Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέμα βάπτισης, Νονός η’ γονείς;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


2 hours ago, Μαγκυ222 said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά με υγεία!!!

θα ήθελα να μου πείτε ποιος διαλέγει το θέμα της βάπτισης εάν γνωρίζετε! Οι νονοί η’ οι γονείς;

Oι γονείς φυσικά. Δεν έχω ακούσει ποτέ να διαλέγει ο νονός. 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι διαλέγουν οι γονείς. Οι νονοί ξέρω διάλεγαν πολύ πολύ παλιά... Πλέον ο γονιός έχει τον λόγο!!! Εκτός κ αν διαφωνείτε με το σύζυγο στο όνομα... Πες τον ότι είναι έθιμο να διαλέγει ο νονός κ στον νονο δώσε του οδηγία να πει κάποιο όνομα που αρέσει σε σένα!!!!!! :P:P

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της βάπτισης είναι κτ προεραιτικο, μπορεις κ να μην εχεις

Φυσικα επιλέγουν οι γονεις τι θέλουν σε στολισμό κλπ. Εκτος αν πληρώνει ο νονός οπότε δικαίωμα του να βάλει ότι θελει(αν κ τελευταία μόνο την κολυμπηθρα στολίζει ο νονός). Επίσης αν οι γονεις θέλουν θέμα ζωακια κ τα βαπτιστικα έχουν κορωνα γτ έτσι θελει ο νονός δ μπορεις να κανεις κ πολλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Μαγκυ222 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά με υγεία!!!

θα ήθελα να μου πείτε ποιος διαλέγει το θέμα της βάπτισης εάν γνωρίζετε! Οι νονοί η’ οι γονείς;

Ο νονός γιατί να το διαλέξει; Αφού οι γονείς πληρώνουν μπομπονιέρες, προσκλήσεις, στολισμό, ο νονός που κολλάει;

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεργασία μαλλον. Γιατί ο γονιός, αν δεν βαλει στολισμο, δεν κανει κάτι που να έχει θέμα, μόνο τις μπομπονιέρες κάνει.Αν θέλει ο νονος βάζει καποιο θέμα στα βαφτιστικά, κουτιά, λαμπάδα κλπ.

Κατ'εμε δεν βάζεις καθόλου θέμα και ξεμπερδευεις! Και θα είσαι και πιο πρωτότυπη αν δεν έχεις θέμα και στολισμό παρά αν έχεις, χαχα!Προσωπικά δεν μου αρέσουν τα θέματα κ στη βάφτιση της μικρης μας έκανα απλά χριστουγεννιάτικη μπομπονιέρα κ πρόσκληση και δεν αναμιχθηκα καθόλου στα πράγματα του νονου. Έβαλε μια ζωγραφιά (ίδια) στα κουτια βαφτιστικων και μαρτυρικών, η πετσέτα κ το λαδοπανο ήταν απλώς με δαντελιτσα και η λαμπάδα, τα κεράκια κ το σετ λαδιού είχαν την ίδια δαντέλα κι ένα λουλούδι. Αν επέλεγε την ίδια ζωγραφιά των κουτιών να την κάνει "θέμα" κ να τη βάλει σε πετσέτες, λαδοπανα, κεράκια, λαμπάδα κλπ θα ήταν δική του υπόθεση, εμείς μονο τις μπομπονιέρες είχαμε να κάνουμε (ήξερε όμως ότι δεν μου αρέσει).Στολισμο δεν βαλαμε.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2019 at 11:38 ΠΜ, Μαγκυ222 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά με υγεία!!!

θα ήθελα να μου πείτε ποιος διαλέγει το θέμα της βάπτισης εάν γνωρίζετε! Οι νονοί η’ οι γονείς;

Εμεις διαλεξαμε το θεμα οι νονοι δεν επενεβησαν πουθενα! Αλλα στολισμο δεν καναμε ειχαμε το ιδιο θεμα στο κουτι με οτι περιλαμβανει μεσα κ στα γλυκα μπομπονιερα ειχαμε κατι πιο ουδετερο γτ καναμε κ γαμο μαζι! Αν ηθελαν οι νονοι να κανουν στολισμο θα τους αφηνα να στολισουν οπως θελουν γτ τους αρεσε το θεμα π διαλεξα(minnie mouse) οποτε θα κινουνταν εκει

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν είχαμε θέμα ή στολισμό γιατί ήταν σε στενό κύκλο η βάφτιση αλλα ειχαμε καποια θαλασσινά μοτίβα στις μπομπονιερες κ τα κερασματα κ επειδη μας αρεσουν οι συνδυασμοί, ειπαμε στη νονά το μοτίβο κ τα χρώματα για να κινηθεί αναλόγως χωρις ομως να ζητήσουμε κάποια δέσμευση. πάντως μου φαίνεται περιεργο να μην υπερχει συνεννοηση να κινούνται στα ιδια μοτίβα βαφτιστικα κ μπομπονιερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

πάντως μου φαίνεται περιεργο να μην υπερχει συνεννοηση να κινούνται στα ιδια μοτίβα βαφτιστικα κ μπομπονιερες.

 

Αν υπάρχουν μοτίβα ναι λογικό είναι να υπάρχει συνεννόηση.Αλλα μπορεί να μην υπάρχουν μοτίβα, τα μοτίβα είναι μόδα τώρα τελευταία (με εξαίρεση τα ναυτικά στα αγόρια που ήταν πάντα) .Τα ρούχα, τα λαδοπανα, πετσέτες κλπ ας πουμε μπορούν να μην έχουν μοτίβα και η λαμπάδα να έχει απλά λουλούδια κι ένα φιόγκο (όπως ήταν πάντα πριν έρθουν στη μόδα τα θέματα).Ουσιαστικα μόνο οι μπομπονιέρες κ οι προσκλήσεις είναι που απεικόνιζαν πάντα κάτι. Αισθητικα είναι ωραία η ομοιομορφία των θεμάτων αλλά έχει γίνει σχεδόν υποχρεωτικό, αυτό είναι που προσωπικά δεν μου αρέσει, όχι τα ίδια τα θέματα.Γιατι αν πεις ότι δεν θα έχει θέμα σε κοιτάνε σαν εξωγήινο! 

Link to comment
Share on other sites

όπως ο να χει δεν μπορώ να φανταστώ να μην υπάρχει συνεννόηση ουτε καν για τπ χρωμα. δλδ αν εσυ εχεις προσκλησεις κ μπομπονιερες σε ασπρο ροζ κ τα βαφτιστικα ειναι ιβουάρ, δεν κολλαει καθολου. κ μια τετοια συνεννοηση δεν πιστευω οτι ειναι δυσκολο να γινει. γενικα δεν μπορω να φανταστω να μην συνεννοούνται οι γονεις με τον νονο. αφου η σχέση είναι πολύ στενή, είναι ίσως η πιο στενη μετά τους άμεσους συγγενείς, είναι δύσβατου να μην μπορείς να συνεννοηθεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

όπως ο να χει δεν μπορώ να φανταστώ να μην υπάρχει συνεννόηση ουτε καν για τπ χρωμα. δλδ αν εσυ εχεις προσκλησεις κ μπομπονιερες σε ασπρο ροζ κ τα βαφτιστικα ειναι ιβουάρ, δεν κολλαει καθολου. κ μια τετοια συνεννοηση δεν πιστευω οτι ειναι δυσκολο να γινει. γενικα δεν μπορω να φανταστω να μην συνεννοούνται οι γονεις με τον νονο. αφου η σχέση είναι πολύ στενή, είναι ίσως η πιο στενη μετά τους άμεσους συγγενείς, είναι δύσβατου να μην μπορείς να συνεννοηθεις; 

Προσωπικα είμαι πολύ τυχερή κ εχουμε πολυ καλη συνεννόηση. Αλλα γύρω βλέπω πλήρη ασυνεννοησία. Αυτό ακριβώς που περιγράφεις. Αλλο θέμα ο στολισμος, αλλο τα βαπτιστικα. Η κ μονο το χρωμα. Γτ σου ακούγεται περίεργο; με τους στενούς συγγενείς έχουμε καλύτερη συνεννόηση; :P

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2019 at 6:06 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Ο νονός γιατί να το διαλέξει; Αφού οι γονείς πληρώνουν μπομπονιέρες, προσκλήσεις, στολισμό, ο νονός που κολλάει;

Ρώτησα γιατί όταν βάφτισα εγώ, σε συνεννόηση με την κουμπαρά μου πάντα βάλαμε το θέμα που ήθελα εγώ, της άρεσε γι αυτό! Τώρα όμως η κουμπαρά που θα κάνω εγώ στην κόρη μου έλεγε και λέει ότι το θέμα το διαλέγει ο νονός! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως όλα αυτά είναι πρόσφατα. Μπορεί και μετά το 2010. Απ'ο,τι θυμάμαι σε όλες τις βαφτίσεις πριν η μπομπονιέρα ήταν κάποιο μπιμπελό (μωράκι ή αρκούδι συνήθως, άντε νεράιδα ή ναυτακι) κ τα προσκλητήρια έδειχναν σχεδόν πάντα ένα μωρό, τόσο απλά.Οποτε γι'αυτό κ δεν υπήρχε θέμα να σεταριστουν με κατι.Τωρα είναι πουγκια συνήθως γι'αυτό υπάρχει ανάγκη συνδυασμού χρώματος ή να απεικονίζει κάτι το πουγκι.Τα βαφτιστικά κ οι λαμπάδες κλπ ήταν ούτως ή άλλως σεταρισμενα γιατί τα έπαιρνε όλα μαζί ο νονός, οπότε οι γονείς δεν είχαν να σεταρουν κάτι, αυτό εννοώ.Και όταν μιλάμε για θέμα βάφτισης δεν εννοούμε απλά ένα μοτίβο στο κουτί, στην μπομπονιέρα κ το προσκλητήριο, εννοούμε να έχει φραουλίτσα ή Ινδιάνο μέχρι και η γραβάτα του νονου που λέει ο λόγος και στα σκαλιά της εκκλησίας γιγαντιαίες φράουλες! Οπότε όταν είπα ότι γίνεται χωρίς θέμα εννοούσα αυτό, όχι να είναι ροζ λαμπάδα με πράσινα βαφτιστικά ξερω'γω!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...