Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κιλα στο 3ο τριμηνο


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!! Ειμαι στην 29η εβδομαδα και εχω παρει 9 κιλα! Πιστευετε ειναι φυσιολογικο? Ή να αρχισω να προσεχω. . Δν τρωω καθε μερα γλυκα κτλ γενικα ειμαι πολυ συγκρατημμενη. . Με το καλο τα μωρακια μας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια!! Ειμαι στην 29η εβδομαδα και εχω παρει 9 κιλα! Πιστευετε ειναι φυσιολογικο? Ή να αρχισω να προσεχω. . Δν τρωω καθε μερα γλυκα κτλ γενικα ειμαι πολυ συγκρατημμενη. . Με το καλο τα μωρακια μας!!

 

Αν τρως υγιεινά και νορμάλ ποσότητες όπως λες δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...! Να ξερεις ότι μεχρι 12-15 χάνονται σχετικά εύκολα... Εγώ ας πούμε κατάφερα με πολλή προσοχή να πάρω 12. Τα πρώτα 9 έφυγαν σχεδόν αμεσως (1 εβδομαδα μετά το μαιευτήριο συγκεκριμένα) χωρις προσπαθεια! Με το καλό το μωρακι σου!!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μια χαρά. εγώ τερμάτισα 18+κ τώρα έχω χάσει 20. Cool. Όλα γίνονται.τα έχασα τα κιλά μετά από ένα χρόνο. Σιγά σιγά. Η αδερφή μου πήρε κ στα δύο παιδιά 25 κ τώρα είναι 47.κ αυτή στο χρόνο τα έχανε. Τώρα αυτά π λένε βγήκα από το μαιευτήριο με - 9 κ τέτοια δεν ξέρω να σ πω αν αληθευουν. Εγώ πάντως είμαι αδύνατη γενικά 1.70 με 53 κιλά. Πάντα ήμουν αδύνατη. Όμως το θαύμα να βγω από το μαιευτήριο χωρίς κοιλιά τούμπανο δε το έζησα. Κ γυμναζομαι πολυυυυυυυυ. Το 10 χλμ τρέξιμο το έχω για πλάκα . γυμναστήριο 3 με 4 φορές την εβδομάδα. Κ εγώ ακουγα πως έκαναν τα κιλά στις πρώτες 40 μέρες αλλά τώρα τι να πω; κάτσε λίγο ακόμα να πάρεις το μωράκι αγκαλιά κ θα τα ξεχάσεις τα κιλά..... Εντάξει δε λέω να μη σε νοιάζει κ να μη τα χάσεις αλλά υπομονή. Σου εύχομαι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μια χαρά. εγώ τερμάτισα 18+κ τώρα έχω χάσει 20. Cool. Όλα γίνονται.τα έχασα τα κιλά μετά από ένα χρόνο. Σιγά σιγά. Η αδερφή μου πήρε κ στα δύο παιδιά 25 κ τώρα είναι 47.κ αυτή στο χρόνο τα έχανε. Τώρα αυτά π λένε βγήκα από το μαιευτήριο με - 9 κ τέτοια δεν ξέρω να σ πω αν αληθευουν. Εγώ πάντως είμαι αδύνατη γενικά 1.70 με 53 κιλά. Πάντα ήμουν αδύνατη. Όμως το θαύμα να βγω από το μαιευτήριο χωρίς κοιλιά τούμπανο δε το έζησα. Κ γυμναζομαι πολυυυυυυυυ. Το 10 χλμ τρέξιμο το έχω για πλάκα . γυμναστήριο 3 με 4 φορές την εβδομάδα. Κ εγώ ακουγα πως έκαναν τα κιλά στις πρώτες 40 μέρες αλλά τώρα τι να πω; κάτσε λίγο ακόμα να πάρεις το μωράκι αγκαλιά κ θα τα ξεχάσεις τα κιλά..... Εντάξει δε λέω να μη σε νοιάζει κ να μη τα χάσεις αλλά υπομονή. Σου εύχομαι το καλύτερο.

 

Δεν έχουμε λόγο να γράφουμε ψεμματα στο φόρουμ. Πόσο μάλλον για θέματα όπως τα κιλά της εγκυμοσυνης! Κάθε οργανιςμός είναι διαφορετικός. Εγώ προσωπικά -γιατί σε μένα αναφέρεσαι προφανώς- κυοφορούσα διδυμα οποτε το -9 ήταν αναμενόμενο αν αλαγογισθεί κανεις πως εκτός απο 2 μωρά μιλάμε για 2 πλακούντες, διπλάσια υγρά και πολύ μεγαλύτερο όγκο αίματος. Κοιλιά είχα τις πρωτες μερες μετά τη καισαρική σαν να ημουν 4-5 μηνών έγκυος αλλά ως τις 30 μέρες είχε γίνει σχεδόν όπως πριν. Επίσης, ήμουν κι εγώ πάντα άνθρωπος της γυμναστικής και της υγιεινής διατροφής. Θεωρώ πως αυτό είναι που με έσωσε σε συνδυασμό με τα λίγα κιλά που κατάφερα να πάρω -χάρη στον αυςτηρό μου γιατρό- γι αυτό τόνισα στη θεματοθέτρια πως μεχρι 12-15 επανέρχεσαι σχετικά ευκολα με καλή θέληση. Anyway, σημασία εχει να γεννιούνται τα μωρά όλου του κόσμου γερά και τα κιλά χάνονται!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι 34 εβδομαδων κι εχω παρει ως τωρα 4.5 μονο κιλα γιατι εχω διαβητη κυησης και ακολουθω συγκεκριμενη διαιτα. Κι αντι να ειμαι χαρουμενη που ειμαι μια "κομψη" εγκυος ο γιατρος μου ειπε οτι οσο λιγοτερα κιλα εχω παρει τοσο πιο αργα θα τα χασω... και με προσπαθεια. Δε σωζομαι απο πουθενα!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί σας φαίνεται παράξενο το -9; Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη τόσα πήρα και όταν πήγα στο γιατρό να μου βγάλει τα ράμματα της καισαρικής 11 μέρες αφού γέννησα το γιο μου, τα είχα χάσει.

 

Ειλικρινά, που το παράξενο; Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια εγώ είμαι σκασμένη :-(

Είμαι 26-27 εβδομάδες και έχω πάρει 11 κιλά... Είμαι στα παχυτερά μου. Και το χειρότερο για εμένα είναι ότι όλα αυτά είναι πρήξιμο!!! Κατακρατήσεις από το αλάτι... Το πιστεύετε;;;; μου έβαλε χέρι ο γιατρός... Από τον 5ο μέχρι και τον 6ο (24η εβδομάδα) είχα πάρει 6 κιλά και μέσα σε 2-3 βδομάδες πήρα άλλα 4... Δεν είναι ότι τρώω παλιόφαγα, ίσα ίσα που τρώω κυρίως φρούτα (2-3, όχι τεράστιες ποσοτητες) και μια κανονοκή μερίδα σπιτικού φαγητού, ενώ υπάρχουν φορές που λογω ζέστης δεν πεινάω. Και πίνω πάρα πολύ νερό!! Δεν περίμενα να παχύνω τόσο πολύ από το αλάτι :-(:-(:-( γενικά εδώ και δύο χρόνια απεχω από γυμναστική κλπ λόγω οικονομικών, αλλα πριν έκανα μπαλέτο.. Γενικά είμαι οργανισμός που χάνω και παίρνω εύκολα κιλά. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση, που είναι κατακράτηση και όχι πάχος, δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα χάσω.... Έχει καμιά παρόμοια εμπειρία; πιστεύω ότι μέχρι το τέλος θα έχω πάρει άλλα τόσα....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια εγώ είμαι σκασμένη :-(

Είμαι 26-27 εβδομάδες και έχω πάρει 11 κιλά... Είμαι στα παχυτερά μου. Και το χειρότερο για εμένα είναι ότι όλα αυτά είναι πρήξιμο!!! Κατακρατήσεις από το αλάτι... Το πιστεύετε;;;; μου έβαλε χέρι ο γιατρός... Από τον 5ο μέχρι και τον 6ο (24η εβδομάδα) είχα πάρει 6 κιλά και μέσα σε 2-3 βδομάδες πήρα άλλα 4... Δεν είναι ότι τρώω παλιόφαγα, ίσα ίσα που τρώω κυρίως φρούτα (2-3, όχι τεράστιες ποσοτητες) και μια κανονοκή μερίδα σπιτικού φαγητού, ενώ υπάρχουν φορές που λογω ζέστης δεν πεινάω. Και πίνω πάρα πολύ νερό!! Δεν περίμενα να παχύνω τόσο πολύ από το αλάτι :-(:-(:-( γενικά εδώ και δύο χρόνια απεχω από γυμναστική κλπ λόγω οικονομικών, αλλα πριν έκανα μπαλέτο.. Γενικά είμαι οργανισμός που χάνω και παίρνω εύκολα κιλά. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση, που είναι κατακράτηση και όχι πάχος, δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα χάσω.... Έχει καμιά παρόμοια εμπειρία; πιστεύω ότι μέχρι το τέλος θα έχω πάρει άλλα τόσα....

Aν ειχες κατακρατηση τσου βαρους, θα ήσουν στο νοσοκομείο τουλάχιστον για εξετάσεις. Αν ο γιατρός σου ανησυχούσε (γιατί η κατακράτηση είναι σοβαρό θέμα, ως και για τη ζωή σου) θα είχε ζητήσει εξετάσεις για πιεση, πρωτεϊνες, θα είχε συστήσει αλλαγές στη διατροφη, παρακολούθηση ούρων και άλλα πολλά. Αν δε σου έδωσε τέτοιες οδηγίες, ευτυχώς είναι απλά βάρος :) Μπορείς να τρως υγιεινά, αλλά πολύ. Πάλι παχαίνεις δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια εγώ είμαι σκασμένη :-(

Είμαι 26-27 εβδομάδες και έχω πάρει 11 κιλά... Είμαι στα παχυτερά μου. Και το χειρότερο για εμένα είναι ότι όλα αυτά είναι πρήξιμο!!! Κατακρατήσεις από το αλάτι... Το πιστεύετε;;;; μου έβαλε χέρι ο γιατρός... Από τον 5ο μέχρι και τον 6ο (24η εβδομάδα) είχα πάρει 6 κιλά και μέσα σε 2-3 βδομάδες πήρα άλλα 4... Δεν είναι ότι τρώω παλιόφαγα, ίσα ίσα που τρώω κυρίως φρούτα (2-3, όχι τεράστιες ποσοτητες) και μια κανονοκή μερίδα σπιτικού φαγητού, ενώ υπάρχουν φορές που λογω ζέστης δεν πεινάω. Και πίνω πάρα πολύ νερό!! Δεν περίμενα να παχύνω τόσο πολύ από το αλάτι :-(:-(:-( γενικά εδώ και δύο χρόνια απεχω από γυμναστική κλπ λόγω οικονομικών, αλλα πριν έκανα μπαλέτο.. Γενικά είμαι οργανισμός που χάνω και παίρνω εύκολα κιλά. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση, που είναι κατακράτηση και όχι πάχος, δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα χάσω.... Έχει καμιά παρόμοια εμπειρία; πιστεύω ότι μέχρι το τέλος θα έχω πάρει άλλα τόσα....

εφοσων τα κιλα σου τα χανεις ευκολα δε χρειαζεται να ανυσυχεις καθολου ειναι και καλοκαιρι και σε συνδυασμο με τη ζεστη το σωμα με την εγκυμοσυνη πρηζεται παρα πολυ....ειναι και οι ορμονες...στην δικια μου εγκυμοσυνη ειχα παρει 12 κιλα και πραγματικα ετρωγα πολυ ποιο λιγο αποτι ετρωγα πριν μεινω εγκυος επειδη ειχα πολλλες καουρες και δε κατεβενε το φαγητο (ανεβενε μονο)το βραδυ για να σου δωσω να καταλαβεις πεινουσα (ουτε οταν εκανα διαιτα δε πεινουσα τοσο πολυ ) .... γυρισα σπιτι με 4 κιλα στη βδομαδα ειχα χασει το δυο και στις 40 μερες τα αλλα δυο..απλα για να μη νιωθεις αυτο το πρηξιμο και σε βαρενει τωρα λογο ζεστης θα σου ελεγα μειωσε το αλατι στα φαγητα σου και πινε πολυ νερο οπως πολυ καλα κανεις......με το καλο το μωρακι σου.....!!!!.

Link to comment
Share on other sites

Αργκ, με τις ποσότητες φαγητού που τρώω δε γίνεται μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα να έβαλα 11 κιλά. Δεν είναι λογικό :-P τρώω 2 με 3 φρούτα την ημέρα και ένα πιάτο φαγητό, οπότε καταλαβαίνεις ότι είναι αδύνατο. Από την άλλη, έχω πρηστεί μέχρι από την κορυφή ως τα δάχτυλα των ποδιών. Απ' ό,τι ξέρω όταν απλά παχαίνεις δεν πρήζονται τα δαχτυλά σου...

Χαρούμενη μαμά, και εμένα με ενοχλεί πλέον το αλάτι αλλά όχι με καούρες. Πριν μείνω έγκυος τα πάστωνα τα φαγητά μου στο αλάτι, ενώ τώρα, έστω και λίγο να έχει μου φαίνεται ότι είναι λύσσα και πίνω μετά πάρα πολύ νερό.. Τυχερή είσαι που τα έχασες κατευθείαν..

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 47 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Αργκ, με τις ποσότητες φαγητού που τρώω δε γίνεται μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα να έβαλα 11 κιλά. Δεν είναι λογικό :-P τρώω 2 με 3 φρούτα την ημέρα και ένα πιάτο φαγητό, οπότε καταλαβαίνεις ότι είναι αδύνατο. Από την άλλη, έχω πρηστεί μέχρι από την κορυφή ως τα δάχτυλα των ποδιών. Απ' ό,τι ξέρω όταν απλά παχαίνεις δεν πρήζονται τα δαχτυλά σου...

Χαρούμενη μαμά, και εμένα με ενοχλεί πλέον το αλάτι αλλά όχι με καούρες. Πριν μείνω έγκυος τα πάστωνα τα φαγητά μου στο αλάτι, ενώ τώρα, έστω και λίγο να έχει μου φαίνεται ότι είναι λύσσα και πίνω μετά πάρα πολύ νερό.. Τυχερή είσαι που τα έχασες κατευθείαν..

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

 

Aν εχεις οιδημα και ο γιατρός σου δεν το ψάχνει, θα σου έλεγα να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη αν αποκλείσεις την περίπτωση προεκλαμψίας :(

Link to comment
Share on other sites

Eγω κοριτσια συνολο εβαλα 20 κιλα (ειμαι αρκετα αδυνατη), τα 10 στο τελευταιο τριμηνο και τα 5 απ'τα 10 τον τελευταιο μηνα. Ετρωγα λιγο παραπανω απ'οτι συνηθως, αλλα ημουν αρκετα πρησμενη κι εγω, μονο ενα ζευγαρι μου εκανε κι αυτο με το ζορι εμπαινε και ηταν και καταχειμωνο, ποσο μαλλον αν το περνας ολο αυτο το καλοκαιρι. Το τελευταιο τριμηνο μπορει να παρεις βαρος απο κατακρατηση υγρων χωρις να ειναι κατι παθολογικο. Μεση αυξηση βαρους το τελευταιο τριμηνο απο κυκλοφορικο μητερας και αυξημενα υγρα στους ιστους της μητερας ειναι 3 κιλα. Τα 13 κιλα κατα μεσο ορο ειναι ιδανικη αυξηση βαρους στην εγκυμοσυνη, καθως περιπου τα μισα απ'αυτα τα κιλα ειναι το μωρο, ο πλακουντας και το αμνιακο υγρο. Δεν ειναι καθολου περιεργο να χασεις 9 κιλα μολις γεννησεις, προσωπικα εχασα 10. Και τα υπολοιπα δεκα μεσα σε 1,5-2 μηνες (θηλαζα,βοηθαει πολυ να χασεις βαρος). Βεβαια, γενικως βαζω δυσκολα και χανω πολυ ευκολα, οποτε ισως να επαιξε και αυτο το ρολο του.

 

Σας παραθετω και αυτες τις πληροφοριες απο ενα προγεννητικο κεντρο:

 

Πόσο βάρος πρέπει να πάρω στην εγκυμοσύνη?

 

Αυτό εξαρτάται από το βάρος που είχατε πριν την εγκυμοσύνη, εφόσον δεν υπάρχουν προβλήματα υγείας.

  • Για γυναίκες ελλειποβαρείς ( με ΔΜΣ <19) : 12,5- 18 κιλά, είναι το συνιστώμενο πρόσθετο βάρος
  • Για γυναίκες με κανονικό βάρος ( με ΔΜΣ 19-25) : 11,5 -16 κιλά, είναι το συνιστώμενο πρόσθετο βάρος
  • Για υπέρβαρες γυναίκες (με ΔΜΣ 26-29) : 7-11,5 κιλά, είναι το συνιστώμενο πρόσθετο βάρος
  • Για παχύσαρκες γυναίκες (με ΔΜΣ >29) : 5,5-10 κιλά, είναι το συνιστώμενο πρόσθετο βάρος
  • Για δίδυμη εγκυμοσύνη ( ανεξαρτήτως ΔΜΣ) : Εως 16 κιλά, είναι το συνιστώμενο πρόσθετο βάρος

 

Ποιο είναι το σωστό χρονοδιάγραμμα πρόσληψης βάρους μιας εγκυμοσύνης;

  • 1-2,5 κιλά στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης
  • 0,5 κιλά / εβδομάδα στο 2ο και 3ο τρίμηνο εγκυμοσύνης

 

ΔΜΣ=Δεικτης Μαζας Σωματος (BMI)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν εχεις οιδημα και ο γιατρός σου δεν το ψάχνει, θα σου έλεγα να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη αν αποκλείσεις την περίπτωση προεκλαμψίας :(

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!!! Θα το κοιτάξω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ συνολικά έβαλα 10 κιλά στην εγκυμοσύνη τα οποία τα 3 απο αυτά τα πήρα μεταξύ 5ο-6ο, χωρίς να τρώω ιδιαίτερα. και μετά επίσης 3 πήρα από τον 7ο στον 8ο.

Τα οποία τα έχασα πριν καλά καλά σαραντίσω, το σώμα μου βέβαια τώρα επανήλθε στα προηγούμενα επίπεδα. 

Μη σας κάνει εντύπωση που κάποιες γυναίκες χάνουν το βάρος της εγκυμοσύνης γρήγορα, εννοείται πως συμβαίνει, εξαρτάται τον κάθε οργανισμό.

@ΧρύσαΜ και εγώ είχα πολύ πρισμένα πόδια και ο γιατρός μου μου είχε κόψει το αλάτι τελείως από τον 7ο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια εβαλα 15κιλα μεχρι τον 6ο και απο εκει και περα εβαλα ακομα 2... αν και μου λεγανε ολοι να προσεχω γιατι στο τελος μπαινουν τα κιλα εγω τελευταια τα βαζω πολυ αργα ....η ζεστη ...η ψυχολογια  δεν ξερω το τελευταιο διμηνο πηρα 2 οτι ναναι......ειμαι 1.72 υψος και ξεκινησα 60κιλα τωρα ειμαι 77κιλα. Δε προσεχω καθολου τρωω πολλα γλυκα ενω γενικα δεν ετρωγα γλυκα πριν την εγκυμοσυνη. Ολα ειναι πολυ σχετικα και ο καθε οργανισμος διαφορετικος. Πιστευω οτι θα βαλω ακομα 3 μεχρι να γεννησω.. συνολο 20κιλα....οκ δεν ειναι και ασχημα κιλα ειναι θα χαθουν στη πορεια!!!

age.pngpreg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@αεαεα να 'ξερες πόσο θα ήθελα να αφεθώ εντελώς και να ετρωγα ό,τι μπούρδα μου έρχεται στο μυαλό, διχως να με νοιάζει τίποτα και να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα...! Η απόλυτη ευτυχία!!!!!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

@αεαεα να 'ξερες πόσο θα ήθελα να αφεθώ εντελώς και να ετρωγα ό,τι μπούρδα μου έρχεται στο μυαλό, διχως να με νοιάζει τίποτα και να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα...! Η απόλυτη ευτυχία!!!!!

Οταν τρως χωρις τυψεις χωνευεις πιο ευκολα......επομενος δε παχαινεις.....χαχχαχα ειναι δικια μου θεωρια....εχουμε να ριξουμε τρεξιμο μετα θα λιωσουμε!!!!!

age.pngpreg.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, αεαεα είπε:

Οταν τρως χωρις τυψεις χωνευεις πιο ευκολα......επομενος δε παχαινεις.....χαχχαχα ειναι δικια μου θεωρια....εχουμε να ριξουμε τρεξιμο μετα θα λιωσουμε!!!!!

Επίσης άμα φας ένα κιλό ταρτάκια είναι σαν να τρως μια φρουτοσαλάτα χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σαε! Τι κάνετε; από θέμα κιλών, έχω πάρει άλλα δυο... Αισθάνομαι ήδη πολύ άσχημη, διότι δεν έχω κάνει ούτε ένα μπάνιο και είμαι λευκή σαν το γάλα (μη μου πείτε αυτήν την ανοησία που μου λένε όλοι "θα κάνεις του χρόνου πολλά", με πιάνει υστερία και μόνο στη σκέψη ότι θα φύγει το καλοκαίρι και δε θα κάνω μπάνιο!!!!!), κάνω πλιατς πλιατς από τα πάχια και τα λίπη και επειδή έχουν πρηστεί τα μπράτσα μου νιώθω σαν παλαιστής!!!! Τα ρούχα μου πλέον δε μου μπαίνουν και έχω ακόμα αυτόν το μήνα κι άλλον έναν!!!!!!!! Γενικά να μην τα πολυλογώ, είμαι μια αηδία και μισή...

 

Άρχισα να κάνω ασκήσεις για να νιώθω λίγο καλύτερα (έχω την ψευδαίσθηση ότι θα σφίξω και θα χάσω κιλά) τις οποίες ασκήσεις τις βρήκα σε ένα βιντεάκι στο γιουτιούμπ και σκέφτηκα να σας το επισυνάψω να τις δείτε κι εσείς! :-):-):-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

@ΧρύσαΜ Γιατί δεν κάνεις μπάνια; Ειναι η πλέον κατάλληλη άσκηση στην εγκυμοσύνη; Επίσης το περπάτημα σε μία φυσιολογική εγκυμοσύνη κάνει καλό, σίγουρα περισσότερο από τις ασκήσεις στο βιντεάκι, συν ότι είναι και το πλέον ασφαλές μαζί με τις ασκήσεις στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

@ΧρύσαΜ Γιατί δεν κάνεις μπάνια; Ειναι η πλέον κατάλληλη άσκηση στην εγκυμοσύνη; Επίσης το περπάτημα σε μία φυσιολογική εγκυμοσύνη κάνει καλό, σίγουρα περισσότερο από τις ασκήσεις στο βιντεάκι, συν ότι είναι και το πλέον ασφαλές μαζί με τις ασκήσεις στο νερό.

1) μένω Αθήνα, ο μόνος τρόπος για να πάω για μπάνιο είναι με συγκοινωνία, η οποία μέσα στη ζέστη στη κατάστασή μου δεν είναι και ό,τι καλύτερο

2) και να πήγαινα με τη συγκοινωνία, οι παραλίες που είναι προσιτές είναι πολύ βρώμικες και ακατάλληλες για εγκύους

3) η πιο καθαρή παραλία είναι 2 ώρες με τη συγκοινωνία

Όσον αφορά το περπάτημα, έχω βαρύνει πάρα πολύ και δε μπορώ να περπατήσω πλέον σχεδόν καθόλου. Με δυσκολία κινούμαι μέσα στο σπίτι και όταν βγαίνω για περπάτημα, κάθε δυο λεπτά κάνω στάση γιατί κουράζομαι πολύ εύκολα. Οπότε δε θεωρείται και πολύ "άσκηση" στην περίπτωσή μου. Προσπαθώ να περπατάω, αλλά εφόσον βλέπω ότι ζορίζομαι πολύ, δεν πιέζω τον εαυτό μου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

1) μένω Αθήνα, ο μόνος τρόπος για να πάω για μπάνιο είναι με συγκοινωνία, η οποία μέσα στη ζέστη στη κατάστασή μου δεν είναι και ό,τι καλύτερο

2) και να πήγαινα με τη συγκοινωνία, οι παραλίες που είναι προσιτές είναι πολύ βρώμικες και ακατάλληλες για εγκύους

3) η πιο καθαρή παραλία είναι 2 ώρες με τη συγκοινωνία

Όσον αφορά το περπάτημα, έχω βαρύνει πάρα πολύ και δε μπορώ να περπατήσω πλέον σχεδόν καθόλου. Με δυσκολία κινούμαι μέσα στο σπίτι και όταν βγαίνω για περπάτημα, κάθε δυο λεπτά κάνω στάση γιατί κουράζομαι πολύ εύκολα. Οπότε δε θεωρείται και πολύ "άσκηση" στην περίπτωσή μου. Προσπαθώ να περπατάω, αλλά εφόσον βλέπω ότι ζορίζομαι πολύ, δεν πιέζω τον εαυτό μου

Το περπάτημα γενικά βοηθά και με τους πόνους, αλλά και στη γέννα, οπότε μην το αμελήσεις. Προφανώς απόγευμα, με άνετα παπούτσια και χαλαρά, δεν είναι η ώρα για ορειβασία :) Καμιά δημοτική πισίνα κοντά σου; Πολλές έχουν και μαθήματα για εγκύους από όσο θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Γεια σαε! Τι κάνετε; από θέμα κιλών, έχω πάρει άλλα δυο... Αισθάνομαι ήδη πολύ άσχημη, διότι δεν έχω κάνει ούτε ένα μπάνιο και είμαι λευκή σαν το γάλα (μη μου πείτε αυτήν την ανοησία που μου λένε όλοι "θα κάνεις του χρόνου πολλά", με πιάνει υστερία και μόνο στη σκέψη ότι θα φύγει το καλοκαίρι και δε θα κάνω μπάνιο!!!!!), κάνω πλιατς πλιατς από τα πάχια και τα λίπη και επειδή έχουν πρηστεί τα μπράτσα μου νιώθω σαν παλαιστής!!!! Τα ρούχα μου πλέον δε μου μπαίνουν και έχω ακόμα αυτόν το μήνα κι άλλον έναν!!!!!!!! Γενικά να μην τα πολυλογώ, είμαι μια αηδία και μισή...

 

Άρχισα να κάνω ασκήσεις για να νιώθω λίγο καλύτερα (έχω την ψευδαίσθηση ότι θα σφίξω και θα χάσω κιλά) τις οποίες ασκήσεις τις βρήκα σε ένα βιντεάκι στο γιουτιούμπ και σκέφτηκα να σας το επισυνάψω να τις δείτε κι εσείς! :-):-):-)

 

 

Εγω ειμαι πολυ λευκη απο φυσικου μου κ το προτιμω

Να μη σε νοιαζει καθολου για τα μπανια

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ελεγα οτι το καλοκαιρι θα παω στο εξοχικο που θα χει πολυ ζεστη στο τριτο τριμηνο,τελικα δ πηγα γτ ειχα σπασμενο ποδι οποτε οπως μπορεις να φανταστεις ελιωσα στον καναπε

Πραγματικα χαλαρωσε κ ευχαριστησου την πρωτη σου εγκυμοσυνη.ειναι πολυ ομορφη περιοδος.καμια αλλη δ θα ναι τοσο χαλαρη οταν θα χεις κ αλλο παιδι

Μην κολλας στα κιλα κ τα ρουχα,ολες οι εγκυουλες ομορφες ειναι

Δ θα κανεις μπανιο,ε και;

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το περπάτημα γενικά βοηθά και με τους πόνους, αλλά και στη γέννα, οπότε μην το αμελήσεις. Προφανώς απόγευμα, με άνετα παπούτσια και χαλαρά, δεν είναι η ώρα για ορειβασία :) Καμιά δημοτική πισίνα κοντά σου; Πολλές έχουν και μαθήματα για εγκύους από όσο θυμάμαι.

Έχει αλλά είναι κι αυτή λίγο μακριά. Έτσι κι αλλιώς τις αποφεύγω τις πισίνες (όχι λόγω εγκυμοσίνης, ανέκαθεν) γιατί σιχαίνομαι :-P:-P είμαι λίγο μυστήρια :-P:-P:-P

 

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εγω ειμαι πολυ λευκη απο φυσικου μου κ το προτιμω

Να μη σε νοιαζει καθολου για τα μπανια

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ελεγα οτι το καλοκαιρι θα παω στο εξοχικο που θα χει πολυ ζεστη στο τριτο τριμηνο,τελικα δ πηγα γτ ειχα σπασμενο ποδι οποτε οπως μπορεις να φανταστεις ελιωσα στον καναπε

Πραγματικα χαλαρωσε κ ευχαριστησου την πρωτη σου εγκυμοσυνη.ειναι πολυ ομορφη περιοδος.καμια αλλη δ θα ναι τοσο χαλαρη οταν θα χεις κ αλλο παιδι

Μην κολλας στα κιλα κ τα ρουχα,ολες οι εγκυουλες ομορφες ειναι

Δ θα κανεις μπανιο,ε και;

 

Κατάλαβα, κι εσύ μια απ' τα ίδια :-P

Τη λατρεύω την θάλασσα, όταν είμαι μέσα στο νερό μου φεύγουν όλα τα άγχη, νιώθω ότι βλέπω τα πράγματα από άλλη οπτική. Το καλύτερό μου είναι να βουτάω μέσα και να ανοίγω τα μάτια να παρατηρώ την ηρεμία που υπάρχει. Δε θέλω να περάσει το καλοκαίρι και να μην μπω έστω μια φορά!

Link to comment
Share on other sites

Ξεδωσα στη δευτερη εγκυμοσυνη που εκανα πολλα μπανια κ με τα μικρα πλεον.αλλα μια χρονια δ πειραζει

Ηταν πολυ ωραια η αισθηση στη θαλασσα εγκυος

Κανενας με αμαξι;κανενα σ/κ διακοπουλες με παρεα καπου κοντα παραθαλλασια;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...