Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμια με χοανη τραχηλο;;


mpak

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολυ χαιρομαι leta που ξεμπερδεψες. Δεν ηταν πιο ευκολο απο οτι περιμενες;μην ανησυχεις για τιποτε, εισαι καλυμμενη με την αντιβιωση σου και δεν προκειται να παθεις καμια μολυνση. Λιγη ξεκουραση θελει, να δεσει καλα το ραμματακι και μετα θα εισαι ησυχη. Εγω εδω τα ιδια, 5-6 συσπασεις ειχα ως τωρα, ευχαριστημενη ειμαι. Παραδκευη ξαναπαω στο γιατρο να μου πει τα νεοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι leta που ξεμπερδεψες. Δεν ηταν πιο ευκολο απο οτι περιμενες;μην ανησυχεις για τιποτε, εισαι καλυμμενη με την αντιβιωση σου και δεν προκειται να παθεις καμια μολυνση. Λιγη ξεκουραση θελει, να δεσει καλα το ραμματακι και μετα θα εισαι ησυχη. Εγω εδω τα ιδια, 5-6 συσπασεις ειχα ως τωρα, ευχαριστημενη ειμαι. Παραδκευη ξαναπαω στο γιατρο να μου πει τα νεοτερα.

 

Εεεεε καλά τώρα τίποτα δεν είναι εύκολο. Ήμουν λίγο φοβισμενη στην αρχή μην δεν ξυπνήσω από την ναρκωση .τώρα που ξύπνησα είμαι ακόμα ανησυχη ποτέ ακριβώς θα σταματήσει το αίμα και αν θα πάνε όλα καλά και αν το μωρακι μου είναι καλά. Το ακούσαμε πριν φύγουμε αλλά ξέρεις τώρα τι άγχος που νιωθουμε με το παραμικρό. Ελπίζω μόνο να μην ταραχτηκε με όλο αυτό που βιώσιμη η μητέρα του σήμερα. Το αγγελουδι μου μωλεεεε . Μόλις βγήκα από το χειρουργείο ένιωθα ζαλισμενη και έτρεμα σαν το ψαρι και έπαιρνα βαθιές ανάσες για να μην πάθω κρίση πανικού ευτυχώς το διαχειριστηκα γιατί είμαι πολύ φοβιτσιαρα. Μετά δεν κουνιομουν καθόλου και έρχεται ο ιατρός και μου λέει σήκω καλέ του λέω τι σήκω πονάω και αν σηκωθω θα έχω αίμα. Γελουσε μαζί μου αλλά εγώ νόμιζα ότι με το να σηκωθω θα πάθω καμία αιμορραγία χιχιχιχιιχ. Είμαι Χεστρου πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε καλά τώρα τίποτα δεν είναι εύκολο. Ήμουν λίγο φοβισμενη στην αρχή μην δεν ξυπνήσω από την ναρκωση .τώρα που ξύπνησα είμαι ακόμα ανησυχη ποτέ ακριβώς θα σταματήσει το αίμα και αν θα πάνε όλα καλά και αν το μωρακι μου είναι καλά. Το ακούσαμε πριν φύγουμε αλλά ξέρεις τώρα τι άγχος που νιωθουμε με το παραμικρό. Ελπίζω μόνο να μην ταραχτηκε με όλο αυτό που βιώσιμη η μητέρα του σήμερα. Το αγγελουδι μου μωλεεεε . Μόλις βγήκα από το χειρουργείο ένιωθα ζαλισμενη και έτρεμα σαν το ψαρι και έπαιρνα βαθιές ανάσες για να μην πάθω κρίση πανικού ευτυχώς το διαχειριστηκα γιατί είμαι πολύ φοβιτσιαρα. Μετά δεν κουνιομουν καθόλου και έρχεται ο ιατρός και μου λέει σήκω καλέ του λέω τι σήκω πονάω και αν σηκωθω θα έχω αίμα. Γελουσε μαζί μου αλλά εγώ νόμιζα ότι με το να σηκωθω θα πάθω καμία αιμορραγία χιχιχιχιιχ. Είμαι Χεστρου πολύ

 

Αχ βρε κοριτσακι μου ασχημη εμπειρία δεν το ειχα ετσι στο μυαλο μου...ευτυχως τέλος καλο ολα καλα...εγω θα παω την Παρασκευή για doppler εχω κανα δυο μερες κατι συσπασεις και εχω ψιλοφοβηθει...

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε καλά τώρα τίποτα δεν είναι εύκολο. Ήμουν λίγο φοβισμενη στην αρχή μην δεν ξυπνήσω από την ναρκωση .τώρα που ξύπνησα είμαι ακόμα ανησυχη ποτέ ακριβώς θα σταματήσει το αίμα και αν θα πάνε όλα καλά και αν το μωρακι μου είναι καλά. Το ακούσαμε πριν φύγουμε αλλά ξέρεις τώρα τι άγχος που νιωθουμε με το παραμικρό. Ελπίζω μόνο να μην ταραχτηκε με όλο αυτό που βιώσιμη η μητέρα του σήμερα. Το αγγελουδι μου μωλεεεε . Μόλις βγήκα από το χειρουργείο ένιωθα ζαλισμενη και έτρεμα σαν το ψαρι και έπαιρνα βαθιές ανάσες για να μην πάθω κρίση πανικού ευτυχώς το διαχειριστηκα γιατί είμαι πολύ φοβιτσιαρα. Μετά δεν κουνιομουν καθόλου και έρχεται ο ιατρός και μου λέει σήκω καλέ του λέω τι σήκω πονάω και αν σηκωθω θα έχω αίμα. Γελουσε μαζί μου αλλά εγώ νόμιζα ότι με το να σηκωθω θα πάθω καμία αιμορραγία χιχιχιχιιχ. Είμαι Χεστρου πολύ

 

Λογικοτατα ολα αυτα που αισθανεσαι, ετσι ειμαστε ολες τελικα, ακομη και οι πιο ψυχραιμες, οταν προκειται για το παιδακι μαε, σκεφτομαστε χιλια δυο ασχημα. Προβλεπεται αιματακι να εχεις σημερα και αυριο, μετα πιθανον λιγο ροζ για 1-2 ημερες. Το μωρακι δεν καταλαβε τιποτε απο τη διαδικασι, δεν το ακουμπησανε καθολου, μην το σκεφτεσαι. Θα ειναι μια χαρα! Ξεκουρασου και ασε το αγχος που ειχε συσσωτευτει να φυγει, απο δω και στο εξης η εγκυμοσυνη σου θα ειναι ευκολη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις συσπασεις πολλες ξενια2404;

 

Δεν εχω πολλές αλλα καμιά φορά ποναω...αυτο ειναι που με αγχωνει οι πονοι περιόδου....και εχω παρατηρησει οτι δεν πετρωνει η κοιλια μου παντα οταν εχω τετοιους πονους...κρατανε κανα πενταλεπτο και μετα ηρεμω...μια με δυο φορες τη μερα....οι υπολοιπες ειναι απλές συσπασεις καθολου επιπονες που πετρωνει η κοιλια για δεκα το πολυ δευτερόλεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πολλές αλλα καμιά φορά ποναω...αυτο ειναι που με αγχωνει οι πονοι περιόδου....και εχω παρατηρησει οτι δεν πετρωνει η κοιλια μου παντα οταν εχω τετοιους πονους...κρατανε κανα πενταλεπτο και μετα ηρεμω...μια με δυο φορες τη μερα....οι υπολοιπες ειναι απλές συσπασεις καθολου επιπονες που πετρωνει η κοιλια για δεκα το πολυ δευτερόλεπτα...

 

Αν εχεις πονακια κι εκεινη την ωρα δεν εχεις συσπαση, δε μας πειραζει καθολου. Κι εγω σημερα εχω πιο πολλες, πρεπει να εκανα περιπου 15 ως τωρα. Και πονακια εχω, αλλα δε συνοδευονται απο συσπαση γι αυτο και δε με απασχολουν ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις πονακια κι εκεινη την ωρα δεν εχεις συσπαση, δε μας πειραζει καθολου. Κι εγω σημερα εχω πιο πολλες, πρεπει να εκανα περιπου 15 ως τωρα. Και πονακια εχω, αλλα δε συνοδευονται απο συσπαση γι αυτο και δε με απασχολουν ιδιαιτερα.

 

Δηλαδη τα πονακια οταν δεν συνοδευονται απο πετρωμα δεν ειναι ανησυχητικα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχως που υπαρχεις και εσυ και με ηρεμεις...σε ευχαριστώ πολυ...

 

Ειναι αμοιβαιο, παιρνουμε δυναμη η μια απο την αλλη εδω μεσα για να προχωρησουμε. Μου εχει κανει παρα πολυ καλο η συζητηση με ομοιοπαθουσες, που μου εχει φυγει ενα μεγαλο μερος του αγχους μου και κατα συνεπεια αυτο μειωνει και τος συσπασεις. Εσισαι καλα σημερα;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ομορφα ..σας διαβαζω καθε μερα κ ευχομαι ολες να φτασετε ως το τελος ..μου δινετε κουραγιο κ θελω πολυ να τα καταφερετε...αλλα βρε κοριτσια τα χαπια για τις συσπασεις δεν κςνουν δουλιτσα;;δηλαδη μπορει να τα παιρνεις κ παλι να κανεις συσπασουλες ;;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αμοιβαιο, παιρνουμε δυναμη η μια απο την αλλη εδω μεσα για να προχωρησουμε. Μου εχει κανει παρα πολυ καλο η συζητηση με ομοιοπαθουσες, που μου εχει φυγει ενα μεγαλο μερος του αγχους μου και κατα συνεπεια αυτο μειωνει και τος συσπασεις. Εσισαι καλα σημερα;

 

Ναι ειμαι πολυ καλά σήμερα δεν εχω κανει καθολου..απο χθες που μου είπες οτι δεν ειναι ανησυχητικα τα πονακια περιοδου ηρεμησα εντελώς και δεν εχω νιωσει ούτε μια συσπαση..μεχρι να σε ρωτησω ειχα συνέχεια το νου μου στην κοιλιά μου μην νιωσω τιποτα...βέβαια ηρθε και η πολυποθητη Πέμπτη μπαινω σημερα στην 35 εβδομάδα οπότε αρχιζω να ηρεμω,να παει καλα και τo doppler αυριο να δω ποσα κιλα ειναι το νινακι μου και θα ειμαι ακομη πιο ηρεμη μετα...εσυ πως εισαι;;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ομορφα ..σας διαβαζω καθε μερα κ ευχομαι ολες να φτασετε ως το τελος ..μου δινετε κουραγιο κ θελω πολυ να τα καταφερετε...αλλα βρε κοριτσια τα χαπια για τις συσπασεις δεν κςνουν δουλιτσα;;δηλαδη μπορει να τα παιρνεις κ παλι να κανεις συσπασουλες ;;

 

Καλημέρα κοριτσάκι μου..χαρη σε εσενα και το θεμα που ανοιξες έχουμε τωρα η μια την αλλη και σνταλλασουμε αποψεις...σου ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου ολο αυτο που περασες να ηταν η τελευταία ασχημη εμπειρία στη ζωη σου και σύντομα να μεινεις έγκυος και να έχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη και ενα ακομη πιο υπεροχο και υγιεστατο μωρο...οσο για τα χαπια κανουν δουλειά εννοείται αλλα οχι θαύματα...εγω εχω το νου μου ολη την ωρα στην κοιλιά μου και το αγχος αυξανει τις συσπασεις..ευτυχως υπαρχει και η dormam και μου λυνει τις αποριες μου και ηρεμω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ειμαι πολυ καλά σήμερα δεν εχω κανει καθολου..απο χθες που μου είπες οτι δεν ειναι ανησυχητικα τα πονακια περιοδου ηρεμησα εντελώς και δεν εχω νιωσει ούτε μια συσπαση..μεχρι να σε ρωτησω ειχα συνέχεια το νου μου στην κοιλιά μου μην νιωσω τιποτα...βέβαια ηρθε και η πολυποθητη Πέμπτη μπαινω σημερα στην 35 εβδομάδα οπότε αρχιζω να ηρεμω,να παει καλα και τo doppler αυριο να δω ποσα κιλα ειναι το νινακι μου και θα ειμαι ακομη πιο ηρεμη μετα...εσυ πως εισαι;;

 

Καλα ειμαι, καλυτερα απο χθες. Ο,τι να ναι αυτη η κοιλια μου. Μια καλα, μια οχι. Ετσι για να μη βαριεμαι... δεν εχεις να φοβηθεις τιποτε απο δω και περα, τελειωσανε για σενα τα δυσκολα. Θεωρω οτι σε μια εβδομαδα θα σου πει να σηκωνεσαι ο γιατρος σου. Κι εγω παω ξανα αυριο για ελεγχο τραχηλου, καντε το σταυρο σας!!! 27 μπαινω το σαββατοκυριακο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειμαι, καλυτερα απο χθες. Ο,τι να ναι αυτη η κοιλια μου. Μια καλα, μια οχι. Ετσι για να μη βαριεμαι... δεν εχεις να φοβηθεις τιποτε απο δω και περα, τελειωσανε για σενα τα δυσκολα. Θεωρω οτι σε μια εβδομαδα θα σου πει να σηκωνεσαι ο γιατρος σου. Κι εγω παω ξανα αυριο για ελεγχο τραχηλου, καντε το σταυρο σας!!! 27 μπαινω το σαββατοκυριακο.

 

Μας κρατανε σε εγρηγορση τα αγορια μας για να ξέρουμε τι μας περιμένει οταν με το καλο βγουν...μου ειχε πει 15 Φλεβάρη να αρχισω να σηκωνομαι και να κοψω τα outrogestan,αυτο πριν κανω συσπασεις,απο οταν ξεκινησα πονους μου είπε ξεχνα το το να σηκωθεις έτσι θα παμε μεχρι τέλος...αρα σημαντικη μερα και για τις δυο μας αυριο,μακαρι να πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ομορφα ..σας διαβαζω καθε μερα κ ευχομαι ολες να φτασετε ως το τελος ..μου δινετε κουραγιο κ θελω πολυ να τα καταφερετε...αλλα βρε κοριτσια τα χαπια για τις συσπασεις δεν κςνουν δουλιτσα;;δηλαδη μπορει να τα παιρνεις κ παλι να κανεις συσπασουλες ;;

 

Καλημερα!! Περασες πολυ δυσκολα, αλλα πολυ συντομα θα εχεις μια πολυ ηρεμη δευτερη εγκυμοσυνη, ειμαι απολυτα σιγουρη γι αυτο. Τωρα γνωριζεις για το προβληματακι του τραχηλου σου και στην επομενη εγκυμοσυνη σου θα το αντιμετωπισεις πολυ νωρις. Οσον αφορα στα χαπια, σαφως και βοηθανε αλλα οχι το ιδιο σε ολες μας. Υπαρχουν γυναικες που πηρανε και σταματησαν εντελως οι συσπασεις, υπαρχουν και αλλες που απλα μειωθηκανε, οπως σε μενα για παραδειγμα. Ειδα διαφορα, αλλα δε φυγανε εντελως. Εξου και η ακινησια. Αν κανεις περιδεση στην επομενη εγκυμοσυνη σου, δε θα σε νοιαζει και πολυ αν κανεις συσπασουλες. Μεσα απο την καρδια μου ευχομαι ο,τι καλυτερο, αν μη τι αλλο το αξιζεις μετα την ατυχια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου τι κάνετε τι κάνουν τα ομορφα αγοράκια μας ??? Εγω εδω ξάπλα λίγα πονακια η τραβηγματα από τα ραμματα φοβάμαι να σφιγγομαι ειδικά στην τουαλετα με φόβο πάω. Εχω λίγο αιματακι ακόμα σήμερα είναι η 3η ημέρα ποτέ θα σταματήσει το αίμα??? Εντωμεταξυ από τον φόβο μου δεν έχω πάρει ακόμα αντιπηπτικες μην κάνω καμιά αιμορραγία φοβάμαι. Κουνάω συνέχεια τους αστραγαλους να κινηται το αίμα. Αρχιζω να αγχωνομαι μου φαίνεται και αν έπραξε σωστά με την περιδεση .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου τι κάνετε τι κάνουν τα ομορφα αγοράκια μας ??? Εγω εδω ξάπλα λίγα πονακια η τραβηγματα από τα ραμματα φοβάμαι να σφιγγομαι ειδικά στην τουαλετα με φόβο πάω. Εχω λίγο αιματακι ακόμα σήμερα είναι η 3η ημέρα ποτέ θα σταματήσει το αίμα??? Εντωμεταξυ από τον φόβο μου δεν έχω πάρει ακόμα αντιπηπτικες μην κάνω καμιά αιμορραγία φοβάμαι. Κουνάω συνέχεια τους αστραγαλους να κινηται το αίμα. Αρχιζω να αγχωνομαι μου φαίνεται και αν έπραξε σωστά με την περιδεση .

 

Οχι, καθολου μην αγχωνεσαι, φυσιολογικο ειναι και το αιματακι και τα ποναλακια τωρα που θρεφουν τα ραμματα. Συνηθως το αιμα κραταει 4- 5ημερες, μετα αραιωνει. Τη στιγμη που δεν εχεις πλημμυρα αιμα, μη φοβασαι τιποτε. Αυτο θα ηταν επιπλοκη, τιποτε αλλο. Σου εγραψε να κανεις αντιπηκτικες αλλα δεν τις κανεις; αν ναι, οταν πας στην τουαλετα, κανε μια μικρη βολτιτσα μεσα στο σπιτι, λιγα βηματα και θα εισαι καλυμμενη. Τι αλλα φαρμακα σου εχει δωσει; ποσων εβδομαδων εισαι σημερα; Α! Και καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω 15 εβδομάδων. Καλημέρα γλυκιά μου .αυτό κάνω μερικά βήματα όταν πάω τουαλέτα αλλά και αυτό το φοβάμαι δεν συμβαίνει τίποτα με τα ραμματα έτσι??. Λες να αρχισω δήλ τις αντιπηπτικες ??

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω 15 εβδομάδων. Καλημέρα γλυκιά μου .αυτό κάνω μερικά βήματα όταν πάω τουαλέτα αλλά και αυτό το φοβάμαι δεν συμβαίνει τίποτα με τα ραμματα έτσι??. Λες να αρχισω δήλ τις αντιπηπτικες ??

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω 15 εβδομάδων. Καλημέρα γλυκιά μου .αυτό κάνω μερικά βήματα όταν πάω τουαλέτα αλλά και αυτό το φοβάμαι δεν συμβαίνει τίποτα με τα ραμματα έτσι??. Λες να αρχισω δήλ τις αντιπηπτικες ??

 

Αν κανεις βηματακια, δεν ειναι απαραιτητο να τις κανεις. Μη φοβασαι να περπατας λιγακι, δε θα συμβει τιποτε στα ραμματα. Η αποψη μου ειναι οτι η γιατρος σου εκανε την καλυτερη αντιμετωπιση με την περιδεση.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις βηματακια, δεν ειναι απαραιτητο να τις κανεις. Μη φοβασαι να περπατας λιγακι, δε θα συμβει τιποτε στα ραμματα. Η αποψη μου ειναι οτι η γιατρος σου εκανε την καλυτερη αντιμετωπιση με την περιδεση.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ γλυκιά μου να είσαι καλά. Εσύ πως είσαι??

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ γλυκιά μου να είσαι καλά. Εσύ πως είσαι??

 

Καλουτσικα. Εχω κατι συσπασουλες, κατι πονακια αλλα ευελπιστω να μην επηρεασανε τον τραχηλο. Εχω σε λιγο ραντεβου με το γιατρο, θα σας πω το βραδυ τα νεοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...