Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριότητες για δίχρονα (εκτός σπιτιού)


Recommended Posts

εμένα που είναι στην ίδια ηλικία, κανονίζω κάθε εβδομάδα καφέ με άλλες μαμάδες στο σπίτι μου και όπως έρχονται με τα μωρά παίζει το δικό μου!τώρα που κάνει κρύο δεν βγαίνουμε πολύ για να μην κρυώσει!

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οσο το επιτρεπει ο καιρος παμε καθε μερα στην παιδικη χαρα,βολτες οικογενειακες στο ζωολογικο κηπο κλπ..(παιδοτοπο το χειμωνα το αποφευγουμε) απλα ελεγα μηπως υπαρχουν καποια τμηματα προσχολικης απασχολησης καπου και δεν το ξερω. η αληθεια ειναι οτι επειδη δεν προκειται ο δικος μου να παει παιδικο πριν το νηπιαγωγειο αγχωνομαι λιγακι μηπως μεινουμε πισω σε θεματα κοινωνικοποιησης γιατι αρχιζει να δειχνει εντονη προσκολληση σε μενα τωρα τελευταια. ετσι σκεφτηκα να τον απασχολω καπως αλλιως. ευχαριστω για τις συμβουλες παντως. το κολυμβητηριο στον ΠΑΟΚ το σκεφτομαστε σοβαρα.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Το κολυμβητηριο ειναι για μενα το καλυτερο για τα παιδακια.

Επισης στην Αθηνα σε καποιους δημους υπαρχουν κατι σαν παιδικο θεατρο που πανε τα παιδακια και οργανωνουν θεατρικες παραστασεις.Δεν ξερω τι ακριβως ειναι αλλα παει το ανηψακι μου και οταν το ακουσα μου αρεσε πολυ σαν ιδεα.Δεν ξερω βεβαια αν υπαχει κατι παρομοιο Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα αγοράκι 2 χρονών, η δουλειά μου είναι τέτοια, που έχω πολύ χρόνο και ασχολούμαι το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας μαζί του. Και ο μπαμπάς του ασχολείται πολύ. Είμαστε στην περίοδο,που διαβάζουμε μαζί παραμύθια, προσπσθούμα να φτιάξουμε παζλ, παίζουμε μπάλα, χορεύουμε, τραγουδάμε και πάμε συνέχεια για κούνια-μπέλα! Σε παιδότοπο τον πήγαμε όλο κι όλο 2 φορές μέχρι τώρα (σε γενέθλια), γιατί δε μας πολυαρέσουν. Υπάρχουν κάποιες δραστηριότητες, εκτός σπιτιού, που να αφορούν στην ηλικία του; Π.χ. τα δέχονται σε χορευτικούς συλλόγους, στο κολυμβητήριο; Όποιος έχει παρόμοια εμπειρία, ας την μοιραστεί μαζί μου! Μένουμε ανατολική θεσσαλονίκη.

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=blue]Ο γιος μας μας δίνει τη ζωή που θέλουμε να ζούμε![/COLOR][/FONT]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Στο κολυμβητήριο που ρώτησα και εγώ, μετά τα 3.

Κατα τ΄άλλα ξέρω πως στην ΧΑΝΘ έχει κάποια προγράμματα για μικρά. Ρώτησε αν θέλεις. Εγώ που ρώτησα (είμαστε και λίγο πιο μικροί) μου είπαν ότι τα τμήματα είναι γεμάτα. Από Σεπτέμβρη πάλι.

Στο Κοπερτί στη Βασιλίσσης όλγας, έχουν κάθε Δευτέρα και Κυριακή συναντήσεις. Δεν ξέρω τι ακριβώς, γιατί είπαν για το δικό μου ότι είναι μικρό να παρακολουθήσει.

Δες και στο Βαφοπούλειο.

Είναι ένας παιδότοπος που έχουμε πάει κάποιες φορές, διαφορετικός (χωρίς μπαλες, φουσκωτα κτλ) κοντά στο Γαλλικό Ινστιντούτο. Εμάς μας άρεσε. Εχει τραπεζάκια και καρεκλίτσες και διάφορες γωνιές με θέματα (κουζινικά, ζωγραφική, πειρατές κτλ) και όλα ήσυχα παιχνίδια. Κυρίως playmobil.

Αν βρεις κάτι άλλο, πες και σε μένα.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σας!

 

Ειχα ξαναγράψει στο παρελθόν και οφειλω να ομολογήσω ότι βοηθήθηκα αφάνταστα!! Ετσι σκέφτηκα να ξαναγράψω και να ζητήσω τα φώτα σας..έχουμε και λέμε λοιπόν: Ξέρω ότι σε αυτή την ηλικία δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα για τους γνωστούς λόγους (π.χ δε μπορεί το παιδί να παρακολουθήσει μία παιδική θεατρική παράσταση). Παρόλα αυτά θα ήθελα να του προσφέρω και άλλα ερεθίσματα πέρα από την καθημερινότητα (βλέπε κούνιες), να κάνουμε πράγματα όλη η οικογένεια μαζί, ιδιαίτερα τα Σαββατοκύριακα που έχουμε περισσότερο ελεύθερο χρόνο! Σε παιδότοπο δεν πάμε (δεν του αρέσει καθόλου, ίσως να είναι και μικρός ακόμη). Σκέφτηκα να τον πάω στο Αττικό Πάρκο. Εχετε να προτείνετε κάτι παρεμφερές; Σας ευχαριστώ πολύ......

Link to comment
Share on other sites

ισως σε καποιο παιδικο θεατρο. απο την ηλικια περιπου των 2 χρονων μπορουν να παρακολουθησουν, εξαρταται και απο το παιδι φυσικα. η κορη μου 2 χρονων παρακολουθουσε ανετα ενω ο γιος μου τωρα που ειναι 2,5 αρχισε να παρακολουθει.

επισης εμεις περασαμε καλα και σε ενα πικ-νικ που πηγαμε οικογενειακως αν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη.επαιξαν μπαλα εκαναν ποδηλατο και γενικα μαζεψαν λουλουδια κ.τ.λ.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Apricot, σε ευχαριστώ πολύ!!! Είσαι πολύ γρήγορη!!! Ο δικός μου είναι για την ακρίβεια 22 μηνών, και δεν παρακολουθεί ούτε τηλεόραση καλά καλά!! Οπότε για αυτό δεν μπαίνω στην διαδικασία του παιδικού θεάτρου, ίσως από την ανοίξη και μετά!!! Πάντως η ιδέα του πικ νικ ήταν πολύ καλή, και υπάρχει δυνατότητα, καθώς μένουμε στην Αθήνα, αλλά σε πιο "εξοχικές" περιοχές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ποδήλατο είναι μια καλή απασχόληση για όλη την οικογένεια (γυμνάζει κιόλας)

Εμείς τους βάζουμε στα ειδικά καρεκλάκια και πάμε βόλτες και τρελαίνονται. Απλά θέλει πολύ προσοχή. Εμείς πάμε μόνο σε πάρκα ποτέ στον δρόμο. Σε συνδυασμό με πικ-νικ μπάλα κλπ είναι πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

αν εχει καθαρισει...κολυμβηση (απο 2,5 ετων)

κολυμβητικο τμημα αξων 40 εκκλησιων

δε-τε-πα 16.00-16.40

τρ 19.35,πε 20.10 σα 08.30

εθνικο κολυμβητηριο θεσσαλονικης

τηλεφωνο επικοινωνιας 2310215005,6947948490 δημητρης δεβες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το αστεράκι μου, τώρα που μαζευτήκαμε σπίτι από τα εξοχικά και τις διακοπές, νιώθει σαν να είναι σκλαβωμένη (και εν μέρει είναι, όταν είχε μάθει στις αυλές και στα παιχνίδια). Που να την πάω για να την απασχολήσω; Πέρα από παιδότοπους, παιδικές χαρές, θα ήθελα να έχουμε μια δραστηριότητα για να ξεφεύγουμε λίγο. Κολυμβητήριο παίρνουν από 3,5 χρονών και πάνω. Που αλλού να ρωτήσω;

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Το αστεράκι μου, τώρα που μαζευτήκαμε σπίτι από τα εξοχικά και τις διακοπές, νιώθει σαν να είναι σκλαβωμένη (και εν μέρει είναι, όταν είχε μάθει στις αυλές και στα παιχνίδια). Που να την πάω για να την απασχολήσω; Πέρα από παιδότοπους, παιδικές χαρές, θα ήθελα να έχουμε μια δραστηριότητα για να ξεφεύγουμε λίγο. Κολυμβητήριο παίρνουν από 3,5 χρονών και πάνω. Που αλλού να ρωτήσω;

 

υπάρχει και το baby swimming! ρωτησε για κολυμβητηριο για βρεφική κολυμβηση. αλλά και αυτό είναι μονο για 2 φορες την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει ας είναι και 2 φορές την εβδομάδα, αλλά που έχει στη Θεσσαλονικη. Γιατί ΠΑΟΚ και Εθνικό από 3,5 - 4 χρονών και πάνω τα παίρνουν.

Συγγνώμη αλλά οι πληροφορίες σου είναι λάθος. Εγώ τον έστελνα στο κολυμβητήριο του ΠΑΟΚ από πριν καν περπατησει. Από 3 μηνών δέχονται. Είναι 2 φορές την βδομάδα. Ή Σ/Κ ή 2 καθημερινές πρωί (τρίτη- πέμπτη). Και φυσικά το καλύτερο γκρουπάκι είναι αυτό τις καθημερινές γιατι Σ/Κ γίνεται χαμός!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σου ! Είμαι καινούργια στο forum.

Μένω Υμηττό και έχω ένα αγοράκι 27 μηνών. Ενδιαφέρομαι για playgroup και επίσης του αρέσει πολύ η μουσική και είδα το μήνυμά σου για τον Νάκα. Είναι καλό ;

 

Περιμένω νέα σου !

Κωνσταντίνα

hMQpp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ! Είμαι καινούργια στο forum.

Μένω Υμηττό και έχω ένα αγοράκι 27 μηνών. Ενδιαφέρομαι για playgroup και επίσης του αρέσει πολύ η μουσική και είδα το μήνυμά σου για τον Νάκα. Είναι καλό ;

 

Περιμένω νέα σου !

Κωνσταντίνα

 

τα ανηψια μου πήγαιναν. μπορεις να κανεις ενα δοκιμαστικο και μετα βλέπεις αν θα τον γραψεις. ειναι ακριβούτσικο...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Για playgroup στην περιοχή μας ξέρεις τίποτα; Αν δεν υπάρχει θέλω να δημιουργήσω καθώς είναι μοναχοπαίδι ο γιος μου και θέλει παρέα. Εσύ μια κόρη έχεις; Μένουμε κοντά βλέπω.

hMQpp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κοριτσια ψάχνω κατι στα Δυτικα προάστια για τον γιο μου που ειναι 2,5 ετων.Ειναι πολυ ζωηρος και η παιδικη χαρα δεν μας καλύπτει... Πρόσφατα απέκτησε και αδέρφακι και θα ηταν καλο να αποκτήσει κατι δικό του χωρις το μωρό.Δοκίμασα να τον πάω στο κολυμβητηριο στην "νεα παιδεία"αλλα μου εκανε αλλεργια,οποτε το ξεχνάμε...στον Νακα ωραια φαίνεται αλλα ειναι λιγο και θα ηθελα κατι να τον κουράζει περισσοτερο..καμια βοήθεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ψάχνω κατι στα Δυτικα προάστια για τον γιο μου που ειναι 2,5 ετων.Ειναι πολυ ζωηρος και η παιδικη χαρα δεν μας καλύπτει... Πρόσφατα απέκτησε και αδέρφακι και θα ηταν καλο να αποκτήσει κατι δικό του χωρις το μωρό.Δοκίμασα να τον πάω στο κολυμβητηριο στην "νεα παιδεία"αλλα μου εκανε αλλεργια,οποτε το ξεχνάμε...στον Νακα ωραια φαίνεται αλλα ειναι λιγο και θα ηθελα κατι να τον κουράζει περισσοτερο..καμια βοήθεια;;;

 

Καλημέρα!

 

Για δες εδω μήπως βρεις κάτι : http://www.elamazi.gr/odhgos-kentrwn-dhmiourgikis-apasxolisis/

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μας κοντεύει τα 3 και την έχουμε ξεκινήσει κολυμβητήριο στο ΟΑΚΑ, πάει μια φορά την εβδομάδα με τον παιδικό και την πηγαίνουμε και κάθε Σάββατο εμείς, της αρέσει πάρα πολύ!

 

Επίσης, θα πάω για ένα δοκιμαστικό στο Α.Σ Νέας Ιωνίας Tae kwon do, που έχουν δημιουργήσει τμήμα από 3 χρονών!

 

Άλλη μια επιλογή για όσους είναι βόρεια προάστεια είναι ο Στίβος στο ΟΑΚΑ, έχουν και εκεί τμήματα από 3 χρονών, αλλά επειδή είναι στο εξωτερικό χώρο τώρα τον χειμώνα θα έχει λίγο κρύο και σκέφτομαι να το δούμε από την άνοιξη!

catcatard20130202_-4_My%20Little%20girl%20is.pngdev007prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...