηλαδη κανεις 6 αντλησεις;Και βγαζεις 1,2 λιτρα;Και το μωρο πόσο πινει;

 

Εγω δεν πηρα χαπι,μειωσα σταδιακα τις αντλησεις και σταματησε να πρηζεται το στηθος μου.

 

 

 

Οταν επιχειρησα να μειώσω το χρόνο της άντλησης μία φορά κοιμήθηκα παραπάνω και έπαθα μαστίτιδα αμέσως.

Το παιδί πίνει 1 λίτρο γάλα ημερισίως. 4 γεύματα το 24ωρο. Εχω ακριβώς το ίδιο θήλαστρο με το δικό σου.

Τώρα μου είπε η γιατρός μου να το δένω συνέχεια με επίδεσμο και να τραβάω καθημέρινα το χρόνο μεταξύ των αντλήσεων... (μισή ώρα αργότερα κάθε τρείς μέρες)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου...

 

Είμαι αρκετά μπερδεμένη και προτιμώ την πιο ήπια μορφή απογαλακτισμού... αποφεύγοντας την περιπτώση ενδεχόμενης μαστίτιδας.

 

Οσον αφορά τις μαστίτιδες η πρώτη μου δημιουργήθηκε στις 50 μέρες και πήρα αντιβίωση σύμφωνα με την αγωγή του γιατρού (auhmentin 625 για έξι ημέρες) κάνωντας παράλληλα ζεστές κομπρέσες και μασάζ στο στήθος πριν βγάλω το γάλα. Η δεύτερη ένα μήνα μετά στο ίδιο στήθος στο ίδιο σημείο (την πρόλαβα πρίν κάνει υψηλό πυρετό με κομπρέσες και άντληση του γάλατος κάθε τρεις ώρες). Οι 2 τελευταίες 2 σημειώθηκαν τους τελευταίους μήνες (με ένα μήνα διαφορά) στο αριστερό στήθος και αντιμετωπίστηκαν με amoxil 500 και αντιφλεγμονώδη Brasan για έξι ημέρες. Η τελευταία αποφεύχθηκε πριν 5 ημέρες κατά τον ίδιο τρόπο με την δεύτερη (μασαζ κομπρέσσες).

 

Θα ήθελα να μου πεις αν το χάπι που μου έδωσε ο γιατρός μου είναι κατάλληλο για να διακόψω ή να μειώσω την ποσότητα του γάλακτος.

 

Και ποιοί κατά την γνώμη σου είναι οι τρόποι για να μειώσω το γάλα ή να το διακόψω χωρίς να έχω τον κίνδυνο νέα φλεγμονής.

 

Η άντληση του γάλακτος με το θήλαστρο υπάρχει περίπτωση να εισαγάγει κάποιο μικρόβιο στο στήθος?

 

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω την συμβουλή και την γνώμη σου...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου...

 

Είμαι αρκετά μπερδεμένη και προτιμώ την πιο ήπια μορφή απογαλακτισμού... αποφεύγοντας την περιπτώση ενδεχόμενης μαστίτιδας.

 

Οσον αφορά τις μαστίτιδες η πρώτη μου δημιουργήθηκε στις 50 μέρες και πήρα αντιβίωση σύμφωνα με την αγωγή του γιατρού (auhmentin 625 για έξι ημέρες) κάνωντας παράλληλα ζεστές κομπρέσες και μασάζ στο στήθος πριν βγάλω το γάλα. Η δεύτερη ένα μήνα μετά στο ίδιο στήθος στο ίδιο σημείο (την πρόλαβα πρίν κάνει υψηλό πυρετό με κομπρέσες και άντληση του γάλατος κάθε τρεις ώρες). Οι 2 τελευταίες 2 σημειώθηκαν τους τελευταίους μήνες (με ένα μήνα διαφορά) στο αριστερό στήθος και αντιμετωπίστηκαν με amoxil 500 και αντιφλεγμονώδη Brasan για έξι ημέρες. Η τελευταία αποφεύχθηκε πριν 5 ημέρες κατά τον ίδιο τρόπο με την δεύτερη (μασαζ κομπρέσσες).

 

Θα ήθελα να μου πεις αν το χάπι που μου έδωσε ο γιατρός μου είναι κατάλληλο για να διακόψω ή να μειώσω την ποσότητα του γάλακτος.

 

Και ποιοί κατά την γνώμη σου είναι οι τρόποι για να μειώσω το γάλα ή να το διακόψω χωρίς να έχω τον κίνδυνο νέα φλεγμονής.

 

Η άντληση του γάλακτος με το θήλαστρο υπάρχει περίπτωση να εισαγάγει κάποιο μικρόβιο στο στήθος?

 

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω την συμβουλή και την γνώμη σου...

 

 

Οποια έχει γνώση ή παρόμοια εμπειρια με τη δική μου ζητάω μια συμβουλή... Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Πριν λίγο έκανα εγγραφή στο site οπότε είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε φόρουμ εδώ. Έχω το εξής πρόβλημά και παρακαλώ να με βοηθήσει όποιος μπορεί.

Πριν 16 ημέρες γέννησα και για διάφορους λόγους αφού θήλασα 3 μέρες ζήτησα από τον γιατρό μου να μου δώσει χάπια για να κόψω το γάλα (συγκεκριμένα από την μαία του γιατρού μου γιατί εκείνος έλειπε εξωτερικό και μου είπε να μιλήσω μαζί της αν χρειαστώ κάτι άμεσα). Μου είπε να βγάλω το γάλα με θήλαστρο πρώτα και μετά να πάρω το Parlodel για μία εβδομάδα και να βάλω σφιχτό στηθόδεσμο. Έτσι και έκανα για μία εβδομάδα και αφού σταμάτησα το χάπι, την επόμενη μέρα ένιωθα ότι το στήθος μου είχε ακόμη γάλα. Το άφησα 3 μέρες (βλακεία μου) και σήμερα είδα ότι άρχισε να τρέχει λίγο γάλα από την μία θηλή και κάλεσα τον γιατρό. Μου είπε ότι έπρεπε να παίρνω μισό χάπι πρωί – βράδυ για 2 εβδομάδες (όχι 1 εβδομάδα) οπότε αφού δεν κόπηκε πρέπει να συνεχίσω το χάπι για 1 ακόμη εβδομάδα τουλάχιστον. Ο προβληματισμός μου είναι ότι 3 μέρες τώρα που έχω σταματήσει το χάπι το στήθος μου λογικά θα έχει γεμίσει πάλι με γάλα ενώ δεν φορούσα και σφιχτό στηθόδεσμο. Υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει πρόβλημα στο στήθος μου? Ίσως ακούγεται χαζό που φοβάμαι αλλά γενικά έχουμε άσχημο ιστορικό στην οικογένεια μου με καρκίνο στο στήθος και για αυτό με ανησυχεί τόσο. Επίσης διάβασα σε προηγούμενα μηνύματα σας ότι δεν πρέπει να ξαναπαίρνεις το χάπι αυτό αφού το έχει σταματήσει….γιατί? ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Μετά από 8 1/2 μήνες θηλασμού αποφάσισα να διακόψω. Ο γιατρός μου μου συνέστησε να πάρω Dostinex, διπλή δόση για 4 μέρες. Επίσης, να δέσω το στήθος μου κλπ. Η θεραπεία τελείωσε πριν 4 μέρες και από χτες αισθάνομαι πόνο στο δεξί στήθος, ενώ έχει πρηστεί λίγο και η μασχάλη. Η ερώτηση είναι, απέτυχε η διακοπή γαλουχίας και ακόμη παράγω γάλα, ή είναι απλώς συμπτωματικό και σε λίγες μέρες θα υποχωρήσει; Οποια μπορεί να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

 

Ευχαριστώ,

 

Βίκυ

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για μενα το χαπι απογαλακτισμου ηταν ο μεγαλυτερος εφιαλτης που εχω ζησει...θηλαζα το γιο μου με μεγαλους κοπους για 4 μηνες...αλλα 4 μηνων εβγαλε 2 δοντια...καια ρχισε να δαγκωνει παρα πολυ τις θηλες μου...για μερικες εβδομαδες τον θηλαζα εχοντας ενα μαξιλαρι δαγκωμενο για αν μην ουρλιαζω αποτ ους πονους...στον 5ο μηνα ειχε ηδη 5 δοντια...οι πληγες μεγαλες...τρεχανε συνεχεια αιμα.Ετσι ξεκινησα να βγαζω με το θηλαστρο σχεδον ολα τα γευματα και το βραδυ αν τον θηλαζω παρα τους πονους...λιγο πριν τον 6ο μηνα εξαντλημενη απο δουλεια-κουραση-κλαματα του παιδιου και ολη μερα να μην προλαβαινω να κανω τιποτα γιατι επρεπε να βγαλω γαλα...παρακαλεσα το γυναικολογο να μου δωσει χαπι(μην βιαστειτε να βγαλετε συμπερασματα για παιδιατρο-γυναικολογο-μαια γιατι και οι 3 τους προσπαθησαν πολυ και αν με βοηθησουν και αν με μεταπισουν).Αποσα ακουγα ημουν σιγουρη οτι θα απρω το χαπι και αυτοματως θα κοπει το γαλα....ΕΤσι ειχε συμβει σε οσες γνωριζα(καμια δεν μου διευκρινησε οτι το ειχαν παρει πριν εδραιωθει η γαλουχια)..ετσι μετα απο σχεδον 6 μηνες παραγωγης πηρα το χαπι.Μου εδωσε διπλη δοση για το λογο αυτο...και μου διευκρινησε πως το μωρο δεν εκανε να θηλασει απο αυτο το κιτρινο γαλα που αθ εβγαζα...πρωτο βραδυ χωρις θηλασμο-αντληση και το στηθος τουμπανο(ημερα Πεμπτη)...λεω δε μπορει κατι θα γινει εμ τη δευτερη δοση....τιποτα.Προιστικα και εφτασε στα ορια μαστιτιδας.προιστικαν οια δενες μου στη μασχαλη.ειχα αφορητους πονους και το αποκωρηφομα...φρικτη κατακρατηση υγρων σε ολο το σωμα...κυριως στα ποδια..εκλαιγα..δεν μπορουσα ουτε παπουτσια να βαλω...ημουν 67 κιλα και μεσα στο σαββατοκυριακο ειχα φτασει τα 74.Ημουν σα μια κινητη μπαλα....ντρεπομουνα...το μωρο εκλαιγε γιατι ηθελε να θηλασει και δεν μπορουσα να το βαλω.Πονουσα και δεν επρεπε...αυτο εκλαιγε μανιωδως...τον ειχα αγκαλια και θηλαζε την κοιλια μου!!!

Απο δευτερα αρχισα αν πηγαινω καθε βραδυ στο γιατρο.μου ξαλαφρωνε λιγο λιγο το στηθος...με ελεγχε γαι μαστιτιδα....τελικα μετα απο 6 μερες εκανα μια μεγαααααλλλη αντληση(650μλ εβγαλα και απο τα δυο) και τοτε πηρα αλλο μισο χαπι και απο κει και περα αρχισα να ξεπροιζομαι και να σταματα το γαλα....και τη κερδισα;;και χωρις χαπι μετα απο μια εβδομαδα χωρις θηλασμο θα κοβοτανε το γαλα...δε με επιασε το χαπι....μονο προβληματα ειχα.

Η συνεχεια μου επιφυλασε και την αντιδραση του μωρου.Ειχε μαι αρνηση για μενα.Δεν ηθελε αν τον κοιμιζω...να πηγαινω στο δωματιο του οταν ξυπνα το βραδυ...αλλα εκλαιγε σπαραχτικα οταν εφευγα για δουλεια...μεχρι 2 χρονων ειχε κολλημα μονο με τον μπαμπα του.Γευτηκα μεγαλη αποριψη αλλα προσπαθησα να μην το βαλω κατω..ευτυχως κερδιθηκε ο χαμενος χρονος(και τωρα ζω μεγαλες στιγμες λατρειας).

 

Την κορη μου τη θηλαζω 26 μηνες αποκλειστικα...αν με ρωτησετε αν θα ξαναπερνα χαπι;;;;ΠΟΤΕ ....

 

αυτη ηταν η δικη μου εμπειρια...ισως βρεις κοινα...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SITE ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΜΕ ΧΑΠΙΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΩ ΠΛΕΟΝ2 ΦΟΡΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να τον κοψεις με χαπια???????

Δεν μπορεις να περιμενεις 2-3 μηνες τωρα που φανταζομαι εχετε αρχισει και τις στερεες τροφες στο προγραμμα??????σε 2-3 μηνες θα ειναι πιο ευκολα

 

δεες και παρακατω ισως μπορουν να σε βοηθησουν http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23905

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=48414

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20614

 

 

Ηδη θηλαζεις πολυ λιγο δεν νομιζω να χρειαζετε σε εσενα το χαπι αν συνεχισεις με τον ιδιο ρυθμο αμφιβαλω αν σε 3 μηνες θα εχεις γαλα

δυσκολο μου κανει

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα συμφωνήσω με την Μαριρενα. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση πως 6 μηνών μωρό κάνει μόνο 2 θηλασμούς :shock:! Εμένα είναι 10 και τρώει 4-7 φορές το 24ωρο (ανάλογα τα κέφια και τα δόντια)!

 

Για τα φάρμακα για τον απογαλακτισμό σου μεταφέρω απ' το βιβλίο της Πατσούρου - Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση:

"Η Ελλάδα είναι από τις λίγες χώρες στις οποίες αυτά τα φάρμακα για διακοπή της γαλουχίας έχουν ακόμα άδεια κυκλοφορίας: προκαλούν πονοκέφαλο, φαγούρα, ζάλη, εγκεφαλικά, σπασμούς και θανάτους".

 

Μπορείς αν θες να αποθηλάσεις φυσικά. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προς το τέλος θήλαζα μέρα παραμέρα όταν αισθανόμουν ατο στήθος γεμάτο και τελικά μία μέρα το σταμάτησα και τέλος, χωρίς χάπια. Και με τα δύο παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΙΡΝΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ειμαι μια νέα μαμά ενός μπέμπη 47 ημερών.θέλω να αποθηλάσω φυσικά τέλος Μαρτίου. Ομπέμπης είναι τώρα 5.600 kgr κάνει 6 γέυματα την ημέρα ( 5 θηλασμούς περίπου στις ώρες: 6.30, 10.00,13.30 ,17.00,20.00 και 1 ξένο το βράδι κατά τις 12.30).Το προβλημα μου είναι οτι επειδη δεν θηλάζω καθόλου το βράδυ το πρωι ξυπνάω πρησμένη και τρέχουνε γάλατα από το στήθος. Το μωρό χορταίνει μόνο με το ένα στήθος οπότε μου μένει το άλλο πρησμένο μέχρι τον επό μενο θηλασμό.Τι να κάνω για να το αντιμετωπίσω;

Την κόρη μου τη θήλασα 7 μήνες σχεδόν αποκλειστικά.Αφού φτάσαμε στους 2 θηλασμούς την ημέρα πρωι-βράδι πηρα το χάπι του απογαλακτισμού για 3 μέρες ,είχα πρήξιμο και πονούσα αφόρητα,με έπιασε πονοκέφαλος,ζάλη κ.λ.π. είδα και έπαθα να ξεπεράσω αυτή την άσχημη εμπειρία.

Γιαυτό τώρα δεν θέλω να ξαναπάρω χάπι. Τι διαδικασία πρέπει όμως να ακολουθήσω για να μην πρήζομαι κυρίως το βράδυ και να αποθηλάσω σταδιακά μέχρι τον Μάρτιο;Βοηθήστε με please! Αν μπορεί και η αγλαια να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ειμαι μια νέα μαμά ενός μπέμπη 47 ημερών.θέλω να αποθηλάσω φυσικά τέλος Μαρτίου. Ομπέμπης είναι τώρα 5.600 kgr κάνει 6 γέυματα την ημέρα ( 5 θηλασμούς περίπου στις ώρες: 6.30, 10.00,13.30 ,17.00,20.00 και 1 ξένο το βράδι κατά τις 12.30).Το προβλημα μου είναι οτι επειδη δεν θηλάζω καθόλου το βράδυ το πρωι ξυπνάω πρησμένη και τρέχουνε γάλατα από το στήθος. Το μωρό χορταίνει μόνο με το ένα στήθος οπότε μου μένει το άλλο πρησμένο μέχρι τον επό μενο θηλασμό.Τι να κάνω για να το αντιμετωπίσω;

Την κόρη μου τη θήλασα 7 μήνες σχεδόν αποκλειστικά.Αφού φτάσαμε στους 2 θηλασμούς την ημέρα πρωι-βράδι πηρα το χάπι του απογαλακτισμού για 3 μέρες ,είχα πρήξιμο και πονούσα αφόρητα,με έπιασε πονοκέφαλος,ζάλη κ.λ.π. είδα και έπαθα να ξεπεράσω αυτή την άσχημη εμπειρία.

Γιαυτό τώρα δεν θέλω να ξαναπάρω χάπι. Τι διαδικασία πρέπει όμως να ακολουθήσω για να μην πρήζομαι κυρίως το βράδυ και να αποθηλάσω σταδιακά μέχρι τον Μάρτιο;Βοηθήστε με please! Αν μπορεί και η αγλαια να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια εχω τηνεξης απορια στο πρωτο μου παιδι δεν πηρα φαρμακο για να σταματησω τον θυλασμο σταματησε σιγα σιγα μεχρι τον 9 μηνα. τωρα στην κορη μου ειναι 16 μηνων πινει 1 φορα την ημερα εχω το κουτι με τα χαπια σπιτι αλλα σκεφτομαι να τα παρω .ΣΑΣ παρακαλω μπορεται να μου πειτε εχει νοημα να τα παρω η να το αφησω .

Link to comment
Share on other sites

εγω μετανιωσα που το πηρα. δεν τα πηγαινα καλα με το θηλασμο (2,5 μηνες και συμπληρωμα). και με κουραζε μαλλον λογω αγνοιας της διαδικασιας. δεν μου αρεσε.

το κακο ειναι οτι βλακωδως δεν εδωσα χρονο σε μενα και το μωρο να κανουμε φυσικα την διαδικασια πληρους διακοπης. επρεπε να γυρισω στη δουλεια και επιπλεον πιστευα οτι δεν ειχα γαλα (λαθος).

αφου το πηρα, φυσικα και ειχε το στηθος και φοβομουν να το αφησω μεσα και το εβγαλα 1-2 φορες με το χερι στο μπανιο. τοτε στενοχωρηθηκα γιατι μεχρι τοτε νομιζα οτι το κοβω επειδη δεν ειχα. λυπομουν να το πεταω. τελοσπαντων, ευτυχως το μωρο ηξερε το μπουκαλι και δεν ειχα και αλλα θεματα.

παντως αν κανω αλλο μωρο δεν θα τα παρω (παρολο που δεν ειχα παρενεργειες οπως ζαλαδα, εμετο κτλ), θα προσπαθησω να το κανω σταδιακα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.Ειμαι μια νέα μαμά ενός μπέμπη 47 ημερών.θέλω να αποθηλάσω φυσικά τέλος Μαρτίου. Ομπέμπης είναι τώρα 5.600 kgr κάνει 6 γέυματα την ημέρα ( 5 θηλασμούς περίπου στις ώρες: 6.30, 10.00,13.30 ,17.00,20.00 και 1 ξένο το βράδι κατά τις 12.30).Το προβλημα μου είναι οτι επειδη δεν θηλάζω καθόλου το βράδυ το πρωι ξυπνάω πρησμένη και τρέχουνε γάλατα από το στήθος. Το μωρό χορταίνει μόνο με το ένα στήθος οπότε μου μένει το άλλο πρησμένο μέχρι τον επό μενο θηλασμό.Τι να κάνω για να το αντιμετωπίσω;

Την κόρη μου τη θήλασα 7 μήνες σχεδόν αποκλειστικά.Αφού φτάσαμε στους 2 θηλασμούς την ημέρα πρωι-βράδι πηρα το χάπι του απογαλακτισμού για 3 μέρες ,είχα πρήξιμο και πονούσα αφόρητα,με έπιασε πονοκέφαλος,ζάλη κ.λ.π. είδα και έπαθα να ξεπεράσω αυτή την άσχημη εμπειρία.

Γιαυτό τώρα δεν θέλω να ξαναπάρω χάπι. Τι διαδικασία πρέπει όμως να ακολουθήσω για να μην πρήζομαι κυρίως το βράδυ και να αποθηλάσω σταδιακά μέχρι τον Μάρτιο;Βοηθήστε με please! Αν μπορεί και η αγλαια να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα!

Καλημέρα και να σου ζήσουνε τα παιδάκια σου.

Για να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα για ποιό λόγο θέλεις να αποθηλάσεις. Αν είναι επειδή πρήζεται το στήθος σου και τρέχει γάλα, είναι φυσιολογικό και σιγά σιγά θα προσαρμοστεί στις ανάγκες του μωρού σου και δεν θα έχεις αυτά τα προβλήματα (προς το παρών χρησιμοποίησε επιθέματα που θα τα αλλάζεις τακτικά). Το ξένο γιατί το δίνεις το βράδυ, εφόσον έχεις τόσο γάλα; Θα σε ανακούφιζε ένας επιπλέον θηλασμός πριν τον βραδινό ύπνο.

Πάντως ότι και να αποφασίσεις καλό είναι να αποφύγεις τα χάπια. Διάβασε λίγο παραπάνω να δεις τις παρενέργειες και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και να σου ζήσουνε τα παιδάκια σου.

Για να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα για ποιό λόγο θέλεις να αποθηλάσεις. Αν είναι επειδή πρήζεται το στήθος σου και τρέχει γάλα, είναι φυσιολογικό και σιγά σιγά θα προσαρμοστεί στις ανάγκες του μωρού σου και δεν θα έχεις αυτά τα προβλήματα (προς το παρών χρησιμοποίησε επιθέματα που θα τα αλλάζεις τακτικά). Το ξένο γιατί το δίνεις το βράδυ, εφόσον έχεις τόσο γάλα; Θα σε ανακούφιζε ένας επιπλέον θηλασμός πριν τον βραδινό ύπνο.

Πάντως ότι και να αποφασίσεις καλό είναι να αποφύγεις τα χάπια. Διάβασε λίγο παραπάνω να δεις τις παρενέργειες και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.

 

Καλημέρα.Θέλω να αποθηλάσω σε 2 μήνες περίπου για δικούς μου προσωπικούς λόγους και δίνω ξένο το βράδι για να κοιμάται το μωρό περισσότερες ώρες.Το θέμα μου είναι ότι θέλω να αποθηλάσω φυσικά χωρίς χάπια ,πως όμως θα τα καταφέρω ανώδινα και απλά ως τον Απρίλιο;

Link to comment
Share on other sites

Δες τότε εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20338

Κάπου στη μέση της σελίδας έχει οδηγίες από την aglaia που είναι η ίδια σύμβουλος θηλασμού.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!Σ' αυτό που θέλω βοήθεια είναι τι θα κάνω κάθε φορά που νίωθω πρήξιμο και καθε πόσες μέρες πρέπει να γίνεται αντικατάσταση ενός γέυματος θηλασμού με μπιμπερό ωστε να μην προκαλέσει συμφόρηση στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βοήθεια!

Κκαλημέρα σας!!! Θήλασα το μωρακι μου για 8 μήνες (δεν αναλύω την υπεροχη εμπειρία), κ αποφασισα να διακοψω τον θηλασμό , εφοσον αρχισε να τρωει κανονικά, δεχεται κ το ξενο γαλα κ θηλαζαμε σχεδον μονο το βραδυ ανα 2-3 ωρες (μαλλον σαν ηρεμιστικό το εβλεπε). Επισης μου είπε ο γυναικολογος μου ότι δεν εχει πια το γαλα καλή σύσταση, όπως στην αρχή κ δεν του καλύπτει τις αναγκες του. Αποφασισα λοιπον να το κανω τώρα, γιατι σκεφτηκα ότι όσο μεγαλώνει θα είναι πιο δύσκολο.

ΠΗΡΑ λοιπον το χαπι dostinex 1 πρωι 1 βραδυ για τριτη μερα σήμερα (6 συνολικα δηλαδη), αλλα απο το πρωτο 24 ωρο πετρωσε το ενα μου στηθος (που ουτως ή άλλως έιχα περισσοτερη παραγωγη σε όλο το θηλασμό) κ ποναει αφορητα. Ο γιατρος μουειπε να το σφιξω με αθλητικό σουτιέν κ να μην το πειραξω, να μην το βγαλω με θηλαστρο! Αλλα συνεχίζει να ειναι πετρωμενο, δε μειωθηκε καθολου κ χθες βραδυ εκανα κ πυρετο 37,7... Σημερα δεν εχω πυρετο, πηρα ντεπον κ υποθετο voltaren. Τι θα κανω όμως με το στηθος? Θα φυγει ποτε αυτο το γαλα?

Τα έκανα χαλιά? Το μετανιωσα. επρεπε να το είχα ψαξει καλύτερα πριν τα παρω!

Είχε καμια σας παρόμοια εμπειρία?

Αγλαία μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου?

please!!! I am in pain!

.png
Link to comment
Share on other sites

Kouklaki παρότι δεν είμαι εδική αλλά επειδή δυστυχώς έχω βρεθεί στη θέση σου εμένα ο γιατρός μου είχε πει να κάνω μια άντληση με το θήλαστρο μέχρι του σημείου να νιώσω ελαφρύτερο το στήθος. Δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες...

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν μόλις έχω αποθηλάσει το αγοράκι μου είναι 5 1/2 μηνών και το έκοψε βασικά μόνος του μόλις το σκέφτηκα.... είναι τόσο φαγανό που μόλις μπήκε το φαγητό έχασε κάθε ενδιαφέρον για το στήθος μου! Μέσα σε 4 μέρες δεν ήθελε ούτε το βράδυ ενώ εγώ θα μπορούσα να του δίνω για περίπου ένα μήνα ακόμα! Είπαμε λοιπόν με την παιδίατρο πως αφού τα τρώει όλα και κρέας να μην τον ζορίσω. Ο οργανισμός μου όμως δεν ήταν έτοιμος έτσι άρχισα να πρήζομαι και γέμισε το στήθος μου "γρομπαλάκια". Στην άρχη έβγαζα με το θήλαστρο και γινόταν χειρότερα! Γενικά δεν πίνω κ α θ ό λ ο υ φάρμακα! Ο γυναικολόγος μου όμως, ήταν κάθετος και μου έδωσε το χάπι. Μου είπε πως αν μείνει τίποτα θα πάρω πολλά περίσσοτερα μετά ... κι έτσι αυτή τη στιγμή που γράφω το έχω αρχίσει! Είναι ΧΑΛΙΑ! Μην το πάρετε προσπαθήστε να αποθηλάσετε φυσικά! Ζαλίζομαι, ανακατεύομαι, νυστάζω, μου πέφτει η πίεση, δε μπορώ να παίξω με το μωράκι μου κλπ Τσαντίζομαι γιατί θα το παίρνω για 2 βδομάδες ακόμα ...

Link to comment
Share on other sites

eleni.k μπορεις ακόμα να σταματήσεις να παίρνεις το χάπι και να μειώσεις μονη σου το γάλα σταδιακα. Νομιζω οτι η Αγλαια ή καποια άλλη σύμβουλος θα μπορεσει να σε βοηθήσει εφόσον το θελήσεις.

Link to comment
Share on other sites

yogini Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! ευτυχώς το ίδιο μου είπε και ο γυναικολόγος μου! Προς το παρόν το σταματάω και θα πάω να με δει! Μιλάμε για πολύ χάλια! Είχα να αισθανθώ έτσι από τότε που ήμουν παιδί και είχα αμυγδαλές....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, εδώ και ένα μήνα προσπαθώ να αποθηλάσω, θάληζα τη μικρή πρωί βράδυ. Η γυναικολόγος μου είπε να σταματήσω τον ένα θηλασμό για 15 μέρες και μετά για άλλες 15 να θηλάζω τρεις φορές την εβδομάδα και μετά να σταματήσω. Τώρα έχω να τη βάλω στο στήος μια εβδομάδα. Δεν έχω πρηστεί αλλά το σ΄τηθος μου οταν το πιέζω στάζει γάλα. Η γιατρός μου είπε να πάρω το χάπι γιατί υπαρχει πιθανόυτητα 1% περίπου να μου δημιουργήσει πρόβλημα. Εγώ αναρωτιέμαι αν πρεπέι, αυτό που με προβληματιζει είναι οτι έχω κύστες στο στήθος και δεν θέλω να μου δημιοργήσει άλλα προβλήματα. Αναρωτιεμαι να γνωρίζει καμία τίποτα σχετκο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...