Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αίσθηση του μωρού στην κοιλιά


Recommended Posts

Γειά σας..

Πριν 3 μέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος και μου έχει δημιουργηθέι ένας τεράστιος φόβος. Δεν ξέρω πώς θα νιώθω το μωρό μέσα μου και αν θα αντέχω να το νιώθω για τόσους μήνες...ξέρω είναι ο πιο παράλογος φόβος που θα έχετε ακούσει ποτέ αλλά πραγματικά χρειάζομαι την βοήθειά σας.Με έχει κυριεύσει το άγχος!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, ΚατερίναΑ. said:

Γειά σας..

Πριν 3 μέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος και μου έχει δημιουργηθέι ένας τεράστιος φόβος. Δεν ξέρω πώς θα νιώθω το μωρό μέσα μου και αν θα αντέχω να το νιώθω για τόσους μήνες...ξέρω είναι ο πιο παράλογος φόβος που θα έχετε ακούσει ποτέ αλλά πραγματικά χρειάζομαι την βοήθειά σας.Με έχει κυριεύσει το άγχος!

 

Ευχαριστώ

Μην ανησυχείς δεν είναι κάτι τρομερό, δεν θα νιώθεις κάτι που δεν θα είσαι έτοιμη να νιώσεις γιατί σιγά σιγά το σώμα και η ψυχολογία σου προετοιμάζονται για αυτό. Βασικά το μόνο που νιώθεις είναι κάποιες ήπιες ως επί το πλείστον κινήσεις μετά τον 5ο μήνα οπότε μάλλον έχεις καιρό ακόμα. Οι κινήσεις αυτές φυσικά δεν είναι συνεχόμενες αλλά κάποιες φορές την ημέρα και θυμίζουν συνηθως κινήσεις του εντέρου. Πραγματικά δεν είναι κάτι φοβερό. Σίγουρα θα το αντέχεις, μην σε προβληματιζει αυτό, δεν είναι κάτι που πονάει ή που δεν αντεχεται. Θα σε ρωτήσω κάτι και αν θέλεις απαντάς: ήταν προγραμματισμενη η εγκυμοσύνη? Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί αν δεν ήταν είναι φυσιολογικό να είσαι έξτρα αγχωμενη. Ακόμα και αν ήταν όμως και πάλι φυσιολογικό είναι να έχεις ένα άγχος γιατί στη αρχή δεν νιώθεις καν έγκυος και δεν μπορείς να φανταστείς πώς θα είναι στην πορεία αυτό που ξεκινάει. Όπως και να έχει σου εύχομαι καλή συνέχεια και όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικό να αγχώνεσαι απολύτως φυσιολογικό, εγώ και στις δύο μου εγκυμοσύνες Ειχα ανησυχία. Όχι βέβαια για το πως θα ειναι και θα κουνιέται αλλά αν όλα θα είναι καλά κλπ. Ειναι πράγματι περίεργο συναίσθημα και εγώ δε σου κρύβω ότι Καμμια εγκυμοσύνη μου δεν απόλαυσα τελείως  γιατί ένιωθα άβολα.. Όσο περνούσε όμως ο καιρός και ειδικά Στο τέλος όμως μου αρεσε πολυ που έβλεπα κάτι να πετιέται και αναρωτιόμουν αν ειναι χερι η πόδι... 

Ξέρεις επίσης πότε θα αρχίσει να σου φεύγει αυτο? Όταν δεις το μωρό καθαρά τη μορφή του στον υπέρηχο. Νομίζω στη Β επιπέδου αν θυμάμαι φαίνεται καθαρά.. 

Εύχομαι με το καλό το μωράκι σου!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν το έχετε κάνει, κανονίστε ένα ραντεβού με τον γυναικολόγο σας όπου θα σας εξετάσει για να διαπιστώσει το βαίνειν καλώς της κύησης, και συζητήστε μαζί του οτιδήποτε σας απασχολεί σχετικά. Ακολούθως μπορεί να σας παραπέμψει σε έναν ειδικό περιγεννητικής υγείας, ο οποίος είναι και ο κατάλληλος να σας ακούσει λεπτομερώς, να σας εξηγήσει σχετικά με το ερώτημα σας και να σας καθοδηγήσει περαιτέρω.

 

Μην αφήνετε καμία φοβία να γιγαντώνεται και να σας αποτρέπει από το να ζείτε αισιόδοξα και δημιουργικά την καθημερινότητα σας. Απευθυνθείτε στον κατάλληλο ειδικό και είναι σίγουρο οτι θα βρείτε την βοήθεια που χρειάζεστε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα κορίτσια!! Ήθελα κ εγώ να σας πω το άγχος μου, έχω βέβαια ραντεβού με το γιατρό την επομενη εβδομάδα αλλά ήθελα να ακούσω κ τις δικές σας αποψεις...ειμαι στην 17 εβδομάδα και η κοιλιτσα μ δεν έχει φουσκώσει πολυ (δεν ξέρω αν παιζει ρόλο που είμαι ψηλή οπως μ λένε όλοι μάλλον για να μην με αγχωνουν περισσοτερο) επισης με ρωτάνε όλοι αν καταλαβαίνω το μωρό αλλά δεν το καταλαβαίνω η μάλλον δεν ξέρω τι ακριβώς θα νοιωσω τώρα στην αρχη κ αγχωνομαι μηπως κάτι δεν παει καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Froso Mos είπε:

Καλησπερα κορίτσια!! Ήθελα κ εγώ να σας πω το άγχος μου, έχω βέβαια ραντεβού με το γιατρό την επομενη εβδομάδα αλλά ήθελα να ακούσω κ τις δικές σας αποψεις...ειμαι στην 17 εβδομάδα και η κοιλιτσα μ δεν έχει φουσκώσει πολυ (δεν ξέρω αν παιζει ρόλο που είμαι ψηλή οπως μ λένε όλοι μάλλον για να μην με αγχωνουν περισσοτερο) επισης με ρωτάνε όλοι αν καταλαβαίνω το μωρό αλλά δεν το καταλαβαίνω η μάλλον δεν ξέρω τι ακριβώς θα νοιωσω τώρα στην αρχη κ αγχωνομαι μηπως κάτι δεν παει καλά...

Είναι νωρίς για να αντιληφθεις το μωρο, γύρω στην 20η εβδομάδα γίνονται αισθητά κάποια σκιρτήματα. Ισως το ρωτουν για να ανοιξουν κουβέντα ή από ενδιαφέρον χωρίς να καταλαβαίνουν το άγχος σου.

  Το μέγεθος της κοιλιάς δεν σχετίζεται με την ανάπτυξη του εμβρύου. Κι εγώ δεν ειχα αισθητικά φοβερή αλλαγή μέχρι τον πέμπτο. Όταν ξαπλωνα φαινόταν ένα βουναλακι χαμηλά στην κοιλια. 

  Με το καλό να δεχθείς το μωρακι σου και οτιδήποτε σε απασχολεί μην δισταζεις να επικοινωνεις με τον γιατρό σου! 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Froso Mos said:

Καλησπερα κορίτσια!! Ήθελα κ εγώ να σας πω το άγχος μου, έχω βέβαια ραντεβού με το γιατρό την επομενη εβδομάδα αλλά ήθελα να ακούσω κ τις δικές σας αποψεις...ειμαι στην 17 εβδομάδα και η κοιλιτσα μ δεν έχει φουσκώσει πολυ (δεν ξέρω αν παιζει ρόλο που είμαι ψηλή οπως μ λένε όλοι μάλλον για να μην με αγχωνουν περισσοτερο) επισης με ρωτάνε όλοι αν καταλαβαίνω το μωρό αλλά δεν το καταλαβαίνω η μάλλον δεν ξέρω τι ακριβώς θα νοιωσω τώρα στην αρχη κ αγχωνομαι μηπως κάτι δεν παει καλά...

Ε εντάξει δεν είναι απαραίτητο να το έχεις νιωσει 17η εβδομάδα. Ούτε να έχει φούσκωσει πολύ η κοιλιά είναι απαραίτητο - ανάλογα με τον κάθε σωματοτυπο. Ρώτα όμως τον γιατρό σου ο,τι σε προβληματιζει για να μην αγχώνεσαι. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Froso Mos είπε:

Καλησπερα κορίτσια!! Ήθελα κ εγώ να σας πω το άγχος μου, έχω βέβαια ραντεβού με το γιατρό την επομενη εβδομάδα αλλά ήθελα να ακούσω κ τις δικές σας αποψεις...ειμαι στην 17 εβδομάδα και η κοιλιτσα μ δεν έχει φουσκώσει πολυ (δεν ξέρω αν παιζει ρόλο που είμαι ψηλή οπως μ λένε όλοι μάλλον για να μην με αγχωνουν περισσοτερο) επισης με ρωτάνε όλοι αν καταλαβαίνω το μωρό αλλά δεν το καταλαβαίνω η μάλλον δεν ξέρω τι ακριβώς θα νοιωσω τώρα στην αρχη κ αγχωνομαι μηπως κάτι δεν παει καλά...

Νομίζω πως είναι νωρίς ακόμη για να νιώσεις το μωράκι εγώ άρχισα να το καταλαβαίνω μετά την 20η εβδομάδα,όσο για την κοιλιά μην σε αγχώνει εμένα μέχρι τον 5 δεν φαινότανε καθόλου και πριν γεννήσω ήταν λες και ήμουν 5 μηνών 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Froso Mos είπε:

Καλησπερα κορίτσια!! Ήθελα κ εγώ να σας πω το άγχος μου, έχω βέβαια ραντεβού με το γιατρό την επομενη εβδομάδα αλλά ήθελα να ακούσω κ τις δικές σας αποψεις...ειμαι στην 17 εβδομάδα και η κοιλιτσα μ δεν έχει φουσκώσει πολυ (δεν ξέρω αν παιζει ρόλο που είμαι ψηλή οπως μ λένε όλοι μάλλον για να μην με αγχωνουν περισσοτερο) επισης με ρωτάνε όλοι αν καταλαβαίνω το μωρό αλλά δεν το καταλαβαίνω η μάλλον δεν ξέρω τι ακριβώς θα νοιωσω τώρα στην αρχη κ αγχωνομαι μηπως κάτι δεν παει καλά...

Eιναι νωρις, εισαι πολυ οριακα για να το νιωσεις. Οι δευτεροτοκες και πανω μπορει να το νιωσουν απο την 16η εβδομαδα αλλα στις πρωτοτοκες το συνηθες ειναι γυρω στην 18η-22η εβδομαδα. Τοτε θα αρχισεις να νιωθεις κατι σαν "μπουρμπουληθρες". Οσο περναει ο καιρος θα γινονται στιγμιαια χτυπηματακια, αργοτερα θα το νιωθεις να στριφογυρναει και μετα τον 7ο θα σου δινει κατι δυνατες που θα ταραζονται τα σωθηκα σου :grin:

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι δεύτερη φορά έγκυος και αναρωτιόμουν ποτε νιώσατε πρώτη φορά το μωρό σας στην κοιλιά στην δεύτερη εγκυμοσύνη. Και ποτε φάνηκε η κοιλιτσα σας ; Φάνηκε νωρίτερα από την πρώτη εγκυμοσύνη ; Ισχύει αυτό ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι δεύτερη φορά έγκυος και αναρωτιόμουν ποτε νιώσατε πρώτη φορά το μωρό σας στην κοιλιά στην δεύτερη εγκυμοσύνη. Και ποτε φάνηκε η κοιλιτσα σας ; Φάνηκε νωρίτερα από την πρώτη εγκυμοσύνη ; Ισχύει αυτό ; 

Ναι ισχυει στην συντριπτικη πλειοψηφια. Και σε μενα ισχυσε, μεχρι τον 7ο φαινομουνα σχεδον 2 μηνες μπροστα, εκει καπου στον 7ο αρχισε να επιβραδυνεται η διαφορα και μεχρι να γεννησω νομιζω οτι ειχα μικροτερη κοιλια απο τον πρωτο μου. Επισης, τις περισσοτερες φορες ισχυει οτι στην δευτερη εγκυμοσυνη το νιωθεις νωριτερα το μωρο, λογω του οτι η μητρα ειναι πλεον "ξεχειλωμενη" και μαλακια και οι αισθησεις γινονται πιο ευκολα αντιληπτες. Τον πρωτο τον ενιωσα γυρω στην 16η εβδομαδα και τον 2ο την 14η, αλλα τον ξαναενιωθα πιο σπανια μεχρι να αρχισουν οι καθημερινες αισθητες κινησεις. Η αισθηση των κινησεων εχουν να κανουν με πολλους παραγοντες : λιπος κοιλιας, μεγεθος μωρου, δυναμη μωρου, ειδος κινησης/δραστηριοτητας, παχος μητρας κα.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...