Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα με παππού


HOPE77

Recommended Posts

κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Ο πατ'ερας μ ειναι ένας ανθρωπος νευρικος που μπορει να μαλώσει γιάυτο που νομιζει σωστό ακομη κ αν δεν εχει δικιο ή ειναι υπερβολικος και μετα να κανει να κοιμηθει δύο μερες απο τη στεναχωρια του.Βιαιος όχι με την εννοια να χτυπήσει ασχημα κλπ.Εγω ομως το να εκνευριστει τοσο πολύ με το παιδι που ξερει οτι ειναι ζωηρο κ να φωνάζει κ να του τραβαει το αυτι ναι το βρισκω υπερβολικο.Θα μπορουσε να το μαλωσει κ να φυγει απο το δωματιο.Απότι μ ειπε η μαμα μ το τραβηξε πολυ.Για ποιο λογο; Για να διαπαιδαγωγησει το παιδι;Δεν εχει αυτο το ρολο.Ας εκανε τα παραπονα του σε εμας.

Το κινητο ο μικρος το πεταξε αργοτερα που τον μαλωνε ο παππους του ,δεν ηταν η αφορμη του καβγα.Δεν τον δικαιολογω τον μικρο επόυδενι.Του μιλησα,του στέρησα και θα συνεχισω αλλά αφου βλεπεις οτι το παιδι εχει ξεφυγει μαλωσε το κ φύγε τι το παρατραβας;

Μονους δεν τους αφηνω ποτε ειναι κ η γιαγια μαζι γιατι τα ξερω αυτα.Αλλα κ τα παιδια δεν ειναι παιχνιδια να παιζουμε κ να χαζογελαμε μαζι τους εχουν κ τις ασχημες πλευρες τους.Το γιο μου δεν τον δικΙΟΛΟγω καθολου .Τον πΑΤΕΡΑ μου προσπαθω να δικαιολογησω δεν ξερω αν μπορω.Σιγουρα τις επισκεψεις θα τις αραιωσω παντως

 

Αγαπητή φίλη, το άρθρο αυτό που δημοσιεύτηκε της κα Καπάτου είναι πάρα πολύ σοβαρό και εμπεριστατωμένο και πιστεύω ότι δίνει λύσεις και λύνει απορίες σε πολλές μανούλες.

Τώρα με τον πατέρα σου και λόγω ηλικίας και με διαμορφωμέο πια τον χαρακτήρα δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά.. γνώμη μου... αν θεωρείς ότι μπορεί να "ξεφύγει" τότε ναι να είσαι παρούσα όταν πας το παιδί εκεί...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης βλέπει τον εγγονό του, μια στο τόσο... Πρέπει μέσα σε αυτό το διάστημα να υπάρχουν τέτοιου είδους εντάσεις;; Όχι εγώ δεν δικαιολογώ τον παππού...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι η σχεση με τους γονεις σου ειναι κατι διαφορετικο απο το περιστατικο που περιγραφεις κ ειναι σεβαστο. Αφου εσυ κ μονη σου καταλαβαινεις οτι ο πατερας σου δεν ειναι βιαιος απλα αποτι καταλαβα δεν σου αρεσει σα χαραχτηρας κ προτιμας να ειστε μακρια κ αγαπημενοι. Αυτο ειναι ομως διαφορετικο απο την συμπεριφορα του στο συγκεκριμενο περιστατικο απλα βρηκες καπου να πατησεις για να αραιωσεις τις επισκεψεις κ ειναι απολυτα σεβαστο γιατι σιγουρα θα εχεις τους λογους σου.

Link to comment
Share on other sites

ZWH, ίσως δεν διάβασα και καλά αλλά δε νομίζω να λέει κανείς ότι δεν πρέπει να υπάρχουν όρια, ή ότι δε δικαιούται να αντιδράσει ο γονιός/παππούς/θείος/νταντά όταν το παιδί συμπεριφερθεί άσχημα. Ίσα ίσα, θεμιτό είναι να κάνουμε σαφές στο παιδί τι μπορεί και το δεν μπορεί να κάνει. Τα όρια είναι θεμελιώδη για την ανάπτυξη της ψυχοσύνθεσης ενός ατόμου. Τόσο η έλλειψη τους όσο και η επιβολή ορίων που δεν μπορούν να γίνουν κατανοητά από ένα παιδί, είναι εξίσου επιζήμια.

 

Θα πρέπει να ξεχωρίσουμε όμως την άσκηση βίας (σωματική/ψυχολογική) από την οριοθέτηση. Στο θέμα της Hope77 το πρόβλημα προσωπικά δεν το εντοπίζω στο γεγονός ότι αντέδρασε ο παππούς αλλά στον τρόπο που αντέδρασε. Ειδικά αν αυτός ο τρόπος δεν είναι σύμφωνος με τον τρόπο που διαπαιδαγωγεί η ίδια το παιδί της. Και επειδή είναι δύσκολο να οριοθετήσουμε τον παππού, προτείνω να δουλέψουμε περισσότερο στο παιδί.

 

Ninaki80, η σωματική τιμωρία, είτε είναι βίαια είτε όχι, δεν είναι επιτρεπτή από κανέναν και για κανένα λόγο. Δες σε παρακαλώ αυτό http://somatikitimoria.gr/whatis.htm και αυτό http://www.somatikitimoria.gr/dekalogos.htm

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βλέπει τον εγγονό του, μια στο τόσο... Πρέπει μέσα σε αυτό το διάστημα να υπάρχουν τέτοιου είδους εντάσεις;; Όχι εγώ δεν δικαιολογώ τον παππού...

 

Κοιτα τα παιδια αποσο θα ξερεις ειναι απροβλεπτα κ επιθετικα χωρις λογους καποιες φορες τωρα αν ενα παιδι βγαλει το ματι ή δωσει μια μπουνια στην μουρη του παππου του κ εσυ θες ο παππους του να φυγει απτο δωματιο κ να μην πει τιποτα επειδη το παιδι το βλεπει μια στο τοσο?????? Ε οκ ισως ο παππους να μην προλαβε να αντιδρασει σωστα κ να το σκεφτει ομως αποσο λεει η κοπελα δεν ειναι βιαιος κ τα αγαπαει τα εγγονια του απλα για αλλους λογους πιστευω η κοπελα μεγενθυνε ενα γεγονος για να απομακρυνθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ZWH, ίσως δεν διάβασα και καλά αλλά δε νομίζω να λέει κανείς ότι δεν πρέπει να υπάρχουν όρια, ή ότι δε δικαιούται να αντιδράσει ο γονιός/παππούς/θείος/νταντά όταν το παιδί συμπεριφερθεί άσχημα. Ίσα ίσα, θεμιτό είναι να κάνουμε σαφές στο παιδί τι μπορεί και το δεν μπορεί να κάνει. Τα όρια είναι θεμελιώδη για την ανάπτυξη της ψυχοσύνθεσης ενός ατόμου. Τόσο η έλλειψη τους όσο και η επιβολή ορίων που δεν μπορούν να γίνουν κατανοητά από ένα παιδί, είναι εξίσου επιζήμια.

 

Θα πρέπει να ξεχωρίσουμε όμως την άσκηση βίας (σωματική/ψυχολογική) από την οριοθέτηση. Στο θέμα της Hope77 το πρόβλημα προσωπικά δεν το εντοπίζω στο γεγονός ότι αντέδρασε ο παππούς αλλά στον τρόπο που αντέδρασε. Ειδικά αν αυτός ο τρόπος δεν είναι σύμφωνος με τον τρόπο που διαπαιδαγωγεί η ίδια το παιδί της. Και επειδή είναι δύσκολο να οριοθετήσουμε τον παππού, προτείνω να δουλέψουμε περισσότερο στο παιδί.

 

Ninaki80, η σωματική τιμωρία, είτε είναι βίαια είτε όχι, δεν είναι επ


ιτρεπτή από κανέναν και για κανένα λόγο. Δες σε παρακαλώ αυτό http://somatikitimoria.gr/whatis.htm και αυτό http://www.somatikitimoria.gr/dekalogos.htm

 

Κοριτσι εδω δεν μιλαμε για βια το εχει πει κ το εχει ξαναπει η κοπελα δεν ηταν βιαιο αυτο που εκανε ο πατερας της. Απλα ηταν ενα τραβηγμα ουτε ξυλο ηταν ουτε το πονεσε. Δεν χρειαζετε να λεμε μεγαλες κουβεντες κ εσενα θα σου συμβει να φωναξεις λιγο παραπανω δεν θα σε στειλουμε φυλακη για λεκτικη βια κ εκφοβισμο. Πρεπει να ξεχωριζουμε καταστασεις. Η κοπελα δε μιλησε για κατι βιαιο πανω στο παιδι νομιζω οτι ολοι το καταλαβαμε. Αλλο τραβαω ενα παιδι απο το χερι για να το νουθετησω κ αλλο του ξεκολλωνο το χερι. Πρεπει να καταλαβαινουμε τι λενε κ οι ερευνες.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα παιδια αποσο θα ξερεις ειναι απροβλεπτα κ επιθετικα χωρις λογους καποιες φορες τωρα αν ενα παιδι βγαλει το ματι ή δωσει μια μπουνια στην μουρη του παππου του κ εσυ θες ο παππους του να φυγει απτο δωματιο κ να μην πει τιποτα επειδη το παιδι το βλεπει μια στο τοσο?????? Ε οκ ισως ο παππους να μην προλαβε να αντιδρασει σωστα κ να το σκεφτει ομως αποσο λεει η κοπελα δεν ειναι βιαιος κ τα αγαπαει τα εγγονια του απλα για αλλους λογους πιστευω η κοπελα μεγενθυνε ενα γεγονος για να απομακρυνθει.

 

Kοιτα έχω τα θέματα μου αλλά θελω να πηγαινω κ να βλεπουν το εγγονι τους ,δεν προσπαθω να αποφυγω .Το οτι ειμαι πιο καχυποπτη ναι αλλα ως εκει και γι αυτο ακριβως ζητησα τη γνωμη σας επειδη εγώ ειμαι προκατειλημμενη μαζι του δεν θελω να τον αδικησω.

Γι΄αυτο που ειπαν αλλες κοπελες οτι το παιδι δεν το πειραξε ή δεν πονεσε ή δεν εδωσε σημασια μεγαλη ισχυει γι΄αυτο το συζητω.Αν ηταν διαφορετικα αν το παιδι μ παραπονιοταν δεν θα ακουγα τιποτα κ δεν θα ξαναπηγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι εδω δεν μιλαμε για βια το εχει πει κ το εχει ξαναπει η κοπελα δεν ηταν βιαιο αυτο που εκανε ο πατερας της. Απλα ηταν ενα τραβηγμα ουτε ξυλο ηταν ουτε το πονεσε. Δεν χρειαζετε να λεμε μεγαλες κουβεντες κ εσενα θα σου συμβει να φωναξεις λιγο παραπανω δεν θα σε στειλουμε φυλακη για λεκτικη βια κ εκφοβισμο. Πρεπει να ξεχωριζουμε καταστασεις. Η κοπελα δε μιλησε για κατι βιαιο πανω στο παιδι νομιζω οτι ολοι το καταλαβαμε. Αλλο τραβαω ενα παιδι απο το χερι για να το νουθετησω κ αλλο του ξεκολλωνο το χερι. Πρεπει να καταλαβαινουμε τι λενε κ οι ερευνες.

 

Απορία: εάν ερχόταν το παιδί και έλεγε ότι η δασκάλα του τράβηξε το αυτί το δικαιολογούμε ως μη βίαια πράξη σύμφωνα με την δική μας οπτική γωνία???

 

Και επειδή δεν θέλω να ξεφύγω από το θέμα, ο Νόμος είναι σαφής ως προς το τι θεωρείται σωματική και λεκτική βία... το γεγονός ότι μία μαμά θα φωνάξει ναι δεν θα πάει φυλακή αλλά για αυτό το λόγο παρατίθονται και απόψεις ψυχολόγων που ξέρουν καλύτερα από τις μαμάδες.

 

Οπότε και εγώ υπερθεματίζω της άποψης ότι θα πρέπει η φίλη μας να εστιάσει στις συνέπειες που μπορεί να επιφέρει μία πράξη ... και όταν λέμε συνέπειες π.χ. στο σχολείο θεωρείται το θρανίο της σκέψης, στο σπίτι μία στέρηση όπως ένα παιχνίδι, μία αγαπημένη παιδική σειρά κλπ..

συνέπεια ως αποτέλεσμα συγκεκριμένης μη αποδεκτής πράξης / ενέργειας εκ μέρους του παιδιού...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα έχω τα θέματα μου αλλά θελω να πηγαινω κ να βλεπουν το εγγονι τους ,δεν προσπαθω να αποφυγω .Το οτι ειμαι πιο καχυποπτη ναι αλλα ως εκει και γι αυτο ακριβως ζητησα τη γνωμη σας επειδη εγώ ειμαι προκατειλημμενη μαζι του δεν θελω να τον αδικησω.

Γι΄αυτο που ειπαν αλλες κοπελες οτι το παιδι δεν το πειραξε ή δεν πονεσε ή δεν εδωσε σημασια μεγαλη ισχυει γι΄αυτο το συζητω.Αν ηταν διαφορετικα αν το παιδι μ παραπονιοταν δεν θα ακουγα τιποτα κ δεν θα ξαναπηγαινα.

 

Ναι εγω το ειπα παλι αφου δεν εδωσε σημασια το παιδι ηταν απλα μια επιπληξη. Ειναι σεβαστο να μην θες για δικους σου λογους να πηγαινετε στον πατερα σου κ καλο ειναι να κανεις οπως νιωθεις δεν χρειαζετε να κανεις με το ζορι επισκεψεις αν εσυ δεν νιωθεις ανετα γιατι θα γινουν σιγουρα κ αλλες τετοιες παρεξησεις. Θα σε ενοχλουν τα παντα κοινως αν εισαι προκατειλημενη κ θα γινει χειροτερη παρεξηγησει καποια στιγμη. Οποτε εδω ισχυει μακρια κ αγαπημενοι

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα έχω τα θέματα μου αλλά θελω να πηγαινω κ να βλεπουν το εγγονι τους ,δεν προσπαθω να αποφυγω .Το οτι ειμαι πιο καχυποπτη ναι αλλα ως εκει και γι αυτο ακριβως ζητησα τη γνωμη σας επειδη εγώ ειμαι προκατειλημμενη μαζι του δεν θελω να τον αδικησω.

Γι΄αυτο που ειπαν αλλες κοπελες οτι το παιδι δεν το πειραξε ή δεν πονεσε ή δεν εδωσε σημασια μεγαλη ισχυει γι΄αυτο το συζητω.Αν ηταν διαφορετικα αν το παιδι μ παραπονιοταν δεν θα ακουγα τιποτα κ δεν θα ξαναπηγαινα.

Δεν πιστεύω πως είσαι υπερβολική!

Θα μπορούσε να βάλει τιμωρία τον μικρό, θα μπορούσε φυσικά να του μιλήσει, θα μπορούσε να περιμένει να επιστρέψεις, σε καμία περίπτωση δεν έχει το δικαίωμα να σηκώσει χέρι ακόμα και αν αυτό είναι ένα τράβηγμα αυτιού το οποίο δεν πόνεσε.

Δεν έπρεπε ο παππούς στην βία του παιδιού (του πέταξε το κινητό στο κεφάλι) να απαντήσει με βία, γιατί ακόμα και απο αυτό το παιδί θα παραδειγματιστεί και ίσως αύριο και ο ίδιος θα προσπαθήσει να λύσει την διαφορά του με κάποιον έτσι.

Εννοείται πως πρέπει να μπουν όρια και ο μικρός να πειθαρχίσει σε κάποια πράγματα όμως όχι έτσι, όχι με αυτόν τον τρόπο.

Στην θέση σου δεν θα τους άφηνα ξανά μόνους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απορία: εάν ερχόταν το παιδί και έλεγε ότι η δασκάλα του τράβηξε το αυτί το δικαιολογούμε ως μη βίαια πράξη σύμφωνα με την δική μας οπτική γωνία???

 

Και επειδή δεν θέλω να ξεφύγω από το θέμα, ο Νόμος είναι σαφής ως προς το τι θεωρείται σωματική και λεκτική βία... το γεγονός ότι μία μαμά θα φωνάξει ναι δεν θα πάει φυλακή αλλά για αυτό το λόγο παρατίθονται και απόψεις ψυχολόγων που ξέρουν καλύτερα από τις μαμάδες.

 

Οπότε και εγώ υπερθεματίζω της άποψης ότι θα πρέπει η φίλη μας να εστιάσει στις συνέπειες που μπορεί να επιφέρει μία πράξη ... και όταν λέμε συνέπειες π.χ. στο σχολείο θεωρείται το θρανίο της σκέψης, στο σπίτι μία στέρηση όπως ένα παιχνίδι, μία αγαπημένη παιδική σειρά κλπ..

συνέπεια ως αποτέλεσμα συγκεκριμένης μη αποδεκτής πράξης / ενέργειας εκ μέρους του παιδιού...

 

Αν ερχοταν το παιδι μου κ εκανε παραπονα για ενα τετοιο θεμα σημαινει οτι πονεσε το πιο πιθανο κ επισης την δασκαλα δεν την ξερω προσωπικα για να ξερω αν ειναι βιαιος ανθρωπος. Αν ερχοταν τωρα το παιδι μου κ μου ελεγε η γιαγια του η μανα μου του τραβηξε το αυτι επειδη ξερω την μανα μου οτι δεν θα πονουσε για κανενα λογο κανεναν θα καταλαβαινα οτι απλα το επιπληξε χωρις βια κ χωρις να πονεσει. Οπως επισης αν μου ελεγε οτι η μανα μου του εβαλε τις φωνες θα ηξερα ακριβως τι του ειπε κ με τι τονο του φωναξε για την δασκαλα δεν θα ηξερα ουτε τι τονο χρησιμοποιησε ουτε τι λεξεις. Στην δασκαλα θα ημουν πιο καχυποπτη φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Ninaki80 Το τράβηγμα αυτιού είναι σωματική τιμωρία. Δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν πόνεσε ή δεν πόνεσε το παιδί.

 

Γράφεις [...Αλλο τραβαω ενα παιδι απο το χερι για να το νουθετησω κ αλλο του ξεκολλωνο το χερι. Πρεπει να καταλαβαινουμε τι λενε κ οι ερευνες...]

Ευτυχώς αυτό που γράφουν οι έρευνες είναι Ότι έχουν την ίδια ψυχολογική επίπτωση και τα δύο, ότι είναι και τα δύο ανεπίτρεπτα. Λυπάμαι που δεν μπορείς να το καταλάβεις. Θα σου φαινόταν εξίσου δικαιολογημένο ένας άντρας να τραβήξει το χέρι της γυναίκας του για να την νουθετήσει; Ένα αφεντικό να τραβήξει το αυτί του υπάλληλου του αν κάνει κάποιο μεγάλο λάθος; Θα μου πεις, είναι το ίδιο ένα παιδί με έναν ενήλικα; Στο επίπεδο οριοθέτησης ναι. Πρέπει να καταλάβουμε ότι τα παιδιά δεν είναι κατώτερα όντα, ούτε ιδιοκτησία μας. Είναι ισότιμα μέλη. Δεν έχουμε δικαίωμα πάνω στο σώμα τους, είτε αυτό είναι απλό τράβηγμα, πόσο μάλλον βία.

 

Σου παραθέτω και το εξής σχετικά με το αν πονάει:

 

Από το κεφάλαιο «Ερωτήσεις, απαντήσεις και απομυθοποιημένες δηλώσεις» του εγχειριδίου του Συμβουλίου της Ευρώπης «Η εξάλειψη της σωματικής τιμωρίας στα παιδιά - Ερωτήσεις και απαντήσεις»,

 

«Πονάει στα αλήθεια;»

Ναι! Σύμφωνα με το Άρθρο 12 της Διεθνούς Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού του ΟΗΕ, τα παιδιά έχουν το δικαίωμα να εκφράζουν τις απόψεις τους σε θέματα που τα αφορούν και αυτές πρέπει να λαμβάνονται σοβαρά υπόψη. Τα παιδιά έχουν αρχίσει να μας λένε πόσο πολύ τα πονάει η σωματική τιμωρία. Και ο Paulo Sιrgio Pinheiro εξηγεί στην έκθεσή του που κατέθεσε στη Γενική συνέλευση του ΟΗΕ τον Οκτώβριο 2006:

Σε όλη τη διαδικασία διεξαγωγής της μελέτης, τα παιδιά εξέφρασαν συστηματικά την επείγουσα ανάγκη να σταματήσει όλη αυτή η βία. Τα παιδιά βεβαιώνουν για τον πόνο -όχι μόνο σωματικό αλλά και ψυχικό- που τους προξενεί αυτή η βία, σε συνδυασμό με την αποδοχή ή ακόμα και με την έγκρισή της από τους ενήλικες.

 

 

Όσο για το ποινικό κομμάτι, να σε πληροφορήσω ότι αν αυτό γινόταν δημόσια, πχ ο παππούς στο πάρκο τραβούσε λιγάκι το αυτάκι του παιδιού και τύχαινε παρουσία αστυνομίας, η τελευταία θα είχε το δικαίωμα να παρέμβει. Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη.

Link to comment
Share on other sites

Ninaki80 Το τράβηγμα αυτιού είναι σωματική τιμωρία. Δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν πόνεσε ή δεν πόνεσε το παιδί.

 

Γράφεις [...Αλλο τραβαω ενα παιδι απο το χερι για να το νουθετησω κ αλλο του ξεκολλωνο το χερι. Πρεπει να καταλαβαινουμε τι λενε κ οι ερευνες...]

Ευτυχώς αυτό που γράφουν οι έρευνες είναι Ότι έχουν την ίδια ψυχολογική επίπτωση και τα δύο, ότι είναι και τα δύο ανεπίτρεπτα. Λυπάμαι που δεν μπορείς να το καταλάβεις. Θα σου φαινόταν εξίσου δικαιολογημένο ένας άντρας να τραβήξει το χέρι της γυναίκας του για να την νουθετήσει; Ένα αφεντικό να τραβήξει το αυτί του υπάλληλου του αν κάνει κάποιο μεγάλο λάθος; Θα μου πεις, είναι το ίδιο ένα παιδί με έναν ενήλικα; Στο επίπεδο οριοθέτησης ναι. Πρέπει να καταλάβουμε ότι τα παιδιά δεν είναι κατώτερα όντα, ούτε ιδιοκτησία μας. Είναι ισότιμα μέλη. Δεν έχουμε δικαίωμα πάνω στο σώμα τους, είτε αυτό είναι απλό τράβηγμα, πόσο μάλλον βία.

 

Σου παραθέτω και το εξής σχετικά με το αν πονάει:

 

Από το κεφάλαιο «Ερωτήσεις, απαντήσεις και απομυθοποιημένες δηλώσεις» του εγχειριδίου του Συμβουλίου της Ευρώπης «Η εξάλειψη της σωματικής τιμωρίας στα παιδιά - Ερωτήσεις και απαντήσεις»,

 

«Πονάει στα αλήθεια;»

Ναι! Σύμφωνα με το Άρθρο 12 της Διεθνούς Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού του ΟΗΕ, τα παιδιά έχουν το δικαίωμα να εκφράζουν τις απόψεις τους σε θέματα που τα αφορούν και αυτές πρέπει να λαμβάνονται σοβαρά υπόψη. Τα παιδιά έχουν αρχίσει να μας λένε πόσο πολύ τα πονάει η σωματική τιμωρία. Και ο Paulo Sιrgio Pinheiro εξηγεί στην έκθεσή του που κατέθεσε στη Γενική συνέλευση του ΟΗΕ τον Οκτώβριο 2006:

Σε όλη τη διαδικασία διεξαγωγής της μελέτης, τα παιδιά εξέφρασαν συστηματικά την επείγουσα ανάγκη να σταματήσει όλη αυτή η βία. Τα παιδιά βεβαιώνουν για τον πόνο -όχι μόνο σωματικό αλλά και ψυχικό- που τους προξενεί αυτή η βία, σε συνδυασμό με την αποδοχή ή ακόμα και με την έγκρισή της από τους ενήλικες.

 

 

Όσο για το ποινικό κομμάτι, να σε πληροφορήσω ότι αν αυτό γινόταν δημόσια, πχ ο παππούς στο πάρκο τραβούσε λιγάκι το αυτάκι του παιδιού και τύχαινε παρουσία αστυνομίας, η τελευταία θα είχε το δικαίωμα να παρέμβει. Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη.

 

Αρα τι προτινεις εσυ?Να μη ξαναδει το παιδι τον παππου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki81νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρη... φυσικά και να πηγαίνει το παιδί στον παππού αλλά ας είναι παρούσα ώστε να διαμεσολαβεί βάζοντας τον καθένα στη θέση του. Παράλληλα δουλεύει με το παιδί ώστε να βελτιωθεί η συμπεριφορά του, αφού με τον παππού φαίνεται πως δεν υπάρχουν περιθώρια αλλαγής.

 

Καλημέρα!

 

Hope77, ο πατέρας σου είναι αυτός που είναι και το ξέρεις καλύτερα από εμάς ότι δύσκολα αλλάζει τις πεποιθήσεις του ένας μεγάλος άνθρωπος. Άρα είναι αναμενόμενο την επόμενη φορά που θα τον αφήσεις μόνο με το παιδί, μια άλλη αφορμή να πυροδοτήσει την ίδια συμπεριφορά. Πιστεύω ότι δύσκολα θα καταλάβει ο πατέρας σου ότι δεν εγκρίνεις τη συμπεριφορά του.

 

Με το παιδί σου από την άλλη, έχεις περιθώρια βελτίωσης, εφαρμογής κανόνων και πειθαρχίας (με θετική χροια το εννοώ). Στη θέση σου θα επικεντρωνόμουν στο να βελτιώσω τη συμπεριφορά του παιδιού, έτσι ώστε στον χρόνο που το παιδί μένει με τον παππού, να μειωθούν οι εντάσεις. Αλλά αρχικά, δε θα το άφηνα ξανά μόνο του μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Ninaki80 Το τράβηγμα αυτιού είναι σωματική τιμωρία. Δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν πόνεσε ή δεν πόνεσε το παιδί.

 

Γράφεις [...Αλλο τραβαω ενα παιδι απο το χερι για να το νουθετησω κ αλλο του ξεκολλωνο το χερι. Πρεπει να καταλαβαινουμε τι λενε κ οι ερευνες...]

Ευτυχώς αυτό που γράφουν οι έρευνες είναι Ότι έχουν την ίδια ψυχολογική επίπτωση και τα δύο, ότι είναι και τα δύο ανεπίτρεπτα. Λυπάμαι που δεν μπορείς να το καταλάβεις. Θα σου φαινόταν εξίσου δικαιολογημένο ένας άντρας να τραβήξει το χέρι της γυναίκας του για να την νουθετήσει; Ένα αφεντικό να τραβήξει το αυτί του υπάλληλου του αν κάνει κάποιο μεγάλο λάθος; Θα μου πεις, είναι το ίδιο ένα παιδί με έναν ενήλικα; Στο επίπεδο οριοθέτησης ναι. Πρέπει να καταλάβουμε ότι τα παιδιά δεν είναι κατώτερα όντα, ούτε ιδιοκτησία μας. Είναι ισότιμα μέλη. Δεν έχουμε δικαίωμα πάνω στο σώμα τους, είτε αυτό είναι απλό τράβηγμα, πόσο μάλλον βία.

 

Σου παραθέτω και το εξής σχετικά με το αν πονάει:

 

Από το κεφάλαιο «Ερωτήσεις, απαντήσεις και απομυθοποιημένες δηλώσεις» του εγχειριδίου του Συμβουλίου της Ευρώπης «Η εξάλειψη της σωματικής τιμωρίας στα παιδιά - Ερωτήσεις και απαντήσεις»,

 

«Πονάει στα αλήθεια;»

Ναι! Σύμφωνα με το Άρθρο 12 της Διεθνούς Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού του ΟΗΕ, τα παιδιά έχουν το δικαίωμα να εκφράζουν τις απόψεις τους σε θέματα που τα αφορούν και αυτές πρέπει να λαμβάνονται σοβαρά υπόψη. Τα παιδιά έχουν αρχίσει να μας λένε πόσο πολύ τα πονάει η σωματική τιμωρία. Και ο Paulo Sιrgio Pinheiro εξηγεί στην έκθεσή του που κατέθεσε στη Γενική συνέλευση του ΟΗΕ τον Οκτώβριο 2006:

Σε όλη τη διαδικασία διεξαγωγής της μελέτης, τα παιδιά εξέφρασαν συστηματικά την επείγουσα ανάγκη να σταματήσει όλη αυτή η βία. Τα παιδιά βεβαιώνουν για τον πόνο -όχι μόνο σωματικό αλλά και ψυχικό- που τους προξενεί αυτή η βία, σε συνδυασμό με την αποδοχή ή ακόμα και με την έγκρισή της από τους ενήλικες.

 

 

Όσο για το ποινικό κομμάτι, να σε πληροφορήσω ότι αν αυτό γινόταν δημόσια, πχ ο παππούς στο πάρκο τραβούσε λιγάκι το αυτάκι του παιδιού και τύχαινε παρουσία αστυνομίας, η τελευταία θα είχε το δικαίωμα να παρέμβει. Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη.

 

Μαλλον το παιδακι σου ειναι πολυ μικρο κ δεν εχεις ακομα πειρα απο αγορακια πενταχρονα με φοβερη δυναμη. Αν ενα παιδακι παει να πεσει στον γκεμο θα το τραβηξω με δυναμη αν ενα παιδακι παει να βγαλει το ματι ενος αλλου παιδιου θα το τραβηξω με δυναμη αν ενα παιδακι κλωτσαει την μαμα του οταν παω να του φορεσω τα ρουχα θα προσπαθησω να το κρατησω σε μια θεση αν κ αυτο ειναι πολυ δυσκολο. Αν ενα παιδακι σε τραβαει σε μια κατευθηνση ωρες κ δεν περνει απο λογια θα το τραβηξεις προς την αλλη κατευθηνση. Δεν ειναι κατι που συμβαινει αυτο σε κακιες μαμαδες ουτε κατι εξωφρενικο πας σε ενα νηπιαγωγειο κ βλεπεις. Μαλλον δεν εχεις καταλαβει για τι πραγμα μιλαω ειναι κ δυσκολο απο τα μηνυματα να καταλαβεις δεν μιλαμε για βια κ εγω δεν μιλαω για βια για αυτη ειμαστε ολοι εναντιον. Η κοπελα δεν μιλησε για βια η ιδια εκτος αν θεωρεις βια πιανω απτο χερι το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με έχουν καλύψει πλήρως η vtgian κι η mama_3. Το να απενοχοποιούμε πρωτίστως στη δική μας συνείδηση και κατ' επέκταση στη συνείδηση του παιδιού τη σωματική ή λεκτική κακοποίηση έχει μεγάλες προεκτάσεις. Κι εμένα προσωπικά θα με προβλημάτιζε που το παιδί προσπέρασε έτσι απλά το συμβάν.

Και συμφωνώ και σε αυτό που ειπώθηκε. Ούτε η μαμά, ούτε η δασκάλα, ούτε ο παπούς ή η γιαγιά - πόσο μάλλον όταν βλέπουν το παιδί μια στις τόσες - δεν έχουν το δικαίωμα να προσβάλλουν την προσωπικότητά του ή να παραβιάζουν το κορμί του, ακόμη κι αν αυτό είναι το τράβηγμα του αφτιού, δυνατό - απαλό, δεν κάνει καμία διαφορά.

Και νομίζω, ότι όλες οι μαμάδες όποτε κι αν έχουν υψώσει τη φωνή τους στα παιδάκια τους, στη συνέχεια το σκυλομετανιώνουν για ώρες ή ακόμα και μέρες κι αυτό επειδή αντιλαμβάνονται το μη αποδεκτό της πράξης τους και θέλω να πιστεύω ότι έχουν το σθένος να παραδεχτούν στο παιδί τους το λάθος τους και να ζητήσουν συγνώμη.

Και θα επαναφέρω την ερώτηση που τέθηκε - δε θυμάμαι από ποια κοπέλα. Αν ερχόταν το παιδάκι κι έλεγε ότι η δασκάλα ή η νηπιαγωγός ή ο δάσκαλος της μουσικής ή η δασκάλα του χωρού του τράβηξε το αφτί, πως θα αντιδρούσαμε; Ακόμη κι αν διακρίναμε ότι το παιδί δεν πόνεσε ΣΩΜΑΤΙΚΑ.

Τέλος πάντων, συμφωνώ με το ότι το παιδί γενικά πρέπει να οριοθετείται. Διαφωνώ πως σε αυτό μπορεί να συμβάλλει η σωματική τιμωρία ή ακόμα και η φωνή.

Και κατά τη γνώμη μου η θεματοθέτρια βρίσκεται μπροστά σε δύο διαφορετικά θέματα: τη συμπεριφορά γενικά του παιδιού της και τη συμπεριφορά ειδικά του πατέρα της. Η πρώτηείναι στο χέρι της να αλλάξει, η δεύτερη δε νομίζω να μπορεί πλέον να αλλάξει, ουτε και είναι σωστό να περιορίσει την ήδη περιορισμένη επαφή με τον παππού. Άρα ναι στις επισκέψεις, αλλά πάντα με επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το παιδακι σου ειναι πολυ μικρο κ δεν εχεις ακομα πειρα απο αγορακια πενταχρονα με φοβερη δυναμη. Αν ενα παιδακι παει να πεσει στον γκεμο θα το τραβηξω με δυναμη αν ενα παιδακι παει να βγαλει το ματι ενος αλλου παιδιου θα το τραβηξω με δυναμη αν ενα παιδακι κλωτσαει την μαμα του οταν παω να του φορεσω τα ρουχα θα προσπαθησω να το κρατησω σε μια θεση αν κ αυτο ειναι πολυ δυσκολο. Αν ενα παιδακι σε τραβαει σε μια κατευθηνση ωρες κ δεν περνει απο λογια θα το τραβηξεις προς την αλλη κατευθηνση. Δεν ειναι κατι που συμβαινει αυτο σε κακιες μαμαδες ουτε κατι εξωφρενικο πας σε ενα νηπιαγωγειο κ βλεπεις. Μαλλον δεν εχεις καταλαβει για τι πραγμα μιλαω ειναι κ δυσκολο απο τα μηνυματα να καταλαβεις δεν μιλαμε για βια κ εγω δεν μιλαω για βια για αυτη ειμαστε ολοι εναντιον. Η κοπελα δεν μιλησε για βια η ιδια εκτος αν θεωρεις βια πιανω απτο χερι το παιδι.

 

Μα η κοπέλα δε μίλησε για πιάσιμο χεριού, αλλά για τράβηγμα αφτιού... Βέβαια και σε αυτό το "απομακρύνω το παιδί με δύναμη" εμένα προσωπικά δε με βρίσκει σύμφωνη, κι έχω 5άχρονο, αγύριστο κεφάλι και ιδιαίτερα ζωηρό, όμως βρίσκω τρόπους να αντιμετωπίζω τέτοιες καταστάσεις, χωρίς να χρειάζεται να τραβάω ή να σέρνω περα - δοθε το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνουμε κατάχρηση του θέματος της hope δεν ξέρω αν θα ήταν δόκιμο να ανοιχτεί ένα θέμα στο τι θεωρείται βία και τι όχι.. και λέω ότι δεν θα ήταν δόκιμο γιατί η γνώμη του καθενός είναι υποκειμενική.. και ευτυχώς γι΄αυτό, εξ' ου και η Νομοθεσία που έρχεται να καλύψει και να ξεκαθαρίσει τι θεωρείται βία και τι όχι! ο καθένας μπορεί να θεωρεί κατά το δοκούν τι είναι βία, ο Νόμος όμως το ξεκαθαρίζει!

 

Hope δες το θέμα που έχει προκύψει και εννοείται ότι για εμένα η επίσκεψη στον παππού στα πλαίσια της σχέσης που πρέπει όλα τα παιδιά να έχουν με τις γιαγιάδες και παππούδες δεν τίθεται υπό αμφισβήτηση. Επίσης θα σε συμβούλευα να μην κάνεις το λάθος να βάλεις μία ταμπέλα στο παιδί. Δηλαδή λες π..χ "ζωηρός" .. για εμένα όλα τα παιδιά είναι το ίδιο δεν υπάρχουν ταμπέλες για ήσυχο / ζωηρό / επίμονο κλπ... οι συμπεριφορές είναι αυτές που διαφοροποιούνται...

και στο λέω αυτό για να μην "δικαιολογείς" συμπεριφορές ούτε εσύ αλλα ούτε και το παιδί.. δηλαδή λέγοντας ότι "έχω ένα ζωηρό παιδί" και το ίδιο το παιδί το προσλαμβάνει οπότε ως "ζωηρό" μπορεί να θεωρεί ότι του επιτρέπονται πράγματα παραπάνω...

 

δες και αυτό: http://www.proseggisi.gr/%CE%B8%CE%B5%CF%83%CF%80%CE%B9%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%83/

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ninaki80, το να τραβήξεις το αυτί κάποιου είναι βία. Είναι εσκεμμένη πράξη με σκοπό την τιμωρία και την πρόκληση σωματικού πόνου.

Δεν είναι το ίδιο με το να πάει να πέσει το παιδί από τον γκρεμό όπως είπες και να το τραβήξεις από το χέρι αυθόρμητα για να το σώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ninaki80 Έχεις δίκιο ως προς το ότι ο γραπτός λόγος μπορεί να φέρει παρανοήσεις. Ωστόσο μη κρίνεις την εμπειρία που έχω με παιδιά, επειδή στην υπογραφή μου αναφέρω μόνο ένα δίχρονο.

 

Φυσικά και σε περιπτώσεις που απειλείται η σωματική ακεραιότητα του παιδιού (μου ή άλλου) επεμβαίνω και ίσως απότομα για αποφυγή ατυχήματος. Όχι όμως για να νουθετήσω το παιδί ή να το τιμωρήσω για την πράξη του. Εκεί είναι η διαφορά.

 

Η θεματοθέτρια ανέφερε ότι το κινητο ο μικρος το πεταξε αργοτερα που τον μαλωνε ο παππους του, δεν ηταν η αφορμη του καβγα. Άρα έχουμε έναν παππού που νευρίασε και ως αντίδραση τράβηξε το αυτί του παιδιού. Και μάλιστα γερά (όπως της είπε η μαμά της). Αυτό είναι ξεκάθαρα σωματική τιμωρία, διαφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

Και θα επαναφέρω την ερώτηση που τέθηκε - δε θυμάμαι από ποια κοπέλα. Αν ερχόταν το παιδάκι κι έλεγε ότι η δασκάλα ή η νηπιαγωγός ή ο δάσκαλος της μουσικής ή η δασκάλα του χωρού του τράβηξε το αφτί, πως θα αντιδρούσαμε; Ακόμη κι αν διακρίναμε ότι το παιδί δεν πόνεσε ΣΩΜΑΤΙΚΑ.

Τέλος πάντων, συμφωνώ με το ότι το παιδί γενικά πρέπει να οριοθετείται. Διαφωνώ πως σε αυτό μπορεί να συμβάλλει η σωματική τιμωρία ή ακόμα και η φωνή.

 

Ομολογουμενως θα θυμωνα μαζι της.Αν όμως μαθαινα ότι και το καμαρι μου της πεταξε το κινητο στο κεφαλι...υποθετω αυτό θα με προβληματιζε πιο πολύ.Καταλαβαινω ότι το ένα δεν αναιρει το άλλο..αλλα αλλιως θα αντιδρουσα πχ αν η δασκαλα του τραβηξε το αφτι γιατι πχ ηταν αδιάβαστος και αλλιως αν της πεταξε το κινητο στο κεφαλι και της μιλαγε ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Μα η κοπέλα δε μίλησε για πιάσιμο χεριού, αλλά για τράβηγμα αφτιού... Βέβαια και σε αυτό το "απομακρύνω το παιδί με δύναμη" εμένα προσωπικά δε με βρίσκει σύμφωνη, κι έχω 5άχρονο, αγύριστο κεφάλι και ιδιαίτερα ζωηρό, όμως βρίσκω τρόπους να αντιμετωπίζω τέτοιες καταστάσεις, χωρίς να χρειάζεται να τραβάω ή να σέρνω περα - δοθε το παιδί.

 

Τα πραγματα δεν εχουν δυο διαστασεις φωναζεις στο παιδι ειναι λεκτικη βια το θεμα ειναι πως θα του φωναξεις κ τι θα του πεις. Ετσι κ με το τραβηγμα του αυτιου πιστευω ο παππους ισα που του ακουμπησε το αυτι σαν να του λεει τι κανεις εκει. Ετσι το περιγραφει η κοπελα κ γιαυτο κ εγω ετσι λεω οτι δεν ηταν βια. Πως τραβας το παιδακι σου οταν ξεμαλιαζετε με ενα αλλο παιδακι δεν του βγαζεις το χερι ομως το τραβας σαν να του λες τι εκανες εκει κ να το κανεις να σε κοιταξει. Δεν νομιζω οτι ποτε δεν εχει χρειαστει για παραδειγμα να παρεις αγκαλια ενα παιδι για να φυγετε απο καπου ενω αυτο γκρινιαζει. Συμφωνα με τα κοριτσια κ αυτο αποτομο τραβηγμα κ βια ειναι. Σωματικη ασκηση δεν εινια κ αυτη σε ενα παιδι που γκρινιαζει κ δεν θελει??? Πρεπει να ξεχωριζουμε λοιπον τις ερευνες κ να βλεπουμε κ εμεις τι εφαρμοζουμε στην καθημερινοτητα μας . Μην τραγικοποιουμε καταστασεις αν ακουμπησε ο παππους απλα το αυτι σαν να το τραβαει κ εκανε απλα την κινηση οτι το τραβαει αποτι καταλαβα γιατι το παιδι δεν πονεσε δεν ειναι κατι τραγικο. Ουτε βια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...