Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ!

ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΟΜΠΛΕΡ. ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΙΛΑ 2380 ΚΑΙ ΠΑΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ ΠΑΛΙ 35+2 ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ 2600. ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΥΓΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ,ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΌΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΟ...ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!

ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Η ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΟ? 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , sweety** είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ!

ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΟΜΠΛΕΡ. ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΙΛΑ 2380 ΚΑΙ ΠΑΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ ΠΑΛΙ 35+2 ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ 2600. ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΥΓΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ,ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΌΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΟ...ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!

ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Η ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΟ? 

 

Μην αγχώνεσαι με τα κιλά!!!Φυσιολογικό είναι,άσε που μπορεί να έχει κ αρκετά μεγάλη απόκλιση!!Εμάς μας έλεγε η γιατρός οτι είναι 3200 κ τελικά γεννήθηκε 2900.Παίζει ρόλο ο τρόπος που κάνουν την μέτρηση.Όσες φορές κ να μετρήσει το μωρό θα βγάλει κ διαφορετικά αποτελέσματα!Γερό να είναι κ Όλα τα άλλα μη σε απασχολούν!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου μην αγχωνεσαι!! κ εμενα μου ελεγαν θα ειναι μεγαλο μωρο 3700 αλλα βγηκε 3280!! Το βαρος το βγαζουν απο τρεις μετρησεις αν δεν κανω λαθος.Περιμετρο κεφαλιου περιμετρο κοιλιας κ μηκος του μηρου.(αν θυμαμαι καλα) Αυτο δεν γινεται να ειναι ακριβες βγαζει ο υπολογιστης ενα μεσο ορο! Απολαυσε τιε μερες αυτες κ προσπαθησε να μην ακους τι σου λενε ολοι οι αλλπι λεραν του γιατρου σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ!

ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΑ ΜΠΑΜΠΑΤΣΙΚΟ ΜΠΑΜΠΑΤΣΙΚΟ  ΘΑ ΒΓΕΙΙ!! ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΑ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ!ΛΕΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΟΥΡΛΩΣΑ ΤΑ ΜΙΑΤΙΑ ΜΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, sweety** είπε:

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ!

ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΑ ΜΠΑΜΠΑΤΣΙΚΟ ΜΠΑΜΠΑΤΣΙΚΟ  ΘΑ ΒΓΕΙΙ!! ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΑ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ!ΛΕΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΟΥΡΛΩΣΑ ΤΑ ΜΙΑΤΙΑ ΜΟΥ!!!

Καλέ μην τους ακούς αγχώνεσαι!!!!Μια χαρά είναι το παιδάκι σου!!!και θα πάνε κ ολα μια χαρά!!Με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πιστευω οτι θα βγει μεγαλουτσικος ο δικος μ βγεικε 51 εκ..και 3760 κιλα και περιμετρο κεφαλιου 36.5 πολυ μεγαλο μωρο εβλεπα τα αλλα καμια σχεση ηταν τοσο μικρα μπροστα μας ..οκ ταλαιπωρηθικα πολυ για πολλους λογους ..1 εκανα με προκληση γτ ειχαν περασει 40 και 5 μερες ..2 δεν περπατουσα καθολου λογου φοβου δεν εκανα τιποτα και ημουν ολη μερα μα ολη μερα στον καναπε με τα ποδια πανω και μονο ετρωγα αποτελεσμα να παρω 35 κιλα ..ουτε δουλειες δεν εκανα..μεφα λαθος .....3 δεν ειχε κατεβει αρκετα ο μπεμπης με αποτελεσμα να κανω 20 ωρες ..4 ημουν πολυ "σφιχτι" δεν ξερω πως να το πω απο κατω και απο την ταλαιπωρια πογ ειχα περασει δεν ειχα κουραγιο να σπρωξο με αποτελεσμα να με πετσοκοψουνε ...δεν ειμαι συγουρι σμα φτενε αυτα ΑΛΛΑ η αδερφη μ παρολο που τα εκανε πανω κατω τα ιδια κιλα και τα 2 της παιδια δεν ταλαιπωρηθηκε καθολου μεσα σε 2 ωρες την 1 και σε 1 :30ωρα την δευτερη...αλλα περπατουσε δουλευε εκανε τα παντα και ολα αυτα πιστευω βοηθανε πολυ πρωσοπικα ...δλδ αυτη εκανε τα παντα απλα δν σηκωνε βαργ με αποτελεσμα να ανοιξει και ετσι γεννησε μπαμ ..και για αυτο οταν αργησα εγω τρομοκρατηθηκε η αδερφη μ γτ αλλκ 2 ωρες και αλλο 20 ωρες...δλδ θελω να πω παιζουν πολλα ρολλο στην εγκυμοσηνη και στον τοκετο .απλα την πρωτη φορα η περισσπτερες ταλαιπωρουμαστε λογου οτι το σωμα μας το περναει πρωτη φορα ολο αυτο....θα βοηθουσε να κανεις μαθηματα ανοδηνου τοκετου ...δεν θελω να σε αχγωσο ..εμπιστοσυνη να εχεις στον γιατρι σ ..και ολα θα πανε κλ ...δεν ξερω πως μπορει να ταλαιπωρηθεις μπορει και οχι .αλλα με το που βγει ο μπεμπης ειλικρινα στο λεω ξεχνας τα παντα.σαν μαγεια εξαφανιζοντε ολα ο πονος η ταλαιπωρια το αχγος ολα τοσο γρηγορα οταν μου το ελεγαν δεν το πιστευα και εκεινην την ωρα που πλισιαζε ο τοκετος μ ημουν σε κατασταση σοκ...πολυ χαλια ..ελα μου ομως με το που βγηκε μια ανουκουφηση αλλο πραμα θα το δεις και εσυ ...με το καλο το μωρακι σ και πανω απ ολα με υγεια ...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γεννηθηκε 54 υψος και 3.5 κιλα. Μεγαλουτσικο σε σχεση με μενα που ειμαι αρκετα μικροκαμωμενη. Παρ'ολα αυτα γεννησα φυσικα, χωρις καμια παρεμβαση (εκτος απο περινεοτομη) και δεν το μετανιωσα καθολου! Εκτος απο τις αποκλισεις που υπαρχουν στον υπερηχο οπως σου ειπε ο γιατρος σου, σπανια ειναι  τοοσο δυσαναλογο το μωρο ωστε να δυσκολευτει παραπανω η μητερα. Προετοιμασια, περπατημα και με ανασες θα τα καταφερεις μια χαρα!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

και η δικια μου ηταν μεγαλουτσικο μωρο με 52 υψος και 3,7 κιλα παρ ολο αυτο γεννησα φυσιολογικα χωρις καμια παρεμβαση (περινεοτομη ειχα και εγω) και ευκολα κιωλας. κανε πολυ περπατημα σκαλες κτλ και ανασουλες και μια χαρα θα τα πας.

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2017 at 10:44 ΜΜ, sweety** είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ!

ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΟΜΠΛΕΡ. ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΙΛΑ 2380 ΚΑΙ ΠΑΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ ΠΑΛΙ 35+2 ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ 2600. ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΥΓΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ,ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΌΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΟ...ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!

ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Η ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΟ? 

 

Αυτοί που σου το είπαν μαλλον δεν έψουν ιδεα τι θα πρι μεγάλο μωρό :-P:-P:-P εμένα στις 35 εβδομάδες ήταν 3 κιλά και στις 37 ήταν ήδη 3,400!!

Το δικό σου είναι μια χαρά φυσιολογικό!!!

Γεννήθηκε βέβαια 4,420 κιλά και 54 εκατοστά ύψος με φυσιολογικό..

Επεξεργάστηκαν by ΧρύσαΜ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, ΧρύσαΜ said:

Αυτοί που σου το είπαν μαλλον δεν έψουν ιδεα τι θα πρι μεγάλο μωρό :-P:-P:-P εμένα στις 35 εβδομάδες ήταν 3 κιλά και στις 37 ήταν ήδη 3,400!!

Το δικό σου είναι μια χαρά φυσιολογικό!!!

Γεννήθηκε βέβαια 4,420 κιλά και 54 εκατοστά ύψος με φυσιολογικό..

ΑΠΟ ΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ?ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ?ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟΟ..ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Μ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΩ ΚΙΟΛΑΣ...ΝΑΑΑ ΜΟΥ ΠΑΕΙΙΙ!!!ΑΛΛΙΩΣ ΓΕΡΟ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΧρύσαΜ είπε:

Αυτοί που σου το είπαν μαλλον δεν έψουν ιδεα τι θα πρι μεγάλο μωρό :-P:-P:-P εμένα στις 35 εβδομάδες ήταν 3 κιλά και στις 37 ήταν ήδη 3,400!!

Το δικό σου είναι μια χαρά φυσιολογικό!!!

Γεννήθηκε βέβαια 4,420 κιλά και 54 εκατοστά ύψος με φυσιολογικό..

Γέννησες 4420 παιδί με φυσιολογικό ρε θηρίο?? Εντυπωσιάστηκα τώρα!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Γέννησες 4420 παιδί με φυσιολογικό ρε θηρίο?? Εντυπωσιάστηκα τώρα!!

Κι όμως :-P:-P πραγματικά ευχαριστώ συνέχεια το γιατρό μου που επέμεινε και δε με έστειλε για καισαρική!!! Γιατί εκτός του ότι ήταν μεγάλο μωρό, ήμουβ και πολύ στενή απο κάτω..

Αυτό το λέω και το ξαναλέω, για δυο λόγους:

1) σε περιπτώσεις που είναι πιο λίγα κιλά τα μωρά άλλων εγκύων αλλά θεωρούνται μεγάλα (πχ 3,700), με την προϋπόθεση ότι είναι καλά στην υγεία τους, να μη φοβηθούν το φυσιολογικό τοκετό! Αφού μπόρεσα εγώ, μπορούν κι εκείνες!!!

Και

2) επειδή υπάρχουν γιατροί που σε βάζουν κατευθείαν για καισαρική χωρίς όμως ουσιαστικό λόγο. Το τονίζω όμως, αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας για τη μαμά ή το μωρό, μην αφήνετε να σας οδηγήσουν σε καισαρική για να γεννήσετε πιο σύντομα.

Ναι ταλαιπωρήθηκα, ναι έκλεισα δεκάωρο μρ τους τεχνητούς πόνους, έκανα 5 φορές επισκληρίδιο, ανέβασα 38,2 πυρετό αμέσως μετά τη γέννα, είχα ράμματα (τα οποία δεν τα ένιωσα, δε με ενόχλησαν ουσιαστικά ποτέ και έπεσαν σε 2 εβδομάδες), ΟΜΩΣ μπόρεσα να αγκαλιάσω κατευθείαν το μωρό μου, μπόρεσα να κάνω βόλτες, μπόρεσα να φάω ό,τι θέλω κι όσο θέλω!!!

πρίν από 32 λεπτά , sweety** είπε:

ΑΠΟ ΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ?ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ?ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟΟ..ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Μ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΩ ΚΙΟΛΑΣ...ΝΑΑΑ ΜΟΥ ΠΑΕΙΙΙ!!!ΑΛΛΙΩΣ ΓΕΡΟ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟΟ!!!!

Δεν έχω ιδέα!!! Πάντως σίγουρα δεν έχει να κάνει με το πόσο γεννηθηκαν οι γονείς :-P

Link to comment
Share on other sites

Sweety απλά να αποκλείσεις ενδεχόμενο διαβήτη κύησης, έχει κάνει καμπύλη?

 

Χρύσα μπράβο σου!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟΝ 5ο ΜΗΝΑ!ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

ΠΥΡΕΤΟ??ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΒΑΣΕΣ ΠΥΡΕΤΟ?ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ?ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΗΣΕ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, sweety** είπε:

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟΝ 5ο ΜΗΝΑ!ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

ΠΥΡΕΤΟ??ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΒΑΣΕΣ ΠΥΡΕΤΟ?ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ?ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΗΣΕ?

Υποθέτω ότι ανέβασε πυρετό από την όλη προσπάθεια κ την εξάντληση του οργανισμού της.Η επισκληρηδιος γενικά δεν είναι αθώα αλλά απο την άλλη δύσκολο χωρίς αυτήν.(Δες κ το ενδεχόμενο της ραχιαιας αναισθησίας).Τι εννοείς βα βγει με πιο πολλά κιλά;Απο αυτά που σου λέει ο γιατρός;Αυτό εξαρτάται καθαρά απο τη μέτρηση που κανει ο γιατρός.Ακόμα κ το χιλιοστό παίζει ρόλο κ αν το μωρό δεν έχει καλή θέση καταλαβαίνεις οτι η μέτρηση θα έχει απόκλιση.Τώρα για το αν απλά ενα μωρό θα βρει μεγάλο ή όχι πρέπει να παίζει ρόλο η κληρονομικότητα,απ'όσο έχω ακούσει χωρίς να ξέρω σίγουρα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΤΟ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΘΑ ΒΓΕΙ!! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ!!

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΕΜΑΣ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΤΟΣΟ ΕΣΕΝΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΟΣΟ (ΛΕΩ ΚΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ Κ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ). ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΝΤΑΞΕΙΙ...ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩΩ!!

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΕΣ..ΑΥΡΙΟ ΚΛΕΙΝΩ ΤΗΝ 37Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΤΩ ΧΑΜΗΛΑ,Η ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ Η ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ.ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑΚΙΑ..ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΜΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ..ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ??

 

Link to comment
Share on other sites

@sweety** για τα πονάκια που αισθάνεσαι ενημέρωσε τον γιατρό σου οπωδήποτε, δεν μπορεί κανείς απο εδώ να σου βγάλει διάγνωση γιατί τα νιώθεις  αυτά.

Μην ακούς τι σου λέει ο κάθε ένας, το ότι έχουν παιδί δεν σημαίνει ότι γνωρίζουν, εδώ υπάρχουν περιπτώσεις που ακόμα και οι γιατροί (για να το πω πιο σωστά τα μηχανήματα τους) βγαίνουν λάθος, πόσο μάλλον κάποιος άσχετος με την ιατρική. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αν μιλήσεις με 100 γυναίκες θα ακούσεις 100 διαφορετικές ιστορίες με επίσης 100 διαφορετικές εμπειρίες. Άκου τον γιατρό σου και μην δίνεις σημασία στους γύρω σου.

 

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Sweety, μην αγχώνεσαι, κοπέλα μου, 3.500 είναι ο μέσος όρος, οπότε έως 4κ. είναι λίγο μεγαλύτερα από τον μέσο όρο, δεν τα λες σε καμία περίπτωση μεγάλα και γεννιούνται φυσιολογικότατα, έχω ακούσει φίλες μου και χωρίς καν περινεοτομή ούτε ράμματα. Άλλο τα κιλά και η μακροσωμία του μωρού, άλλο π.χ. το μέγεθος κεφαλιού, πράγμα που επηρεάζει όντως τον τοκετό. Αυτό μπορεί να υπάρχει και σε μωρό λίγων κιλών, κάτω από 3. Σημασία έχει όπως λέει κ ο γιατρός μου ότι η φύση σου δίνει το μωρό που μπορεί η λεκάνη σου να γεννήσει. Μοναδικές περιπτώσεις που αποκλίνουν από τον κανόνα αυτό είναι τα παιδιά δύο διαφορετικών φυλών, π.χ. ασιατικής και αφρικανικής ή ασιατικής και καυκάσιας κ.λπ. Μακριά όσοι σε αγχώνουν και όλα θα πάνε μια χαρά. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2017 at 3:25 ΜΜ, sweety** είπε:

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟΝ 5ο ΜΗΝΑ!ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

ΠΥΡΕΤΟ??ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΒΑΣΕΣ ΠΥΡΕΤΟ?ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ?ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΗΣΕ?

Είχα να φάω από την προηγούμενη μέρα το μεσημέρι που είχα φάει 2 καλαμάκια κοτόπουλο, είχα ξυπνήσει από τις 3:30 το πρωί από το άγχος μου και από τις 11 το πρωί μέχρι και που γέννησα έκανα εξωθήσεις. Εεε η σωματική μου εξάντληση σε συνδυασμό με την επισκληρίδιο ήρθαν κι έδεσαν. Μόλις έφαγα και κοιμήθηκα λίγο ήμουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2017 at 10:44 ΜΜ, sweety** είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ!

ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΟΜΠΛΕΡ. ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΙΛΑ 2380 ΚΑΙ ΠΑΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ ΠΑΛΙ 35+2 ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ 2600. ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΥΓΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ,ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΌΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΟ...ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!

ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Η ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΟ? 

 

Κοπέλα μου μην αγχώνεσαι καθόλου! Εγώ την κορη μου τη γεννησα 4 κιλα και 53 εκ φυσιολογικα. Ο γιατρος μου ειχε μια ανησυχια που το συζητουσαμε πριν γεννησω για το πως θα βγει γιατι μου ειπε πως εχω λιγο περιεργο σχημα στα κοκκαλα της λεκανης. Τελικα γεννησα φυσιολογικα, μεσα σε 4 ωρες χωρις να ταλαιπωρηθω καθολου ουτε κατα τη διαρκεια του τοκετου ουτε μετα. Τωρα περιμενω το 2ο το οποιο ειναι ακομα μεγαλυτερο! Στις 29 εβδομαδες 2180!! Θα παω παλι για φυσιολογικιο, ο γιατρος προβλεπει πως θα γεννηθει τουλαχιστον 4500!! Αφου απεκλεισες το ζαχαρο με την καμπυλη, απλα θα βγει μπασκετμπολιστας!! Φερτον να κανουν ομαδα με τα δικα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα μεγαλουτσικος γεννηθηκε. 3900kgr 55cm. Εγω ταλαιπωρηθηκα νομιζω εξαιτιας της προκλησης. Μου εκανε στις 38κ5 επειδη ηταν μεγαλος ηδη-τον υπολογιζε 4kgr και δεν επεσε και εξω. Απλα αυτος δεν ηταν ετοιμος να βγει και ζορίστηκα. Περπατημα θελει, ελεγχο στη διατροφη σου και ασε την ωρα την καλη να ρθει. 

Link to comment
Share on other sites

χθες που πηγα ημουν 37+2 ηταν 2800 μου ειπε! τωρα μου φάνηκε ότι πήρε λίγοο μεσα σε δύο εβδομάδες!!άντε να βγει μπας και ηρεμήσω λίγο αν και πάλι μου φαίνεται ότι με το παραμικρο θα τρέχω στον παιδίατρο!!

τον ρωτησα γα τα πονακιακαι τα τσιμπηματακια που εχω κυρίως τους πόνους στην μεση μου είπε ότι ειναι φυσιολογικα ολα αυτά!!

η αλήθεια ειναι ότι αγχώνομαι γαιτί με ποναέι η μέση μου σα να προκειται να μου έρθει περίοδος!! είχατε τέτοιους πόνους στην εβδομάδα που βρίσκομαι εγω?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , sweety** είπε:

χθες που πηγα ημουν 37+2 ηταν 2800 μου ειπε! τωρα μου φάνηκε ότι πήρε λίγοο μεσα σε δύο εβδομάδες!!άντε να βγει μπας και ηρεμήσω λίγο αν και πάλι μου φαίνεται ότι με το παραμικρο θα τρέχω στον παιδίατρο!!

τον ρωτησα γα τα πονακιακαι τα τσιμπηματακια που εχω κυρίως τους πόνους στην μεση μου είπε ότι ειναι φυσιολογικα ολα αυτά!!

η αλήθεια ειναι ότι αγχώνομαι γαιτί με ποναέι η μέση μου σα να προκειται να μου έρθει περίοδος!! είχατε τέτοιους πόνους στην εβδομάδα που βρίσκομαι εγω?

Δε μπορούσα να κουνηθώ από τους πόνους :-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...