Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάνουμε αυτά που κοροϊδεύαμε;


Έσπερος

Recommended Posts

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Α! Αγαπημένο θέμα! Τα δύο που λούστηκα που υπερασπιζόμουν άκριτα προ παιδιού είναι η μη συγκοίμηση και το μη τάισμα με τηλεόραση. Έφτασε 17 μηνών κοιμόμαστε αγκαλιά και δεν σκοπεύω να το αλλάξω και φυσικά τρώει μεσημεριανό παρέα με διαφημίσεις αλλιώς μπορεί να κοιταζόμαστε αναμετάξυ μας και με το πιάτο για κάνα δίωρο και δεν έχω τόση υπομονή. Επίσης έλεγα ότι θα τρώει άκρως υγιεινά και έκανα τς τς τς όταν έβλεπα παιδάκια να τρώνε ότι βρουν αλλααααα στην προσπάθεια να ακολουθήσω τις διαταγές για διατροφή μιας σκληροπυρηνικής ομάδας στο φβ ήρθα στα όρια μου και πλέον κάνω μια διατροφή που περιλαμβάνει τα πάντα και φυσικά που και που κανένα μπισκοτάκι κουλουράκι κλπ. Τι άλλο. Α ναι, έλεγα δεν θα δει κινητό τάμπλετ κλπ και αφήνω βλέπει κάνα τρίωρο μοιρασμένο την εβδομάδα. Πάνω κάτω αυτά. Πάντως για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται περίτρανα ότι καμία σχέση δεν έχει ο κατά φαντασίαν γονιός με τον πραγματικό. Στροφή σε πολλά 180 μοίρες. Αααα επίσης έλεγα καλά πως δανείζονται ρούχα από άλλα παιδιά εγώ τα θέλω όλα καινούρια και αγορασμένα με το γούστο μου. Τώρα λέω φέρτε ότι έχετε ευχαρίστηση καλοί μου άνθρωποι. :lol: 

κ εγω τα ιδια ελεγα ακριβως . εμεις δεν τρωμε.ακομα με.τηλεοραση γιατι ειναι μικρος αλλα για να τον βαλω να κατσει στο.καρεκλακι μπορω μονο με τραγουδακια στο κινητο. μετα το κλεινω κ τρωει κανονικα αλλα για να λυγισει το ποδι κ να κατσει μονο με το κινητο ή διαφημισεις.

επισης κοιμομαστε μαζι . κ παλευω ακομα να δω πως θα κοιμηθει αλλου. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Επίσης επειδή βλέπω καμία δεν το ανέφερε με τα κινητά τα ταμπλετ κλπ τι κάνετε; εμένα αυτό που με ενοχλεί πολύ είναι αυτό όταν βλέπω τους γονεις να δίνουν τα κινητά στα παιδια για να αφήσουν και λιγο ήσυχους τους γονείς.και είναι κάτι που δεν θέλω με τίποτα να κάνω...

Εμενα ειναι ακομα πολύ μικρή η μπεμπα, μόλις 7μιση μηνων οπότε δεν αποτελω χαρακτηριστικο παράδειγμα.. Βεβαια έχουμε φίλους με τον αντρα μου που για να μη γκρινιαζουν τα παιδια, ακομα και από 4 μηνων, τς βάζουν βιντεακια σ κινητό ή tv για να κάθονται φρονιμα!!!! Δεν θα το κατακρινω, γτ μάλιστα το ενα ζευγάρι ειναι ολομοναχο χωρίς εξωτερική βοήθεια, οποτε εστω και 10 λεπτά ηρεμίας φαντάζομαι είναι πολυτιμα!!! Εγω ωστόσο δηλωνω υπερηφανη που εως τωρα δεν εχει δει η μπεμπα ουτε 1 λεπτό τηλεόραση ή βίντεο σ κινητό... Της βαζω τραγούδια οταν την πιανει υστερία, αλλα γυρναω την οθόνη αναποδα για να μη βλέπει! Επίσης, η τηλεόραση σ σπιτι παίζει μονο οταν κοιμαται ή παιζει απερισκεπτη, ενω συνήθως ειναι κλειατη γτ οι ρναλλαγες χρωματων και φωτεινοτητας της τραβαρι την προσοχή και ψαχνει να δει τηλεόραση... Ιδανικα, θα ηθελα και εγω να δει τγλεοραση γυρωωστα 2-3,αλλα ξερω πως δεν παίζει αυτό το σενάριο!!! Ο αντρας μου είναι πιο χαλαρος σε αυτα! 

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου αφήνει συχνά ανοιχτή τηλεόραση για ειδήσεις ή καποιο ντοκιμαντέρ ή εκπομπή λογου. Στην αρχη γκρίνιαζα συνεχεια οτι δεν πρεπει. Τοτε αρχισε να το βαζει στο mute στις διαφημισεις κ να μην την ξεχνάει αν δεν θελει να δει. ο μικρος δεν ασχολειται. μπορει να γυρισει αν ακουσει μια μουσικη που θα τον εντυπωσιάσει ή καποια περιεργη φωνη. Απο τοτε που παιζει μονος του μπορει να βαλουμε κ κατι στο νετφλιξ που θα χαζεύουμε με διαλειμματα. Δεν εχω δει να κολλαει, ουτε καν ασχολειται. πιο πολυ κολλαει στα βιντεοκλίπ. ισως ειναι θεμα προσεγγισης, επειδη ειναι απλα κατι που υπαρχει στο βαθος κ δεν το χρησιμοποιουμε για να τον ηρεμησουμε. και βεβαια δεν κολλάμε κ εμεις, μπορει να εχει ειδησεις αλλα μιλαμε, σχολιάζουμε, κινούμαστε για δουλειες, δεν δινουμε τοση σημασια. παντως την ωρα του φαγητου επιμενω να ειναι κλειστη γιατι σ εμας εχει το αντιθετο αποτελεσμα: ενω ειναι καλοφαγο παιδι κ συγκεντρωμένο στο φαγητο κ τρωει μονο του, με την τηλεοραση δεν τρωει γιατι τοτε σαν να κολλαει. Παντως γενικα εχω καταλαβει οτι πολλα παιδια ειδαν πρωτη φορα συστηματικα οταν ηρθε το αδερφάκι τους. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Κοίτα να δεις πώς διαφέρει περιοχή από περιοχή. Εμείς που είμαστε σε προάστιο στα όρια της πόλης στην Αθήνα και είμαστε λίγο χωριό, είναι στάνταρ το κέρασμα με χειροποίητα γλυκά σε σχολεία, πάρτυ κλπ. Μέχρι και στο Γυμνάσιο όλο αιτήματα για συμμετοχές σε bazaar ή ετοιμασία μπουφέ για εκδηλώσεις του σχολείου κλπ μας έρχονται και η μία οικογένεια θα φτιάξει σαντουιτσάκια, η άλλη κέικ κλπ. Αφού δεν προλαβαίνω πια και πολύ, και νιώθω ότι είμαι λίγο φάουλ που όλο καταλήγω να πάω απλά τις πορτοκαλάδες.

Στο σχολείο οι καθηγήτριες πάντα φέρνουν χειροποίητα κεράσματα. Έτσι άρχισα κι εγώ τους πειραματισμούς με τα γλυκά. Και ανάλογα με τα κέφια, μπορεί να φέρουν να κεράσουν και για γιορτές ή γενέθλια παιδιών ή συζύγων. Ή αν οι σχεσεις μέσα στο σχολείο είναι σε φάση γενικά ήρεμη και καλή, μπορεί να φέρουν και κανένα κέρασμα χωρίς συγκεκριμένη αφορμή. Έχω ακούσει ότι και στα άλλα σχολεία του νησιού γίνεται το ίδιο και μάλλον υπάρχει και κάποιος άτυπος ανταγωνισμός. Τι κάνουν οι μαμάδες στα πάρτι δεν το έχω διαπιστώσει ακόμα. 

7 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Θα σου απαντήσω σε αυτό το κομμάτι γτ εγω το ανεφερα και το παινευομαι κιολας που το εχω καταφέρει!!! :P

Γιατι εχω ηδη στερηθει πααααρα πολλα αυτον τον εναμιση χρονο (μετραω απο την εγκυμοσύνη)  και δε σκοπεύω να κατσω κλεισμενη μεσα σ σπιτι επειδή το μωρο θα θελει να κοιμηθεί... Αν πειναει, θα φαει εκει που ειμαστε και αν νυσταζει θα κοιμηθει εκει που είμαστε επισης. Δε μου αρέσει που ακουω απο γνωσυους "α δεν πηγαμε γτ τ μωρο ειχε γκρινια/πρέπει να κανει μπανιο/φάει κλπ"... Τα εκανα τς πρωτους μηνες, κοντεψα να μπω στο Δαφνι οποτε αποφάσισα πως τευοιες συμπεριφορες δεν ειναι για εμενα... Παντως μια χαρα φρεσκια ξυπνησε, για την ιστορία... Στην κουνια της πανω απο ωρα εχει κοιμηθει ελαχιστες φορες!!! Το δικο μ παιδι γεννηθηκε χιπισσα! 

Στην ηλικία της μικρής σου κι ο δικόςς μου κοιμόταν σχεδόον με οποισεσδήποτε συνθήκες. Σε γάμο με φουλ μουσική πχ ή σε ταξίδια με πλοίο, έκανε τους ύπνους που έκανε γενικά εκείνη την ώρα στη συνηθισμένη διαρκεια, κι ας είχε φασαρία. Επίσης κοιμόταν σχεδόν οποτεδήποτε στο αυτοκίνητο, οπότε υπήρχε η ευκολία, αν είσαι έξω και χάσει τον ύπνο, να κοιμηθεί μετά στη διαδρομή και κάτι να αναπληρώσει. Εδώ και κάποιους μήνες αυτά έχουν περιοριστεί αρκετά. Και τώρα πια που κάνει έναν μόνο ύπνο, και δεν κοιμάται αν γύρω γύρω έχει κόσμο γιατί θέλει να παρακολουθεί, νιωθω πιο δεσμευμένη. όχι από το μπάνιο και το φαγητό προφανώς, ακόμα κι όταν έτρωγε φρούτα αλεσμένα και θέλαμε να πάμε πρωινή βολτα, απλώς αλλάζαμε τα φρούτα με το γιαούρτι. Τώρα η καλύτερη βόλτα είναι αυτή που θα συμπέσει με φαγητό γιατί έτσι θα απασχοληθεί. Αν σου πω ότι εγώ που όλο το χειμιώνα παρακαλούσα για έξοδο σε καφετέρια, 1-2 φορές έχω αρνηθεί επειδή μας κάλεσαν ξαφνικά και είχε μόλις φάει και ήξερα ότι θα πάμε και θα καταλήξουμε απλώς να κάνουμε βόλτες γύρω γύρω γιατί φυσικά και δεν θα κάτσει στο καρότσι; Αυτό βέβαια μετά το πάσχα που χόρτασα κάπως από κοινωνική ζωή. Γι αυτό με την πείρα που έχω τώρα, λέω: η καλύτερη εποχή για να κάνεις βόλτες, μη σου πω και καμιά εκδρομή,  σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα (αποφεύγοντας προφανώς τον συνωστισμό για λόγους μικροβίων) είναι από νεογέννητο μέχρι 5-6 μηνών. Ούτως ή άλλως θα κοιμάται αρκετά είτε στο αυτοκίνητο είτε στο καρότσι, και να γκρινιάξει το θηλάζεις, είναι σε ηλικία που ικανοποιείται απλά και μόνο με την αγκαλιά, όλα είναι μια χαρά. Μετά αρχίζει και περιπλέκεται το πράγμα. Το μπάνιο πάντως ποτέ δεν κατάλαβα γιατί είναι κάτι τόσο αδιαπραγμάτευτο που να μην μπορεί να χαθεί. Εγώ δεν έχω δει διαφορά στο πώς κοιμήθηκε το παιδί κάποιες φορές που δεν κάναμε μπάνιο, και πέρσι το καλοκαίρι που κάποια βράδια μέναμε πιο αργά, αλλά και τώρα που έτυχαν κάτι ταξίδια επιστροφής με δρομολόγιο που έφτανε όταν είχε ήδη περάσει η ώρα του ύπνου. Αλλά κι εγώ δεν είμαι τρελή με αυτά, εντάξει ήταν όλο το απόγευμα στο καράβι, κοιμήθηκε χωρίς να πλυθεί κ να λουστεί, οκ θα αλλάξω πιτζάμες και σεντόνια την άλλη μέρα, δεν θα πάθει και κάτι!!!! 

 

Αυτό που λέει η @Αννα 35 πάντως κάπου με μπλοκάρει κι εμένα. Δηλαδή σκέφτομαι ότι αν ο άντρας μας πει ότι είναι κουρασμένος, δεν θα τον πιέσουμε να πάμε έξω ή σε ταξίδι. Γιατι να το κάνουμε στο παιδί; Έχω παρατηρήσει ότι ο δικός μου αν είναι να χάσει ημερήσιο ύπνο ή να μείνει έξω το βράδυ παραπάνω για κάτι που γενικά είναι ευχάριστο (ιδίως σε εξωτερικό χώρο), είναι μια χαρά, απλώς ίσως κοιμηθεί με λίγη παραπάνω γκρίνια αλλά μέχρι εκεί. Όταν όμως αναστατώνεται το πρόγραμμα από ταξίδι πχ, και είμαστε στην Αθήνα μακριά από τα παιχνίδια του και κυρίως την άνεση να βγαίνουμε έξω ανά πάσα στιγμή, εκεί η έλλειψη ύπνου του βγαίνει άσχημα με γκρίνια, ακόμα και αφαγία. Και κάπου εκεί μπερδεύομαι για το πώς να το χειριστώ γιατί τελικά αναρωτιέμαι ποιος θα περάσει καλά αν πχ πάρω ένα ήδη τσιτωμένο παιδί, το βάλω στο αυτοκίνητο που ξέρω ότι το σταμάτα ξεκίνα δεν του αρέσει, για να πάω κάπου που θέλω εγώ; ΜΠέρδεμα. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Στο σχολείο οι καθηγήτριες πάντα φέρνουν χειροποίητα κεράσματα. Έτσι άρχισα κι εγώ τους πειραματισμούς με τα γλυκά. Και ανάλογα με τα κέφια, μπορεί να φέρουν να κεράσουν και για γιορτές ή γενέθλια παιδιών ή συζύγων. Ή αν οι σχεσεις μέσα στο σχολείο είναι σε φάση γενικά ήρεμη και καλή, μπορεί να φέρουν και κανένα κέρασμα χωρίς συγκεκριμένη αφορμή. Έχω ακούσει ότι και στα άλλα σχολεία του νησιού γίνεται το ίδιο και μάλλον υπάρχει και κάποιος άτυπος ανταγωνισμός. Τι κάνουν οι μαμάδες στα πάρτι δεν το έχω διαπιστώσει ακόμα. 

Στην ηλικία της μικρής σου κι ο δικόςς μου κοιμόταν σχεδόον με οποισεσδήποτε συνθήκες. Σε γάμο με φουλ μουσική πχ ή σε ταξίδια με πλοίο, έκανε τους ύπνους που έκανε γενικά εκείνη την ώρα στη συνηθισμένη διαρκεια, κι ας είχε φασαρία. Επίσης κοιμόταν σχεδόν οποτεδήποτε στο αυτοκίνητο, οπότε υπήρχε η ευκολία, αν είσαι έξω και χάσει τον ύπνο, να κοιμηθεί μετά στη διαδρομή και κάτι να αναπληρώσει. Εδώ και κάποιους μήνες αυτά έχουν περιοριστεί αρκετά. Και τώρα πια που κάνει έναν μόνο ύπνο, και δεν κοιμάται αν γύρω γύρω έχει κόσμο γιατί θέλει να παρακολουθεί, νιωθω πιο δεσμευμένη. όχι από το μπάνιο και το φαγητό προφανώς, ακόμα κι όταν έτρωγε φρούτα αλεσμένα και θέλαμε να πάμε πρωινή βολτα, απλώς αλλάζαμε τα φρούτα με το γιαούρτι. Τώρα η καλύτερη βόλτα είναι αυτή που θα συμπέσει με φαγητό γιατί έτσι θα απασχοληθεί. Αν σου πω ότι εγώ που όλο το χειμιώνα παρακαλούσα για έξοδο σε καφετέρια, 1-2 φορές έχω αρνηθεί επειδή μας κάλεσαν ξαφνικά και είχε μόλις φάει και ήξερα ότι θα πάμε και θα καταλήξουμε απλώς να κάνουμε βόλτες γύρω γύρω γιατί φυσικά και δεν θα κάτσει στο καρότσι; Αυτό βέβαια μετά το πάσχα που χόρτασα κάπως από κοινωνική ζωή. Γι αυτό με την πείρα που έχω τώρα, λέω: η καλύτερη εποχή για να κάνεις βόλτες, μη σου πω και καμιά εκδρομή,  σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα (αποφεύγοντας προφανώς τον συνωστισμό για λόγους μικροβίων) είναι από νεογέννητο μέχρι 5-6 μηνών. Ούτως ή άλλως θα κοιμάται αρκετά είτε στο αυτοκίνητο είτε στο καρότσι, και να γκρινιάξει το θηλάζεις, είναι σε ηλικία που ικανοποιείται απλά και μόνο με την αγκαλιά, όλα είναι μια χαρά. Μετά αρχίζει και περιπλέκεται το πράγμα. Το μπάνιο πάντως ποτέ δεν κατάλαβα γιατί είναι κάτι τόσο αδιαπραγμάτευτο που να μην μπορεί να χαθεί. Εγώ δεν έχω δει διαφορά στο πώς κοιμήθηκε το παιδί κάποιες φορές που δεν κάναμε μπάνιο, και πέρσι το καλοκαίρι που κάποια βράδια μέναμε πιο αργά, αλλά και τώρα που έτυχαν κάτι ταξίδια επιστροφής με δρομολόγιο που έφτανε όταν είχε ήδη περάσει η ώρα του ύπνου. Αλλά κι εγώ δεν είμαι τρελή με αυτά, εντάξει ήταν όλο το απόγευμα στο καράβι, κοιμήθηκε χωρίς να πλυθεί κ να λουστεί, οκ θα αλλάξω πιτζάμες και σεντόνια την άλλη μέρα, δεν θα πάθει και κάτι!!!! 

 

Αυτό που λέει η @Αννα 35 πάντως κάπου με μπλοκάρει κι εμένα. Δηλαδή σκέφτομαι ότι αν ο άντρας μας πει ότι είναι κουρασμένος, δεν θα τον πιέσουμε να πάμε έξω ή σε ταξίδι. Γιατι να το κάνουμε στο παιδί; Έχω παρατηρήσει ότι ο δικός μου αν είναι να χάσει ημερήσιο ύπνο ή να μείνει έξω το βράδυ παραπάνω για κάτι που γενικά είναι ευχάριστο (ιδίως σε εξωτερικό χώρο), είναι μια χαρά, απλώς ίσως κοιμηθεί με λίγη παραπάνω γκρίνια αλλά μέχρι εκεί. Όταν όμως αναστατώνεται το πρόγραμμα από ταξίδι πχ, και είμαστε στην Αθήνα μακριά από τα παιχνίδια του και κυρίως την άνεση να βγαίνουμε έξω ανά πάσα στιγμή, εκεί η έλλειψη ύπνου του βγαίνει άσχημα με γκρίνια, ακόμα και αφαγία. Και κάπου εκεί μπερδεύομαι για το πώς να το χειριστώ γιατί τελικά αναρωτιέμαι ποιος θα περάσει καλά αν πχ πάρω ένα ήδη τσιτωμένο παιδί, το βάλω στο αυτοκίνητο που ξέρω ότι το σταμάτα ξεκίνα δεν του αρέσει, για να πάω κάπου που θέλω εγώ; ΜΠέρδεμα. 

Καταρχας ολες μ οι αναφορές και οι συγκρισεις ειναι για παιδιά στην ηλικια της μπεμπας μου... Για τα μεγαλυτερα παιδια (εναμιση με 2 ετη, θεωρω μεγαλη ταλαιπωρία για το γονιο την εξοδο εκτος σπιτιού γτ πολυ απλα δεν ατρωνουν κ#λο κατω)... 

Οταν λεω να βγουμε εξω ανεξαρτητως προγραμματος παιδιου, δεν εννοώ να ειμαστε καθε μερα σε ροκ καφετέρια και γυρναμε με τς ωρες.. Εγω προσωπικα δεν το αντέχω ουτε η ιδια... Αλλα θεωρώ πως με μια φορα σ 10-15 μερες δεν θα παθει κατι.. Δεν ξερω... Αυτο ηταν μια αποψη που ειχα παντα και εξακολουθώ να την εχω καινυωρα με τ; παιδι... Οι υπερπροστατευτισμοι δεν είναι του στυλ μου! 

Πχ ειχα μια συζήτηση με μια φίλη εχθες. Το περασμενο σ/κ παντρευοταν μια πολυ παλια της φιλη, ηταν μαζι απο 18 χρονων σ σχολη.. Το παιδακι της φιλης μ ειναι στην ηλικια της δικιας μ να πω και μένουν Εύβοια, πράγμα που σημαίνει κανα 2ωρο ταξίδι... Τεσπα, ο μικρός κολλάει γασ/δα και εκανε μερικές  διαρροιες.. Οκ δε χάθηκε ο κόσμος.. Ειχε την επιλογή να τον αφήσει στη μαμά ή την πεθερα της λιγες ωρες και να μην λείψει απο την σημαντική μέρα της φίλης της.. Αντιθετα, αυτη επειδή λεει στεναχωριοταν δεν πηγε πουθενά.. Εγω αυτο πχ το θεωρω υπερβολη.. Τα παιδιά απο τη μερα που γεννιούνται μέχρι τη μερα που θα φύγουν από το σπίτι κατι θα εχουν.. Θα σταμαυησω την κοινωνική μου ζωη για μικρό πράγματα?? Αλλο ενας πυρετός, αλλο η γκρινια και κατι μικρό.. Βεβαια ξαναλεω αυτη ειναι η άποψη μου.. Δεν περιμένω προφανως να τη συμμεριζονται ολοι... 

Παντως @Έσπερος και εμενα αν με επαιρνες απο το νησι και με εφερνες να κλειστω μεσα στην Αθηνα, μεσα ατη γκρινια θα ημουν!!! Καθιστε εκει που ειστε καλε!!! Εδω προσπαθουμε εμεις να φύγουμε!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Αλλα θεωρώ πως με μια φορα σ 10-15 μερες δεν θα παθει κατι.

Εγώ αυτά θεωρώ ότι είναι απλά. Το παιδί σου το ξέριες περίπου. Μπορείς να κα΄νεις μια δοκιμή. Αν δεν του αρέσει, και μιλάμε απλά για μια έξοδο σε καφετέρια που απλούστατα τα μαζεύεις και φεύγεις, δεν το ξαναδοκιμάζεις για λίγο καιρό. Τώρα αν ξέρεις ότι το παιδί σου κλαίει στο αυτοκίνητο υποθέτω δεν ξεκινάς για οδικό ταξίδι Αθήνα = Θεσσαλονίκη. 

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Καταρχας ολες μ οι αναφορές και οι συγκρισεις ειναι για παιδιά στην ηλικια της μπεμπας μου... Για τα μεγαλυτερα παιδια (εναμιση με 2 ετη, θεωρω μεγαλη ταλαιπωρία για το γονιο την εξοδο εκτος σπιτιού γτ πολυ απλα δεν ατρωνουν κ#λο κατω)... 

Ναι γι αυτό λέω ότι η ηλικία σας ακόμαη είναι οριακά καλή. ΓΙα πιο μετά θέλει επιλογή του μέρους ώστε να έχει ερεθίσματα χωρίς να ξεπατωθείς εσύ. Αν είναι να πάνε κάπου οι δυο γονείς και τελικά να κάτσουν χωρια όλη την ώρα γιατί θα τρέχουν εναλλάξ με το παιδί, ας πάνε κατευθείαν κάπου αλλού που θα είναι μόνο για το παιδί ή ας βγούνε με κόσμο ώστε να υπάρχει και παρέα. Εμείς γι αυτό βγαίνουμε κυρίως σε ώρα που θα φάει. Δλδ κ για καφέ μεσημεριανό πχ θα παρουμε μαζί το φαγητό του κ εμπλουτισμένη μερίδα μάλιστα με πράγματα που θα μπορεί να τα φάει με τα χέρια χωρίς να γίνει χάλια ώστε να μη βαριέται, και θα πάμε κ κάπου που να έχει θέα, να χαζεύει ας πούμε τη θάλασσα. Αλλιώς να κάτσει δεμένος στο καρότσι ή σε έναν καναπέ μιας καφετέριας, δεν υπάρχει περίπτωση και δεν το δοκιμάζω. 

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Τεσπα, ο μικρός κολλάει γασ/δα και εκανε μερικές  διαρροιες.. Οκ δε χάθηκε ο κόσμος.. Ειχε την επιλογή να τον αφήσει στη μαμά ή την πεθερα της λιγες ωρες και να μην λείψει απο την σημαντική μέρα της φίλης της.. Αντιθετα, αυτη επειδή λεει στεναχωριοταν δεν πηγε πουθενά.. Εγω αυτο πχ το θεωρω υπερβολη.. Τα παιδιά απο τη μερα που γεννιούνται μέχρι τη μερα που θα φύγουν από το σπίτι κατι θα εχουν.. Θα σταμαυησω την κοινωνική μου ζωη για μικρό πράγματα?? Αλλο ενας πυρετός, αλλο η γκρινια και κατι μικρό.. Βεβαια ξαναλεω αυτη ειναι η άποψη μου.. Δεν περιμένω προφανως να τη συμμεριζονται ολοι... 

Θα φας ξύλο μ αυτό που έγραψες!  χαχαχαχα!  πριν κάνω παιδί σίγουρα θα έλεγα τα ίδια. Τώρα δεν ξέρω. Σκέφτομαι ότι ένα παιδάκι άρρωστο μπορεί να μη θέλει να φάει πχ να προτιμά να θηλάζει κ αν του λέίψει η μαμά του να αναστατωθεί πολύ. Βασικά σε μία τέτοια περίπτωση, κ αν η κατάσταση δεν απαγόρευε ταξίδι, θα προτιμούσα να το πάρω μαζί μου κι ας εμφανιζόμουν στο γάμο μόνο για 5 λεπτά, και να έμενε μετά στο αυτοκίνητο ο ένας από τους δυο γονείς λίγο ν α το παρηγορήσει, κ βλέποντας κ κάνοντας. Ο άντρας μου όμως αν πάθει κάτι ο μικρός πε΄φτει να πεθάνει από τη στενοχώρια. Εκείνος πραγματικά δεν θα είχε όρεξη να κάνει τίποτα σε τέτοια περίπτωση. 

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Παντως @Έσπερος και εμενα αν με επαιρνες απο το νησι και με εφερνες να κλειστω μεσα στην Αθηνα, μεσα ατη γκρινια θα ημουν!!! Καθιστε εκει που ειστε καλε!!! Εδω προσπαθουμε εμεις να φύγουμε!!! 

Εντάξει λογικό είναι αυτό. Αλλά αυτό είναι άλλη μεγάλη πονεμένη ιστορία. Κάποιες φορές πρέπει να πάει και στην Αθήνα και ίσως κάποιες από αυτές να είναι και καλοκαίρι, τι να κάνουμε. Άσε γιατί κοντεύει και η περίοδος διακοπων, μην αναζωπυρώσω το θέμα διακοπές στον παππού κ τη γιαγιά!!!!!

 

Just now, erin0000 είπε:

Όχι ότι σνομπάρω τα μανταρίνια, αλλά αυτά τα πολύ επιτηδευμένα κεράσματα που από πίσω κρύβεται ολόκληρος σχεδιασμός, δεν με βρίσκουν σύμφωνη.  Κερνάς κάτι που αρέσει στα παιδάκια και τελείωσε. Δεν κερνάς κάτι που αρέσει σε εσένα και προσπαθείς να πείσεις και τους άλλους.

Η αλήεθια είναι ότι αυτά που διαβάζω βλέπω ότι έχουν μια αυταρέσκεια από την πλευρά των μαμάδων που τα φτιάχνουν. Δεν ξέρω αν τα φτιάχνουν για να χαρούν τα παιδάκια ή για να φανούν στις άλλες μαμάδες. Αλλά είναι κ θέμα ηλικίας. Σε ένα μικρό ίσως αν του δώσεις φρούτο θα χαρεί απλά κ μόνο γιατί του δίνεις φαγητό. Τα πιο μεγάλα σίγουρα θα περιμένουν γλυκό. Εμένα με ενοχλεί η ενοχοποίηση μιας απλής κοινωνικής συνήθειας. Βέβαια θα με ενοχλούσε κ να ξέρεις πχ ότι υπάρχουν 2-3 παιδάκια με αλλεργία σε γαλα ή ξηρούς καρπούς κ να μην το υπολογίσεις. Αλλά αν είναι κάτι τόσο απλό να γίνεται περίπλοκο, ε τότε ας μην κεράσεις στον παιδικό. Κάνε πάρτι για λίγους φίλους και δώσει ό,τι θες!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η αλήεθια είναι ότι αυτά που διαβάζω βλέπω ότι έχουν μια αυταρέσκεια από την πλευρά των μαμάδων που τα φτιάχνουν. Δεν ξέρω αν τα φτιάχνουν για να χαρούν τα παιδάκια ή για να φανούν στις άλλες μαμάδες. Αλλά είναι κ θέμα ηλικίας. Σε ένα μικρό ίσως αν του δώσεις φρούτο θα χαρεί απλά κ μόνο γιατί του δίνεις φαγητό. Τα πιο μεγάλα σίγουρα θα περιμένουν γλυκό. Εμένα με ενοχλεί η ενοχοποίηση μιας απλής κοινωνικής συνήθειας. Βέβαια θα με ενοχλούσε κ να ξέρεις πχ ότι υπάρχουν 2-3 παιδάκια με αλλεργία σε γαλα ή ξηρούς καρπούς κ να μην το υπολογίσεις. Αλλά αν είναι κάτι τόσο απλό να γίνεται περίπλοκο, ε τότε ας μην κεράσεις στον παιδικό. Κάνε πάρτι για λίγους φίλους και δώσει ό,τι θες!!!!!!!!!!!! 

Εγω ειμαι της αποψης για να μην σκαω εγω πολυ το κεφαλι μου, ρωτας και ακολουθεις...Ρωτας την δασκαλα τι γινεται με γιορτες? κερναμε ? τι κερναμε? Σου λεει, κανεις αυτο που σου πει...τελος!!!! Ολοι ειναι ευχαριστημενοι!

 

Μου επιτρεπεται να θεσω ενα ερωτημα γρηγορο? Ακουσα στο δημοτικο της περιοχης μας οτι οι δασκαλοι λενε αν καποιο παιδακι κανει γενεθλια, πρεπει να καλεσει ολους τους συμμαθητες του αλλιως κανεναν...Ποια η γνωμη σας σε αυτο?Σας εχει τυχει?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Μου επιτρεπεται να θεσω ενα ερωτημα γρηγορο? Ακουσα στο δημοτικο της περιοχης μας οτι οι δασκαλοι λενε αν καποιο παιδακι κανει γενεθλια, πρεπει να καλεσει ολους τους συμμαθητες του αλλιως κανεναν...Ποια η γνωμη σας σε αυτο?Σας εχει τυχει?

Δεν ξέρω απ΄ αυτά αλλά δεν είναι δουλειά του δασκάλου αυτό σε καμία περίπτωση!!! Έλεος, κουμάντο στην κοινωνική ζωή της κάθε οικογένειας θα κάνει; Αυτό που θα έλεγα εγώ είναι να φροντίσει η οικογένεια οι προσκλήσεις να γίνουν με διακριτικότητα ώστε να μην στενοχωρηθούν κάποια παιδάκια. Εχω ακούσει πχ ότι έχει τύχει να δώσουν σε νηπιαγωγό τις προσκλήσεις για να τις μοιράσει σε όσους γονείς ήταν τα παιδιά τους καλεσμένα. Εκεί ως παιδαγωγός πιστεύω ότι θα αρνιόμουν. Θα έλεγα ότι δεν γίνεται να έχει εμπλοκή το σχολείο σε κάτι τέτοιο, ας βρει τρόπο ο γονιός να ενημερώσει αυτούς που θέλει. 

Just now, Fenia27 είπε:

Εγω ειμαι της αποψης για να μην σκαω εγω πολυ το κεφαλι μου, ρωτας και ακολουθεις...Ρωτας την δασκαλα τι γινεται με γιορτες? κερναμε ? τι κερναμε? Σου λεει, κανεις αυτο που σου πει...τελος!!!! Ολοι ειναι ευχαριστημενοι!

ΑΥτό ισχύει. Εξάλλου σε περιοχές που υπάρχει ποικιλία επιλογών οι γονείς που έχουν πολύ έντονες απόψεις επιλέγουν σταθμό και με κριτήριο τη διατροφική πολιτική οπότε λογικά καλυπτεσαι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fenia27 είπε:

Μου επιτρεπεται να θεσω ενα ερωτημα γρηγορο? Ακουσα στο δημοτικο της περιοχης μας οτι οι δασκαλοι λενε αν καποιο παιδακι κανει γενεθλια, πρεπει να καλεσει ολους τους συμμαθητες του αλλιως κανεναν...Ποια η γνωμη σας σε αυτο?Σας εχει τυχει?

 

Μου φαίνεται για περίπτωση ράδιο-αρβύλας. Δεν ανακατεύεται ο δάσκαλος στο ποιους θα καλέσεις. Θα ανακατευτεί αν του πεις να μοιράσει προσκλήσεις στην τάξη. Και εκεί θα πει (και σωστά θα κάνει) πως είτε θα μοιράσω προσκλήσεις σε όλους, είτε μην μου δώσετε καθόλου.

Είναι μερικές μαμάδες που θέλουν ο δάσκαλος να μοιράζει τις προσκλήσεις αντί να τις δώσουν οι ίδιες σε όσους θέλουν.

 

Εμάς δεν συνηθίζεται στο σχολείο μας έτσι κι αλλιώς να καλεί κάποιος όλη την τάξη. Δεν γίνονται τέτοια πάρτυ και συμφωνώ απόλυτα. Ούτε εγώ είχα σκοπό να καλέσω 25 παιδιά, εκ των οποίων με τα μισά δεν κάνουν παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα με χαλούσε καθόλου να μην επιτρέπονται τα κεράσματα στο σχολείο, ούτε γλυκά ούτε φρούτα (αν έλεγα στα δικά μου να πάνε φρούτα νομίζω ακόμη θα γελάγανε)!

Εγώ πάντως (καλό / κακό) τους έχω πει να μην τρώνε αυτά που τους δίνουν για κέρασμα, ειδικά τώρα με τις ζέστες πάνε και τους δίνουν κάτι σοκολατένια που έχουν λιώσει εντωμεταξύ. Τεσπα, αν θέλανε σώνει και καλά να δώσουν ένα κέρασμα στο σχολείο ας ήταν κάτι σε μολυβάκι, γόμα, αυτοκόλλλητα, κάτι οικονομικό σαν δωράκι, δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα από τα φαγώσιμα πάντως το προτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Προσωπικά δεν θα με χαλούσε καθόλου να μην επιτρέπονται τα κεράσματα στο σχολείο, ούτε γλυκά ούτε φρούτα (αν έλεγα στα δικά μου να πάνε φρούτα νομίζω ακόμη θα γελάγανε)!

Εγώ πάντως (καλό / κακό) τους έχω πει να μην τρώνε αυτά που τους δίνουν για κέρασμα, ειδικά τώρα με τις ζέστες πάνε και τους δίνουν κάτι σοκολατένια που έχουν λιώσει εντωμεταξύ. Τεσπα, αν θέλανε σώνει και καλά να δώσουν ένα κέρασμα στο σχολείο ας ήταν κάτι σε μολυβάκι, γόμα, αυτοκόλλλητα, κάτι οικονομικό σαν δωράκι, δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα από τα φαγώσιμα πάντως το προτιμώ.

 

Εγώ είμαι υπέρ του κλασσικού κεράσματος, κατά προτίμηση από ζαχαροπλαστείο, συσκευασμένο και με πρόβλεψη όπως λες για τη ζέστη. Εάν έχει 30 βαθμούς δεν θα πας σοκολάτα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

κέραςμα στο σχολείο ας ήταν κάτι σε μολυβάκι, γόμα, αυτοκόλλλητα, κάτι οικονομικό σαν δωράκι, δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα από τα φαγώσιμα πάντως το προτιμώ.

Αυτο εγω να σου πω την αληθεια δεν το καταλαβαινω! το κερασμα ειναι φαγώσιμο παραδοσιακα, το αλλο ειναι δωρο! επισης δεν καταλαβαίνω γιατι να κανεις δωρο σε οσους ερχονται το παρτι σου. υποτίθεται ότι εσύ προσφέρεις τον χώρο κ το κέρασμα κ οργανώνεις την διασκέδαση. αυτες οι μόδες μου φαινεται ειναι η χαρα των σαβουρομαγαζων τυπου τζ****. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Αυτο εγω να σου πω την αληθεια δεν το καταλαβαινω! το κερασμα ειναι φαγώσιμο παραδοσιακα, το αλλο ειναι δωρο! επισης δεν καταλαβαίνω γιατι να κανεις δωρο σε οσους ερχονται το παρτι σου. υποτίθεται ότι εσύ προσφέρεις τον χώρο κ το κέρασμα κ οργανώνεις την διασκέδαση. αυτες οι μόδες μου φαινεται ειναι η χαρα των σαβουρομαγαζων τυπου τζ****. 

 

για κέρασμα στο σχολείο δεν συζητάμε? :confused: ή είμαι εκτός θέματος?

αν συζητάμε για κέρασμα στο σχολείο εγώ και να μην πηγαίνανε καθόλου τα παιδιά δεν θα με ένοιαζε, αν συζητάμε για κέρασμα σε πάρτυ σε σπίτι ναι εκεί εννοείται ότι είμαι υπέρ του γλυκού, αν συζητάμε για δωράκια που δίνουν μετά το πάρτυ εκεί δεν έχω δώσει ποτέ μου είμαι κατά.. σορρυ αλλά δεν έχω διαβάσει όλα τα post οπότε είναι πιθανό αλλά να λέτε άλλα να απαντάω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elenip είπε:

 

για κέρασμα στο σχολείο δεν συζητάμε? :confused: ή είμαι εκτός θέματος?

αν συζητάμε για κέρασμα στο σχολείο εγώ και να μην πηγαίνανε καθόλου τα παιδιά δεν θα με ένοιαζε, αν συζητάμε για κέρασμα σε πάρτυ σε σπίτι ναι εκεί εννοείται ότι είμαι υπέρ του γλυκού, αν συζητάμε για δωράκια που δίνουν μετά το πάρτυ εκεί δεν έχω δώσει ποτέ μου είμαι κατά.. σορρυ αλλά δεν έχω διαβάσει όλα τα post οπότε είναι πιθανό αλλά να λέτε άλλα να απαντάω..

ναι βασικά για σχολείο λέμε απλώς θεώρησα συναφές να πω για τα αναμνηστικά των παρτι! 

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2019 at 12:39 PM, Έσπερος said:

Χθες πήγαμε να χαιρετήσουμε μια κυρία που παραθερίζει τα καλοκαίρια σε ένα από τα γειτονικά σπίτια. Χάρηκε πολύ που είδε τον μικρό και μας έδωσε ένα πακέτο γεμιστά μπισκότα για κέρασμα, οπότε της είπα ότι ευχαριστούμε πολύ αλλά δεν δίνω ακόμα ζάχαρη και γλυκά. Εξεπλάγη και άρχισα βλακωδώς να απολογούμαι για οικογενειακό ιστορικό διαβήτη κλπ αντί να πω απλά ότι το απαγορεύει ο γιατρός, αλλά το θέμα μας δεν είιναι αυτό. Είναι ότι συνειδητοποίησα πως παλιά κορόιδευα τις μαμάδες που τρελαίνονται μην τυχόν φάει γλυκό το παιδί τους. Και μετά σκέφτηκα ότι κάνω πολλά πράγματα από αυτά που παλιά κορόιδευα. 

 

Για παράδειγμα: 

- θεωρούσα αξιολύπητο να βλέπω μια οικογένεια σε μια έξοδο και τα παιδάκια να φωνάζουν συνέχεια "μαμά μαμά" για ό,τι θέλουν, ενώ ο μπαμπάς είναι παρών. Εννοείται ότι ισχύει στη δική μας οικογένεια. 

- εξίσου αξιολύπητο θεωρούσα να ακούω μαμάδες να λένε ότι ακόμα και στην τουαλέτα έρχεται το παιδί μαζί τους. Φυσικά και μου συμβαίνει κάποιες φορές ακόμα κι όταν είναι ο άντρας μου στο σπίτι. Δεν το έκανα συνειδητά όμως, όταν ήταν πιο μικρός τον έβαζα στην κούνια με ένα παιχνιδάκι και αν δεν ήθελε προτιμούσα να κρατηθώ μέχρι μια προσφορότερη στιγμή. Τώρα πηγαίνω και αν δεν με ακολουθήσει σε λίγα δευτερόλεπτα, ανησυχώ για το τι μπορέι να κάνει. 

- κορόιδευα αυτούς που δεν αφήνουν τα παιδιά στους παππούδες ενώ τώρα λόγω συνθηκών, το παιδί δεν έχει τέτοια εξοικείωση ώστε να μείνει μαζί τους παρά μόνο αν είναι κάποια μεγάλη ανάγκη και για λίγη ώρα. Αν οι συνθήκες μας ήταν αλλιώς και μέναμε κοντά τους και είχε άλλη άνεση πιστεύω ότι θα τον άφηνα κάποιες φορές αν και δεν είμαι σίγουρη για τον άντρα μου (παρόλο που άλλα έλεγε πριν). 

- κορόιδευα τους γονείς που δεν πηγαίνουν κάπου επειδή είναι εκτός ωραρίου του παιδιού. Εννοείται ότι τώρα δεν θελω να αλλάξει τίποτα στο πρόγραμμα ούτε καν στον ημερήσιο ύπνο, εκτός αν είναι για κάτι που αξίζει τον κόπο όπως μια γιορτή, μια εκδρομή κλπ. Ο άντρας μου είναι πολύ πιο χαλαρός στον ημερήσιο ύπνο αλλά στον νυχτερινό συμφωνούμε. 

- έλεγα ότι δεν θα γίνουμε μίζεροι να τα θεωρούμε όλα βουνό και θα πηγαίνουμε παντού με το παιδί χωρίς να σκεφτόμαστε αν θα είναι δύσκολο κλπ. Αυτό εν μέρει το τηρούμε. Απλώς είμαστε σχολαστικοί στην επιλογή μέρους (να έχει χώρο για καρότσι, περπάτημα, παιχνίδι κλπ και να μην καπνίζουν). Δεν έχουμε θέμα με τα ταξίδια ούτε τις εκδρομές και γενικά οτιδήποτε είναι σε εξωτερικό χώρο. Παραείμαστε μίζεροι όμως στις μετακινήσεις στην Αθήνα και τις επισκέψεις, κι αυτό εξαιτίας του άντρα μου και αυτό είναι που δεν μου αρέσει, εκεί σκέφτομαι με μια πικρία πως όποιος είχε ηχογραφήσει παλιά σχόλια για άλλες οικογένεις έχει κάθε δικαίωμα να μας τα τρίψει στη μούρη μαζί με μούτζα. 

 

Εσείς έχετε πιάσει τον εαυτό σας να κάνει πράγματα που κορόιδευε όταν έβλεπε να τα κάνουν άλλες οικογένειες; 

 

 

Καλέ τώρα διάβασα το αρχικό σου μήνυμα, καταρχάς να πω ότι όποιος κοροιδευει τον άλλον κοροιδεύει τον ευατό του :mrgreen:

Και επίσης: εκεί που ήσουν ήμουνα και εδώ που είμαι θα έρθεις, τουτέστιν μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μην λες! :)

Just now, Έσπερος said:

ναι βασικά για σχολείο λέμε απλώς θεώρησα συναφές να πω για τα αναμνηστικά των παρτι! 

 

Καθόλου δεν μου αρέσουν, δεν το έχω κάνει ποτέ, το κάνουν συχνά όμως στον κύκλο μου. Μία μόδα που θεωρώ πως φθίνει όμως!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ναι βασικά για σχολείο λέμε απλώς θεώρησα συναφές να πω για τα αναμνηστικά των παρτι! 

 

Α να κάτι που κορόιδευα και τελικά το κάνω... 

 

Πριν κάνω παιδιά ή όταν τα δικά μου ήταν μωρά, αυτό έλεγα και εγώ. Τι συνήθειο είναι αυτό, τι σαβούρες κτλ... 

Ε μετά άρχισα να το κάνω, γιατί τελικά δεν είναι τόσο κακό. Απλώς δεν κάθομαι να κάνω υπερπαραγωγές όπως ορισμένες μανάδες. Δίνω κάτι χρήσιμο, οικονομικό χωρίς να είναι σαβούρα και το στολίζω με καραμελίτσες-ζελεδάκια... Ε κάνουν πολλή χαρά ειδικά τα μικρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Εγώ είμαι υπέρ του κλασσικού κεράσματος, κατά προτίμηση από ζαχαροπλαστείο, συσκευασμένο και με πρόβλεψη όπως λες για τη ζέστη. Εάν έχει 30 βαθμούς δεν θα πας σοκολάτα...

 

 

Βρε κοριτσια, τα σχολεία εχουν ψυγείο πλεον... Αν ενημερωθει η δασκαλα μπορεί να μεριμνησει για να μην  λιωσει το γλυκο... 

Για τα αναμνηστικά των παρτυ, εμενα παντως σαν παιδί πολυ μ ατεσαν!!! Θυμαμαι χαρα που καναμε!!! Οποτε σκοπεύω να το κανω και εγω οταν με το καλο αρχισουμε τα παρτυ γενεθλίων της μπεμπας!!! :) 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Θα φας ξύλο μ αυτό που έγραψες!  χαχαχαχα!  πριν κάνω παιδί σίγουρα θα έλεγα τα ίδια. Τώρα δεν ξέρω. Σκέφτομαι ότι ένα παιδάκι άρρωστο μπορεί να μη θέλει να φάει πχ να προτιμά να θηλάζει κ αν του λέίψει η μαμά του να αναστατωθεί πολύ. Βασικά σε μία τέτοια περίπτωση, κ αν η κατάσταση δεν απαγόρευε ταξίδι, θα προτιμούσα να το πάρω μαζί μου κι ας εμφανιζόμουν στο γάμο μόνο για 5 λεπτά, και να έμενε μετά στο αυτοκίνητο ο ένας από τους δυο γονείς λίγο ν α το παρηγορήσει, κ βλέποντας κ κάνοντας. Ο άντρας μου όμως αν πάθει κάτι ο μικρός πε΄φτει να πεθάνει από τη στενοχώρια. Εκείνος πραγματικά δεν θα είχε όρεξη να κάνει τίποτα σε τέτοια περίπτωση

Αχαχχαχαχαχα 

Για αυτο ειπα πως ειναι η δικη μ αποψη και γνωμη!! Ειμαι λιγο πιο bitch σε τέτοια θεματα, για αυτό και εκφραζω τετοιες αποψεις, αλλα οκ δεχομαι οτι ο αλλος δεν το βλέπει ετσι, χωρίς ομως να το κατανοω.. Δηλαδη αν ημουν εγω στη θεση της νυφης θα μ κακοφαινοταν... Τεσπα, περι ορέξεως, κολοκυθοπιτα!!! 

Για το θέμα του ταξιδιού που αναφέρεις πιο πανω δεν θα με εμποδιζς το οτι θα εκλαιγε το μωρο στο καρεκλακι... Θα φροντιζα απλα να ειναι πολυ κουρασμενη την ωρα τ ταξιδιου ετσι ωστε να κοιμαται ξερη και να μην μ παρει τα αυτια με τς τσιριδες :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δηλαδη αν ημουν εγω στη θεση της νυφης θα μ κακοφαινοταν...

 

Μια γυναικα που εγινε πρωτη φορα μαμα και εχει μικρο μωρακι, εχει επισης μια πιο ευαισθητη ψυχολογια...Δηλαδη μονο για το χατιρι μια φιλης που παντρευται (οκ νταξει σημαντικο) η οποια σιγουρα θα ειναι απασχολημενη και θα παντρευτει ουτως η αλλως (μπορει ουτε καν να προσεξει οτι η φιλη της λειπει μεσα στην αναμπουμπουλα)...οχι δεν θα χαλουσα την ηρεμια μου και δεν θα εβαζα τον εαυτο μου στην πιεση αυτη ουτε και εγω...Στην τελικη, καθε φιλια στηριζεται στην ειλικρινεια και στην κατανοηση...Καθε φιλος περιμενεις να σε σεβαστει οταν η ψυχολογια σου ειναι τοσο ευαισθητη! Αν οχι, μονο εγωισμος προκυπτει απο το παραπανω..."κοιτα εγω παντρευομαι! εγω θελω αυτη να ερθει! τι σαν το παιδι ηταν αρρωστο και αυτη στεναχωριεται! εγω θελω αυτη να βαλει τα καλα της και να μου χαμογελα καθως παω στην εκκλησια! "  τι ωραια φιλια ρε παιδι μου...γεματη αγαπη, κατανοηση και σεβασμο...

 

Ωραιες οι κοινωνικες υποχρεωσεις...Οταν καποιος κανει οικογενεια και παιδια πολλα αλλαζουν στη ζωη του...και αυτο δεν θα επρεπε να παρεξηγειται απο κανεναν..πολλες φορες τα παιδια γινονται δικαιολογια, πολλες φορες επισης τα παιδια δημιουργουν συνθηκες μεσα σε μια οικογενεια και στην ψυχολογια μιας γυναικας που απλα ειναι η αληθεια...Χαιρομαι για της γυναικες που κατακτουν την κοινωνικη τους συναναστροφη και δεν τους ειναι δυσκολο να αποχωριστουν τα βρεφη και νηπια τους...Αλλα υπαρχει και κοσμος που ζοριζεται να το κανει και η κοινωνικη του ζωη απλα εκεινη την στιγμη δεν τους νοιαζει τοσο οσο να ειναι κοντα στο παιδι!!! Δεν χανουν κατι αυτες οι γυναικες..Ο καθε ανθρωπος οπως αισθανεται μεσα του και με οτι μπορει να διαχειριστει πορευεται!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

ια τα αναμνηστικά των παρτυ, εμενα παντως σαν παιδί πολυ μ ατεσαν!!! Θυμαμαι χαρα που καναμε!!! Οποτε σκοπεύω να το κανω και εγω οταν με το καλο αρχισουμε τα παρτυ γενεθλίων της μπεμπας!!! :) 

Το φορουμ εχει πολυ υλικο για τα παρτι να μελετήσεις προσεκτικά. εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε που καναμε εμεις, μη βρεθεις προ εκπλήξεων! 

 

Στο γαμο μας γενικά δεν περίμενα παιδάκια φίλων. ετσι κι αλλιως λιγοι ειναι αλλα υπεθετα οτι θα τα φερουν μονο ίσοι δεν ειχαν πού να τα αφησουν. εκτος απο 3-4 συγγενικές οικογενειες που ηταν αυτονόητη η παρουσια τους. δυο ζευγαρια μου απέκλεισαν εξ αρχης το τραπεζι. η μια που ήταν κ πιο στενή μου είπε απλούστατα ότι δεν θέλει να μου κλείσει θέσεις 5 ατόμων για να έρθουν κ ίσως να φυγουν γρηγορα, το θεωρουσε άσκοπη επιβαρυνςη κ για μαα κ γι αυτους. στενοχωρηθηκα αλλα δεν παρεξήγησα. η σλλη μ ειπε οτι κοιμουνται νωρις. δεν θυμαμαι τοτε αν εθχα εκπλαγεί ή οτιδηποτε. τελικα ηρθαν τα παιδακια δυο αλλων οικογενειών, με μαμαδες Ελληνίδες κ ξένους μπαμπαδες που ζουν εξω, ενω αυτα δεν τα περιμενα (κ ευτυχως καπως το εφερε η κουβεντα κ κανόνισα θεσεις το τελευταιο πρωι). δεν τα περιμενα γιατι ειχα θεωρησει οτι θα μεινουν με τους παππουδες. τελικα μετα το γαμο θυμαμαι οτι το μονο σχολιο που ειχα κανει ειναι οτι οι Έλληνες ειναι μυγιαγγιχτοι γονεις κ δεν μπορουν τα πολλα πολλα ενω οι ξένοι τι ωραια που πανε παντου κ εμεις τέτοιοι γονεις θα γινουμε (εδω γελαμε). αν κ σε δεξίωση γαμου παιδακι που πιανει θεση σε καρεκλα δεν θα πηγαινα για λογους τακτ, οπως εχω ξαναγράψει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το φορουμ εχει πολυ υλικο για τα παρτι να μελετήσεις προσεκτικά. εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε που καναμε εμεις, μη βρεθεις προ εκπλήξεων! 

 

Στο γαμο μας γενικά δεν περίμενα παιδάκια φίλων. ετσι κι αλλιως λιγοι ειναι αλλα υπεθετα οτι θα τα φερουν μονο ίσοι δεν ειχαν πού να τα αφησουν. εκτος απο 3-4 συγγενικές οικογενειες που ηταν αυτονόητη η παρουσια τους. δυο ζευγαρια μου απέκλεισαν εξ αρχης το τραπεζι. η μια που ήταν κ πιο στενή μου είπε απλούστατα ότι δεν θέλει να μου κλείσει θέσεις 5 ατόμων για να έρθουν κ ίσως να φυγουν γρηγορα, το θεωρουσε άσκοπη επιβαρυνςη κ για μαα κ γι αυτους. στενοχωρηθηκα αλλα δεν παρεξήγησα. η σλλη μ ειπε οτι κοιμουνται νωρις. δεν θυμαμαι τοτε αν εθχα εκπλαγεί ή οτιδηποτε. τελικα ηρθαν τα παιδακια δυο αλλων οικογενειών, με μαμαδες Ελληνίδες κ ξένους μπαμπαδες που ζουν εξω, ενω αυτα δεν τα περιμενα (κ ευτυχως καπως το εφερε η κουβεντα κ κανόνισα θεσεις το τελευταιο πρωι). δεν τα περιμενα γιατι ειχα θεωρησει οτι θα μεινουν με τους παππουδες. τελικα μετα το γαμο θυμαμαι οτι το μονο σχολιο που ειχα κανει ειναι οτι οι Έλληνες ειναι μυγιαγγιχτοι γονεις κ δεν μπορουν τα πολλα πολλα ενω οι ξένοι τι ωραια που πανε παντου κ εμεις τέτοιοι γονεις θα γινουμε (εδω γελαμε). αν κ σε δεξίωση γαμου παιδακι που πιανει θεση σε καρεκλα δεν θα πηγαινα για λογους τακτ, οπως εχω ξαναγράψει.

Ειναι διαφορετικό ομως να ενημερώσεις απο πριν και να το ξερει και ο αλλος και ειναι αλλο τελευταία στιγμή επειδή  σε επιασε η συναισθηματικοτητα σου να μην πας και να χρεωθει και ο αλλος το σερβιτσιο σου επειδή δεν μπορεί να το ακυρωσει τελευταία στιγμή... Ξαναλεω, δεν μιλαμε για σοβαρες περιπτωσει;  με  εμετους, πυρετους κλπ... Αλλα το να κανει ενα παιδι 5 φορες κακα αντι να κανει 1-2,συγγνώμη αλλα δεν ειναι σημαντικό... Αυτο με τα παιδιά που πιανουν θεση σ τραπεζι ουτε εγω το καταλαβα... Εγω που κανονιζω τωρα γαμο και βαπτιση, θα εχω γυρω στα 300€ επιβαρυνση απο τα παιδιά γνωστων και φιλων ηλικιας 1-3 ετων γτ δεν τα αφηνουν αλλου... Κακα τα ψέματα, ειναι ενα σημαντικό ποσο... 

Just now, Fenia27 είπε:

 

Μια γυναικα που εγινε πρωτη φορα μαμα και εχει μικρο μωρακι, εχει επισης μια πιο ευαισθητη ψυχολογια...Δηλαδη μονο για το χατιρι μια φιλης που παντρευται (οκ νταξει σημαντικο) η οποια σιγουρα θα ειναι απασχολημενη και θα παντρευτει ουτως η αλλως (μπορει ουτε καν να προσεξει οτι η φιλη της λειπει μεσα στην αναμπουμπουλα)...οχι δεν θα χαλουσα την ηρεμια μου και δεν θα εβαζα τον εαυτο μου στην πιεση αυτη ουτε και εγω...Στην τελικη, καθε φιλια στηριζεται στην ειλικρινεια και στην κατανοηση...Καθε φιλος περιμενεις να σε σεβαστει οταν η ψυχολογια σου ειναι τοσο ευαισθητη! Αν οχι, μονο εγωισμος προκυπτει απο το παραπανω..."κοιτα εγω παντρευομαι! εγω θελω αυτη να ερθει! τι σαν το παιδι ηταν αρρωστο και αυτη στεναχωριεται! εγω θελω αυτη να βαλει τα καλα της και να μου χαμογελα καθως παω στην εκκλησια! "  τι ωραια φιλια ρε παιδι μου...γεματη αγαπη, κατανοηση και σεβασμο...

 

Ωραιες οι κοινωνικες υποχρεωσεις...Οταν καποιος κανει οικογενεια και παιδια πολλα αλλαζουν στη ζωη του...και αυτο δεν θα επρεπε να παρεξηγειται απο κανεναν..πολλες φορες τα παιδια γινονται δικαιολογια, πολλες φορες επισης τα παιδια δημιουργουν συνθηκες μεσα σε μια οικογενεια και στην ψυχολογια μιας γυναικας που απλα ειναι η αληθεια...Χαιρομαι για της γυναικες που κατακτουν την κοινωνικη τους συναναστροφη και δεν τους ειναι δυσκολο να αποχωριστουν τα βρεφη και νηπια τους...Αλλα υπαρχει και κοσμος που ζοριζεται να το κανει και η κοινωνικη του ζωη απλα εκεινη την στιγμη δεν τους νοιαζει τοσο οσο να ειναι κοντα στο παιδι!!! Δεν χανουν κατι αυτες οι γυναικες..Ο καθε ανθρωπος οπως αισθανεται μεσα του και με οτι μπορει να διαχειριστει πορευεται!

Εγω θεωρώ υποχρεωση μου μα παρεβρισκομαι στις σημαντικες στιγμές των ανθρώπων που αγαπω... Και οπως ανεφερα και παραπάνω, διαχωριζω καποιες σημαντικες εξαιρεσεις. Το οτι γιναμε γονεις ή συζυγοι, δεν θα πρέπει να αποκλυει τους υπολοιπους ρολους μας στην κοινωνια, γτ θα ξυπνησουμε ενα ωραίο πρωι μετα απο χρονια, τα παιδιά μας θα εχουν ανοιξει τα φτερα τους και εμεις θα έχουμε μεινει ολομοναχοι... Παν μετρον αριατον... Ακομα και στη μητροτητα... Δεν νομίζω οτι με κανει λιγοτερο μαμα το οτι θα αφησω μια στο τοσο την κορη μου για να παραβρεθω στη χαρα ενος φιλου, οπως δεν θα με εκανε περισσοτερο μαμα το να ειμαι προσκολλημενη πανω στο παιδί και να λεω ποσο πολυ στεναχωρημενη ειμαι για καθε γκουχ και αψου που κανει.. Οπως ξαναειπα ειναι θεμα οπτικης... Εγω απλα ανεφερα τι μου κακοφαινεται, αφου αν δεν κανω λαθος αυτος ειναι και ο τιτλος του θέματος! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Εγω που κανονιζω τωρα γαμο και βαπτιση, θα εχω γυρω στα 300επιβαρυνση απο τα παιδιά γνωστων και φιλων ηλικιας 1-3 ετων γτ δεν τα αφηνουν αλλου... Κακα τα ψέματα, ειναι ενα σημαντικό

Αφού τους έχεις υπολογίσει πάλι καλά. εγώ ήμουν άλλου τελείως, όλους τους παντρεμένους τους υπολόγιζα δυο άτομα κ παλι καλα που δεν έγινα ρεζίλι. Εγώ είχα κάνει κ την άλλη γκάφα. για να μην γράφω το επίσημο "οικογενεια ταδε" που μου χτυπαει κ αντι φεμινιστικό γιατι δεν φαινεται το επωνυμο της γυναικας, εγραψα "στους φίλους μας χ και ψ" χωρις να υπολογισω αν εθχαν παιδια. μετα εμαθα απο αλλη αφορμη οτι οσοι διαβαζουν τετοια προσκληση θεωρουν οτι τα παιδιά είναι ανεπιθύμητα. εγω δεν το είχα σκεφτεί ετσι! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Έσπερος έτσι έγραφα αλλά έβαζα και τα παιδιά δλδ Γιώργος Μαρία Παναγιώτης Έλενα πχ. Μου φαίνεται λογικό να καλέσεις και τα παιδιά,  στο κέντρο στο πλάνο έγραφα και που να παραλείψουν καρέκλα για να μπει το καρότσι στα πιο μικρά. Βασικά σε όλους τους γάμους στον κύκλο μου τα ίδια κάνουν. Όλη την οικογένεια και απλά ρωτάς λίγες μέρες πριν πόσοι θα παρευρεθούν τελικά. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αφού τους έχεις υπολογίσει πάλι καλά. εγώ ήμουν άλλου τελείως, όλους τους παντρεμένους τους υπολόγιζα δυο άτομα κ παλι καλα που δεν έγινα ρεζίλι. Εγώ είχα κάνει κ την άλλη γκάφα. για να μην γράφω το επίσημο "οικογενεια ταδε" που μου χτυπαει κ αντι φεμινιστικό γιατι δεν φαινεται το επωνυμο της γυναικας, εγραψα "στους φίλους μας χ και ψ" χωρις να υπολογισω αν εθχαν παιδια. μετα εμαθα απο αλλη αφορμη οτι οσοι διαβαζουν τετοια προσκληση θεωρουν οτι τα παιδιά είναι ανεπιθύμητα. εγω δεν το είχα σκεφτεί ετσι! 

Αχ ναι ασε... Και εγω ετσι ηθελα να το γραψω, μέχρι που ακουσα να κραζουν ενα τέτοιο ζευγάρι οποτε εμεινα με τη χαρα... Εχω σκεφτει βεβαια μηπως γραψω απλα τα μικρα οσων απαρτιζουν την οικογένεια... Δεν ξερω... Γενικα αυτα τα "τυπικά"  τα σιχαίνομαι και μου είναι πολυ ξενα... Και τα θεωρώ και εγω ακρως φαλοκρατικα... 

Εγω θεωρουσα πως επειδη 1-2 ετων δεν πανε σε γλέντια θα μας πουν οτι δεν θα τα φερουν, αλλα προσφατα μας ειπαν κατι φιλοι πανω σ συζήτηση οτι "να υπολογισετε και τα παιδια ε?? Μην μας υπολογισετε 2 ατομα και ψαχνουμε καρεκλες", οποτε αναθεωρησα αμεσα στον αριθμό των ατομων που υπολογιζα!!!! 

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Εγώ Έσπερος έτσι έγραφα αλλά έβαζα και τα παιδιά δλδ Γιώργος Μαρία Παναγιώτης Έλενα πχ. Μου φαίνεται λογικό να καλέσεις και τα παιδιά,  στο κέντρο στο πλάνο έγραφα και που να παραλείψουν καρέκλα για να μπει το καρότσι στα πιο μικρά. 

Αυτο ακριβώς σκέφτηκα και εγω!!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...