Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και εξαντληση


Alexia arap

Recommended Posts


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Alexia arap είπε:

Καλημέρα κορίτσια ήθελα να ρωτήσω αν συμβενει μόνο σε έμενα μόλις θηλάζει τι μωρό έχω πολύ εξάντληση και πεινάω πολύ είναι φυσιολογικό; 

Eιναι εξαντληση αυτο που νιωθεις ή μηπως χαλαρωνεις τοσο πολυ που δεν θες να κουνηθεις; Γιατι η οξυτοκινη που παραγεται με τον θηλασμο εχει χαλαρωτικες ιδιοτητες. Οσον αφορα την πεινα, η αληθεια ειναι οτι καις αρκετες θερμιδες θηλαζοντας! Δεν θα ξεχασω την πεινα που ειχα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη αλλα μετα που γεννησα, οσο θηλαζα αποκλειστικα τα ειχα δει ολα! Πεινα εις τριπλουν σε σχεση με την εγκυμοσυνη! Μην αφηνεις τον εαυτο σου νηστικο. Αν τρως επαρκως (και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα) μεσα στη μερα δεν νομιζω οτι θα σου ερχεται τοσο αποτομη πεινα μετα τον θηλασμο.

 
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο δίμηνο που θηλαζα πείναγα τρέλα για συγκεκριμένα φαγητά. Δεν χορταίνα παρά μόνο με κρέας. Δεν με ένοιαζε να φάω τίποτα άλλο. Έτρωγα για μεσημέρι 2 χοντρες μπριζόλες ψητές. Φτιάχναμε σαλάτα και δεν με ένοιαζε να φάω, με ζόριζα να φάω λίγο αγγούρι και ντομάτα. Δεν νοουσα γεύμα μεσημεριανό χωρίς κρέας. Έφτιαχνα κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες και έτρωγα σχεδόν το μισό κοτόπουλο και μια δυο πατάτες. πρωινό έτρωγα ότι κρέας είχε περισσέψει από την προηγούμενη μέρα. Αν δεν έτρωγα κρέας έτρωγα αυγά βραστά 2-3 κάθε μέρα. Έφτιαξε ο συζηγος μια μέρα ψαρόσουπα με ωραίο ψάρι, έφαγα και εννοείται πείναγα για κρέας. Ζοριζομουν να μην πω τίποτα γιατί φαΐ είχαμε και 4 ωρα το πρωί τον ξύπνησα να με βοηθήσει να τηγανίσω κοτόπουλο. τώρα μου πέρασε και ξανά ζητάω και λαδερά και όσπρια κλπ αλλά μου έχει μείνει ανεξίτηλο να μου ψήνει ο συζηγος μπριζόλες και να του λέω βάλε άλλες 2 να τις φάω το πρωί. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με κρέας κρατιόμουν. Ιδιως μοσχαρι. Ο αιματοκρίτης μου ειχε πιασει πατο, ο Σίδηρος μου εκανε δυσκοιλιοτητα και το σταματησα μολις γεννησα, το μοσχαρι μ´ εσωσε. Ο αντρας μου μαγείρευε κρεας μονο για μενα και το συνόδευα με ο,τι αλλο έφτιαχνε για εκεινον . Κι εννοειται τρελές ποσοτητες και φυσικα τα μακαρονια με κιμά τρωγονται μια χαρα στις 5 το πρωι! Και 1 αυγο καθε μερα. Την κρεατοφαγία αυτη τη σταματησα γυρω στον 6ο οταν εφτιαξε ο υπνος. Αλλα ακομα και τωρα αν για καποιες μερες δεν φαω κρεας νιωθω πεσμενη κ ετσι φυλαμε παντα κατι για μενα ασχετως του οικογενειακού μενου.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Eιναι εξαντληση αυτο που νιωθεις ή μηπως χαλαρωνεις τοσο πολυ που δεν θες να κουνηθεις; Γιατι η οξυτοκινη που παραγεται με τον θηλασμο εχει χαλαρωτικες ιδιοτητες. Οσον αφορα την πεινα, η αληθεια ειναι οτι καις αρκετες θερμιδες θηλαζοντας! Δεν θα ξεχασω την πεινα που ειχα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη αλλα μετα που γεννησα, οσο θηλαζα αποκλειστικα τα ειχα δει ολα! Πεινα εις τριπλουν σε σχεση με την εγκυμοσυνη! Μην αφηνεις τον εαυτο σου νηστικο. Αν τρως επαρκως (και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα) μεσα στη μερα δεν νομιζω οτι θα σου ερχεται τοσο αποτομη πεινα μετα τον θηλασμο.

Δεν είναι χαλαρώσει γιατί θα νύσταζα. Με πιάνει πείνα και αυτά που τρώω δεν με πιάνουν. δεν μπορώ να πιω και γάλα να με κρατήσει λιγο γιατί τι πειράζει τι μπεμπα πάρα πολύ. Στην εγκυμοσύνη δεν πείναγα καθόλου τώρα άστα δεν μπορώ να σταματήσω. Βγήκα από την γέννα πιο αδύνατη από ότι είμαι τώρα. Δεν χάνω γραμμάριο μόνο περνώ. Όταν λες ποιότητα τι εννοείς γιατί ότι και να τρώω μετά πεινάω; 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κι εγώ με κρέας κρατιόμουν. Ιδιως μοσχαρι. Ο αιματοκρίτης μου ειχε πιασει πατο, ο Σίδηρος μου εκανε δυσκοιλιοτητα και το σταματησα μολις γεννησα, το μοσχαρι μ´ εσωσε. Ο αντρας μου μαγείρευε κρεας μονο για μενα και το συνόδευα με ο,τι αλλο έφτιαχνε για εκεινον . Κι εννοειται τρελές ποσοτητες και φυσικα τα μακαρονια με κιμά τρωγονται μια χαρα στις 5 το πρωι! Και 1 αυγο καθε μερα. Την κρεατοφαγία αυτη τη σταματησα γυρω στον 6ο οταν εφτιαξε ο υπνος. Αλλα ακομα και τωρα αν για καποιες μερες δεν φαω κρεας νιωθω πεσμενη κ ετσι φυλαμε παντα κατι για μενα ασχετως του οικογενειακού μενου.

Και εμένα στην εγκυμοσύνη μου είχε πέσει ο αιματοκρίτης αλλά με μοσχάρι και σπληνες ανέβηκε. Έκανα και πριν 2 μήνες εξετάσεις και ο σίδηρος και ο αιματοκρίτης ήταν μια χαρά λες να μου έχει πέσει γιαυτό είμαι έτσι; έχω κόψει και το σίδηρο και πάντα έχω χαμηλό μήπως να το ξεκινήσω να δω πως θα πάει; 

5 ώρες πρίν, Silky είπε:

Το πρώτο δίμηνο που θηλαζα πείναγα τρέλα για συγκεκριμένα φαγητά. Δεν χορταίνα παρά μόνο με κρέας. Δεν με ένοιαζε να φάω τίποτα άλλο. Έτρωγα για μεσημέρι 2 χοντρες μπριζόλες ψητές. Φτιάχναμε σαλάτα και δεν με ένοιαζε να φάω, με ζόριζα να φάω λίγο αγγούρι και ντομάτα. Δεν νοουσα γεύμα μεσημεριανό χωρίς κρέας. Έφτιαχνα κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες και έτρωγα σχεδόν το μισό κοτόπουλο και μια δυο πατάτες. πρωινό έτρωγα ότι κρέας είχε περισσέψει από την προηγούμενη μέρα. Αν δεν έτρωγα κρέας έτρωγα αυγά βραστά 2-3 κάθε μέρα. Έφτιαξε ο συζηγος μια μέρα ψαρόσουπα με ωραίο ψάρι, έφαγα και εννοείται πείναγα για κρέας. Ζοριζομουν να μην πω τίποτα γιατί φαΐ είχαμε και 4 ωρα το πρωί τον ξύπνησα να με βοηθήσει να τηγανίσω κοτόπουλο. τώρα μου πέρασε και ξανά ζητάω και λαδερά και όσπρια κλπ αλλά μου έχει μείνει ανεξίτηλο να μου ψήνει ο συζηγος μπριζόλες και να του λέω βάλε άλλες 2 να τις φάω το πρωί. 

Εγώ τρώω πράσινες σαλάτες μαρεσουν πολυ. Αγγουράκια συνέχεια. Ούτε λαδερά ούτε Όσπρια ούτε γαλακτοκομικα τίποτα δεν τρώω περάσαμε πολλοί έντονους κολικούς και ακόμα δεν έχουμε ηρεμήσει.δεν έχω τι να τρώω μπορεί για αυτό να πεινάω συνεχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Alexia arap είπε:

Καλημέρα κορίτσια ήθελα να ρωτήσω αν συμβενει μόνο σε έμενα μόλις θηλάζει τι μωρό έχω πολύ εξάντληση και πεινάω πολύ είναι φυσιολογικό; 

Ναι.

Θηλάζοντας καις 300-500 θερμίδες τη μέρα. Για να καταλάβεις, θηλαζοντας όσο θέλει το μωρό για ένα χρόνο, και τρώγοντας όπως και πριν, έχασα πάνω από 15 κιλά. Ε μετά τα χρειάστηκα,και άρχισα με το ζόρι να τρώω έξτρα!

Link to comment
Share on other sites

Τακτικο έλεγχο έχεις κάνει; γενικη αιματος κλπ; μπορει να επεσε ο αιματοκρίτης σου αφου εχεις θεμα. Κανε εξετασεις κ μιλά με τον γιατρο σου να σου πει τι σου λειπει. 

 

Ποιοτικα εννοούμε να μην τρως προχειρα τυπου τηγανητά ή ετοιμα ή τσιμπολόγημα τα απο δω κ απο κει. Αλλα κανονικα πληρη γευματα με σωστα συστατικά. Θα μου πεις τωρα με μωρο και με θηλασμο,  ποτε θα τα κανεις; Εκει μαλλον θελει βοηθεια. Εμενα μαγείρευε ο αντρας μου. Πρωτα για μενα και μετα για κεινον (ειπαμε δεν του αφηνα και πολλα να φαει ετσι οπως καταβρόχθιζα τα παντα). 

 

Κι εγω με αποχη γαλακτοκομικών (αλλα έτρωγα μοσχαρι) ζορίστηκα. Ουτε τοστακια, ουτε γιαούρτια, ουτε δημητριακά με γαλα... Ολα αυτα που έτρωγα το πρωι δεν μπορουσα πια να τα φαω. Φρουτα δεν με χορταίνουν αλλα εκανα φιλότιμες προσοάθειες να τα συνηθισω. Κατανάλωσα πολλα κιλα μελι σιγουρα. 

 

Για τα οσπρια κλπ ειναι αμφίβολο αν εχουν σχεση με κολικους. Κι εγω βεβαια στην αρχη δεν τα έτρωγα απο φοβο. Για πολυ καιρο, κανενα τριμηνο. Δοκιμασε ομως, ειναι καλη τροφή. 

Link to comment
Share on other sites

Μέλι έτρωγα και τρώω και εγώ. Παλιότερα δεν έτρωγα συχνά. Επισης απέχω απο γαλακτοκομικά. Πίνω γάλα αμυγδάλου. Πολύ καλή γεύση. Έχει και σοκολατούχο. Εγώ τώρα που είμαστε 3 μισή μηνών ξεκίνησα λαδερά. Σιγά σιγά, έφτιαξα ριζότο με φασολάκια πχ να δω αν θα τον πειράξουν, μετά έφτιαξα ιμάμ. Έφαγα και φασόλια πριν λίγες μερες. Το μωρό δεν το πείραξαν εμένα πείραξαν μάλλον επειδή είχα πολύ καιρό να φάω. Πέτρες να έτρωγα πιο καλά θα ένιωθα. 

 

Φρουτα έτρωγα.

 

Επισης λόγω αποχής γαλακτοκομικών αντί γλυκού σε λιγούρα έτρωγα κουβερτούρα. 

 

Η πείνα μου φαίνεται φυσιολογική. Στους 3 μήνες περίπου ηρέμησα. 

Link to comment
Share on other sites

Κάπως σχετικό με επιπτώσεις του θηλασμου: εσεις οι πιο έμπειρες ειχατε τριχόπτωση οταν θηλαζετε; το σπίτι ειναι σαν να εχουμε γάτες. Ολο τρίχες μαζευω. Και τα εχω και μονιμα πιασμένα και δεν χτενιζομαι εκτος μπανιου. Δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τα κοριτσια οτι ειναι αναμενομενη η πεινα

αποξηραμενα φρουτα κ ξηροι καρποι ειναι ωραια σνακ

καπου μετα το τριμηνο πεφτουν οι τριχες που δ επεσαν στην εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τακτικο έλεγχο έχεις κάνει; γενικη αιματος κλπ; μπορει να επεσε ο αιματοκρίτης σου αφου εχεις θεμα. Κανε εξετασεις κ μιλά με τον γιατρο σου να σου πει τι σου λειπει. 

 

Ποιοτικα εννοούμε να μην τρως προχειρα τυπου τηγανητά ή ετοιμα ή τσιμπολόγημα τα απο δω κ απο κει. Αλλα κανονικα πληρη γευματα με σωστα συστατικά. Θα μου πεις τωρα με μωρο και με θηλασμο,  ποτε θα τα κανεις; Εκει μαλλον θελει βοηθεια. Εμενα μαγείρευε ο αντρας μου. Πρωτα για μενα και μετα για κεινον (ειπαμε δεν του αφηνα και πολλα να φαει ετσι οπως καταβρόχθιζα τα παντα). 

 

Κι εγω με αποχη γαλακτοκομικών (αλλα έτρωγα μοσχαρι) ζορίστηκα. Ουτε τοστακια, ουτε γιαούρτια, ουτε δημητριακά με γαλα... Ολα αυτα που έτρωγα το πρωι δεν μπορουσα πια να τα φαω. Φρουτα δεν με χορταίνουν αλλα εκανα φιλότιμες προσοάθειες να τα συνηθισω. Κατανάλωσα πολλα κιλα μελι σιγουρα. 

 

Για τα οσπρια κλπ ειναι αμφίβολο αν εχουν σχεση με κολικους. Κι εγω βεβαια στην αρχη δεν τα έτρωγα απο φοβο. Για πολυ καιρο, κανενα τριμηνο. Δοκιμασε ομως, ειναι καλη τροφή. 

Γενική αίματος και σιδήρου έκανα πριν 2 μήνες και ήταν καλές. Αλλά πάντα έχω χαμηλό αιματοκρίτη. Θα ξεκινήσω σιγά σιγά και όσπρια και λαδερά να δω μήπως είναι καλύτερα και δεν πεινάω τόσο. Μέλι τρώω πολύ θα κάνω και αυτό και βλεπουμε

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Κάπως σχετικό με επιπτώσεις του θηλασμου: εσεις οι πιο έμπειρες ειχατε τριχόπτωση οταν θηλαζετε; το σπίτι ειναι σαν να εχουμε γάτες. Ολο τρίχες μαζευω. Και τα εχω και μονιμα πιασμένα και δεν χτενιζομαι εκτος μπανιου. Δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα.

Μέχρι πότε Επεινες το σίδηρο ποτέ το εκόψες μετά την γέννα; 

2 ώρες πρίν, Silky είπε:

Μέλι έτρωγα και τρώω και εγώ. Παλιότερα δεν έτρωγα συχνά. Επισης απέχω απο γαλακτοκομικά. Πίνω γάλα αμυγδάλου. Πολύ καλή γεύση. Έχει και σοκολατούχο. Εγώ τώρα που είμαστε 3 μισή μηνών ξεκίνησα λαδερά. Σιγά σιγά, έφτιαξα ριζότο με φασολάκια πχ να δω αν θα τον πειράξουν, μετά έφτιαξα ιμάμ. Έφαγα και φασόλια πριν λίγες μερες. Το μωρό δεν το πείραξαν εμένα πείραξαν μάλλον επειδή είχα πολύ καιρό να φάω. Πέτρες να έτρωγα πιο καλά θα ένιωθα. 

 

Φρουτα έτρωγα.

 

Επισης λόγω αποχής γαλακτοκομικών αντί γλυκού σε λιγούρα έτρωγα κουβερτούρα. 

 

Η πείνα μου φαίνεται φυσιολογική. Στους 3 μήνες περίπου ηρέμησα. 

Αυτό το γάλα αμυγδάλου δεν μ αρέσει το έχω δοκιμάσει. Εγώ είμαι 5 μήνες και ακόμα πειναω

 

 

 

 

 

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ναι.

Θηλάζοντας καις 300-500 θερμίδες τη μέρα. Για να καταλάβεις, θηλαζοντας όσο θέλει το μωρό για ένα χρόνο, και τρώγοντας όπως και πριν, έχασα πάνω από 15 κιλά. Ε μετά τα χρειάστηκα,και άρχισα με το ζόρι να τρώω έξτρα!

Εγώ τρώω όπως και πριν αλλά δεν χάνω τίποτα. Τυχερή είσαι εσύ!! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κάπως σχετικό με επιπτώσεις του θηλασμου: εσεις οι πιο έμπειρες ειχατε τριχόπτωση οταν θηλαζετε; το σπίτι ειναι σαν να εχουμε γάτες. Ολο τρίχες μαζευω. Και τα εχω και μονιμα πιασμένα και δεν χτενιζομαι εκτος μπανιου. Δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα.

Τριχοπτωση μεχρι που σταματησα να θηλαζω σχεδον. Ειδικα τον πρωτο χρονο πολυ. Η γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι ειναι απο τον θηλασμο.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

υ@Alexia arap τελευταίο σίδηρο ηπια τη μερα που γεννησα. μετα δεν ηπια γιατι δεν μου ειπε ο γιατρος, που το θεώρησε αυτονοητο όπως κατάλαβα μετά. Η παιδίατρος μου ειπε να συνεχισω σιδηρο κ ασβέστιο (πιυ δεν επαιρνα ετσι κι αλλιως). αλλά επειδη επαιρνα παρά πολύ μου έκανε άσχημη δυσκοιλιότητα κ μετά την καισαρική δεν ήθελα να ασχολούμαι με την τουαλέτα για ευνόητους λόγους... σιγουριά φοβήθηκα μην εκανε δυσκοιλιότητα στο μωρό κ δεν ξαναπήρε. αλλά με τόσο μοσχάρι στο τρίμηνο ο αιματοκρίτης μου ήταν καλύτερος από ποτέ. στις φυσιολογικές τιμες μαλιστα που ποτε δεν ηταν τοσο. 

 

οκ αφού είχατε κ εσείς τριχόπτωση δεν ανησυχω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Έσπερος είπε:

υ@Alexia arap τελευταίο σίδηρο ηπια τη μερα που γεννησα. μετα δεν ηπια γιατι δεν μου ειπε ο γιατρος, που το θεώρησε αυτονοητο όπως κατάλαβα μετά. Η παιδίατρος μου ειπε να συνεχισω σιδηρο κ ασβέστιο (πιυ δεν επαιρνα ετσι κι αλλιως). αλλά επειδη επαιρνα παρά πολύ μου έκανε άσχημη δυσκοιλιότητα κ μετά την καισαρική δεν ήθελα να ασχολούμαι με την τουαλέτα για ευνόητους λόγους... σιγουριά φοβήθηκα μην εκανε δυσκοιλιότητα στο μωρό κ δεν ξαναπήρε. αλλά με τόσο μοσχάρι στο τρίμηνο ο αιματοκρίτης μου ήταν καλύτερος από ποτέ. στις φυσιολογικές τιμες μαλιστα που ποτε δεν ηταν τοσο. 

 

οκ αφού είχατε κ εσείς τριχόπτωση δεν ανησυχω!

Και εγώ τα ίδια είχα με την τουαλέτα αλλά το επερνα. Είμαι κομμώτρια και έχω δει πολλές κοπέλες που δεν το έπειναν να τους έχουν πέσει πάρα πολλά μαλλια και μετά να μην επανέρχονται όπως ήταν πριν και έτσι είχα φοβηθεί και το επερνα. Εγώ το σταμάτησα πριν κάνα μήνα αλλά βλέπω τώρα ότι μου πέφτουν θα κάνω εξετάσεις να δω και αν είναι χάλια μήπως το ξανά ξεκινήσω. Δεν είναι ανησυχητικό αλλά κρίμα είναι τα μαλλιά σου να χαλάσουν τωρα

Link to comment
Share on other sites

Α δεν ήξερα ότι η τριχόπτωση έχει σχέση με σίδηρο! πάντως στο τριμηνο ημουν καλα. Τώρα δεν ξέρω αν επειδη εκοψα το πολυ κρεας ξανά έπεσε. θα το κοιτάξω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναμενόμενη η πείνα, κι εγώ ήθελα να φάω ...και τους τοίχους! Νομίζω πάντως πως πέρα από την  εξάντληση είναι και ο ψυχολογικός παράγοντας, ότι γενικά τον πρώτο καιρό είσαι κλεισμένη στο σπίτι και αυτό ευνοεί το συνεχές τσιμπολόγημα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Έσπερος είπε:

Α δεν ήξερα ότι η τριχόπτωση έχει σχέση με σίδηρο! πάντως στο τριμηνο ημουν καλα. Τώρα δεν ξέρω αν επειδη εκοψα το πολυ κρεας ξανά έπεσε. θα το κοιτάξω. 

Η τριχόπτωση έχει σχέση με το σίδηρο τα μαλλιά πέφτουν όταν δεν εχεις απόθεμα στις αποθήκες σιδήρου μπορεί να φενετε στις εξετάσεις ο σίδηρος καλός αλλά μπορεί να είναι άδειες οι αποθηκες να κοιτάξεις τις αποθήκες. Και ο θειροειδης παίζει μεγάλο ρόλο στη τριχόπτωση η αδελφή μου που της είχε ανέβει ο θειροειδης δεν το είχε καταλάβει και της έπεσε πάρα πολύ τα μαλλιά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

υ@Alexia arap τελευταίο σίδηρο ηπια τη μερα που γεννησα. μετα δεν ηπια γιατι δεν μου ειπε ο γιατρος, που το θεώρησε αυτονοητο όπως κατάλαβα μετά. Η παιδίατρος μου ειπε να συνεχισω σιδηρο κ ασβέστιο (πιυ δεν επαιρνα ετσι κι αλλιως). αλλά επειδη επαιρνα παρά πολύ μου έκανε άσχημη δυσκοιλιότητα κ μετά την καισαρική δεν ήθελα να ασχολούμαι με την τουαλέτα για ευνόητους λόγους... σιγουριά φοβήθηκα μην εκανε δυσκοιλιότητα στο μωρό κ δεν ξαναπήρε. αλλά με τόσο μοσχάρι στο τρίμηνο ο αιματοκρίτης μου ήταν καλύτερος από ποτέ. στις φυσιολογικές τιμες μαλιστα που ποτε δεν ηταν τοσο. 

 

οκ αφού είχατε κ εσείς τριχόπτωση δεν ανησυχω!

Κατά την εγκυμοσύνη, τα μαλλιά δεν πέφτουν με το φυσιολογικό ρυθμό, οι έγκυες έχουν πιο πυκνό μαλλί από οποιαδήποτε άλλη φάση της ζωής τους. Μετά τη γέννα, τα μαλλιά που εννέα μήνες δεν έπεσαν, πέφτουν όλα μαζί μέχρι να έρθει ο οργανισμός στο φυσιολογικό του. Δεν είναι ανησυχητικό, συμβαίνει σε όλες τις γυναίκες που γέννησαν, και δεν κρύβει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Alexia arap είπε:

Γενική αίματος και σιδήρου έκανα πριν 2 μήνες και ήταν καλές. Αλλά πάντα έχω χαμηλό αιματοκρίτη. Θα ξεκινήσω σιγά σιγά και όσπρια και λαδερά να δω μήπως είναι καλύτερα και δεν πεινάω τόσο. Μέλι τρώω πολύ θα κάνω και αυτό και βλεπουμε

 

Μέχρι πότε Επεινες το σίδηρο ποτέ το εκόψες μετά την γέννα; 

Αυτό το γάλα αμυγδάλου δεν μ αρέσει το έχω δοκιμάσει. Εγώ είμαι 5 μήνες και ακόμα πειναω

 

 

 

 

 

Εγώ τρώω όπως και πριν αλλά δεν χάνω τίποτα. Τυχερή είσαι εσύ!! 

 

Αν τρως τόσο ώστε παρά το θηλασμό να μη χάνεις βάρος, οπότε το θέμα δεν είναι ότι λείπουν θερμίδες, αλλά νιώθεις συνέχεια πείνα και εξάντληση, αφενός πρόσεξε τι τρως, βεβαιώσου ότι δε σου λείπουν π.χ. βιταμίνες ή σίδηρο, βεβαιώσου ότι τρως πρωτεϊνη, και επίσης μην ξεχνάς να πίνεις νερό, όσο θηλάζεις χρειάζεσαι πραγματικά πολλά υγρά.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Έσπερος said:

Κάπως σχετικό με επιπτώσεις του θηλασμου: εσεις οι πιο έμπειρες ειχατε τριχόπτωση οταν θηλαζετε; το σπίτι ειναι σαν να εχουμε γάτες. Ολο τρίχες μαζευω. Και τα εχω και μονιμα πιασμένα και δεν χτενιζομαι εκτος μπανιου. Δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα.

καλησπερα! αν θυμαμαι καλα πανε 9-10 μηνεσ που γεννησες?εμενα τωρα ο μικρος μου ειναι 10 μηνων,δεν θηλαζω βεβαια,αλλα εχω αρκετο καιρο που εχω μεγαλη τριχοπτωση,δεν το εχω ξαναδει να γινεται αυτο!!ολο το σπιτι γεματο,και στο μπανιο που χτενιζομαι αστα να πανεε!!το ιδιο συμβαινει και σσε μια γνωστη μου ,της ειπε ο γιατρος της οτι μετα απο εγκυμοσυνη αρχιζουν και αδειαζουν οι αποθηκες αν δεν συνεχισεις το σιδηρο και μετα την γεννα!!!εγω δεν το συνεχισα και να τα αποτελεσματα!φανταζομαι ουτε και εσυ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , sweety** είπε:

καλησπερα! αν θυμαμαι καλα πανε 9-10 μηνεσ που γεννησες?εμενα τωρα ο μικρος μου ειναι 10 μηνων,δεν θηλαζω βεβαια,αλλα εχω αρκετο καιρο που εχω μεγαλη τριχοπτωση,δεν το εχω ξαναδει να γινεται αυτο!!ολο το σπιτι γεματο,και στο μπανιο που χτενιζομαι αστα να πανεε!!το ιδιο συμβαινει και σσε μια γνωστη μου ,της ειπε ο γιατρος της οτι μετα απο εγκυμοσυνη αρχιζουν και αδειαζουν οι αποθηκες αν δεν συνεχισεις το σιδηρο και μετα την γεννα!!!εγω δεν το συνεχισα και να τα αποτελεσματα!φανταζομαι ουτε και εσυ!

Το μωρό στα τραβάει όλα σίδηρο ασβέστιο τα πάντα για να μπορέσει να αναπτυχθεί και στη κοιλιά και μετά όταν θηλάζει. Ρώτα τον γιατρό σου και πάρε σίδηρο γιατί ειναι κρίμα να μείνουμε χωρίς μαλλιά. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Alexia arap είπε:

γιατί ειναι κρίμα να μείνουμε χωρίς μαλλιά. 

Δεν ειναι οτι δεν ξαναβγαινουν και ποτε :) Με ισορροπημενη διατροφη πιστευω παλευεται η κατασταση, ποτε δεν πηρα συμπληρωμα σιδηρου, ουτε στην εγκυμοσυνη ουτε στον θηλασμο. Υπαρχουν πολλοι πιο επιβαρυντικοι παραγοντες για την καταστροφη των μαλλιων απο τον θηλασμο. Προσωπικα, μετα τα 2 χρονια θηλασμου, αρχισαν να φυτρωνουν καινουρια και πλεον εχω και παλι τα μακρυα και πλουσια μαλλια που ειχα πριν την πρωτη μου εγκυμοσυνη (να σημειωσω οτι χρησιμοποιω μονο ηπια και φυσικα σαμπουαν, μηλοξυδο και καμια σπιτικη μασκα και κανενα αλλο προϊον για τα μαλλια). Βεβαια, κοντος ψαλμος αλληλούια, γιατι σε 4 μηνες γενναω το δευτερο και μαλλον θα χρειαστει να τα κοψω παλι :grin:

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

On 13 Οκτωβρίου 2018 at 9:57 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Ναι.

Θηλάζοντας καις 300-500 θερμίδες τη μέρα. Για να καταλάβεις, θηλαζοντας όσο θέλει το μωρό για ένα χρόνο, και τρώγοντας όπως και πριν, έχασα πάνω από 15 κιλά. Ε μετά τα χρειάστηκα,και άρχισα με το ζόρι να τρώω έξτρα!

Σήμερα διαπίστωσα ότι η περίοδος  χάριτος  τελείωσε. έχω αρχίσει να παχαινω. Το άλλοθι οτι τρώω σαν βόδι γιατι θηλαζω τελειωσε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σήμερα διαπίστωσα ότι η περίοδος  χάριτος  τελείωσε. έχω αρχίσει να παχαινω. Το άλλοθι οτι τρώω σαν βόδι γιατι θηλαζω τελειωσε. 

 

To δύσκολο είναι όταν σταματήσει να θηλάζει το παιδί :( 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...