Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λευκό σαπούνι για μπάνιο μωρών


Recommended Posts

Καλησπέρα :-P Έχει χρησιμοποιήσει κάποια μανούλα λευκό σαπούνι για μπάνιο στο μωράκι της; Και η κόρη μου και ο γιος μου έχουν ατοπική δερματίτιδα. Η κόρη μου ελαφρώς παραπάνω!!! Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Frezyderm (atorpel), la Roche posay, pharmasept. Δεν ηρεμεί... Έχω αλλάξει και απορρυπαντικά. Νομίζω με το planet, όχι το baby, το κανονικό, είχαμε ηρεμήσει κάπως. Μετά με όλα αυτά που διαβάζω με έχει πιάσει πανικός. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω λευκό σαπούνι Αρκάδι. Το ξεκίνησα εγώ για να δω πως αντιδρά το δέρμα μου και η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά δεν χρειάζομαι γαλάκτωμα. Δεν έχω ξηροδερμια και δεν "τραβάει". Βέβαια δεν μυρίζει... Θέλω να το χρησιμοποιήσω στα παιδιά... Έχετε εμπειρία;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το Lipikar sunset μας έχει πει εμάς και η παιδίατρος για το μωρό και δερματολόγος για τα δικά μου χέρια που είναι ατοπικά. Ίσως το έχεις δοκιμάσει, είναι La Roche Posay. Επίσης βασικό είναι το όχι πολλά πλυσίματα. Στα χέρια μου είναι αδύνατον, το μωρό όμως μας είπε η παιδιατρος να μην το κάνουμε μπάνιο κάθε μέρα όπως συνηθίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, 1984 said:

Καλησπέρα :-P Έχει χρησιμοποιήσει κάποια μανούλα λευκό σαπούνι για μπάνιο στο μωράκι της; Και η κόρη μου και ο γιος μου έχουν ατοπική δερματίτιδα. Η κόρη μου ελαφρώς παραπάνω!!! Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Frezyderm (atorpel), la Roche posay, pharmasept. Δεν ηρεμεί... Έχω αλλάξει και απορρυπαντικά. Νομίζω με το planet, όχι το baby, το κανονικό, είχαμε ηρεμήσει κάπως. Μετά με όλα αυτά που διαβάζω με έχει πιάσει πανικός. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω λευκό σαπούνι Αρκάδι. Το ξεκίνησα εγώ για να δω πως αντιδρά το δέρμα μου και η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά δεν χρειάζομαι γαλάκτωμα. Δεν έχω ξηροδερμια και δεν "τραβάει". Βέβαια δεν μυρίζει... Θέλω να το χρησιμοποιήσω στα παιδιά... Έχετε εμπειρία;;;;

Τι διαβάζεις και σε έχει πιάσει πανικός? Θεωρούνται καλά τα avene. Και η mustela έχει σειρά για πολύ ευαίσθητο δέρμα. Δεν ξέρω για το λευκό σαπούνι 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Τι διαβάζεις και σε έχει πιάσει πανικός? Θεωρούνται καλά τα avene. Και η mustela έχει σειρά για πολύ ευαίσθητο δέρμα. Δεν ξέρω για το λευκό σαπούνι 

Διαβάζω γενικά ότι υπάρχει μια ιδιαίτερη ανησυχία ως προς τα χημικά που υπάρχουν σε όλα τα παιδικά καλλυντικά προϊόντα. Από την άλλη, διαβάζω ότι και τα "σπιτικά" αφρολουτρα, σαμπουάν, κρεμουλες που μπορούμε να φτιάξουμε σπίτι μπορεί να είναι επικίνδυνα καθώς δημιουργούνται πολύ εύκολα βακτήρια τα οποία μπορούν να προκαλέσουν φλεγμονές. Της mustela δεν τα έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια. Της avene ναι. Το αφρόλουτρο. Όταν ήταν μωράκι δεν αντιμετωπισαμε ποτέ πρόβλημα. Όλα τα προϊόντα ήταν φαρμακευτικά. Frezyderm, aveeno,apivita. Όταν γίναμε 2,5-3 είπα να ξεκινήσω από σούπερ μάρκετ κυρίως λόγω κόστους. Και τότε ξεκίνησε η ατοπικη. Σε σημείο να έχει σαν καψίματα στο δερματακι της. Και τώρα που ξαναγυρισαμε στα φαρμακευτικά λες και δεν την πιάνουν :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινάτε με το καθαρό σαπούνι σε νυφάδες για τα ρούχα; Έχω έντονες αλλεργίες σε διάφορα απορρυπαντικά, μόνο ελάχιστες μάρκες ανέχομαι: σε εμένα αυτές ειναι το Αρκάδι, Προδέρμ, και από τα μεγάλα Dixan σε υγρό, δεν ξέρω τι κοινό έχουν. ή δεν έχουν. Και πράσινο σαπούνι σε νιφάδες για πλυντήριο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 hours ago, 1984 said:

Καλησπέρα :-P Έχει χρησιμοποιήσει κάποια μανούλα λευκό σαπούνι για μπάνιο στο μωράκι της; Και η κόρη μου και ο γιος μου έχουν ατοπική δερματίτιδα. Η κόρη μου ελαφρώς παραπάνω!!! Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Frezyderm (atorpel), la Roche posay, pharmasept. Δεν ηρεμεί... Έχω αλλάξει και απορρυπαντικά. Νομίζω με το planet, όχι το baby, το κανονικό, είχαμε ηρεμήσει κάπως. Μετά με όλα αυτά που διαβάζω με έχει πιάσει πανικός. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω λευκό σαπούνι Αρκάδι. Το ξεκίνησα εγώ για να δω πως αντιδρά το δέρμα μου και η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά δεν χρειάζομαι γαλάκτωμα. Δεν έχω ξηροδερμια και δεν "τραβάει". Βέβαια δεν μυρίζει... Θέλω να το χρησιμοποιήσω στα παιδιά... Έχετε εμπειρία;;;;

Εμένα ο γιος μου είχε έντονο θέμα τα τελευταία χρόνια, έβγαζε μέχρι και εκζέματα κυρίως στις κλειδώσεις και στην κοιλιά, χρησιμοποιώ της φρέζιντερμ το ατοπρελ και μετά μου έχει δώσει ο γιατρός μία κρέμα (νομίζω της αβεν είναι ) η οποία έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

το μωρό όμως μας είπε η παιδιατρος να μην το κάνουμε μπάνιο κάθε μέρα όπως συνηθίζουν.

Όταν η μικρή μας, νομιζω περι 3 μηνών, εμφάνισε στα μαγουλάκια την χαρακτηριστική εικόνα, η παιδίατρος μας είχε πει ξηροδερμία (ως μια πρώτη εκδήλωση περιορισμένη η οποία εν'τέλλει έμεινε σε αυτή την μια φορά και δεν εμφάνισε το παιδί γενικευμένη εικόνα ατοπικής δερματίτιδας με χρονιότητα). Οι οδηγίες της ήταν: 1) Όχι συχνά πλυσίματα και όχι σαπούνια που να διαταρράσουν το ph της επιδερμίδας. 2) Το σημείο που εμφανίζει θέμα να διατηρείται όσο το δυνατόν πιο στεγνό (ο ιδρώτας, τα σάλια πχ στα μαγουλάκια μωρού επιδεινώνουν την κατάσταση). 3) Προσοχή στα υφάσματα που έρχονται σε επαφή με το δέρμα. Όχι συνθετικά, να προτιμούνται 100% βαμβακερά. 4) Ενυδατική (μια που αναφέρθηκε ήδη) η οποία ομολογουμένως αμέσως ηρέμησε το δερματάκι του παιδιού. Και να σας πω, την χρησιμοποίησα κι εγώ στο πρόσωπο που εμφανίζω ερυθρότητα σε σημεία (για την ακρίβεια η εικόνα μοιάζει με εικόνα ξηροδερμίας) και πραγματικά έκανε διαφορά. Δηλαδή σε σχέση με τις mainstream ενυδατικές, ανώτερη (για την περίπτωση μου).

Link to comment
Share on other sites

 

 Μπορείς και να αγοράσεις από το εμπόριο έτοιμο υγρό σαπούνι από τέτοιο σαπούνι , στα αγγλικά λέγεται castile soap

Δεν περιέχει τα χημικά που έχουν τα άλλα υγρά σαπούνια, τα οποία αφαιρούν το φυσικό λίπος της επιδερμίδας και την ξηραίνουν. 

Για πολύ καιρό τα έπαιρνα για την κόρη μου από τότε που ήταν μωρό έκανε μόνο με αυτά μπάνιο, και εγώ. 

 

Κάποια στιγμή έφτιαξα μόνη μου, τώρα γύρισα πάλι στα κανονικά βέβαια γιατί στις μεγαλύτερες ηλικίες των παιδιών η βρωμιά που μαζεύεται σαν να θέλει κάτι πιο δυνατό, αλλά ίσως είναι και εντύπωσή μου. 

Εμείς δεν έχουμε δερματικά, αλλά απλώς ξηροδερμία.  Το απλο παραδοσιακό σαπουνι, όχι απαραίτητα της γνωστης μαρκας αλλά και εντελώς απλό, τριμμένο στον τρίφτη ή στο μπλέντερ,  γίνεται υγρό σαπούνι πανεύκολα, και το βάζεις σε ένα δοσομετρητή.  

Με λίγη εξάσκηση βρίσκεις κ την αναλογία που σου κάνει καλύτερα. 

Γενιές ολόκληρες μεγάλωσαν με μόνο τέτοια σαπούνια... δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις. 

 

Στα ρούχα, εγώ στην θέση σου θα επέλεγα επιπλέον ξέβγαλμα σε κάθε πλύση,   με τα απορρυπαντικα που ήδη εχεις.  

Για να φεύγουν τα χημικά

 

Επίσης, δεν θα έβαζα στα ρούχα τις νιφάδες, γιατί γαριάζουν τραγικά και σκληραίνουν στο δέρμα, όπου θα έιναι ήδη ερεθισμένο πιθανώς.    Προσωπικά το πράσινο/άσπρο σαπούνι εμένα μου χάλασε αρκετά ρούχα! 

 

Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να  πλύνεις τα μωρουδίστικα με το υγρό το σαπούνι που είναι για τα μάλλινα ρούχα, που τα κάνει τα ρούχα πολύ πολύ πιο μαλακά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, belleblue είπε:

 

 Μπορείς και να αγοράσεις από το εμπόριο έτοιμο υγρό σαπούνι από τέτοιο σαπούνι , στα αγγλικά λέγεται castile soap

Δεν περιέχει τα χημικά που έχουν τα άλλα υγρά σαπούνια, τα οποία αφαιρούν το φυσικό λίπος της επιδερμίδας και την ξηραίνουν. 

Για πολύ καιρό τα έπαιρνα για την κόρη μου από τότε που ήταν μωρό έκανε μόνο με αυτά μπάνιο, και εγώ. 

 

Κάποια στιγμή έφτιαξα μόνη μου, τώρα γύρισα πάλι στα κανονικά βέβαια γιατί στις μεγαλύτερες ηλικίες των παιδιών η βρωμιά που μαζεύεται σαν να θέλει κάτι πιο δυνατό, αλλά ίσως είναι και εντύπωσή μου. 

Εμείς δεν έχουμε δερματικά, αλλά απλώς ξηροδερμία.  Το απλο παραδοσιακό σαπουνι, όχι απαραίτητα της γνωστης μαρκας αλλά και εντελώς απλό, τριμμένο στον τρίφτη ή στο μπλέντερ,  γίνεται υγρό σαπούνι πανεύκολα, και το βάζεις σε ένα δοσομετρητή.  

Με λίγη εξάσκηση βρίσκεις κ την αναλογία που σου κάνει καλύτερα. 

Γενιές ολόκληρες μεγάλωσαν με μόνο τέτοια σαπούνια... δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις. 

 

Στα ρούχα, εγώ στην θέση σου θα επέλεγα επιπλέον ξέβγαλμα σε κάθε πλύση,   με τα απορρυπαντικα που ήδη εχεις.  

Για να φεύγουν τα χημικά

 

Επίσης, δεν θα έβαζα στα ρούχα τις νιφάδες, γιατί γαριάζουν τραγικά και σκληραίνουν στο δέρμα, όπου θα έιναι ήδη ερεθισμένο πιθανώς.    Προσωπικά το πράσινο/άσπρο σαπούνι εμένα μου χάλασε αρκετά ρούχα! 

 

Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να  πλύνεις τα μωρουδίστικα με το υγρό το σαπούνι που είναι για τα μάλλινα ρούχα, που τα κάνει τα ρούχα πολύ πολύ πιο μαλακά. 

Θα δοκιμάσω το υγρό σαπούνι καστιλης. Είδα ότι έχει και άοσμο για μωρά. Και μετά σκέφτομαι της weleda. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, 1984 said:

Θα δοκιμάσω το υγρό σαπούνι καστιλης. Είδα ότι έχει και άοσμο για μωρά. Και μετά σκέφτομαι της weleda. 

Και τα weleda είναι καταπληκτικα και ηθελα να στα προτείνω αλλά δεν ειμαι σίγουρη ότι κάνουν για εγκζεμα λόγω των βοτάνων που περιέχουν. Αλλά τα πιο αγνά ίσως και πολύ υψηλη ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...