Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογένεια με μοναχοπαίδι η με δυο/περισσότερα παιδάκια?


antsa

Recommended Posts

Εγώ πάντως κορίτσια όσο ήμουν έγκυος στον δεύτερο, έκανα μεγάλη προετοιμασία στον "μεγάλο" μου για το πόσο ωραία ΔΕΝ θα είναι και ειδικά στην αρχή. Του είπα όλη την αλήθεια. Πως στην αρχή που θα είναι μωράκι θα κλαίει συνέχεια. θα θηλάζει συνέχεια, θα θέλει να είναι στην αγκαλιά μου συνέχεια, ότι μπορεί και να τον νευριάζει ώρες ώρες που δεν θα μας αφήνει να παίζουμε και να καθόμαστε μαζί όσο θέλουμε. Αλλά αυτό θα γίνει γιατί είναι μωράκι και τα μωρα έχουν απόλυτη ανάγκη τη μαμά τους, όπως είχε και αυτός εμένα. Και του μιλούσα για την εποχή που ήταν αυτός μωράκι. Και το παιδί προσαρμόστηκε πολύ καλά στην έλευση του νέου μέλους, δεν έγινε κάτι που δεν περίμενε.

 

Προσωπικά όσο με θυμάμαι να φαντάζομαι την οικογένεια που θέλω να έχω, πάντα ήθελα δυο παιδιά. Το ίδιο και ο άντρας μου. Δεν θα κάναμε ποτέ παιδί απλά για να χαρίσουμε αδερφάκι στον πρώτο. Το θεωρώ άδικο για το δεύτερο. Ομολογώ πως είναι πολύ δύσκολο να φέρνεις βόλτα δυο μικρά παιδιά, ειδικά αν δεν έχεις βοήθεια. Δεν το μετανιώνω φυσικά, τα παιδιά μου είναι η ζωή μου, η ανάσα μου,  όμως τώρα που δεν δουλεύω και είμαι 24/7 με τα παιδιά, 4 χρ και 9 μηνών, έχω φτάσει στα όρια μου αρκετές φορές. Κάνω υπομονή, ξέροντας τώρα πως αυτή η κούραση έιναι κάτι περαστικό που κάποτε θα θυμάμαι με νοσταλγία. Βέβαια το μωρό με ξενυχτάει ακόμα, τα δικά μου παιδιά απλά ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ όσο είναι μωρά, αλλά γενικά είναι καλόβολο μωρό. Η κούραση δεν συγκρίνεται με το να έχεις ένα παιδί, απλά γενικά κάνεις εκπτώσεις στον τρόπο που τα διαχειρίζεσαι συναισθηματικά γιατί δεν υπάρχει η πολυτέλεια του χρόνου. Ο πρώτος μου δηλαδή μεγάλωσε με τη μέγιστη ενσυνάισθηση που μπορούσα να του προσφέρω. Τώρα δεν μπορούν να έχουν κανένα από τα δύο την σωστότερη συμπεριφορά μου. Θεωρώ ιερή τη σχέση μεταξύ των αδερφών και δουλεύω πολύ για αυτό. 

 

(εσάς τις μαμάδες που έχετε 3 παιδιά και πάνω, ειλικρινά σας θαυμάζω.)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Δηλαδή μπορεί να πει μπράβο για κάτι τελείως ηλίθιο που δεν είναι επίτευγμα, και έτσι το παιδί ακούει συνέχεια μπράβο για τα πιο χαζά πράγματα και φοβάμαι ότι αυτό θα οτ συνηθίσει

Καταλαβαίνω πως εννοείς τα αυτονόητα ή συνηθισμένα πράγματα. Όμως αυτό το κάνω κι εγώ, είναι έκφραση μου , πχ επλυνες χέρια? Μπράβο, κάτσε να φάμε! Ή μπράβο που εβαλες τα ρούχα στα άπλυτα. Το χρησιμοποιώ συνέχεια, ομολογώ δεν είχα σκεφτεί πώς μπορεί να το συνηθίσει δεδομένου πως είναι σε μία ηλικία που χρειάζεται ενθάρρυνση κ  επιβεβαίωση. 

 

 

Just now, marakiz είπε:

το πόσο ωραία ΔΕΝ θα είναι και ειδικά στην αρχή. Του είπα όλη την αλήθεια. Πως στην αρχή που θα είναι μωράκι θα κλαίει συνέχεια. θα θηλάζει συνέχεια, θα θέλει να είναι στην αγκαλιά μου συνέχεια, ότι μπορεί και να τον νευριάζει ώρες ώρες που δεν θα μας αφήνει να παίζουμε και να καθόμαστε μαζί όσο θέλουμε. Αλλά αυτό θα γίνει γιατί είναι μωράκι και τα μωρα έχουν απόλυτη ανάγκη τη μαμά τους, όπως είχε και αυτός εμένα. Και του μιλούσα για την εποχή που ήταν αυτός μωράκι

Έτσι του μιλάω κι εγώ για την έλευση των μωρων χωρίς να είναι στα άμεσα σχέδια μας. Ηθελα να είμαι ειλικρινής, να μην έχει την εξιδανικευμένη εικόνα που προβάλει ή γιαγιά του, να μην απογοητευτεί (άμα έρθει ποτε αδελφακι), να έχει μία εικονα όσο γίνεται πιο ρεαλιστική.

 

 

  Να υποθέσω πως για αυτό δεν θέλει να ακούσει για αδελφακι?! :D

  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

Έτσι του μιλάω κι εγώ για την έλευση των μωρων χωρίς να είναι στα άμεσα σχέδια μας. Ηθελα να είμαι ειλικρινής, να μην έχει την εξιδανικευμένη εικόνα που προβάλει ή γιαγιά του, να μην απογοητευτεί (άμα έρθει ποτε αδελφακι), να έχει μία εικονα όσο γίνεται πιο ρεαλιστική.

 

 

  Να υποθέσω πως για αυτό δεν θέλει να ακούσει για αδελφακι?! :D

  

Εφόσον δεν έχετε ακόμα κατασταλάξει για το αν θα κάνετε και άλλο παιδί θα σου πρότεινα να αποφεύγεις τις πολλές συζητήσεις για τα αδερφάκια, ή τις ερωτήσεις για το αν θέλει και αυτός, εκτός βέβαια αν ρωτάει. Το ίδιο και η γιαγιά που ελπίζω να μην προβάλλει αυτή την εξειδανικευμένη εικόνα προκειμένου να πείσει το παιδί ότι θέλει αδερφάκι και κατ' επέκταση εσάς ότι θέλετε 2ο παιδί. Σε κάθε περίπτωση πάντως όποια γνώμη δείχνει να έχει το παιδί, στις ηλικίες αυτές καμία βάση δεν έχει και εννοείται ότι δεν υπάρχει λόγος να αποτελεί η "απόφαση" ενός 3χρονου γνωμονα για τον οικογενειακό σας προγραμματισμό.

 

Ο άντρας μου (ο οποίος για κάποιο λόγο θεωρεί πιθανό να κάνουμε 2ο παιδί :shock:) έκανε την ερώτηση στην κόρη μας αν θέλει αδερφάκι και πήρε ένα ενθουσιασμένο ναι! Στη συνέχεια η μικρή άρχισε να μας λέει ότι θέλει να έχουμε και εμείς ένα μωρό όπως η φίλη της η τάδε που έχει αδερφούλη και συνέχισε (σε ένα ρεσιτάλ πολυλογίας) να μας εξηγεί πως θα το ταίζει με το μπιμπερό (έκανε και αναπαράσταση με την κούκλα), πως θα το κοιμίζει κτλ κτλ.  Κάπου εκεί ο άντρας μου πείστηκε να μην ξανακάνει την ερώτηση :D.

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2020 at 1:39 ΠΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Καταλαβαίνω πως εννοείς τα αυτονόητα ή συνηθισμένα πράγματα. Όμως αυτό το κάνω κι εγώ, είναι έκφραση μου , πχ επλυνες χέρια? Μπράβο, κάτσε να φάμε! Ή μπράβο που εβαλες τα ρούχα στα άπλυτα. Το χρησιμοποιώ συνέχεια, ομολογώ δεν είχα σκεφτεί πώς μπορεί να το συνηθίσει δεδομένου πως είναι σε μία ηλικία που χρειάζεται ενθάρρυνση κ  επιβεβαίωση. 

 

 

Έτσι του μιλάω κι εγώ για την έλευση των μωρων χωρίς να είναι στα άμεσα σχέδια μας. Ηθελα να είμαι ειλικρινής, να μην έχει την εξιδανικευμένη εικόνα που προβάλει ή γιαγιά του, να μην απογοητευτεί (άμα έρθει ποτε αδελφακι), να έχει μία εικονα όσο γίνεται πιο ρεαλιστική.

 

 

  Να υποθέσω πως για αυτό δεν θέλει να ακούσει για αδελφακι?! :D

  

Δεν ειναι κακό το μπραβο γι αυτά τα πράγματα. Γενικα το μπραβο δεν ειναι κακο και δε σε κάνει ναρκισσιστη αυτο.. να συνεχισετε να τους τα λετε..

Φανταστείτε καθε μερα καποιον να σας λεει απο ενα μπραβο εστω σε ενα πραγμα που θα κανατε καλα. Το χουμε αναγκη ολοι,ιδιως τα παιδια για να αποκτήσουν αυτοπεποιθηση. Το μπραβο και για πιο ασήμαντα πραγματα για σας,σημαντικα για κεινα,ειναι σημαντικό για την καλη ψυχολογικη αναπτυξη τους . Απλως να ειστε συγκεκριμένες με επιθετα,όχι Γενικα μπραβο. Πχ επλυνες τα χερια σου. Μπραβο. Εισαι καθαρο παιδί.  Μαζεψες τα παιχνιδια σου. Μπραβο. Είσαι τακτικός.  Φιλοτιμος, καλος φιλος, υπεύθυνος, βοηθητικος, ικανός να τακτοποιεις. Κοκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, connie08 είπε:

ολα τα παιδια πλεον ειναι κακομαθημενα ασχετα απο τα ποσα αδερφια εχουν, αρα μη το σκεφτεσαι καν οτι θα ειναι μονος του και αρα κακομαθημενος).

Εγώ θα έλεγα πως τα παιδιά γενικότερα είναι καλομαθημένα, πως οι ανάγκες τους καλύπτονται πολλές φορές πριν καν εκδηλωθουν. Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό ακριβώς. 

 

1 ώρα πρίν, connie08 είπε:

Με εμπιστευεται στα παντα και ζηταει τη γνωμη μου. Σε αυτο το κομματι νιωθω οτι εχει γινει πολυ καλη δουλεια. Ισως αν ειχε αδερφη να τα ελεγε σε αυτη και να μην ειχε την αναγκη να τα πει σε εμενα

Αυτό είναι εξαιρετικά σημαντικό. Θα ήθελα κι εγώ με τον γιο μου να χτίσω μία σχέση εμπιστοσύνης, να μπορεί να μου μιλήσει για οτιδήποτε τον απασχολεί δίχως τον φόβο της κατάκρισης, της αποδοκιμασίας, των "φωνών". 

 

1 ώρα πρίν, connie08 είπε:

 

Να πω την αληθεια, την ελλειψη δευτερου παιδιου την ενιωσα εντονα τη περιοδο της καραντινας....καναμε πολλα πραγματα μες το σπιτι ως οικογενεια αλλα ενιωσα οτι αν υπηρχε ενα αδερφακι θα ηταν πιο ευκολο το πραγμα.

Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ κ ο γιος μου είναι τρισιμιση. Γενικότερα πιστεύω πως ή αλληλεπίδραση των παιδιών είναι αναντικατάστατη από ενήλικα. Οσο κι αν ασχολείται ο γονέας δεν μπορεί να του προσφέρει την ανεμελιά, την φαντασία, το γέλιο μεταξύ των παιδιών.

 

2 ώρες πρίν, connie08 είπε:

 

 Επισης να πω οτι ακομα και τωρα, ενω της εχω εξηγησει πολλες φορες, με ρωταει γιατι δεν εχει αδερφια... δε ξερω αν την στενοχωρει, προσπαθω να της περναω το μηνυμα οτι εγω χαιρομαι που εχω ενα παιδι και ειμαι περηφανη για αυτη γιατι πραγματικα ειναι πολυ καλο παιδι. Το τι υπαρχει στην ψυχουλα της αυτη το ξερει βεβαια...

Είχα ακούσει παλαιότερα μία φράση τόσο όμορφη που την θυμάμαι ακόμα. "Οι φίλοι είναι τα αδέλφια που διαλέγουμε". 

 

2 ώρες πρίν, connie08 είπε:

Ο,τι χρειαστεις μη διστασεις να με ρωτησει, γιατι και εγω στην ιδια κατασταση με εσενα ημουν τοτε....με τις ιδιες ανησυχιες....ελπιζω το μηνυμα μου να σε καθησυχαζει λιγο, ολα καλα πηγαν για εμας after all!

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ μόνο και μόνο που μπηκες στον κόπο να μου απαντήσεις. Πράγματι το μήνυμα σου είναι αισιόδοξο, οικογένεια δεν είναι ο αριθμός των μελών της αλλά οι σχέσεις που αναπτύσσουν μεταξύ τους. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...