Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απασχοληση 2.5χρονου παιδιου.


Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Θα ηθελα να μαθω μερικες ιδεες και προτασεις το πως ασχολειστε εσεις με τα πιτσιρικια σας (γυρω στα 2.5-3 ετων).

Εμεις γυρναμε στο σπιτι πτωματα απ τη δουλεια...και γενικα δεν εχουμε καποιες συγκεκριμενες ασχολιες να κανουμε με την μπέμπα.

Λιγο με τα παιχνιδια της...κανα παραμυθακι...τετοια πραματα.

 

Τι πιο δημιουργικο μπορει να κανει κανεις που να ευχαριστει και το παιδακι ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα η μικρη ειναι 2 ακριβως.τα απογευματα αρχικα κανουμε τις οποιες δουλειες μαζι,εννοω μαγειρεμα για την επομενη,σιδερο σκουπα και τετοια.παιζουμε με κουκλες η ζωακια που εχουμε,ζωγραφιζουμε,κανουμε παζλ,χορυεουμε με τα ζουζουνια,φτιαχνουμε κουλουρια οποτε εχω πολλα κεφια,παμε σουπερ μαρκετ που πολυ της αρεσει.αυτα συνηθως,οχι ολα την ιδια μερα εννοειται.ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

Εμάς, μας αρέσει πολύ να ζωγραφίζουμε μαζί, όπως και να παίζουμε με τις πλαστελίνες.

Ψάξτε σε καλά μαγαζιά για δημιουργικά - έξυπνα παιχνίδια. Εμείς π.χ., έχουμε ένα φοβερό από τσόχα, που φτιάχνεις διάφορες φατσούλες. Τρελαίνεται για αυτό.

Φτιάχνουμε παζλ με μεγάλα κομάτια.

Υπάρχουν όμορφα παραμύθια που τα συμπληρώνεις με αυτοκόλλητα.

Επίσης ανακαλύψαμε και το bowling! Πολύ ωραίο, διασκεδαστικό και πιο "ζωντανό" παιχνίδι (Εννοώ παιδικό που παίζεις στο σπίτι).

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω :wink:

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το bowling με έχει σώσει είχαμε πάει μια μέρα βόλτα στο mall και μπήκαμε να χαζέψουμε στο bowling και δεν ξεκόλαγε με τίποτα

Την άλλη μέρα πήγα και του πήρα ένα παιδικό και πλέον κάθε απόγευμα μας τρελλαίνει με αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς επειδή τα μικρά πάνε βόλτα το πρωί, γενικά το απόγευμα είμαστε σπίτι. Αυτή την περίοδο ασχολούμαστε με τα παρακάτω:

Ζωγραφιές: τους τυπώνω διάφορα από το internet και αυτά τα ζωγραφίζουν (δηλαδή τα μουντζουρώνουν).

Τους έχω πάρει μπλοκάκια και κολλάνε αυτοκόλλητες εικονίτσες.

Επίσης, έχουμε μεγάλη αγάπη με τα παζλ. Έτσι μάθαμε τους αριθμούς. Υπάρχουν και τα παζλ-παραμύθια.

Τύπωσε την ΑΒ (μεγάλα γράμματα) και αρχίστε να μαθαίνεται τα γράμματα με γνωστές λέξεις, π.χ. Α-αστέρι

Διαβάζουμε και κάποιο παραμύθι, άλλες φορές ολόκληρο, άλλες φορές μισό, ανάλογα με τη διάθεσή τους.

Βάζουμε μουσική, χορεύουμε και μαθαίνουμε τα τραγούδια.

Και βέβαια παιχνίδι, μόνα τους ή/και μαζί μου.

 

Μην τα βλέπεις πολλά, γιατί πολλές από αυτές τις δραστηριότητες δεν κρατάνε περισσότερο από ένα τέταρτο.

 

Αυτό για το bowling, δεν το ξέρω. Αντιγόνη, αν μπορείς δώσε μου περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΚ...λιγο πολυ αυτα τα κανουμε κιεμεις.

Αυτοκόλλητα,ζουζουνια,ζωγραφιες κλπ.

Απλα φανταζομαι οτι βαριεται και ελεγα μπας και υπαρχει κατι αλλο που δεν ειχα σκεφτει.

Καλα μολις καλοκαιριασει δεν το συζηταω...παρκο και Αγιος ο Θεος.

Αλλα τωρα για τις ατελειωτες ωρες στο σπιτι.

Ευχαριστώ παντος...τουλαχιστον δεν ειμαστε οι μονοι που κανουμε τα ιδια και τα ιδια :D

Link to comment
Share on other sites

Portishead το χειμώνα που μας τρώει η κλεισούρα, είναι δύσκολα τα πράγματα! Όταν έχει ήπιο καιρό, ακόμα και βράδυ, πηγαίνουμε βολτίτσα στα μαγαζιά και χαζεύουμε, ή και στο λούνα παρκ.

Eleftheria το bowling, το πήρα από ένα μαγαζί που έχει πολύ όμορφα παιχνίδια, το Imaginarium. Έχει στην Κηφισιά και κάπου προς τα νότια προάστεια. Πιθανόν όμως να το βρεις και αλλού.

Υπομονή λίγο ακόμα να μεγαλώσουν να τα πηγαίνουμε κανένα θεατράκι, cinema..

Είδα κάτι ενδιαφέρον τώρα που είπα θέατρο. Ένα show για παιδάκια με τον Mickey. Λέω να την πάω τη δικιά μου. Ελπίζω να καθήσει.. Επανέρχομαι με το link..

Link to comment
Share on other sites

Είδα κάτι ενδιαφέρον τώρα που είπα θέατρο. Ένα show για παιδάκια με τον Mickey. Λέω να την πάω τη δικιά μου. Ελπίζω να καθήσει.. Επανέρχομαι με το link..

 

χα,χα,χα,χα

Εδω την δικια μας ειπαμε να την παμε στο Αττικο Παρκο να χαρει...και μας εβγαλε το λαδι.

Τελικα φυγαμε με κλαμματα.

Ηθελε να μπει μεσα στα κλουβια...να χαιδεψει τις καμηλοπαρδαλεις κλπ κλπ

Ωρες -ωρες πας για κατι καλυτερο και σου βγαινει ξινο :(

Link to comment
Share on other sites

Είδα κάτι ενδιαφέρον τώρα που είπα θέατρο. Ένα show για παιδάκια με τον Mickey. Λέω να την πάω τη δικιά μου. Ελπίζω να καθήσει.. Επανέρχομαι με το link..

 

χα,χα,χα,χα

Εδω την δικια μας ειπαμε να την παμε στο Αττικο Παρκο να χαρει...και μας εβγαλε το λαδι.

Τελικα φυγαμε με κλαμματα.

Ηθελε να μπει μεσα στα κλουβια...να χαιδεψει τις καμηλοπαρδαλεις κλπ κλπ

Ωρες -ωρες πας για κατι καλυτερο και σου βγαινει ξινο :(

Portished πόσο είναι η κορούλα?

Πέρισυ την είχαμε πάει και μεις στο Αττικό Πάρκο. Μια απ΄τα ίδια. Βγάλσιμο λαδιού! :lol: Φέτος, όμως, ήταν τόσο διαφορετική! Ήρεμη, περπατούσαμε χεράκι, χεράκι.. καμία σχέση γενικά με πέρυσι. Γι αυτό τρέφω ελπίδες και για το θεατράκι. Πατώντας τα 3, τα παιδάκια αλλάζουν! Προς το καλύτερο! Θα δεις.. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είδα κάτι ενδιαφέρον τώρα που είπα θέατρο. Ένα show για παιδάκια με τον Mickey. Λέω να την πάω τη δικιά μου. Ελπίζω να καθήσει.. Επανέρχομαι με το link..

 

χα,χα,χα,χα

Εδω την δικια μας ειπαμε να την παμε στο Αττικο Παρκο να χαρει...και μας εβγαλε το λαδι.

Τελικα φυγαμε με κλαμματα.

Ηθελε να μπει μεσα στα κλουβια...να χαιδεψει τις καμηλοπαρδαλεις κλπ κλπ

Ωρες -ωρες πας για κατι καλυτερο και σου βγαινει ξινο :(

Portished πόσο είναι η κορούλα?

Πέρισυ την είχαμε πάει και μεις στο Αττικό Πάρκο. Μια απ΄τα ίδια. Βγάλσιμο λαδιού! :lol: Φέτος, όμως, ήταν τόσο διαφορετική! Ήρεμη, περπατούσαμε χεράκι, χεράκι.. καμία σχέση γενικά με πέρυσι. Γι αυτό τρέφω ελπίδες και για το θεατράκι. Πατώντας τα 3, τα παιδάκια αλλάζουν! Προς το καλύτερο! Θα δεις.. :wink:

 

1 χρονο μικροτερη απο την δικια σου.2,5.

 

Αυτο με το "αλλαζουν" το ακουμε απο τον 3ο μηνα. :lol:

 

Αντε να παει 16 να βγαινει μονη της χα χα χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να τον πάω και στην έκθεση παιδικού βιβλίου. Πέρσι είχε ξετρελλαθεί από τα παιδάκια, τις μουσικές και τα χρώματα. Φέτος που είναι δυόμισι, φαντάζομαι να καταλάβει και κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Eleftheria το bowling, το πήρα από ένα μαγαζί που έχει πολύ όμορφα παιχνίδια, το Imaginarium.

 

Ευχαριστώ, θα τρέξω!!! Γενικά, τους αρέσει πολύ να γκρεμίζουν κάτι, οπότε πιστεύω θα ενθουσιαστούν.

Εμείς θέατρα δεν έχουμε αρχίσει ακόμα (είμαστε από μόνοι μας!), πάμε σε πάρκα, Mall, λούνα-πάρκ. Και εννοείται ότι μας βγαίνει το λάδι (και ότι ξίγκι έχουμε), όταν βγαίνουμε η 4άδα.

Πάντως, όταν ανοίξει ο καιρός, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς κάνουμε περίπου τα ιδια μ ε την Ρούλα αλλά τα πρωινά. Μόλις τελειώσουμε τις δουλειές μας κοιμόμαστε λίγο και το απόγευμα πάμε κούνιες ή βόλτα αν έχει καλό καιρό, πάμε στην μαμα μου ή σε καμιά φίλη μου ή καθόμαστε στο σπίτι και ξαναπαίζουμε κ.λ.π. Πάντως όταν είσαι όλη μέρα στο σπιτι είναι δύσκολο να βρεις τρόπο να τα απασχολήσεις. Περιμένω και εγώ να ακούσω κάποια ενδιαφέρουσα πρόταση.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν αρκετο καιρο ειχα αναρτησει κι εγω ενα παρομοιο θεμα...Λιγο πολυ τα ιδια κανουμε κι εμεις αν και τον τελευταιο καιρο εχει φαει τρελο κολημα με τα dvd με παιδικα κλασικα και νεα,και ολο τετοια βλεπει.Σκεφτομαι ομως οτι πλεον το κανει απο συνηθεια και εχει σιγουρα βαρεθει-ασε που φοβαμαι μην γινει dvdακιας!

 

Μια φορα την εβδομαδα παμε μουσικοκινητικη αγωγη οπου ειναι και το μονο σημειο που βρισκεται με αλλα συνομιληκα παιδακια...Αλλα ειναι μονο για 45'.

 

Σημερα που ανοιξε ο καιρος, ο παππους την πηγε στο παρκο...Φανταζομαι οτι περασε καλα...Και αμα καλοκαιριασει,δεν το συζητω, ο μπεμπης στο sling και η μαμα με την Ελενη στο παρκο!

 

Εγω παντως λεω αντε να ερθει ο Σεπτεμβρης, να εχει καθαρισει κιολας ωστε να πηγαινει τα πρωινα παιδικο.Ετσι θα εκτονωνεται και θα βλεπει αλλα παιδακια το πρωι και το απογευμα δεν θα βαριεται τοσο πολυ κλεισμενη στο σπιτι...Βεβαια θα εχουμε και αρρωστιες αλλα αυτο εννοειται ουτως ή αλλως...

Link to comment
Share on other sites

P

Eleftheria το bowling, το πήρα από ένα μαγαζί που έχει πολύ όμορφα παιχνίδια, το Imaginarium. Έχει στην Κηφισιά και κάπου προς τα νότια προάστεια. Πιθανόν όμως να το βρεις και αλλού.

.

 

Aντιγόνη αυτό ί εννοείς?

 

http://www.imaginarium.gr/

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

παντως πολυ χαιρομαι που δεν ειμαι η μονηπου χορευει με το παιδι....με περναγανε για τρελη γιατι καθε πρωι (τωρα που δουλευω απογευμα)βαζουμε το σιντι με τα δικα της τραγουδια παρακαλω και χορευουμε μεχρι τελικης πτωσης....ή της βαζω κλασσικη μουσικη στο πικαπ (εχω ακομη τετοιο και δισκους ) και χορευει μπαλετο ( ο θεος να το κανει)....με λενε βεβαια τρελη και ειχα αρχισει να αναρωτιεμαι αν ειμαι τζασμενη....αλλα οκ

 

 

παντως και εμεις ολα αυτα κανουμε οπως και εσεις και βαζουμε και το παιδοτοπο μεσα και τις κουνιες ακομη και τωρα χειμωνα αρκει να μη βρεχει....

 

το μποουλινγκ το ειχα δοκιμασει και εγω αλλα εκλαιγε οταν πεφτανε οι μπαλες!!!!δε της αρεσε οποτε το φυλαω για λιγο πιο μετα.....το κακο ειναι οτι και εμενα εχει αρχισει και κολλαει πολυ με τα dvd ....βαζει (το κανει και μονη της ) οτι θελει και βλεπει....εγω παταω play και τετοια και εχω αρχισει να της τα κοβω....και αρχιζει ο πολεμος.....

 

κουκλοθεατρο δοκιμασατε???

 

εσεις που ειστε και πιο μεγαλοι ισως και καμια χειροτεχνια να μπορειτε να κανετε μαζι.....εγω για αυτο περιμενω λιγο....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

KALHMERA SE OLOUS.

 

EMEIS PALI (DYO AGORIA O ENAS 3.5 KAI O ALLOS 15 MHNWN) EINAI LIGO PIO ZORIKA TA PRAGMATA..GIATI EINAI DYO KAI DIEKDIKOUN TO XRONO MOU..

 

TO APOGEYMA POU GYRNAW..KANOUME LIGO APO OLA..ZWGRAFIKH PLASTELINH EPISIS TO KOLLAZ EINAI KATI POU TOY MEGALOU TOU ARESEI..(KOVOUME MAZI PERIODIKA PALIA..TOU DINW KAI TA KOLLAEI..MONOS TOU KAPOU) AYTA STO KALLITEXNIKO KOMMATI.

 

STO PAIXNIDI MESA STO SPITI..LIGO KRYFTO..LIGO GARGALITO..LIGO XOROPIDITO..LIGO XORO..EIDIKA ME NTEFIA KAI MARAKES...LIGO MPALITSA..ME LASTIXENIES MPALES..PERNAEI H WRA.

 

GIA BOWLING EPISIS MPOREITE NA PARETE MPOUKALAKIA NEROU KAINA TA GEMISETE ME LIGO NERO..I RYZIA..KAI NA KANETE AYTOSXEDIO BOWLING ..EPISIS..EGW PAIZW ME TOUS KYVOUS..FTIAXNW ENA PYRGO..KAI META TON GREMIZOUME APO MAKRIA..ME MPALITSES..

 

TO MAGEIREMA..KAI TO ANAKATEMA EINAI KATI POU ARESEI PARA PARA POLY..

 

OI FOUSKES ..EPISIS..KAI TIS KYNHGANE KAI OI DYO..

 

EPISIS KOUKLO8EATRO..SYNH8WS EINAI SE APLH MORFH ME FWNES..KAI GNWSTA PARAMY8IA.

 

8A ME ENDIEFERE NA DW KAI PAIXNIDAKIA GIA ADERFAKIA..KATI POU NA TA FERNEI PIO KONTA..EINAI KATI POU PLEON MAS APASXOLEI..

MEXRI STIGMHS EXOUME VREI TO XORO..KAI TO KYNHGHTO..EPISIS TOUS VAZW MAZI STIS TRAMPALITSES PU EINAI GIA DYO PAIDAKIA KAI GELANE POLY.

AN EXETE KATI ALLO NA PROTEINETE..

Link to comment
Share on other sites

P

Eleftheria το bowling, το πήρα από ένα μαγαζί που έχει πολύ όμορφα παιχνίδια, το Imaginarium. Έχει στην Κηφισιά και κάπου προς τα νότια προάστεια. Πιθανόν όμως να το βρεις και αλλού.

.

 

Aντιγόνη αυτό ί εννοείς?

 

http://www.imaginarium.gr/

 

Sam, ναι. Αυτό είναι το μαγαζί.

Και bowling: http://www.imaginarium.gr/productos/detalle?referencia=27310

(Βέβαια εγώ είχα πάρει ένα άλλο από κει.. :roll: )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πριν αρκετο καιρο ειχα αναρτησει κι εγω ενα παρομοιο θεμα...Λιγο πολυ τα ιδια κανουμε κι εμεις αν και τον τελευταιο καιρο εχει φαει τρελο κολημα με τα dvd με παιδικα κλασικα και νεα,και ολο τετοια βλεπει.Σκεφτομαι ομως οτι πλεον το κανει απο συνηθεια και εχει σιγουρα βαρεθει-ασε που φοβαμαι μην γινει dvdακιας!

 

Μια φορα την εβδομαδα παμε μουσικοκινητικη αγωγη οπου ειναι και το μονο σημειο που βρισκεται με αλλα συνομιληκα παιδακια...Αλλα ειναι μονο για 45'.

 

Σημερα που ανοιξε ο καιρος, ο παππους την πηγε στο παρκο...Φανταζομαι οτι περασε καλα...Και αμα καλοκαιριασει,δεν το συζητω, ο μπεμπης στο sling και η μαμα με την Ελενη στο παρκο!

 

Εγω παντως λεω αντε να ερθει ο Σεπτεμβρης, να εχει καθαρισει κιολας ωστε να πηγαινει τα πρωινα παιδικο.Ετσι θα εκτονωνεται και θα βλεπει αλλα παιδακια το πρωι και το απογευμα δεν θα βαριεται τοσο πολυ κλεισμενη στο σπιτι...Βεβαια θα εχουμε και αρρωστιες αλλα αυτο εννοειται ουτως ή αλλως...

 

Σοφάκι μου γνωρίζεις αν υπάρχει τμήμα μουσικοκινητικής αγωγής στη Θεσσαλονίκη?

Ενδιαφέρομαι για την Κατερινουλα μου που τρελαίνεται για χορό.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...