Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαβητησ τυπου ι του μπαμπα ..στο μωρο?


Recommended Posts

Ποσεσ πιθανοτητεσ υπαρχουν να παρει το μωρακι μου τον διαβητη τυπου1 απο τον μπαμπα του(αντρα μου)

 

..και ξερετε αν ο διαβητησ μπορει να κανει την συλλιψη του μωρου μασ δισκολη υποθεση??

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!! :P:P

Ο διαβήτης γενικά από ότι έχω καταλάβει από την δική μας εμπειρία δυσκολεύει τη σύλληψη το αρρύθμιστο ζάχαρο. Όταν όλα μπήκαν υπό έλεγχο ήρθε ο μπόμπιρας (να σου πω την αλήθεια, ήταν και μία περίοδο χωρίς άγχος).

Όσον αφορά την κληρονομικότητα, ένα φιλικό μας ζευγάρι που έχει διαβήτη ο άντρας, μας είπε ότι το έχουνε ψάξει και ότι κληρονομείται στα παιδιά από την μητέρα και όχι από τον πατέρα.

Όλα αυτά στα λέω, βέβαια, με επιφύλαξη. Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις έναν γιατρό! :lol::lol:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

To ζάχαρο κληρονομείται από τον γονιό του αντίθετου φύλου, δηλαδή εγώ από το μπαμπά μου που το πήρε από τη μαμά του... Ρώτα όμως κι ένα γιατρό να δεις τι θα σου πει... Εμένα μου βάλαν κάτω όλο το γενεαλογικό δέντρο για να καταλήξουμε σε συμπέρασμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαβάσει οτι παίζει ρόλο ο τύπος: 1 και 2.

Αν δεν κάνω λάθος ο τύπος 1 είναι ο νεανικός διαβήτης ο οποίος δεν κληρονομείται. Αυτός που κληρονομείται είναι ο τύπος 2.

Ρώτησε και τον γιατρό σου!

Σου εύχομαι όλα καλά να πάνε!

 

_____________

522700hu42kvdfbn.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dudu δυστυχώς ο διαβήτης εχει κληρονομηθεί στο 100% των περιπτώσεων αυτών που τελικά τον εμφάνισαν. Κληροδοτείται και ο τύπου Ι και ο τύπου ΙΙ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ντε και σώνει το παιδί σου θα τον εφφανίσει, αλλά οτι θα έχει αυξημένη προδιάθεση.

 

Το σπέρμα του ανδρός δεν επηρεάζεται αλλά ίσως θα πρέπει να ρωτήσετε κάποιον ειδικό σε αυτά τα θέματα.

Θα σου πρότεινα τον Χιώτη (πασίγνωστος διαβητολόγος ειδικά για παιδιά) καθώς και τον Ζούπα (για ενηλίκους). Ο Μπαρτζώκας ο παιδίατρος επίσης, απ ό,τι θυμάμαι, έχει κάποια γνώση στην αντιμετώπιση των παιδιων με διαβήτη και ίσως θα μπορούσε να σου πει κάποια πράγματα προτού ξεκινήσετε.

 

Κατά την γνώμη μου ένα ραντεβού στον Ζούπα θα ήταν το δέον.

 

δες και εδώ

http://www.sugarfree.gr/content/blogcategory/40/98/

 

http://farmakopoios.blogspot.com/2008/01/blog-post.html

 

http://www.passtoport.gr/index.php?catItem=50&id=719&issue=13

Link to comment
Share on other sites

Βούλα πολύ ενδιαφέροντα τα λινκ που παράθεσες και διάβασα στο πρώτο οτι ο διαβήτης τύπου 1 σπάνια κληρονομείται και στο τρίτο λινκ οτι σε αρκετές περιπτώσεις έχει γενετική βάση και κληροδοτείται από κάποιον πρόγονο ο οποίος δεν έπασχε απαραίτητα από την νόσο..

 

Άρα αυτό που κατάλαβα είναι οτι η πιθανότητες είναι μικρές για τον τύπο 1.

Στον τύπο 2 παίζει μεγάλο ρόλο η κληρονομικότητα.

Για τον τύπο 1 τίποτα δεν είναι σίγουρο και υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες το παιδί να μην έχει τη νόσο.

Και ΄γω αυτό είχα διαβάσει κάπου αλλά δεν θυμάμαι που.

Φιλικά!

Helen18.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοοοοοοοοοον...

 

Ο Διαβητης ειναι μια περιεργη αρωστια....

Περιεργη γιατι ουτε ακριβως πως "φτιαχνεται" ( πως δηλ ενα παιδι αποκτα "προδιαθεση) ξερουν, ουτε τι ειναι αυτο ακριβως που "τριγκαρει" την ασθενεια σε ενα παιδι με προδιαθεση....

 

Στατιστικά και μονο ΑΝ καποιος στην οικογενεια ειχε μια ανοσοποιητικη ασθενεια ( οπως καρκινο σκληρηνση κ.λ.π.) περαν του διαβητη αυτου καθαυτου και ειδικά διαβητη τυπου 1 ( καθοτι ο διαβητης 2 ειναι αλλο ειδος ) τοτε σου λενε οτι ΕΝΔΕΧΩΜΕΝΩΣ και για καποιο λογο που δεν ξερουν ωστε να το αποτρεψεις να εμφανισει διαβητη και μιλάω παντα για τυπου 1..

 

Η Χριστιανα λοιπον ( τωρα 14 χρονων πια ) το εμφανισε πριν 3 χρονια με τα κλασικά συμπτωματα πολυ νερο και φαι και παρολα αυτα εχανε βαρος...

 

Μια χαρα παει να μην στα πολυλογω...

Εκεινη την εποχη τουλαχιστον οπου και να ρωταγα για τον πιο ειδικό σε αυτο τον τομεα ολοι εδειχναν 2 ανθρωπους. Τον Κο Μπαρτζωκα στο Μητερα και την Κα Τσοκα στο Παιδων.

 

Αν θες να ΜΙΛΗΣΕΙΣ για το θεμα κλεισε ραντεβου με τον Μπαρτζωκα σου εξηγει με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ σαφηνεια και απλουστατη ορολογια τι και πως...

Η Κα Τσοκα επεισης πολυ καλη επιστημων αλλα καθοτι σε Δημοσιο Νοσοκομειο καταλαβαινεις... ( χρησιμο αν εχεις δημοσιο ταμειο υγειας..)

 

ΟΛΑ τα ανωτερω ειναι ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ και το γραφω αυτο καθοτι τα θεματα υγειας ειναι "επικυνδυνα" μην παρει τον αλλο στο λαιμο σου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...