Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμια με χοανη τραχηλο;;


mpak

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, fuego7 είπε:

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι στην 24η εβδομαδα, εγκυος στο δεύτερπαιδακι μου, ξ ξαπλα περιπου απο τη 10η γιατί απο την αρχη ειχα διάφορα προβλήματα... τραχηλο 2,5, χαμηλο πλακουντα.... χαμος! Και ενω ηταν ο τραχηλος σταθερος 3 μηνες ξαφνικα επεσε στα 6 χιλιοστά και το Σάββατο εκανα εκτακτη περιδεση. Ευτυχως ολα καλά.  Η ξαπλα συνεχιζεται... χαιρομαι πολυ που σας βρηκα!

Γεια σου fuego7 και καλώς ήρθες στην παρέα μας.Ευτυχως που και συ ανακάλυψες το μέγεθος του τραχήλου έγκαιρα και έκανες την περιδεση.Ευχομαι να σου πάνε όλα καλά  να περάσει γρήγορα ο καιρός και να γεννήσουμε όλες μας γερά μωράκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλησπερα..η αληθεια ειναι οτι παρακολουθς εδω και δυο βδομαδεσ την συζητηση αλλα τωρα ανακαλυψα πωσ να συμμετεχω..χαχχα,,,ειμαι η χρυσα ειμαι 29 ετων και διανυω την πρωτη μου εγκυμοσυνη,,εγω βρηκα στην β επιπεδου οριακο τραχηλο 22χιλιο και τον παρακολουθουσαμε ωσπου πριν μιαμιση βδομαδα ειδαμε οτι μειωθηκε στο 17 οπου τοποθετηθηκε πεσσοσ και ξεκινησαν οι ξαπλεσ,,,ειμαι αρκετα αγχωμενη αλλα ελπιζω οτι θα τα καταφερω,,η χαρα μου ειναι μεγαλη που καταλαβα πως να σασ γραψω και εγω...εσεισ πως ειστε??ααα τωρα βρισκομαι στην 27 εβδομαδα ξεχασα να σασ πω..

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, xryss είπε:

κοριτσια καλησπερα..η αληθεια ειναι οτι παρακολουθς εδω και δυο βδομαδεσ την συζητηση αλλα τωρα ανακαλυψα πωσ να συμμετεχω..χαχχα,,,ειμαι η χρυσα ειμαι 29 ετων και διανυω την πρωτη μου εγκυμοσυνη,,εγω βρηκα στην β επιπεδου οριακο τραχηλο 22χιλιο και τον παρακολουθουσαμε ωσπου πριν μιαμιση βδομαδα ειδαμε οτι μειωθηκε στο 17 οπου τοποθετηθηκε πεσσοσ και ξεκινησαν οι ξαπλεσ,,,ειμαι αρκετα αγχωμενη αλλα ελπιζω οτι θα τα καταφερω,,η χαρα μου ειναι μεγαλη που καταλαβα πως να σασ γραψω και εγω...εσεισ πως ειστε??ααα τωρα βρισκομαι στην 27 εβδομαδα ξεχασα να σασ πω..

Καλημέρα xryss καλωσήρθες και συ στην παρέα μας.Να έχουμε από δω και πέρα μια ήρεμη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι σε όλες μας.Είμαστε στην ίδια εβδομάδα και γω αύριο μπαίνω στην 28η.Είμαι ξαπλωμένη από την 17η αλλά τι να κάνουμε..υπάρχουν και χειρότερα.Ποτε έχεις πητ;

Δώρα,Ξένια τι κάνετε;Πως τα πάτε με τα μωρούλια σας;μας ξεχάσατε; Λέτα τι κανείς; Πως τα περνάς;

Link to comment
Share on other sites

On Wednesday, May 03, 2017 at 9:26 PM, lunarossa said:

Γεια σου fuego7 και καλώς ήρθες στην παρέα μας.Ευτυχως που και συ ανακάλυψες το μέγεθος του τραχήλου έγκαιρα και έκανες την περιδεση.Ευχομαι να σου πάνε όλα καλά  να περάσει γρήγορα ο καιρός και να γεννήσουμε όλες μας γερά μωράκια.

Ευχαριστω για το καλασωρισμα!!!!!

Εγω εχω πητ 19/8

On Saturday, May 06, 2017 at 3:34 PM, xryss said:

κοριτσια καλησπερα..η αληθεια ειναι οτι παρακολουθς εδω και δυο βδομαδεσ την συζητηση αλλα τωρα ανακαλυψα πωσ να συμμετεχω..χαχχα,,,ειμαι η χρυσα ειμαι 29 ετων και διανυω την πρωτη μου εγκυμοσυνη,,εγω βρηκα στην β επιπεδου οριακο τραχηλο 22χιλιο και τον παρακολουθουσαμε ωσπου πριν μιαμιση βδομαδα ειδαμε οτι μειωθηκε στο 17 οπου τοποθετηθηκε πεσσοσ και ξεκινησαν οι ξαπλεσ,,,ειμαι αρκετα αγχωμενη αλλα ελπιζω οτι θα τα καταφερω,,η χαρα μου ειναι μεγαλη που καταλαβα πως να σασ γραψω και εγω...εσεισ πως ειστε??ααα τωρα βρισκομαι στην 27 εβδομαδα ξεχασα να σασ πω..

Καλως το κοριτσι!!!! 

Αχ ωραια 27η! Εγω ακομα 25... και μετραω τις μερες Μπας κ φτασουμε τις 28 κ τις 30 σαν τους φυλακισμενους!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια ευχομαι να πανε ολα καλα σε ολες μας..εγω εχω πητ στις 8/8 διανυω την 27.ειμαι αρκετα αισιοδοξη πλεον αφου μου εχουν σταματησει οι συσπασεις με το adalat που παιρνω..fuego υπομονη περνανε γρηγορα οι βδομαδες..θα δεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπέρα !!!!! Ευχομαι όλες να είστε καλα. Διανύω την 32 βδομάδα κύησης σε δίδυμα κ την προηγούμενη Τετάρτη που ειχα ραντεβού με το γιατρό μου μέτρησε τον τράχηλο κ τον βρήκε 2,3 . Τον μετράμε συχνά απο την αυχενική ξεκινήσαμε τις μετρήσεις όπου τότε ηταν 3,3 μεχρι τη Β επιπέδου που πήγε 3,2 κ ένα μηνα πριν ηταν παλι 3,2 . Μεχρι λοιπον πριν 5 μερες ολα πηγαιναν καλα . Ξαφνικά απο τη μια μερα στην άλλη με ξάπλωσε κάτω . Καναπέ κρεβάτι κ πίσω κ να βγαίνω έξω μπορώ μια φορά τη βδομάδα ..... Θέλει λέει να καταφέρουμε να φτάσουμε τις 36-37 βδομάδες..... 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου τι κανετε? Εγω απο τον αγωνα της ξαπλας εχω περασει στον αγωνα της αυπνιας.... αλλα αφου τα καταφερα εγω κι εφτασα να εχω μωρακι, μπορειτε κι εσεις!!! Κανανα πολυ καλα που μου λεγανε να κοιμηθω πολυ στην εγκυμοσυνη γιατι μετα θα νυσταζω τρελα. Το ιδιο λεω και σε σας!!! Και για οποιαδηποτε συμβουλη, αν γνωριζω, εδω ειμαι. Φιλια!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια καινούργια καλωσηρθατε είμαστε η παρέα της ξάπλας έχω χιχιχιχιιχ. Τι να κανουμε μωρέ οι κακό μοίρες προσπαθούμε για το καλύτερο για το παιδί μας .υπομονή τρελή θέλει και όπως λέει και η Δώρα ύπνος γιατί μετά τίποτα .εφόσον είμαστε ξάπλα σίγουρα θα τα καταφέρουμε όλες μας .το αγχος φυσικά θα υπάρξει και μεγάλο δεν φεύγει τουλάχιστον ας κάνουμε παρέα η μια στην αλλη .Εγώ πήγα ξανά στον ιατρό ο τραχήλος τα ίδια εκεί κοντά στο 2 εκατοστά ούτε μειώθηκε ούτε αυξήθηκε και συνεχίζω το ξάπλα έως το τέλος. Το μωρακι μου είχε ξεπεράσει το 1 κιλό το γλυκό μου .εσεις κορίτσια μου καινούργια τι φύλο περιμένετε?,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια εγω στο γιατρο θα παω σε δυο βδομαδες μ ειπε οτι δε θελει μετακινησεις κ να παω πιο αρεα οσο μπορουμε τωρα..ανυπομονη μαρεσει πολυ το ονομα σ χαχαχαχ...υπομονη εισαι μια χαρα θα περαασει τι ειναι τεσσερισ βδομαδες κατσε κ χαλαρωσε δες οτι υπαρχει κ δεν υπαρχει..ολα καλα...εγω περιμενω εναν αντρακλα....κ αυριο μπαινω στην 28....εσεις πως πατε πως περνα η ωρα σας;;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσια για την υποδοχή !!!!!!! Πήγα σημερα εκανα Doppler κ ολα πήγαν μια χαρα . Ξαναμέτρησαμε τον τράχηλο κ δυστυχώς απο 2,3 την προηγούμενη Τετάρτη που ήτανε πήγε 1,5 αλλα παραμένει κλειστός .οποτε ετοιμαζόμαστε σε μια δυο βδομάδες οπως λέει κ ο γιατρός θα γεννήσουμε πιστεύει . Εγω είμαι να σκάσω ήλπιζα να φτάσω τις 35 με 36 βδομάδες αλλα δεν το βλέπω .... Φοβάμαι πολύ μακαρι να πάνε ολα καλα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, ANYPOMONH είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσια για την υποδοχή !!!!!!! Πήγα σημερα εκανα Doppler κ ολα πήγαν μια χαρα . Ξαναμέτρησαμε τον τράχηλο κ δυστυχώς απο 2,3 την προηγούμενη Τετάρτη που ήτανε πήγε 1,5 αλλα παραμένει κλειστός .οποτε ετοιμαζόμαστε σε μια δυο βδομάδες οπως λέει κ ο γιατρός θα γεννήσουμε πιστεύει . Εγω είμαι να σκάσω ήλπιζα να φτάσω τις 35 με 36 βδομάδες αλλα δεν το βλέπω .... Φοβάμαι πολύ μακαρι να πάνε ολα καλα 

Καλησπέρα. Αν κάτσεις ξάπλα και πας μόνο τουαλέτα θα φτάσεις μαζί με ουτροτζεσταν να φτάσεις στις 36 εβδομάδες. Γιατί δεν σου βάζει πεσσο?,, κάτω από 1 εκατοστο γεννας .πόσα κιλά είναι το μωρό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , leta87 είπε:

Καλησπέρα. Αν κάτσεις ξάπλα και πας μόνο τουαλέτα θα φτάσεις μαζί με ουτροτζεσταν να φτάσεις στις 36 εβδομάδες. Γιατί δεν σου βάζει πεσσο?,, κάτω από 1 εκατοστο γεννας .πόσα κιλά είναι το μωρό?

Καλησπέρα. Ξάπλα με εχει εδω κ μια βδομάδα κ ετσι θα παραμείνω ξαπλωμένη. Δεν μου έδωσε ουτροτζεσταν ιςως Επειδή είμαι στην 32 βδομάδα ούτε μου είπε τιποτα για πεσσο . Τι ειναι αυτο ;;;; Το ένα μωρό ειναι 1800 κ το άλλο 1900. 

Link to comment
Share on other sites

On Tuesday, May 09, 2017 at 4:43 ΜΜ, ANYPOMONH είπε:

Καλησπέρα. Ξάπλα με εχει εδω κ μια βδομάδα κ ετσι θα παραμείνω ξαπλωμένη. Δεν μου έδωσε ουτροτζεσταν ιςως Επειδή είμαι στην 32 βδομάδα ούτε μου είπε τιποτα για πεσσο . Τι ειναι αυτο ;;;; Το ένα μωρό ειναι 1800 κ το άλλο 1900. 

Τα μωρα σου είναι σε πολύ καλά κιλά. Το πεσσο συγκρατει τον τραχηλο το είχε βάλει η Δώρα. Αν κάτσεις ξάπλα και πας μόνο τουαλέτα πιστεύω θα κερδίσεις λίγο ακόμα αν και με ουτροτζεσταν λίγο παραπάνω. Απλά επειδή έχεις δίδυμα τα δίδυμα πάντα γεννιούνται πιο νωρις .ο ιατρός σου μιλάει για φυσιολογικό τοκετο η καισαρικη ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, leta87 είπε:

Τα μωρα σου είναι σε πολύ καλά κιλά. Το πεσσο συγκρατει τον τραχηλο το είχε βάλει η Δώρα. Αν κάτσεις ξάπλα και πας μόνο τουαλέτα πιστεύω θα κερδίσεις λίγο ακόμα αν και με ουτροτζεσταν λίγο παραπάνω. Απλά επειδή έχεις δίδυμα τα δίδυμα πάντα γεννιούνται πιο νωρις .ο ιατρός σου μιλάει για φυσιολογικό τοκετο η καισαρικη ?

Καλησπέρα σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. Ξάπλα είμαι κ πάω μόνο τουαλέτα - μπάνιο .τον ρώτησα για τα Utro κ μου είπε πως στην δίδυμη κύηση δεν εχει αποτέλεσμα λόγω του οτι αυξάνει δερματικα τον κίνδυνο χολοστασης. Σίγουρα η δίδυμη κύηση τα εχει αυτα. Μακαρι να καταφέρουμε να φτάσουμε τις 34 αυτός ειναι ο στόχος προς υπό παρόν. Το πιο πιθανό ειναι η καισαρική το ένα έμβρυο ειναι ισχιακο κ το άλλο εγκάρσιο πριν το παρόν αν δεν αλλάξουν θέση παμε με καιςαρικη. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ANYPOMONH είπε:

Καλησπέρα σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. Ξάπλα είμαι κ πάω μόνο τουαλέτα - μπάνιο .τον ρώτησα για τα Utro κ μου είπε πως στην δίδυμη κύηση δεν εχει αποτέλεσμα λόγω του οτι αυξάνει δερματικα τον κίνδυνο χολοστασης. Σίγουρα η δίδυμη κύηση τα εχει αυτα. Μακαρι να καταφέρουμε να φτάσουμε τις 34 αυτός ειναι ο στόχος προς υπό παρόν. Το πιο πιθανό ειναι η καισαρική το ένα έμβρυο ειναι ισχιακο κ το άλλο εγκάρσιο πριν το παρόν αν δεν αλλάξουν θέση παμε με καιςαρικη. 

Μια χαρά πιστεύω ότι θα καταφέρεις και τις 34 εβδομάδες να περάσεις αν είσαι μόνο ξάπλα. Ότι και να γίνει τα αγγελουδια σου θα τα κρατάς αγκαλιά σε λίγες ημέρες. Εύχομαι με έναν πόνο. Τι φύλλο έχουμε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , leta87 είπε:

Μια χαρά πιστεύω ότι θα καταφέρεις και τις 34 εβδομάδες να περάσεις αν είσαι μόνο ξάπλα. Ότι και να γίνει τα αγγελουδια σου θα τα κρατάς αγκαλιά σε λίγες ημέρες. Εύχομαι με έναν πόνο. Τι φύλλο έχουμε??

Σε ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση. Ξάπλα είμαι όλη την μερα σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα. Ελπιζω να πάνε ολα καλα. Εχουμε ένα κοριτσάκι κ ένα αγοράκι !!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι κανετε??πηγε καμια στο γιατρο εχουμε νεα?ανυπομονη ευχομαι να πανε ολα καλα και θα πανε,,εμενα μου ξεκινησαν οι συσπασεισ παλι παρολο το adalat που παιρνω...εχει καμια αλλη?δωρα μου εσυ ειχεσ ε απο ποια βδομαδα?αυτεσ επηρρεαζουν τον τραχηλο αν εισαι ξαπλα δε με πανανε βεβαια ειναι απλεσ,,,πλαι καθομαι αλλα δεν αρεσει στο μπεμπη κλωτσαει...ο γιατροσ με καθησυχασε βεβαια και βλεπουμε αυταααααααα,,,,τα φιλια μου σε ολες...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xryss είπε:

κοριτσια τι κανετε??πηγε καμια στο γιατρο εχουμε νεα?ανυπομονη ευχομαι να πανε ολα καλα και θα πανε,,εμενα μου ξεκινησαν οι συσπασεισ παλι παρολο το adalat που παιρνω...εχει καμια αλλη?δωρα μου εσυ ειχεσ ε απο ποια βδομαδα?αυτεσ επηρρεαζουν τον τραχηλο αν εισαι ξαπλα δε με πανανε βεβαια ειναι απλεσ,,,πλαι καθομαι αλλα δεν αρεσει στο μπεμπη κλωτσαει...ο γιατροσ με καθησυχασε βεβαια και βλεπουμε αυταααααααα,,,,τα φιλια μου σε ολες...

Γειά σου Χρύσα  . @xryss  εκτός από adalat παίρνεις μαγνήσιο και προγεστερονη?? Η Δώρα και Ξένια είχαν συσπασεις από πολύ νωρίς και είδες τα κατάφεραν. Να κάθεσαι ξάπλα από την αριστερή πλευρά μειώνει κάπως τις συσπασεις .εγώ όταν κλωτσαει πχ πολύ  μου χτυπάει με το κεφάλι του τον τραχηλο και με ποναει μιας και έχω κάνει περιδεση βάζω ένα μαξιλάρι κάτω από τον ποπο να σηκώσω την λεκάνη ψηλά ε μετά από κάνα 3ωρο σταματάει. @lunarossa τι κάνεις πως πάει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια ναι πλαι καθομαι συνεχεια προσπαθω δηλαδη....ναι κ μαγνησιο κ προγεστερονη φυσικα απολα τα καλα....μακαρι να πανε ολα καλα στο γιατρο καθε ποτε πατε εσεις;;εγω σε δυο βδομαδες θα παω...

Link to comment
Share on other sites

@xryss απλά να ξέρεις ανάσκελα δεν κάνει για πολύ γιατί πιέζει ο πλακουντας με το βάρος του την κεντρική αρτηρία. Στο πλαι αριστερά θα δεις που θα μειωθούν οι συσπασεις βάλε και το μαξιλαρι από κατω.εγω τώρα σε 2 βδομαδες θα πάω ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα συσπασεις ασταματητες απο τις 22 εβδομαδες κοριτσακια μου. Επαιρνα ενα adalat 30mg, 6 trofocard, 2 utrogestan 200 και vasclor κολπικη προγεστετονη. Με τον πεσσο και ξαπλα μονο πλαι, εφτασα 37+5.Καποιο απο αυτα ή ολα αυτα μαζι με βοηθησανε πολυ. Δε σταματησανε ποτε οι συσπασεις, απλα καποιες μερες ηταν λιγοτερες, χωρις κανενα προφανη λογο. Οταν εκανα πολλες, πανω απο 20-30 την ημερα εβαζα απο μονη μου ενα υποθετο spasmoapotel ή voltaren και ηρεμουσαν για καποιες ωρες. Αυτο με βοηθουσε πολυ κυριως στην ψυχολογια γιατι ειχα ανακαλυψει οτι οσο ειχα το μυαλο μου στις συσπασεις τοσο αυτες αυξανοταν, πιθανο να το εχετε προσεξει κι εσεις. Οταν γυρνουσα ανασκελα αυξανοταν οι δικες μου συσπασεις, μου ειχε πει ο γιατρος οτι στο πλαι οσες και να κανω, δεν επηρεαζεται ο τραχηλος τοσο οσο το να ειμαι ανασκελα. Γι αυτο κοριτσια μου γυριστε πλαι οσες κανετε συσπασουλες. Εγω 4 μηνες μονο οταν ετρωγα ημουν ανασκελα. xryss μου, στο αριστερο πλαι τα εμβρυα ξυπνουν και κλωτσανε πολυ, καλο ειναι ομως αυτο, γυρισε λιγο δεξια, λιγο αριστερα να ξεπιανεσαι και ελαχιστα ανασκελα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση κ την ενθαρρυνση κοριτσια κ εγω τα ιδια ακριβως ντορα μου εχω πεσο δυο ουτροτζεσταν κ εξι μαγνησια την κολπικη την κρεμα οχι δε βαζω.ταυποθετα για τις συσπάσεις μονη σ τα εβαζες δε σ ειπε ο γιατρος;;δεν δημιουργουν προβληματα;;καθε ποσο συχνα μπορεις να τα βαζεις..σημερα ειμσι πολυ καλα μη με ματιασω ηρεμισα λιγο..επισης ο γιατρος μου μου λεει οτι αν δεν πονανε οι συσπασεις δεν επηρρεαζεται ο τραχηλος;;τι να πω;;;με τον πεσσο εσενα εθρεψε ο τραχηλος δηλαδη μπορει να μεγαλωσει κιολας;;αριστερα καθομαι αλλα κοιμαμαι κ από τις δυο πλευρες...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι κάνετε ;;;; αυτές τις μερες νιώθω κ τη κοιλια μου να εχει κατέβει δεν ξέρω βέβαια τωρα ολα τα προσέχω περισσότερο αν κ θα έπρεπε να το θεωρώ φυσιολογικό στον 8 ειμαι. Αν δεν μου είχαν πει για τον τράχηλο δεν θα ανησυχούσα !!!! Ουφ ουφ πια 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...