Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μύκητες ή πληγωμένη θηλή


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Φρέσκια μανούλα εδώ κ όπως είναι λογικό οι απορίες κ οι προβληματισμοί πολλοί γι’αυτό κ θα ήθελα τα φώτα σας!

Θηλαζω αποκλειστικά την 46 ημερών μπεμπουλα μου χωρίς κανένα θέμα από την πρώτη μέρα. Έπιασε πολύ σωστά το στήθος, τρώει όσο θέλει, παίρνει πολύ ικανοποιητικό βάρος. Το θέμα μου είναι το εξής: μερικές μέρες τώρα αφού θηλάσει με πονάει η θηλή μου, σαν κάψιμο σαν βελόνες μέσα. Ο πόνος κρατάει καμία ώρα κ μετά υποχωρεί. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι με έχει κόψει το παιδί κ να βάλω τη γνωστή κρέμα λανολινης να ανακουφιστω, δεν με είδε,από το τηλέφωνο μιλήσαμε. Σημειώνω ότι είναι δέκα μέρες τώρα που έχουμε ξεκινήσει πιπιλα. Η άλλη θηλή δεν πονάει καθόλου. Να είναι απλά λοιπόν πληγωμένη η θηλή μου η να έχω το νου μου για μύκητες; Τι άλλο μπορώ να παρατηρήσω αν είναι το δεύτερο;

ελπίζω να μη σας ζάλισα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Dimaki28 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Φρέσκια μανούλα εδώ κ όπως είναι λογικό οι απορίες κ οι προβληματισμοί πολλοί γι’αυτό κ θα ήθελα τα φώτα σας!

Θηλαζω αποκλειστικά την 46 ημερών μπεμπουλα μου χωρίς κανένα θέμα από την πρώτη μέρα. Έπιασε πολύ σωστά το στήθος, τρώει όσο θέλει, παίρνει πολύ ικανοποιητικό βάρος. Το θέμα μου είναι το εξής: μερικές μέρες τώρα αφού θηλάσει με πονάει η θηλή μου, σαν κάψιμο σαν βελόνες μέσα. Ο πόνος κρατάει καμία ώρα κ μετά υποχωρεί. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι με έχει κόψει το παιδί κ να βάλω τη γνωστή κρέμα λανολινης να ανακουφιστω, δεν με είδε,από το τηλέφωνο μιλήσαμε. Σημειώνω ότι είναι δέκα μέρες τώρα που έχουμε ξεκινήσει πιπιλα. Η άλλη θηλή δεν πονάει καθόλου. Να είναι απλά λοιπόν πληγωμένη η θηλή μου η να έχω το νου μου για μύκητες; Τι άλλο μπορώ να παρατηρήσω αν είναι το δεύτερο;

ελπίζω να μη σας ζάλισα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

σαν σπασμενα γυαλια κ ενδιαμεσα στους θηλασμους με πονουσαν κ τα δυο στηθη στον δευτερο μηνα περιπου.εμενα ηταν σαν να ειχαν ξεφλουδισει οι θηλες κ κοκκινες.ελεγξε για ασπρακια στο στομα του μωρου

πολυ προσοχη με την πιπιλα,πολυ καλη αποστειρωση

κοψε τη ζαχαρη κ το λευκο αλευρι,αυτο θρεφει τους μυκητες.γιαουρτι με πετσα για τα προβιοτικα βοηθαει.κ υπαρχει κ ενα "φαρμακο",απο μαγαζι με βιολογικα το πηρα,σε σταγονες εκχυλισμα απο κουκουτσια γκρειπφρουτ.η βαζεις σταγονες κ πινεις σε ποτηρι με νερο,η στο στηθος αλλα πριν θηλασεις ξεπλυμα γτ βγαινει κ αγευστο κ πικρο,δυο ειδων,η σε αναβραζοντα δισκια

επισης εβαζα ντακταριν γελη κ στο στηθος κ στο στομα της μικρης κ ας μην ειχε ασπρακια

ολα αυτα αν ειναι μυκητες

εχεις πληγη;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

Αν οντως σε εχει τραυματησει το μωρο και ειναι πληγωμενη η θηλή η λανολίνη που προτεινουν μαιες και γιατροι δεν κανει τιποτα. Ειναι πολυ λιπαρή, κανει 200 χρονια να απορροφηθει και ΑΝ εχει καποιο αποτελεσμα αυτο ερχεται με μεγαλη καθυστερηση.

Η Nipple Care Reconstructing της Frezyderm κανει θαυματα, στο λεω μετα απο 2 μωρα που με μασούλαγαν σαν βαμπιρ και δεν μπορουσα απο τον πονο ουτε μπλουζα να βαλω..

Για μυκητες δεν γνωριζω αλλα αν εχεις πληγωμενη θηλη και τσιμπησες καποιο μικροβιο θα μπορουσε να ειναι μαστιτιδα αλλα σε αυτη την περιπτωση το στηθος ποναει παρα πολυ και κανεις και πυρετο. Φυσικα απαιτειται αντιβιωση.

Παντως αυτη η αισθηση με το "κάψιμο" εσωτερικά στον μαστό που μετα απο καποια ωρα περναει ειναι κατι που νιωθω και γω ποτε-ποτε μεσα στη μερα, δεν εχει να κανει ομως με πληγωμενες θηλες, αυτες αν τραυματιστουν φαινονται, εχουν επιφανειακες εκδορές και μπορει και να ματωσουν και σιγουρα εχουν ΠΟΛΥ πονο ο οποιος δεν περναει απο μονος του (εκτος πια αν διακοψεις τον θηλασμο και σιγα σιγα επουλωθουν μονες τους, πραγμα που εκανα στο 1ο μου παιδι γιατι δεν γνωριζα την παραπανω κρεμα).

Επεξεργάστηκαν by Ιόλη2015
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!τα νέα κ οι εξελίξεις είναι οι εξής: από χτες το απόγευμα άρχισα να ανεβάζω πυρετό, να με πονάει όλο μου το σώμα σαν ίωση  κ να πονάει το στήθος που ανέφερα παραπάνω. Μίλησα με το γυναικολόγο μου μου είπε ότι ξεκινάω μαστίτιδα....

Αντιβίωση, αντιπυρετικά, ζεστές κομπρέσες,ντους,μαλάξεις κ τη μικρή όσο γίνεται πιο πολύ να θηλάζει στο πονεμένο στηθος. Κατά τη διάρκεια της νύχτας ψήθηκα, έφτασα 39. Σήμερα όλη μέρα ο πυρετος έπεσε στο 37,7. Δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου με το ζόρι σηκώνω τη μπεμπουλα. Το θέμα μου είναι το εξής: με μασάζ, κομπρέσες κ ντουζ ο πόνος μαλακώνει όμως δεν υπάρχει κάποιο πέτρωμα η σημείο στο στήθος για να μπορώ να είμαι πιο συγκεκριμένη κ να ξέρω από που ξεκινάει ο πόνος. Παρολο που τρώει η μικρή, όχι όμως ικανοποιητικά το στήθος δεν αδειάζει ούτε με το θηλαστρο. Άλλαξα κ στάσεις μπας κ αλλά κανένα αποτέλεσμα. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω η απλά τα συνεχίζω όλα αυτά κ κάνω υπομονή;

Link to comment
Share on other sites

με επιφυλαξη το λεω,δ ειμαι κ σιγουρη.ζεστες κομπρεσες πριν η στο ντουζ.κ μετα κρυες κομπρεσες.δλδ σακουλακι αρακα απο καταψυξη

νομιζω κ φυλλα λαχανο βοηθανε αλλα δ ξερω πως τα χρησιμοποιεις

@belleblue, @Sentir...natureza ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , vicky86 είπε:

με επιφυλαξη το λεω,δ ειμαι κ σιγουρη.ζεστες κομπρεσες πριν η στο ντουζ.κ μετα κρυες κομπρεσες.δλδ σακουλακι αρακα απο καταψυξη

νομιζω κ φυλλα λαχανο βοηθανε αλλα δ ξερω πως τα χρησιμοποιεις

@belleblue, @Sentir...natureza ?

Κι εγω δεν ημουν σιγουρη γι'αυτο και δεν απαντησα. Το μονο που γνωριζω για μαστιτιδα ειναι οτι βοηθανε τα ζεστα ντουζ, αλλα δεν προτεινα ζεστες και μετα κρυες κομπρεσες γιατι δεν εχει πετρωματα. Παρ'ολα αυτα μπορει να το δοκιμασει, δεν πιστευω οτι θα κανει κατι κακο. Ισα ισα μπορει να ανακουφιστει με το κρυο, αλλα κι εγω το λεω με καθε επιφυλαξη γιατι δεν υπαρχουν σκληρα σημεια.

 
Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2018 at 11:57 ΜΜ, Dimaki28 είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!τα νέα κ οι εξελίξεις είναι οι εξής: από χτες το απόγευμα άρχισα να ανεβάζω πυρετό, να με πονάει όλο μου το σώμα σαν ίωση  κ να πονάει το στήθος που ανέφερα παραπάνω. Μίλησα με το γυναικολόγο μου μου είπε ότι ξεκινάω μαστίτιδα....

Αντιβίωση, αντιπυρετικά, ζεστές κομπρέσες,ντους,μαλάξεις κ τη μικρή όσο γίνεται πιο πολύ να θηλάζει στο πονεμένο στηθος. Κατά τη διάρκεια της νύχτας ψήθηκα, έφτασα 39. Σήμερα όλη μέρα ο πυρετος έπεσε στο 37,7. Δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου με το ζόρι σηκώνω τη μπεμπουλα. Το θέμα μου είναι το εξής: με μασάζ, κομπρέσες κ ντουζ ο πόνος μαλακώνει όμως δεν υπάρχει κάποιο πέτρωμα η σημείο στο στήθος για να μπορώ να είμαι πιο συγκεκριμένη κ να ξέρω από που ξεκινάει ο πόνος. Παρολο που τρώει η μικρή, όχι όμως ικανοποιητικά το στήθος δεν αδειάζει ούτε με το θηλαστρο. Άλλαξα κ στάσεις μπας κ αλλά κανένα αποτέλεσμα. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω η απλά τα συνεχίζω όλα αυτά κ κάνω υπομονή;

 

Το θήλαστρο δε θα σε βοηθήσει. Θέλει το παιδί συνέχεια στο στήθος. Αφού λες ότι ξεκινήσατε πιπίλα τόσο νωρίς, ταιριάζει απόλυτα η μαστίτιδα μετά από λίγες μέρες. Το μωρό συνέχεια στο στήθος, να ικανοποιεί εκεί τις ανάγκες του σε πιπίλισμα, και υπομονή, σε λίγες μέρες θα είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Αφού λοιπόν πέρασε ο πυρετος, οι κομμαρες κ ξεκινησα να κάνω μασάζ στο στήθος πιο εντατικά σήμερα διαπίστωσα ότι είναι γεμάτο πετρώματα...έχω τρομάξει. Το μισό στήθος είναι μαλακό κ το άλλο μισό γεμάτο μικρά η μεγάλα κομματια. Κ το χειρότερο που έχει προκύψει είναι ότι έχει μειωθεί η παραγωγή μου δραματικα κ από τα δυο στήθη μέσα σε δυο μέρες. Η μικρή ενώ χόρταινε με ένα στήθος στο τέταρτο κ ζητούσε στις 3 ωρες τώρα κ με τα δυο τα αδειάζει παιδεύεται το καημένο μου ρουφάει ρουφάει απελπίζεται κοιμάται κ στη μια ώρα κλαίει κ ποσο να έχουν γεμίσει... φοβάμαι ότι έχω κάνει ζημιά στην παραγωγή μου. Σκέφτομαι μήπως τη Δευτέρα πάω σε μαστολογο, θα έχει νόημα; Τη λυπάμαι που δε χορταίνει...

Link to comment
Share on other sites

Τα φύλλα λάχανου τα βάζεις μέσα στο σουτιέν. Βοηθανε γενικά, δε χάνεις κάτι να τα δοκιμάσεις παράλληλα με άλλη αγωγή.

κοβεις ένα κομμάτι όσο την επιφάνεια του σουτιέν, κ το βάζεις όπως είναι πχ όλη τη νύχτα, κ αλλάζεις με καινούριο το πρωί. Κ σε τενοντίτιδα χεριού με είχαν βοηθήσει, εκεί τυλίγεις το λάχανο στο χέρι με μεμβρανη σα να τάν επιδέσμος.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να κάνω τώρα μια ερώτηση. Γίνεται να έχει μύκητες η γλώσσα του μωρού κ το στήθος όχι; παρατήρησα μόλις πως η γλώσσα του μωρού είναι στη μέση κιτρινωπή όμως δεν εχω κάποια διαφορά στο στήθος είναι όπως πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...