Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τσακωμοί με τον σύζυγο


my1stbaby

Recommended Posts

Προσωπική μου άποψη είναι ότι επειδή με αυτό τον άνθρωπο είσαστε πολλά χρόνια μαζί και αποκτήσατε και ένα παιδάκι και επειδή η γυναίκα κρατά τις ισορροπίες σε μία σχέση / γάμο / οικογένεια δες πως μπορείς να βοηθηθείς και να σώσεις την οικογένειά σου, αν σώζεται και δεν είναι αργά.

Μπορείς να στείλεις ένα email εδώ, δεν έχεις να χάσεις τίποτε.. με μία μικρή έρευνα στο internet υπάρχουν πολλά site που μπορείς να ρωτήσεις και να σου απαντήσει ένας ειδικός… σου παραθέτω αυτό που βρήκα: http://psychologosmou.gr/

Στο κάτω μέρος της σελίδας λέει: Ρωτήστε, βάζεις το email σου και το θέμα που έχεις και λογικά σου απαντάνε…

Ειλικρινά σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

 

Διάβασα και τα υπόλοιπα μηνύματά σου πριν σου απαντήσω. Από όσο κατάλαβα, παντρεύτηκες αρκετά μικρή και ο σύζυγός σου ίσως λόγω διαφοράς ηλικίας ίσως είχε φανταστεί κάπως διαφορετικά τη ζωή σας, μην υπολογίζοντας ότι είσαι ακόμα πολύ νέα κοπέλα. Το γεγονός ότι μένετε σε κλειστή κοινωνία είναι ακόμα πιο επιβαρυντικό καθώς όλα ακούγονται/όλα μαθαίνονται και ίσως δε θέλει να χαλάσει την εικόνα που είχε μέχρι πριν αποκτήσετε παιδί, αυτή του ανεξάρτητου άντρα που δε δίνει λογαριασμό σε κανένα.

Όσον αφορά τη συμπεριφορά του, λυπάμαι που το λέω αλλά ένας άνθρωπος που βρίζει τη μάνα του πάρα πολύ άσχημα ό,τι και αν είναι αυτή(όπως είχες γράψεις, μέχρι και εσύ αισθάνθηκες άσχημα) δείχνει ότι έτσι έχει μάθει να εκφράζεται, οπότε μη σου προκαλεί εντύπωση ο τρόπος του, όσο απαράδεκτος και αν είναι.

Το θέμα είναι ότι κανένας δεν αξίζει να του συμπεριφέρονται σαν σκουπίδι, δεν σου αξίζει αδιαφορία και άσχημη συμπεριφορά και το σημαντικότερο όλων είναι απαράδεκτο και δεν αξίζει στο παιδί σας να μεγαλώνει σε ένα άσχημο περιβάλλον. Μπορεί τώρα να είναι μικρό, αλλά αν συνεχίζει να μεγαλώνει σε τέτοιο περιβάλλον θα έχεις να αντιμετωπίσεις ακόμα ένα πρόβλημα, αυτό της ψυχολογίας του παιδιού σου.

 

Το γεγονός ότι τρως ανεξέλεγκτα δείχνει ότι έχεις χάσει τις ισορροπίες σου, λογικό αφού όπως λες δεν αντέχεις άλλο.Προσπάθησε να επικοινωνήσεις στη σελίδα που σου πρότεινε η mama. Από τη στιγμή που νιώθεις ανήμπορη να κάνεις κάτι άλλο ή να αλλάξεις τα πράγματα και ο σύζυγος δεν δείχνει τη διάθεση να σε πάρει στα σοβαρά, θα σου πρότεινα να μιλήσεις εσύ με κάποιον ψυχολόγο ή σύμβουλο γάμου. Δεν χρειάζεται να υπάρχει κάποιος στην περιοχή σας, πολλοί κάνουν συνεδρίες μέσω skype. Αφού τον αγαπάς ακόμα και θέλεις να σώσεις την οικογένειά σας, κάνε εσύ ότι βήματα χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι επειδή με αυτό τον άνθρωπο είσαστε πολλά χρόνια μαζί και αποκτήσατε και ένα παιδάκι και επειδή η γυναίκα κρατά τις ισορροπίες σε μία σχέση / γάμο / οικογένεια δες πως μπορείς να βοηθηθείς και να σώσεις την οικογένειά σου, αν σώζεται και δεν είναι αργά.

Μπορείς να στείλεις ένα email εδώ, δεν έχεις να χάσεις τίποτε.. με μία μικρή έρευνα στο internet υπάρχουν πολλά site που μπορείς να ρωτήσεις και να σου απαντήσει ένας ειδικός… σου παραθέτω αυτό που βρήκα: http://psychologosmou.gr/

Στο κάτω μέρος της σελίδας λέει: Ρωτήστε, βάζεις το email σου και το θέμα που έχεις και λογικά σου απαντάνε…

Ειλικρινά σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν ήξερα αυτό το site. Θα στείλω εκεί κ εύχομαι να με βοηθήσουν κ να κλαίει αυτή η κατάσταση Επιτέλους! η αλήθεια είναι, δεν ξερω πως κ γιατί αλλα από προχτές που τα έγραψα εδώ κ μου λςτε ολα Αυτά νιώθω πολύ καλύτερα μεσα μου και πιο δυνατή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και πάλι. Πριν μία βδομάδα πήγα τον βρήκα στη δουλειά κ του ζήτησα να μιλήσουμε. Με είδε ότι ήμουν Πολύ χάλια. Ξεκίνησα τη κουβέντα λέγοντας τι θα γίνει αυτή η κατάσταση κ πήγε να ξεκινήσει να μιλάει δυνατά σαν να ήθελε να βγει κ από πάνω. Κ εκεί τον διακόπτη κ αρχιζω......... Πρέπει να έλεγα τουλάχιστον μισή ώρα. Φώναζα έκλαιγα χτύπουσα το τιμόνι. Αυτός το μόνο που μου έλεγε ανα διαστήματα ήταν ηρέμησε μη φωνάζεις, χαλάρωσε. Του ξεκίνησα από το παρελθόν όσα έχουν συμβεί και ςγω έμεινα στη σχέση μας. Όλα του τα λάθη. Και έφτασα στο τώρα. Στο παιδί μας! Του ειπα ότι τον αγαπάω αλλα Θέλω να χωρίσουμε αν είναι να λείπει συνέχεια. Πως αν δεν μπορεί να βρει το πρόβλημα και να αλλάξει δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρουμαστε και Εμείς και το παιδάκι μας. Του έδωσα προθεσμία μέχρι το απόγευμα. Του ειπα να κοιτάξει άλλη μια φορά γύρω μας να δει πόσοι φίλοι μας και φίλοι κ συγγενείς έφυγαν ετ σι ξαφνικά από τη ζωή κ αντι να πει οκ Σήμερα είμαστε Αύριο δεν είμαστε ας χαρώ το παιδί μου κ την γυναίκα μου, εσύ κοιτάς να περάσεις καλα με τους φίλους σου. Πριν φύγω μου ειπε ότι έχω δίκιο σε Όλα ( 10 χρόνια είμαστε μαζί ΠΌΤΕ δεν μου είχε πει ότι έχω δικιο) και ότι έχει αυτό το ελατωμμα κ θέλει να βγαίνει απλώς για να ξεφεύγει. Του απάντησα πως δεν με νοιάζει και πως και εγω είχα πολλά Θέλω πριν το παιδί και τα αλλά θα κατευθείαν. Ή ΑΛΛΆΖΕΙΣ ή χωρίζουμε. Δεν αντέχω άλλο. Του ειπα πως απλώς έχω ενα πόνο στο στήθος μου εδω και ενα χρόνο και δεν τον αντέχω άλλο. Πως βαρέθηκα να κλαιω κ να ΠΡΈΠΕΙ πάντα να φοράω το χαμόγελο μου για να μην καταλάβει κανείς τί έχω. Πως δεν μπορω να βλεπει σαν αντικεινςμο κ να μου μιλαει σαν ειμαι φιλαρακι του. Πως θελω να με κανει να νιωσω ξανα γυναικα. Να μου μιλαει ξανα τρυφερά να με αγγιζει τρυφερα. Πως θελω να ειμαστε οπως πριν. Παραδεχτηκα οτι φταιω κ εγω σε καποιες συμπεριφορες μου και τον απομακρυνω ιτνα θελει να μς πλησιάσει! Αφού τα ειπα έφυγα. Πρώτη φορά ένιωσα τόσο ήρεμη μέσα μου. Ίσως επειδή ήταν η πρώτη φορά που τα ειπα οοοοοολα κ χωρίς να με διακόψει κανεις! Δεν με ένοιαζε Ούτε αν θα χωρίσαμε εκείνη τη στιγμή, απλώς γιατί μέσα μου πλέον ένιωθα ηρεμία. Γύρισα σπίτι ήρθε μια φίλη τα είπαμε και ηρέμησα ακόμα περισσότερο. Το απόγευμα γύρισε με λουλουδια μου ζήτησε συγγνώμη κ με φιλησε. Δεν ςιπα κάτι τον αγκάλιασα γιατί αυτό ένιωσα ότι έχω ανάγκη και του ειπα απλά να μην με ξανά πληγώσει γιατί υποσχέθηκα στο παιδί μας πως δεν θα ξανά κλάψω. Το ίδιο βράδυ αφησα τη μικρή στη μαμα μου και βγήκαμε. Αργά πολύ αργα λοιπόν και Αφού τα είχε τσουξει μου είπε ότι τον τσακισα σημερα με ολα αυτα που του ειπα και το τρόπο που του μίλησα ( η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά του μίλησα τόσο άσχημα και εξω από τα δόντια ολα) και πως δε πρόκειται ποτέ να μου πει φύγε χωριζουμε. Αργότερα μου χαμογέλασε και μου είπε θα είναι καλό παιδί. Αυτά.. Δεν ξέρω αν θα αλλάξει πραγματικά. Αυτή τη βδομάδα είμαστε καλά. Κ εγώ αλλά θα συμπεριφορά. Έγινα πιο τρυφερή. Κ αυτός δείχνει να αλλάζει. Θα το παλέψω. Και εύχομαι να τα καταφέρουμε. Ευχαριστω ολους Σας σας για τη στήριξη και την κατανόηση. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...