Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η παιδιατρος μου ειπε να διακοψω σιγα σιγα μετα τον χρονο..


twiggy

Recommended Posts

απλα οταν θα μεγαλωσει λιγο (δεν διαβασα ποσο ειναι τωρα)δηλαδη μετα τον χρονο ναι μεν να του δινεις το δικο σου αλλα να μαθεις να του δινεις και απο το μπιμπερακι να μαθαινει λιγο την αισθηση της πιπιλας μηπως σε δυσκολεψει αργοτερα στον πληρη αποθηλασμο επειδη θα εχει συνηθισει το στηθος σου...

Δεν υπάρχει λόγος σε μωρό 12 μηνών να δώσεις μπιμπερό. Μπορεί να πίνει γάλα από ποτηράκι ή με καλαμάκι και μετά τον χρόνο μπορεί να πιει φρέσκο γάλα ή και καθόλου γάλα, αν δεν θέλεις να δώσεις και προτιμας να παίρνει ασβέστιο από άλλες πηγές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης θεωρώ ότι συμβουλές τέτοιου τύπου θα πρέπει να δίνονται μόνο από επαγγελματίες ψυχολόγους ή παιδοψυχολόγους κ όχι από παιδίατρους. Έχω ακούσει πολλά απαράδεκτα που δεν έχουν καμιά σχέση με τις ψυχικές ανάγκες ενός βρέφους. Γιατί ρωτάμε τον παιδίατρο για τέτοια θέματα εφόσον η ψυχική υγεία είναι ειδικότητα άλλου επαγγελματία; Το ρωτάω από ενδιαφέρον για τα παιδιά μας κ όχι για να κατηγορήσω κάποιον.

 

Γιατί είναι βολικό να βρούμε έναν άνθρωπο να απαντήσει σε όλες μας τις ερωτήσεις και απορίες...

 

Εγώ την παιδίατρο έχει τύχει να τη ρωτήσω διάφορα θέματα που με απασχολούν, αλλά απλώς για να πάρω μια γνώμη επιπλέον. Όσο να΄ναι έχει μια εμπειρία παραπάνω και γνωρίζει και το μωρό μου, αλλά ως εκεί. Αν μου πει κάτι λάθος για την πιπίλα του μωρού, δεν θα της ζητήσω ευθύνες. Άλλωστε σε τέτοια θέματα ρε παιδιά δεν υπάρχει σωστό και λάθος... όλα σχετικά είναι

Link to comment
Share on other sites

απλα οταν θα μεγαλωσει λιγο (δεν διαβασα ποσο ειναι τωρα)δηλαδη μετα τον χρονο ναι μεν να του δινεις το δικο σου αλλα να μαθεις να του δινεις και απο το μπιμπερακι να μαθαινει λιγο την αισθηση της πιπιλας μηπως σε δυσκολεψει αργοτερα στον πληρη αποθηλασμο επειδη θα εχει συνηθισει το στηθος σου...(λεω εγω τωρα μπορει να κανω και λαθος)!!

 

Σόρρυ αλλά αυτό που λες είναι όντως λάθος. Δεν είναι απαραίτητο να μάθει το μπιμπερό για να αποθηλάσει, βασικά ένα μωρό δεν είναι απαραίτητο να πάρει ποτέ μπιμπερό. Από τον 6ο μήνα και μετά μπορεί να πιεί το νερό ή την πορτοκαλάδα του από εκπαιδευτικό ποτηράκι και μετά σιγά-σιγά από κανονικό ποτήρι ή/και καλαμάκι (έμεις έτσι κάνουμε). Έτσι όταν αποφασίσει η θηλάζουσα μαμά να αποθηλάσει μπορεί απλά δίνει φρέσκο με τους παραπάνω τρόπους;) (και δεν έχει και την ταλαιπωρία να του ξεμάθει το μπιμπερό)

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ αλλά αυτό που λες είναι όντως λάθος. Δεν είναι απαραίτητο να μάθει το μπιμπερό για να αποθηλάσει, βασικά ένα μωρό δεν είναι απαραίτητο να πάρει ποτέ μπιμπερό. Από τον 6ο μήνα και μετά μπορεί να πιεί το νερό ή την πορτοκαλάδα του από εκπαιδευτικό ποτηράκι και μετά σιγά-σιγά από κανονικό ποτήρι ή/και καλαμάκι (έμεις έτσι κάνουμε). Έτσι όταν αποφασίσει η θηλάζουσα μαμά να αποθηλάσει μπορεί απλά δίνει φρέσκο με τους παραπάνω τρόπους;) (και δεν έχει και την ταλαιπωρία να του ξεμάθει το μπιμπερό)

 

ναι τελικα ειναι λαθος...μπηκα στο google και πατησα εκπαιδευτικο ποτηρακι γιατι δεν το ειχα ξανακουσει και ειδα οτι ειναι καταλληλα για πανω απο 6 μηνων και ειναι τελεια!.γιαυτο λεω και εγω οτι μπορει να εκανα λαθος γιατι εγω επειδη δεν θηλασα εδινα μπιμπερο και αργοτερα εδωσα κατευθειαν τα κλασικα μπουκαλακια που πινει νερο το παιδι και επινε το γαλα της απο εκει ή με καλαμακι...τωρα ειναι 2.5χρονων...αλλα τσαντιζομαι λιγο βρε παιδι μου γιατι διαβασα οτι κανει καλο το ποτηρακι αυτο και στην οδοντοφυια...και εγω δεν ηξερα καν οτι υπαρχει!!θα μου πεις τωρα γιατι δεν το ψαξες (εχουν βγαλει τοσα πολλα για τα μωρακια) και δεν ειμαι και καμια παλαιολιθικη μαμα(με την καλη εννοια:lol::lol:) 33 χρονων ειμαι αλλα να σου που δεν το ξερα αυτο!! τωρα ενταξει εμεις μεγαλωσαμε αλλα αν κανω αλλο θα το εχω υποψιν μου!! τελειο παντως αυτο το site που βοηθαει τις μαμαδες να ανταλλασουνε ιδεες!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντα όσα λέτε...Εγώ έχω την εξής απορία στο θέμα αυτό. Όταν ένας παιδίατρος κοροϊδεύει τόσο απροκάλυπτα στο θέμα του θηλασμού κ της διατροφής γενικότερα ή αν δεν κοροιδεύει έχει τελοσπάντων τόσο μεγάλη άγνοια

 

α. Γιατί δίνει συμβουλές ενώ έχει άγνοια για το θέμα; Αν σέβεται τους πελάτες του πρέπει ή να ενημερωθεί σωστά ή να μην συμβουλεύει εφόσον δεν ξέρει.

 

β. εφόσον δίνει συμβουλές για ένα θέμα που είναι τόσο εμφανές σε έναν "ψαγμένο" γονέα ότι είναι λανθασμένες κ τις δίνει τόσο άνετα για ποιο λόγο να μην έχει αντίστοιχο θράσος κ σε άλλα θέματα που σχετίζονται καθαρά με το αντικείμενο του; Π.χ προώθηση φαρμάκων κλπ

 

Δηλαδή πως μπορώ να τον εμπιστευτώ ενώ τον θεωρώ είτε ανήθικο αν γνωρίζει την αλήθεια κ παρολα αυτά λέει όσα λέει από συμφέρον ή εστω αν έχει άγνοια αλλά αυτή η άγνοια δεν τον εμποδίζει να συμβουλεύει πάνω σε αυτό;

 

Αυτό θέλω να ρωτήσω γιατί μου κάνει εντύπωση που λέτε ότι δεν πειράζει τον εμπιστεύομαι για τα υπόλοιπα. Μήπως εγώ βλέπω κάτι λάθος;

 

Μπορούμε να δίνουμε εμείς συμβουλές για θέματα θηλασμού επειδή έχουμε διαβάσει πέντε, δέκα, τριάντα, εκατό άρθρα, αλλά όχι μια παιδίατρος που έχει σπουδάσει κάποια χρόνια ιατρική και εξασκεί το επάγγελμα άλλα τόσα ή ακόμη περισσότερα;

Μπορούμε να δίνουμε εμείς συμβουλές για πιπίλες, τον ύπνο το γάλα ή οτιδήποτε άλλο αλλά όχι μια γυναίκα που η δουλειά της είναι ακριβώς αυτή και που στο κάτω κάτω βλέπει καθημερινά πολλά παιδάκια και συζητά με πολλές μαμάδες;.

Για κάθε φάρμακο, γάλα η οτιδήποτε άλλο μας προτείνει η παιδίατρος, το πρώτο που θα σκεφτόμαστε είναι ότι τα παίρνει από τις φαρμακευτικές, οπότε το συγκεκριμένο είναι αυτό που θέλει να πουλήσει και όχι αυτό που ταιριάζει στο παιδί μας ή στη συγκεκριμένη περίπτωση;

Και στην τελική μπορούμε να χαρακτηρίζουμε ανήθικο έναν άνθρωπο με τόση ευκολία διαβάζοντας μόνο δυο γραμμές σ΄ ένα κείμενο, είκοσι τριάντα λέξεις χωρίς να τον γνωρίζουμε προσωπικά, χωρίς να έχουμε ακριβείς πληροφορίες για το τι ειπώθηκε και πως, για τις ικανότητές τους ως παιδίατρο, την εμπειρία του ή οτιδήποτε άλλο;

Άλλωστε όπως ρώτησες και εσύ Melina22 γιατί ζητάμε τη συμβουλή παιδιάτρου για θέματα που δεν άπτονται της ειδικότητάς του. Ζητάμε τελικά την γνώμη της ή την άποψή της για ένα θέμα, αλλά μόλις δούμε ότι δεν συμφωνεί με της δικές μας σπεύδουμε με ευκολία να την χαρακτηρίσουμε ανήθικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω νομιζω οτι πολλοι γιατροι σταματουν να ενημερωνονται και αρκουνται στην εμεπιρια που αποκτουν με την καθημερινη ασκηση του επαγγελματος! το θεωρω λαθος γιατι σε ολες τις δουλειες οφειλεις να ενημερωνεσαι για τις εξελιξεις, οφειλεις να ψαχνεσαι διαρκως.. ποσο μαλλον για τα μωρα και τα παιδια, τη ψυχολογια τους, τα ιατρικα νεα, που συνεχεια γινονται ερευνες και αλλαζουν τα δεδομενα! Γι αυτο και εγω προσωπικα τσαντιζομουν με τον δευτερο παιδιατρο μας, καθηγητη, που ομως ειχε μεινει στην εποχη της γιαγιας μου!! Δεν ειχε ιδεα για πολλα πραγματα..

Ποια εγραψε για το φρεσκο γαλα μετα τον 12ο... θεωρειται οτι πρεπει να δινω παραλληλα με το μητρικο για να παιρνει το μωρο το ασβεστιο που χρειαζεται? δεν το παιρνει απο το γιαουρτι, το τυρι κλπ? Νομιζω ο Παπαβεντσης προτεινει μητρικο θηλασμο ως 2 χρονων αλλα δεν εχω καταλαβει αν ειναι σωστο ΚΑΙ το συμπληρωμα με φρεσκο γαλα...εχετε διαβασιε κατι σχετικο?

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θηλάζεις και το παιδί κάνει καλή διατροφή τότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δώσεις φρέσκο για να συμπληρώσεις το ασβέστιο. Συνήθως όταν χρονίζουν κάνουμε γενικές εξετάσεις αίματος και βλέπουμε αν χρειάζονται κάτι (εγώ μόνο συμπληρώματα σιδήρου έχω ακούσει σε θηλάζοντα και μη μωρά για συμπλήρωμα ασβεστίου όχι) σου λένε. Προσωπικά θα αρχίσω το φρέσκο όταν θα θελήσω να αρχίσω σταδιακό αποθηλασμό όχι νωρίτερα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα κάτι για φρέσκο γάλα, αλλά μάλλον όχι αυτό που λες!! Είπα ότι ο δικός μου παιδίατρος (αφού αποθήλασα στους 10 μήνες) μας είπε ότι μετά το έτος μπορούμε να δοκιμάσουμε να δώσουμε στο παιδί φρέσκο γάλα και όχι ειδικό για μωρά ή βρέφη. Και ακόμα ότι ένας άλλος παιδίατρος στο νοσοκομείο είπε ότι μετά το εξάμηνο τα μωρά που θηλάζουν πρέπει να παίρνουν συμπλήρωμα σιδήρου, κάτι που ο γιατρός μας το θεώρησε λέγοντας "αυτά είναι μ...Αν υποψιαζόμουν ότι το παιδί θέλει σίδηρο θα την έστελνα για εξετάσεις αίματος πριν της δώσω οποιοδήποτε συμπλήρωμα"

Ειλικρινά, δεν πιστεύω επ΄ουδενί ότι το μητρικό γάλα αντικαθίσταται ή ότι θέλει οποιοδήποτε συμπλήρωμα που δεν μπορεί να το πάρει το παιδί από την διατροφή του. Κατά τη γνώμη μου η φύση έχει προβλέψει ώστε όταν οι ανάγκες του παιδιού δεν καλύπτονται μόνο από το γάλα της μαμάς του, τότε ακριβώς βγάζει δόντια για να μπορεί να πάρει θρεπτικά συστατικά και από άλλες πηγές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ομως εγω τουλαχιστον σε αυτη τη φαση ψαχνω και καποιον με τον οποιο να μπορω να συζητω και θεματα ανατροφης, για την αναπτυξιακη διαδικασια του παιδιου, τον τροπο που θα αντιμετωπιζω καθημερινα πραγματα κλπ κλπ.. και βεβαια αυτο εγραψα και παραπανω.. το οτι ας πουμε δεν υποστηριζει τον θηλασμο ειναι μια θεση που επηρεαζει την καθε της συμβουλη σε μενα ως νεα μανα.. καταλαβαινεις.. δηλ. πχ μου λεει να μην την παιρνω αγκαλια το βραδυ οταν ξυπναει , να της δινω πιπιλα ή νερο κ να την αφηνω λιγο και να κλαψει!! ενω οσες θηλαζουν ξερουν καλα πως δεν μπορεις να αρνηθεις τοσο ευκολα το στηθος σου σε ενα μωρακι που σπαραζεισ την κουνια του στις 4 η ωρα το πρωι!!

 

Κατά τη γνώμη μου αυτά που ζητάς σε έναν γιατρό είναι άκυρα. Για την ανατροφή του παιδιού σου, άποψη πρέπει να έχεις μόνο εσύ και ο μπαμπάς του. Οι γιατροί δεν έχουν σπουδάσει κάτι τέτοιο. Άλλο αν τελικά καταλήξεις να βλέπεις το γιατρό ως φίλο με τον οποίο μπορείς να συζητήσεις τέτοια θέματα και απλά να πάρεις τη γνώμη του. Ή αν καταλήξεις να τον εκτιμήσεις ως άνθρωπο (και ας μη γίνετε φίλοι) και για αυτό να ακούσεις μια συμβουλή του.

Η ιατρική είναι εντελώς άλλο πράγμα. Είναι επιστήμη που ασχολείται με το ανθρώπινο σώμα και λίγα εισερχόμενα δεδομένα παίρνει από τα άλλα στοιχεία της ανθρώπινης φύσης. Και ειδικά η σπουδή της ιατρικής, κατά τη γνώμη μου, απομακρύνει τους ανθρώπους (σπουδαστές και αργότερα ενεργούς γιατρούς) από την έρευνα και το νοιάξιμο του ανθρώπου ως οντότητα με σώμα, ψυχή και μυαλό. Αυτή είναι η γνώμη μου και γενικά προτείνω να ακούσεις το μωρό σου και το ένστικτό σου πρώτα από όλα. Και ύστερα να συζητήσεις με το μπαμπά και με ανθρώπους που τους εμπιστεύεσαι ως προς τις επιλογές τους στη διαχείριση των ανθρώπινων σχέσεων, άρα τους πολύ καρδιακούς σου φίλους.

Αυτά.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να δίνουμε εμείς συμβουλές για θέματα θηλασμού επειδή έχουμε διαβάσει πέντε, δέκα, τριάντα, εκατό άρθρα, αλλά όχι μια παιδίατρος που έχει σπουδάσει κάποια χρόνια ιατρική και εξασκεί το επάγγελμα άλλα τόσα ή ακόμη περισσότερα;

Μπορούμε να δίνουμε εμείς συμβουλές για πιπίλες, τον ύπνο το γάλα ή οτιδήποτε άλλο αλλά όχι μια γυναίκα που η δουλειά της είναι ακριβώς αυτή και που στο κάτω κάτω βλέπει καθημερινά πολλά παιδάκια και συζητά με πολλές μαμάδες;.

Για κάθε φάρμακο, γάλα η οτιδήποτε άλλο μας προτείνει η παιδίατρος, το πρώτο που θα σκεφτόμαστε είναι ότι τα παίρνει από τις φαρμακευτικές, οπότε το συγκεκριμένο είναι αυτό που θέλει να πουλήσει και όχι αυτό που ταιριάζει στο παιδί μας ή στη συγκεκριμένη περίπτωση;

Και στην τελική μπορούμε να χαρακτηρίζουμε ανήθικο έναν άνθρωπο με τόση ευκολία διαβάζοντας μόνο δυο γραμμές σ΄ ένα κείμενο, είκοσι τριάντα λέξεις χωρίς να τον γνωρίζουμε προσωπικά, χωρίς να έχουμε ακριβείς πληροφορίες για το τι ειπώθηκε και πως, για τις ικανότητές τους ως παιδίατρο, την εμπειρία του ή οτιδήποτε άλλο;

Άλλωστε όπως ρώτησες και εσύ Melina22 γιατί ζητάμε τη συμβουλή παιδιάτρου για θέματα που δεν άπτονται της ειδικότητάς του. Ζητάμε τελικά την γνώμη της ή την άποψή της για ένα θέμα, αλλά μόλις δούμε ότι δεν συμφωνεί με της δικές μας σπεύδουμε με ευκολία να την χαρακτηρίσουμε ανήθικη.

 

Έχει μεγάλη διαφορά το είδος της συμβουλής που βάζεις σε αντιπαράθεση. Μέσα στο φόρουμ ο καθένας δίνει συμβουλές όχι με βάση επαγγελματική ιδιότητα. Φυσικά κ μπορούμε να δίνουμε συμβουλές τέτοιου τύπου όπως δίνουμε για κάθε θέμα. Δεν σημαίνει δηλ ότι επειδή δίνω συμβουλή π.χ για το πως λειτουργεί το πλυντήριο ότι είμαι επαγγελματίας μηχανικός, ούτε όταν συμβουλεύω για τον θηλασμό ότι είμαι μαία. Στα ίδια πλαίσια δίνονται κ οι συμβουλές για πιπίλες κ όλα τα υπόλοιπα μέσα στο φόρουμ.

 

Διαφορετική βαρύτητα έχει όμως η γνώμη ενός παιδιάτρου σε θέματα που δεν άπτονται της ειδικότητάς του κ γι' αυτό θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός κ αν δεν ξέρει πραγματικά κάτι να παραπέμπει στους ειδικούς. Γιατί κάποιος γονιός ίσως θέλει απλά μια παραπάνω γνώμη όπως ειπώθηκε, κάποιος άλλος όμως ίσως θεωρεί την όποια συμβουλή, εξίσου σοβαρή με τις συμβουλές που σχετίζονται με θέματα ιατρικά.

 

Δε νομίζω ότι έβγαλα εύκολο συμπέρασμα, είπα ότι αν ένας γιατρός ψεύδεται για κάτι ή έχει άγνοια κ παρόλα αυτά δίνει απαντήσεις σε γονείς που χρειάζονται στήριξη χαρακτηρίζεται είτε ανήθικος, είτε επαγγελματίας με έλλειψη σεβασμού απέναντι στους πελάτες. Νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουμε σε αυτό. Δεν είναι ανήθικο κατά τη γνώμη σου το να ψεύδεται ένας οποιοσδήποτε επαγγελματίας πόσο μάλιστα όταν πρόκειται για ανθρωπιστικό επάγγελμα; Και στη συγκεκριμένη περίπτωση το ότι το μητρικό γάλα δεν προσφέρει τίποτα μετά τον χρόνο είναι ψέμα. Το αντίθετο ισχύει. Επομένως, ναι μετά είναι δυστυχώς δύσκολο να μην μπεις σε υποψίες..

 

Ο όποιος χαρακτηρισμός γίνεται στο φόρουμ για οποιδήποτε θέμα στηρίζεται στην υποκειμενικότητα των λεγομένων του κάθε ατόμου. Δεν μπορώ να γνωρίζω προσωπικά τα άτομα με τα οποία σχετίζεται καθένας. Υπό αυτή την οπτική γωνία κ η γνώμη που εκφέρουμε εδώ είναι υποκειμενική σε σχέση με την πραγματικότητα αν αυτό εννοείς.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι τελικα ειναι λαθος...μπηκα στο google και πατησα εκπαιδευτικο ποτηρακι γιατι δεν το ειχα ξανακουσει και ειδα οτι ειναι καταλληλα για πανω απο 6 μηνων και ειναι τελεια!.γιαυτο λεω και εγω οτι μπορει να εκανα λαθος γιατι εγω επειδη δεν θηλασα εδινα μπιμπερο και αργοτερα εδωσα κατευθειαν τα κλασικα μπουκαλακια που πινει νερο το παιδι και επινε το γαλα της απο εκει ή με καλαμακι...τωρα ειναι 2.5χρονων...αλλα τσαντιζομαι λιγο βρε παιδι μου γιατι διαβασα οτι κανει καλο το ποτηρακι αυτο και στην οδοντοφυια...και εγω δεν ηξερα καν οτι υπαρχει!!θα μου πεις τωρα γιατι δεν το ψαξες (εχουν βγαλει τοσα πολλα για τα μωρακια) και δεν ειμαι και καμια παλαιολιθικη μαμα(με την καλη εννοια:lol::lol:) 33 χρονων ειμαι αλλα να σου που δεν το ξερα αυτο!! τωρα ενταξει εμεις μεγαλωσαμε αλλα αν κανω αλλο θα το εχω υποψιν μου!! τελειο παντως αυτο το site που βοηθαει τις μαμαδες να ανταλλασουνε ιδεες!!

 

Καλά μη νομίζεις ότι κι εμένα μου το είπε κανείς εδώ μέσα το έμαθα όπως και πολλά άλλα, αν δεν ήταν το πάρεντς αποκλείεται να θήλαζα ακόμα. Μη σκας που δεν ήξερες το ποτηράκι στην κόρη σου δεν έγινε και τίποτα, αν πρώτα ο Θεός κάνεις άλλο μπεμπέ θα το χρησιμοποιήσεις με εκείνο! By the way είμαστε και συνομήλικες ;)

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγάλη διαφορά το είδος της συμβουλής που βάζεις σε αντιπαράθεση. Μέσα στο φόρουμ ο καθένας δίνει συμβουλές όχι με βάση επαγγελματική ιδιότητα. Φυσικά κ μπορούμε να δίνουμε συμβουλές τέτοιου τύπου όπως δίνουμε για κάθε θέμα. Δεν σημαίνει δηλ ότι επειδή δίνω συμβουλή π.χ για το πως λειτουργεί το πλυντήριο ότι είμαι επαγγελματίας μηχανικός, ούτε όταν συμβουλεύω για τον θηλασμό ότι είμαι μαία. Στα ίδια πλαίσια δίνονται κ οι συμβουλές για πιπίλες κ όλα τα υπόλοιπα μέσα στο φόρουμ.

 

Διαφορετική βαρύτητα έχει όμως η γνώμη ενός παιδιάτρου σε θέματα που δεν άπτονται της ειδικότητάς του κ γι' αυτό θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός κ αν δεν ξέρει πραγματικά κάτι να παραπέμπει στους ειδικούς. Γιατί κάποιος γονιός ίσως θέλει απλά μια παραπάνω γνώμη όπως ειπώθηκε, κάποιος άλλος όμως ίσως θεωρεί την όποια συμβουλή, εξίσου σοβαρή με τις συμβουλές που σχετίζονται με θέματα ιατρικά.

 

Δε νομίζω ότι έβγαλα εύκολο συμπέρασμα, είπα ότι αν ένας γιατρός ψεύδεται για κάτι ή έχει άγνοια κ παρόλα αυτά δίνει απαντήσεις σε γονείς που χρειάζονται στήριξη χαρακτηρίζεται είτε ανήθικος, είτε επαγγελματίας με έλλειψη σεβασμού απέναντι στους πελάτες. Νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουμε σε αυτό. Δεν είναι ανήθικο κατά τη γνώμη σου το να ψεύδεται ένας οποιοσδήποτε επαγγελματίας πόσο μάλιστα όταν πρόκειται για ανθρωπιστικό επάγγελμα; Και στη συγκεκριμένη περίπτωση το ότι το μητρικό γάλα δεν προσφέρει τίποτα μετά τον χρόνο είναι ψέμα. Το αντίθετο ισχύει. Επομένως, ναι μετά είναι δυστυχώς δύσκολο να μην μπεις σε υποψίες..

 

Ο όποιος χαρακτηρισμός γίνεται στο φόρουμ για οποιδήποτε θέμα στηρίζεται στην υποκειμενικότητα των λεγομένων του κάθε ατόμου. Δεν μπορώ να γνωρίζω προσωπικά τα άτομα με τα οποία σχετίζεται καθένας. Υπό αυτή την οπτική γωνία κ η γνώμη που εκφέρουμε εδώ είναι υποκειμενική σε σχέση με την πραγματικότητα αν αυτό εννοείς.

 

Δεν διαφωνώ ουσιαστικά μαζί σου, ούτε όσον αφορά την βαρύτητα της γνώμης μιας παιδιάτρου, ούτε όσον αφορά τα οφέλη του μακροχρόνιου θηλασμού. Εκεί που εστιάζω είναι στο πόσο εύκολα χαρακτηρίζουμε ανήθικο (βαριά κουβέντα κατά την γνώμη μου) έναν άνθρωπο διαβάζοντας μόνο δυο γραμμές μιας πρότασης, χωρίς να γνωρίζουμε τι ακριβώς ειπώθηκε, στα πλαίσια ποιας συζήτησης ειπώθηκε και πως ακριβώς ειπώθηκε.

Διαβάζουμε 10 άρθρα για τα οφέλη του μακροχρόνιου θηλασμού, μπορούμε να διαβάσουμε όμως άλλα 10 που λένε οτι παν μέτρο άριστον. Διαβάζουμε 10 άρθρα για τα καλά του φρέσκου γάλακτος, μπορούμε όμως να βρούμε άλλες 10 μελέτες που λένε οτι το φρέσκο γάλα που πίνουμε σήμερα μόνο γάλα δεν είναι και πόσο κακό μπορεί να κάνει. Το ίδιο ισχύει και για τα εμβόλια και για χίλια δυο άλλα πράγματα. Γιατί λοιπόν αφού δίνουμε μεγαλύτερη βαρύτητα στη γνώμη μιας παιδιάτρου, δεν συζητάμε το όποιο θέμα μας μαζί της δίνοντάς της έτσι τη δυνατότητα να μας τεκμηριώσει τις απόψεις της; Κοινώς η θεματοθέτρια ρώτησε την παιδιάτρό της που στηρίζει την άποψή της ή δέχτηκε απλά ο,τι της είπε;

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση ειναι οτι την ρωτησα γιατι προτεινει οτι ειναι καιρος να αποθηλασω αλλα δεν πηρα καποια απαντηση που με καλυψε! Ειχε αυτο το υφος αποδοκιμασιας του τυπου "ε αρκετα πια με τον θηλασμο".. οποτε ο,τι και να μου ελεγε λιγο θα με ενδιεφερε εκεινη τη στιγμη..Αμεσως μου πασαρε ενα δειγμα γαλακτος που ειχε στο συρταρι της!! Να αρχιζα διαλογο με τη μικρη να κλαψουριζει διπλα? οχι ,δεν ειχε νοημα πιστευω...Και οταν της ειπα οτι η μικρη μαλλον δεν ειναι ετοιμη να αποθηλασει και ζηταει στηθος σαν τρελη , μου ειπε "ε δινε της το ξενο πρωτα και μετα βαζε την στο στηθος για να ηρεμει!!" δηλαδη σαν να ελεγε "δωσε στο παιδι να φαει (το μητρικο δεν ειναι τροφη πια) και μετα θηλαζε για να μην γκρινιαζει και να κοιμαται"!!! θελετε κι αλλα γιατι οσο τα θυμαμαι συγχυζομαι.. εννοειται πως την αλλαζω!!!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφτηκε και από άλλες κοπέλες, καλύτερα να ξεχωρίσεις τη στάση του παιδιάτρου ως προς το θηλασμό, από το πώς τον αξιολογείς ως παιδίατρο γενικά.

 

Η δική μου δεν μου έκανε πόλεμο, αλλά δεν περίμενα ούτε να με ενθαρρύνει, ούτε τίποτα. Ήθελα να υποβαθμίσω το γεγονός του θηλασμού και αν με ρωτούσε, απαντούσα. Νομίζω μέχρι κάποια εποχή σημείωνε κάτι σχετικό σε ένα κουτάκι στο βιβλιάριο και κάποια στιγμή σταμάτησε να ρωτάει και να σημειώνει. Στο ιατρείο δεν θήλαζα, δεν ήταν ο μόνος τρόπος να ηρεμεί το παιδί στο στήθος. Όπως γενικά δεν θήλαζα σε δημόσιους χώρους, για να μην προκαλείται το κοινό αίσθημα. Γενικά η εικόνα του θηλασμού είναι ξένη προς τους περισσότερους ανθρώπους. Καλό είναι που γίνεται προσπάθεια να αλλάξει αυτό, αλλά ακόμα είναι ξένη. Το πολύ πολύ να έχει συνηθίσει και το μάτι του παιδιάτρου ακόμα να βλέπει νεογέννητο στο στήθος, όχι μεγαλύτερο μωρό ή παιδάκι.

 

Ίσως οι περισσότεροι παιδίατροι κάπου εκεί κυμαίνονται. Δεν ξέρουν ή δεν θέλουν να στηρίξουν. Ίσως στο να προτείνουν διακοπή συμβάλλει ότι βλέπουν κάτι συγκεκριμένο που στο μυαλό τους δείχνει υπερβολική εξάρτηση του παιδιού. Ίσως πραγματικά έχουν δικά τους θέματα.

 

Θέλω να πω ότι την παιδίατρο θα τη χρειαστείς για αρκετά χρόνια ακόμα, όταν κυρίως δεν θα θηλάζεις έτσι και αλλιώς και με άλλα κριτήρια καλύτερο να τη διαλέξεις. Αν σου κάνει ως παιδίατρος, όχι ως συμβουλάτορας διατροφής.

 

Τέλος πάντων, εμείς δεν έτυχε στην περιοχή μας τότε να βρούμε παιδίατρο που να τα συνδυάζει όλα. Τώρα κατόπιν εορτής, σκέφτομαι ότι θα είχα αναζητήσει τέτοιον παιδίατρο πριν τη γέννα, γιατί πιθανόν να μας είχε σώσει από κακοτοπιές από το μαιευτήριο ακόμα, όταν κράτησαν τα μωρά στη ΜΕΝΝ ενώ θα μπορούσαν τα πράγματα να είχαν γίνει διαφορετικά ίσως. Αλλά αν είσαι σίγουρη ότι θέλεις να αλλάξεις παιδίατρο τώρα, ίσως βρεις κάποιον που να έχει μια καλή ισορροπία-συνδυασμό γνώσεων και τρόπου επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφτηκε και από άλλες κοπέλες, καλύτερα να ξεχωρίσεις τη στάση του παιδιάτρου ως προς το θηλασμό, από το πώς τον αξιολογείς ως παιδίατρο γενικά.

 

 

Θέλω να πω ότι την παιδίατρο θα τη χρειαστείς για αρκετά χρόνια ακόμα, όταν κυρίως δεν θα θηλάζεις έτσι και αλλιώς και με άλλα κριτήρια καλύτερο να τη διαλέξεις. Αν σου κάνει ως παιδίατρος, όχι ως συμβουλάτορας διατροφής.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εμείς έχουμε την ίδια παιδίατρο 8 χρόνια. Στο θέμα του θηλασμού έχει τη ίδια ακριβώς άποψη με την παιδίατρο της twiggy. Όμως σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω ανήθικη και ότι πληρώνεται από τις εταιρίες για να προωθεί τα γάλατά τους. Όταν στη δεύτερη κόρη μου της είπα ότι πάνω στο εξάμηνο θα σταματήσω το θηλασμό γιατί σωματικά ήμουν έτοιμη να καταρρεύσω, πολύ ευγενικά προσπάθησε να με πείσει ότι θα ήταν καλύτερο να συνεχίσω τουλάχιστον ως το χρόνο μιας και η μεγάλη μου πήγαινε ήδη παιδικό. Αν τα έπαιρνε από τις εταιρίες δεν θα είχε μπει καν στον κόπο. Όταν η μεγάλη μου κόρη έπεσε πρώτη φορά και χτύπησε στο κεφάλι, σαν τρελή εγώ (λόγω άγνοιας και υπερβολικού άγχους) έτρεξα αμέσως σε γνωστό νοσοκομείο που βρίσκεται πολύ κοντά μας (ήταν Κυριακή και είχα και ιδιωτική ασφάλεια οπότε δεν πλήρωνα τίποτα). Ο παιδίατρος εκεί θέλησε να την κρατήσει μέσα για παρακολούθηση. Μόλις επικοινώνησα με την παιδίατρο μου και της ανέφερα το συμβάν, αφού μου έκανε κάποιες ερωτήσεις για την κατάσταση του παιδιού, μου είπε υπέγραψε και πάρε το παιδί και φύγε. Να σημειώσω ότι συνεργάζεται με το συγκεκριμένο νοσοκομείο. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε όταν το παιδί έκανε πρώτη φορά εμετό λόγω γαστρεντερίτιδας. Από τότε πρώτα επικοινωνώ μαζί της και μετά τρέχω σαν την τρελή. Όσες φορές χρειάστηκε να την βρω, απαντούσε στο τηλέφωνο αμέσως ακόμη και στις 12 το βράδυ. Αρκετές φορές με απέτρεψε από να την επισκεφτώ στο ιατρείο της για να δει το παιδί γιατί έκρινε ότι δεν ήταν απαραίτητο (και φυσικά είχε πάντα δίκιο), ενώ θα μπορούσε να μου πει έλα να την δω, απλά και μόνο για να πάρει την επίσκεψη. Δεν μου πρότεινε ποτέ να κάνουμε το εμβόλιο για την εποχική γρίπη που κάνουν κάθε χρόνο (να υποθέσω ότι δεν τα παίρνει από τις φαρμακευτικές). Έχουμε μιλήσει για πολλά θέματα που αφορούν τα παιδιά, σε κάποια συμφωνούμε σε κάποια διαφωνούμε. Υπάρχει όμως εμπιστοσύνη και καλή επικοινωνία. Και το κυριότερο όσες φορές την χρειάστηκα για σοβαρά ιατρικά θέματα ήταν εκεί και με κατεύθυνε σωστά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η απαντηση ειναι οτι την ρωτησα γιατι προτεινει οτι ειναι καιρος να αποθηλασω αλλα δεν πηρα καποια απαντηση που με καλυψε! Ειχε αυτο το υφος αποδοκιμασιας του τυπου "ε αρκετα πια με τον θηλασμο".. οποτε ο,τι και να μου ελεγε λιγο θα με ενδιεφερε εκεινη τη στιγμη..Αμεσως μου πασαρε ενα δειγμα γαλακτος που ειχε στο συρταρι της!! Να αρχιζα διαλογο με τη μικρη να κλαψουριζει διπλα? οχι ,δεν ειχε νοημα πιστευω...Και οταν της ειπα οτι η μικρη μαλλον δεν ειναι ετοιμη να αποθηλασει και ζηταει στηθος σαν τρελη , μου ειπε "ε δινε της το ξενο πρωτα και μετα βαζε την στο στηθος για να ηρεμει!!" δηλαδη σαν να ελεγε "δωσε στο παιδι να φαει (το μητρικο δεν ειναι τροφη πια) και μετα θηλαζε για να μην γκρινιαζει και να κοιμαται"!!! θελετε κι αλλα γιατι οσο τα θυμαμαι συγχυζομαι.. εννοειται πως την αλλαζω!!!

 

Πάνω από όλα πρέπει να υπάρχει και μια σχέση εμπιστοσύνης με τον παιδίατρο. Αν δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη, άλλαξέ την. Αλλά μην περιμένεις ότι θα βρεις κάποιον που θα έχει τις ίδιες απόψεις με εσένα.

Αυτό που πρέπει να σε νοιάζει είναι το πως αντιμετωπίζει τα ιατρικά θέματα. Για τα υπόλοιπα μπορείς και να την αγνοήσεις. Θέλεις να θηλάσεις; Θήλασε. Δεν θα σε αναγκάσει να αποθηλάσεις με το ζόρι. Ούτε χρειάζεται να αναλύσετε πολύ το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μεταφερθήκανε δημοσιεύσεις σας στο παρακάτω link :

γιατροί & εταιρείες προώθησης προιόντων/φαρμάκων

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=128134

έτσι ώστε σε αυτό το thread να παραμείνουν μόνο οι δημοσιεύσεις που δεν αποκλίνουν από την αρχική θεματολογία.

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από όλα πρέπει να υπάρχει και μια σχέση εμπιστοσύνης με τον παιδίατρο. Αν δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη, άλλαξέ την. Αλλά μην περιμένεις ότι θα βρεις κάποιον που θα έχει τις ίδιες απόψεις με εσένα. Πόσο συμφωνώ με αυτό....

Αυτό που πρέπει να σε νοιάζει είναι το πως αντιμετωπίζει τα ιατρικά θέματα. Για τα υπόλοιπα μπορείς και να την αγνοήσεις. Θέλεις να θηλάσεις; Θήλασε. Δεν θα σε αναγκάσει να αποθηλάσεις με το ζόρι. Ούτε χρειάζεται να αναλύσετε πολύ το θέμα.

 

Υπεύθυνοι για την διατροφή/ανάπτυξη/ αγωγή του παιδιού σας είστε ΜΟΝΟ εσύ και ο πατέρας του...

ΜΗΝ ξεκινάς κουβέντα για το θηλασμό αφού θέλεις να συνεχίσεις.

Κόψε κάθε συζήτηση πριν καν ξεκινήσει. "Το δικό μου γάλα είναι το καλύτερο γάλα για το παιδί μου".

Είναι καλή γιατρός;;;; Την έχεις χρειαστεί σε κάτι σοβαρό που αφορούσε την υγεία του παιδιού σου και το έχει αντιμετωπίσει με επιτυχία και υπευθυνότητα;;; Τότε μην την αλλάζεις.

Σε τσάτισε τόοοοσο πολύ με το θέμα του θηλασμού και θέλεις να την αλλάξεις; Άλλαξε την, αλλά μη νομίζεις ότι θα βρεις εύκολα κάποιον (δυστυχώς) που να σε ενθαρρύνει.

Οι περισσότερες θηλάζουσες (νομίζω), ειδικά αυτές που θηλάζουν πέραν του χρόνου, απλά δεν ασχολούνται να ενημερώσουν το γιατρό για το γάλα του παιδιού τους.

Συνήθως, επειδή οι γιατροί έχουν μάθει στην πλειοψηφία που δε θηλάζει να δίνουν συμβουλές για τα γάλατα σε σκόνη, ας πούμε ότι από συνήθεια προτείνουν τη σκόνη και στις θηλάζουσες.... Έτσι για να το ελαφρύνω και λίγο.

Στο δεύτερο παιδάκι σου πάντως θα είσαι πιο χαλαρή...

Για πες μας τελικά τι αποφάσισες να κάνεις με την παιδίατρο;

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να δοκιμασω και καποιον αλλο εδω στη γειτονια που ειναι και κοντα με τα ποδια κ με βολευει, αν δεν βρω συστημενα καποιον φιλικο με τον θηλασμο στην ευρυτερη περιοχη.. Δικιο εχεις σε αυτο που λες, αλλα μαλλον εχω χαλαστει τωρα με την νοοτροπια της γενικοτερα.. θα σας γραψω νεα!!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...