Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα!

Έχω μια απορία όσον αφορά τις αλλαξιέρες-στρωματάκια. Αρχικά δεν είχα σκοπό να πάρω κάτι και να το αλλάζω απλά στο κρεβάτι. Όμως μαζί με την κούνια μας χάρισαν μια συρταριέρα ασορτί που από πάνω μπορείς να βάλεις αλλαξιέρα. Έχω μπερδευτεί όμως τι αλλαξιέρα πρέπει να πάρουμε. Σε ένα μαγαζί μου είπαν σκληρή (από αυτές που έχουν ξύλο από κάτω). Σε άλλο μου είπαν μαλακή, αφού από κάτω θα είναι το ξύλο της συρταριέρας. Δεν έβγαλα άκρη! Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δεν είχα έπιπλο συρταριέρα (δεν είχα χώρο πρωτίστως) και πήρα αλλαξιέρα στρωματάκι μαλακό. Με βόλεψε πολύ και για να μεταφέρω το μικρό σε διάφορα σημεία του σπιτιού, τον ξάπλωνα στο πάτωμα με το γυμναστήριο από πάνω και ήταν μια χαρά! του άρεσε πολύ! Μεχρι και στο τραπέζι της βεράντας (με επίβλεψη εννοείται) τον είχαμε ξαπλώσει κάποιες φορές. Μετά το πήραμε και στην παραλία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλημέρα!

Έχω μια απορία όσον αφορά τις αλλαξιέρες-στρωματάκια. Αρχικά δεν είχα σκοπό να πάρω κάτι και να το αλλάζω απλά στο κρεβάτι. Όμως μαζί με την κούνια μας χάρισαν μια συρταριέρα ασορτί που από πάνω μπορείς να βάλεις αλλαξιέρα. Έχω μπερδευτεί όμως τι αλλαξιέρα πρέπει να πάρουμε. Σε ένα μαγαζί μου είπαν σκληρή (από αυτές που έχουν ξύλο από κάτω). Σε άλλο μου είπαν μαλακή, αφού από κάτω θα είναι το ξύλο της συρταριέρας. Δεν έβγαλα άκρη! Τι λέτε;

Εάν η συρταριέρα σου έχει αρκετό βάθος ώστε το στρωματάκι να χωράει κάθετα (έτσι ώστε όταν έχεις το μωρό πάνω, τα πόδια του να είναι μπροστά σου), τότε το μαλακό στρωματάκι είναι μια χαρά. Αν όμως η συρταριέρα δεν έχει αρκετό βάθος, τότε ίσως είναι καλύτερο το άλλο, το οποίο τις περισσότερες φορές θα λειτουργεί και ως επέκταση του βάθους της συρταριέρας. Αλλιώς θα πρέπει να βάλεις το μαξιλαράκι απευθείας πάνω στη συρταριέρα οριζόντια, που δεν βολεύει και πολύ στα άλλαγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκεφτεί αυτή την ιδέα. Κι εγώ πάντως το σκεφτόμουν ότι αν είναι παράλληλα με το μήκος της συρταριέρας δεν βολεύει και απορούσα πώς το κάνουν. Κάθετα όμως είναι σταθερό; Δεν θα είναι επικίνδυνο; (Ουσιαστικά η μισή θα είναι στον αέρα). 

Επίσης έχω δει αλλαξιέρες που έχουν υπερυψωμένα πλαϊνά (τέτοια λέω να πάρω, για ασφάλεια) και άλλες που δεν έχουν (έχουν απλά κάτι σαν πλαίσιο-ραφή αλλά είναι ίσιες). Τι λέτε; Έχει και κάτι άλλες που αυτό το πλαίσιο-ραφή το έχουν μόνο στις 3 πλευρές. Γιατί υπάρχουν τόσες παραλλαγές;;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν είχα σκεφτεί αυτή την ιδέα. Κι εγώ πάντως το σκεφτόμουν ότι αν είναι παράλληλα με το μήκος της συρταριέρας δεν βολεύει και απορούσα πώς το κάνουν. Κάθετα όμως είναι σταθερό; Δεν θα είναι επικίνδυνο; (Ουσιαστικά η μισή θα είναι στον αέρα). 

Επίσης έχω δει αλλαξιέρες που έχουν υπερυψωμένα πλαϊνά (τέτοια λέω να πάρω, για ασφάλεια) και άλλες που δεν έχουν (έχουν απλά κάτι σαν πλαίσιο-ραφή αλλά είναι ίσιες). Τι λέτε; Έχει και κάτι άλλες που αυτό το πλαίσιο-ραφή το έχουν μόνο στις 3 πλευρές. Γιατί υπάρχουν τόσες παραλλαγές;;;;

Τα υπερυψωμένα πλαϊνά αν είναι να πέσει το παιδι δεν θα κάνουν κάτι. Εάν είναι το μεγαλύτερο ποσοστό της πάνω στο ξυλο της αλλαξιερας, είναι σταθερή δε σε πειράζει, αν όμως είναι η μισή στον αέρα δε θα το έκανα προσωπικά. Μαλακή αλλαξιερα δε βρίσκω κανένα λόγο να πάρεις. Πάρε τη σκληρή κ μπορείς να τη βάλεις οπουδήποτε. Εμείς την έχουμε μόνιμα πάνω στο πλυντηριο, η κουνιάδα μου την είχε πάνω στην κούνια κ την έβγαζε. Οι περισσότερες, αν όχι όλες, έχουν ποδαράκια από κάτω που είναι σα να κουμπωνουν εκεί που τις βάζεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κι εμένα παρακινδυνευμένο μου φαίνεται να είναι έστω και ένα κομμάτι της στον αέρα.

Τα υπερυψωμένα πλαϊνά τα σκεφτόμουν άσχετα από αυτό, για έξτρα ασφάλεια (έτσι κι αλλιώς ίδιο κόστος έχει με ή χωρίς τέτοια, οπότε γιατί όχι;)

Τώρα μεταξύ μαλακής και σκληρής, σκεφτόμουν τη μαλακή για να είναι ελαφρύτερη αν θέλω να τη μεταφέρω και αλλού, αυτές με το ξύλο είναι βαριές (κι εκεί έχω απορία πώς κοστίζουν το ίδιο με ξύλο και χωρίς!) Τη μαλακή γιατί δεν μπορείς να τη βάλεις οπουδήποτε; Σε όποιο έπιπλο κι αν είναι (εκτός από κρεβάτι ή καναπέ), θα έχει από κάτω το έπιπλο ή πλυντήριο ή ακόμα και έδαφος/πάτωμα που είπε η Έσπερος οπότε θα είναι σκληρό αυτό, λάθος σκέφτομαι; Νόμιζα πως αυτές με το ξύλο ουσιαστικά είναι μόνο αν τις στερεώνεις στα κάγκελα της κούνιας οπότε δεν πατάνε κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν είχα σκεφτεί αυτή την ιδέα. Κι εγώ πάντως το σκεφτόμουν ότι αν είναι παράλληλα με το μήκος της συρταριέρας δεν βολεύει και απορούσα πώς το κάνουν. Κάθετα όμως είναι σταθερό; Δεν θα είναι επικίνδυνο; (Ουσιαστικά η μισή θα είναι στον αέρα). 

Επίσης έχω δει αλλαξιέρες που έχουν υπερυψωμένα πλαϊνά (τέτοια λέω να πάρω, για ασφάλεια) και άλλες που δεν έχουν (έχουν απλά κάτι σαν πλαίσιο-ραφή αλλά είναι ίσιες). Τι λέτε; Έχει και κάτι άλλες που αυτό το πλαίσιο-ραφή το έχουν μόνο στις 3 πλευρές. Γιατί υπάρχουν τόσες παραλλαγές;;;;

Κάθετο θα βάλεις είτε το μαλακό μαξιλάρι αν χωράει όμως, χωρίς να είναι το μισό στο αέρα, είτε ξύλινη βάση με μαξιλάρι από πάνω, εφόσον όμως στεραιώνεται με κάποιο τρόπο πάνω στο έπιπλο.

 

Υπάρχουν συρταριέρες με αρκετό βάθος, η δικιά μου ας πούμε χωρούσε κάθετα μαξιλαράκι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι δεν θα έβαζα το μαλακό να προεξέχει! Ίσα ίσα το φοβάμαι και για την ξύλινη για να μην "τραμπαλίσει" -εκτός αν στερεωνόταν όπως λες.

Απλά είχα απορία επειδή με ρώτησαν σε ένα μαγαζί αν θα μπει πάνω σε συρταριέρα και μου είπαν "τότε θες μαλακή" (και μου φάνηκε λογικό), και σε άλλο μαγαζί πάλι ρώτησαν αν θα είναι σε συρταριέρα και είπαν "τότε θες σκληρή" (και μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί κάποιος να τη βάλει να προεξέχει)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι με τις διαστάσεις της συρταριέρας! Έχει βάθος περίπου 50-52 εκ. και με μια αναζήτηση βλέπω ότι οι αλλαξιέρες έχουν μήκος τουλάχιστον 70, οπότε κάθετα θα προεξέχει και το φοβάμαι. Οπότε πέραν της χρησιμότητας ως επέκτασης έχουμε άλλο λόγο να πάρουμε σκληρή; (λόγω βάρους το λέω)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...