Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα! Την δευτερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος και ο γιος μου ειναι μολις 6 μηνών τον θηλάζω αποκλειστικά δεν εχει παρει ποτε μπιμπερο πιπιλα .

Το θεμα ειναι οτι εδω και μερες εχω ροζ καφε και ο γυναικολόγος μου ειπε να διακόψω αμέσως τον θηλασμο διότι κανει συσπάσεις η μήτρα και αυξανη την προλακτινι μειώνοντας την προγεστερόνη και αυξάνοντας τον κίνδυνο να χάσω το μωρο το πρωτο μου μωρο το απέκτησα με εξωσωματική μια πολυ δυσκολη εγκυμοσύνη μετα απο αρκετο καιρο και η αλήθεια ειναι οτι δεν περιμεναμε με τιποτα μια φυσιολογική σύλληψή. Προσπαθουμε λοιπον να του δώσουμε το γαλα του με διαφορετικό τρόπο ποτηράκι μπιμπερο μεχρη στιγμής δεν τα εχουμε καταφέρει και το ξενο γαλα το φτύνει μολις τον γευετε κανει γκριμάτσα και το βγάζει πηραμε biolac και frezylac απο μπιμπερο αβεντ νουκ και κικο μαμ κανένα δεν θελει ουτε καν το ποτηράκι για το νερο δεν θελει.

Υπήρξε καποια κοπελα με παρόμοιο θεμα καταφερε να του μάθει μπιμπερο τελικα ποιό και απο γαλα ο παιδίατρος μας ειναι σύμβουλό θηλασμου και δεν συμφωνεί με τον γυναικολόγο μου αλλα φοβάμαι να χασω το μωρο απο την μια ειμαι τοσο χαρουμενη για υο μωρο που ερχετε και απο την αλλη πολυ στεναχωρημένη να διακόψω το θηλασμο στο ζουζούνι μου ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου, συγχαρητήρια και για το μωράκι σου και για το δεύτερο μωρό που έρχεται!

Δεν μπορώ να σου συστήσω κάποιο γάλα μιας και θηλάζω αποκλειστικά, ουτε μπορώ να εκφέρω γνώμη για το αν πρέπει ή όχι να διακόψεις τον θηλασμό. Μπορώ όμως να σε βοηθήσω με το μπιμπερό. Η μικρή μου, 6 μηνών, πίνει εδω και 2 μήνες κάποια γεύματα αντλημένο καθώς έχω επιστρέψει στην δουλειά και το μόνο μπιμπερό που δέχτηκε ήταν το αυτό με την θηλή calma της medela. Είναι ειδικά σχεδιασμένο για θηλάζοντα βρέφη και προσομοιάζει τον τρόπο με τον οποίο ρέει το γάλα από την θηλή. Εμάς μας έσωσε και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, markela88 είπε:

Καλησπερα! Την δευτερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος και ο γιος μου ειναι μολις 6 μηνών τον θηλάζω αποκλειστικά δεν εχει παρει ποτε μπιμπερο πιπιλα .

Το θεμα ειναι οτι εδω και μερες εχω ροζ καφε και ο γυναικολόγος μου ειπε να διακόψω αμέσως τον θηλασμο διότι κανει συσπάσεις η μήτρα και αυξανη την προλακτινι μειώνοντας την προγεστερόνη και αυξάνοντας τον κίνδυνο να χάσω το μωρο το πρωτο μου μωρο το απέκτησα με εξωσωματική μια πολυ δυσκολη εγκυμοσύνη μετα απο αρκετο καιρο και η αλήθεια ειναι οτι δεν περιμεναμε με τιποτα μια φυσιολογική σύλληψή. Προσπαθουμε λοιπον να του δώσουμε το γαλα του με διαφορετικό τρόπο ποτηράκι μπιμπερο μεχρη στιγμής δεν τα εχουμε καταφέρει και το ξενο γαλα το φτύνει μολις τον γευετε κανει γκριμάτσα και το βγάζει πηραμε biolac και frezylac απο μπιμπερο αβεντ νουκ και κικο μαμ κανένα δεν θελει ουτε καν το ποτηράκι για το νερο δεν θελει.

Υπήρξε καποια κοπελα με παρόμοιο θεμα καταφερε να του μάθει μπιμπερο τελικα ποιό και απο γαλα ο παιδίατρος μας ειναι σύμβουλό θηλασμου και δεν συμφωνεί με τον γυναικολόγο μου αλλα φοβάμαι να χασω το μωρο απο την μια ειμαι τοσο χαρουμενη για υο μωρο που ερχετε και απο την αλλη πολυ στεναχωρημένη να διακόψω το θηλασμο στο ζουζούνι μου ......

αλλαξε θηλες, στα μπιμπερο. συνηθως προτιμουν καουτσουκ τις κιτρινες κ οχι σιλικονη. επισης, δοκιμασε θηλες με διαφορετικες ροες δηλαδη οχι απευθειας ροη για 6 μηνων μπορει να του φανει πολυ εντονη. θα μαθει μην ανχωνεσε αφου τωρα πια πρεπει να πινει κ νερο με τις τροφες.

οσο για τα γαλατα δοκιμασε το nan κ το sanilac ειναι πιο γλυκα κ πιο ουδετερα στη γευση.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, markela88 είπε:

Καλησπερα! Την δευτερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος και ο γιος μου ειναι μολις 6 μηνών τον θηλάζω αποκλειστικά δεν εχει παρει ποτε μπιμπερο πιπιλα .

Το θεμα ειναι οτι εδω και μερες εχω ροζ καφε και ο γυναικολόγος μου ειπε να διακόψω αμέσως τον θηλασμο διότι κανει συσπάσεις η μήτρα και αυξανη την προλακτινι μειώνοντας την προγεστερόνη και αυξάνοντας τον κίνδυνο να χάσω το μωρο το πρωτο μου μωρο το απέκτησα με εξωσωματική μια πολυ δυσκολη εγκυμοσύνη μετα απο αρκετο καιρο και η αλήθεια ειναι οτι δεν περιμεναμε με τιποτα μια φυσιολογική σύλληψή. Προσπαθουμε λοιπον να του δώσουμε το γαλα του με διαφορετικό τρόπο ποτηράκι μπιμπερο μεχρη στιγμής δεν τα εχουμε καταφέρει και το ξενο γαλα το φτύνει μολις τον γευετε κανει γκριμάτσα και το βγάζει πηραμε biolac και frezylac απο μπιμπερο αβεντ νουκ και κικο μαμ κανένα δεν θελει ουτε καν το ποτηράκι για το νερο δεν θελει.

Υπήρξε καποια κοπελα με παρόμοιο θεμα καταφερε να του μάθει μπιμπερο τελικα ποιό και απο γαλα ο παιδίατρος μας ειναι σύμβουλό θηλασμου και δεν συμφωνεί με τον γυναικολόγο μου αλλα φοβάμαι να χασω το μωρο απο την μια ειμαι τοσο χαρουμενη για υο μωρο που ερχετε και απο την αλλη πολυ στεναχωρημένη να διακόψω το θηλασμο στο ζουζούνι μου ......

Εχεις δοκιμάσει να δώσεις με σύριγγα??? 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Εχεις δοκιμάσει να δώσεις με σύριγγα??? 

Ασφαλώς και ναι αλλα δεν γινετε να ταΐζεις 6 μηνων μωρο με σύριγγα ολόκληρα γεύματα καθημερινά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , markela88 είπε:

Ασφαλώς και ναι αλλα δεν γινετε να ταΐζεις 6 μηνων μωρο με σύριγγα ολόκληρα γεύματα καθημερινά 

Προφανως και δεν είναι ευκολο, αλλα αν δεν τρώει διαφορετικα μπορείς να πάρεις 20ρες και 50ρες σύριγγες να τις προγεμιζεις και να το δινεις!! Εγω τουλάχιστον αν δεν επινε διαφορετικα αυτό θα έκανα.. Αλλιώς μπορείς να δοκιμάσεις ποτηρακι, είναι σε ηλικία που μπορεί να το μάθει. 

Link to comment
Share on other sites

Μαρκελα να σου ζησει το μπεμπακι κ συγχαρητηρια για την νεα εγκυμοσυνη! 

Ξερω οτι εγραφες κ κανοντας την εξωσωματικη κ ταλαιπωρηθηκες πολυ, κ σιγουρα βρισκεσαι σε πολυ δυσκολη θεση

Γενικα σε μια εγκυμοσυνη χωρις προβληματα μπορεις να θηλαζεις, αλλα την καθε περιπτωση θα την κρινει ο γιατρος της μελλουσας μαμας που ξερει κ το ιστορικο της

Στο περιπου, αν επιτρεπονται οι επαφες, κ ο θηλασμος επιτρεπεται, δ δημιουργει πιο δυνατες συσπασεις

Απο την μια ειναι θετικο που ο παιδιατρος σου λεει οτι μπορεις να συνεχισεις. Αλλα αυτος το βλεπει απο διαφορετικη σκοπια. Προσωπικα μπορει να επαιρνα κ αλλη γνωμη γυναικολογου, η να επαιρνα συμπληρωματα προγεστερονης-μαγνησιου. Εχεις συσπασεις-πετρωματα; συνεχιζεις να εχει ροζ-καφε; καθε μερα; μεγαλη ποσοτητα; 

Αυτο που λεει ο γιατρος με την προλακτινη μονο δ ξερω πως το δικαιολογει. Γτ ασχετως θηλασμου, αφου ειχες αδιαθετησει, η προλακτινη δ ηταν υψηλη

Οσο για το πρακτικο του θεματος, δυστυχως δ μενουν πολλα να κανεις. Δοκιμαζεις διαφορα γαλατα, μπουκαλια, θηλες. Νομιζω καλυτερα να παρεις θηλη για νεογεννητο κ οχι 6μ+.μπορεις να δοκιμασεις συριγγα, κουταλακι, ποτηρακι, εκπαιδευτικο με καλαμακι η απλο, μεχρι να μαθει την γευση. Δοκιμαστε ταισμα οταν ψιλονυσταζει, η αγουροξυπνημενο. Ισως δεχτει πιο ευκολα το μπιμπερο απο αλλο προσωπο κ οχι απο σενα, καλυτερα να μην εισαι καν στο ιδιο δωματιο

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα σας και Καλή  Χρονιά.!!!!Θα ήθελα  την βοήθεια σας ...Ο μικρούλης μου είναι 10 μηνών  τον θηλαζα αποκλειστικά μέχρι τον 6 μήνα μετά  ξεκινήσαμε τις τροφές και παράλληλα του έδινα γάλα δικό μου 5 φορές την ημέρα... Τώρα του δίνω 2 με 3 φορές  γάλα ημερησίως αλλα το θέμα είναι ότι  ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές είτε εγώ είτε ο μπαμπάς του αλλα αρνείται, κλαίει ,πνίγεται. Το βράδυ μου ξυπνάει μια με 2 φορές την νύχτα για να θηλάσει  αλλα εγώ πιστεύω πλέον ότι δεν έχω τόσο πολύ γάλα για να χορτάσει.  Σας παρακαλώ αν έχετε περάσει μια τέτοια κατάσταση μπορείτε να μου πείτε τι κάνατε έτσι ώστε να αρχίσει να πίνει ξένο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2020 at 1:55 ΠΜ, Angelikkara22 είπε:

Ο μικρούλης μου είναι 10 μηνών  τον θηλαζα αποκλειστικά μέχρι τον 6 μήνα μετά  ξεκινήσαμε τις τροφές και παράλληλα του έδινα γάλα δικό μου 5 φορές την ημέρα... Τώρα του δίνω 2 με 3 φορές  γάλα ημερησίως αλλα το θέμα είναι ότι  ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές είτε εγώ είτε ο μπαμπάς του αλλα αρνείται, κλαίει ,πνίγεται.

Κατανοώ ένα παιδάκι 10μηνών που έως τώρα γνωρίζει μόνο το στήθος της μαμάς και το μητρικό γάλα, να αρνείται να "θηλάσει" οτιδήποτε άλλο και να πιει ξένο γάλα. Θεωρώ είναι το αναμενόμενο (εκπλήσσεστε;!), ενώ το αντίθετο είναι λιγότερο σύνηθες.


Θα σας πω τι κάναμε εμείς σχετικά και ίσως σας δώσει κάποια ιδέα. Και στα δύο παιδιά μας ξεκινήσαμε φρέσκο γάλα μετά το έτος -έως τότε μόνο θήλαζαν-. Για εμάς ήταν αυτονόητο ότι δε θα προσφέραμε γάλα σε μπιμπερό. Έπιναν από 6 μηνών νερό είτε από κανονικό ποτήρι είτε από παιδικό ποτηράκι με στόμιο. Δεν είχε καμία θέση το μπιμπερό. Και τα δύο τις πρώτες φορές που τους προσφέραμε φρέσκο γάλα το απέρριπταν. Συνεχίσαμε να προσφέρουμε, χωρίς πίεση εννοείται. Μετά από λίγο το δέχονταν περισσότερο. Και σταδιακά το γεύονταν με όλο και περισσότερη όρεξη και αύξαναν την ποσότητα μέχρι που καταναλώναν μια κανονική μερίδα. Το προσφέραμε σε κρέμα με βρώμη, κανέλα και σταφίδες ή δαμάσκηνα ή μια ιδέα μέλι. Με δημητριακά (νιφάδες βιολογικού καλαμποκιού). Σε ποτηράκι με ψωμί/φρυγανιά (σκέτα ή με άλειμμα φρούτων/φυστικοβούτυρο/ταχίνι) αργότερα (πιο μεγάλα δηλαδή) με κουλουράκι τύπου πασχαλινό/πορτοκαλιού ή με κέικ.
Η μικρή μας (την έχω πιο πρόσφατα σαν εικόνα) χρόνισε πριν λίγο καιρό, όταν της το προσφέραμε σε παιδικό ποτηράκι με στόμιο το απέρριπτε μετά βδελυγμίας. Μόλις της δώσαμε μια φρυγανιά στο χέρι και της δείξαμε πως να την βουτά στο ποτήρι με το γάλα... το "τσάκισε" που λέμε, βουτώντας-μασουλώντας-ρουφώντας και μάλιστα κάνοντας και "Αααα!" με ευχαρίστηση μετά από κάθε γουλιά :D.

Θα πρότεινα λοιπόν, να αφήστε το μπιπερό στην άκρη και να δοκιμάστε τρόπους καταλληλότερους για ένα παιδί αυτής της ηλικίας, μέχρι πρότινος μόνο θηλάζον.

Καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2020 at 1:55 ΠΜ, Angelikkara22 είπε:

Καλησπερα σας και Καλή  Χρονιά.!!!!Θα ήθελα  την βοήθεια σας ...Ο μικρούλης μου είναι 10 μηνών  τον θηλαζα αποκλειστικά μέχρι τον 6 μήνα μετά  ξεκινήσαμε τις τροφές και παράλληλα του έδινα γάλα δικό μου 5 φορές την ημέρα... Τώρα του δίνω 2 με 3 φορές  γάλα ημερησίως αλλα το θέμα είναι ότι  ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές είτε εγώ είτε ο μπαμπάς του αλλα αρνείται, κλαίει ,πνίγεται. Το βράδυ μου ξυπνάει μια με 2 φορές την νύχτα για να θηλάσει  αλλα εγώ πιστεύω πλέον ότι δεν έχω τόσο πολύ γάλα για να χορτάσει.  Σας παρακαλώ αν έχετε περάσει μια τέτοια κατάσταση μπορείτε να μου πείτε τι κάνατε έτσι ώστε να αρχίσει να πίνει ξένο γάλα.

 

Ποτηράκι εκπαιδευτικό και ποτηράκι με καλαμάκι. Σιγά σιγά με αρκετή υπομονή. Μην κάνεις εισαγωγή μπουκαλιού τώρα, δεν εχει πια νόημα, εδώ είναι η ηλικία που αρχίζεις να το κόβεις όχι να το δώσεις. Από εκεί και πέρα, με 2-3 θηλασμούς μπορείς να συνεχίσεις για χρόνια αν δε θες να αποθηλάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω, 10 μηνών να του μάθεις το μπιμπερο είναι ανώφελο. Μετά από λίγους μήνες θα θες να του το κόψεις για να μάθει το ποτηράκι. Κάνε υπομονή 1,5-2 μήνες μέχρι να χρονισει κ να αρχίσεις να του δίνεις φρέσκο γάλα σε παιδικό ποτήρι με στόμιο ή καλαμάκι σιλικονης, αν ψάξεις υπάρχουν άπειρα, κάποιο θα του ταιριάξει. Αλλά έχε υπόψη σου ότι ακόμη κ τότε θα χρειαστεί κάποιο μεταβατικο διάστημα μέχρι να το συνηθίσει, έτσι; Μην περιμένεις ότι ένας χρόνος θηλασμού θα εξαλειφθεί ως δια μαγείας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...