Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπληρώματα διατροφής στην εγκυμοσύνη - ποιά είναι τα απαραίτητα;


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι στην 11η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης. Μετά τις αιματολογικές μου εξετάσεις, ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ καλές (όντως όλες οι τιμές ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα) και δεν χρειάζεται να μου δώσει κάποιο συμπλήρωμα διατροφής (σίδηρο, ασβέστιο). Μόνο το φολικό οξύ που το παίρνω από την αρχή της εγκυμοσύνης. Το θεωρείτε φυσιολογικό; Έχει τύχει και σε άλλες κοπέλες; Ευχαριστώ πολύ, Δήμητρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, dimitra2018 είπε:

Καλησπέρα, είμαι στην 11η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης. Μετά τις αιματολογικές μου εξετάσεις, ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ καλές (όντως όλες οι τιμές ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα) και δεν χρειάζεται να μου δώσει κάποιο συμπλήρωμα διατροφής (σίδηρο, ασβέστιο). Μόνο το φολικό οξύ που το παίρνω από την αρχή της εγκυμοσύνης. Το θεωρείτε φυσιολογικό; Έχει τύχει και σε άλλες κοπέλες; Ευχαριστώ πολύ, Δήμητρα.

Όλα αυτά τα δίνουν ενισχυτικά, για να μην εξασθαινήσει ο οργανισμός σου. Τον ρώτησες γιατί δε σου είπε να πάρεις τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Κανένας γιατρός δε μου έδωσε ποτέ κανένα συμπλήρωμα, πέραν από σίδηρο όταν έκανα αναιμία. Γενικά τα πολλά συμπληρώματα είναι Αμερικάνικη μόδα, οπότε εξαρτάται και πού έχει σπουδάσει / κανει ειδικότητα ο γιατρός

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, dimitra2018 είπε:

Καλησπέρα, είμαι στην 11η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης. Μετά τις αιματολογικές μου εξετάσεις, ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ καλές (όντως όλες οι τιμές ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα) και δεν χρειάζεται να μου δώσει κάποιο συμπλήρωμα διατροφής (σίδηρο, ασβέστιο). Μόνο το φολικό οξύ που το παίρνω από την αρχή της εγκυμοσύνης. Το θεωρείτε φυσιολογικό; Έχει τύχει και σε άλλες κοπέλες; Ευχαριστώ πολύ, Δήμητρα.

Ούτε και εγώ επαιρνα οπότε μην αγχωνεσαι . Κ σε μένα ήταν  εντός των φυσιολογικών οπότε δεν πήρα ..Καλή τελειομηνη εγκυμοσυνη σου εύχομαι ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι στον 6ο. Στην αρχή πήρα φυλλικό οξύ και νομίζω το δίνουν πάντα μιας και είναι πολύ σημαντικό και στις τροφές δεν απαντάται και τόσο πολύ. Μετά το 1ο τρίμηνο πήρα σίδηρο και ασβέστιο, αν και ο αιματοκρίτης μου ήταν 40 από την αρχή της κύησης. Όταν άλλαξα γιατρό, μου είπε ότι δεν χρειάζεται να φορτώνομαι συμπληρώματα, οπότε μου έκοψε το σίδηρο. Βέβαια για το ασβέστιο δεν μου είπε τίποτα... Από μόνη μου όμως συνέχισα να το παίρνω γτ δεν χρειάζεται το έμβρυο να τραβάει από εμένα τώρα που μεγαλώνουν και σκληραίνουν τα οστά του.(Σκεφτείτε την οστεοπόρωση μεγαλώνοντας!) Γενικά, το σίγουρο είναι ότι η φύση έχει προβλέψει ό,τι χρειάζεται το έμβρυο να το παίρνει από τη μητέρα, το ζήτημα είναι απλά να μην εξαντλούμε τα δικά μας αποθέματα μιας και υπάρχει εναλλακτική. Προσωπικά πιστεύω ότι χρειάζεται μέτρο, να μη μας πιάνει "υστερία", τα συμπληρώματα δεν είναι αντιβίωση και γι αυτό δεν αγχώνομαι να τα πάρω στην ώρα μου κλπ. Κάποιες φορές τα ξεχνάω κιόλας... 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο τρίμηνο έπαιρνα φυλλικό οξύ. Αυτό το παίρνεις για το έμβρυο, έχει αποδειχτεί ότι είναι σωτήριο για αποφυγή ανωμαλιών όπως η δισχιδής ράχη.

Στα επόμενα τρίμηνα, μου είχε προτείνει ο γιατρός ασβέστιο, μαγνήσιο και σίδηρο. Αυτά ήταν για εμένα. Όπως πολύ σωστά είπε η Marina, το μωρό θα πάρει αυτά που πρέπει. Το θέμα είναι ότι αν οι δικές σου αποθήκες δεν είναι σε καλή κατάσταση, θα εξαντλήσεις τον δικό σου οργανισμό. Εγώ σίδηρο ήμουν οριακά και στο ασβέστιο δεν ήθελα να στρεσάσω τον οργανισμό μου.Μαγνήσιο έπαιρνα γιατί είχα συχνές κράμπες (όχι στη κοιλιά, αλλά στα πόδια) και όντως βοήθησε πολύ. Πλέον αρκετοί προτείνουν συμπλήρωμα βιταμίνης d και πριν και μετά τον τοκετό. Προσωπικά, δεν ήμουν ιδιαίτερα τυπική με το να τα παίρνω όλα αυτά, μόνο με το φυλλικό οξύ ήμουν οκ. Τα άλλα, όποτε το θυμόμουν.

 

Μετά τη γέννα, ο γυναικολόγος μου μου σύστησε εφόσον θηλάζω να συνεχίζω να παίρνω ασβέστιο. Δε το έκανα, κυρίως λόγω αμέλειας.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marina DRL είπε:

Εγώ είμαι στον 6ο. Στην αρχή πήρα φυλλικό οξύ και νομίζω το δίνουν πάντα μιας και είναι πολύ σημαντικό και στις τροφές δεν απαντάται και τόσο πολύ. Μετά το 1ο τρίμηνο πήρα σίδηρο και ασβέστιο, αν και ο αιματοκρίτης μου ήταν 40 από την αρχή της κύησης. Όταν άλλαξα γιατρό, μου είπε ότι δεν χρειάζεται να φορτώνομαι συμπληρώματα, οπότε μου έκοψε το σίδηρο. Βέβαια για το ασβέστιο δεν μου είπε τίποτα... Από μόνη μου όμως συνέχισα να το παίρνω γτ δεν χρειάζεται το έμβρυο να τραβάει από εμένα τώρα που μεγαλώνουν και σκληραίνουν τα οστά του.(Σκεφτείτε την οστεοπόρωση μεγαλώνοντας!) Γενικά, το σίγουρο είναι ότι η φύση έχει προβλέψει ό,τι χρειάζεται το έμβρυο να το παίρνει από τη μητέρα, το ζήτημα είναι απλά να μην εξαντλούμε τα δικά μας αποθέματα μιας και υπάρχει εναλλακτική. Προσωπικά πιστεύω ότι χρειάζεται μέτρο, να μη μας πιάνει "υστερία", τα συμπληρώματα δεν είναι αντιβίωση και γι αυτό δεν αγχώνομαι να τα πάρω στην ώρα μου κλπ. Κάποιες φορές τα ξεχνάω κιόλας... 

Έτσι ακριβώς! !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διανύω τώρα την 5η εβδομάδα κύησης.Όταν ενημέρωσα τον γιατρό, μου έκλεισε ραντεβού για 1η Αυγούστου.Λογικά θα κάνω και τον πρώτο μου υπέρηχο.Δεν ανέφερε πολλά, μόνο να προσέχω τα βάρη και αν νιώθω αδυναμία να ξεκουράζομαι.Είπε να συνεχίσω να παίρνω φολικό οξύ(χωρίς να μου πεί τί ποσότητα).Ο φαρμακοποιός μου έδωσε αυτό των 400μκγρ.Λόγω σιδηροπενικής αναιμίας εγώ παίρνω και σίδηρο forte+vit C, καθώς και Ω3 750mg.Ηθελα να τον ρωτήσω τόσα πράγματα αλλά είχε πολλή δουλειά κι έτσι έμεινε στο φλού το πράγμα.Θα συνεχίσω να τις παίρνω, όταν βρεθούμε θα μου λύσει τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο που αναφερθηκε για το ασβεστιο και την οστεοπορωση απο την @Marina DRL, εχω την εντυπωση οτι ισχυει κατι διαφορετικο (τουλαχιστον κατα τη διαρκεια του θηλασμου, που το μωρο και παλι τραβαει πολυ ασβεστιο απ'τον οργανισμο της μαμας). Ο οργανισμος για να μπορεσει να "αντεξει" δινοντας πολυ ασβεστιο στο μωρο, δημιουργει μεγαλυτερες αποθηκες ασβεστιου απο πριν και ετσι προλαμβανεται η οστεοπορωση. Φανταζομαι οτι ο μηχανισμος ειναι ο ιδιος και στην εγκυμοσυνη. Κατα τη γνωμη μου σε μια υγιη γυναικα και εγκυμοσυνη, χρειαζεται μονο το φυλλικο οξυ το πρωτο τριμηνο.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο 1ο τρίμηνο σαφώς και δεν είναι απαραίτητο το ασβέστιο αφού το έμβρυο τότε δεν χτίζει τα δικά του οστά, όμως δεν ισχύει το ίδιο για το 3ο τρίμηνο. Η διατροφή καλύπτει πολλά πράγματα (συμπεριλαμβανομένου και του φυλλικού) αλλά όταν οι απαιτήσεις είναι μαγάλες το σώμα δίνει προτεραιότητα στο έμβρυο και για αυτό μας το χορηγεί ο γιατρός. Βέβαια δε σημαίνει ότι οποια μείνει έγκυος χωρίς συμπληρώματα θα πάθει κάτι κακό ή θα έχει οστεοπόρωση στο μέλλον (άλλωστε εδώ παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο και κυρίως ορμόνες...εμμηνόπαυση κλπ). Αλλά εφόσον έχεις τη δυνατότητα γιατί κάποια να εξαντλεί τον οργανισμό της? πχ Εγώ είχα πάντα αιματοκρίτη 42 και έδινα αίμα, αρχικά έπαιρνα προληπτικά 1 δόση/ημέρα σίδηρο στο 2ο τρίμηνο και το είχα διατηρήσει στο 40, όμως μια "έξυπνη" γιατρός μου είπε ότι δεν το έχω ανάγκη και το έκοψα...Αποτέλεσμα: 1 μήνα μετά να έχω πέσει στο 33. Το παιδί φυσικά είναι μια χαρά αλλά εγώ άρχισα να νιώθω αδυναμία και τώρα παίρνω διπλή δόση.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος μηχανισμός που μπορεί να προστατεύει τα οστά μας στην εγκυμοσύνη... Δεν έχω ακούσει βέβαια σε γυναίκα που δεν παίρνει κατάλληλη ποσότητα αυτή την περίοδο να έχει αύξηση της οστικής της πυκνότητας... αντίθετα έχω διαβάσει για το αντίθετο (αν και μιλάμε για μείωση της τάξης του 1-5%) που μετά το θηλασμό επανέρχεται. Υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για το καθε τι που χρειαζόμαστε και πολλά πράγματα γίνονται για προληπτικούς λόγους.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνουν όλοι οι γιατροί συμπληρώματα προληπτικά, κι αυτό γιατί είναι ηπατοτοξικά κι αυτό ισχύει φυσικά και στο πλαίσιο εγκυμοσύνης. Επίσης, ήθελα να προσθέσω ότι δεν αρκεί το ασβέστιο, αλλά μεγαλύτερη σημασία έχει η έλλειψη βιταμίνης D, αρκετά σύνηθες ακόμα και σε μια τόσο ηλιόλουστη χώρα λόγω αντηλιακών κ.λπ., μιας και με ανεπάρκεια βιταμίνης D όσο ασβέστιο και αν χορηγεί ο γυναικολόγος (όχι και τόσο αρμόδιος σε τέτοια θέματα και φυσικά δίνουν και αβέρτα προληπτικά για να είναι δήθεν καλυμμένοι χωρίς καν τις σχετικές εξετάσεις) δεν απορροφάται αν δεν υπάρχει επάρκεια βιταμίνης D. Συνεπώς, ή συμβουλευόμαστε ενδοκρινολόγο ή αν επαναπαυόμαστε στο γυναικολόγο μας τουλάχιστον δεν διπλασιάζουμε από μόνες μας τις συνήθεις δόσεις.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας κορίτσια, 

Είμαι στην 22 εβδομάδα και προς το παρόν δεν έχω πιει συμπληρώματα σιδήρου κτλ.. γιατρός μου τώρα μου πρότεινε το συμπλήρωμα pregnant care plus +ω3 το οποίο περιέχει σίδηρο αλλά δεν ξέρω αν αρκεί..και δεν είναι φάρμακο..Το έχει δοκιμάσει και κάποια άλλη; Περιμένω τις γνώμες σας!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, βρίσκομαι στην 8η εβδομάδα κύησης και στις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου βρέθηκε πως έχω ανεπάρκεια βιταμίνης D. ο ενδοκρινολόγος συνέστησε συμπλήρωμα. Είναι κάποια άλλη γυναίκα σε ανάλογη θέση; από πότε ξεκινήσατε τα συμπληρώματα;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Konstantinakoul είπε:

Καλησπέρα, βρίσκομαι στην 8η εβδομάδα κύησης και στις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου βρέθηκε πως έχω ανεπάρκεια βιταμίνης D. ο ενδοκρινολόγος συνέστησε συμπλήρωμα. Είναι κάποια άλλη γυναίκα σε ανάλογη θέση; από πότε ξεκινήσατε τα συμπληρώματα;

Για να μην αγχωνεσαι, αν παμε ολοι να κανουμε εξεταση το πιο πιθανο ειναι να εχουμε ολοι ανεπαρκεια γιατι η φυση εχει προβλεψει να κυκλοφορουμε γυμνοι κατω απο τον ηλιο, οχι "σκεπασμενοι" με ρουχα. Κανεις δεν παιρνει τις απαραιτητες ποσοτητες βιταμινης D απο τον ηλιο (ισως μονο κατι φυλες της Αφρικης που λιαζονται χωρις ρουχα σε ολη τους τη ζωη ;-) ). Προσωπικα, στις προγεννητικες εξετασεις δεν εξετασα την βιταμινη D, οποτε δεν γνωριζω αν ειχα ανεπαρκεια και σε τι ποσοστο αλλα αν ηταν αρκετα κατω απο τα ορια ισως επαιρνα λιγο συμπληρωμα. 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...