Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρακτικές συμβουλές απο γονείς, για γονείς


Recommended Posts

εδώ, δώστε συμβουλές, συγκεκριμένες και σύντομες

για το πως οι γονείς μπορούν να διευκολύνουν την ζωή τους - να κάνουν πιο σύντομες κάποιες διαδικασίες, κερδίζοντας πολύτιμο χρόνο και κόπο.

 

 

καθημερινοτητα, προετοιμασία φαγητού, κτλ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπον, για να κανω την αρχη, θα γραψω κατι που αφορα μελλουσες και νεες μαμαδες, και που μου ειχε φανει -αν και λιγο αυτονοητο - τρομερα χρησιμο:

Αποφυγετε τα φορμακια με κουμπωμα στην πλατη. Προτιμηστε φορμακια που εχουν κουμπια μπροστα, απο πανω μεχρι κατω. Και οταν προκειται να αλλαξετε το πιτσιρικι, μπορειται να το κανετε ανετοτατα ακομα και οταν κοιμαται: ανοιγετε το φορμακι, το απλωνετε ανοιχτο πανω στην αλλαξιέρα, ακουμπατε το μωρο πανω, του περνατε χερακια - ποδαρακια στο φορμακι και κουμπωνετε.

Link to comment
Share on other sites

Μια που λες για φορμάκια mama, να πω για τα πλαστικά κουμπώματα. Καλύτερα να τα αποφεύγετε γιατί σπάνε και μετά δεν κουμπώνουν! Όσα φορμάκια είχα με πλαστικό κούμπωμα δεν με βόλεψαν...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Και για εκεινες που δεν θηλάζουν, αλλα δινουν γαλα σκονη: βολευει να έχετε στον πάγκο της κουζινας έτοιμες "δοσεις" σκονη στα ειδικα κουτακια, γιατι οταν ξυπνας μεσα στα μαυρα μεσανυχτα και πρεπει να ετοιμασεις γαλα, μπορεις να το κανεις με κλειστα τα ματια και στα γρηγορα, δεν χρειαζεται να μετρας μεζουρες

Link to comment
Share on other sites

Και για εκεινες που δεν θηλάζουν, αλλα δινουν γαλα σκονη: βολευει να έχετε στον πάγκο της κουζινας έτοιμες "δοσεις" σκονη στα ειδικα κουτακια, γιατι οταν ξυπνας μεσα στα μαυρα μεσανυχτα και πρεπει να ετοιμασεις γαλα, μπορεις να το κανεις με κλειστα τα ματια και στα γρηγορα, δεν χρειαζεται να μετρας μεζουρες

Επίσης, πολύ βολική και η διατήρηση ζεστού αποστειρωμένου νερού σε θερμός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την περίοδο της αποστείρωσης επειδή οι πιπίλες έπεφταν πολυ συχνά κάτω και η συσκευή αποστείρωσης μπιμπερό και αργούσε αλλά δεν είχε νοημα να βάλω μεσα μόνο τις πιπίλες. Ειχα αγοράσει ένα κουτάκι από το mothercare το οποίο αποστείρωνε τις πιπίλες σε 1:30΄ στο φούρνο μικρόκυμάτων. Με ειχε βοηθήσει αφάνταστα. :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πολύ βολική και η διατήρηση ζεστού αποστειρωμένου νερού σε θερμός.

 

 

το θερμός θα πρέπει να είναι κι αυτό αποστειρωμένο...σορρυ αν είναι λίγο βλακεία η ερώτηση ...είμαι ακόμα στην εγκυμοσύνη δεν κατέχω...

:lol:

 

.png

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

galat ναι. Κανονικά πρώτα πλύσιμο και αποστείρωση με καυτό νερό. Έβραζα πρώτα το νερό, το άφηνα να κρυώσει λίγο ώστε να είναι απλά ζεστό, και το έβαζα στα θερμός. Είχα δύο πάντα γεμάτα, και έτσι, ανα πάσα στιγμή είχα έτοιμο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας έχει βολέψει και ο θερμαντήρας. Υποτίθεται ότι είναι για να βάζεις το μπουκάλι με το νερό που έχεις ήδη βράσει, να ζεσταθεί ξανά εάν έχει κρυώσει στο θερμός αλλά εμείς για να μην τρέχουμε πανικόβλητοι να ζεσταίνουμε ή να κρυώνουμε την ώρα που είναι να φάει ο μικρός το χρησιμοποιούμε για να διατηρούμε το νερό που θα χρησιμοποιήσουμε (μέσα στο μπουκάλι εννοείται) σε θερμοκρασία που να είναι αρκετή για να διαλυθεί η σκόνη αλλά και να θέλει ελάχιστο κρύωμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να μην κάθομαι με τις ώρες να κρυώνω το νερό για το γάλα της έχω σε ένα μπιμπερό νερό -από το βραστήρα εννοείται- να κρυώνει και όταν είναι να ετοιμάσω το γάλα της βάζω μισό από το θέρμος και μισό από το πιο κρύο.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης αν το ζουζουνι σας είναι "εξαρτημενο" απο την πιπιλα:

φροντιστε να εχετε αρκετές, πλυμενες και καθαρες σε κουτακι, όπου νομιζετε ότι θα χρειαστει (μονιμα στο αυτοκινητο, στο σπιτι της γιαγιας κλπ) - αποφευγετε πολλά κλάματα και εκνευρισμους.

Αν έχει καποια πολυ αγαπημενη, αγοραστε τουλαχιστον μια ιδια και εχετε τη στην ακρη για περιπτωση αναγκης - και μην πατε πουθενα χωρις "backup", μαζι να εχετε 2.

 

Το ιδιο και αν εχει ενα αγαπημενο ζωακι, κουβερτακι (γενικα ο,τιδηποτε ή κατι που θελει παντα μαζι του στον υπνο και στη βολτα) - καλυτερα να εχετε ενα δευτερο ιδιο. Το ενα καποια στιγμη καπου θα ξεχαστει, και κανεις δεν θελει να τρεχει μεσα στα μαυρα μεσανυχτα στο σπιτι της γιαγιας για να το παρει..

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο για τα παιδάκια που βγάλανε τις πάνες πρακτικό γιογιό που παίρνει σακουλίτσες μίας χρήσης όπου κι αν πάτε διακοπές ή οπουδήποτε το παιδί δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει άγνωστες τουαλέτες :lol::lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν ξερω αν σας εχει τυχει να χανετε τις καλτσες. Εγω παντα δεν βρισκω το ζευγαρι της καλτσας. Λες και το εχει καταπιει το πλυντηριο. Μια λυση που σκεφτηκα ειναι να παιρνω στα παιδια μου πολλα ζευγαρια ιδιες καλτσες ετσι ωστε οταν χανω την μια να βρισκω αλλη για να τις κανω ζευγαρι.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Και για εκεινες που δεν θηλάζουν, αλλα δινουν γαλα σκονη: βολευει να έχετε στον πάγκο της κουζινας έτοιμες "δοσεις" σκονη στα ειδικα κουτακια, γιατι οταν ξυπνας μεσα στα μαυρα μεσανυχτα και πρεπει να ετοιμασεις γαλα, μπορεις να το κανεις με κλειστα τα ματια και στα γρηγορα, δεν χρειαζεται να μετρας μεζουρες

 

Nαί!Και εγώ αυτό κάνω εδώ και 4 μήνες!Είναι πολύ βολικό! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς μας βόλεψε πολύ μια συμβουλή φίλου παιδίατρου και πατέρα 3: Φτιάχναμε απο το βράδυ όλα τα μπιμπερό που θα χρειαζόμασταν την επόμενη δηλαδή αποστείρωση,νερό, γάλα (σαν να πρόκειται να τα δώσουμε άμεσα) και τα βάζαμε στο ψυγείο. Έτσι κάθε φορά απλά τα ζεσταίναμε και τα δίναμε.

Επίσης το πρώτο εξάμηνο πολύ πρακτικό ήταν και το στήριγμα που μπαίνει στο μπανάκι του. Είχαμε ένα πλαστικό με λάστιχο μέσα σαν αρκούδι για να μη γλιστράει και ήταν πραγματικά ανεκτίμητο. Το χρησιμοποιούσαμε και μόνο του πολλές φορές (στο εξοχικό π.χ.)

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να κάνω στον κάδο για λερωμένες πάνες που μας γλίτωσε απο πολλές διαδρομές χειμωνιάτικα!!! :D

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το πρώτο εξάμηνο πολύ πρακτικό ήταν και το στήριγμα που μπαίνει στο μπανάκι του. Είχαμε ένα πλαστικό με λάστιχο μέσα σαν αρκούδι για να μη γλιστράει και ήταν πραγματικά ανεκτίμητο. Το χρησιμοποιούσαμε και μόνο του πολλές φορές (στο εξοχικό π.χ.)

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να κάνω στον κάδο για λερωμένες πάνες που μας γλίτωσε απο πολλές διαδρομές χειμωνιάτικα!!! :D

 

Kαι εμείς το έχουμε αυτό το αρκούδι.΄Ηταν σετ με τη πρώτη μπανιερίτσα της Νάσιας,αλλά δεν μας βόλεψε καθόλου,γιατί στριφογυρίζει πολύ η μικρή!Δεν κάθεται στ'αυγά της! :D:lol::P

Link to comment
Share on other sites

κάτι που έμαθα από μια φίλη μου είναι το εξής : όταν θέλω να πλύνω τη μικρή μου πάντα έβρεχα λίγο το φορμάκι της έτσι όπως κρεμόταν.τώρα όταν την ξεντύνω γυρίζω το κορμάκι της πάνω από το φορμάκι και το κουμπώνω μόνο με το ένα κουμπί στον έναν ώμο.έτσι το κορμάκι συγκρατεί το φορμάκι και δεν βρέχεται!δεν ξέρω αν καταλάβατε τί λέω...

Link to comment
Share on other sites

ευδοκία, ναι και εγώ το κάνω αυτό και με βοηθάει πάρα πολύ!

Με έχει βοηθήσει πολύ και το να έχω πάντα μια έτοιμη τσάντα εξόδου με τα απαραίτητα μέσα, παμπερς, εφεδρικές πιπίλες κτλ.

Άλλο είναι ότι πάνω στην αλλαξιέρα της στρώνω μικρά υφασματάκια που είχα κόψει από παλιό σεντόνι και έτσι όταν λερώνονται τσουπ για πλήσιμο και δεν χρειάζεται να πλένω την αλλαξιέρα όλη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Και για εκεινες που δεν θηλάζουν, αλλα δινουν γαλα σκονη: βολευει να έχετε στον πάγκο της κουζινας έτοιμες "δοσεις" σκονη στα ειδικα κουτακια, γιατι οταν ξυπνας μεσα στα μαυρα μεσανυχτα και πρεπει να ετοιμασεις γαλα, μπορεις να το κανεις με κλειστα τα ματια και στα γρηγορα, δεν χρειαζεται να μετρας μεζουρες

Επίσης, πολύ βολική και η διατήρηση ζεστού αποστειρωμένου νερού σε θερμός.

Αν είστε σπίτι, υπάρχουν βραστήρες που διατηρούν το νερό στη θερμοκρασία που το ρυθμίζετε.

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμείς όσον αφορά την αποστείρωση είχαμε έναν αποστειρωτή του αδερφού μου ο οποίος δεν μας βόλεψε γιατί μπορεί να χρειαζόταν να αποστειρώσουμε 1 μπουκάλι ή 1-2 πιπίλες, οπότε δε θα βάζαμε στον αποστείρωτη μόνο αυτά.

 

Και επειδή η γυναίκα μου χρησιμοποιούσε "ψευτοθηλές" τις οποίες αποστείρωνε κάθε φορά, είχαμε βρει τη λύση του να τα βράζουμε μέσα σε ένα κατσαρολάκι ή μπρίκι.

 

Τα μπουκάλια στο κατσαρολάκι και τις πιπίλες και τις "ψευτοθηλές" στο μπρίκι. Δεν έπαιρνε πολύ ώρα και την είχαμε βρει έτσι. Κάποια στιγμή που πήγαμε ταξίδι και ήμασταν σε ξενοδοχείο, είχαμε πάρει μαζί και ένα ηλεκτρικό "ματάκι" και τις βράζαμε στο μπρίκι εκεί.

 

Κάτι άλλο που κάνουμε (άσχετο με τα προηγούμενα), από τότε που άρχισε να περπατάει και θέλει να εξερευνήσει όλο το σπίτι, για να τον προστατέψουμε έπρεπε να έχουμε τα νουλάπια/συρτάρια κλειστά. Οπότε αντί να τα δένουμε μεταξύ τους και να τα ανοίγει όλα μαζί, ή από το να παίρνουμε αυτές τις ασφάλειες που πουλάνε(και δεν μας πολυβολέψανε), κολάμε τα ντουλάπια και τα συρτάρια με ταινία. Διαφανή φαρδιά ταινία σαν αυτή που βάζουν στις συσκευασίες(αλλά σε διαφανή - όχι καφέ).

 

Μας έχει βολέψει πολύ αυτό.

 

ΥΓ: Αν θυμηθώ και άλλα θα επανέλθω...

 

Θοδωρής.

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΚΕΡΔΙΖΩ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΝΑ ΜΕΓΕΙΡΕΨΩ ΚΑΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΑΠΟ ΒΡΑΔΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΙΣΑ ΙΣΑ ΓΙΑ ΨΗΣΙΜΟ ΑΝΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΜΠΕΣΑΜΕΛ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΙΝ ΠΕΣΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΣΥΓΙΡΙΖΩ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ( ΚΟΥΖΙΝΑ,ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ) ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ.

ΣΑΛΤΕΣ,ΚΕΦΤΕΔΑΚΙΑ,ΚΙΜΑ ΓΙΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ,ΦΑΣΟΛΑΔΑ, ΤΑ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΩ ΕΙΣ ΔΙΠΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κι εγώ ότι τα φορμάκια που με βόλεψαν είναι αυτά της γνωστής βρετανικής αλυσίδας με τα καταστήματα βρεφικών ειδών που ανοίγουν από πάνω έως κάτω. Επίσης οι υπνόσακοι τους είναι φοβεροί. Έχουν φερμουάρ, δε χωρίζουν στα πόδια και δεν έχουν μανίκια. Τρομερά πρακτικοί για να μην σκάει το μωρό και για να το βάζει κανείς μέσα και κοιμισμένο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

επειδη δεν ηξερα που να τα βαζω η λυση ηρθε απο τον αντρα μου! μιλαω για τα μπιμπερο αφου τελειωσει η αποστειρωση! οταν λοιπον τα πλενω τα βαζω να στεγνωσουν στο συρωτο για τα μακαρονια! μια πετσετουλα απο πανω κ ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χρήσιμο για τα παιδάκια που βγάλανε τις πάνες πρακτικό γιογιό που παίρνει σακουλίτσες μίας χρήσης όπου κι αν πάτε διακοπές ή οπουδήποτε το παιδί δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει άγνωστες τουαλέτες :lol::lol::lol:

 

Αυτό το γιογιό που παίρνει τις σακουλίτσες κλπ που το βρήκες; Πωσ το ζητάς; Ακούγεται πολύ πρακτικό!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...