Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή μητέρας κ Σολωμός/τονος


DFR

Recommended Posts

Γεια σας.παρακαλώ πολύ πείτε μου την γνώμη σας γιατί έχω πανικοβληθεί.θηλάζω το μικρό μου αποκλειστικά έξι μήνες .Κ ενώ δεν τρώω πικάντικα φαγητά όσπρια πράσινα λαχανικά εχω κάνει την βλακεία κ το τελευταίο δίμηνο εχω φάει έξι επτά φορές Σολωμό κ τονο Δεν σκέφτηκα καθόλου ότι δεν κάνει....... 

Τώρα μόλις το σκέφτηκα και εχω τρελαθεί.......Μπορεί να εχω κάνει κακο στο μωρο????????? για τα βαρέα μέταλλα το λέω.αχχχχχχχχ..... σας παρακαλώ πείτε μου νομίζεται εχω κάνει κακο στο μωρο?είμαι σε πανικο

 

Επεξεργάστηκαν by DFR
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομιζω πως μόνο στην εγκυμοσύνη απαγορεύεται ο τονος κ όχι στο θηλασμό. Όσπρια και λαχανικά γιατί δεν τρως; Έχεις παρατηρήσει ότι πειράζουν το μωρό; Κ αν ναι θεωρώ πως μόνο τους πρώτους μήνες ίσως το ενοχλουν, τώρα σιγά σιγά θα αρχίσει κ αυτό να τα τρώει. Σου έχει προτείνει ο παιδίατρος αυτη τη διατροφή; Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό, ίσα ίσα που πρέπει να τρως τα πάντα γιατί μέσα από το γάλα σου δοκιμάζει νέες γευσεις και μετά είναι πιο δεκτικό σε αυτές όταν τις γευτει αυτούσιες. Εγώ έτρωγα τα πάντα, σολωμό μαλιστα έχω δώσει αρκετές φορές και στην κόρη μου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα γράφει η Λένια. Στην εγκυμοσύνη αποφεύγεται ο τόνος. όχι στο θηλασμό. Για τον σολωμό υπάρχουν διφορούμενες απόψεις.

Και να τρως από όλα τα φαγητά, δεν υπάρχει λόγος αποκλεισμού κανενός φαγητού εκτός αν υπάρχει η υποψία/ένδειξη πως αυτά ενοχλούν το μωρό. Δεν υπάρχει λόγος όμως για... χωρίς λόγο αποχή! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τόνο εξαιτίας του ψευδάργυρου, πρέπει να μην τρώμε πάνω από 1χ το μήνα μεγαλο φιλετο ή μικρό οχι πανω από 1x την εβδομάδα.

 Ασχέτως εγκυμοσύνης , θηλασμού ή όχι - για όλους ισχύει. 

Το θέμα είναι η συσσώρευση των μετάλλων, μακρόχρονα, όχι το αν έγινε μια φορά. 

Τον σολωμό, στην εγκυμοσύνη δεν κάνει να τον φάς ωμό (σουσι) υποτίθεται, όμως στην ασία όλες οι γυναίκες τρώνε σουσι και στην εγκυμοσυνη. 

Για θηλασμό δεν ξερω καποια συσχετιση με σολωμό. 

 

Σου είπε κάποιος να μην τρώς όσπρια  + πράσινα λαχανικά 6 μήνες;....  (!) ... τα πάντα μπορείς να τρώς όταν θηλάζεις, όσα τελος παντων κάνουν καλό σε σενα, κ δεν προκαλούν πρόβλημα στο μωρό από κάποια αλλεργία...  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Να χαιρεσαι το παιδακι σου κ να μην αγχωνεσαι. Δεν του εκανες κακο. Θα ειχες παθει πρωτα εσυ κακο για να καταλαβεις!! Απλα, συμφωνω με την belleblue, οτι καλο ειναι να αποφευγεις τα ψαρια αυτα, οχι μονο για οσο θηλαζεις..γενικα. Εγω τα εχω περιορισει στο ελαχιστο. 5-6 φορες το χρονο και αυτο γιατι μου αρεσουν πολυ.. (κλαψ). Δεν θα αναφερθω στο τι μπορει να εχουν απο συγκεντρωσεις που δεν πρεπει γιατι θα φρικαρεις παραπανω. Αρκουμε να σου πω οτι αυτα που φθανουν στο πιατο μας στην ελλαδα ειναι και εισαγωγης και ιχθυοτροφειου (εκτος αν εχεις προσβαση σε φρεσκο τονο αλοννησου πχ) . Καλυτερη επιλογη μικρα και μεσαια ψαρακια ελληνικων θαλασσων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζωντας στην Νορβηγία (που ο σολωμος είναι το εθνικό ψάρι) και μιας και εργάζομαι στον χώρο της διατροφής, είχα ψάξει από την εγκυμοσύνη ακόμη για τον σολωμό. Ο FAO (Food and Agriculture Organization) λοιπόν κατατάσσει τον σολωμό στην κατηγορία ψαριών που είναι ασφαλή προς κατανάλωση όσον αφορά τα επίπεδα βαρέων μετάλλων. Αναφέρομαι πάντα σε φυσιολογική κατανάλωση. Επίσης μια κοινή αναφορά του FΑΟ και του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας αναφέρει ότι η κατανάλωση λιπαρών ψαριών (άρα και σολωμού) κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και στις μητέρες που θηλαζουν έχει συσχετισθει με μείωση του κινδύνου μη ομαλής ανάπτυξης του εγκεφάλου στα βρέφη, λόγω της περιεκτικοτητας τους σε ωμεγα 3 λιπαρά οξεα. Επίσης εδώ είναι κοινή πρακτική να παίρνουν όλοι μουρουνελαιο, ακόμη και τα βρέφη μετά την τεταρτη εβδομάδα. Σε ορισμένα βρέφη δε (όπως και το δικό μου) που μέχρι πρόσφατα δεν ήθελε ούτε να το μυρίσει, συστήνεται να καταναλώνουν οι μητέρες σολωμό και άλλα λιπαρά ψάρια, ούτως ώστε να παρέχουν αρκετά λιπαρά οξέα στα μωρά τους (και βιταμίνη D). Εν ολίγοις, μην ανησυχείς!!! Εγώ έτρωγα σολωμό 2 φορές την εβδομάδα!  

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, DFR είπε:

Γεια σας.παρακαλώ πολύ πείτε μου την γνώμη σας γιατί έχω πανικοβληθεί.θηλάζω το μικρό μου αποκλειστικά έξι μήνες .Κ ενώ δεν τρώω πικάντικα φαγητά όσπρια πράσινα λαχανικά εχω κάνει την βλακεία κ το τελευταίο δίμηνο εχω φάει έξι επτά φορές Σολωμό κ τονο Δεν σκέφτηκα καθόλου ότι δεν κάνει....... 

Τώρα μόλις το σκέφτηκα και εχω τρελαθεί.......Μπορεί να εχω κάνει κακο στο μωρο????????? για τα βαρέα μέταλλα το λέω.αχχχχχχχχ..... σας παρακαλώ πείτε μου νομίζεται εχω κάνει κακο στο μωρο?είμαι σε πανικο

 

Ποιος σου έχει επιβάλλει όλους αυτούς τους εντελώς παράλογους διατροφικούς περιορισμούς; Από πού κι ως πού οι ίνες των λαχανικών και των οσπρίων θα περάσουν από το στομάχι και το έντερό σου στο γάλα σου; Φάε κοπέλα μου ελεύθερα ό,τι θες.

Link to comment
Share on other sites

αχ σας Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! όσπρια και λαχανικά μου είχε πει η μαία του γιατρού μου καθώς κ στο μαιευτήριο να μην τρώω.την παιδίατρο η αλήθεια είναι δεν την έχω ρωτήσει.

Και πάλι σας Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο σολωμος όπως και ο τόνος είναι φουλ στα βαρέα μέταλλα και δεν συνισταται η τακτική κατανάλωση από εγκύους η θηλαζουσες. Ο μόνος τόνος που δεν έχει βαρέα μέταλλα είναι της Αλοννήσου , αλλά είναι δυσεύρετος. 

Άλλο όμως η μη συχνή κατανάλωση , άλλο η απαγόρευση . Και φυσικά ας μην ξεχνάμε ότι ζουμε σε εποχή με ακτινοβολίες από παντού , αυξημένη ρύπανση κλπ 

Θεωρώντας λοιπόν ότι η φύση βρίσκει τρόπο για να επιβιώνουν τα είδη της , προτείνω «μέτρον Άριστον» . Ούτε πλήρη αποχή , ούτε κατανάλωση σε καθημερινή βάση. Δεν ζούμε σε γυάλα όποτε ας μη γεμίζουμε άδικα με ενοχές .

Link to comment
Share on other sites

On 4/18/2018 at 8:01 ΜΜ, DFR είπε:

αχ σας Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! όσπρια και λαχανικά μου είχε πει η μαία του γιατρού μου καθώς κ στο μαιευτήριο να μην τρώω.την παιδίατρο η αλήθεια είναι δεν την έχω ρωτήσει.

Και πάλι σας Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Απαράδεκτο κ τραγικό...! 

 

On 4/18/2018 at 6:36 ΜΜ, Chrysoum είπε:

Ζωντας στην Νορβηγία (που ο σολωμος είναι το εθνικό ψάρι) και μιας και εργάζομαι στον χώρο της διατροφής, είχα ψάξει από την εγκυμοσύνη ακόμη για τον σολωμό. Ο FAO (Food and Agriculture Organization) λοιπόν κατατάσσει τον σολωμό στην κατηγορία ψαριών που είναι ασφαλή προς κατανάλωση όσον αφορά τα επίπεδα βαρέων μετάλλων. Αναφέρομαι πάντα σε φυσιολογική κατανάλωση. Επίσης μια κοινή αναφορά του FΑΟ και του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας αναφέρει ότι η κατανάλωση λιπαρών ψαριών (άρα και σολωμού) κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και στις μητέρες που θηλαζουν έχει συσχετισθει με μείωση του κινδύνου μη ομαλής ανάπτυξης του εγκεφάλου στα βρέφη, λόγω της περιεκτικοτητας τους σε ωμεγα 3 λιπαρά οξεα. Επίσης εδώ είναι κοινή πρακτική να παίρνουν όλοι μουρουνελαιο, ακόμη και τα βρέφη μετά την τεταρτη εβδομάδα. Σε ορισμένα βρέφη δε (όπως και το δικό μου) που μέχρι πρόσφατα δεν ήθελε ούτε να το μυρίσει, συστήνεται να καταναλώνουν οι μητέρες σολωμό και άλλα λιπαρά ψάρια, ούτως ώστε να παρέχουν αρκετά λιπαρά οξέα στα μωρά τους (και βιταμίνη D). Εν ολίγοις, μην ανησυχείς!!! Εγώ έτρωγα σολωμό 2 φορές την εβδομάδα!  

Και εγω μόνο για τον τόνο ξέρω ότι έχει βαρέα μέταλλα πχ ψευδάργυρο, όχι ο σολωμός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...