Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβιες για μια δευτερη εγκυμοσυνη λογω υγείας (σπειρατοπάθεια & χολή)


Recommended Posts

καλησπέρα ειμαι νέα στο φόρουμ αν και σας διαβάζω πολυ καιρο και ιδιαίτερα στη διάρκεια της πρώτης εγκυμοσύνης μου!!φοβάμαι πολύ να ξανα μεινω έγκυος γιατι στη πρώτη εγκυμοσύνη επαθα πρόβλημα με τα νεφρά σπειρατοπαθεια η οποία παραμένει ακόμα και η χολή μου γέμισε πέτρες και μέρα με την μέρα φοβάμαι μην σφηνώσει πουθενά καμία πέτρα και χρειαστώ χειρουργείο..θέλω πολυ ενα δεύτερο παιδάκι αλλα φοβαμαι πολυ μήπως πάθω κάτι από τα υπάρχοντα προβλήματα που εχω κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης..θελω να μου πει αν καμια κοπέλα εχει κάποιο πρόβλημα σαν και εμένα και εξελίχθηκε καλα η εγκυμοσυνη της!!Να συμπληρώσω απο το αγχος μου εχω παθει κνίδωση και είμαι με θεραπεία εδώ και ένα μηνα..είχε καμια κοπέλα κνίδωση στην εγκυμοσύνη;σας ευχαριστώ πολύ περιμενω απαντησεις σας!!θα με βοηθήσετε πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν η χολή σου έχει γεμίσει πέτρες πρέπει να την αφαιρέσεις...τόσο απλά...ανεξαρτήτως εγκυμοσύνης!

 

Για την ιστορία κι εγώ την πρώτη μου εγκυμοσύνη την έβγαλα με τέσσερεις πέτρες και πολλή λάσπη στην χολή μου, χωρίς να το ξέρω όμως (είχα περάσει 2 κρίσεις μέσα στην εγκυμοσύνη, τις οποίες είχα περάσει για στομαχόπονο)...στις σαράντα μέρες μετά την γέννα μπήκα νοσοκομείο με φρικτούς πόνους και λίγες μέρες μετά την αφαίρεσα και ησύχασα.

 

Αν φυγει πέτρα από την χολή, το χειρουργείο είναι το λιγότερο που πρέπει να φοβάσαι, καθώς δεν ξέρεις προς τα πού μπορεί να ταξιδέψει η πέτρα αυτή και τί μπορεί να προκαλέσει. Στην δική μου περίπτωση, είχε φύγει μια πέτρα και χρειάστηκε μια μέρα πριν την χοληδοκυστεκτομή να κάνω μια ενδοσκοπική επέμβαση με σκιαγραφικό ώστε να την εντοπίσουν και να την αφαιρέσουν.

 

Μην αφήνεις το θέμα της χολής στην τύχη, στην οικογένειά μου έχουμε ιστορικό, τον πατέρα μου κόντεψα πριν χρόνια να τον χάσω, μπήκε νοσοκομείο στα πρόθυρα της παγκρεατίτιδας, είχε χρόνια πόνους στο στομάχι που έρχονταν κι έφευγαν και πάντα δεν τους έδινε σημασία.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

Αν η χολή σου έχει γεμίσει πέτρες πρέπει να την αφαιρέσεις...τόσο απλά...ανεξαρτήτως εγκυμοσύνης!

 

Για την ιστορία κι εγώ την πρώτη μου εγκυμοσύνη την έβγαλα με τέσσερεις πέτρες και πολλή λάσπη στην χολή μου, χωρίς να το ξέρω όμως (είχα περάσει 2 κρίσεις μέσα στην εγκυμοσύνη, τις οποίες είχα περάσει για στομαχόπονο)...στις σαράντα μέρες μετά την γέννα μπήκα νοσοκομείο με φρικτούς πόνους και λίγες μέρες μετά την αφαίρεσα και ησύχασα.

 

Αν φυγει πέτρα από την χολή, το χειρουργείο είναι το λιγότερο που πρέπει να φοβάσαι, καθώς δεν ξέρεις προς τα πού μπορεί να ταξιδέψει η πέτρα αυτή και τί μπορεί να προκαλέσει. Στην δική μου περίπτωση, είχε φύγει μια πέτρα και χρειάστηκε μια μέρα πριν την χοληδοκυστεκτομή να κάνω μια ενδοσκοπική επέμβαση με σκιαγραφικό ώστε να την εντοπίσουν και να την αφαιρέσουν.

 

Μην αφήνεις το θέμα της χολής στην τύχη, στην οικογένειά μου έχουμε ιστορικό, τον πατέρα μου κόντεψα πριν χρόνια να τον χάσω, μπήκε νοσοκομείο στα πρόθυρα της παγκρεατίτιδας, είχε χρόνια πόνους στο στομάχι που έρχονταν κι έφευγαν και πάντα δεν τους έδινε σημασία.

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.εχω παει σε τρεις χειρουργούς και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται αφαίρεση απο τη στιγμή που δεν κανω κολικους και με παρότρυναν να προχωρήσω εαν θελω σε εγκυμοσύνη και να προσέχω λιγο τη διατροφή μου!!απλα όπως μπορει να τύχει να φύγει τώρα πέτρα μπορει να γινει και στην εγκυμοσύνη και ότι αντιμετωπίζεται..βέβαια έχω ακούσει για παγκρεατιτιδα που ανάφερες και όντως το φοβαμαι πολυ!!όταν σε έπιανε κολικος που ποναγες ακριβως;σε ευχαριστω και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απεκτησα πρβλμ στη χολη αμεσως μετα την πρωτη μου εγκυμοσυνη.υποτιθεται θα εκανα χειρουργειο στο νοσοκομειο 6μηνες μετα το οποιο δ εκανα ποτε.λιγοτερο απο 1_5χρονο μετα εμεινα εγκυος στο δευτερο.η χολη δ μου δημιουργησε κανενα πρβλμ.βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.δ προσεχω καθολου κακως τη διατροφη μου.για να εισαι σιγουρη μονο με αφαιρεση νομιζω θα εισαι

Για τα νεφρα δ γνωριζω

Οταν ποναει η χολη μου,ευτυχως εχει δυο χρονια να πονεσει,ποναω στο στομαχι κ πισω στην πλατη στα δεξια μου,σχετικα χαμηλα κατω απο το θωρακα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

Εγω απεκτησα πρβλμ στη χολη αμεσως μετα την πρωτη μου εγκυμοσυνη.υποτιθεται θα εκανα χειρουργειο στο νοσοκομειο 6μηνες μετα το οποιο δ εκανα ποτε.λιγοτερο απο 1_5χρονο μετα εμεινα εγκυος στο δευτερο.η χολη δ μου δημιουργησε κανενα πρβλμ.βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.δ προσεχω καθολου κακως τη διατροφη μου.για να εισαι σιγουρη μονο με αφαιρεση νομιζω θα εισαι

Για τα νεφρα δ γνωριζω

Οταν ποναει η χολη μου,ευτυχως εχει δυο χρονια να πονεσει,ποναω στο στομαχι κ πισω στην πλατη στα δεξια μου,σχετικα χαμηλα κατω απο το θωρακα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου..Η αλήθεια είναι ότι και εγω δεν προσέχω καθόλου την διατροφή μου και δεν έχω πονέσει σχεδόν ποτέ..Στην εγκυμοσύνη μονο πόνεσα στη πλάτη δύο φορές μετά από πολύ λιπαρό γεύμα αλλά μόλις σταμάτησα να τρώω συγκεκριμένες τροφες που με πείραξαν δεν ξανά επαθα τίποτα!!Χαίρομαι πολύ που άκουσα οτι πήγανε όλα τελεια στη δεύτερη εγκυμοσύνη σου έχοντας το προβλημα με τη χολή...μπορεί και με εμένα να γίνει το ίδιο!!!!Σε ευχαριστώ πολυυυυ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικα διαβαζοντας εμαθα οτι η εγκυμοσυνη απο μονη ειναι ικανη να δημιουργησει πρβλμ στη χολη,οπως κ τα κιλα κ τα πολλα φαρμακα

Με λιγο προσοχη κ στενη παρακολουθηση ολα καλα θα πανε!

Link to comment
Share on other sites

Οι πόνοι που είχα ήταν ακριβώς αυτοί που περιγράφει η vicky86, πόνος στην δεξιά πλευρά ακριβώς κάτω από το υπογάστριο, με αντανακλαστικό πόνο στην δεξιά ωμοπλάτη...αυτός ο αντανακλαστικός πόνος είναι το σήμα κατατεθέν του προβλήματος της χολής.

 

Τα οιστρογόνα της εγκυμοσύνης ευνοούν την εμφάνιση φλεγμονής - κολικού, το ίδιο ισχύει και για τα οιστρογόνα των αντισυλληπτικών χαπιών (μου είχε τύχει παλιά).

 

Σίγουρα ο καθένας κρίνει βάσει της προσωπικής του εμπειρίας. Προσωπικά, έχοντας βιώσει το σοκ να πρέπει να αποχωριστώ το μωρό μου στις 40 μέρες για να μπω νοσοκομείο (νοσηλεύτηκα συνολικά μια εβδομάδα) και μάλιστα μέσα στις γιορτές, τώρα δεν μπορώ να διανοηθώ να ήξερα από πριν το πρόβλημα και να μην το είχα αντιμετωπίσει με επέμβαση, η οποία είναι πολύ απλή και έχει πανεύκολη αποκατάσταση.

 

Να σημειώσω ότι εκείνη την περίοδο (εγκυμοσύνη και λοχεία) έκανα πολύ προσεκτική διατροφή, αλλά δεν με έσωσε από τις κρίσεις. Η μία μάλιστα με πέτυχε στον 8ο μήνα ενώ ήμουν διακοπές και ήταν αρκετά έντονη. Μάλιστα, επειδή στο επαρχιακό νοσοκομείο που πήγα να με εξετάσουν, ενώ τους περιέγραψα όλα τα συμπτώματα, δεν μου είπαν τίποτα για την χολή αλλά μου λέγανε διάφορα για στομαχικό άλγος επειδή πιέζει το μωρό το στομάχι, για δυσπεψία λόγω της εγκυμοσύνης κλπ, τις επόμενες ημέρες έτρωγα αυγά, μακαρόνια και γιαούρτια που τα χωνεύω εύκολα, αλλά είναι κίνδυνος - θάνατος για την χολή!

Link to comment
Share on other sites

On ‎23‎/‎5‎/‎2017 at 9:29 ΠΜ, Deena είπε:

Οι πόνοι που είχα ήταν ακριβώς αυτοί που περιγράφει η vicky86, πόνος στην δεξιά πλευρά ακριβώς κάτω από το υπογάστριο, με αντανακλαστικό πόνο στην δεξιά ωμοπλάτη...αυτός ο αντανακλαστικός πόνος είναι το σήμα κατατεθέν του προβλήματος της χολής.

 

Τα οιστρογόνα της εγκυμοσύνης ευνοούν την εμφάνιση φλεγμονής - κολικού, το ίδιο ισχύει και για τα οιστρογόνα των αντισυλληπτικών χαπιών (μου είχε τύχει παλιά).

 

Σίγουρα ο καθένας κρίνει βάσει της προσωπικής του εμπειρίας. Προσωπικά, έχοντας βιώσει το σοκ να πρέπει να αποχωριστώ το μωρό μου στις 40 μέρες για να μπω νοσοκομείο (νοσηλεύτηκα συνολικά μια εβδομάδα) και μάλιστα μέσα στις γιορτές, τώρα δεν μπορώ να διανοηθώ να ήξερα από πριν το πρόβλημα και να μην το είχα αντιμετωπίσει με επέμβαση, η οποία είναι πολύ απλή και έχει πανεύκολη αποκατάσταση.

 

Να σημειώσω ότι εκείνη την περίοδο (εγκυμοσύνη και λοχεία) έκανα πολύ προσεκτική διατροφή, αλλά δεν με έσωσε από τις κρίσεις. Η μία μάλιστα με πέτυχε στον 8ο μήνα ενώ ήμουν διακοπές και ήταν αρκετά έντονη. Μάλιστα, επειδή στο επαρχιακό νοσοκομείο που πήγα να με εξετάσουν, ενώ τους περιέγραψα όλα τα συμπτώματα, δεν μου είπαν τίποτα για την χολή αλλά μου λέγανε διάφορα για στομαχικό άλγος επειδή πιέζει το μωρό το στομάχι, για δυσπεψία λόγω της εγκυμοσύνης κλπ, τις επόμενες ημέρες έτρωγα αυγά, μακαρόνια και γιαούρτια που τα χωνεύω εύκολα, αλλά είναι κίνδυνος - θάνατος για την χολή!

ευχαριστώ πολυ για την απάντηση μάλλον θα την αφαιρέσω για να μην έχω όλο αυτό το άγχος μην τυχόν με ποιασει κολικος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...