Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμια με χοανη τραχηλο;;


mpak

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια
Έχω ανεπάρκεια τραχήλου και δύο απώλειες σε 16 εβδομάδες. Πρώτη φορά, ο γιατρός δεν κατάλαβε τον λόγο της αποβολής. Τη δεύτερη φορά που επέλεξα έναν νέο γιατρό. Κατάλαβε τον λόγο, αλλά δεν έκανε τίποτα για να βοηθήσει, δεν έκανε περιδεση ο τραχηλος, απλά περιμένετε έως ότου η αποβολή λάβει χώρα πάλι. Αισθάνομαι ότι δεν έχει αρκετές εμπειρίες γιατί είχα πολλά σημάδια αποβολής, όπως συσπάσεις χωρίς πόνο αλλά δεν κατάλαβε τι είναι και απλώς τους αγνόησε. Και οι δύο φορές δεν είχαν άλλους λόγους, όπως λοιμώξεις ή άλλο. Όλα είναι εντάξει μόνο το πρόβλημα του τράχηλου.
Γνωρίζετε τους γιατρούς που έχουν εμπειρία στην ανεπάρκεια του τράχηλου και κάνουν δύσκολες μώλωπες. Θέλω να πάω για διαβούλευση. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια!!!
πωπω ειχα καιρό να μπω... μου χάλασε το κινητο και μεχρι να ξαναβρω κωδικους κλπ... 
πως ειστε ξαπλίτσες????
εμενα εχει περασει ενας μηνας και κάτι απο την περιδεση... τραχηλος περιπου 2 εκατοστα...
και τα κλασικα, Utrogestan κολπικα 2 φορες τη μερα... ενεσεις προγεστερονης καθε βδομαδα μετα την περιδεση... νταξει
εκανα χτες και προχθες ενεσεις κοριτζονη για τα πνευμόνια του μωρους...αυριο μπαινω 29... με το σταγονόμετρο νιωθω οτι περνανε οι μερες και οι βδομάδες!!!!
α εγω εχω κοριτσάκι τωρα... το πρώτο μου ειναι αγοράκι που θα γινει σε λιγο τριών!
περιμένω τα νεα σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα κοριτσάκια και καλό μήνα σε όλες!Εχουμε καιρό να πούμε τα νέα μας,τι κάνετε;πως είναι τα μπεμπάκια σας;Λέτα τα καταφέραμε πέρασε ο Μάιος!! Εγώ είμαι καλά,σταθερή η κατάσταση και περιμένω να περάσει και η επόμενη εβδομάδα για να πιάσουμε τα 2 κιλά(ο μπέμπης) και μετά μάλλον θα με αφήσει να πάω μια βολτίτσα.Εσεις τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοτιτσια κ εγω εδω ξαπλα ειμαι. Μπηκαμε στην 31 εβδομάδα κ περιμενουμε ναβπερασουν τουλαχιστον 3 ακομη....fuego μου μια χαρα τα πας κ επισης ενα κοριτσακι στην παρεα μας.....γιατι αν θυμαμαι καλα όλες οι υπολοιπες εχουμε αγορια....@maraki99 εγω ειμαι απο επαρχεία κ δεν μπορω να σε βοηθησω για καποιο γιατρο δυστυχως...το λετακι τι να κανει χαθηκε κ αυτη....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, lunarossa είπε:

Καλήμέρα κοριτσάκια και καλό μήνα σε όλες!Εχουμε καιρό να πούμε τα νέα μας,τι κάνετε;πως είναι τα μπεμπάκια σας;Λέτα τα καταφέραμε πέρασε ο Μάιος!! Εγώ είμαι καλά,σταθερή η κατάσταση και περιμένω να περάσει και η επόμενη εβδομάδα για να πιάσουμε τα 2 κιλά(ο μπέμπης) και μετά μάλλον θα με αφήσει να πάω μια βολτίτσα.Εσεις τι κάνετε;

Γειά σας κορίτσια μου Καλό Μήνα. Εδώ και εγώ στην Ξάπλα βαδιζουμε προς 31η εβδομάδα την Πέμπτη έχω το ντοπλερ. Εσεις κάνατε?? Το μωρό 28η εβδομάδα ήταν 1200 τώρα δεν ξέρω πόσο είναι. Εγώ παίρνω 6 utrogestan ενέσεις κορτιζονης έκανα 24η εβδομάδα τώρα δεν ξέρω πότε θα ξανακάνω. Τα έχουμε καταφέρει όλες μέχρι στιγμής απλά αναμένουμε να πάνε τα μωρακια 2 κιλά και πάνω για να κυκλοφορήσουμε δειλά δειλά. Τα 2 κιλά τα φτάνουμε νομίζω 33η με 34η εβδομάδα 

On 5/28/2017 at 11:33 ΜΜ, Maraki999 είπε:

Γειά σας κορίτσια
Έχω ανεπάρκεια τραχήλου και δύο απώλειες σε 16 εβδομάδες. Πρώτη φορά, ο γιατρός δεν κατάλαβε τον λόγο της αποβολής. Τη δεύτερη φορά που επέλεξα έναν νέο γιατρό. Κατάλαβε τον λόγο, αλλά δεν έκανε τίποτα για να βοηθήσει, δεν έκανε περιδεση ο τραχηλος, απλά περιμένετε έως ότου η αποβολή λάβει χώρα πάλι. Αισθάνομαι ότι δεν έχει αρκετές εμπειρίες γιατί είχα πολλά σημάδια αποβολής, όπως συσπάσεις χωρίς πόνο αλλά δεν κατάλαβε τι είναι και απλώς τους αγνόησε. Και οι δύο φορές δεν είχαν άλλους λόγους, όπως λοιμώξεις ή άλλο. Όλα είναι εντάξει μόνο το πρόβλημα του τράχηλου.
Γνωρίζετε τους γιατρούς που έχουν εμπειρία στην ανεπάρκεια του τράχηλου και κάνουν δύσκολες μώλωπες. Θέλω να πάω για διαβούλευση. 

Ευχαριστώ

Καλησπέρα κορίτσι μου λυπάμαι για τις απώλειες. Κατά την γνώμη μου θα κάνεις περιδεση οπωσδήποτε και θα είσαι και ξάπλα στην εγκυμοσυνη σου για να τα καταφέρεις μαζί με όλα τα σχετικά φάρμακα. Όλες εδώ μέσα κάπως έτσι τα καταφέραμε. Αν θες ιατρό εδώ στην Αθήνα στείλε μου να σου πω τον ιατρό μου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/2/2017 at 9:32 ΠΜ, lunarossa είπε:

Καλήμέρα κοριτσάκια και καλό μήνα σε όλες!Εχουμε καιρό να πούμε τα νέα μας,τι κάνετε;πως είναι τα μπεμπάκια σας;Λέτα τα καταφέραμε πέρασε ο Μάιος!! Εγώ είμαι καλά,σταθερή η κατάσταση και περιμένω να περάσει και η επόμενη εβδομάδα για να πιάσουμε τα 2 κιλά(ο μπέμπης) και μετά μάλλον θα με αφήσει να πάω μια βολτίτσα.Εσεις τι κάνετε;

2 κιλά!!! μπράβο!!! ποιά βδομάδα είσαι τώρα???
εγω περιμένω πως και πως το Σάββατο που θα ειμαι μπαμ 30... μου ειπε ο ντοκ ειναι το πρωτο "μαξιλαρακι"

 

On 6/2/2017 at 10:28 ΠΜ, xryss είπε:

Καλημερα κοτιτσια κ εγω εδω ξαπλα ειμαι. Μπηκαμε στην 31 εβδομάδα κ περιμενουμε ναβπερασουν τουλαχιστον 3 ακομη....fuego μου μια χαρα τα πας κ επισης ενα κοριτσακι στην παρεα μας.....γιατι αν θυμαμαι καλα όλες οι υπολοιπες εχουμε αγορια....@maraki99 εγω ειμαι απο επαρχεία κ δεν μπορω να σε βοηθησω για καποιο γιατρο δυστυχως...το λετακι τι να κανει χαθηκε κ αυτη....

ευχαριστώ ευχαριστώ!!!!!
αχ υπομονη!!!! σου ευχομαι και 38 βδομάδες!!!!!
 

On 6/2/2017 at 1:20 ΜΜ, leta87 είπε:

Γειά σας κορίτσια μου Καλό Μήνα. Εδώ και εγώ στην Ξάπλα βαδιζουμε προς 31η εβδομάδα την Πέμπτη έχω το ντοπλερ. Εσεις κάνατε?? Το μωρό 28η εβδομάδα ήταν 1200 τώρα δεν ξέρω πόσο είναι. Εγώ παίρνω 6 utrogestan ενέσεις κορτιζονης έκανα 24η εβδομάδα τώρα δεν ξέρω πότε θα ξανακάνω. Τα έχουμε καταφέρει όλες μέχρι στιγμής απλά αναμένουμε να πάνε τα μωρακια 2 κιλά και πάνω για να κυκλοφορήσουμε δειλά δειλά. Τα 2 κιλά τα φτάνουμε νομίζω 33η με 34η εβδομάδα 

Καλησπέρα κορίτσι μου λυπάμαι για τις απώλειες. Κατά την γνώμη μου θα κάνεις περιδεση οπωσδήποτε και θα είσαι και ξάπλα στην εγκυμοσυνη σου για να τα καταφέρεις μαζί με όλα τα σχετικά φάρμακα. Όλες εδώ μέσα κάπως έτσι τα καταφέραμε. Αν θες ιατρό εδώ στην Αθήνα στείλε μου να σου πω τον ιατρό μου .

Καλά αποτελέσματα στο ντοπλερ! και γω θα κανω στην 32... ουφ!
 

On 5/28/2017 at 11:33 ΜΜ, Maraki999 είπε:

Γειά σας κορίτσια
Έχω ανεπάρκεια τραχήλου και δύο απώλειες σε 16 εβδομάδες. Πρώτη φορά, ο γιατρός δεν κατάλαβε τον λόγο της αποβολής. Τη δεύτερη φορά που επέλεξα έναν νέο γιατρό. Κατάλαβε τον λόγο, αλλά δεν έκανε τίποτα για να βοηθήσει, δεν έκανε περιδεση ο τραχηλος, απλά περιμένετε έως ότου η αποβολή λάβει χώρα πάλι. Αισθάνομαι ότι δεν έχει αρκετές εμπειρίες γιατί είχα πολλά σημάδια αποβολής, όπως συσπάσεις χωρίς πόνο αλλά δεν κατάλαβε τι είναι και απλώς τους αγνόησε. Και οι δύο φορές δεν είχαν άλλους λόγους, όπως λοιμώξεις ή άλλο. Όλα είναι εντάξει μόνο το πρόβλημα του τράχηλου.
Γνωρίζετε τους γιατρούς που έχουν εμπειρία στην ανεπάρκεια του τράχηλου και κάνουν δύσκολες μώλωπες. Θέλω να πάω για διαβούλευση. 

Ευχαριστώ

κοριτσάκι μου θα πρεπει να βρες καποιον ειδικό σε κυήσεις υψηλού κινδύνου... . το έχω ψάξει πάαααααααααρα πολυ το θεμα με  γυναικολόγους - εμβρυολόγους κλπ...
 

On 6/5/2017 at 10:01 ΜΜ, ΧρύσαΜ είπε:

Υπομονή σε όλες κορίτσια!! Σας διαβάζω πού και πού.. Με το καλό να τα έχετε στην αγκαλιά σας!!!

Ευχαριστούμε κοριτσάκι!!!!!!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια με το καλο τα μωράκια μας σε όλες, να μπω κ εγω στο κλαμπ εχω κανει περιδεση την 15 η εβδομαδα κ από τοτε ειμαι ξαπλα οχι συνεχόμενα για ενα μηνα κινιομουν λιγο παραπάνω κ τωρα παλι ξαπλα τωρα ειναι 28 κ 4 μερες κ περιμενω κ εγω με αγωνία να φτάσω τουλάχιστον τις 32 τις τελευταίες 3 μερες νιωθω συνέχεια το μωρο πολυ χαμηλά πηρα κ τον γιατρό κ μου ειπε πως δεν ειναι κατι κ πως επειδή εχω το ράμμα ειμαι καλημενη αλλα να ειμαι ξαπλα όπως κ εκανα από πριν. Νιώθει καμια το μωρο τόσο χαμηλά;

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lizaki.. είπε:

Γεια σας κοριτσια με το καλο τα μωράκια μας σε όλες, να μπω κ εγω στο κλαμπ εχω κανει περιδεση την 15 η εβδομαδα κ από τοτε ειμαι ξαπλα οχι συνεχόμενα για ενα μηνα κινιομουν λιγο παραπάνω κ τωρα παλι ξαπλα τωρα ειναι 28 κ 4 μερες κ περιμενω κ εγω με αγωνία να φτάσω τουλάχιστον τις 32 τις τελευταίες 3 μερες νιωθω συνέχεια το μωρο πολυ χαμηλά πηρα κ τον γιατρό κ μου ειπε πως δεν ειναι κατι κ πως επειδή εχω το ράμμα ειμαι καλημενη αλλα να ειμαι ξαπλα όπως κ εκανα από πριν. Νιώθει καμια το μωρο τόσο χαμηλά;

γεια σου κοριτσι μου..εγω αυριο μπαινω στην 32 εβδομαδα και ναι κ εγω που κ που τον νιωθω χαμηλα πολυ,,,μαλλον δεν ειναι οσο χαμηλα τα νιωθουμε...εγω τισ τελευταιεσ μερεσ εχω αρχισει να νιωθω παλι συσπασεισ,,εσυ τι εχεισ κοριτσακι η αγορακι??

22 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Υπομονή σε όλες κορίτσια!! Σας διαβάζω πού και πού.. Με το καλό να τα έχετε στην αγκαλιά σας!!!

σε ευχαριστουμε πολυ χρυσα μου...να εισαι καλα...

 

οι υπολοιπεσ πως ειστε ποτε πατε γιατρο @fuego7,@lunarossa,@leta87????

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , xryss είπε:

γεια σου κοριτσι μου..εγω αυριο μπαινω στην 32 εβδομαδα και ναι κ εγω που κ που τον νιωθω χαμηλα πολυ,,,μαλλον δεν ειναι οσο χαμηλα τα νιωθουμε...εγω τισ τελευταιεσ μερεσ εχω αρχισει να νιωθω παλι συσπασεισ,,εσυ τι εχεισ κοριτσακι η αγορακι??

σε ευχαριστουμε πολυ χρυσα μου...να εισαι καλα...

 

Κοριτσάκι ειναι κ ειναι η δεύτερη κορη μου εγω είδη 1 κοριτσάκι 4 χρόνων που κ αυτήν με περιδεση κ πολυ ξαπλα την απόκτησα απλώς πλέον δεν θυμαμαι κ πολλα εσυ τι εχεις κουκλα; μέχρι ποτε ειναι γ πητ σου;κ εσυ με περιδεση;

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , lizaki.. είπε:

Κοριτσάκι ειναι κ ειναι η δεύτερη κορη μου εγω είδη 1 κοριτσάκι 4 χρόνων που κ αυτήν με περιδεση κ πολυ ξαπλα την απόκτησα απλώς πλέον δεν θυμαμαι κ πολλα εσυ τι εχεις κουκλα; μέχρι ποτε ειναι γ πητ σου;κ εσυ με περιδεση;

αντε με το καλο ευχομαι,,εγω εχω αρχεσ αυγουστου πητ κ εχω αγορακι..απο συσπασεισ πωσ πασ??

οχι εγω εχω πεσσο ειναι σα δαχτυλιδι που μπαινει  στον τραχηλο...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, xryss είπε:

αντε με το καλο ευχομαι,,εγω εχω αρχεσ αυγουστου πητ κ εχω αγορακι..απο συσπασεισ πωσ πασ??

οχι εγω εχω πεσσο ειναι σα δαχτυλιδι που μπαινει  στον τραχηλο...

Με το καλο και σε σενα κ σε ολα τα κοριτσια ειναι πολυ ανγχωτικο ολο αυτο σαν φυλακόβιες ήμαστε κάθε μερα κ κατόρθωμα από συσπάσεις δεν νομιζω να εχω δεν ξερω κιολας πως ειναι βασικά που κ που σφίγγει η κοιλιά σαν να τεντώνει αλλα χωρίς πόνο δεν ξερω αν ειναι αυτο. Εγω εχω πητ 25/08 εχω ακούσει για το δαχτυλίδι ποσο ηταν ο τράχηλος σου κ το βάλατε ;

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια τι κάνετε; πολύ υπομονή.είμαι σίγουρη γι'αυτό.. 

Εγώ κλείνω 3μιση μήνες ξάπλας και κλεισούρας που κάποιες στιγμές φρικάρω.Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι πως στο τέλος του μήνα μπαίνω στο μήνα μου και μετά θα γεννήσω και θα τελειώσει αυτή η "περιπέτεια". 

lizaki καλώς ήρθες στην παρέα μας εύχομαι και για σένα μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι.και γω μια κόρη 4 χρόνων έχω.fuego7 στην 32η εβδομάδα είμαι.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, lizaki.. είπε:

Με το καλο και σε σενα κ σε ολα τα κοριτσια ειναι πολυ ανγχωτικο ολο αυτο σαν φυλακόβιες ήμαστε κάθε μερα κ κατόρθωμα από συσπάσεις δεν νομιζω να εχω δεν ξερω κιολας πως ειναι βασικά που κ που σφίγγει η κοιλιά σαν να τεντώνει αλλα χωρίς πόνο δεν ξερω αν ειναι αυτο. Εγω εχω πητ 25/08 εχω ακούσει για το δαχτυλίδι ποσο ηταν ο τράχηλος σου κ το βάλατε ;

καλημερα κοριτσια εμενα lizaki ο τραχηλοσ ηταν 22 με 23 απο την αρχη τησ εγκυμοσυνησ καιμετα απο κανα δυο μηνεσ πηγε στο 17 οπου βαλαμε πεσσο..και φυσικα ξαπλα.....

 

12 ώρες πρίν, lunarossa είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια τι κάνετε; πολύ υπομονή.είμαι σίγουρη γι'αυτό.. 

Εγώ κλείνω 3μιση μήνες ξάπλας και κλεισούρας που κάποιες στιγμές φρικάρω.Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι πως στο τέλος του μήνα μπαίνω στο μήνα μου και μετά θα γεννήσω και θα τελειώσει αυτή η "περιπέτεια". 

lizaki καλώς ήρθες στην παρέα μας εύχομαι και για σένα μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι.και γω μια κόρη 4 χρόνων έχω.fuego7 στην 32η εβδομάδα είμαι.

σε καταλαβαινω απολυτα lunarossa εχω εχω εναμιση μηνα ξαπλα κ δεν την παλευω πιο πολυ απο το αγχοσ που ολο σκεφτομαι διαφορα....να φυγει ο ιουνησ κ μπαινουμε στο μηνα μασ υπομονη σε ολεσ μασ....κ πανω απολα να πανε ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2017 at 0:04 ΠΜ, lunarossa είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια τι κάνετε; πολύ υπομονή.είμαι σίγουρη γι'αυτό.. 

Εγώ κλείνω 3μιση μήνες ξάπλας και κλεισούρας που κάποιες στιγμές φρικάρω.Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι πως στο τέλος του μήνα μπαίνω στο μήνα μου και μετά θα γεννήσω και θα τελειώσει αυτή η "περιπέτεια". 

lizaki καλώς ήρθες στην παρέα μας εύχομαι και για σένα μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι.και γω μια κόρη 4 χρόνων έχω.fuego7 στην 32η εβδομάδα είμαι.

Με το καλο κορίτσι μου κ σε σενα υπομονή λιγο μας έμεινε ακομα, στην πρώτη κορη σου είχες ξανά θεμα με τον τράχηλο η τωρα προέκυψε;

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, lizaki.. είπε:

Με το καλο κορίτσι μου κ σε σενα υπομονή λιγο μας έμεινε ακομα, στην πρώτη κορη σου είχες ξανά θεμα με τον τράχηλο η τωρα προέκυψε;

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα πρόβλημα,γέννησα φυσιολογικά και όλα ήταν πολύ καλά.Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου γέννησα πρόωρα στην 22η εβδομάδα και δυστυχως τα πράγματα δεν πήγαν καλά και τώρα στην τρίτη εγκυμοσύνη παρουσιαστηκε ανεπάρκεια τραχήλου στην 17η εβδομάδα.Πριν από λίγο καιρό έζησα μια πολύ τραυματική εμπειρία λόγω του πρόωρου τοκετού και όλο αυτό με έχει επιβαρύνει ψυχολογικά συν της ξάπλας.Τελοσπαντων θα σκεφτόμαστε με αισιοδοξία και όλα θα μας πάνε καλά,είμαστε στα τελευταία.Εσύ έκανες περιδεση και στην πρώτη;

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, lunarossa είπε:

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα πρόβλημα,γέννησα φυσιολογικά και όλα ήταν πολύ καλά.Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου γέννησα πρόωρα στην 22η εβδομάδα και δυστυχως τα πράγματα δεν πήγαν καλά και τώρα στην τρίτη εγκυμοσύνη παρουσιαστηκε ανεπάρκεια τραχήλου στην 17η εβδομάδα.Πριν από λίγο καιρό έζησα μια πολύ τραυματική εμπειρία λόγω του πρόωρου τοκετού και όλο αυτό με έχει επιβαρύνει ψυχολογικά συν της ξάπλας.Τελοσπαντων θα σκεφτόμαστε με αισιοδοξία και όλα θα μας πάνε καλά,είμαστε στα τελευταία.Εσύ έκανες περιδεση και στην πρώτη;

 

Επεξεργάστηκαν by lizaki..
elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xryss είπε:

Καλημερα κοριτσια μου πως ειστε??@leta87 πως εισαι πηγες στο γιατρο???ολα καλα??εγω περασα μια ταραχη με την αδεια εγκυμοσυνης αλλα τελικα ολα οκ...τα νεα σας..

1600 το μωρό μου στις 31 εβδομάδες αλλά έχει διπλή περιτυλιξη στον λαιμό και δυστυχώς δεν πολυκουνιεται όπως θα ήθελε. Δεν ξέρω πως θα πάει η ο τοκετός με την περιτυλιξη αν θα τα καταφέρω φυσιολογικά 

Link to comment
Share on other sites

@leta87 ωραια που το μωρακι σου μεγαλωσε...δε πειραζει κ καισαρικη να παει μια χαρα μην αγχωνεσαι γιαυτα....δεν ειναι κατι σκεψου καποιες γυναικες το προτιμουν γενικα να γεννησουν με καισαρικη για να μην πανανε....

Link to comment
Share on other sites

Lunarosa δεύτερη φορα κανω κ εγω περιδεση μετα από μια αποβολή στην 18 η εβδομαδα στην πρώτη μου εγκυμοσυνη είχαν σπάσει τα νερά κ είχα διαστολή γεννούσα ετσι στην δεύτερη εγκυμοσυνη την κάναμε προληπτικά κ φτάσαμε μέχρι 39 εβδομαδες κ ολα πήγαν καλα τωρα η τριτη στην τριτη μου εγκυμοσυνη κάναμε παλι περιδεση αλλα ηταν πιο μικρό το μήκος Αποτι στο δευτερο γιατι εφόσον είχα είδη ενα παιδι στις αρχές δεν καθόμουν καθολου τωρα μετα την περιδεση ειμαι σχεδόν συνέχεια ξαπλα άντε κοριτσια υπομονή σε όλες κ ο θεουλης να μας βοηθήσει να γεννήσουμε όλες στο μηνα μας 

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι που φαινεται πολυ παράξενο κ τελευταία με νευριάζει στον γιατρό μου εσεις που έχετε κανει περιδεση τι σας εχει πει ο γιατρος σας σας ειπε ότι πρεπει να είσαστε ξαπλα; εμενα που την εκανα 15 εβδομαδα μου ειπε να κάτσω ξαπλα για ενα μηνα όταν την εκανα ο τράχηλος ηταν 3.1 μετα την περιδεση σε ενα μηνα ηταν 4.1 βέβαια μου ειπε πως ηταν ψευδής ο αριθμός κ ειναι απ το ράμμα το θεμα ειναι ότι μετα από αυτο μου ελεγε ότι μπορω να κανω τα παντα εγω βέβαια φοβόμουν παρόλα αυτα ξεθάρρεψαν λιγο κ άρχισα να βγαίνω λιγο περισσότερο από το σπιτι χωρίς υπερβολές ομως την τελευταία φορα που πηγα 26 εβδομαδες μου ειπε πως ειναι στο 2.8 ο τράχηλος με ρώτησε αν κανω κ δουλειες κ του λεω οχι βέβαια λες κ ηθελε να με μαλώσει φεύγοντας μου λεει παλι μπορεις να κανεις τα παντα εγω βέβαια μετα από αυτο ειμαι τελείως ξαπλα μόνο για φαΐ κ τουαλέτα σηκώνομαι κ περιμενω να παω την Πάραλη βδομάδα να δουμε ποσο πηγε να σημειώσω ότι στη πρώτη εγκυμοσυνη ηταν πολυ πιο συντηρητικός κ μου ελεγε να μένω ξαπλα η αλήθεια ειναι ότι με εχει εκνευρίσει λιγο νομιζω πως το εχει παρει κάπως χαλαρά κ δεν δίνει πολυ σημασία. Εσάς τι σας ειπε ο γιατρος σας; σας ειπε να μείνετε ξαπλα μετα την περιδεση; 

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε πως πάει η ξάπλα?? Lunarossa φτάσαμε και την 32η εβδομάδα και οδευουμε για 36η εβδομάδα. Αλλά σιγά σιγά Έτσι για ένα καφέ χωρίς περπάτημα να σε αφήνει ο ιατρός. Εγώ σηκωνομαι πάω λίγο στο μπαλκόνι η φτιάχνω λίγο φαγητό για εμένα. Εντάξει είμαι προστοπαρον βοηθάει που δεν έχω συσπασεις βασικά. Για πείτε ρε κορίτσια πως θα γέννησετε?? Έχουμε πάρει θέση τα μωρα ??Λιζακι ο τραχήλος σου δεν είναι κακός κάτσε ξεκουρασου έως την 30η εβδομάδα και μετά να σηκωνεσαι σιγά σιγά. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, leta87 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε πως πάει η ξάπλα?? Lunarossa φτάσαμε και την 32η εβδομάδα και οδευουμε για 36η εβδομάδα. Αλλά σιγά σιγά Έτσι για ένα καφέ χωρίς περπάτημα να σε αφήνει ο ιατρός. Εγώ σηκωνομαι πάω λίγο στο μπαλκόνι η φτιάχνω λίγο φαγητό για εμένα. Εντάξει είμαι προστοπαρον βοηθάει που δεν έχω συσπασεις βασικά. Για πείτε ρε κορίτσια πως θα γέννησετε?? Έχουμε πάρει θέση τα μωρα ??Λιζακι ο τραχήλος σου δεν είναι κακός κάτσε ξεκουρασου έως την 30η εβδομάδα και μετά να σηκωνεσαι σιγά σιγά. 

Γεια σου Λετακι,καλά είμαι κάνω υπομονή να τελειώσει και αυτός ο μήνας στις αρχές του επόμενου θα μου κόψει την περιδεση μου είπε ο γιατρός.Το μωρό έχει κεφαλική προβολή ευτυχώς και πάμε για φυσιολογικό τοκετό.Μου επέτρεψε να βγω έξω με προσοχή και ξεκίνησα με κομμωτήριο και μετά με κάποια ψώνια για το μωρό. Δεν το παρακάνω,δεν αντέχω για πολύ ώρα άλλωστε..Εσύ πως πας; Τι να κάνουν άραγε η Ξένια και η Δώρα με τα μωρά τους.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, lunarossa είπε:

Γεια σου Λετακι,καλά είμαι κάνω υπομονή να τελειώσει και αυτός ο μήνας στις αρχές του επόμενου θα μου κόψει την περιδεση μου είπε ο γιατρός.Το μωρό έχει κεφαλική προβολή ευτυχώς και πάμε για φυσιολογικό τοκετό.Μου επέτρεψε να βγω έξω με προσοχή και ξεκίνησα με κομμωτήριο και μετά με κάποια ψώνια για το μωρό. Δεν το παρακάνω,δεν αντέχω για πολύ ώρα άλλωστε..Εσύ πως πας; Τι να κάνουν άραγε η Ξένια και η Δώρα με τα μωρά τους.

Έλα ρε θα σου κόψει το ραμματα ποια εβδομαδα?? Εμένα γιατί δεν μου έχει πει κάτι τέτοιο κλαψψψψ και με πάει για πρόκληση. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, leta87 είπε:

Έλα ρε θα σου κόψει το ραμματα ποια εβδομαδα?? Εμένα γιατί δεν μου έχει πει κάτι τέτοιο κλαψψψψ και με πάει για πρόκληση. 

Θα μου κόψει το ράμμα αφότου μπω στο μήνα μου γύρω στην 37η εβδομάδα.Μαλλον θα μου το κόψει στο μαιευτήριο για να κάνω και έλεγχο με καρδιοτοκογραφημα.Και μετά θα περιμένουμε ποτέ θα γεννήσω,μπορεί την ίδια μέρα μπορεί μετά από δέκα μέρες.Εσύ για ποιο λόγο θα μπεις για πρόκληση τοκετού και σε ποια εβδομάδα;Υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...