Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ


Recommended Posts

ευχαριστώ κορίτσια αλλά μόλις πήρα τα αποτελέσματα και είναι αρνητικό!!!

0.04 χοριακή!!!

δεν ξέρω πως να προχωρήσω, δεν έχω πρόβλημα ούτε με σπέρμα ούτε ωάρια μμόλις τον προυγούμενο μήνα έκανα σαλπιγγογραφία και άνοιξαν οι σάλπιγγες υποτίθεται.

εσείς τι θα κάνατε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 204
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστώ κορίτσια αλλά μόλις πήρα τα αποτελέσματα και είναι αρνητικό!!!

0.04 χοριακή!!!

δεν ξέρω πως να προχωρήσω, δεν έχω πρόβλημα ούτε με σπέρμα ούτε ωάρια μμόλις τον προυγούμενο μήνα έκανα σαλπιγγογραφία και άνοιξαν οι σάλπιγγες υποτίθεται.

εσείς τι θα κάνατε???

 

kalhmera penthesila, lypamai gia thn xoriakh sou....:(

mhn to vazeis katw omws...

thn epomenh fora eimai sigourh oti tha ta katafereis.. opws les oute esy oute o antroulhs sou exei provlhma...opotte kane ligo ypomonh kai tha erthei to mpempe...:P

emeis telika tha proxvrhsoume me exwswmatikh giati to sperma tou antra mou den einai polu kalo opotte o giatros m den mas edwse polles elpides gia deyterh spermategxysh...lete na xoume pasxalino dwraki..:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

kalhmera penthesila, lypamai gia thn xoriakh sou....:(

mhn to vazeis katw omws...

thn epomenh fora eimai sigourh oti tha ta katafereis.. opws les oute esy oute o antroulhs sou exei provlhma...opotte kane ligo ypomonh kai tha erthei to mpempe...:P

emeis telika tha proxvrhsoume me exwswmatikh giati to sperma tou antra mou den einai polu kalo opotte o giatros m den mas edwse polles elpides gia deyterh spermategxysh...lete na xoume pasxalino dwraki..:P:p:p

 

στο εύχομαι!!!

μάλλον και εγώ αυτό σκέφτομαι αλλά στοιχίζει 4000-5000 ευρώ στην κύπρο και δεν είναι εύκολο να βρεθούν τα λεφτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αδιαθέτησα και εγώ κορίτσια!! Δε ξέρω πως να προχωρήσω διότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και απο τους δυο μας!!! να κάνω εξωσωματική η να προσπαθήσουμε μόνοι μας?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αδιαθέτησα και εγώ κορίτσια!! Δε ξέρω πως να προχωρήσω διότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και απο τους δυο μας!!! να κάνω εξωσωματική η να προσπαθήσουμε μόνοι μας?

 

καλημέρα ιωάννα μου και σε όλα τα υπόλοιπα κορίτσια!

εγω δεν αδιαθέτησα ακόμα αλλά φταίνε τα χάπια που έπερνα!

 

σκεφτομουνα να προχωρήσω με εξωσωματική αλλά τώρα κάνω δεύτερη σκέψη για μια δεύτερη σπερματέγχυση από την στιγμή που δεν έχουμε πρόβλημα είναι απλά θέμα πιθανοτήτων.

την 11 μέρα όταν θα μου έρθει περίοδος θα πάω στον γιατρό μου και μετά θα πάω και σε έναν άλλον για μια άλλη γνώμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα κορίτσια.Εκανα την πρωτη μου σπερματεγχυση στη εννεα τωρα πριν τεσσερις μερεσ.Νιωθω κατι πονακια κατω χαμηλα και πιεση στο στηθος,τι σημαδια ειναι αυτα?:confused:Εσεις που εχετε κανει μηπως ξερετε,αν ειναι για καλο ι οχι.Καλη επιτυχια σε ολεσ σασ κοριτσιαicon14.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!γνωριζει καποια αν πρεπει να περασω επιτροπη για τα φαρμακα τις σπερματεγχυσης?μου ειπε η γιατρος οτι θα κανουμε ενεσεις αλλα ξεχασα να την ρωτησω...τ/ων επειδη θα γινει τον μεθεπομενο μηνα,μαλλον,απλα για να κανονισουμε να εχουμε και σπερμοδιαγραμμα απο δημοσιο νοσοκομειο...ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! μαλλον και εγω δεν θα γλυτωσω την σπερματεγχηση. ποναει; εχει καταφερει καποια κοπελα με την πρωτη φορα να μεινει εγκυος; και ποσο κοστιζει;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! μαλλον και εγω δεν θα γλυτωσω την σπερματεγχηση. ποναει; εχει καταφερει καποια κοπελα με την πρωτη φορα να μεινει εγκυος; και ποσο κοστιζει;

 

έχω κάνει δύο σπερματεγχύσεις, στην 1η έμεινα έγκυος, αλλά δυστυχώς δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη.

Δεν πονάει, αυτό που μπορεί λίγο να ενοχλεί είναι το εργαλείο που βάζουν για να ανοίξουν τον τράχηλο - όπως όταν κάνεις τεστ παπ για να σου πάρουν υλικό.

Όσον αφορά το κόστος 150 ευρώ πήρε ο γιατρός και 120 το εργαστήριο όπου εμπλουτίστηκε το σπέρμα. Αυτές οι τιμές αφορούν τη Θεσσαλονίκη πριν ένα χρόνο περίπου.

Να προσέξεις, αν την κάνεις, να μη σηκωθείς αμέσως. Μείνει 30-40 λεπτά ξαπλωμένη.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει δύο σπερματεγχύσεις, στην 1η έμεινα έγκυος, αλλά δυστυχώς δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη.

Δεν πονάει, αυτό που μπορεί λίγο να ενοχλεί είναι το εργαλείο που βάζουν για να ανοίξουν τον τράχηλο - όπως όταν κάνεις τεστ παπ για να σου πάρουν υλικό.

Όσον αφορά το κόστος 150 ευρώ πήρε ο γιατρός και 120 το εργαστήριο όπου εμπλουτίστηκε το σπέρμα. Αυτές οι τιμές αφορούν τη Θεσσαλονίκη πριν ένα χρόνο περίπου.

Να προσέξεις, αν την κάνεις, να μη σηκωθείς αμέσως. Μείνει 30-40 λεπτά ξαπλωμένη.

Καλή επιτυχία!

smamy σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου! θα δω τι θα κανω!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γει σας κορίτσια εγώ είμαι 6 μέρες μετά την τρίτη σπερματέγχυση, περιμένω να κυλήσει άλλη μια βδομαδούλα για να αρχίσω τα τεστ...και τη μέτρηση της θερμοκρασίας.

Σχετικά με αυτό διάβασα ότι κάποιες κοπέλες κάνουν μέτρηση θερμοκρασίας και παίρνουν ελπίδες όταν βλέπουν δέκατα. Είναι πολύ σημαντικό Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΡΙΝ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ!! Κάθε άλλη μέτρηση κορίτσια δεν μετράει, δεν σημαίνει τίποτα αν έχετε δέκατα αφού σηκωθείτε, πόσο μάλλον το απόγευμα ή το βράδυ. Η ιδέα είναι ότι μετράς τη θ/σία κάθε πρωί, είναι λογικο να είναι ανεβασμένη ακόμα και μία μέρα πριν έρθει η περίοδος, οπότε υπομονή, μόλις όμως τη δείτε να πέφτει και μάλιστα να διατηρείται χαμηλή και την επόμενη μέρα....σημαίνει ότι δυστυχώς δεν υπάρχει εγκυμοσύνη και η περίοδος θα εμφανιστεί όπου νά'ναι.

Είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο αν χρησιμοποιηθεί σωστά γιατί μπορεί να μας γλιτώσει από πολλά αρνητικά τεστάκια (καιτο σχετικό στρες). Καλή επιτυχία σε όλες!

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γει σας κορίτσια εγώ είμαι 6 μέρες μετά την τρίτη σπερματέγχυση, περιμένω να κυλήσει άλλη μια βδομαδούλα για να αρχίσω τα τεστ...και τη μέτρηση της θερμοκρασίας.

Σχετικά με αυτό διάβασα ότι κάποιες κοπέλες κάνουν μέτρηση θερμοκρασίας και παίρνουν ελπίδες όταν βλέπουν δέκατα. Είναι πολύ σημαντικό Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΡΙΝ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ!! Κάθε άλλη μέτρηση κορίτσια δεν μετράει, δεν σημαίνει τίποτα αν έχετε δέκατα αφού σηκωθείτε, πόσο μάλλον το απόγευμα ή το βράδυ. Η ιδέα είναι ότι μετράς τη θ/σία κάθε πρωί, είναι λογικο να είναι ανεβασμένη ακόμα και μία μέρα πριν έρθει η περίοδος, οπότε υπομονή, μόλις όμως τη δείτε να πέφτει και μάλιστα να διατηρείται χαμηλή και την επόμενη μέρα....σημαίνει ότι δυστυχώς δεν υπάρχει εγκυμοσύνη και η περίοδος θα εμφανιστεί όπου νά'ναι.

Είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο αν χρησιμοποιηθεί σωστά γιατί μπορεί να μας γλιτώσει από πολλά αρνητικά τεστάκια (καιτο σχετικό στρες). Καλή επιτυχία σε όλες!

 

Καλημερα και καλη επιτυχια!!!Ευχομαι να εχεις μια τεραστια χοριακη σε λιγες μερες!

Θα ηθελα να πω οτι η θερμοκρασια δεν ειναι καθολου αξιοπιστη...για να ειναι θα πρεπει η γυναικα να κανει μετρησεις καιρο πριν. Τιθελω να πω...εγω δεν μετρουσα ποτε τη θερμοκρασια μου συστηματικα απλα ηξερα απο καποιες μετρησεις οτι ειναι γυρω στο 36,4!Οταν εκανα τη δευτερη σπερμ ξεκινησα να τη μετραω...τα πρωινα ηταν οσο κ νωριτερα δλδ 36,4 σε αντιθεση με το σπογευμα που εφτανε 37-37,2!!Δεν ημουν αρρωστη ημουν εγκυος!Ακομα κ τη μερα που πηγα για χοριακη ειχα πολυ χαμηλη θερμοκρασια το πρωι!Γι'αυτο αφηστε τη θερμοκρασια κ τα τεστ κ καντε υπομονη...ειναι δυσκολο το ξερω αλλα δεν εχουμε αλλη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα!χτες εκανα την 1η μου σπερματεγχυση μετα απο θεραπεια με glukofage,serpafar και pregnyl ενεση το βραδυ του σαββατου.απο χτες περνω και υποθετα προγεστερονης.οι γιατροι ειπαν οτι θα πανε ολα καλα,βαση κλινικης εικονας (3 καλα ωαρια και καλο σπερμα μετα την επεξεργασια).ομως βρε κοριτσια,απο χτες αισθανομαι ενα βαρος στην κοιλια,ενα περιεργο πονο-μουδιασμα σαν οταν θελουμε να αφησουμε αερια κ δεν μπορουμε,οποτε σκανε μεσα μας (συγνωμη για την περιγραφη),εχει συμβει σε καμια?μηπως ειναι απο την προγεστερονη?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου μαρουλιώ, εγώ έχω κάνει 4 σπερματεγχύσεις από το Μάρτιο, οι 2 ήταν με κλομιφένη και pregnyl. Δεν είχα τέτοια συμπτώματα που λες αλλά είχα και ένα ωάριο μόνο...κάθε γυναίκα και κάθε κύκλος είναι διαφορετικά...την 4η σπερματεγχυση την έκανα με ενέσεις puregon, εκεί πρήστηκα ολόκληρη και νιώθω κάτι περίεργα μέσα στην κοιλιά μου. Είχα και 2 ωάρια λόγω των ενέσεων, ίσως φταίει κι αυτό. Στην ωορρηξία πέθανα στους πόνους 2 μέρες μέχρι να σκάσουν. Ειδικά την πρώτη μέρα κυριολεκτικά δεν μπορούσα να περπατήσω. Τώρα περιμένω αποτελέσματα κι εγώ...21 μου είπε ο γιατρός να πάω για χοριακή. Σιγά μην αντέξω, από τις 16-17 θα αρχίσω τα τεστ...το μόνο που με αγχώνει είναι ότι το σπέρμα δεν ήταν καλό αυτή τη φορά. ..8εκ μόνο...εσείς τι τιμές είχατε θυμάσαι?

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη επιτυχια!!!Ευχομαι να εχεις μια τεραστια χοριακη σε λιγες μερες!

Θα ηθελα να πω οτι η θερμοκρασια δεν ειναι καθολου αξιοπιστη...για να ειναι θα πρεπει η γυναικα να κανει μετρησεις καιρο πριν. Τιθελω να πω...εγω δεν μετρουσα ποτε τη θερμοκρασια μου συστηματικα απλα ηξερα απο καποιες μετρησεις οτι ειναι γυρω στο 36,4!Οταν εκανα τη δευτερη σπερμ ξεκινησα να τη μετραω...τα πρωινα ηταν οσο κ νωριτερα δλδ 36,4 σε αντιθεση με το σπογευμα που εφτανε 37-37,2!!Δεν ημουν αρρωστη ημουν εγκυος!Ακομα κ τη μερα που πηγα για χοριακη ειχα πολυ χαμηλη θερμοκρασια το πρωι!Γι'αυτο αφηστε τη θερμοκρασια κ τα τεστ κ καντε υπομονη...ειναι δυσκολο το ξερω αλλα δεν εχουμε αλλη επιλογη!

 

Γειά σου Stefanian, ισχύει αυτό με τη θερμοκρασία αλλά μόνο όταν τη μετράμε το πρωί αμέσως μόλις ξυπνήσουμε και πριν σηκωθούμε από το κρεβάτι. Μέσα στη μέρα αλλάζει, μπορεί να ανέβει ή να πέσει αλλά αυτό δεν είναι ένδειξη εγκυμοσύνης. Εσύ μετρούσες τη θερμοκρασία σου το πρωί πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο και ήταν 36.4? Ξέρεις η κάθε γυναίκα έχει διαφορετική βασική θερμοκρασία, πρέπει να δεις αν το 36.4 είναι χαμηλό σε σχέση με τη θερμοκρασία σου στο πρώτο μέρος του κύκλου. Βασικά αυτό που δείχνει εγκυμοσύνη είναι η τάση της θερμοκρασίας να αυξάνει ή να μένει σταθερή. Η πτωτική πορεία τις τελευταίες μέρες του κύκλου δείχνουν ότι θα μας έρθει περίοδος.

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου μαρουλιώ, εγώ έχω κάνει 4 σπερματεγχύσεις από το Μάρτιο, οι 2 ήταν με κλομιφένη και pregnyl. Δεν είχα τέτοια συμπτώματα που λες αλλά είχα και ένα ωάριο μόνο...κάθε γυναίκα και κάθε κύκλος είναι διαφορετικά...την 4η σπερματεγχυση την έκανα με ενέσεις puregon, εκεί πρήστηκα ολόκληρη και νιώθω κάτι περίεργα μέσα στην κοιλιά μου. Είχα και 2 ωάρια λόγω των ενέσεων, ίσως φταίει κι αυτό. Στην ωορρηξία πέθανα στους πόνους 2 μέρες μέχρι να σκάσουν. Ειδικά την πρώτη μέρα κυριολεκτικά δεν μπορούσα να περπατήσω. Τώρα περιμένω αποτελέσματα κι εγώ...21 μου είπε ο γιατρός να πάω για χοριακή. Σιγά μην αντέξω, από τις 16-17 θα αρχίσω τα τεστ...το μόνο που με αγχώνει είναι ότι το σπέρμα δεν ήταν καλό αυτή τη φορά. ..8εκ μόνο...εσείς τι τιμές είχατε θυμάσαι

 

Κι εγω 2μερες πριν ειχα φοβερους πονους.Νουμερα οχι δεν θυμαμαι αλλα ηταν πολυ καλο μετα την φυγοκεντριση.Εγω μεχρι 16-17 θα πρεπει να εχω αδιαθετησει.3/6 καναμε την σπερματεγχυση!Σου ευχομαι να μην χρειστεις 5η,να πανε ολα καλα και να ανταλαζουμε νεα και εμπειριες απο την κοινη μας πορεια στην εγκυμοσινη:wink:!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε κοριτσια κανενα νεο? laura και marouliw πλησιαζουν οι μερες για χοριακη ε?? Αντε να μας πειτε κανα νεο να χαρουμε!! Εγω 22-23 θα μπορω να κανω χοριακη.. ελπιζω να μη μου ερθει περιοδος.. Περιμενω συντομα νεα σας!

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε κοριτσια κανενα νεο? laura και marouliw πλησιαζουν οι μερες για χοριακη ε?? Αντε να μας πειτε κανα νεο να χαρουμε!! Εγω 22-23 θα μπορω να κανω χοριακη.. ελπιζω να μη μου ερθει περιοδος.. Περιμενω συντομα νεα σας!

 

Γεια σου nina@ ασε πλησιάζουν οι μέρες και η αγωνία χτυπάει κόκκινο...ήθελα να κάνω τεστ αύριο 12η μέρα, είπα του άντρα μου να μου φέρει γιατί εγώ είχα δουλειά στο σπίτι αλλά. ..γύρισε με άδεια χέρια γιατί ήταν κλειστό το φαρμακείο...ε και είπα ίσως είναι καλύτερα να το αφήσω ως τη Δευτέρα...για πιο σίγουρα. ..δεν περνάνε οι μέρες...από συμπτώματα μόνο τα νεύρα μου έχω!! Πολλά νεύρα, ότι και να μου πεις αρπάζομαι. Εσύ μαρουλιώ? Κανένα σύμπτωματάκι?

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου nina@ ασε πλησιάζουν οι μέρες και η αγωνία χτυπάει κόκκινο...ήθελα να κάνω τεστ αύριο 12η μέρα, είπα του άντρα μου να μου φέρει γιατί εγώ είχα δουλειά στο σπίτι αλλά. ..γύρισε με άδεια χέρια γιατί ήταν κλειστό το φαρμακείο...ε και είπα ίσως είναι καλύτερα να το αφήσω ως τη Δευτέρα...για πιο σίγουρα. ..δεν περνάνε οι μέρες...από συμπτώματα μόνο τα νεύρα μου έχω!! Πολλά νεύρα, ότι και να μου πεις αρπάζομαι. Εσύ μαρουλιώ? Κανένα σύμπτωματάκι?

 

Καλημερα laura 36,υπομονη....απο συμπτωματα,αλλο τιποτα.τωρα εγκεφαλικα ειναι,πραγματικα ειναι,περιοδου ειναι,εγκυμοσυνης ειναι;;;;αγνωστο.εχω αρχησει να μετραω αντοιστοφα.μια μερα εμεινε ακομα,αν και με βλεπω να αδιαθετω :( και προσπαθω να προετοιμαστω ψυχολογικα,βεβαια ακομα ελπιζω.....εγω δεν εχω τα κοτσια να κανω τεστακι νωριτερα........αν μου κανει την τιμη να μην εμφανιστη η καταραμενη την τριτη το πρωι θα παω για χοριακη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το αστειο ειναι οτι αυτα τα λιγοστα και σπανια πονακια που εχω,και λεω λιγοστα γιατι συνήθως ποναω 7-10 μερες πριν σχεδον καθε ωρα και μερα,τα εχω μονοπλευρα.κουλο;ποναω αριστερα ακομα και στην μητρα(στην αριστερη ωοθηκη ηταν ολα τα αυγουλακια),ειναι λες και ειναι κομμενη στη μεση!Ολα τα κουλα και τα τρελα σε μενα θα συμβουν.......

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το αστειο ειναι οτι αυτα τα λιγοστα και σπανια πονακια που εχω,και λεω λιγοστα γιατι συνήθως ποναω 7-10 μερες πριν σχεδον καθε ωρα και μερα,τα εχω μονοπλευρα.κουλο;ποναω αριστερα ακομα και στην μητρα(στην αριστερη ωοθηκη ηταν ολα τα αυγουλακια),ειναι λες και ειναι κομμενη στη μεση!Ολα τα κουλα και τα τρελα σε μενα θα συμβουν.......

 

Βρε μαρουλιώ στο εύχομαι..με τρία αυγουλάκια και καλό σπέρμα και νέα κοπέλα γιατι να νη γίνει δηλαδη?? Απ ότι κατάλαβα αισθάνεσαι διαφορετικούς πόνους απ ότι συνήθως, αυτό είναι ενθαρρυντικό! Εγώ τι να σου πω, 2 φορές έχω μείνει έγκυος πολύ παλιά, σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ συμπτώματα αλλά δεν είχα τίποτα...μετά από 20 μέρες καθυστέρηση πήγα και πήρα τεστ...τότε αρχίσαν ναι, και αναγούλες και μεγάλο στήθος και κάπως πιο στρογγυλή κοιλίτσα..αλλά πιο πριν δε μου πήγαινε το μυαλό κι έτσι δεν πρόσεχα τίποτα...νομίζω πάντως ότι υπήρξε μια φάση που ένιωθα σαν ότι θα μου έρθει περίοδος αλλά μετά πέρασε χωρίς να αδιαθετήσω...

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε μαρουλιώ στο εύχομαι..με τρία αυγουλάκια και καλό σπέρμα και νέα κοπέλα γιατι να νη γίνει δηλαδη?? Απ ότι κατάλαβα αισθάνεσαι διαφορετικούς πόνους απ ότι συνήθως, αυτό είναι ενθαρρυντικό! Εγώ τι να σου πω, 2 φορές έχω μείνει έγκυος πολύ παλιά, σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ συμπτώματα αλλά δεν είχα τίποτα...μετά από 20 μέρες καθυστέρηση πήγα και πήρα τεστ...τότε αρχίσαν ναι, και αναγούλες και μεγάλο στήθος και κάπως πιο στρογγυλή κοιλίτσα..αλλά πιο πριν δε μου πήγαινε το μυαλό κι έτσι δεν πρόσεχα τίποτα...νομίζω πάντως ότι υπήρξε μια φάση που ένιωθα σαν ότι θα μου έρθει περίοδος αλλά μετά πέρασε χωρίς να αδιαθετήσω...

 

Αχ,βρε laura,μακαρι αλλα δεν το βλεπω.Να φανταστεις ηδη μιλαμε με τον αντρα μου για το τι θα κανουμε τον επομενο μηνα/κυκλο.Βλεπεις ειναι και τα οικονομικα στη μεση.. Ουτε εγω θυμαμαι πως ηταν στην πρωτη μου εγκυμοσυνη.Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ποναγα παρα πολυ αλλα ειχα και παρα πολλα υγρα,πραγμα το οποιο τωρα δεν συμβαινει τωρα,Βεβαια υπαρχουν πολλες διαφορες απο το τοτε (4χρονια+):

1ον δεν ειχα παρει κλομιφαινη

2ον δεν ειχα κανει ενεση

3ον δεν ειχα παρει υποθετα προγεστερονης που παιρνω τωρα

Ηταν σε φυσιολογικο κυκλο,με ενα αυγουλακι βεβαια......Οποτε δεν ξερω καθολου αν ολα αυτα τα χαπια,υποθετα και λοιπα "επιρεαζουν" τα συμπτωματα.Μεχρι στιγμης δεν εχει ερθει η καταραμενη....Ασε που δεν ξερω και ποτε ακριβως εγινε η ωορεξια,Τουλαχιστον στην πρωτη εγκυμοσυνη την ειχα καταλαβει,αλλα τωρα που ολα τα αυγουλακια ηταν αριστερα και παρολο που υπεφερα οταν μεγαλωναν,δεν καταλαβα τιποτα,βαβαια ποτε δεν εχω καταλαβει την ωορεξια απο την αριστερη ωοθηκη,σε σημειο που ειχα πιστει οτι δεν δουλευει.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου nina@ ασε πλησιάζουν οι μέρες και η αγωνία χτυπάει κόκκινο...ήθελα να κάνω τεστ αύριο 12η μέρα, είπα του άντρα μου να μου φέρει γιατί εγώ είχα δουλειά στο σπίτι αλλά. ..γύρισε με άδεια χέρια γιατί ήταν κλειστό το φαρμακείο...ε και είπα ίσως είναι καλύτερα να το αφήσω ως τη Δευτέρα...για πιο σίγουρα. ..δεν περνάνε οι μέρες...από συμπτώματα μόνο τα νεύρα μου έχω!! Πολλά νεύρα, ότι και να μου πεις αρπάζομαι. Εσύ μαρουλιώ? Κανένα σύμπτωματάκι?

 

Εμενα προς το παρων ποναει κ ειναι πρησμενο το στηθος μου οπως και οταν περιμενω περιοδο.. Αν καταφερει να μην ξεπρηστει ,θα ειναι ενθαρρυντικο..αλλιως ξανα περιοδος.. 22/6 περιμενω να μου ερθει .. μακαρι αυτη τη φορα να μην ερθει! Καλα αποτελεσματα να εχουμε ολες.. Θετικη χοριακη!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ,βρε laura,μακαρι αλλα δεν το βλεπω.Να φανταστεις ηδη μιλαμε με τον αντρα μου για το τι θα κανουμε τον επομενο μηνα/κυκλο.Βλεπεις ειναι και τα οικονομικα στη μεση.. Ουτε εγω θυμαμαι πως ηταν στην πρωτη μου εγκυμοσυνη.Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ποναγα παρα πολυ αλλα ειχα και παρα πολλα υγρα,πραγμα το οποιο τωρα δεν συμβαινει τωρα,Βεβαια υπαρχουν πολλες διαφορες απο το τοτε (4χρονια+):

1ον δεν ειχα παρει κλομιφαινη

2ον δεν ειχα κανει ενεση

3ον δεν ειχα παρει υποθετα προγεστερονης που παιρνω τωρα

Ηταν σε φυσιολογικο κυκλο,με ενα αυγουλακι βεβαια......Οποτε δεν ξερω καθολου αν ολα αυτα τα χαπια,υποθετα και λοιπα "επιρεαζουν" τα συμπτωματα.Μεχρι στιγμης δεν εχει ερθει η καταραμενη....Ασε που δεν ξερω και ποτε ακριβως εγινε η ωορεξια,Τουλαχιστον στην πρωτη εγκυμοσυνη την ειχα καταλαβει,αλλα τωρα που ολα τα αυγουλακια ηταν αριστερα και παρολο που υπεφερα οταν μεγαλωναν,δεν καταλαβα τιποτα,βαβαια ποτε δεν εχω καταλαβει την ωορεξια απο την αριστερη ωοθηκη,σε σημειο που ειχα πιστει οτι δεν δουλευει.....

 

 

Σε μένα η κλομιφαίνη προκάλεσε κάποιες αλλάγες, καταρχήν καθυστέρησε λίγο την ωορρηξία, έκανε το ενδομήτριο πιο λεπτό, που είναι πολύ επικίνδυνο να μην καταφέρει να γίνει εμφύτευση, και μου αύξησε και την πρωινή μου θερμοκρασία σε σχέση με προηγούμενους κύκλους...είχα δέκατα δηλαδή μέχρι και τη μέρα που αδιαθέτησα, κι αυτό μ'έκανε να ελπίζω άδικα...και το κυριότερο...δεν έμεινα έγκυος!! δεν νομίζω ότι θα ξαναπάρω κλομιφαίνη...

 

κατά τα άλλα σήμερα έκανα τεστ (ευαίσθητο) και βγήκε αρνητικό.....4η σπερματέγχυση ήταν αυτή....ο γιατρός μου το τόνισε, αν δεν πετύχει αυτή να μη χάσω άλλο χρόνο και να πάω για εξωσωματική...γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να δω παιδάκι...

 

τώρα γιατί αφού δεν μας βρίσκουν κανένα πρόβλημα...??? ψάξε βρες...νιώθω τελείως στο έλεος της τύχης...

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα η κλομιφαίνη προκάλεσε κάποιες αλλάγες, καταρχήν καθυστέρησε λίγο την ωορρηξία, έκανε το ενδομήτριο πιο λεπτό, που είναι πολύ επικίνδυνο να μην καταφέρει να γίνει εμφύτευση, και μου αύξησε και την πρωινή μου θερμοκρασία σε σχέση με προηγούμενους κύκλους...είχα δέκατα δηλαδή μέχρι και τη μέρα που αδιαθέτησα, κι αυτό μ'έκανε να ελπίζω άδικα...και το κυριότερο...δεν έμεινα έγκυος!! δεν νομίζω ότι θα ξαναπάρω κλομιφαίνη...

 

κατά τα άλλα σήμερα έκανα τεστ (ευαίσθητο) και βγήκε αρνητικό.....4η σπερματέγχυση ήταν αυτή....ο γιατρός μου το τόνισε, αν δεν πετύχει αυτή να μη χάσω άλλο χρόνο και να πάω για εξωσωματική...γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να δω παιδάκι...

 

τώρα γιατί αφού δεν μας βρίσκουν κανένα πρόβλημα...??? ψάξε βρες...νιώθω τελείως στο έλεος της τύχης...

 

Σε καταλαβαινω απολυτα.ειναι πολυ δυσκολη ολη αυτη η διαδικασια αλλα και η εμπειρια.Εμενα το ενδομητριο ηταν πολυ καλο απο οτι μου ειχε πει.Αν πας για εξωσωματικη πως θα κανεις διεγερση για να σου παρουν ωαρια,αν δεν παρεις κλομιφαινη;Δεν ξερω τι να σου πω,ειναι να τρελενεσε και να ρωτας ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ;;;;Σου ευχομαι οτι το καλυτερο.Μακαρι να εκανε λαθος το τεστακι σου.Εμενα παλι απο την αλλη ξεκινησε το σκοτσεζικο ντουζ.Σημερα δεν υπαρχει ιχνος πονου στην κοιλια και το στηθος συνεχιζει να ειναι πρησμενο και ευαισθητο στις θηλες.Δεν ξερω πια τι να περιμενω.Και σα να μην μου φτανουν ολα αυτα με εχει πιασει και δυαρια απο το πρωι.Ολα τελεια δηλαδη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...