Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχέσεις με κουμπάρα/κουμπάρο μετά τη βάφτιση


Στέλλα

Πόσο τακτικά βλέπουν το βαφτηστήρι τους?  

1.097

  1. 1. Πόσο τακτικά βλέπουν το βαφτηστήρι τους?

    • Κάθε μέρα
      24
    • 2-3 φορές την εβδομάδα
      57
    • 1 φορά την εβδομάδα
      83
    • Κάθε 10-15 μέρες
      111
    • 1 φορά τον μήνα
      151
    • Σπανιότερα
      339


Recommended Posts

Καλημέρα. Δυστυχώς κι εμείς στη νονά ατυχήσαμε. Παρόλο που είχα προσπαθήσει να το αποφύγω γιατί διέβλεπα τη συμπεριφορά της ήταν πολύ πιεστική στο να το βαπτίσει και τελικά έγινε το λάθος. Τη μικρή τη βαπτίσαμε 30 Αυγούστου. Από τότε ούτε τηλέφωνο. Εγώ την έχω παρει 3 φορές εκ των οποίων μόνο τις δύο απλά ρώτησε τι κάνει η μικρή και μετά μονο γκρίνια που δεν μπορεί δεν προλαβαίνει δεν κοιμάται κλπ. Ε΄΄γω με τον άνδρα μου έχουμε 3 βαπτιστήρια είμαστε απόλυτα εντάξει στα τυπικά και τα βλέπουμε επιπλέον τουλάχιστον 1 φορά το μήνα, ξέρω δεν είναι πολύ αλλά ούτε και λίγο. Εξάλλου είναι δύσκολο να συμβιβαστούν τα ωράρια τόσων ανθρώπων μαζί.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς τη νονα του μεγάλου (5 ετών ) δεν τη βλέπουμε συχνά αν και το παιδί περνάει μια χαρά μαζί της όταν βρίσκονται.Είναι εργαζόμενη με οικογένεια και σχετικά λίγο ελεύθερο χρόνο.Η νονά που θα βαπτίσει τη μικρή είναι νεότερη σε ηλικία και αδέσμευτη, οπότε πιστεύω θα είναι κάπως διαφορετικά.

 

Γενικά νομίζω ότι είναι ουτοπικό να περιμένουμε από το νονό να έρχεται μια φορά την εβδομάδα σπίτι. Οι σχέσεις ανάμεσα στους ανθρώπους έχουν εκφυλλιστεί και οι ρυθμοί της ζωής είναι γρήγοροι οπότε και οι κοινωνικοί ρόλοι έχουν αλλάξει και έχουν γίνει αρκετά τυπικοί.

Link to comment
Share on other sites

Η νονά του 14χρονου γιου μου παντρευτηκε πριν 2 χρόνια και εχει 2 μωράκια,εχει δικό της κομμωτήριο αλλά παρόλα αυτα περναμε και μαζι αλλα και μόνη με το γιο μου αρκετο χρόνο .

Η νονά του 11χρονου γιου μου έχει μεγαλα παιδιά αλλά είναι κολλητοι με τον μικρό.Εργάζεται και αυτή αλλά διοργανώνουμε τρομερές βραδιές και εξόδους.

Η νονά της μπέμπας ερχεται πιο σπανια σπιτι αλλα είναι ανύπαντρη και χωρίς αλλες υποχρεώσεις. Επίσης μένει 50 χμ μακριά ενώ οι αλλες δύο μένουν στο ίδιο χωριό με μας.

Τελικά το συμπερασμα ειναι οτι εχω αψογες σχεσεις

και με τις τρεις!!!!:):lol::):lol:

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΩΡΑ' date=' ΕΙΝΑΙ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, ΕΧΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ Η ΕΝΝΟΙΑ ΝΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΗ, ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΔΩΡΑ, ΛΑΘΟΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΟΤΙ Ο ΝΟΝΟΣ/ΝΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ, Η ΓΙΑΓΙΑ, Ο ΘΕΙΟΣ ΚΑΙ Η ΘΕΙΑ.[/quote']

princess mama συμφωνω απολυτα μαζι σου...ειναι πολυ δυσκολο να βρεις "σωστο" νονο σημερα...εχει βαφτισει κι ο αντρας μου ενα πιτσιρικι και εχουμε ακριβως την ιδια σχεση μαζι του που περιγραφεις πιο πανω...και χαιρομαι πολυ γι αυτο....!!!

μακαρι να βρουμε κι εμεις εναν τοσο καλο για το δικο μας μικρακι οταν ερθει με το καλο...:D

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας νονά είναι η τέλεια νονά. Ακόμα δεν έχουμε κάνει την βάπτιση αλλα επειδή είναι η κολλητή μου, ξέρω ότι δεν θα υπάρξει ποτέ πρόβλημα. Τώρα έρχεται και τον βλέπει 1-2 φορές την εβδομάδα.Στο πρόβλημα που περνάμε είναι πάντα διπλα μας,τον λατρεύει τον μπεμπακο μου. Και μου αρέσει αυτό, και εγώ βέβαια του μιλάω σύνεχεια για την νονά του,και ας είναι ακόμα μικρούλης. Γιατι κακά τα ψέματα κορίτσια αλλα θα πρέπει και η μαμά να μιλάει στο παιδί για την νονά του. Εγώ έχω βαπτίσει 4 παιδάκια και τα λατρεύω και τα 4. Μόνο με το ένα δεν έχω πολλές επαφές γιατί δεν θέλει η μαμά του,και αναγκαστικά το παιδί με βλέπει μόνο χριστούγεννα, γενέθλια, γιορτή και πάσχα. Δεν μου αρέσει αυτό αλλα όσες φορες προσπάθησα να το αλλαξω δεν τα κατάφερα,γιατι βλέπω αδιαφορία. Τώρα που έχω πρόβλημα με τον μικρό μου, και ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος, μιλάω μαζί τους απο το τηλέφωνο. Ξέρουν οτι η νονα τους αγαπάει πολυ αλλα επειδή πρέπει να πηγάινει με τον μπέμπη στο νοσοκομείο δεν μπορεί να τους βλέπει συχνά. Στα γενέθλια της βαπτιστήρας μου δεν μπορούσα να είμαι κοντά της και μου στοιχισε πάρα πολύ.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ έχω βαφτίσει το παιδί της κολλητής μου οπότε βλεπόμαστε κάθε εβδομάδα!!!

εννοείται ποτέ δεν ξεχνάω τα δωράκια του... γιορτές,γενέθλια κλπ.

την κόρη μας την βάφτισαν οι κολλητοί του άντρα μου που ζουν αθήνα όμως.

τους πάντρεψε ο άντρας μου κι αυτόι μας βάφτησαν το παιδί.

έχουμε τέλειες σχέσεις,όταν μέναμε αθήνα βρισκόμασταν σχεδόν κάθε μέρα,τώρα 2 φορές το χρόνο συνήθως.

παρόλο όμως που είναι μακρυά μιλάμε συνέχεια στο τηλ.

ουσιαστικά ο άντρας μου κι ο κουμπάρος μου είναι σαν αδέρφια.

θα θέλαμε όμως να βρισκόμασταν πιο συχνά!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

O αντρας μου εδωσε υποσχεση με 2 φιλους του (πες, τον Τ. και τον Λ.) στα 18 οτι θα αλληλοπαντρεψουν ο ενας τον άλλο. Ο αντρας μου πάντρεψε τον Τ. (μη σας μπερδευω και με ονοματα). Τελειως κατα τυχη η αδερφη του Τ. παντρευτηκε τον Λ. και μας παντρεψαν και μας βαφτισαν τη μικρή μας. (παρενθεση με τον Τ. δεν μιλαμε σχεδον ποτε, μονο αν βρεθουμε τυχαια ή σε τιποτα γιορτες.. ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ!! )

 

Οι νονοι της μικρης μου εχουν 2 παιδακια και αυτοι. Κανουμε καλη παρεα οταν βρεθουμε. Το θεμα ειναι οτι εγω δεν εχω την ανεση να παρω την κουμπαρα μου να παμε για καφέ. Αν κανονισουν οι αντρες μας, ειμαστε μια χαρα! Αλλα μονες μας ποτε!! Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην συμπιπτουν και πολυ τα ωραρια μας!! Αλλο να συνδιαζοντιαι 4 ανθρωποι και άλλο 2. Η κορη της νονας μας εχει και τα σχολικα- εξωσχολικα της.. Ακομα πιο δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τη βαφτιστήρα μου δεν την πολυβλέπω μιας και δεν έρχονται στο σπίτι μας γιατί είμαστε λέει μακρυά. Τώρα το μακρύα για περιοχές εντός της Αττικής και με απόσταση 20 λεπτών με 30 δεν το δέχομαι! Οπότε τη βλέπω μόνο όταν πάμε εμείς! Στην αρχή ήταν συχνά γιατί δεν είχαμε παιδιά, τώρα με 2 παιδιά δεν γίνεται και πολύ συχνά.

 

Με το βαφτιστήρι του άντρα μου έχουμε πολύ καλή σχέση μιας και έχει βαφτίση το μικρό του κολλητού του, αλλά πάντα είμαστε οικογενειακώς, σχεδόν κάθε βδομάδα. Με τη γυναίκα του δεν κολλάμε και πολυ για να βγούμε μόνες μας

 

Με τίς νονές τις κόρης μου δεν το συζητώ, γιατί και οι 2 είναι κολλητές μου οπότε βλέπουν το παιδί πολύ συχνά, κυρίως μετά ή πριν από βόλτες μας και με τη νονά και νονό του γιού μας επίσης βρισκόμαστε σχεδόν ανά 2 βδομάδες. Νομίζω ότι είναι θέμα χημείας ανθρώπων. Τον βάφτισαν ο κολλητός ου αντρα μου και η γυναίκα του με την οποία αν και έχουμε 10 χρόνια διαφορά ηλικίας είμαστε κολλητές από τη πρώτη στιγμή που γνωριστήκαμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Με τη νονά μου ειχαμε ανεκαθεν μια πολυ ζεστή σχέση.Με αγαπάει και την αγαπάω σα δευτερη μαμά μου.Τωρα που μεγάλωσα δε τη βλέπω συχνά λόγω απόστασης αλλα πάντα ειναι μέσα στην καρδιά μου και πραγματικά τη λατρεύω.Το να βαφτίζεις ένα παιδακι και μετά να το παραμελής και να εξαφανίζεσαι το θεωρω το λιγότερο ανευθυνότητα.Γι'αυτό θεωρώ οτι όλοι οι γονείς θα πρέπει να είναι πολύ προσεχτικοί όταν επιλέγουν τον άνθρωπο που θα βαφτίσει το παιδί τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμεις ευτυχως στο θεμα νονος-νονα σταθηκαμε πολυ τυχεροι.βεβαια μετα απο πολυ σκεψη αποφασισαμε να μην μας το βαφτισει το παιδι το ζευγαρι που μας παντρεψε απλα και μονο επειδη θελαμε να δεθουμε και με ενα αλλο φιλικο ζευγαρι με μια κουμπαρια που η σχεση μας θα ηταν δυνατη οπως και η φιλια μας.

το ζευγαρι ειναι φιλοι μας που μας γνωρισαν με τον αντρα μου.

εχουμε κοινη πορεια σαν ζευγαρια παντρευτηκαμε ιδιο μηνα τα παιδια μας εχουν διαφορα 3 μηνες και μαζι με τα παιδια μας μεγαλωνουμε και εμεις σαν παρεα.

βλεπομαστε σιγουρα 3-4 φορες το μηνα και πολλες φορες ο νονος του μικρου μαζι με το γιο του και τον αντρα μου και το μικρο μας πανε παιδικη χαρα ή βολτες...ετσι λεει για να ειναι 4 αντρες μαζι...:P:p:p

δεν εχω παραπονο γιατι βλεπουν το παιδι μου δικο τους.ειναι αξιοθαυμαστο πως τον φροντιζουν και φυσικα οι εκδρομες και οι βολτες ειναι φοβερες οταν ειμαστε ολοι μαζι.:P:p:p

οταν λειπει ο αντρας μου λογω δουλειας τους νονους μας περνω τηλ οτι χρειαστω,αυτο νομιζω λεει πολλα για το πως τους αισθανομαι.:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς την μικρή την έχει βαφτίσει ο΄άδερφος μου που ήταν και κολλήτος του άντρα μου πριν παντρευτούμε εμείς.Δυστυχώς μένουν εκτός Αθηνών και δεν μπορούμε να βρισκόμαστε τόσο τακτικά μιλάμε πάντως μέσω Skype και όταν είναι εδώ ή παμέ εμείς ξημεροβραδιαζόμαστε συνέχεια μαζί.

Τώρα Μάρτιο αν όλα πάνε καλά θα πάμε πάλι όλοι μαζί ταξιδάκι Ολλάνδια αλλά θα έιναι και η μικρή μαζί πρώτη φορά .:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέκαθεν ήθελα να βαφτίσω ένα παιδάκι και συγκεκριμένα ήθελα και αγοράκι μιας και έχω αδυναμία στα αγοράκια.

 

Αρχικά ήταν να βαφτίσω το παιδάκι ενός παιδικού οικογενειακού μου φίλου που ζει στη Γερμανία αλλά τελικά φέρθηκε πολύ σκάρτα και έτσι δεν το βάφτισα. Αποτέλεσμα όλου αυτού να έχουμε να μιλήσουμε και να ειδωθούμε 8 ολόκληρα χρόνια.

 

Τέλος πάντων. Το τυχερό μου όμως ήταν άλλο. Τον πρώτο μήνα που γνώρισα τον άνδρα μου μάθαμε ότι η αδερφή του ήταν έγκυος στο δεύτερο παιδάκι της. Εγώ αυθόρμητα της πρότεινα να το βαφτίσω κι εκείνη μετά χαράς δέχτηκε. Φανταστείτε τη χαρά μου τότε και ακόμα περισσότερο μετά που μάθαμε ότι το μωρό είναι αγοράκι!

 

Περιττό να σας πω ότι είμαι ξετρελλαμένη μαζί του όχι μόνο διότι είναι πανέξυπνος και είναι φτυστός ο άνδρας μου αλλά και γιατί όποτε με βλέπει μου δίνει ένα ρουφηχτό φιλί και με κάνει μια μεγάλη αγκαλίτσα!!!

 

Τον λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου νονα με ειχε δει 3 φορες στην ζωη της και γι αυτο το λογο ηθελα τα δικα μου παιδια να εχουνε καποιον πιο νορμαλ νονο,να ενδιαφερεται πραγματικα γι αυτο και οχι να στελνει ή να φερνει τυπικα τα δωρα 3 ή 4 φορες το χρονο!!!ετσι οταν αποφασισαμε να παντερευτουμε με το συζυγο μου μας προτινανε ενα ζευγαρι φιλοι πολλα χρονια του συζυγου μου να μας παντρεψουνε εκεινοι,και δεν ηθελα να του χαλασω το χαταρι!!!ετσι λοιπον απο την στιγμη που μας παντρεψανε και επειτα βαφτησανε την μικρη μας ξεκοψανε τελειως απο μας (ενω πιο πριν καναμε πολυ παρεα) ετσι ξαφνικα και χωρις συγκεκριμενο λογο...ετοιμη ημουνα βεβαια λιγο πριν τη βαπτιση να αλλαξω την κουμπαρια,μου ειχε προτηνει και η νυφη μου να το βαφτησει το παιδι και τωρα που το σκεφτομαι επρεπε να το ειχα κανει τοτε!!!!(αφου να φανταστειτε γεννησα την μικρη μου και η νονα της ηρθε να την δει οταν ητανε 5 μηνων!!!!!!!!):cry:

 

τωρα σκεφτομαστε να κανουμε ενα δευτερο παιδι και ειλικρινα τους μελλοντικους νονους θα τους περασω απο κοσκινο!!!

 

εγω γινει και εγω νονα και μπορω να πω οτι ειμαι οκ σε ολα μου!!!πηγαινω και τον βλεπω τον μικρο 2 φορες σιγουρα την εβδομαδα,τον κραταω κιολας αν χρειαστει και το χαιρομαι πολυ γιατι το νιωθω σαν δικο μου αγορακι (δεν εχω,αλλα θα ηθελα ν αποκτησω ενα αγορακι)

 

συγνωμη αν σας κουρασα!!αλλα το ειχα αχ τι!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ πονεμενη ιστορια...

Εμενα με βαφτισαν τα αφεντικα της μαμας μου και ντρεποταν να τους πει μεχρι και ποτε εχω γενεθλια! Μια και δουλευε σε ζαχαροπλαστιο η λαμπαδα και υο αθυγο ερχοταν καθε Πασχα αλλα μεγαλωνοντας αρχισα να αναρωτιεμαι αν τα αγοραζε η μαμα μου ή τα εστελνε ο νονος μου. Η ιστορια ομως εξελιχθηκε. Ο γιος του νονου μου (πολυ μικροτερος απο την μαμα νου και πολυ μεγαλυτερος απο μενα) δημιουργησε μια πιο φιλικη σχεση με τη μαμα μου και εχουμε ακομη επαφες. Η γυναικα του μαλιστα ειναι δικηγορος μας, οποτε τωρα μιλαμε 2-3 φορες το χρονο. Η νονα μου (γυναικα του νονου μου ο οποιος εχει πεθανει εδω και δεκαετιες) ειναι πολυ μεγαλη πλεον σε ηλικια αλλα ητθε στην απτιση του γιου μου. Επισης επειδη τυχαινει να παραθεριζουμε στην ιδια περιοχη αν συμπεσουμε περναω και την βλεπω..

Εγω θα ηθελα κατι πιο κοντινο για τα παιδια μου και τα βαπτιστηρια μου αλλα.. Βαπτισα το κοριτσακι της ξαδελφης μου κατι ομως το οτι ζουμε στο εξωτερικο κατι οτι περιμενουν απο εμενα να παω κατι το οτι περναει καπιο χρονο με τον πατερα της εχω πολυ καιρο να την δω. Τα τυπικα (δωρα) τα κανονιζει η μαμα μου..

Για τα παιδια μου τωρα..

Τον μεγαλο τον βαπτισε ο κολλητος του αντρα μου απο το δημοτικο! Το παιδι το ηξερα και εγω απο το γυμνασιο οποτε δεν ειχα αντιρηση. Κατι ομως το οτι ειμαστε στο εξωτερικο, κατι το οτι ουσιαστικα η επικοινωνια ανατεθηκε σε εμενα και την γυναικα του φιλου που δεν γνωριζομασταν παλι μονο στις γιορτες επικοινωνουμε!

Τον μικρο δεν τον εχουμε βαπτισει ακομη. Μου τον ζητησε η ξαδελφη ου με την οποια αν και στιο εξωτερικο επικοινωνουμε τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα πριν απο 27 χρονια με βαφτισε ενα συναδελφος του μπαμπα μου αλλα στη ζωη μου τον εχω δει μονο 4-5 φορες και το εχω παραπονο.Οταν ημουν 12 χρονων πασχα (να φανταστητε τι ασχετιλα κουβαλουσε) μου εφερε ενα ζευγαρι ''λουστρινια'' νουμερο 26 ενω εγω εβαζα νουμερο 38 και μια εντελως ασχετη λαμπαδα για 5χρονο παιδακι.Σαφεστατα αντιλαμβανομαι οτι σημασια δεν εχει το δωρο σαν αντικειμενο μα η κινηση της προσφορας.Κρινοντας την συμπεριφορα του(και με μια πλοιαδα καταστασεων που δεν εχω χρονο και διαθεση να σας αναφερω ) κατελιξα στο συμπερασμα οτι ηταν φοβερα τσιγκουνης !!!!!Εβλεπα τις φιλες μου που ειχαν νονους που παντα τους προσεφεραν ωραια δωρα αντιστιχα των ηλικιων τους κι εγω ντρεπομουν να πω οτι ο δικος μου ο νονος δεν θυμοταν ποτε γιορταζω ή ποτε εχω γεννεθλια ακριβως και παρ'οτι τον καλουσα στα παρτι μου δεν φιλοτιμηθηκε να ερθει ποτε και εννοειτε δεν μου προσφερε δωρο πανω απο 4 φορες καθ΄ολη τη διαρκεια της ζωης μου .Αλλα δεν το αφησα να περασει ετσι ,''βαφτισα'' νονα μου μια οικογενιακη φιλη μας η οποια ειχε καταπληκτικο γουστο και παντα μου εφερνε δωρο σε γεννεθλια και γιορτες.Περιτο να σας πω οτι αυτη η γυναικα ειναι η καλυτερη νονα του κοσμου.Πριν απο 10 χρονια περιπου βαφτισα το πρωτο παιδακι της εξαδελφης μου και παρα το οτι δεν μου αρεσει να περιαυτολογω νομιζω πως ειμαι πολυ καλη νονα .Παντα μα παντα αγοραζω δωρο και σε αυτη και στην μικροτερη αδελφη της πασχα, χριστουγεννα, γιορτες και γεννεθλια . Ειμαι τυπικη και συνεπης διοτι ετσι το αισθανομαι !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βλέπω από νονούς (αυτούς που μας έχουν βαπτίσει εννοώ) οι περισσότερες ψωνίσαμε από σβέρκο που λεει ο λαός... Και ο δικός μου συγγενής του μπαμπά (η δε γυναίκα του συγγενής της μαμάς), από το ίδιο χωριό, ίδια δουλειά με τον μπαμπά μου (τα λέω θέλοντας να δείξω πως υπήρχαν τα φόντα να είναι σωστός...), πάντρεψε τους γονείς μου κ με βάπτισε (τη δύστυχη...). Είχαμε σχέσεις όσο οι γονεις μου πήγαιναν στις γιορτές τους κ.λπ. Αυτοί δεν θεωρούσαν σκόπιμο να μας επισκεφθούν. Σε όλη μου τη ζωή δεν θυμάμαι ΠΟΤΕ να ήρθε να με δει ή να κάναμε κάτι μαζί. Μόνο από φωτογραφίες γενεθλίων 1-2-3 ετών είδα ότι ήταν παρόν. Μεγαλώνοντας λοιπόν είχα καταλάβει και δεν ήθελα να τον βλέπω. Οι θείες μου βλέποντας την κατάσταση είχαν αναλάβει τουλάχιστον να έχω και εγώ σαν παιδί μια λαμπάδα. Μια χρονιά μάλιστα από καμία βρέθηκα με τρεις...Μια χρονιά θυμάμαι, πρέπει να μουν 7-8 χρονών με πήρε η νονά τηλέφωνο Μεγάλη Τετάρτη να με ρωτήσει τι νούμερο παπούτσι φοράω. Απαντηση: "Παπούτσια μου πήρε η μαμά και λαμπάδα η θεία. Και αυριο πηγαίνω στο χωριό οπότε δεν προλαβαίνεις καν να έρθεις." και της το έκλεισα. Έκτοτε όποτε τους βλέπω αλλάζω στενό που λενε, οι γονείς μου με ανάγκασαν να τους υποστώ στον γάμο μου και θα μου μείνει κ αυτό τραυμα... Λόγω των νονών μου λοιπόν όταν η μαμά μου θα βάπτιζε ένα ανηψάκι μου της είπα "Δουλεύετε πολύ σκληρά αλλά μη διανοηθείς να του λείψεις. Θα είσαι πάντα εκεί και οπως πρέπει". Προχθες τη ρώτησα αν του πήρε δώρο Χριστουγέννων και μου απάντησε πως πήγε και τον πήρε να πάνε μαζί να αγοράσει ότι θέλει (το κάνει πάντα απ όταν ξεκίνησε το σχολείο). Την πήγε σε ένα βιβλιοπωλείο και αγόρασε κάτι χαζομαρούλες αλλά ήταν τοοοοσο χαρούμενος που πήγε να πάρει δώρα με τη νονά. Χάρηκα πολύ. Όταν παντρευτηκα έκανα κουμπάρους 2 φίλους μας που τους αγαπώ πολύ γιατί εκτός απ ότι είναι καλά παιδιά μας είχαν σταθεί σε μια δύσκολη στιγμή. Όταν έμαθα ότι θα γεννήσω κορίτσι ήξερα πως ο ένας έχει βαπτίσει αγόρι και ο άλλος κορίτσι. Αυτός που θα μπορούσε όμως να γίνει νονός εξαφανίζεται πολύ συχνά και εγώ ήθελα σωστό νονό για το παιδί. Του το είπα και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Επειδή θα μετακομίσουμε στην επαρχία ήθελα ο νονός να ζει εκεί. Και ευτυχώς βρήκα έναν κολλητό του άνδρα μου που συμπαθώ κ εγω πολύ. Βαπτίσαμε τη μικρή τον Οκτώβρη και ήταν πιο αγχωμένοι κ από εμάς. Τώρα στις γιορτές που πήγαμε στην πόλη τους πήραν έναν σωρο φορές τηλέφωνο για να κανονίσουμε να βρεθούμε να δούνε το μωρό και αν κ δεν καταλαβαίνει ακόμα τα δώρα της ήταν εκεί. Ευχομαι στον εαυτό μου να μην αλλάξει στην πορεία και να ναι πάντα το καλύτερος νονός για το παιδί μου. Συγνώμη για το μεγάλο πόστ, τα πα και ηρέμησα!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

την κορη μου τη βαφτισε ο αδερφος μου μαζι με ενα φιλο μας...ο αδερφος μου την εβλεπε καθημερινα και της ειχε τρομερη αδυναμια...δυστυχως τον χασαμε σε τροχαιο πριν απο 6 μηνες...ο αλλος ο νονος της οποτε εχει χρονο ερχεται και τη βλεπει...δε μπορω να πω, δεν εχω κανενα παραπονο...τωρα στο μπεμπη που περιμενουμε επιλεξαμε να τον βαφτισουν οι 2 ανθρωποι που μας σταθηκαν πιο πολυ μετα το θανατο του αδερφου μου...η πρωην κοπελα του και πολυ καλη του φιλη και ενας παιδικος του φιλος απο το σχολειο...αλλωστε αγαπανε και την κορη μου σα να ειναι βαφτιστηρι τους...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην επιχείρηση που εργάζομαι εδώ και 11 χρόνια με έχει παντρέψει η γυναίκα του εργοδότη μου....Όλα ήταν τέλεια μέχρι τη στιγμή που έμεινα έγκυος και αναγκάστηκα να μείνω σπίτι για τους 9 μήνες λόγω αποκόλλησης. Το μωρό μου είναι τώρα 3 μηνών, εγώ βρίσκομαι σε άδεια μητρότητας του ΟΑΕΔ. Η μόνη επαφή είναι του συζύγου μου για να συμπληρώνουν τα χαρτιά για τις διάφορες υπηρεσίες. Δε μου ευχήθηκαν ούτε για το μωρό και υποτίθεται ότι θα ήταν και η νονά του. Το τραγικό της ιστορίας είναι ότι εγώ μετά το πέρας της αδείας πρέπει να επιστρέψω στην εργασία μου, αλλά είναι δυνατόν μετά από τέτοια συμπεριφορά και λόγω του χαρακτήρα μου είναι αδιανόητο να επιστρέψω σε ένα τέτοιο περιβάλλον σαν να μη συμβαίνει τίποτα και να περιμένω να με διώξει όταν περάσει το προβλεπόμενο διάστημα που απαγορεύεται η απόλυση.

Είμαι τώρα προς αναζήτηση νονού και εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Εμας Ερχοτανε Τουλαχιστων Μια Φορα Τον Μηνα...!!!!Περση Ομως Εκανε Την Κορουλα Της Και Την Βλεπουμε Σπανια Πια..!!!Μιλαμε Βεβαια Στο Τηλεφωνο!!!Η Κορουλα μου Την καταλλαβαινει Απολυτα,Ειναι Μεγαλο Παιδακι Πια..!!!Οποτε Μας Δινεται η Δυνατοτητα Βλεπομαστε Εστω Και Για Μια Ωρα..!!!Ειναι Πολυ Καλη Νονα Δεν Εχουμε Κανενα Παραπονω...!!!!:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ ενδιαφέρον θέμα και ...καυτό,όπως βλέπω από όσα διαβάζω!

 

Κατ' αρχήν,θεωρώ ότι όποιος ή όποια θέλει να βαφτίσει ένα παιδάκι να το σκεφτεί πρώτα καλά.

Επειδή σαν άνθρωποι κολακευόμαστε αν μας το προτείνουν και συχνά λέμε το "ναι" χωρίς πολλή σκέψη.

Αντέχει η τσέπη μας τα ταχτικά και αναμενόμενα δώρα;

Δεν είναι μόνο το βαφτηστήρι...είναι και η σχέση με τους γονείς του παιδιού (ταιριάζουμε;) αλλά και οι απαιτήσεις που αυτοί ίσως έχουν ή καλύτερα τις προσδοκίες που έχουν από το νονό ή τη νονά.

 

Και πάλι άκρη δεν βγάζει κανείς εύκολα.

 

Εγώ έχω δύο διαφορετικές και εκ διαμέτρου αντίθετες εμπειρίες σα νονά.

 

Την πρώτη φορά συνειδητά και με πλήρη συναίσθηση των υποχρεώσεών μου δέχτηκα (σχεδόν πρότεινα) να βαφτίσω το μωράκι μιας συναδέρφισσας

με την οποία είχαμε μοιραστεί στις κοινές μας εφημερίες την αγωνία της να κάνει παιδάκι.Είχα δει στο όνειρό μου ότι ήταν έγκυος και της το είπα.

Αυτή σοκαρίστηκε γιατί όντως ήταν αλήθεια,αλλά δεν μου το είχε πει!!!

Από την ίδια μέρα της βάφτισης έδειξε άλλο πρόσωπο και χαρακτήρα.

Ίσως ζήλεψε...τι να πω...

Μέχρι που απέφυγε να κάνει την πατροπαράδοτη "μετάνοια" για να της δώσω το μωρό,έκανα πως δεν κατάλαβα,σημασία είχε το μυστήριο,έλεγα.

Η πορεία αποδείχτηκε χειρότερη,έκανα κάποιες προσπάθειες,αλλά με κρατούσε σε απόσταση.Μέχρι και την δεύτερη εγκυμοσύνη της μου έκρυψε και μου το ανακοίνωσε όταν είχε ήδη γεννήσει!!

Κρατώ τα τυπικά και λυπάμαι για το παιδάκι,έχω όμως "κρυώσει" ψυχικά

και δεν είχα καμία διάθεση να ξαναβαφτίσω μέχρι που ήρθε στο δρόμο μου

ξανά η ευκαιρία.

Διστακτικά και διερευνητικά (όποιος καεί....) είπαμε να γνωριστούμε καλύτερα,συμφώνησε κι ο άντρας μου και το βαφτίσαμε μαζί με χαρά γιατί δεν κάναμε μόνο έναν άνθρωπο χριστιανό,αλλά μεγαλώσαμε την οικογένειά μας,τόσο κοντά μας είναι οι καινούριοι κουμπάροι και η βαφτηστηρούλα μας.Κάνουν κι εκείνοι όμως προσπάθειες,δείχνουν ενδιαφέρον,μας καλούν,μας τηλεφωνούν,είναι πια δικοί μας άνθρωποι και εύχομαι να είναι για πάντα έτσι και να βλέπουμε το κοριτσάκι να μεγαλώνει δίπλα μας.

Άντε βγάλτε τώρα τα συμπεράσματά σας!

Συγνώμη που σας κούρασα,αλλά δεν φταίνε μόνο οι νονοί!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως πρέπει απολύτως να τηρούνται τα "τυπικά" της κουμπαριάς. Το λιγότερο που πρέπει να κάνεις! Και πιστεύω πολύ στο τηλέφωνο, τα e-mails, ακόμα κι αν σς μερικούς φαίνονται τυπικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα.εμενα οι κουμπαροι μου ειναι μια πολυ καλη μου φιλη οπου γνωριζομαστε 10 χρονια και ενας φιλος του συζυγου μου.βεβαια ακομα δεν εχουμε παντρευτει με θρησκευτικο.θα γινει του χρονου μαζι με την βαφτιση του μωρου μας γιατι ειμαι εγκυος.το προβλημα που εχουμε ειναι και με τους δυο κουμπαρους.η φιλη μου οποτε της λεμε να παμε για εναν καφε ή να ερθει απο το σπιτι να κατσουμε ολο δεν μπορει γιατι κατι εχει να κανει και μενουμε και αρκετα κοντα.οταν ομως θελει να παει καπου για ψωνια και τετοια τοτε με θυμαται και οχι για παρεα αλλα για να την παω με το αυτοκινητο.εχουν περασει 7 μηνες απο τοτε που ειπαμε οτι θα ειναι η κουμπαρα μας και για εναν καφε δεν εχουμε παει μαζι της με τον αντρα μου.μονη μου εχω παει λιγες φορες.ουτε εχει παρε ι ηδια ενα τηλ να μας πει να παμε για καφε.εστω για μια ωρα.απο την πλευρα του κουμπαρου μας το προβλημα ειναι οτι μενει σε αποσταση μισης ωρας απο εμας και οποτε ειναι να συναντηθουμε μας λεει συνεχεια να παμε στην περιοχη του με δικαιολογια οτι εχουν το μωρο(ξεχασα να σας πω οτι ειναι παντρεμενος και εχουν ενα κοριτσακι περιπου 2 ετων).παντα εμεις παμε σπιτι τους ή στην περιοχη τους για καφε.ο ιδιος θα βαφτισει και το μωρο μας.δηλαδη οταν θα πρεπει να δει το βαφτηστηρι του θα μας λεει να το παμε να το δει?ειναι παραλογα αυτα που σκεφτομαστε?εχουμε φτασει στο σημειο να παρακαλαμε να μας πουν οι κουμπαροι μας οτι εχουν καποιο προβλημα και δεν μπορουν να ειναι οι κουμπαροι μας.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 9.5 ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΓΥΟΣ ΧΑΡΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗΘΕΙ. ΤΟ ΛΕΩ ΣΤΗ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗς ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΗΚΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΗΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΕ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ( ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΔΩΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ) ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΛΠ. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ 2Η ΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΑΣΗ.Η ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΚΩς ΛΕΕΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΖΗΤΗΣΑ ΕΠΑΝΕΛΛΗΜΕΝΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΩ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑς ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ.ΟΠΟΤΕ ΤΗΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΗΣ ΞΑΝΑΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ

ΣΕ ΑΣΧΕΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ( ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ) ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΑΚΑ ΤΗΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΝΟΝΟΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΓΕΝΝΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ (ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΥΓΕΙΟ ΡΟΥΤΙΝΑΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ ) ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΠΗΓΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ( ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΗΣ ΕΙΠΕ Η ΜΑΜΑ ΤΗΣ. ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ) ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΩ (ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΧΡΥΣΑΦΙΚΟ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ ) ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. ΟΠΟΤΕ ΧΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΑΦΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΗΝ

ΠΟΡΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΑΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΕΓΩ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΚΑΒΑΝΤΖΑ ΚΑΙ ΑΟΦΥ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΟΧΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ?

Link to comment
Share on other sites

ναι, γλυκεια μου αυτο το συμπερασμα να βγαλεις...

αν πραγματικα ηθελαν μονο εσενα για νονα θα το ειχαν αποφασισει απο την αρχη και θα ειχατε κλεισει την κουμπαρια..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

KAI EMENA MOY KAKOFANHKE ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΡΥΩΣΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΜΕ . ΠΡΩΤΟΣ ΤΗΣ ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΑΠΤΙΣΕΙ ΤΗΝ ΜΥΡΤΩ ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...