Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ


annoulen

Recommended Posts

Καλή σας ημέρα φίλες μου (κ φίλοι μου). 

Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιοι από εσάς πάτε ή πηγαίνατε διακοπές με τα παιδιά εκ περιτροπής με τον σύζυγο.

Κ για να διευκρινίσω, είμαστε κ οι 2 εργαζόμενοι, υπάρχει εξοχικό, οπότε είπαμε κ φέτος (γιατί το κάναμε κ πέρσι πρώτη φορά),  με σκοπό τα παιδιά να είναι περισσότερο καιρό στο εξοχικό, να πάρουμε άδεια εκ περιτροπής, με κοινή με τον σύζυγο μόνο μία εβδομάδα.

Κάποια πρόσωπα του συγγενικού κ φιλικού μας κύκλου το είδαν "κάπως" όλο αυτό, κ με προβλημάτισαν κ εμένα, δλδ ότι έτσι χανόμαστε σαν οικογένεια κλπ. Πρακτικά μας εξυπηρετεί πάρα πολύ αυτό το σύστημα , αλλά μήπως όντως κρύβει "κινδύνους" ?

Η άλλη εναλλακτική είναι να σκάσουμε και άλλα λεφτά σε γυναίκα ή θερινό camp  εντός πόλης. 

Βασικά απόψεις ήθελα, κ αν αυτή η πρακτική εφαρμόζεται κ από άλλους, γιατί ούτως ή άλλως κ εφέτος έτσι θα το λειτουργήσουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 29 λεπτά , annoulen είπε:

Καλή σας ημέρα φίλες μου (κ φίλοι μου). 

Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιοι από εσάς πάτε ή πηγαίνατε διακοπές με τα παιδιά εκ περιτροπής με τον σύζυγο.

Κ για να διευκρινίσω, είμαστε κ οι 2 εργαζόμενοι, υπάρχει εξοχικό, οπότε είπαμε κ φέτος (γιατί το κάναμε κ πέρσι πρώτη φορά),  με σκοπό τα παιδιά να είναι περισσότερο καιρό στο εξοχικό, να πάρουμε άδεια εκ περιτροπής, με κοινή με τον σύζυγο μόνο μία εβδομάδα.

Κάποια πρόσωπα του συγγενικού κ φιλικού μας κύκλου το είδαν "κάπως" όλο αυτό, κ με προβλημάτισαν κ εμένα, δλδ ότι έτσι χανόμαστε σαν οικογένεια κλπ. Πρακτικά μας εξυπηρετεί πάρα πολύ αυτό το σύστημα , αλλά μήπως όντως κρύβει "κινδύνους" ?

Η άλλη εναλλακτική είναι να σκάσουμε και άλλα λεφτά σε γυναίκα ή θερινό camp  εντός πόλης. 

Βασικά απόψεις ήθελα, κ αν αυτή η πρακτική εφαρμόζεται κ από άλλους, γιατί ούτως ή άλλως κ εφέτος έτσι θα το λειτουργήσουμε. 

καλε τι κυνδινους να κρυβει? σιγα μην απομακρυνθητε σαν οικογενεια επειδη θα μεινετε λιγο χωριστα...... πολυ καλα θα κανετε κ θα το ευχαριστηθουν κ τα παιδια αλλα κ εσεις που θα μεινετε κ λιγο μονοι σας στο σπιτι ανεκτημιτο δωρο για αυτον που μενει πισω επισης!!! πιστεψε με θα ειναι τονωτικο για ολους!!! κ αν ειστε κ κοντα μπορει αυτος που εχει μεινει αθηνα  να ερχετε κ σαββατοκυριακα. 

Link to comment
Share on other sites

Με τον άντρα μου κάνουμε την ίδια δουλειά και έχουμε διακοπές όλο το καλοκαίρι-  εκπαιδευτικοί, με χρόνο για διακοπές αλλά χωρίς λεφτά για να τις αξιοποιήσουμε :))) οπότε δεν απαντάαω σαν σύζυγγος-μαμά. 

 

Επειδή και η μητέρα μου ήταν εκπαιδευτικός ενώ ο πατέρας μου όχι, και υπήρχε σπίτι στο χωριό, πηγαίνααμε για δύο μήνες και ο μπαμπάς μου πηγαινοερχόταν σπαστά και καθόταν μόνο στην  άδειά του. Κάποια στιγμή το χωριό το βααρέθηκα αλλά σαν παιδί απόλαυσα αυτά τα μπάνια και σίγουρα δεν θα κερδίζαμε κάτι σαν οικογένεια αν μέναμε στην Αθήνα με τη ζέστη Σημειώνω κιόλας ότι σαν παιδί ήμουν δεμένη μεε τον μπαμπά μου πιο πολ΄΄υ από τη μαμ΄΄α μου. Και νομίζω είναι κάτι που κάνουν αρκετές οικογένειες αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Μη σου πω κιόλας ότι είσαι τυχερή αν ο άντρας σου αναλαμβάνει μόνος του τα παιδιά. Πολλές θα το ζήλευαν αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Αλοίμονο αν κρίνεται η ισορροπία μιας οικογένειας στις χωριστές εκ των συνθηκών διακοπές. Εμείς φέτος θα κάνουμε 2 εβδομάδες κοινές διακοπές (και αυτές σπαστές). Εγώ μόνο Αυγουστο μπορώ, ο σύζυγος θέλει Αύγουστο να δώσει άδεια στους υφισταμένους τους και να μείνει αυτός πίσω. Θα πάρει όμως άδεια Ιούλιο και Σεπτέβριο και θα μείνει με την μικρή. Άποψή μου, για το παιδί είναι καλύτερα να έχει έστω και έναν από τους δύο για περισσότερο διάστημα, παρά μια νταντά ή παιδικό ή φύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα έχετε κανονίσει!! Και τα παιδιά θα ευχαριστηθούν διακοπές και θα συμπέσετε για μια εβδομάδα! Θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα και εμεις θα παμε διακοπες χωρις τον μπαμπα λογο δουλειας αλλα θα ημαστε κοντα ετσι οποτε αν συμβει κατι η βρει χρονο ερχετε και φευγει  θα ημαστε μια ωρα αποσταση περιπου οποτε δν του ειναι τπτ το πανε ελα ...αλλα απο το τπτ και να κατσουμε σπιτι μες στην ζεστη ...και εμεις θα σκασουμε και τα παιδια δν θα ευχαριστιθουν τπτ οποτε μονο γκρινια γκρινια ....και χωρις να προσβαλω κανεναν ..θελω να πω την αποψη μ ..αφου καποιοι εχουμε την δυνατοτι να παμε καπου εστω και με αυτον τον τροπο ε να μην γινομαστε και αχαριστι...αμα σκεφτουμε οτι αλλοι ειναι απασχολοιμενη φουλ ολο το καλοκαιρι...και ζητημα να πηγενουν μονο μπανιο και να γυρνανε την ιδια μερα ...και για αυτο καλυτερα ετσι παρα καθολου ...και οσο για τον κυνδινο αμα ειναι να συμβει κατι θα συμβει ..ειτε ειναι και η δυο γονεις ειτε ο ενας ...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Καλή σας ημέρα φίλες μου (κ φίλοι μου). 

Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιοι από εσάς πάτε ή πηγαίνατε διακοπές με τα παιδιά εκ περιτροπής με τον σύζυγο.

Κ για να διευκρινίσω, είμαστε κ οι 2 εργαζόμενοι, υπάρχει εξοχικό, οπότε είπαμε κ φέτος (γιατί το κάναμε κ πέρσι πρώτη φορά),  με σκοπό τα παιδιά να είναι περισσότερο καιρό στο εξοχικό, να πάρουμε άδεια εκ περιτροπής, με κοινή με τον σύζυγο μόνο μία εβδομάδα.

Κάποια πρόσωπα του συγγενικού κ φιλικού μας κύκλου το είδαν "κάπως" όλο αυτό, κ με προβλημάτισαν κ εμένα, δλδ ότι έτσι χανόμαστε σαν οικογένεια κλπ. Πρακτικά μας εξυπηρετεί πάρα πολύ αυτό το σύστημα , αλλά μήπως όντως κρύβει "κινδύνους" ?

Η άλλη εναλλακτική είναι να σκάσουμε και άλλα λεφτά σε γυναίκα ή θερινό camp  εντός πόλης. 

Βασικά απόψεις ήθελα, κ αν αυτή η πρακτική εφαρμόζεται κ από άλλους, γιατί ούτως ή άλλως κ εφέτος έτσι θα το λειτουργήσουμε. 

 

Κι εγώ το ίδιο θα έκανα εάν είχα εξοχικό, με την προϋπόθεση να ήμουν μόνη με τα παιδιά ή με φίλους, αυτό που δεν θα άντεχα θα ήταν να περάσω το καλοκαίρι μου με παππούδες - γιαγιάδες στο εξοχικό, χίλιες φορές στην Αθήνα :-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Καλή σας ημέρα φίλες μου (κ φίλοι μου). 

Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιοι από εσάς πάτε ή πηγαίνατε διακοπές με τα παιδιά εκ περιτροπής με τον σύζυγο.

Κ για να διευκρινίσω, είμαστε κ οι 2 εργαζόμενοι, υπάρχει εξοχικό, οπότε είπαμε κ φέτος (γιατί το κάναμε κ πέρσι πρώτη φορά),  με σκοπό τα παιδιά να είναι περισσότερο καιρό στο εξοχικό, να πάρουμε άδεια εκ περιτροπής, με κοινή με τον σύζυγο μόνο μία εβδομάδα.

Κάποια πρόσωπα του συγγενικού κ φιλικού μας κύκλου το είδαν "κάπως" όλο αυτό, κ με προβλημάτισαν κ εμένα, δλδ ότι έτσι χανόμαστε σαν οικογένεια κλπ. Πρακτικά μας εξυπηρετεί πάρα πολύ αυτό το σύστημα , αλλά μήπως όντως κρύβει "κινδύνους" ?

Η άλλη εναλλακτική είναι να σκάσουμε και άλλα λεφτά σε γυναίκα ή θερινό camp  εντός πόλης. 

Βασικά απόψεις ήθελα, κ αν αυτή η πρακτική εφαρμόζεται κ από άλλους, γιατί ούτως ή άλλως κ εφέτος έτσι θα το λειτουργήσουμε. 

Μια ζωή με τους γονείς μου και εμείς έτσι κάναμε διακόπες ,ο πατέρας μου ερχόταν στο εξοχικό για μια εβδομάδα. Δεν επηρέασε πουθενά. Και εμείς κάπως έτσι θα το κάνουμε με τον άντρα μου μόλις μεγαλώσει λίγο το μωρό. Φέτος θα πάμε μαζί.

Οι γονείς μου δεν πάνε πλέον οπότε είμαστε μόνοι κάι στο εξοχικό των πεθερικων έχει "απαγορευτεί" η επίσκεψη αν δεν είναι και οι ίδιοι εκεί...πράγμα που δεν παίζει για κανένα λόγο!

Οπότε παίρνω το καπελάκι μου, φορτώνω το παιδάκι μου ,μπαίνω στο καραβάκι και έχω την ησυχία αλλά και τα μπανάκια μου όπως τα θέλω έστω και για λίγες μέρες με τον μπαμπά. Τις υπόλοιπες τα δυο μας!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εμείς που νομίζαμε στην αρχή ότι κ εμείς είμαστε οι μονοι! Επειδή δεν έχουμε κανέναν να μας κρατήσει το παιδί τον Αύγουστο που ειναι κλειστός ο παιδικός και εφόσον δεν έχουμε ένα μήνα άδεια, παίρνουμε εκ περιτροπής άδεια με τη μεσαία εβδομάδα κοινή για να κρατήσουμε το παιδί και να καλυφθεί όλος ο Αύγουστος. Τα σπίτια κλείνουν  για άλλους λόγους, όχι επειδή μένουμε σπίτι με τα παιδιά μας και δεν πάμε όλοι μαζί 3 βδομάδες διακοπές. Τι να κανουμε; Αυτοι που σου το λενε ας ερθουν να κάνουν μπέιμπι σιτινγκ! Και εχω και συναδελφο που το κανει ετσι. Καλύτερα με τον ένα γονιό τα παιδιά παρα με μια περιστασιακή νταντά που τη βρήκα μόνο για λίγες μέρες του Αυγούστου. Γνώμη μου βέβαια, αν κάποιος άλλος το κανει αλλιώς είναι δικαίωμα του.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα οσοι ειναι εργαζομενοι κ οι δυο,κ δ εχουν φυλαξη για τα παιδια καπως ετσι το κανουν,παλι καλα που θα ειστε κ μια βδομαδα μαζι

παρα πολυ ωραια τα κανονισατε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πω τον αντίλογο, είναι από τις θυσίες που δε θα έκανα γιατί θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερα να πάμε κάπου σαν οικογένεια έστω και ελάχιστες  μέρες και να μείνουν τα παιδιά σε κάποιο από τα πολλά summer camp που υπάρχουν (και τα δημοτικά σχεδόν δωρεάν) παρά να κάνουμε διακοπές χώρια. Και εμείς σαν ζευγάρι νομίζω ότι είναι καλύτερα να μείνουμε τελικά σπίτι και μαζί παρά διακοπές χώρια, και τα παιδιά βλέπω ότι το αποζητούν το να είμαστε όλοι μαζί στις διακοπές, πιθανώς κι επειδή εργαζόμαστε αρκετές ωρες και μοιραία δεν περνάμε και τον άπειρο χρόνο μέσα στη βδομάδα όλοι μαζί.

Αν υπήρχε θέμα του τύπου ότι μόνο ο ένας μπορεί να πάει διακοπές λίγες μέρες, ή ακόμη και το δημοτικό summer camp ήταν απαγορευτικό σαν έξοδο, φυσικά θα το σκεφτόμουν αλλιώς, αλλά για να μιλάμε για εξοχικό και κανονικές άδειες εκ περιτροπής, φαντάζομαι ότι δεν είναι αυτά τα σενάρια.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Κι εγώ το ίδιο θα έκανα εάν είχα εξοχικό, με την προϋπόθεση να ήμουν μόνη με τα παιδιά ή με φίλους, αυτό που δεν θα άντεχα θα ήταν να περάσω το καλοκαίρι μου με παππούδες - γιαγιάδες στο εξοχικό, χίλιες φορές στην Αθήνα :-P:-P:-P

 

Παππούς κ γιαγιά θα είναι για κάποιες μέρες στο εξοχικό, (δικό τους είναι άλλωστε)  όχι για όλο το διάστημα κ όχι όταν θα είμαστε με τον σύζυγο. Αλλά μιλάμε για την καλύτερη περίπτωση παππού κ γιαγιάς που μπορεί να τύχει - ανεξάρτητοι, καθόλου πιεστικοί, διακριτικοί, να βοηθάνε όπου κ όταν πρέπει,  με το πρόγραμμά τους,  κ, το βασικότερο, με τεράστια αποθέματα αγάπης προς όλους μας...... είμαι πολύ τυχερή σε αυτό. Κ στο σπίτι οι χώροι είναι ψιλο -ανεξάρτητοι, ξεχωριστά μπάνια κλπ.

 

 

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

και να μείνουν τα παιδιά σε κάποιο από τα πολλά summer camp που υπάρχουν (και τα δημοτικά σχεδόν δωρεάν)

 

Αγαπητή ΑΡΓΚ, ήθελα να δω κ άλλες απόψεις εννοείται, γι αυτό κ έθεσα κ το ερώτημα. Τα παιδιά θα είναι (ήδη είναι) σε ιδιωτικό "summer camp" για 1,5 μήνα. Πόσο πιο πολύ ? (Το ωράριο των δημοτικών δεν μας καλύπτει). Ενώ με αυτόν τον τρόπο θα είναι για 5 εβδομάδες διακοπές χωρίς πρόγραμμα. Γιατί όπως κ να το κάνουμε, το να ξυπνάς κάθε μέρα στις 7, μόνο διακοπές δεν είναι, ακόμα κ όταν πηγαίνεις σε έναν χώρο για να παίξεις με άλλα παιδιά. 

 

Επίσης, όλα τα ΣΚ θα είμαστε όλοι μαζί. 

 

Να σημειώσω ότι από άποψη δεν "δίνω" τα παιδιά σε παππού κ γιαγιά να φύγουν διακοπές, αν και είναι θετικοί σε αυτό. Κυρίως για να μην τους φορτώσω με την ευθύνη 2 μικρών αγοριών. Εμείς κάθε φορά που θα πάμε διακοπές, σίγουρα θα έχουμε μία (το λιγότερο) επίσκεψη στο κέντρο υγείας,  μια για σταφυλόκοκκο, μια για ίωση κλπ. Άλλο όταν κρατάει ένα παιδί η γιαγιά άρρωστο κ εγώ είμαι στο γραφείο σε απόσταση μισής ώρας, κ άλλο όταν μιλάμε για απόσταση 4 ωρών. 

 

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Όποια άλλη άποψη ευπρόσδεκτη. 

 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , annoulen είπε:

 

Παππούς κ γιαγιά θα είναι για κάποιες μέρες στο εξοχικό, (δικό τους είναι άλλωστε)  όχι για όλο το διάστημα κ όχι όταν θα είμαστε με τον σύζυγο. Αλλά μιλάμε για την καλύτερη περίπτωση παππού κ γιαγιάς που μπορεί να τύχει - ανεξάρτητοι, καθόλου πιεστικοί, διακριτικοί, να βοηθάνε όπου κ όταν πρέπει,  με το πρόγραμμά τους,  κ, το βασικότερο, με τεράστια αποθέματα αγάπης προς όλους μας...... είμαι πολύ τυχερή σε αυτό. Κ στο σπίτι οι χώροι είναι ψιλο -ανεξάρτητοι, ξεχωριστά μπάνια κλπ.

 

 

Όπως είπα εξοχικό δεν έχω, υπάρχουν όμως τα παλιά πατρικά σπίτια στην επαρχία και από τις δύο μεριές, που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και στις διακοπές, αλλά είναι τελείως διαφορετική κατάσταση από αυτή που περιγράφεις, ως προς τους χώρους, όχι ως προς τους ανθρώπους. Το επιχείρησα όταν είχα το δεύτερο παιδί πολύ μωρό, όλοι φυσικά είχαν τις καλύτερες προθέσεις και βοηθούσαν και πολύ, αλλά ήμασταν ο ένας στα πόδια του άλλου χωρίς να έχουμε συνηθίσει έτσι και είπα never again! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Deena είπε:

 

Όπως είπα εξοχικό δεν έχω, υπάρχουν όμως τα παλιά πατρικά σπίτια στην επαρχία και από τις δύο μεριές, που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και στις διακοπές, αλλά είναι τελείως διαφορετική κατάσταση από αυτή που περιγράφεις, ως προς τους χώρους, όχι ως προς τους ανθρώπους. Το επιχείρησα όταν είχα το δεύτερο παιδί πολύ μωρό, όλοι φυσικά είχαν τις καλύτερες προθέσεις και βοηθούσαν και πολύ, αλλά ήμασταν ο ένας στα πόδια του άλλου χωρίς να έχουμε συνηθίσει έτσι και είπα never again! 

 

Deena, το καταλαβαίνω κ αυτός είναι ένας από τους λόγους που έχω αρνηθεί πολλές φορές προτάσεις για φιλοξενία από φίλους, ξαδέλφια κλπ - για να μην είμαστε ο ένας πάνω στον άλλο - γιατί κ αυτό πιο πολύ ταλαιπωρία είναι παρά διακοπές. 

Επίσης στο εξοχικό εμάς μας "σώζει" ότι είμαστε εκτός σπιτιού πάρα πάρα πάρα πολλές ώρες (θάλασσα, παιδική χαρά κλπ). 

Αλλά εντάξει, αν ήταν για 20 μέρες να έχω να μπαίνω στην τουαλέτα με χαρτάκι προτεραιότητας ή πχ να κοιμάμαι στον καναπέ της κουζίνας με όλους πάνω από το κεφάλι μου, όχι, κ εγώ δεν θα το έκανα. Θα προτιμούσα να πάω διακοπές λιγότερες μέρες αλλά με μεγαλύτερη "πολυτέλεια",  αν μπορείς να το ονομάσεις έτσι. 

Σημειώνω ότι όταν είχα κ εγώ το 2ο παιδί πολύ μωρό, όντως ήταν πιο δύσκολα, γιατί δεν μπορείς να το έχεις κ στη θάλασσα τις ατέλειωτες ώρες που έχεις το 6 χρονο κ το 7 χρονο. 

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα, όταν κάνεις δική σου οικογένεια και υπάρχουν παιδιά θέλεις για κάποιες λίγες μέρες τον χρόνο μια στοιχειώδη ανεξαρτησία στις διακοπές. Όσο καλή πρόθεση και αν έχουν οι παππούδες δεν γίνεται να βαρυνεις-βαρυνεσαι με πολλά άτομα σε ένα σπίτι για μέρες. Δεν έχεις ευελιξία, από το να κυκλοφορείς με το μαγιό στον ίδιο χώρο μέχρι το μπάνιο και το φαγητό.

Διακοπές σημαίνει διακόπτω την ρουτίνα και τα προγράμματα, όχι μπαίνω σε αυτά.

Όσο διακρίτικοι άνθρωποι και αν είναι οι παππούδες ως ανταπόδοση θα πρέπει να βαδίσεις κάπως στο πρόγραμμα του σπιτιού που σε φιλοξενεί,με ότι συνεπάγεται αυτό.

@annoulen εφόσον εξοχικό και παππούδες πληρούν τις προϋποθέσεις σου είναι ευκαιρία να περάσετε όλοι όμορφα και τα παιδιά σου να απολαύσουν τους παππούδες λίγες μέρες! Το πρόγραμμα σου στα δικά μου αφτιά ακούγεται καλό! Και ο μπαμπάς θα έχει παρουσία τα σκ και εσύ και τα παιδιά θα χαλαρώσετε όπως θέλετε όλη μέρα μαζί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...