Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εργασία από το ίντερνετ


evalex

Recommended Posts

Γεια σας.πριν 7 μήνες σχεδόν γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου κ πήρα την απόφαση να μην επιστρέψω στην εργασία μου κ να κατσω στο σπίτι με τα παιδιά μου μιας κ τα χρήματα που έπαιρνα ήταν πολύ λίγα κ έπρεπε τα πρωινά να πληρώνω γυναίκα να προσέχει το μωρό οπότε δεν με συμφερε καθόλου.ξεκινησα να κοιταζω με το μπορώ να ασχοληθώ από το σπίτι (ή εκτός σπιτιού μόνο απόγευμα) και έχω πολλές ιδέες για πράγματα που μπορώ να κανω.μια οικογενειακή μου φίλη μου πρότεινε να ψάξω κ την εργασία μέσω ίντερνετ για να μπορώ να ασχοληθώ τις ώρες που θα είμαι με το μωρό.εχετε κάτι υποψην σας πάνω σε αυτό;δε θα ήθελα να ασχοληθώ με πωλήσεις καλλυντικών όπως herbalife,oriflame κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 20/1/2020 at 2:58 ΠΜ, evalex είπε:

Γεια σας.πριν 7 μήνες σχεδόν γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου κ πήρα την απόφαση να μην επιστρέψω στην εργασία μου κ να κατσω στο σπίτι με τα παιδιά μου μιας κ τα χρήματα που έπαιρνα ήταν πολύ λίγα κ έπρεπε τα πρωινά να πληρώνω γυναίκα να προσέχει το μωρό οπότε δεν με συμφερε καθόλου.ξεκινησα να κοιταζω με το μπορώ να ασχοληθώ από το σπίτι (ή εκτός σπιτιού μόνο απόγευμα) και έχω πολλές ιδέες για πράγματα που μπορώ να κανω.μια οικογενειακή μου φίλη μου πρότεινε να ψάξω κ την εργασία μέσω ίντερνετ για να μπορώ να ασχοληθώ τις ώρες που θα είμαι με το μωρό.εχετε κάτι υποψην σας πάνω σε αυτό;δε θα ήθελα να ασχοληθώ με πωλήσεις καλλυντικών όπως herbalife,oriflame κλπ.

Με ενδιαφέρει και εμένα κάτι ανάλογο, οπότε παρακολουθώ!!! Ελπίζω κάποιο κορίτσι να μπορεί να δώσει ιδέες!!!

Να α σου ζήσει κιόλας το νέο μέλος!!!! (Και το παλιό φυσικά!!!)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε αν έχετε μεγάλο κύκλο κ γενικά κόσμο στην περιοχή που μένετε να ασχοληθείτε είτε με χειροποίητα κοσμήματα, είτε να φτιάχνετε βιολογικές κρέμες με κεραλοιφες κλπ, είτε σαπουνακια.  Τα τελευταία μπορείτε να τα κάνετε κ για μπομπονιέρες βάπτισης. Οδηγίες για να κάνετε θα βρείτε πιστεύω αρκετές στο ίντερνετ. Δεν ξέρω αν θέλετε να ασχοληθείτε με αυτά τα αντικείμενα αλλά κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω αρκετές γειτόνισσες που δοκίμασαν να ασχοληθούν με πωλήσεις σαν αυτές που λες. Καλώς ή κακώς, η λογική είναι λίγο πυραμίδας σε όσα ξέρω, αν και φυσικά νόμιμο, όχι απάτη. Αν έχεις μεγάλο κοινωνικό κύκλο, ταλέντο στις πωλήσεις και λίγο "θράσος" μπορείς να βγάλεις χρήματα, αλλιώς θα μπεις και μέσα. Από όσες ξέρω, χρήματα σταθερά από κάτι τέτοιο βγάζει μόνο μία, που πλέον το έχει σαν συμπληρωματικό εισόδημα. Αλλά δεν είναι δουλειά μέσω διαδικτύου, έχει πολύ τρέξιμο, συναντήσεις, τηλεφωνήματα, επισκέψεις κλπ.

Κατά τα άλλα, δουλειές μέσω διαδικτύου υπάρχουν για επαγγέλματα που δεν έχει νόημα να είσαι απαραίτητα σε γραφείο, να είσαι ελεύθερος επαγγγελματίας. Εκεί μπορεί να δουλέψεις από το σπίτι, κυρίως απευθυνόμενος σε ξένη αγορά, ασκώντας όμως ένα "κανονικό" επάγγελμα, τύπου γραφίστας, διαφημιστής, προγραμματιστής, μεταφραστής κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα είναι λίγο δύσκολο γενικά, στο εξωτερικό υπάρχουν τέτοιες ευκαιρίες για μητέρες,από εκεί και πέρα οντως συμφωνώ με ΑΡΓΚ πως οι εταιρείες καλλυντικών που περιγράφεις συνήθως δεν αποφέρουν ιδιαίτερα χρήματα και οι δουλειές που μπορεί να γίνουν online είναι συγκεκριμένες και απαιτούν συγκεκριμένη εκπαίδευση . Αν θεωρείς βέβαια ότι έχεις ταλέντο στις πωλήσεις ή πχ στα χειροποίητα κοσμήματα όπως αναφέρθηκε μπορεις να το δοκιμάσεις,αυτό πάνω από όλα είναι να σου αρέσει,να το έχεις μεράκι, εγώ ας πουμε ειδικά το δεύτερο ξέρω πως δεν θα μπορούσα να το κανω. Υπάρχουν άπειρα που μπορεί να κατασκευάσει κάποιος και να προσπαθήσει να τα πουλήσει, αρκεί να το έχει με αυτό (πχ ένας γνωστός μου κατασκευάζει φωτιστικά από σκραπ υλικά και τα πουλάει μέσω eBay), χωρις βέβαια να εγγυάται για το εισόδημα που θα αποφέρει αυτό, δοκιμαστικά για αρχη. Εγώ μπορει να έψαχνα για ενα τρίωρο-τετράωρο απογευματινό σε κάποιο εμπορικό κατάστημα στη γειτονιά μου (εφόσον απόγευμα θα έχεις κάποιον για τα παιδιά),  το θεωρω πιο σίγουρο σαν μηνιαίο εισόδημα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω  πάντως φίλες που συμπληρώνουν το εισόδημά τους από το σπίτι, κυρίως τα Σαββατοκύριακα: η μία φτιάχνει μαρμελάδες και λικέρ και συνεργάζεται με παντοπωλείο της περιοχής της, άλλη έχει ηλεκτρονικό κατάστημα με υλικά χειροτεχνιών και μία κοπέλα αγοράζει και πουλάει μεταχειρισμένα ρούχα στο ebay. Αλλά δεν ξέρω αν είναι εύκολο γενικά, λογικά πρέπει να το βλέπεις και λίγο σαν χόμπυ, η γωστή μου με τις μαρμελάδες έτσι το ξεκίνησε, για διασκέδαση. 

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ένα eshop αλλά θέλει χρήματα και τρέξιμο. Εγώ αυτό θα εκανα αν ήθελα να κάτσω σπίτι κι αν δε μου άρεσε η δουλεια μου. Προσωπικά είμαι πολύ καλή στις πωλήσεις αλλά το βαριέμαι γρήγορα.. Όσες φορές ασχολήθηκα στο παρελθόν ήταν επιτυχείς, αλλά η δουλειά μου πάνω από όλα οπότε... Το έκανα σα δεύτερο τότε, προ παιδιών φυσικά.. 

Μπορεί ίσως πολυυυ αργοτερα άμα Μεγαλώσουν το ξαναπιάσω για χομπυ πιο πολύ κι επειδή μαρεσει το πάρε δώσε με κόσμο. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει το μωρό! Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο για μια μητέρα να δουλέψει από το σπίτι, εξαρτάται βέβαια κι από το επάγγελμα. Θεωρώ κι εγώ πως οι πωλήσεις δεν αποφέρουν ιδιαίτερα κέρδη. Τα χειροποίητα αντικείμενα θα ήταν μια λύση αν έχεις ταλέντο (εγώ π.χ. δε θα είχα καμία ελπίδα σε αυτό). Αν μας έδινες περισσότερες πληροφορίες σχετικά με σπουδές, επάγγελμα κλπ. ίσως κάποιος να είχε κάποια πραγματοποιήσιμη ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας.θα το ψάξω για κοσμήματα ή γενικά χειροποίητα προϊόντα.με τα καλλυντικά δεν μπορώ να ασχοληθώ γιατί θέλει να κυνηγάς τις πελάτισσες με το δίκανο για να αγοράσουν κ δεν το έχω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...