Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τσακωμοί με τον σύζυγο


my1stbaby

Recommended Posts

Με τον ερχομό του παιδιού διαταράσσονται πάρα πολύ οι ισορροπίες μεταξύ του ζευγαριού, όμως αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να γίνεται πόλεμος στο σπίτι με την κάθε διαφωνία.

Υπάρχουν ζευγάρια που δεν είναι προετοιμασμένα για το τι έπεται με την γέννηση, (που εδώ που τα λέμε στο πρώτο παιδί ποιος είναι προετοιμασμένος), αλλιώς περιμένουν τα πράγματα και αλλιώς έρχονται.

Επίσης όταν μπορείς να έχεις έστω μία μικρή βοήθεια καλό είναι να την εκμεταλλεύεσαι (καλοπροαίρετα πάντα), η θεματοθέτρια απο μόνη της είπε πως δεν θέλουν να δεχθούν βοήθεια απο κανέναν, και απο παλαιότερα θέματα της κατάλαβα-αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη- πως δεν θέλει να έχει το μωρό πολλά πολλά με τους λοιπούς συγγενείς. Οπότε λογικό είναι και κούραση και νεύρα να υπάρχουν. Πολλές νέες μαμάδες έχουν την τάση να μην θέλουν κανείς άλλος να πλησιάσει το μωρό, ή συνειδητά - ασυνείδητα θέλουν το μωρό τους να μην μπορεί να περάσει έστω μία ώρα χωρίς εκείνες, αυτό έχει και ως συνέπεια να μην υπάρχει προσωπικός χρόνος ούτε για τον κάθε ένα χωριστά (μητέρα-πατέρα) αλλά ούτε ως ζευγάρι.

Θα συμβούλευα λοιπόν την θεματοθέτρια να ξαναζυγίσει τα πράγματα, και να αναθεωρήσει ίσως κάποια, να προσπαθήσει να βρει λίγο χρόνο για εκείνη και τον άντρα της και να πάρει μία ανάσα από την καθημερινότητα, ίσως αυτό βοηθήσει την κατάσταση λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω σε οσες φιλες μου ετοιμάζονται να γεννησουν τους το λεω να είναι ετοιμες για δυσκολιες με το συζυγο τον πρωτο καιρο.

 

Μην τις προδιαθέτεις αρνητικά.:D Δεν είναι κανόνας αυτό. Αρκεί να είναι συνειδητοποιημένοι και οι δύο για το τι ανάγκες έχει ένα μωρό. Δεν είναι αξεσουάρ.

 

Με τον ερχομό του παιδιού διαταράσσονται πάρα πολύ οι ισορροπίες μεταξύ του ζευγαριού, όμως αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να γίνεται πόλεμος στο σπίτι με την κάθε διαφωνία.

Υπάρχουν ζευγάρια που δεν είναι προετοιμασμένα για το τι έπεται με την γέννηση, (που εδώ που τα λέμε στο πρώτο παιδί ποιος είναι προετοιμασμένος), αλλιώς περιμένουν τα πράγματα και αλλιώς έρχονται.

Επίσης όταν μπορείς να έχεις έστω μία μικρή βοήθεια καλό είναι να την εκμεταλλεύεσαι (καλοπροαίρετα πάντα), η θεματοθέτρια απο μόνη της είπε πως δεν θέλουν να δεχθούν βοήθεια απο κανέναν, και απο παλαιότερα θέματα της κατάλαβα-αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη- πως δεν θέλει να έχει το μωρό πολλά πολλά με τους λοιπούς συγγενείς. Οπότε λογικό είναι και κούραση και νεύρα να υπάρχουν. Πολλές νέες μαμάδες έχουν την τάση να μην θέλουν κανείς άλλος να πλησιάσει το μωρό, ή συνειδητά - ασυνείδητα θέλουν το μωρό τους να μην μπορεί να περάσει έστω μία ώρα χωρίς εκείνες, αυτό έχει και ως συνέπεια να μην υπάρχει προσωπικός χρόνος ούτε για τον κάθε ένα χωριστά (μητέρα-πατέρα) αλλά ούτε ως ζευγάρι.

Θα συμβούλευα λοιπόν την θεματοθέτρια να ξαναζυγίσει τα πράγματα, και να αναθεωρήσει ίσως κάποια, να προσπαθήσει να βρει λίγο χρόνο για εκείνη και τον άντρα της και να πάρει μία ανάσα από την καθημερινότητα, ίσως αυτό βοηθήσει την κατάσταση λίγο.

 

Αυτό είναι αλήθεια. Ή θεωρούν ότι ο άντρας τους θα τα κάνει όλα λάθος (όπως το βλέπουν εκείνες), οπότε δεν τον αφήνουν να κάνει τίποτα και τα φορτώνονται όλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα πήρε μεγάλη έκταση. Καθυστέρησα να μπω στην ιστοσελίδα και βλέπω και έχει γίνει λίγο χαμός. Ευχαριστώ όλους και όλες που απάντησαν και εξέφρασαν την άποψη τους εξ ιδίας πείρας. Θέλω να πιστεύω και ελπίζω ότι η φάση μπορεί να είναι προσωρινή λόγω πολλών υποχρεώσεων και λόγω του ότι προς το παρόν θεωρώ και εγώ και ο σύζυγος ότι δεν είμαστε έτοιμοι να αφήσουμε τη μπέμπα κάπου και να φύγουμε, ούτε για 1 ώρα. Ίσως στο μέλλον να έρθει αυτή η φάση αλλά αυτή τη στιγμή, για κάποιο λόγο, δεν είμαι ψυχολογικά έτοιμη να το κάνω αυτό. Κάτι σαν αυτό που λέει ο/η kotsifikos. Οπότε ένας παράγοντας είναι και αυτός. Τώρα όσον αφορά τις βαριές κουβέντες, πάνω στα νεύρα του ο καθένας μπορεί να πει κάτι που θα πληγώσει τον άλλον. Κάποιοι συμφωνούν, κάποιοι όχι, από ότι είδα. Όπως και να χει είδα ότι υπάρχουν και άλλες οικογένειες που περνάνε ζόρι και δεν είμαστε η εξαίρεση οπότε ευχαριστώ ξανά όλους όσους έκαναν τον κόπο να μου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα ωρες ωρες διαβαζω πραγματα υπερβολικα που μου δινουν μια αισθηση "υστεριας"!!

εχω δυο παιδακια, 2μιση και 4 ετων. Στο πρωτο ημουν κι εγω υπερβολικια, αλλα και παλι οχι στο βαθμο που διαβαζω εδω τωρα, γενικα το να το αφηνεις μια φορα τη βδομαδα για λιγο (2-3 ωρες πχ) δεν θα διαμορφωσει τη προσωπικοτητα του παιδιου σου. Αυτο γινεται αν η μανα ειναι αναγκασμενη να το αφηνει καπου σε καθημερινη βαση. Καλα κανετε και δεν τ αφηνετε αν αυτο σας βγαινει και θελετε ομως λογικο ειναι καποια στιγμη ενιοτε να σπανε τα νευρα σας... ετσι εκανα κι εγω με το πρωτο, δεν ηθελα να τ αφηνω αλλα ,μετα που ηρθε και το δευτερο και εσπασαν τα νευρα μου απο την πολυ... καλοπεραση αναθεωρησα, σκεπτομενη τι ειναι πιο σημαντικο: μια ψυχικα υγειης και δυνατη μανα γι αυτα, τις ωρες που θα ειμαι μαζι τους? η να ειναι συνεχεια μαζι μου αλλα οταν θα φτανω στο αμην μερα παρα μερα , η βδομαδα παρα βδομαδα, μια υστερικια νευρικη μανα?

Δευτερον: αυτο που βγαζει υστερια δεν ειναι τοσο το οτι δεν τ αφηνετε πουθενα οσο το οτι... δεν αφηνατε κανεις να το παρει αγκαλια(αν ισχυει οτι ετσι εχει αναγραφει σε αλλο ποστ)!?? Υποκλινομαι, νομιζα οτι εγω ημουν υπερβολικη!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα ωρες ωρες διαβαζω πραγματα υπερβολικα που μου δινουν μια αισθηση "υστεριας"!!

εχω δυο παιδακια, 2μιση και 4 ετων. Στο πρωτο ημουν κι εγω υπερβολικια, αλλα και παλι οχι στο βαθμο που διαβαζω εδω τωρα, γενικα το να το αφηνεις μια φορα τη βδομαδα για λιγο (2-3 ωρες πχ) δεν θα διαμορφωσει τη προσωπικοτητα του παιδιου σου. Αυτο γινεται αν η μανα ειναι αναγκασμενη να το αφηνει καπου σε καθημερινη βαση. Καλα κανετε και δεν τ αφηνετε αν αυτο σας βγαινει και θελετε ομως λογικο ειναι καποια στιγμη ενιοτε να σπανε τα νευρα σας... ετσι εκανα κι εγω με το πρωτο, δεν ηθελα να τ αφηνω αλλα ,μετα που ηρθε και το δευτερο και εσπασαν τα νευρα μου απο την πολυ... καλοπεραση αναθεωρησα, σκεπτομενη τι ειναι πιο σημαντικο: μια ψυχικα υγειης και δυνατη μανα γι αυτα, τις ωρες που θα ειμαι μαζι τους? η να ειναι συνεχεια μαζι μου αλλα οταν θα φτανω στο αμην μερα παρα μερα , η βδομαδα παρα βδομαδα, μια υστερικια νευρικη μανα?

Δευτερον: αυτο που βγαζει υστερια δεν ειναι τοσο το οτι δεν τ αφηνετε πουθενα οσο το οτι... δεν αφηνατε κανεις να το παρει αγκαλια(αν ισχυει οτι ετσι εχει αναγραφει σε αλλο ποστ)!?? Υποκλινομαι, νομιζα οτι εγω ημουν υπερβολικη!

 

Συμφωνω απολυτα κοριτσι κ το κακο ειναι οτι οταν το παιδι φτασει στην ηλικια για προνηπιο οι ιδιες μαμαδες που δεν αφηνουν ουτε να το αγκαλιασουν αλλοι το παιδι παραπονιουνται γιατι το παιδι τους κλαιει κ δεν θελει να παει σχολειο κ δεν κανει φιλους κ ειναι επιθετικο!!! Η υπερβολη φερνει την υπερβολη κ στα παιδια κοριτσια ενα παιδι απο μωρο πρεπει να μαθει να αλληλεπιδρα με αλλους ανθρωπους εκτος των γονιων αυξανετε η αυτοπεποιθηση του κοινωνικοποιητε κτλ. Δεν λεω να το παρατας σε αλλους αλλα το να μεινει καποιες ωρες με τους γονεις σας με θειες κτλ ανθρωπους που αγαπατε μονο καλο θα του κανει κ σε εσας φυσικα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία, αφού επανήλθες και έγραψες ότι είστε μαζί με το σύζυγο σε αυτά τα βασικά θέματα, είναι σημαντικό. Θα τα βρείτε σιγά σιγά. Πιστεύω από τη στιγμή που θα καταλαβαίνεις καλύτερα τις ανάγκες του παιδιού όσο θα συνεννοείται θα είστε πιο άνετα σε γενικές γραμμές. Δηλαδή σε ελάχιστους μήνες από τώρα. Όταν θα έχετε πίσω σας και τη φάση σηκώθηκε να περπατήσει και δεν αγχώνεστε και για αυτό και θα πρέπει απλά να έχετε τα μάτια σας πάνω του, αυτό είναι πολύ πιο ξεκούραστο.

 

Θα ήθελα να προσθέσω κάποιες σκέψεις ως μαμά που δυσκολεύτηκε χωρίς βοήθεια και που τώρα τα παιδιά της πάνε δημοτικό.

 

Όταν έχεις μωρά και ζορίζεσαι και βλέπεις πώς είναι οι δύο εργαζόμενοι στο σπίτι χωρίς βοήθεια, βλέπεις λίγο βραχυπρόθεσμα και λες ότι θα είναι καλύτερα στο μέλλον, όπως είναι όντως, όταν έχεις λίγη μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε ποιον αφήνεις το παιδί. Από τη στιγμή που θα χρειαστεί να πάει σε καμπ, δηλαδή το καλοκαίρι από νήπιο προς δημοτικό και βλέπεις τι περνάει από εκεί μέσα ως προσωπικό, χαλαρώνεις περισσότερο ή λες τέλος πάντων ότι το παιδί θα εκτεθεί σε ανθρώπους που δεν έχεις επιλέξει, εκ των πραγμάτων. Το ίδιο το παιδί θα πρέπει να ξέρει να προστατεύεται από το οτιδήποτε.

 

Βέβαια εργαζόμενοι με βάρδιες κάποιες φορές καταφέρνουν να μην κατευθυνθούν σε τέτοιες λύσεις.

 

Παρόλα αυτά, τα πράγματα δεν είναι εύκολα όπως εμείς τα θυμόμαστε ως παιδιά, γιατί οι εποχές έχουν αλλάξει. Δεν είναι ότι στα 8 πχ θα αφήσεις το παιδί να πάει μόνο του στο σχολείο ή στις δραστηριότητες ή θα το αφήσεις μόνο σπίτι να πας βόλτα με τον άντρα σου ή θα παίζει κάθε απόγευμα στη γειτονιά για να είναι εκείνο πιο ήρεμο και ευχαριστημένο την ώρα που θα πίνεις καφέδες με τις φίλες σου ή θα αγκαλιάζεις το σύζυγο. Με αυτά που γίνονται σήμερα, θα κρατήσει χρόνια η φάση με τα ωράρια και ότι κάποιος θα είναι συνέχεια με το παιδί. Αν περιορίσεις τους ανθρώπους που μπορεί να ασχολούνται, θα περάσει μεγάλο μέρος της δικής σου ζωής σε αυτή την έκτακτη κατάσταση, αν τη δεις ως έκτακτη και θα είσαι ένας άλλος άνθρωπος όταν αυτή φτάσει στο τέλος της. Ειδικά αν οι επιλογές σου είναι να δουλεύεις έως τα 67 και να σπουδάσεις παιδιά.

 

Απλά δεν το βρίσκω εντελώς απαραίτητο να συμβεί αυτό, αν κανείς έχει εναλλακτικές αν και σίγουρα κάθε οικογένεια έχει τους λόγους της για να κρίνει το βαθμό εμπλοκής της γιαγιάς στην όλη φάση. Να πω εδώ ότι οι Ομπάμα είχαν τη γιαγιά απίκο και την πήραν και στο λευκό οίκο ενώ τα παιδιά τους ήδη ήταν μεγάλα και μάλλον δεν θα ήταν οι Ομπάμα αν δεν είχαν τη γιαγιά!

 

Δηλαδή έχουμε μωρά και είμαστε σε ζόρια και λέμε άντε θα μεγαλώσουν, αλλά ο σύγχρονος τρόπος ζωής βάζει ζόρια που δεν ήταν γνωστά έως τώρα, σε όλες τις ηλικίες. Τα ζόρια του μωρού δεν τα έβλεπαν καν ως ζόρια, το μωρό πήγαινε με τη μαμά και στις δουλειές τους ακόμα, άλλες εποχές και χαλάρωναν και οι δύο, δεν περνούσαν χρόνια μέσα σε ένα σπίτι ένας ενήλικος και ένα μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι για να κοινωνικοποιηθει ενα παιδι πρεπει να μην ειναι παρον οι γονεις;

 

Θα σου πω το εξης τα παιδακια καταλαβαινουν την αγαπη μεσα απο την φροντιδα. Οταν αφησεις εναν ανθρωπο που αγαπας κ εσυ κ εμπιστευεσαι να φροντισει να προσεξει το παιδι σου αυτοματα στο παιδι καταγραφετε αλλος ενας ανθρωπος που το αγαπα οποτε αυτοματα αυξανετε η αυτοπεποιθηση του κ αυτο αντανακλα κ στις σχεσεις του με τα αλλα παιδακια!! Οταν εσυ απο μωρο το εχεις συνεχεια μαζι σου κ του στελνεις το μηνυμα οτι δεν εμπιστευομαστε κανεναν αλλο ανθρωπο ουτε για μια ωρα κ ξαφνικα στα 5 το πας στο νηπιαγωγειο κ το αφηνεις με αγνωστους τι μηνυμα δινεις στο παιδι σου? Την αυτοπεποιθηση την καλλιεργεις σιγα σιγα σε ενα παιδι οχι ξαφνικα μολις παει σχολειο. Κ αυτοπεποιθηση αποκτουν τα παιδια κ οταν φυγουν λιγο μακρια απο την αγκαλια της μαμας.

Link to comment
Share on other sites

Αν αντι να το αφησεις μονο στη γιαγια κ το ταισει ,πατε ολοι μαζι για φαγητο η καφε κ απλα παιξει το παιδι με τον παππου κ τη γιαγια δ καταλαβαινει το παιδι οτι το αγαπανε;

Link to comment
Share on other sites

Αν αντι να το αφησεις μονο στη γιαγια κ το ταισει ,πατε ολοι μαζι για φαγητο η καφε κ απλα παιξει το παιδι με τον παππου κ τη γιαγια δ καταλαβαινει το παιδι οτι το αγαπανε;

 

Θα σου πω τρια παραδειγματα απο την ζωη μου με διαφορετικους ανθρωπους κ τα συμπερασματα δικα σου. Εγω εχω 2 γιαγιαδες την γιαγια στην αθηνα την εβλεπα καθε σκ για φαι παιχνιδι κτλ παντα παρουσια των γονιων μου γιατι εμενε σε αλλο σπιτι. Η γιαγια μου χρυσος ανθρωπος μας ελεγε ιστοριες επαιζε κ ο παππους το ιδιο. Την γιαγια στο χωριο την εβλεπα το καλοκαιρι για δυο μηνες αλλα χωρις τους γονεις μου δουλευαν κ οι δυο. Η γιαγια στο χωριο πιο σκληρη γυναικα αγροτισσα κτλ κ ο παππους το ιδιο. Ε παντα σαν παιδι αγαπουσα κ ενιωθα οτι με αγαπουν περισσοτερο η γιαγγια στο χωριο κ ο παππους οχι γιατι ηταν καλητεροι ανθρωποι απλα γιατι με φροντιζαν κ χωρις τους γονεις μου το ιδιο καλα οσο κ οι γονεις μου πιστευω οτι ηταν κ η μοναδικη αιτια που τους ξεχωριζα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλο παραδειγμα μια φιλη μου η πεθερα της μενει ακριβως απο κατω τους. Ομως η φιλη μου δεν της αφηνει τα παιδια μονα τους για διαφορους λογους κυριως οτι εχει προβληματα υγειας κ φοβαται. Ομως την βλεπουν καθημερινα τρωνε ολοι μαζι κτλ. Το καλοκαιρι τα αφηνει στο χωριο τα παιδια της μονα τους στη μανα της. Ε την γιαγια στο χωριο παλι της εχουν πιο πολυ αδυναμια κ ας τα μαλωνει περισσοτερο επειδη εχει κ την ευθυνη.

Link to comment
Share on other sites

Κ τριτο παραδειγμα το ανηψακι μου που μενει καποια ωρα κ στις δυο γιαγιαδες κ σε εμενα καποιες αλλες απο τα 3 μιση(τωρα ειναι 5) που πηγε παιδικο δεν εκλαψε ποτε δεν δημιουργηθηκε ποτε προβλημα ουτε με την δασκαλα του ουτε με αλλα παιδακια κ γενικα ενω ειναι πολυ ζωηρος ακουει εκπληκτικα οταν του πεις οχι χωρις γκρινιες κ κλαμματα κ υστεριες κ αυτο πιστευω οτι εχει να κανει πως αλληλεπιδρα με πολλους ανθρωπους που συνεργαζονται αρμονικα κ το φροντιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δεις αργοτερα κ με τα εγγονια σου κ ελπιζω τα παιδια σου να σε αγαπανε κ να σου εμπιστευονται κ τα δικα τους παιδια θ δεις οτι εχει διαφορα αν εισαι απλως ενας επισκεπτης στη ζωη των εγγονιων σου κ αλλιως αν τα φροντισεις μονη σου εστω για μια ωρα την εβδομαδα ποση παραπανω αγαπη θα παρεις κ θα δωσεις στα εγγονια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοητε βεβαια οτι μπορει να μην θες παππουδες κ γιαγιαδες να κρατανε το παιδι σου για λογους υγειας χαρακτηρα κτλ δεν αντιλεγω αλλα αν στην οικογενεια υπαρχει καποιος ανθρωπος που αγαπας κ εμπιστευεσε πχ την αδερφη σου ειναι πολυ ομορφο να σου κρατησει για λιγο το παιδι σου κ εσυ να πας για ενα καφε ή οτιδηποτε κανει καλο κ στο παιδι κ σε εσενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακομη ειναι πολυ νωρις κ δ ξερω πως θα αντιδρασει η κορη μου στο σχολειο.προς το παρον ειναι ενα πολυ κοινωνικο παιδι που μια χαρα τα παει με ενηλικες κ παιδακια.μεχρι να χρειαστει να λειψω στο νοσοκομειο για να γεννησω το δευτερο δ ειχε κοιμηθει ποτε χωρις εμενα.μια χαρα κοιμηθηκε με τον μπαμπα κ μενανε στο σπιτι της πεθερας γτ γεννησα σε κεινη την πολη.παραδειγματα εχω πολλα κ γω αντιθετα απο τα δικα σου αλλα δ θα τα αναφερω γτ θεωρω ειναι μεμονομενες καταστασεις κ καθε περιπτωση διαφορετικη.προτιμω να εχω μαζι μου τα παιδια οτι κ αν κανω.τις ελαχιστες φορες που δ γινοταν μια χαρα περασε.ο μπεμπης δ καταλαβαινει κ δ εχει χρειαστει να τον αφησω κ πολυ .πως θα βοηθησει το δεσιμο παιδιου-γιαγιας να το αφησω 11το βραδυ για να βγω;ισως βοηθησει το ζευγαρι αν το εχουν αναγκη.αλλα η νονα της που την πηρε για να πανε μονες στην κουνια,το καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακομη ειναι πολυ νωρις κ δ ξερω πως θα αντιδρασει η κορη μου στο σχολειο.προς το παρον ειναι ενα πολυ κοινωνικο παιδι που μια χαρα τα παει με ενηλικες κ παιδακια.μεχρι να χρειαστει να λειψω στο νοσοκομειο για να γεννησω το δευτερο δ ειχε κοιμηθει ποτε χωρις εμενα.μια χαρα κοιμηθηκε με τον μπαμπα κ μενανε στο σπιτι της πεθερας γτ γεννησα σε κεινη την πολη.παραδειγματα εχω πολλα κ γω αντιθετα απο τα δικα σου αλλα δ θα τα αναφερω γτ θεωρω ειναι μεμονομενες καταστασεις κ καθε περιπτωση διαφορετικη.προτιμω να εχω μαζι μου τα παιδια οτι κ αν κανω.τις ελαχιστες φορες που δ γινοταν μια χαρα περασε.ο μπεμπης δ καταλαβαινει κ δ εχει χρειαστει να τον αφησω κ πολυ .πως θα βοηθησει το δεσιμο παιδιου-γιαγιας να το αφησω 11το βραδυ για να βγω;ισως βοηθησει το ζευγαρι αν το εχουν αναγκη.αλλα η νονα της που την πηρε για να πανε μονες στην κουνια,το καταλαβαινω

 

Λες να περνεις τα παιδια παντου μαζι σου ξερεις αυτο δεν ειναι εφικτο παντα κ ειδικα αν αρχισει να μεγαλωνει λιγο το παιδακι κ βαριεται κουραζετε κτλ. Τρεις τεσσερις φορες το μηνα δεν μπορει θα θες να πας κ εσυ καπου με τον αντρα σου κ με φιλους που δεν αφορουν το παιδι σου κ δεν χρειαζετε να πας βραδυ καπου που κοιματε το παιδι. Τι θα κανεις δεν θα ξεμητισετε ποτε ξανα οι δυο σας απο εδω κ περα? Μια φορα την εβδομαδα μπορει να θες να πας μια γυμναστικη ή κατι αλλο για την υγεια σου τι θα κανεις θα περνεις μαζι δυο μωρα? Το να αναπτυξει ενα δεσιμο ενα παιδακι με δικους σου αγαπημενους ανθρωπους δεν ειναι κακο ουτε θα παθει κατι. Κ ξαναλεω αγαπημενους ανθρωπους που εσυ επιλεγεις κ αγαπας. Δηλαδη στο σχολειο σε εναν αγνωστο θα το εμπιστευτεις κ σε εναν αγαπημενο σου δεν θα το αφηνεις για μια ωρα?? Δεν ειναι λιγο υπερβολη?

Link to comment
Share on other sites

Κ εννοειτε τ αφηνεις σε καποιον που εχει ορεξη κ το θελει το παιδι δεν μιλαω να το αφησεις σε αδιαφορους παπουδες θειους κτλ. Εννοω σε παππουδες που να εχουν ορεξη να το φροντισουν να το προστατεψουν κτλ. Θα δεις αν το αφησεις μια φορα μετα θα σου αρεσει κ εσενα η σχεση που εχει με αγαπημενους σου ανθρωπους παρα αν το εχεις απομακρισμενο κ να κρεμετε απο την φουστα σου που λεγαν κ οι παλιες.

Link to comment
Share on other sites

Λες να περνεις τα παιδια παντου μαζι σου ξερεις αυτο δεν ειναι εφικτο παντα κ ειδικα αν αρχισει να μεγαλωνει λιγο το παιδακι κ βαριεται κουραζετε κτλ. Τρεις τεσσερις φορες το μηνα δεν μπορει θα θες να πας κ εσυ καπου με τον αντρα σου κ με φιλους που δεν αφορουν το παιδι σου κ δεν χρειαζετε να πας βραδυ καπου που κοιματε το παιδι. Τι θα κανεις δεν θα ξεμητισετε ποτε ξανα οι δυο σας απο εδω κ περα? Μια φορα την εβδομαδα μπορει να θες να πας μια γυμναστικη ή κατι αλλο για την υγεια σου τι θα κανεις θα περνεις μαζι δυο μωρα? Το να αναπτυξει ενα δεσιμο ενα παιδακι με δικους σου αγαπημενους ανθρωπους δεν ειναι κακο ουτε θα παθει κατι. Κ ξαναλεω αγαπημενους ανθρωπους που εσυ επιλεγεις κ αγαπας. Δηλαδη στο σχολειο σε εναν αγνωστο θα το εμπιστευτεις κ σε εναν αγαπημενο σου δεν θα το αφηνεις για μια ωρα?? Δεν ειναι λιγο υπερβολη?

 

Μα φυσικα κ δ γινεται γι αυτο κ εχει τυχει να τα αφησω.αλλα για ενα γυμναστηριο προτιμω να τα κρατησει ο μπαμπας.για ολα τα αλλα ναι.αν παμε για καφε η φαγητο ειναι με τα παιδια.αν οι φιλοι δ θελουν δικο τους θεμα.με τον αντρα μου βγηκαμε πριν ερθουν τα παιδια προσωπικα δ εχω την αναγκη να τα αφησω για να βγω μονη.

Μονο σε αυτο διαφωνω.μια χαρα σχεσεις εχουν τα παιδια που δ τα κρατανε παππουδες με τους λοιπους συγγενεις.κ δ μιλαω μονο για τη δικη μου οικογενεια.εγω δ εργαζομαι οποτε δ ειναι κ αναγκη.αλλα ξερω οικογενειες που εργαζονται κ οι δυο κ τα καταφερνουν αψογα μονοι γτ δ εχουν κ αλλη επιλογη.κ μεγαλωνοντας τα παιδια μονα ζητησαν να πανε στη γιαγια στο χωριο το καλοκαιρι ενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα κ δ γινεται γι αυτο κ εχει τυχει να τα αφησω.αλλα για ενα γυμναστηριο προτιμω να τα κρατησει ο μπαμπας.για ολα τα αλλα ναι.αν παμε για καφε η φαγητο ειναι με τα παιδια.αν οι φιλοι δ θελουν δικο τους θεμα.με τον αντρα μου βγηκαμε πριν ερθουν τα παιδια προσωπικα δ εχω την αναγκη να τα αφησω για να βγω μονη.

Μονο σε αυτο διαφωνω.μια χαρα σχεσεις εχουν τα παιδια που δ τα κρατανε παππουδες με τους λοιπους συγγενεις.κ δ μιλαω μονο για τη δικη μου οικογενεια.εγω δ εργαζομαι οποτε δ ειναι κ αναγκη.αλλα ξερω οικογενειες που εργαζονται κ οι δυο κ τα καταφερνουν αψογα μονοι γτ δ εχουν κ αλλη επιλογη.κ μεγαλωνοντας τα παιδια μονα ζητησαν να πανε στη γιαγια στο χωριο το καλοκαιρι ενα μηνα

 

Κοιτα οι οικογενειες που δουλευουν κ τα καταφερνουν μονοι τους αφηνουν καπου αλλου τα παιδια εκτος κ αν δουλευουν διαφορετικα ωραρια. Δεν γινετε να δουλευεις κ να μην αφηνεις καπου τα παιδια. Ή θα μενουν στο σχολειο ολη μερα με εναν αγνωστο οποτε εκει θα αναπτηξουν μια σχεση αγαπης με την δασκαλα τους που ειναι απτο πρωι μεχρι της 5 το απογευμα μαζι τους ή θα μενουν με νταντα που κ εκει θα αναπτυξουν μια σχεση αγαπης με την νταντα ττους. Κ δεν λεω οτι θα εχουν ασχημες σχεσεις με τους παππουδες τους απλα δεν ειναι το ιδιο δεμενα τα παιδια. Πχ εσυ με μια φιλη σου που εχετε μεινει απειρες ωρες μαζι μονες σας εχετε την ιδια σχεση αγαπης με μια φιλη που την βλεπεις για καφε μια φορα το μηνα μαζι με την παρεα σου? Την φιλη που εχεις ζησει μαζι πιο δεμενα θα την αγαπας περισσοτερο θα ειστε πιο δεμενες αφου εχετε περασει προσωπικο χρονο μαζι. Κ αν θελετε να πατε δηλαδη ενα θεατρο με τον αντρα σου ή σε μια μουσικη παρασταση ενα απογευμα με φιλους κ τα παιδια δεν γινετε να ερθουν σε παρασταση για μεγαλους τι θα κανεις? Μην μου πεις οτι για δεκαπεντε χρονια μεχρι τα μικρα να μποτουν να μενουν σπιτι μονα τους εσυ θα εισαι παντα μαζι με τα παιδια? Η θα βγαινετε χωρια με τον συζηγο? Απλα το σκεφτεσε τωρα ετσι γιατι εισαι φρεσκια μανουλα κ δεν εχει ακομα ερθει η κουραση. Αργοτερα ισως το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη θα χρειαστεις σιγουρα βοηθεια κ καλο ειναι να εχεις δικους σου ανθρωπους να σε στηριζουν κ καλο ειναι τα παιδια να εχουν χτισει μια σχεση εμπιστοσυνης κ με αλλους ανθρωπους κ οχι μονο απο αναγκη δεν ειναι κακο να εμπιστευεσε το παιδι σου στην μαμα σου μην ξεχνας αυτη σε μεγαλωσε εκτος κ αν εχεις κακη εμπειρια απο την μαμα σου ή εχει καποιο προβλημα. Εσυ αυριο θα θες η κορη σου να σου εμπιστεφτει το παιδι της κ θα ειναι πολυ ασχημο αν σου πει εγω δεν το αφηνω ουτε για 5 λεπτα αλλου λες κ ειναι ξενη η μαμα της. Κ επισης αυτο το εισπρατουν τα παιδια μπορει να αγαπουν τους παπουδες αλλα παντα θα ειναι σε αποσταση! Τελως παντων ο καθενας κανει οτι μπορει για τα παιδια του αλλα το σιγουρο ειναι οτι οι υπερβολες δεν ειναι ωραιες στις σχεσεις των ανθρωπων. Αυτο ηθελα να πω οτι οποιος ειναι υπερβολικος κ δεν αφηνει χωρο κ χρονο θα του γυρισει μπουμερανγκ. Δεν κανει καλο ουτε σε αυτον ουτε στο παιδι του να εισαι υπερβολικος κ απολυτος οταν υπαρχει αγαπη κ διαθεση.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω το εξης τα παιδακια καταλαβαινουν την αγαπη μεσα απο την φροντιδα. Οταν αφησεις εναν ανθρωπο που αγαπας κ εσυ κ εμπιστευεσαι να φροντισει να προσεξει το παιδι σου αυτοματα στο παιδι καταγραφετε αλλος ενας ανθρωπος που το αγαπα οποτε αυτοματα αυξανετε η αυτοπεποιθηση του κ αυτο αντανακλα κ στις σχεσεις του με τα αλλα παιδακια!! Οταν εσυ απο μωρο το εχεις συνεχεια μαζι σου κ του στελνεις το μηνυμα οτι δεν εμπιστευομαστε κανεναν αλλο ανθρωπο ουτε για μια ωρα κ ξαφνικα στα 5 το πας στο νηπιαγωγειο κ το αφηνεις με αγνωστους τι μηνυμα δινεις στο παιδι σου? Την αυτοπεποιθηση την καλλιεργεις σιγα σιγα σε ενα παιδι οχι ξαφνικα μολις παει σχολειο. Κ αυτοπεποιθηση αποκτουν τα παιδια κ οταν φυγουν λιγο μακρια απο την αγκαλια της μαμας.

 

Αυτά είναι δικα σου συμπερασματα.Και όχι δε χρειαζεται να μενει ένα παιδι με τη γιαγια για να αποκτησει αυτοπεποιθηση.Οσες επιλεξαμε η αναγκαστηκαμε να μεγαλώσουμε τα παιδια μας χωρις βοηθεια δε τα εχουμε εγκλωβισμένα στην αγκαλια μας.

 

Συνηθως οι γιαγιάδες είναι αυτές οι οποιες δεν αφηνουν ένα παιδι να ανεξαρτητοποιηθεί και τρεχουν πισω τους λες και είναι μωρα γι απαντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι δικα σου συμπερασματα.Και όχι δε χρειαζεται να μενει ένα παιδι με τη γιαγια για να αποκτησει αυτοπεποιθηση.Οσες επιλεξαμε η αναγκαστηκαμε να μεγαλώσουμε τα παιδια μας χωρις βοηθεια δε τα εχουμε εγκλωβισμένα στην αγκαλια μας.

 

Συνηθως οι γιαγιάδες είναι αυτές οι οποιες δεν αφηνουν ένα παιδι να ανεξαρτητοποιηθεί και τρεχουν πισω τους λες και είναι μωρα γι απαντα.

 

Καταρχας εχεις μπερδεψει τι λεω! Εγω δεν λεω να σου μεγαλωσει το παιδι η γιαγια! Εννοειτε οτι το παιδι θα το μεγαλωσεις εσυ κ δεν θα καταχραστεις την βοηθεια των γονιων σου! Εννοω να αφησεις καποια στιγμη το παιδι μονο του με την γιαγια μια ωρα την εβδομαδα ή για καποιο αλλο λογο. Μην μπερδευεσε καποια στιγμη ολοι χρειαζονται καποια βοηθεια για τα παιδια τους εσυ ισως προτιμας να στο κρατησει καποια νταντα για να μην υποχρεωθεις τι να πω ή δεν εχεις καταλαβει αυτα που γραφω!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ επισης δεν μιλησα μονο για παππου κ γιαγια μιλησα για ανθρωπους που αγαπας κ εχεις εμπιστοσυνη! Ισως εισαι μοναχοπαιδι κ δεν εχεις αδερφια αλλα ισως κ με τα αδερφια σου να μην εχεις καλη σχεση αλλα εγω το παιδι μου γιατι να μην το αφησω μονο του με την αδερφη μπυ κ το ξαδερφακι του κ να κανω εγω καποια υποχρεωση που πρεπει? Τι σημαινει οτι δεν μεγαλωνω μονη μου το παιδι μου? Επειδη αγαπαω κ εμπιστευομαι το παιδι μου στην αδερφη μου ή στην μανα μου δυο ωρες την εβδομαδα?? Οι κοπελες δηλαδη που δουλευουν επιλεγουν να τους μεγαλωσουν αλλοι τα παιδια!??? Μαλλον εχεις μπερδευτει??

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας εχεις μπερδεψει τι λεω! Εγω δεν λεω να σου μεγαλωσει το παιδι η γιαγια! Εννοειτε οτι το παιδι θα το μεγαλωσεις εσυ κ δεν θα καταχραστεις την βοηθεια των γονιων σου! Εννοω να αφησεις καποια στιγμη το παιδι μονο του με την γιαγια μια ωρα την εβδομαδα ή για καποιο αλλο λογο. Μην μπερδευεσε καποια στιγμη ολοι χρειαζονται καποια βοηθεια για τα παιδια τους εσυ ισως προτιμας να στο κρατησει καποια νταντα για να μην υποχρεωθεις τι να πω ή δεν εχεις καταλαβει αυτα που γραφω!!!

 

Σε αυτό δε διαφωνω.Ομως η μαμα εχει ένα μωρακι και ναι κι εγω τον πρωτο χρονο ειχα το μωρο παντα μαζι μου...δεν ηθελα να το αφηνω εκτος κι αν ηταν πραγματικη αναγκη.Μεγαλωνοντας τα παιδια...και ειδικα από όταν το παιδι αρχιζει να μιλαει νομιζω ότι αλλαζει και ολο αυτό.Ετσι τουλάχιστον το βιωσα εγω.Και παλι όμως σαν οικογενεια οπου παμε παμε ολοι μαζι.Τα παιδια θα τα αφήσω σπανια και αυτό για να παω πχ σε ένα γιατρο,ενα σινεμά μια στο τοσο,μια δουλεια.ωστοσ μια χαρα είναι οι σχεσεις τους με ολους τους συγγενείς μας και μια χαρα μενουνμε καποιον αν πρεπει.

 

Η διαφωνια μου λοιπον είναι πως το γεγονός ότι η μαμα με ένα μωρο μηνων δε το αφηνει στη γιαγια δε σημαινει ότι αυτό θα γινεται για παντα.Ειναι πολύ μικρο το μωρο.

 

Επισης ναι συμφωνω ότι καλο είναι τα παιδακια να μαθαινουν να μενουν και με καποιον αλλον μια στο τοσο αλλα αυτό δεν εχει να κανει με την ανεξαρτητοποιηση του παιδιου.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα οι φορες που τα εχω αφησει ειναι μετρημενες.συγκεκριμενα για βολτα κ οχι για δουλεια αφησα την κορη μου 1,5χρονων δυο φορες για σινεμα.απλα κ γω συμφωνω με τη νικη οτι τα παιδια που δ τα κρατανε παππουδες δ σημαινει οτι δ εχουν καλες σχεσεις μαζι τους η οτι δ ειναι ανεξαρτητα.

Το δικο μου σκεπτικο ειναι οτι διακοπες παμε κ οι 4.μονοι με τον αντρα μου θα ξαναπαω οταν δ θα θελουν τα παιδια να ερθουν μαζι μας.ευτυχως συμφωνει κ ο αντρας μου.

Οσο για τις φιλιες,υπαρχουν φιλοι που τους βλεπουμε συχνα λογω οτι ειμαστε κοντα κ υπαρχει χρονος,αλλα μπορει να νιωθουμε πιο κοντα με καποιον που δ βλεπομαστε λογω αποστασης η δουλειας αλλα μας εχουν δεσει εμπειριες.δ ειναι ο χρονος,αλλα πως περνας οσο χρονο εισαι με καποιον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...