Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμια με χοανη τραχηλο;;


mpak

Recommended Posts

Ναι αγάπη μου σε ρώτησα γιατι ήθελα να σε ρωτήσω αν θες να με ξεγεννησεις , δεν ξέρω αν γίνεται αλλά μου βγάζεις μια ασφάλεια. Εννοείται ότι τους κανονικούς ιατρους δεν μπορείς να αντικαταστήσεις εδώ μιλάμε σαν μελλοντικές μανάδες.

 

Πολυ ευχαριστως να ειμαι εκει οταν με το καλο γεννησεις, με τιμας πολυ. Πρεπει ομως να ρωτησεις το γιατρο σου αν επιτρεπεται να παρευρεθει και μια ασχετη με το νοσοκομειο, μαια στον τοκετο σου. Καποιοι το απαγορευουν κατηγορηματικα γιατι φυσικα εχουν τις δικες τους μαιες, καποιοι ειναι πιο διαλλακτικοι. Αληθεια, πού θα γεννησεις; αν θες στειλε μου το ονομα του γιατρου σου μηπως και τον ξερω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πόνους περιόδου αισθάνομαι και δεν παίρνω παυσίπονο,μάλλον θα τον πάρω τηλ να ρωτησω.

 

Εμα για αυτό πονας γιατί δεν έχεις πάρει παυσιπονο μόλις πάρεις θα ηρεμήσεις και δεν θα χρειαστείς άλλο. Ρώτα για το voltaren

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην κανονιζετε τετοια ζηλευω....Δωρα ξεκινα σε περιμενω την Παρασκευή στην Πατρα χαχαχαχα...

 

Χαχαχαχχχα θα την χωρίσουμε στα δύο την Δώρα. Τι να κάνω μωρέ και εγώ ή καημενη η φοβητσιαρα χαχαχχαχαχαα θέλω ανθρώπους που να μου εμπνέουν εμπιστοσύνη και να τις ξέρω του ιατρού μου οι μάιες πολύ τυπικές πιο τυπικές παθαίνεις εγώ είμαι άνθρωπος έξω καρδιά θέλω χαλαμπουρι παρέα για να νιωθω όμορφα σε εκείνη την εντρομη στιγμή που σίγουρα θα έχω ετοιμάσει την διαθήκη μου χαχαχχαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

Νοερως θα ειμαι κοντα σας κοριτσια μου, θα ειναι πραγματικα σα να ειμαι εκει, θα το δειτε!!! Αρχισε η αντιστροφη μετρηση Ξενια μου. Πως αισθανεσαι γι αυτο? Για σενα Λετα ειναι πολυ νωρις να αγχωνεσαι για τον τοκετο. Εχεις απειρο καιρο μπροστα σου να αγχωθεις!! Δεν ειμαι φοβερη στο να εμψυχωνω κοσμο; χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλημέρα,Dormam θέλω να σε ρωτήσω κάτι.Υπάρχει περίπτωση να μην βοηθήσει η περίδεςη και να σπάσουν τα νερά ή να ξεκινήσουν δυνατές συσπάσεις και έν τέλη τοκετός; Οι συσπάσεις που μπορεί να αισθανόμαστε όλο αυτό το διάστημα είναι επικίνδυνες;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλημέρα,Dormam θέλω να σε ρωτήσω κάτι.Υπάρχει περίπτωση να μην βοηθήσει η περίδεςη και να σπάσουν τα νερά ή να ξεκινήσουν δυνατές συσπάσεις και έν τέλη τοκετός; Οι συσπάσεις που μπορεί να αισθανόμαστε όλο αυτό το διάστημα είναι επικίνδυνες;

 

Καλημερα γλυκά μου πως ειστε .γύρισα από τον ιατρό όλα καλά. Μου έδωσε ασβέστιο σε χάπι και σίδηρο σε χάπι για πείτε μου πως τα πίνω γιατί κάτι ακούω ότι δεν κάνει μαζί?? Lunarossa εγώ πιστεύω ότι έχεις ξεφύγει τον κίνδυνο. Πονας ακόμα?? Μίλησες με τον ιατρό σου?

Link to comment
Share on other sites

Νοερως θα ειμαι κοντα σας κοριτσια μου, θα ειναι πραγματικα σα να ειμαι εκει, θα το δειτε!!! Αρχισε η αντιστροφη μετρηση Ξενια μου. Πως αισθανεσαι γι αυτο? Για σενα Λετα ειναι πολυ νωρις να αγχωνεσαι για τον τοκετο. Εχεις απειρο καιρο μπροστα σου να αγχωθεις!! Δεν ειμαι φοβερη στο να εμψυχωνω κοσμο; χαχα!

 

Καλημερα Δώρα μου,τωρα γυρισα απο το γιατρό..το καρδιοτοκογραφημα εφτασε μεχρι το 30 αλλα εγω νιωθω πονους δυνατούς...ο γιατρός μου φοβήθηκε και μου είπε αν θελω να με βαλει αυριο..γίνεται να μην δείχνει το μηχανημα;μήπως ειμαι υπερβολικα αγχωμενη;ο γιατρός μου μου λεει εσυ ξέρεις αν πονας αν νιωθεις οτι γεννας να μπουμε γιατι δεν κανει να πονας για την τομη..τι να κανω;μου εδωσε ενα boscopan μήπως ειναι κανένας κολικος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι Λέτα μου μίλησα χθες και μου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικοί αυτοί οι πόνοι και θα ξαναμιλήσουμε μήπως ξεκινήσω τοκολυτικά.Σήμερα είμαι καλυτερα,λίγα πονάκια μόνο.Ανυπομονώ να έρθει η Παρασκευή να πάω να με δει και να ηρεμήσω λίγο.Εγώ το σίδηρο το παίρνω πρωί και βράδυ σε συνδυασμό με φρούτο που περιέχει βιταμίνη c και το ασβέστιο μόνο του το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Δώρα μου,τωρα γυρισα απο το γιατρό..το καρδιοτοκογραφημα εφτασε μεχρι το 30 αλλα εγω νιωθω πονους δυνατούς...ο γιατρός μου φοβήθηκε και μου είπε αν θελω να με βαλει αυριο..γίνεται να μην δείχνει το μηχανημα;μήπως ειμαι υπερβολικα αγχωμενη;ο γιατρός μου μου λεει εσυ ξέρεις αν πονας αν νιωθεις οτι γεννας να μπουμε γιατι δεν κανει να πονας για την τομη..τι να κανω;μου εδωσε ενα boscopan μήπως ειναι κανένας κολικος...

 

Ξένια μου καλησπερα καλή μου .Αν ο ιατρός σου είπε να σε βαλει αύριο μην το διακινδυνευεις πιστεύω άλλωστε εσύ ήθελες νωρίτερα ορίστε. Καλύτερα νωρίτερα πάρα αργότερα χτυπά ξύλο να γίνει κάτι. Δεν ξέρω να σου πω για το μηχάνημα αλλά δες και με το παυσιπονο πως πας και αν δεν μπες αύριο καλή μου θα σου έλεγα. Ενημέρωσε μας γλυκιά μου .Εύχομαι καλή επιτυχία και όλα τα θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Λέτα μου μίλησα χθες και μου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικοί αυτοί οι πόνοι και θα ξαναμιλήσουμε μήπως ξεκινήσω τοκολυτικά.Σήμερα είμαι καλυτερα,λίγα πονάκια μόνο.Ανυπομονώ να έρθει η Παρασκευή να πάω να με δει και να ηρεμήσω λίγο.Εγώ το σίδηρο το παίρνω πρωί και βράδυ σε συνδυασμό με φρούτο που περιέχει βιταμίνη c και το ασβέστιο μόνο του το απόγευμα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα σου έλεγα να ηρεμήσεις διότι όλα μια χαρά πάνε άλλωστε δεν το έκανες σε μεγάλη εβδομάδα οπότε είσαι καλυμμενη .Θέλει ηρεμία και αισιοδοξία διότι έτσι δημιουργούμε συσπασεις από το πουθενά. Άκου τις συμβουλές του ιατρού σου ότι σου πει αν σου πει ξάπλα ξάπλα θα κάτσεις γιατί είναι λίγο χαμηλά σαν τραχήλος και χοανη .πιστεύω μέχρι κάπως να θρεψει ο τραχήλος θα σου πει ξεκούραση να μην κάνεις τίποτα και πιο πολύ ξάπλα. Σίγουρα η περιδεση σε καλύπτει περισσότερο αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Όταν πας αν σε βαλει τελείως ξάπλα ρώτησε τον για ηπαρινη ,αν μπορέσεις και περπατήσεις στο σπίτι δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλημέρα,Dormam θέλω να σε ρωτήσω κάτι.Υπάρχει περίπτωση να μην βοηθήσει η περίδεςη και να σπάσουν τα νερά ή να ξεκινήσουν δυνατές συσπάσεις και έν τέλη τοκετός; Οι συσπάσεις που μπορεί να αισθανόμαστε όλο αυτό το διάστημα είναι επικίνδυνες;

 

Καλησπερα!! Αυτη δυστυχως ειναι μια ερωτηση στην οποια δε μπορει να απαντησει κανεις. Σε ολες τις εγκυμοσυνες, ακομη και σ αυτες που πηγαινουν τελεια, μπορει να σπαδουν νερα ή να αρχισουν συσπασεις νωριτερα. Δεν υπαρχει ομως κανενας λογος να ξεκινησει τοκετος στην περιπτωση σου. Αν πονας καλο ειναι να σου δωσει τοκολυτικα για να εισαι διπλα καλυμμενη. Το μεγαλο μυστικο ομως ειναι ενα. Ή μαλλον δυο. Πολυ πολυ ξεκουραση και καθολου μα καθολου αγχος. Ξερω πως αυτο μερικες φορες ειναι αδυνατο αλλα το αγχος φερνει συσπασουλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Δώρα μου,τωρα γυρισα απο το γιατρό..το καρδιοτοκογραφημα εφτασε μεχρι το 30 αλλα εγω νιωθω πονους δυνατούς...ο γιατρός μου φοβήθηκε και μου είπε αν θελω να με βαλει αυριο..γίνεται να μην δείχνει το μηχανημα;μήπως ειμαι υπερβολικα αγχωμενη;ο γιατρός μου μου λεει εσυ ξέρεις αν πονας αν νιωθεις οτι γεννας να μπουμε γιατι δεν κανει να πονας για την τομη..τι να κανω;μου εδωσε ενα boscopan μήπως ειναι κανένας κολικος...

 

Καλησπερα Ξενια μου. Εχει δικιο ο γιατρος σου οτι δεν κανει να πονας, να εχεις συσπασεις δηλαδη, γιατι αν πονας απο εντερο ή κατι αλλο στην παρουσα φαση δε μας πειραζει. Το μηχανημα δεν κανει λαθος, περα απο την ενταση ομως, ποσο συχνα σου εδειχνε πονους;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα Ξενια μου. Εχει δικιο ο γιατρος σου οτι δεν κανει να πονας, να εχεις συσπασεις δηλαδη, γιατι αν πονας απο εντερο ή κατι αλλο στην παρουσα φαση δε μας πειραζει. Το μηχανημα δεν κανει λαθος, περα απο την ενταση ομως, ποσο συχνα σου εδειχνε πονους;

 

Ή ποσο συχνα εσυ νιωθεις οτι πονας; αν ειναι πανω απο 6 συσπασεις την ωρα, καλο ειναι να μπεις νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γλυκά μου πως ειστε .γύρισα από τον ιατρό όλα καλά. Μου έδωσε ασβέστιο σε χάπι και σίδηρο σε χάπι για πείτε μου πως τα πίνω γιατί κάτι ακούω ότι δεν κάνει μαζί?? Lunarossa εγώ πιστεύω ότι έχεις ξεφύγει τον κίνδυνο. Πονας ακόμα?? Μίλησες με τον ιατρό σου?

 

Μπραβο Λετουλα, ακουμε και καπου καπου ενα ευχαριστο νεο. Οσον αφορα στα χαπια, πολυ καλα τα λες, πρεπει να ειναι μακρια το σιδηρο απο το ασβεστιο. Να πινεις τον σιδηρο νηστικη, καλυτερα το πρωι, σε συνδυασμο με χυμο πορτοκαλι και οτιδηποτε γαλακτοκομικο να απεχει απο το σιδηρο τουλαχιστον 2 ωρες, το γαλα εμποδιζει την απορροφηση του. Το ασβεστιο μπορεις να το παρεις το μεσημερακι με το φαγητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Αυτη δυστυχως ειναι μια ερωτηση στην οποια δε μπορει να απαντησει κανεις. Σε ολες τις εγκυμοσυνες, ακομη και σ αυτες που πηγαινουν τελεια, μπορει να σπαδουν νερα ή να αρχισουν συσπασεις νωριτερα. Δεν υπαρχει ομως κανενας λογος να ξεκινησει τοκετος στην περιπτωση σου. Αν πονας καλο ειναι να σου δωσει τοκολυτικα για να εισαι διπλα καλυμμενη. Το μεγαλο μυστικο ομως ειναι ενα. Ή μαλλον δυο. Πολυ πολυ ξεκουραση και καθολου μα καθολου αγχος. Ξερω πως αυτο μερικες φορες ειναι αδυνατο αλλα το αγχος φερνει συσπασουλες.

 

Ξεχασα να σου πω οτι για τον κοντο τραχηλο οι γιατροι δινουν προγεστερονη που τον θρεφουν λιγο. Εγω να φανταστεις παιρνω πρωι βραδυ απο το στομα utrogestan και καθε βραδυ κολπικα vasclor. Ρωτησε το γιατρο σου οταν πας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Δώρα παίρνω utrogestan κολπικά κάθε βράδυ επίσης ξέρω ότι το άγχος δεν βοηθάει καθόλου όμως πριν από λίγους μήνες στην 22η εβδομάδα χωρίς να υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα ξαφνικά μου έσπασαν τα νερά και γεννησα.Μονο στη σκέψη με πιάνει πανικός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Δώρα παίρνω utrogestan κολπικά κάθε βράδυ επίσης ξέρω ότι το άγχος δεν βοηθάει καθόλου όμως πριν από λίγους μήνες στην 22η εβδομάδα χωρίς να υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα ξαφνικά μου έσπασαν τα νερά και γεννησα.Μονο στη σκέψη με πιάνει πανικός.

 

Το προωρο σπασιμο των νερων οφειλεται συνηθως σε καποια φλεγμονη. Αν δεν υπηρχε φλεγμονη, τοτε ηταν απλα μια ατυχια, που συμβαινει ομως σπανιοτατα. Ειχες κανει καλλιεργεια κολπικου υγρου τοτε; τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έκανα για τρίτη φορά (για προληπτικούς λόγους) σε αυτή την εγκυμοσύνη πριν από 3 εβδομάδες και ήταν καθαρή,όπως και η crp και η γεν.αίματος δεν δείχνει λοιμωξη.και οι μετρήσεις του τραχήλου πάλι προληπτικά γίνονταν μέχρι που φάνηκε η ανεπάρκεια.Στην προηγούμενη όμως είχα τράχηλο 44 και μέσα σε 9 μέρες γέννησα.Το απέδωσαν σε κάποια λοίμωξη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έκανα για τρίτη φορά (για προληπτικούς λόγους) σε αυτή την εγκυμοσύνη πριν από 3 εβδομάδες και ήταν καθαρή,όπως και η crp και η γεν.αίματος δεν δείχνει λοιμωξη.και οι μετρήσεις του τραχήλου πάλι προληπτικά γίνονταν μέχρι που φάνηκε η ανεπάρκεια.Στην προηγούμενη όμως είχα τράχηλο 44 και μέσα σε 9 μέρες γέννησα.Το απέδωσαν σε κάποια λοίμωξη.

 

Σωστα, αυτος ειναι ο πιο πιθανος λογος. Καλα εκανες και επανελαβες εξετασεις και τωρα. Αφου ειναι καθαρες, δεν εχεις να φοβασαι τιποτε. Σε καμια περιπτωση δε σημαινει οτι θα επαναληφθει επειδη το επαθες τοτε. Μπορεις να ηρεμησεις. Με τον τραχηλο επαθα ακριβως το ιδιο. Ειχα 4.4 και σε μια εβδομαδα ακριβως πηγε 1.9. Βμουν ομως 22 εβδομαδων και δεν υπηρχε η πολυτελεια της περιδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, αυτος ειναι ο πιο πιθανος λογος. Καλα εκανες και επανελαβες εξετασεις και τωρα. Αφου ειναι καθαρες, δεν εχεις να φοβασαι τιποτε. Σε καμια περιπτωση δε σημαινει οτι θα επαναληφθει επειδη το επαθες τοτε. Μπορεις να ηρεμησεις. Με τον τραχηλο επαθα ακριβως το ιδιο. Ειχα 4.4 και σε μια εβδομαδα ακριβως πηγε 1.9. Βμουν ομως 22 εβδομαδων και δεν υπηρχε η πολυτελεια της περιδεσης.

 

Αλλα με την ξαπλα και τα φαρμακα εφτασα δτις 30 εβδομαδες που ειμαι τωρα και ευελπιστω να κρατησει λιγο ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...