Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Απλή" τούρτα ή τούρτα ζαχαρόπαστας?


Recommended Posts

Σε λίγο πλησιάζουν τα (πρώτα) γενέθλια της κόρης μας, και ενώ, κατά τη γνώμη μου, οι τούρτες ζαχαρόπαστας έχουν πιο ωραίο εμφανισιακό αποτέλεσμα, εσωτερικά-γευστικά είναι χάλια, σε αντίθεση με τις "απλές" που γευστικά υπερτερούν.

Μπορεί να έχει τύχει να είναι απαίσιες αυτές που έχω δοκιμάσει εγώ, αλλά για "κατασκευαστικούς" λόγους οι τούρτες ζαχαρόπαστας είναι πιο στεγνές από τις "απλές", με επίστρωση κρέμας πάρα πολύ λεπτή και συνήθως μου βγάζει σκέτη "βουτυρίλα" (επειδή ακριβώς παιζει το ρόλο του συγκολητικού υλικού)

Από την άλλη οι κοινές τούρτες νομίζω ότι είναι καλύτερες (αν έχουν βέβαια καλά υλικά) αλλά έχω βαρεθεί όλα αυτά τα τζελ, τις φωτογραφίες, τα φρούτα, κλο που τις διακοσμού

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε λίγο πλησιάζουν τα (πρώτα) γενέθλια της κόρης μας, και ενώ, κατά τη γνώμη μου, οι τούρτες ζαχαρόπαστας έχουν πιο ωραίο εμφανισιακό αποτέλεσμα, εσωτερικά-γευστικά είναι χάλια, σε αντίθεση με τις "απλές" που γευστικά υπερτερούν.

Μπορεί να έχει τύχει να είναι απαίσιες αυτές που έχω δοκιμάσει εγώ, αλλά για "κατασκευαστικούς" λόγους οι τούρτες ζαχαρόπαστας είναι πιο στεγνές από τις "απλές", με επίστρωση κρέμας πάρα πολύ λεπτή και συνήθως μου βγάζει σκέτη "βουτυρίλα" (επειδή ακριβώς παιζει το ρόλο του συγκολητικού υλικού)

Από την άλλη οι κοινές τούρτες νομίζω ότι είναι καλύτερες (αν έχουν βέβαια καλά υλικά) αλλά έχω βαρεθεί όλα αυτά τα τζελ, τις φωτογραφίες, τα φρούτα, κλο που τις διακοσμού

 

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου.

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου (8 τούρτες για τα 2 μου παιδάκια) έχω να πω ότι οι τούρτες με την ζαχαρόπαστα είναι όντως εντυπωσιακότατες, αλλά πολύ μα πολύ πιο ακριβές. Και αν σκεφτείς ότι την ζαχαρόπαστα πολύ λίγοι την τρώνε, ουσιαστικά βγάζεις το έξω "περιτύλιγμα" που το έχεις χρυσοπληρώσει, το πετάς, και τρως το μέσα.....

Δηλαδή, εγώ στα επόμενα γενέθλιά τους, ΔΕΝ θα επιλέξω ζαχαρόπαστα.

Φαντάζομαι ότι θα πας σε ζαχαροπλαστείο ? ή ιντερνετικά ? Βέβαια υπάρχει κ η λύση του απλού κέϊκ με την ζαχαρόπαστα από πάνω που είναι πιο οικονομικό, αλλά αυτό εγώ δεν το θεωρώ τούρτα..... κ μάλλον αυτό εννοείς λέγοντας ότι είναι πιο στεγνές.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποια χρόνια φτιάχνω τούρτες με ζαχαρόπαστα. Αυτές που οι περισσότεροι πωλούν, είναι με βουτυρόκρεμα ώστε και να μεταφέρονται χωρίς ψύξη αλλά και γιατί ένα κέικ είναι σταθερό ενώ μια τούρτα με τις πλούσιες κρέμες της, καθόλου.

Παρά τα παραπάνω, επιμένω να φτιάχνω κανονικές τούρτες, με κανονικές κρέμες ζαχαροπλαστικής και διάφορες γεύσεις ενώ παράλληλα διακοσμώ με ζαχαρόπαστα. Απ τη στιγμή που δεν μπορώ να φάω κάτι εγώ, πως να το δώσω σε άλλους να το φάνε; Διόροφη κανονική τούρτα με ζαχαρόπαστα δεν γίνεται καθώς ο 2ος όροφος θα βουλιάξει μέσα στον 1ο.

Εν ολίγοις, θα ζυγίσεις τι παίζει μεγαλύτερο ρόλο για σένα. Να λένε "ωραία τούρτα αλλά χάλια γεύση" ή "κλασσική τούρτα αλλά πεντανόστιμη";

 

Επίσης να ξέρεις πως (ορθώς) οι τούρτες με ζαχαρόπαστα είναι πιο ακριβές λόγω της μεγάλης διαδικασίας που έχουν (ανάλογα με το σχέδιο βέβαια).

 

Μπορείς να ζητήσεις μια κανονική τούρτα με κάλυψη χρωματισμένης σαντιγύ και να τοποθετήσεις επάνω μια παράσταση - παιχνίδι. Είτε ένα αγαπημένο της κόρης σου ή ένα νέο που θα της μείνει και ως δώρο από εσάς για τα γενέθλιά της. Έτσι, θα έχεις μια όμορφη τούρτα, γευστική με διπλή χρήση.

 

Να σας ζήσει!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τούρτα με ζαχαρόπαστα έχουμε κάνει σε όλα τα γενέθλια της κόρης μου. Δεν αρέσει στον περισσότερο κόσμο αλλά δίνει απίστευτες διακοσμήσεις...! Πάντως σε γνωστό ζαχαροπλαστείο Αθήνας και Θεσσαλονίκης που έκανα παραγγελία τα πρώτα χρόνια η ποιότητα και η γεύση της τούρτας ήταν ακριβώς ίδια με αυτή που πουλούσε στη βιτρίνα, καμία διαφορά. Η ζαχαρόπαστα βέβαια προσέθετε γλυκύτητα. Μπορείς να βάλεις βουτυρόκρεμα αν θέλεις η οποία βγάζει ένα πιο γυαλιστερό αποτέλεσμα χωρίς όμως να είναι συμπαγές. Στα περισσότερα ζαχαροπλαστεία χρεώνουν τις διακοσμήσεις ξεχωριστά οπότε μπορείς να ζητήσεις επικάλυψη βουτυρόκρεμας και διακοσμητικά από ζαχαρόπαστα. Δεν ξέρω πόσο σταθερό είναι το αποτέλεσμα αλλά μπορείς να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

πφ... δεν ξέρω τι να κάνω...

έλεγα (εντελώς σαδιστικά σκεφτόμενη...) μήπως έφτιαχνα εγώ την τούρτα, και μάλιστα με ζαχαρόπαστα (ενώ δεν έχω ξαναφτιάξει), αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι η έτοιμη είναι σίγουρη λύση (θα έχω και όλα τα υπολοιπα finger foods για εκείνη τη μέρα και αν μπλέξω και με τούρτα...)

Μάλλον θα πάω σε κλασική, και θα δω τι θα κάνω με τη διακόσμησή της.

ravT, όταν λες ότι φτιάχνεις "τούρτες κανονικές", κι από πάνω με ζαχαρόπαστα, πώς το κάνεις; (ή δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς?) για πες καμια ιδέα, ή ακόμα και συνταγή, μπας και δώσεις εσύ τη λύση-χρυσή τομή που ψάχνω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοώ ότι έγραψα. Οι τούρτες μου είναι τούρτες με κρέμες ζαχαροπλαστικής σαν κανονική τούρτα και όχι κέικ με βουτυρόκρεμα. Τις φτιάχνω κανονικά, φτιάχνω και ζαχαρόπαστα και ανάλογα με τι σχέδιο έχω να κάνω συνεχίζω στα υπόλοιπα. Συγκεκριμένη συνταγή δεν έχω να σου δώσω. Όταν είναι για τα παιδιά μου, επιλέγω το αγαπημένο μας παντεσπάνι και παίζω με γεύσεις. Όταν μου ζητείται να φτιάξω, ακολουθώ την παραγγελία.

 

Δε θα σου κόψω τα φτερά αν θες να τη φτιάξεις μόνη σου αλλά 1η φορά να κάνεις τέτοιο εγχείρημα την ημέρα που θα χεις και όλα τα υπόλοιπα, θεωρώ πως το αποτέλεσμα δεν θα ανταμείψει τον κόπο σου. Αν ακολουθήσεις τη συμβουλή μου και φτιάξεις την τούρτα, φτιάξεις τη σαντιγύ και τη χρωματίσεις με λίγο κόκκινο χρώμα και βάλεις παιχνιδάκια επάνω, ναι νομίζω θα την χαρούν όλοι που θα ναι σπιτική και μια χαρά όμορφη θα ναι και ο κόπος σου δεν θα πάει χαμένος

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα για τα γενέθλια του μικρού με ζαχαροπαστα και ηταν πολυ νόστιμη. Μου ειχε δωσει και επιπλέον σιρόπι σοκολάτας (το φτιάχνει η ιδια) που το ζέστανα και έβαζε οποίος ήθελε στο κομμάτι του και ηταν κόλαση! Και σουπερ εμφάνιση εννοείται.

Μονο θεμα ηταν η τιμή (νομίζω γύρω στα 80ε για 3κιλα) αλλα οκ...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, έχω να κάνω με ζαχαροπλάστες!!!:-P

Περιμένω ήδη συνταγή από τη Sunrise η οποία παρεποπτόντως έχει φτιάξει μία συγκλονιστική τούρτα,

αλλά ravT, να σε ρωτήσω κάτι ακόμα (αν δε σε πρήζω, βέβαια) πώς σου "στέκεται" η γέμιση της τούρτας και δεν "πλακώνεται" από τη ζαχαρόπαστα (ο οποία θέλει "πάτημα" για να στρώσει?)

Σκέφτομαι να κάνω μία απόπειρα να τη φτιάξω μονη μου τελικά, αλλά λέω να την φτιάξω Παρασκευή βράδυ, ώστε αν δε βγει καλή να έχω και το Σάββατο για να πάρω έτοιμη αν χρειαστεί.

Θα φτιάξω κανονική τούρτα, και θα προσπαθήσω να την καλύψω με ζαχαρόπαστα, αν δεν τα καταφέρω, θα βγάλω τη ζαχαρόπαστα και θα καλύψω με κρέμα ζαχαροπλαστικής, αν πάλι δεν τα καταφέρω απλά θα πάρω έτοιμη.

:lol:

 

Ωραία και η ιδέα με το εξτρά σιρόπι, μπορεί να καλύψει και τσαπατσουλιές!

Link to comment
Share on other sites

Οι τούρτες από ζαχαρόπαστα δεν μου αρέσουν καθόλου... ούτε και στα παιδιά μου... Έχουν εντυπωσιακή εμφάνιση, αλλά συνήθως είναι στεγνές και δεν τρώγονται... Έχει τύχει και να σπάσει πλαστικό κουτάλι επειδή δεν μπορούσε το παιδί να την κόψει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πέφτει γιατί 1ον δεν είναι κάτι που θα συμβεί οπωσδήποτε, 2ον δεν ανοίγω το φύλλο της ζαχαρόπαστας πολύ χοντρό (άρα βαρύ) και 3ον είμαι ημιεπαγγελματίας οπότε φροντίζω το πάχος του παντεσπανιού, την ποσότητα σιροπιού, το δέσιμο των κρεμών.

Ο άλλος λόγος για τον οποίο οι περισσότεροι απ όσους φτιάχνουν τούρτες με ζαχαρόπαστα (επαγγελματίες εννοώ) επιλέγουν κέικ και βουτυρόκρεμα είναι γιατί ο χρόνος που απαιτείται για να φτιάξουν αυτά τα αριστουργήματα είναι μεγάλος και πρέπει να δουλεύουν με προϊόν που δεν χρειάζεται συντήρηση στο ψυγείο.

Να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι; Αν δεν έχεις εργαλεία ή αν δεν πιάνουν αρκούντως τα χέρια σου ώστε να τα κάνεις με το χέρι, πως σκοπεύεις να φτιάξεις διακοσμητικά επάνω στην τούρτα; Ρωτώ γιατί η κάλυψη με ζαχαρόπαστα μόνο, δε λέει κάτι... Προσωπική άποψη.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι; Αν δεν έχεις εργαλεία ή αν δεν πιάνουν αρκούντως τα χέρια σου ώστε να τα κάνεις με το χέρι, πως σκοπεύεις να φτιάξεις διακοσμητικά επάνω στην τούρτα; Ρωτώ γιατί η κάλυψη με ζαχαρόπαστα μόνο, δε λέει κάτι... Προσωπική άποψη.

χαχαχα, εύλογο το ερώτημά σου, αλλά τα χέρια μου ψιλοπιάνουν, και επιπλέον μου αρέσει η υφή της ζαχαρόπαστας, το λείο και ματ αποτέλεσμά της. Από διακοσμητικά που λες, ναι, δε σκόπευα να κάνω σκαλίσματα ή να φτάξω τριαντάφυλλα, κλπ. Έλεγα να φτιάξω μία τούρτα σε σχήμα "1". Να την καλύψω με ζαχαρόπαστα σκέτη, που ίσως την έχω χρωματίσει, και στη "ρίζα" της βάσης για να καλύψω το κόψιμο-τελειωμα να βάλω σειρά από καραμελάκια ή σοκολατένια μπαλάκια, κι για επάνω να κρατήσω λίγη ζαχαρόπαστα την οποία θα έχω χρωματίσει σε άλλο χρώμα, και να κόψω καρδούλες ή αστεράκια με κουπατ που έχω σε διάφορα μεγέθη. Αυτό! Ούτως ή άλλως θέλω κάτι μινιμαλ, απλό, σκέτο. Υπερπαραγωγή και να θέλω, δε μπορώ να φτιάξω. Η λεπτή ζαχαρόπαστα, πάντως είναι μια λύση, όντως, για να μειωθεί το βάρος.

Daenerys_T, αυτό με το κουτάλι... πολύ γέλιο. Εγώ πάντως έχω φάει τούρτα με ζαχαρόπαστα, που είχε ως βάση ξερό παντεσπάνι, κι από πάνω μία κρέμα "στόκο" για να κρατήσει τη ζαχαρόπαστα, κι ήταν λες κι έκοβα κι έτρωγα κουταλιές βουτύρου... μπλιαχ

Link to comment
Share on other sites

Daenerys_T, αυτό με το κουτάλι... πολύ γέλιο. Εγώ πάντως έχω φάει τούρτα με ζαχαρόπαστα, που είχε ως βάση ξερό παντεσπάνι, κι από πάνω μία κρέμα "στόκο" για να κρατήσει τη ζαχαρόπαστα, κι ήταν λες κι έκοβα κι έτρωγα κουταλιές βουτύρου... μπλιαχ

 

Μήπως φάγαμε την ίδια τούρτα;:P:p

Η πλάκα είναι ότι έχω πέσει σε πολλές τέτοιες τούρτες ζαχαρόπαστας... αλλά δεν ήταν ζαχαροπλαστείου. Ήταν χειροποίητες. Δεν τρωγόντουσαν...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ήδη συνταγή από τη Sunrise η οποία παρεποπτόντως έχει φτιάξει μία συγκλονιστική τούρτα,

αλλά ravT, να σε ρωτήσω κάτι ακόμα (αν δε σε πρήζω, βέβαια) πώς σου "στέκεται" η γέμιση της τούρτας και δεν "πλακώνεται" από τη ζαχαρόπαστα (ο οποία θέλει "πάτημα" για να στρώσει?)

Σκέφτομαι να κάνω μία απόπειρα να τη φτιάξω μονη μου τελικά, αλλά λέω να την φτιάξω Παρασκευή βράδυ, ώστε αν δε βγει καλή να έχω και το Σάββατο για να πάρω έτοιμη αν χρειαστεί.

Θα φτιάξω κανονική τούρτα, και θα προσπαθήσω να την καλύψω με ζαχαρόπαστα, αν δεν τα καταφέρω, θα βγάλω τη ζαχαρόπαστα και θα καλύψω με κρέμα ζαχαροπλαστικής, αν πάλι δεν τα καταφέρω απλά θα πάρω έτοιμη.

:lol:

 

osin, δοκιμασε μονη σου.

 

Η κορη σου ειναι μικρη και δεν καταλαβαινει απο σχεδια, τα παιδια γενικοτερα δεν ενδιαφερονται τοσο για τη γευση, οι μεγαλοι τις εχουμε βαρεθει, οποτε και η τελεια τουρτα να μην σου βγει τουλαχιστον θα ξερουν ολοι οτι τα υλικα ειναι καλα. Ασε που θα το εχεις ευχαριστηθει.

 

Sunrise, την θελουμε και εμεις την συνταγη.

 

Η πλάκα είναι ότι έχω πέσει σε πολλές τέτοιες τούρτες ζαχαρόπαστας... αλλά δεν ήταν ζαχαροπλαστείου. Ήταν χειροποίητες. Δεν τρωγόντουσαν...

 

Τωρα διαβασα αυτο. Δεν μου εχει τυχει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φτιαξει αυτή την τουρτα .

https://www.sintagespareas.gr/sintages/tourta-noutela.html

 

Την εχω κανει δυο φορες τη μια με ζαχαροπαστα την αλλλη χωρις.Ειναι κανονικη τουρτα και μια χαρα σταθηκε η ζαχαροπαστα.Τη ζαχαροπαστα την ειχα φτιαξει μονη μου και σα σχεδιο ειχα κανει το προσωπο του μικυ μαους και καποια αστερακια με κουπ πατ.Πραγματικα δεν ξερω τι με επιασε και καθησα και μπηκα σε ολη αυτή την ταλαιπωρια δεδομενου ότι εκεινη τη στιγμη ειχα ένα διχρονο και ένα νεογεννητο στο Σπιτι.Μου πηρε πολύ χρονο...δεν είμαι και επαγγελματιας.Ο γιος μου βεβαια ξετρελλαθηκε όταν την ειδε.Η γευση της ζαχαροπαστας ηταν μια χαρα.Απλα ισχυει ότι οι περισσοτεροι δεν την τρωνε ,τη βγαζουν...ειδικα και αν είναι χρωματιστη.Ουτε κι εγω την τρωω...όχι γιατι δε μου αρεσει...αλλα τοση ζαχαρη τιγκα στο χρωμα ζαχαροπλαστικης δε θελω να τη φαω.Εκτοτε φτιαχνω τις τουρτες χωρις ζαχαροπαστα.Και από ζαχαροπλαστειο όταν παραγγελνω τη ζηταω χωρις ζαχαροπαστα.Αλλα πλεον φτιαχνω μονη μου τουρτες για τα παιδια μου.Μπορει να μην είναι τοσο ομορφες οσο αυτές του ζαχαροπλαστείου είναι όμως σιγουρα πιο νοστιμες.Αυτες του ζαχαροπλαστείου ειχαν ολες την ιδια γευση.Τσαμπα τα λεφτα τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ επιλέγω τις κλασικές επειδή δεν μου αρέσει η ζαχαρόπαστα στη γεύση (περι ορεξεως βεβαια κολοκυθόπιτα).

Ακόμη και στην κλασική τούρτα, επιλέγω επικάλυψη με κρέμα και όχι ζαχαρόπαστα διότι είναι πιο βαριά σαν υλικό και αρά ακριβαίνει κατατι. Αλλά πρωτιστως είναι θέμα γούστου.

Επίσης θεωρω ότι αν εξαιρέσεις τα 1-2 λεπτά που σβήνουν τα κεράκια, τα παιδιά δεν ασχολούνται.

Link to comment
Share on other sites

summer wine, το έχω πάρει απόφαση να κάνω την προσπάθειά μου!!!

Niki81, ευχαριστώ για τη συνταγή, μήπως έχεις καμία συνταγή και για ζαχαρόπαστα? (μιας κι έχεις δοκιμασμένη, μην κάνω καμία τυχαία από το ιντερνετ)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ravT κι όλες σας πάρα πολύ βρε κορίτσια!

Παρά την ασχετοσύνη μου έχω το θράσσος και ψάχνω:lol:

Πάντως, βλέπω ότι έχουν δοκιμάσει κι άλλες κοπέλες κι έχουν φτιάξει ζαχαρόπαστα, οπότε παίρνω θάρρος!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, θα σας πω την εμπειρία μου, καθώς έγινε το περιβόητο πρώτο πάρτυ γενεθλίων της κόρης μου το περασμένο ΣΚ

Όντως η ζαχαρόπαστα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο να φτιαχτεί, και η συνταγή που προτείνει η ravT είναι γευστική (σαν το υποβρύχιο βανίλια, καμία σχέση με την "άγευστη λάσπη" που έχω δοκιμάσει σε τούρτες ζαχαροπλαστείων)

Ωστόσο, αντιμετώπισα 1-2 προβληματάκια, και τα αναφέρω, μήπως βοηθηθεί κάποια άλλη κοπέλα στο μέλλον.

Καταρχήν έφτιαξα μία σχετικά μεγάλη τούρτα σε σχήμα 1, διαστάσεων περίπου 40x50. Γι αυτό το λόγο σκέφτηκα ότι έπρεπε να φτιάξω διπλάσια δόση ζαχαρόπαστας. Ε... ήταν πολύ μεγάλη και πάααρα πολύ δύσκολα διαχειρίσιμη. Δεν είχα και τα κατάλληλα εργαλεία, βέβαια, και προσπαθούσα να την ανοίξω σχεδόν μία ώρα, έβαλα και τον άντρα μου να την ανοίγει με τον πλάστη, με αποτέλεσμα να βγάλουμε και οι 2 φουσκάλες στα χέρια...:shock::shock::shock:

Επιπλέον είχα το θράσσος και την ψευδαίσθηση ότι θα μπορούσα να ανοίξω ένα τόσο μεγάλο και εννιαιο φύλλο ζαχαρόπαστας... το οποίο φυσικά έσπασε από μόνο του. Οπότε αναγκάστηκα να το φτιάξω τελικά σε δύο κομμάτια (κάτι το οποίο αν είχα κάνει από την αρχή θα είχα ξεμπερδέψει πολύ πιο γρήγορα και εύκολα γιατί θα μπορούσα να διαχειριστώ καλύτερα πιο μικρή ποσότητα ζαχαρόπαστας) και κάλυψα την ένωση με μία κορδέλα ζαχαρόπαστας.

Καλό θα είναι, επίσης, η ζαχαρόπαστα να χρησιμοποιείται αμέσως. Εγώ την έφτιαξα Παρασκευή βράδυ, την έκλεισα σε σακούλα και την χρησιμοποίησα Σάββατο μεσημέρι, αλλά είχε λίιιιγο ξεραθεί εξωτερικά.

Το αποτέλεσμα, φυσικά, δεν ήταν επαγγελματικό, αλλά για ερασιτεχνικό ήταν πάρα πολύ καλό (ας παινευτώ λίγο...:oops:)

Και εννοείται ότι τώρα που την έμαθα θα φτιάχνω από δω και πέρα. Ήδη έλαβα παραγγελίες (τούρτα-κούκλα, Sunrise15, ξέρεις εσύ...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φτιάχνω τούρτα μόνη μου... Παντεσπάνι στο μεγάλο ταψί κουζινας (με λαδόκολλα κατω) το κοβταστα 3 μΜετά κρεμες μια άσπρη μια σοκολάτα τύπου garni Κάθε στρώση συροπιαζω το παντεσπάνι με απλό σιρόπι που φτιάχνω με ζαχαρι κ νερό.και από πάνω χρωματιζω την κρέμα με χρώμα ζαχαροπλαστικής το οποίο παίρνω από σούπερ μάρκετ 3? περίπου και για διακόσμηση παίρνω παιχνίδι ....δηλ...Στον έναν είχα χρωματίσει με μπλε και πάνω αγόρασα καράβι playmopil με πειρατές κλπ το οποίο έκανε 5?....εντυπωσιακότερο.Μεγάλοι κ μικροί έμειναν με ανοιχτό το στόμα...Στον άλλον είχα φτιάξει μπουλντόζες κλπ...φοβερή κ αυτή... Δεν ξερω πως να βάλω φωτο ρε κορίτσια να σας δείξω..

 

Tips Μπορείς αντί για απλό σιρόπι να σιροπιασεις με βυσσιναδα..........υπέροχο αποτέλεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα εικονιδιάκι επάνω ακριβώς από εδώ που γράφουμε το κείμενο, που είναι κίτρινο και καφέ (και αναπαριστά δύο βουνά με έναν ήλιο- μάλλον) που όταν περνάς από πάνω του γράφει εισάγετε εικόνα. Πάτησέ το και ανέβασέ την.

Περιμένουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...