Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμια με χοανη τραχηλο;;


mpak

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου τι κάνετε?? Lunarossa πως είσαι γλυκιά μου?

 

Καλημέρα Λέτα μου,σήμερα ξύπνησα με μπούκωμα και λίγο πόνο στο λαιμό.Ετσι μάλλον εξηγείται η υψηλή τιμή της crp.εχω τη μικρή μου που πάει στον παιδικό και όλο μου φέρνει ιούς.Θα ρωτήσω το γιατρό ποτέ να επαναλάβω την εξέταση.Εσύ τι κανείς;Ελπίζω να προσεχείς και να ξεκουράζεσαι.Που θα γεννήσεις με το καλό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Λέτα μου,σήμερα ξύπνησα με μπούκωμα και λίγο πόνο στο λαιμό.Ετσι μάλλον εξηγείται η υψηλή τιμή της crp.εχω τη μικρή μου που πάει στον παιδικό και όλο μου φέρνει ιούς.Θα ρωτήσω το γιατρό ποτέ να επαναλάβω την εξέταση.Εσύ τι κανείς;Ελπίζω να προσεχείς και να ξεκουράζεσαι.Που θα γεννήσεις με το καλό;

 

Εεεεε ναι δεν εξηγείται αλλιώς γλυκιά μου αφού σπίτι είσαι και προσέχεις τον εαυτό .δες το την Δευτέρα αν και εφόσον είσαι αρρωστη ίσως πάλι να βγει το ίδιο. Εγώ καλά είμαι σπίτι όλο τρώω τώρα δεν έχω τι να κάνω από το βράδυ το παιδί το νιώθω πιο δραστηριο μάλλον ήρθε η ώρα να τον καταλαβαίνω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;Λετακι μου πως παει ο εγγαμος βιος;;Δωρα μου περιμενω να διαβασω νεα σου οτι πηγαν ολα καλα στο γιατρο αν και ειμαι σίγουρη...lunarossa μην αγχωνεσαι κοριτσάκι μου με τη crp και Έλενα ηταν λιγο αυξημένη και μου ειχε πει ο γιατρός μου οτι μπορει να ειναι απο συναχι η ακομη και απο τα ουλα που ματωνουν στην εγκυμοσύνη...αλλα εσενα ειναι μαλλον επειδή σε κολλησε η μικρη σου ιωσουλα.Να αεριζεις καλα το σπίτι και να φορας μασκουλα αμα τη βλέπεις μπουκωμενη..Υπομονή τελειωνουν οι ιωσεις μου ειπε η παιδιατρος...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου μολις επεστρεψα απο το γιατρο. Ευτυχως αισιοδοξα ειναι τα νεα. Ο τραχηλος εχει παραμεινει αμεταβλητος στα 3 εκατοστα και ο μικρος εχει γινει θηριο, 2440 γρ. Και σημερα να γεννησεις, μου λεει ο γιατρος, δε θα εχει προβλημα. Την Τεταρτη του Πασχα θα μου αφαιρεσει τον πεσσο. Με αφηνει να σηκωνομαι απο την Κυριακη που θα ειμαι 34 εβδομαδες, αλλα η αληθεια ειναι οτι ποναω πολυ οταν σηκωθω, αυτο το λιγο που καθισα ορθια σημερα ωσπου να γυρισω απο το γιατρο, με εχει πεθανει η μεση και χαμηλα μπροστα. Αρα, μαλλον περιορισμενες θα ειναι οι μετακινησεις μου.

Lunarossa εχεις σιγουρα καποια ιωσουλα, τοσο αυξημενη crp χωρις υγρα δυσοσμα ή τσουξιμο απο κατω, δε δικαιολογειται, οποτε μην ανησυχεις καθολου για το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,Δώρα χάρηκα πολύ με τα καλά σου νέα!Τι ανακούφιση Θεέ μου που έφτασες έως εδώ!! Άντε λίγο έμεινε κάνε κουράγιο τώρα στα τελευταία.Μήπως ξέρεις ποιο είναι το ανώτερο φυσιολογικό όριο της crp στην εγκυμοσύνη;Εγώ σήμερα είμαι κομμάτια,σέρνομαι από την ίωση που έχω και με πονάει πολύ και μέση μου.Μακαρι να είναι τα τελευταία Ξένια γιατί δεν αντέχω αλλο.Εσενα σε κόλλαγε ο μικρός σου όσο ήσουν έγκυος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια,Δώρα χάρηκα πολύ με τα καλά σου νέα!Τι ανακούφιση Θεέ μου που έφτασες έως εδώ!! Άντε λίγο έμεινε κάνε κουράγιο τώρα στα τελευταία.Μήπως ξέρεις ποιο είναι το ανώτερο φυσιολογικό όριο της crp στην εγκυμοσύνη;Εγώ σήμερα είμαι κομμάτια,σέρνομαι από την ίωση που έχω και με πονάει πολύ και μέση μου.Μακαρι να είναι τα τελευταία Ξένια γιατί δεν αντέχω αλλο.Εσενα σε κόλλαγε ο μικρός σου όσο ήσουν έγκυος;

 

Χωρις να ειμαι σιγουρη νομιζω οτι στην εγκυμοσυνη ειναι καπου 11-15 το οριο ( αναλογως το εργαστηριο ) γι αυτο και δε νομιζω οτι εχεις πολυ υψηλη crp και φυσικα δικαιολογειται απο το μπουκωμα, αλλα θα μπορουσε και απο τα ουλα σου, οπως πολυ σωστα ειπε η Ξενια. Επισης, νομιζω πως οταν απομακρυνθει η πηγη της λοιμωξης, π.χ. οταν περασει η ιωση, η crp κανει 4 ημερες να επανελθει στα φυσιολογικα επιπεδα. Μην ξεχνας πως εχουμε πολυ ευαισθητο ανοσοποιητικο οι εγκυουλες και κολλαμε το παραμικρο, ευτυχως που δεν ειμαστε στην αρχη του χειμωνα, ολο με μια crp στα υψη θα τη βγαζαμε.Ποτε θα επαναλαβεις την εξεταση;

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι σιγουρη νομιζω οτι στην εγκυμοσυνη ειναι καπου 11-15 το οριο ( αναλογως το εργαστηριο ) γι αυτο και δε νομιζω οτι εχεις πολυ υψηλη crp και φυσικα δικαιολογειται απο το μπουκωμα, αλλα θα μπορουσε και απο τα ουλα σου, οπως πολυ σωστα ειπε η Ξενια. Επισης, νομιζω πως οταν απομακρυνθει η πηγη της λοιμωξης, π.χ. οταν περασει η ιωση, η crp κανει 4 ημερες να επανελθει στα φυσιολογικα επιπεδα. Μην ξεχνας πως εχουμε πολυ ευαισθητο ανοσοποιητικο οι εγκυουλες και κολλαμε το παραμικρο, ευτυχως που δεν ειμαστε στην αρχη του χειμωνα, ολο με μια crp στα υψη θα τη βγαζαμε.Ποτε θα επαναλαβεις την εξεταση;

 

Την εξέταση θα την επαναλάβω τελικά την Τετάρτη έτσι μου είπε ο γιατρός. Λες να έχει πέσει ή άδικα θα την κάνω τότε;

Link to comment
Share on other sites

Την εξέταση θα την επαναλάβω τελικά την Τετάρτη έτσι μου είπε ο γιατρός. Λες να έχει πέσει ή άδικα θα την κάνω τότε;

 

Πιθανοτατα, αν εχεις αρχισει να αισθανεσαι καλυτερα, να εχει μια μικρη μειωση την Τεταρτη. Αν εχεις ακομη τα συμπτωματα στο ιδιο βαρος τους, μπορει να μη δεις μεγαλη διαφορα, σου το λεω για να μην τρομαξεις αν δε δεις φοβερη διαφορα. Σε καθε περιτωση, να την κανεις την Τεταρτη, να δεις τη διαφοροποιηση. Περαστικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα, αν εχεις αρχισει να αισθανεσαι καλυτερα, να εχει μια μικρη μειωση την Τεταρτη. Αν εχεις ακομη τα συμπτωματα στο ιδιο βαρος τους, μπορει να μη δεις μεγαλη διαφορα, σου το λεω για να μην τρομαξεις αν δε δεις φοβερη διαφορα. Σε καθε περιτωση, να την κανεις την Τεταρτη, να δεις τη διαφοροποιηση. Περαστικα!!!!

 

Ευχαριστώ Δώρα εύχομαι να αρχίσει να πέφτει,αν και τα συμπτώματα είναι ακόμα έντονα.Σηκώνεσαι καθόλου;κανεις καμία βολτίτσα στο σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δώρα εύχομαι να αρχίσει να πέφτει,αν και τα συμπτώματα είναι ακόμα έντονα.Σηκώνεσαι καθόλου;κανεις καμία βολτίτσα στο σπίτι;

 

Θα πεσει, μη στενοχωριεσαι! Εγω σηκωνομαι λιγακι, αλλα μη φανταστεις τιποτε φοβερο, περπατω κανα δεκαλεπτο και ξαναξαπλωνω γιατι αρχιζω και πονω στα ισχια μετα. Σημερα ομως για πρωτη φορα μετα 3 μηνες, εφαγα σε τραπεζι κι οχι στο κρεβατι. Μεγαλη επιτυχια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πεσει, μη στενοχωριεσαι! Εγω σηκωνομαι λιγακι, αλλα μη φανταστεις τιποτε φοβερο, περπατω κανα δεκαλεπτο και ξαναξαπλωνω γιατι αρχιζω και πονω στα ισχια μετα. Σημερα ομως για πρωτη φορα μετα 3 μηνες, εφαγα σε τραπεζι κι οχι στο κρεβατι. Μεγαλη επιτυχια!!!!

 

Καλή αρχή λοιπόν!!!Νομιζω ότι μέρα με τη μέρα που θα σηκώνεσαι θ΄αρχισεις να ξεπιανεσαι.Δωρα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο,την μέτρηση του τραχήλου ο γιατρός σου από τον πεσσο και μετά στην κάνει ενδοκολπικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν!!!Νομιζω ότι μέρα με τη μέρα που θα σηκώνεσαι θ΄αρχισεις να ξεπιανεσαι.Δωρα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο,την μέτρηση του τραχήλου ο γιατρός σου από τον πεσσο και μετά στην κάνει ενδοκολπικά;

 

Ναι, κολπικα μου την κανει, ισως ομως επειδη του το ζητησα εγω. Οταν ημουν 23 εβδομαδων και πηγα στο νοσοκομειο επειδη ενιωθα συσπασεις κι ο γιατρος μου ηταν στο εξωτερικο, μετρησανε τον τραχηλο μου κοιλιακα 4 εκατοστα και κολπικα ηταν 1.9. Ηταν πολυ μεγαλη η αποκλιση γι αυτο και ειπα στο γιατρο μου να με μετραει κολπικα για σιγουρια οταν επεστρεψε. Εκανε, σε ολες τις επισκεψεις μου στο ιατρειο, και τις δυο μετρησεις εκτοτε και ηταν παρομοιες. Τι να πω, ισως εχει να κανει με το γιατρο και την πειρα του. Προχθες παντως που πηγα με μετρησε μονο απο πανω," δεν εχει νοημα πια να σε ξεβρακωνω" μου ειπε χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια τι μου κάνετε?? Εγώ σήμερα έκανα β επιπέδου και όλα ήταν μια χαρά. Ο τραχήλος 2.6 και ο μικρός 370 γραμμάρια. Πρέπει να πάω να κάνω προληπτικά και ένα εμβρυοκαρδιογραφημα .Δώρα μου σιγά σιγά γλυκιά και όλα πάνε πολύ περίφημα για εσένα. Lunarossa Περαστικά σου μας λες για την τιμή την Τετάρτη με το καλο . Ξένια τι κάνει ο μπέμπακος σου ??

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια τι μου κάνετε?? Εγώ σήμερα έκανα β επιπέδου και όλα ήταν μια χαρά. Ο τραχήλος 2.6 και ο μικρός 370 γραμμάρια. Πρέπει να πάω να κάνω προληπτικά και ένα εμβρυοκαρδιογραφημα .Δώρα μου σιγά σιγά γλυκιά και όλα πάνε πολύ περίφημα για εσένα. Lunarossa Περαστικά σου μας λες για την τιμή την Τετάρτη με το καλο . Ξένια τι κάνει ο μπέμπακος σου ??

 

Μπραβο Λετακι μου πολυ χαιρομαι να διαβαζω οτι πηγαινουν ολα καλα σε ολες σας...ο μπεμπακος μου μια χαρα δοξα τω Θεό..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια τι μου κάνετε?? Εγώ σήμερα έκανα β επιπέδου και όλα ήταν μια χαρά. Ο τραχήλος 2.6 και ο μικρός 370 γραμμάρια. Πρέπει να πάω να κάνω προληπτικά και ένα εμβρυοκαρδιογραφημα .Δώρα μου σιγά σιγά γλυκιά και όλα πάνε πολύ περίφημα για εσένα. Lunarossa Περαστικά σου μας λες για την τιμή την Τετάρτη με το καλο . Ξένια τι κάνει ο μπέμπακος σου ??

 

Χιλια μπραβο!! Ειναι πολυ ανακουφιστικο να προχωραν ολα τελεια. Ο τραχηλος σου ειναι πολυ καλος. Πολλοι γιατροι προτεινουν καρδιογραφημα εμβρυου, ηθελα κι εγω να κανω, αλλα προτιμησα ως τωρα να αποφυγω αλλη μια μετακινηση για να παω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κανετε κοριτσια μου; εγω τα ιδια, εκει που χαρηκα που θα σηκωνομαι λιγακι, αρχισανε φοβεροι πονοι στα ισχια και στο ηβικο οστο και σχεδον μπουσουλωντας παω ως την τουαλετα. Ξερω οτι ειναι φυσιολογικο να συμβαινει, αλλα πολυ εκνευριστικος πονος, ουτε να στριψω στο κρεβατι μου δε μπορω. Να δω τι αλλο θα μου συμβει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσια μου; εγω τα ιδια, εκει που χαρηκα που θα σηκωνομαι λιγακι, αρχισανε φοβεροι πονοι στα ισχια και στο ηβικο οστο και σχεδον μπουσουλωντας παω ως την τουαλετα. Ξερω οτι ειναι φυσιολογικο να συμβαινει, αλλα πολυ εκνευριστικος πονος, ουτε να στριψω στο κρεβατι μου δε μπορω. Να δω τι αλλο θα μου συμβει!!!!!

 

Μη στεναχωριέσαι βρε Δώρα,το ξέρω έχεις κανει πολύ υπομονή αλλά πρέπει λίγο ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριέσαι βρε Δώρα,το ξέρω έχεις κανει πολύ υπομονή αλλά πρέπει λίγο ακόμα..

Εχεις δικιο, δεν εχω αλλη επιλογη ουτως η αλλως, γκρινιαζω λιγακι ενω δε θα επρεπε. Πως εισαι εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, δεν εχω αλλη επιλογη ουτως η αλλως, γκρινιαζω λιγακι ενω δε θα επρεπε. Πως εισαι εσυ;

 

Εγώ είμαι χάλια έχει κάνει υποτροπή η ιγμοριτιδα, δεν αναπνέω καθόλου χωρίς ρινικό σπρέι και πρέπει να ξεκινήσω ceclor πάλι!Το κεφάλι μου πάει να σπάσει!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι χάλια έχει κάνει υποτροπή η ιγμοριτιδα, δεν αναπνέω καθόλου χωρίς ρινικό σπρέι και πρέπει να ξεκινήσω ceclor πάλι!Το κεφάλι μου πάει να σπάσει!!

 

Βρε κορίτσι μου γιατι τοσο χαλια;οπλισου με υπομονη προσπαθησε να τρως καλα και να ξεκουεραζεσαι...σε βρήκε αδύναμη και σε ταλαιπωρει!!βαλε μια μάσκα να μην σε κολλαει η μικρουλα σου..

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσια μου; εγω τα ιδια, εκει που χαρηκα που θα σηκωνομαι λιγακι, αρχισανε φοβεροι πονοι στα ισχια και στο ηβικο οστο και σχεδον μπουσουλωντας παω ως την τουαλετα. Ξερω οτι ειναι φυσιολογικο να συμβαινει, αλλα πολυ εκνευριστικος πονος, ουτε να στριψω στο κρεβατι μου δε μπορω. Να δω τι αλλο θα μου συμβει!!!!!

 

Μην γκρινιαζεις κοριτσαρα θα σου βγει ο μπεμπαρος γκρινιαρης και θα σε βριζει η νυφη σου μετα απο χρονια που εκανες γιο γκρινιαρη,οπως κανω εγω με την πεθερά μου γιατι ο αντρουλης μου καλος χρυσός δεν εχω παραπονο αλλα ειναι γκρινιαρης...:D:D:D σε ποια εβδομάδα εισαι;δεν το πιστευω πως περασε ο καιρος γεννας και εσυ..εγω σαραντιζω επιτέλους την αλλη εβδομάδα...και μετα ολο βολτες.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου!! Πως ειστε; εγω ειμαι ακομη εγκυος και ξαπλωτη (αρα καλα ειμαι). Σημερα μπηκα 35 εβδομαδες και κλεινω 3 μηνες στο κρεβατι. μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω πως περασε τοσος καιρος. Καλα μου τα ελεγε η Ξενια μολις ειχα πρωτομπει στο forum οτι θα περασει ο καιρος και ουτε που θα το καταλαβω αλλα σιγα μην την πιστευα, εβλεπα τους μηνες μπροστα μου βουνο. Γι αυτο μη στενοχωριεστε οι υπολοιπες που ειστε κατω, κανετε ο,τι μπορειτε να περναει απλα η ωρα και ολα θα γινουν. Φιλια!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου!! Πως ειστε; εγω ειμαι ακομη εγκυος και ξαπλωτη (αρα καλα ειμαι). Σημερα μπηκα 35 εβδομαδες και κλεινω 3 μηνες στο κρεβατι. μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω πως περασε τοσος καιρος. Καλα μου τα ελεγε η Ξενια μολις ειχα πρωτομπει στο forum οτι θα περασει ο καιρος και ουτε που θα το καταλαβω αλλα σιγα μην την πιστευα, εβλεπα τους μηνες μπροστα μου βουνο. Γι αυτο μη στενοχωριεστε οι υπολοιπες που ειστε κατω, κανετε ο,τι μπορειτε να περναει απλα η ωρα και ολα θα γινουν. Φιλια!!

 

Μπράβο Δώρα σε λίγες μέρες μπαίνεις στο μήνα σου και το μωράκι σου είναι πλέον ασφαλές!Συγχαρητηρια για την υπομονή σου και σ΄ευχαριστούμε για την ενθάρρυνση σου.Εγώ μπήκα στην 24η εβδομάδα σήμερα πήγα στο γιατρό,ο τράχηλος είναι σταθερός το μωρό είναι καλά και 670 gr.Μέχρι και το τέλος του Μαΐου πρέπει να συνεχίσω την ξάπλα.Πολύ υπομονή σε όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Δώρα σε λίγες μέρες μπαίνεις στο μήνα σου και το μωράκι σου είναι πλέον ασφαλές!Συγχαρητηρια για την υπομονή σου και σ΄ευχαριστούμε για την ενθάρρυνση σου.Εγώ μπήκα στην 24η εβδομάδα σήμερα πήγα στο γιατρό,ο τράχηλος είναι σταθερός το μωρό είναι καλά και 670 gr.Μέχρι και το τέλος του Μαΐου πρέπει να συνεχίσω την ξάπλα.Πολύ υπομονή σε όλες μας.

 

Υπεροχα τα νεα σου!! Συγχαρητηρια και σε σενα, τα δυσκολα φαινεται να εχουν περασει!! Εισαι καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχα τα νεα σου!! Συγχαρητηρια και σε σενα, τα δυσκολα φαινεται να εχουν περασει!! Εισαι καλυτερα;

 

Είμαι καλύτερα όμως έχω ταλαιπωρηθεί απίστευτα και ακόμα δεν έχω ξεμπερδέψει με αντιβίωση και εξετάσεις.Υπομονή και πάλι υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...