Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιδράσεις γονέων για γλυκά/τυποποιημένα και νήπια


xena

Recommended Posts

 

Είναι πολύ χρονοβόρο και θέλει πολύ οργάνωση να έχεις πάντα στα ντουλάπια τα σωστά υλικά, να ετοιμάζεις, ψήνεις, καθαρίζεις κλπ. Πραγματικά απορώ πού βρίσκει χρόνο η σύγχρονη γυναίκα για όλα αυτά. Μπορεί μια εργαζόμενη μητέρα να τα καταφέρει σε αυτόν το ρόλο?

 

Μια χαρά μπορεί νομίζω,αρκεί να οργανωθεί σωστά και να θέσει το θέμα διατροφή ως προτεραιοτητα. Εμείς έχουμε συγκεκριμένες ώρες φαγητού και συνήθως δεν παρεκλινουμε για να μη χάνουμε γεύματα. Το κολατσιό του σχολείου το ετοιμάζω από την προηγούμενη και το βάζω στο ψυγείο και το φαγητό μας το πρωί πριν παω στη δουλειά. Όλα γίνονται πιστεύω, αρκεί να θέλεις και να θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νικι όντως μου την είπες ζητάω συγνώμη σε μπέρδεψα με αλλη που έχετε παρόμοιο όνομα και σκέφτηκα τι λεει αυτη απο το πουθενά

Κατα τα αλλα το βλέπεις όπως το βλέπεις εσυ κοπελα μιυ, δεν συμφωνω μαζι σου, θεωρώ ισα ισα οτι έλαβα επίθεση επειδη ο άλλος δεν θελει να καταλάβει τι δινω, δεν δινω στο παιδι. Αν μιλάμε για το ύφος της καθεμιάς ξέρεις πολυ καλα τι πιςτευω για το δικό σου σου το εχω πει και σε αλλα ποςτ... By the way η αλλη ειπε οτι ασκώ καταπίεση στο παιδι μου, εσυ πως θα απαντούσες σε αυτο;

 

Δε θυμαμαι τι μου εχεις πει...συγγνωμη αλλα συνηθως σχολιαζω τι γραφεται...δε συγκρατω απο ποιον γραφεται τι σε καθε θεμα.Κι εγω σογ ειπα οτι θεωρω λαθος τη σταση σου στο θεμα...οχι το τι δινεις η οχι στο παιδι σου...αλλα την παντελη απαγορευση.Εχει καποια σημασια? Απο τη στιγμη που εσυ εισαι πληρως κατασταλαγμενη στο τι κανεις...εχει σημασια η δικη μου αποψη? Κι εγω ειπα απαγορευω πατατακια γαριδακια.Μια αλλη μαμα δινει και ισως θεωρει εμενα υπερβολικη.Εχει νοημα να αμυνθω? Η να της την πω οτι δινει σκουπιδια στο παιδι της μειωνοντας τη?

Γραφεις οτι αν σε ενα σχολειο στην Ελλαδα απαγορευαν τους ξηρους καρπους λογω αλεργια παιδιων οι ελληνιδες μαμαδες θα παθαιναν εμφραγμα.Γιατι το λες αυτο? Τι ειναι δλδ οι ελληνιδες μαμαδες που θα παθαιναν εμφραγμα?

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμαμαι τι μου εχεις πει...συγγνωμη αλλα συνηθως σχολιαζω τι γραφεται...δε συγκρατω απο ποιον γραφεται τι σε καθε θεμα.Κι εγω σογ ειπα οτι θεωρω λαθος τη σταση σου στο θεμα...οχι το τι δινεις η οχι στο παιδι σου...αλλα την παντελη απαγορευση.Εχει καποια σημασια? Απο τη στιγμη που εσυ εισαι πληρως κατασταλαγμενη στο τι κανεις...εχει σημασια η δικη μου αποψη? Κι εγω ειπα απαγορευω πατατακια γαριδακια.Μια αλλη μαμα δινει και ισως θεωρει εμενα υπερβολικη.Εχει νοημα να αμυνθω? Η να της την πω οτι δινει σκουπιδια στο παιδι της μειωνοντας τη?

Γραφεις οτι αν σε ενα σχολειο στην Ελλαδα απαγορευαν τους ξηρους καρπους λογω αλεργια παιδιων οι ελληνιδες μαμαδες θα παθαιναν εμφραγμα.Γιατι το λες αυτο? Τι ειναι δλδ οι ελληνιδες μαμαδες που θα παθαιναν εμφραγμα?

 

Αυτο που ειπα αρκετές φορές και πραγματικά ειναι κουραστικό να το ξαναλέω...το τοπικ αυτο έδειξε ποςο λιγη κατανόηση δείχνει ο άλλος στις επιλογές του συνανθρώπου του. Αυτά που εσυ λες πιο πανω ειναι ωραία και καλα στην θεωρία αλλα οι απαντήσεις πολλών έδειξαν την ύστατη κριτική και κατηγορία σε καποιον που κανει το αντιθετο. Δεν ειδα σεβαςμο πουθενά, κατανόηση, κάποια να πει οκ κανε οτι κανεις σεβαστό.. Δεν ειπα τιποτα στην αρχη για σκουπίδια κλπ το αντιθετο ειπα, δεν άσκησα κριτική κανει η καθεμία το καλύτερο για το παιδι της πάσο.. Τη λέξη σκουπίδια τη χρησιμοποίησα για την επίθεση που εξέλαβα. Τελείωςε η ιστορία δεν επαναλαμβάνω το ίδιο, αν δεν το καταλαβαίνεις σορυ δεν ειναι προβλημα μου. Άλλοι μπλέξανε φιλίες, καταπιέσεις, περιοριςμους,ντομάτες και ένας Θεος ξέρει τι..

Ο άλλος πρεπει να δείχνει σεβαςμο στις επιλογές του συνανθρώπου του ως προς τα παιδια τους!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι τί θα πάθουν μερικές όταν δουν τα παιδιά τους γύρω στα 12-15 να τρώνε πατατάκια ή να δίνουν ραντεβού στα goody's και να πίνουν αναψυκτικά και να τρώνε χαμπουργκερ. Αν φερθούν στα παιδιά της εφηβείας, τόσο απόλυτα, όσο σημερα, θα προσγειωθούν απότομα στην πραγματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Baby, νομίζω ότι βλέπεις και μερικούς κακούς εκεί που δεν υπάρχουν. Σχετικά με τις αλλεργίες, όχι, καμμιά Ελληνίδα μάνα δεν θα πάθει κοκομπλόκο αν της πουν ότι δεν μπορεί να στέλνει τέτοια κεράσματα. Εμείς πέρσυ στο νήπιο, στην πρώτη συγκέντρωση αμέσως ζητήσαμε να ενημερωθούμε αν υπάρχει κάποια αλλεργία ή άλλο πρόβλημα ώστε να μην κάνουμε ζημιά με τα τυχόν κεράσματα.

Το κέρασμα το υπερασπίζομαι γιατί είναι μέρος της κουλτούρας και της κοινωνικοποίησής μας. Κι εμείς δεν μεγαλώσαμε με μολυβάκια επειδή φοβόντουσαν οι μαμάδες μας μήπως κάποιες παρεξηγηθούν με το κέικ. Και στην κουμπάρα όταν θα πας, γλυκά θα σου βγάλει, δε θα σου δώσει πετσετάκια για το σπίτι. Ο πανικός για τη διατροφική απόκλιση για μένα, επαναλαμβάνω, είναι λάθος. Εϊναι μεγαλύτερη η ζημιά η ψυχολογική στο παιδί από ότι η διατροφική πίστη.

Μιρίκι, η μαμά έχει την ευθύνη τι θα βάλει στην τσάντα του παιδιού. Όταν όμως, εκεί στην αυλή βγαίνουν τα ταπεράκια, καμμιά φορά ακούς: "μου ζήτησε η Δανάη να της δώσω κέικ" ή " η Λένα είχε μπισκότα και μου έδωσε". Ε, αυτά είναι μέσα στη ζωή. Δεν θα τα δαιμονοποιήσω. Χαίρομαι που θέλει να μοιράζεται και που έχει φίλες να μασουλάνε μαζί ένα μπισκότο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακολουθώντας τις συμβουλές του παιδιάτρου έχουμε επιλέξει το διατροφολογιο των παιδιών. Οπως επισης και την ωρα του φαγητού στο να μην συγχέεται με άλλη δραστηριοτητα. Ολα μπορει να τύχει να συμβούν κάποιες φορές αλλα οταν γίνεται σύστημα εκει πλέον ειναι θέμα νοοτροπίας. Η οποια στην Ελλάδα δυστυχως θα αργήσει να αλλάξει καθώς φαίνεται.. Δεν ειναι τυχαίο που στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες δεν συμβαίνουν ολα αυτα. Και οχι δεν ειναι επειδή υπήρχαν "κριτές" ούτε επειδή ασχολήθηκαν ή λογοδότησαν οι υπόλοιπες μαμαδες. Ειναι θέμα κουλτούρας και παιδείας.

 

Οκ. όταν τα 5χρονα σου , ζητήσουν ένα παγωτό στις κούνιες, πες τους οτι είναι θέμα νοοτροπίας.

 

Σε ο,τι τους στερείτε θα πέσουν με τα μούτρα στην πρώτη ευκαιρία

Κ στην Ελλάδα λοιπόν που ευνοεί ο καιρός κ τα παιδιά είναι πολύ συχνά εξω σε πάρκα κλπ, με ποδήλατα , πατίνια , εσύ το βρίσκεις απαράδεκτο ,να φάνε κάτι στην διάρκεια του παιχνιδιού

 

Τα παιδάκια είναι μικρά , όπως κ άλλα, οπότε κρατάτε κ μικρό καλάθι σε αυτά που λέτε

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ

Baby, νομίζω ότι βλέπεις και μερικούς κακούς εκεί που δεν υπάρχουν. Σχετικά με τις αλλεργίες, όχι, καμμιά Ελληνίδα μάνα δεν θα πάθει κοκομπλόκο αν της πουν ότι δεν μπορεί να στέλνει τέτοια κεράσματα. Εμείς πέρσυ στο νήπιο, στην πρώτη συγκέντρωση αμέσως ζητήσαμε να ενημερωθούμε αν υπάρχει κάποια αλλεργία ή άλλο πρόβλημα ώστε να μην κάνουμε ζημιά με τα τυχόν κεράσματα.

Το κέρασμα το υπερασπίζομαι γιατί είναι μέρος της κουλτούρας και της κοινωνικοποίησής μας. Κι εμείς δεν μεγαλώσαμε με μολυβάκια επειδή φοβόντουσαν οι μαμάδες μας μήπως κάποιες παρεξηγηθούν με το κέικ. Και στην κουμπάρα όταν θα πας, γλυκά θα σου βγάλει, δε θα σου δώσει πετσετάκια για το σπίτι. Ο πανικός για τη διατροφική απόκλιση για μένα, επαναλαμβάνω, είναι λάθος. Εϊναι μεγαλύτερη η ζημιά η ψυχολογική στο παιδί από ότι η διατροφική πίστη.

Μιρίκι, η μαμά έχει την ευθύνη τι θα βάλει στην τσάντα του παιδιού. Όταν όμως, εκεί στην αυλή βγαίνουν τα ταπεράκια, καμμιά φορά ακούς: "μου ζήτησε η Δανάη να της δώσω κέικ" ή " η Λένα είχε μπισκότα και μου έδωσε". Ε, αυτά είναι μέσα στη ζωή. Δεν θα τα δαιμονοποιήσω. Χαίρομαι που θέλει να μοιράζεται και που έχει φίλες να μασουλάνε μαζί ένα μπισκότο.

 

 

Κ καμιά δεν στέλνει ...εγώ 3 χρόνια δεν έχω δει κάτι τέτοιο.

 

* Οι ενήλικες στις γιορτές μας τι κερνάμε ? δεν έχουν γλυκά μέσα τα κουτιά που πηγαινοέρχονται ? άλλοι μπορεί να έχουν χοληστερίνη , διαβήτη κλπ

 

Δεν θα δαιμονοποιήσουμε τώρα κ το κέρασμα!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Baby, νομίζω ότι βλέπεις και μερικούς κακούς εκεί που δεν υπάρχουν. Σχετικά με τις αλλεργίες, όχι, καμμιά Ελληνίδα μάνα δεν θα πάθει κοκομπλόκο αν της πουν ότι δεν μπορεί να στέλνει τέτοια κεράσματα. Εμείς πέρσυ στο νήπιο, στην πρώτη συγκέντρωση αμέσως ζητήσαμε να ενημερωθούμε αν υπάρχει κάποια αλλεργία ή άλλο πρόβλημα ώστε να μην κάνουμε ζημιά με τα τυχόν κεράσματα.

Το κέρασμα το υπερασπίζομαι γιατί είναι μέρος της κουλτούρας και της κοινωνικοποίησής μας. Κι εμείς δεν μεγαλώσαμε με μολυβάκια επειδή φοβόντουσαν οι μαμάδες μας μήπως κάποιες παρεξηγηθούν με το κέικ. Και στην κουμπάρα όταν θα πας, γλυκά θα σου βγάλει, δε θα σου δώσει πετσετάκια για το σπίτι. Ο πανικός για τη διατροφική απόκλιση για μένα, επαναλαμβάνω, είναι λάθος. Εϊναι μεγαλύτερη η ζημιά η ψυχολογική στο παιδί από ότι η διατροφική πίστη.

Μιρίκι, η μαμά έχει την ευθύνη τι θα βάλει στην τσάντα του παιδιού. Όταν όμως, εκεί στην αυλή βγαίνουν τα ταπεράκια, καμμιά φορά ακούς: "μου ζήτησε η Δανάη να της δώσω κέικ" ή " η Λένα είχε μπισκότα και μου έδωσε". Ε, αυτά είναι μέσα στη ζωή. Δεν θα τα δαιμονοποιήσω. Χαίρομαι που θέλει να μοιράζεται και που έχει φίλες να μασουλάνε μαζί ένα μπισκότο.

 

Συμφωνω. Κι εγω χαιρομαι οταν μου λεει κατι παρομοιο. Θελω να εχει φιλες και να μοιραζονται.

 

Μαλλον παντως η ταση της εποχης ειναι να προσαρμοζονται οι πολλοι με τα θελω των λιγων. Μια λαθος ερμηνεια του politicaly correct. Δεν θα μοιραζουν ολοι μολυβια αντι...για εκλαιρακια επειδη μια μαμα στις 300 θελει να ταιζει το παιδι κινοα. Δικαιωμα της ομως. Καμμια δεν ειπε οτι δεν ειναι δικαιωμα της, οποτε μην το βλεπετε τοσο στραβα αυτο που επαναλαμβανεται στο θεμα. Αν λοιπον δεν θελει το παιδι της να τρωει, ας το χειριστει στο σχολειο, οπως το χειριζεται και στο εστιατοριο, στο σουπερ μαρκετ, στο σινεμα, οπουδηποτε. Προφανως δεν ειναι ευκολη υποθεση και μακαρι να μπορουσα να σας βοηθησω καπως, αλλα εγω, θελω να τρωω, να με κερνανε και να κερναω, εκλαιρ!!! (μερα που ειναι....) pop.gif

Link to comment
Share on other sites

πω πω ξεφύγαμε..να πω κι εγώ τη γνώμη μου..στο σπίτι προσπαθώ να τρώμε υγιεινά, στο πλαισιο του εφικτού για εργαζόμενη..και βιολογικά και ποικιλία και ξηρούς καρπούς και τέτοια.όχι δεν έχω τις αντοχές να φτιάχνω μόνη μου υγιεινά γλυκά ή να ξενυχτάω, στέλνω για κολατσιό και κριτσινια από φούρνους που εμπιστεύομαι κλπ...μια φορά τη βδομάδα στάνταρ τρώνε ότι θέλουν και πατατάκια κλπ..γιατί ή πάμε στο καφέ της γειτονιάς όπου τρώνε κάτι τζανκ όλα ανεξαιρετως τα παιδιά, η παρέα της μεγάλης μου , 10 χρονών, ή έχουν παιδ. πάρτυ οπότε πάλι τρώνει ό,τι έχει... σε έναν ιδανικό κόσμο θα ήθελα να τρώνε βιολογικά γλυκά, κέικ με καστανή ζάχαρη, τσιπς χειροποίητα κλπ...αλλά μου φαίνεται επιστημονική φαντασία να τα δω αυτά σε παιδ. πάρτυ ειδικά από εργαζόμενη μαμά..μου φαίνεται αδιανόητο να τρώνε τούρτα στο σχολείο επειδή γιορτάζει ο τάδε φίλος τους και τα δικά μου να κοιτάνε..από την άλλη με ενοχλέι που στον παιδικό της κόρης μου βλέπω για κολατσιό που δίνουν εκεί μιραντάκια, κέικ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα παντως της υγιεινης διατροφης, τα τελευταια χρονια οι ειδικοι εχουν επανελθει στη Μεσογειακη.

 

Μολις εχθες εβλεπα ενα ντοκυμαντερ για την Ικαρια, οπου ζουν πολλα χρονια. Ανελυαν τη διατροφη τους και ηταν η κλασικη μεσογειακη.

 

Οσα τρωει το μεσο ελληνοπουλο ειναι αρκετα υγιεινα. Δεν τρωει ουτε τα βουτυρα που τρωνε στη Βορεια ευρωπη, ουτε τα ετοιμα γευματα σε αλλες χωρες. Στο σπιτι χρησιμοποιουμε ολες ελαιολαδο, και τρωμε λαχανικα, φρουτα, οσπρια, ψαρια. Το δε κοκκινο κρεας, ειναι σημαντικο για τη διατροφη του παιδιου. Καμμια αλλη τροφη δεν περιεχει το σιδηρο που περιεχει το κοκκινο κρεας.

 

Και το τελευταιο το εμαθα προσφατα, μετα απο νηστεια που ειχα ακολουθησει. Μου επεσαν ολα, γενικη αιματος, αιματοκριτης, φερριτινη, Β12, φυλλικο οξυ...οποτε και με ενημερωσαν οτι μια φορα την εβδομαδα επιβαλλεται το μοσχαρι ή το κατσικι, για το σιδηρο και την πρωτεινη του. Οσα ακουγα για εναλλακτικες διατροφες, για περιεκτικοτητα σε σιδηρο, εμενα τουλαχιστον, δεν με ειχαν βοηθησει στο ελαχιστο.

 

Οσο νηστευα, ακολουθουσα ολα αυτα, επισης πηγαινα σε εστιατορια χορτοφαγικα, οπου σερβιρουν "ολοκληρωμενα" γευματα. Με κινοα, μανιταρια, ειδικα σπρεντ, ο,τι θελετε. Ε, λοιπον, πειναγα! Αποτελεσμα αυτης της διατροφης ηταν να πειναω αλλα να ειμαι φουσκωμενη, να εχω ανακατωσουρες, ζαλαδες και να μου πεσει ο σιδηρος. Δεν ειναι λοιπον για ολους, ολες οι διατροφες.

 

Αυτα βεβαια ειναι αυτα που πιστευω προσωπικα. Δεν τα αναλυω σαν Ευαγγελιο, να τα ακολουθησουν ολοι. Απλα παραθετω την εμπειρια μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ. όταν τα 5χρονα σου , ζητήσουν ένα παγωτό στις κούνιες, πες τους οτι είναι θέμα νοοτροπίας.

 

Σε ο,τι τους στερείτε θα πέσουν με τα μούτρα στην πρώτη ευκαιρία

Κ στην Ελλάδα λοιπόν που ευνοεί ο καιρός κ τα παιδιά είναι πολύ συχνά εξω σε πάρκα κλπ, με ποδήλατα , πατίνια , εσύ το βρίσκεις απαράδεκτο ,να φάνε κάτι στην διάρκεια του παιχνιδιού

 

Τα παιδάκια είναι μικρά , όπως κ άλλα, οπότε κρατάτε κ μικρό καλάθι σε αυτά που λέτε

 

Προφανώς δυσκολεύεσαι πολυ να καταλάβεις οτι δεν μιλάω για κατι που μπορει να γίνει κάποιες φορές αλλα επανηλειμμένα στην καθημερινότητα της ζωής των νηπιων. Τα παιδια στις κουνιες που πηγαίνουμε κάθονται το πολυ δυο ώρες. Δεν εννοουσα να μείνουν και νηστικά αν ειναι όλη μερα έξω. Δεν ξέρω τι κάνουν τα 5χρονα αυτο απασχολεί εσενα κι έτσι παραθέτεις τις δικές σου απόψεις βασισμένη στη δικη σας νοοτροπία. Που καθώς φαίνεται δεν εχει να κανει μονο με το φαγητο αλλα και με τον τροπο καθώς εκφράζεσαι τόσο ευγενικά και κομψά..

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπα αρκετές φορές και πραγματικά ειναι κουραστικό να το ξαναλέω...το τοπικ αυτο έδειξε ποςο λιγη κατανόηση δείχνει ο άλλος στις επιλογές του συνανθρώπου του. Αυτά που εσυ λες πιο πανω ειναι ωραία και καλα στην θεωρία αλλα οι απαντήσεις πολλών έδειξαν την ύστατη κριτική και κατηγορία σε καποιον που κανει το αντιθετο. Δεν ειδα σεβαςμο πουθενά, κατανόηση, κάποια να πει οκ κανε οτι κανεις σεβαστό.. Δεν ειπα τιποτα στην αρχη για σκουπίδια κλπ το αντιθετο ειπα, δεν άσκησα κριτική κανει η καθεμία το καλύτερο για το παιδι της πάσο.. Τη λέξη σκουπίδια τη χρησιμοποίησα για την επίθεση που εξέλαβα. Τελείωςε η ιστορία δεν επαναλαμβάνω το ίδιο, αν δεν το καταλαβαίνεις σορυ δεν ειναι προβλημα μου. Άλλοι μπλέξανε φιλίες, καταπιέσεις, περιοριςμους,ντομάτες και ένας Θεος ξέρει τι..

Ο άλλος πρεπει να δείχνει σεβαςμο στις επιλογές του συνανθρώπου του ως προς τα παιδια τους!

 

Μα αν αναφερω εγω κατι που κανω με τα παιδια μου κι εσυ το θεωρεις λαθος δε θα το πεις...τι θα μου πεις ...δειχνω κατανοηση σε αυτο που κανεις? Στο ειπαμε αρκετες ναι οτι θεωρουμε την πληρη απαγορευση λαθος για το παιδι...σωστο διατροφικα ισως αλλα λαθος να διαχωριζεις μονη σου ετσι το παιδι.Δε συμφωνεις...οκ.

 

Αλλιως τι νοημα εχει η ανταλλαγη αποψεων σε ενα φορουμ?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ΝΗΠΙΑ όχι για παιδιά δημοτικού. Από την πρώτη και μετά ο έλεγχος πάει περίπατο για όλους τους πιθανούς λόγους. Δηλαδή έχεις ένα παράθυρο το πολύ 5 ετών για να βοηθήσεις το παιδί. Επίσης μιλάμε για αυτά που η κάθε μαμά αποφασίζει να προσφέρει στα άλλα παιδιά όχι στο δικό της.

 

Καταλαβαίνω ότι είναι σοκ για πολλές, αλλά δεν είναι υποχρεωμένη η κάθε μαμά να καταθέτει/ εκθέτει το ιατρικό ιστορικό του παιδιού της στις υπόλοιπες. Όσο το αν μεγαλώσαμε εμείς με μολυβάκια κλπ που τόσο σας ενόχλησαν, χαίρομαι πολύ που τα δικά σας παιδιά δεν βρίσκονται στη θέση να αποκλείονται από το συνεχές κέρασμα για να δείτε τη "γλύκα" της κοινωνικής συνήθειας. Ακόμη, όμως, κι αν βγάλεις το ιστορικό του παιδιού σου στο σκοινί της μπουγάδας, όπως έκανα εγώ σχεδόν κανείς δεν το σέβεται. Επικρατεί η λογική "ε, ας μη φάει αυτό το ένα παιδάκι" "δε θα αλλάξουν οι πολλοί για τον ένα", "ε, κι εμείς τι πάθαμε κλπ", "υπερβολές".

 

Η δική μου εμπειρία από τα νηπιαγωγεία τα τελευταία δεκατρία χρόνια δείχνει ότι τα ελληνόπουλα ( καλύτερα μάλλον τα παιδιά στη χώρα μας, γιατί δεν έχουμε μόνο ελληνόπουλα στα σχολεία) δεν τρέφονται σωστά. Δεν ισχύει καθόλου αυτό που αναφέρει η Χαρά- Μαρία, δυστυχώς. Τα παιδιά τρώνε ως επί το πλείστον στο δεκατιανό τους τυποποιημένα αρτοσκευάσματα αγνώστου ποιότητας ή γνωστής κακής ποιότητας, αλλαντικά σε καθημερινή βάση, συσκευασμένους χυμούς και επιδόρπια γιαουρτιού και στο μεσημεριανό τους κυρίως μακαρόνια και πατάτες, πίτσες, σουβλάκια και μετά ακολουθούν τα φαγητά. Φρούτα σπάνια και αυτό κυρίως μπανάνα (οκ καταλαβαίνω την ευκολία της και γω την αξιοποίησα δεόντως), λαχανικά ακόμη σπανιότερα. Η ποσότητα της ζάχαρης και των συντηρητικών που καταναλώνουν τα παιδιά είναι τεράστια αν την αθροίσει κανείς. Δοκιμάστε το για μια εβδομάδα.

 

Και δε μιλάω για τα τελευταία 2 άντε τρία χρόνια της βαθιάς κρίσης (αν και αυτός που ξοδεύει 50 λεπτά τη μέρα για το συσκευασμένο χυμό ή το μπουκαλάκι το νερό, μπορεί να τα δώσει για ένα πορτοκάλι ή για ένα αβγό).

 

Και φυσικά μιλάω για το σχολείο. Οι παιδικές χαρές και τα πάρτυ είναι εκτός συναγωνισμού, αν και συχνά αναρωτιέμαι γιατί συνδέουμε τη διασκέδαση με κακής ποιότητας φαγητό. Οι δικοί μας γονείς στους καλεσμένους τους πάντα φρόντιζαν να προσφέρουν το καλύτερο, εμείς γιατί δεν το κάνουμε. Καλύτερα λίγα και καλά, παρά πολλά και κακής ποιότητας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπορεί νομίζω,αρκεί να οργανωθεί σωστά και να θέσει το θέμα διατροφή ως προτεραιοτητα. Εμείς έχουμε συγκεκριμένες ώρες φαγητού και συνήθως δεν παρεκλινουμε για να μη χάνουμε γεύματα. Το κολατσιό του σχολείου το ετοιμάζω από την προηγούμενη και το βάζω στο ψυγείο και το φαγητό μας το πρωί πριν παω στη δουλειά. Όλα γίνονται πιστεύω, αρκεί να θέλεις και να θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο.

 

Έχεις δίκιο όσον αφορά την προτεραιότητα. Από εκεί και πέρα το εύκολο ή δύσκολο εξαρτάται από το εργασιακό ωράριο. Αν κάποιος εργάζεται πολλές ώρες εκτός, εξακολουθεί να είναι δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα ηταν χρησιμο απο αυτο που μερικες αναφερετε παραπανω, που συγγνωμη αλλα δεν μπορει να εφαρμοστει κατα τη γνωμη μου, ειναι να ανοιξουν και παλι κυλικεια σε ολα τα σχολεια (το δικο μας πχ δεν εχει) τα οποια θα σερβιρουν πραγματα ελεγμενα απο το Υπουργειο.

Αυτο που ξέρω είναι ότι στα ελληνικά σχολικά κυλικεία απαγορεύονται πολλά τυποποιημένα τρόφιμα και υπάρχουν προδιαγραφές. Οπότε δεν ξέρω γιατί το ανεφέρετε συνέχεια. Υπάρχουν σχολικά κυλικεία που πουλάνε ακόμα γαριδάκια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άννα αν και γενικά συμφωνώ μαζι σου εδώ διαφωνω. Η κουμπάρα που σίγουρα ξέρει το ιστορικό σου και τη λόξα σου, θα σου προσφέρει κάτι που να μπορείς να καταναλώσεις και όχι αυτό που εκείνη γουστάρει από γινάτι. Γιατί σ' αγαπάει και θέλει να σε περιποιηθεί.

 

Επίσης στην κουμπάρα μπορείς να επιλέξεις αν θα πας ή αν θα πάρεις το παιδί μαζί σου. Στο σχολείο πάει κάθε μέρα, είναι αλλιώς.

 

Οι νοοτροπίες αλλάζουν σιγά σιγά το ξέρω και το καταλαβαίνω και οι συνήθειες που έχουν παγιωθεί τώρα πήραν καιρό για να γίνουν. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι όσο αλλάζουν τα δεδομένα στην κοινωνία δε θα ξαναλλάξουν. Όσο περνάει ο καιρός και γίνεται πιο διαδεδομένη και χειροπιαστή η σχέση μεταξύ διατροφής και σωματικής και ψυχικής υγείας και όσο θα συνεχίσουν να αυξάνονται κατακόρυφα οι παιδικές αλλεργίες, τα νευροαναπτυξιακά θέματα των παιδιών και τα αυτοάνοσα νοσήματα, θα αλλάξουν και οι συνήθεις.

 

Μέχρι τότε εγώ και κάτι άλλες σαν και του λόγου μου θα είμαστε οι υπερβολικές, οι καταπιεστικές, οι κακές μαμάδες και τα παιδιά μας στερημένα και αποκλεισμένα λόγω της ξεροκεφαλιάς μας και όχι λόγω αντικειμενικής ανάγκης.

 

Αν προσέξατε η babycute έχει αναφέρει πολλές φορές τις διαφορές που διαπίστωσε και στα δυο παιδιά της και ειδικά στο μεγάλο που είχε συγκεκριμένα θέματα. Παρόλα αυτά η πληροφορία που σας δίνει δε γίνεται πιστευτη και αποδεκτή και συνεχίζει η στάση της να ανάγεται σε υπερβολή. Τροφή για σκέψη μέρες που είναι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαρά- Μαρία συμφωνώ όσο δεν πάει με τις παραδοσιακές διατροφές. Πραγματικά δηλαδή είναι σοφές. Περιέχουν τη σωστή αναλογία θρεπτικών συστατικών, από όλες τις ομάδες τροφίμων και το κυριότερο προβιοτικές τροφές.

 

Όμως δεν περιλαμβάνουν τα τυποποιημένα τρόφιμα με τα τεχνητά συστατικά τους που κατακλύζουν τη διατροφή των μικρών παιδιών σήμερα ούτε τις τεράστιες ποσότητες ζάχαρης που κρύβονται μέσα σε αυτά. Πόσο γλυκό του κουταλιού να φάει κανείς και πόσο μπακλαβά (καλά για το τελευταίο επιφυλάσσομαι στην κατάστασή μου κιόλας). Αλλά και πόσο συχνά φτιάχνονταν τέτοια πράγματα στα σπίτια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Miriki, καταλαβαίνω τώρα τον πυρήνα της διαφωνίας μας.

Και ναι, είναι αλήθεια ότι δεν έχω πειστεί για αυτά που εσύ και η Baby δείχνετε να έχετε τόση σιγουριά, οπότε καταλαβαίνω ότι βιώνετε ένα είδους κοινωνικού ρατσισμού, ένα "έλα μωρέ κι εσύ". Αυτό σίγουρα είναι πολύ πολύ σπαστικό.

Σαφέστατα καταλαβαίνω τη διαφορά της υγιεινής διατροφής (κατεβάζω με το ζόρι κεφίρ αυτή τη στιγμή) αλλά δεν την έχω στο μυαλό μου ως τόσο καθοριστική σε θέματα μυαλού και νευρολογικής ανάπτυξης.

Εδώ απλά αφήνουμε τα μολύβια κάτω, αυτό θα αποδειχθεί όταν θα είμαστε όλες μας ανάμνηση παλιά, κίτρινο φόρουμ στο συρτάρι...

Εγώ μένω λίγο σκεπτικίστρια σε σχέση με κάποια θέματα που θεωρώ "της μόδας". Ξέρω πχ ότι το "Χωρίς γλουτένη" αποδείχθηκε ένας πραγματικός θησαυρός ως εργαλείο του μάρκετινγκ, και είμαι με την απορία : όλος ο τρίτος κόσμος θα μπορούσε να σωθεί με επαρκή αποθέματα αλευριού, όλη η γης πριν από εμάς μεγάλωσε με ψωμάκι, εμείς τώρα βρήκαμε τη χρυσή αλήθεια??????

Αλλά δεν επιμένω, πραγματικά δεν ξέρω.

 

Για τα παιδάκια μας πάντως, θέλει προσοχή και ισορροπία. Δεν ξέρω φυσικά τι κάνετε στο σπίτι σας, ούτε είμαι κανένας γκουρού να δώσω συμβουλές. Απλά να έχουμε στο μυαλό μας ότι χρειάζεται και μια "κοινωνική" ισορροπία. Τα παιδιά έχουν ανάγκη να είναι μέρος της αγέλης. Θέλει έξυπνες κινήσεις (όχι πλήρη συνθηκολόγηση).

 

* Σε εμάς στο νήπιο είχαν "απαγορεύσει" οι δασκάλες τα συσκευασμένα. Θα γελάς κάπου τώρα, φαντάζομαι πόσες φορές το έχεις προσπαθήσει...

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Έχει αποδειχθεί η σχέση αυτή εδώ και καιρό και σύντομα θα αρχίσει να γίνεται mainstream πληροφορία, ήδη στην Αγγλία, στον Καναδά και στην Αμερική κυκλοφορεί πολύ περισσότερο.

 

Δεν έχει διαλευκανθεί πλήρως η ακριβής σχέση της χλωρίδας του εντέρου με την ψυχική και σωματική υγεία, όμως η έρευνα κινείται με ταχύτατους ρυθμούς προς τα εκεί (π.χ. ξαφνικά βλέπεις τους παιδίατρους να προτείνουν προβιοτικά σκευάσματα ).

 

Για τη γλουτένη όχι δεν είναι σωστός ο τρόπος που τα μέσα χειρίζονται την καημένη την πρωτεϊνούλα. Το ψωμάκι που έθρεψε γενιές και γενιές δεν περιείχε βελτιωτικά, γινόταν με προζύμι και όχι με μαγιά, δεν πρόσθεταν επιπλέον γλουτένη για καλύτερη εμφάνιση ούτε και τα σιτηρά ήταν γενετικά τροποποιημένη με μεγαλύτερη ποσότητα γλουτένης. Αυτό λοιπόν που μας ενοχλεί είναι η ανθρώπινη παρέμβαση και ο χειρισμός όχι η πρωτεΐνη αυτή καθεαυτή. Η ανάγκη για ταχύτητα και ευκολία είναι εκείνη που δημιουργεί τα προβλήματα.

 

(Το κεφίρ χτύπα το με μπανάνα και κακάο στο μπλέντερ, μην υποφέρεις άλλο).

 

Οι δασκάλες το απαγορεύσανε (αποθαρρύνανε θα έλεγα, γιατί δεν έχουμε δικαίωμα να απαγορεύσουμε) οι μαμάδες το τηρήσανε; Η ατάκα "δε θα μου πεις εσύ τι θα δώσω στο παιδί μου" σου κλείνει το στόμα και σου δένει τα χέρια. Άσε που "καλά αν κάνεις το Γιαννάκη να φάει ψωμί και τυρί τρύπα μου τη μύτη" οπότε πάρε το τοστάκι με το αλαντικούλι, το σπρεντ τυριού και το ψωμί τοστ που χρειάζεσαι λεξικό για να καταλάβεις τα συστατικά ή τα κρουασάν και τα μπισκότα. Πραγματικές τροφές, απλές και θρεπτικές άντε να φέρνει το 30% του τμήματος.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι διαφωνω μαζι σου μιρικι σε δυο σημεια:

 

-δεν ξερω για το δικο σας νηπιο και σεβομαι την εμπειρια σου, (δεν ηξερα οτι μιλαμε μονο για νηπιο, πολλοι μιλουν για δημοτικο) αλλα στο δικο μας, μας τα γυριζαν πισω τα τυποποιημενα (Νεα Μακρη). Της εβαζα φρουτα, για δεκατιανο και μαγειρευτο φαγητο για μεσημεριανο. Στις επισημες, γραπτες οδηγιες του νηπιαγωγειου μας, υπηρχε απαιτηση και για ξεχωριστη σαλατα.

 

-για τη σχεση μεταξυ ψυχικης υγειας και...εκλαιρ, σου υπογραφω οτι οποιος δεν το στερειται, χαιρει ακρας ψυχικης υγειας. Δεν το λεω ειρωνικα. Αλλα πραγματικα πιστευω, οτι η στερηση προκαλει με μαθηματικη ακριβεια προβληματα ψυχοσωματικα. Παν μετρον αριστον, λοιπον. Αυτο ακολουθω, καλομαγειρεμενο φαγητο, μεσογειακη διατροφη και ΟΠΟΤΕ μου ερθει για γλυκο, το τσακιζω με απιστευτη χαρα, και ας πουν ο,τι θελουν οι επιστημονες στην Αμερικη και στον Καναδα...Σορρυ. Αν σε εσας λειτουργει η διατροφη αυτη, καλα κανετε. Εμενα μου ειναι στεναχωρη και αχρωμη, και δεν θελω αλλη στερηση στη ζωη μου, αρκετα περναμε με την οικονομια μας.

 

Τελος αν ισχυε, θα ηταν ολη η Δυση μεσα στα ψυχολογικα, και η Ασια θα ηταν μεσα στην υγεια. Απ οσο ξερουμε, δεν ισχυει κατι τετοιο. Οι παραγοντες που προκαλουν τετοια θεματα ειναι πολυ πιο συνθετοι, προφανως. Οι μεγαλουπολεις, η μοναξια, η μολυνση, η κληρονομικοτητα, ο εγκλεισμος στο σπιτι και η ελλειψη πρασινου, οι γρηγοροι ρυθμοι ζωης, τα πιεστικα ωραρια, το αγχος...ενα σωρο. Το ψωμακι και να επηρεαζει, σε τι θεση να βρισκεται πιστευεις?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την κοινωνική ισορροπία δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο σε θεωρητικό επίπεδο. Όταν όμως πρέπει να σταθμίσεις το κόστος και το όφελος χρησιμοποιείς τα πραγματικά δεδομένα, κι εκεί η απόφασή σου μπορεί να μη σε ικανοποιεί συναισθηματικά καθόλου, αλλά να είναι επιβεβλημένη τελικά. Άλλωστε το περιθώριο δράσης- ελέγχου από την πλευρά του γονιού διαρκεί πολύ λίγο χρόνο αναλογικά με το προσδόκιμο ζωής των παιδιών, επομένως ξέρεις ότι πρέπει να πετύχεις πολλά σε μικρό χρονικό διάστημα (η πενταετία που λέγαμε). Άσε που τα χρόνια αυτά είναι καθοριστικά για τη μετέπειτα υγεία.

 

Το ζήτημα του μικροβιώματος κατά τη γνώμη μου είναι για την εποχή μας ότι ήταν το γονιδίωμα για την προηγούμενη εποχή. Είδωμεν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το εκλαίρ αν το τρως τρεις φορές την εβδομάδα σε ποια κατηγορία εμπίπτει διότι περί αυτού πρόκειται. Το αν θα δώσω γλυκό στο παιδί μου και ποιο γλυκό το αποφασίζω εγώ, δεν είναι δυνατό να μου επιβάλλεται. Γιατί κακά τα ψέματα γλυκά μπορούμε να φάμε με πολλούς τρόπους δε χρειάζεται να είναι σοκοφρετάκι και κωκ από το φούρνο της γειτονιάς οπωσδήποτε.

 

Για την ουσία της ψυχικής υγείας και του μικροβιώματος και της διατροφής δε θα συνεχίσω όποιος θέλει η πληρόφορία υπάρχει τεκμηριωμένη και προσβάσιμη δεν είναι δική μου δουλειά.

 

Επίσης γιατί δε σας έχω εσάς μαμάδες γμτ. Τι εννοείς τα γυρίζανε πίσω τα τυποποιημένα; Έμεναν τα παιδιά νηστικά; Αχ εγώ παλεύω με ημερίδες κλπ στα οποία βεβαίως δεν πατάνε παρά μόνο αυτοί που τα εφαρμόζουν ήδη....

 

Κλείνω καταγγέλοντάς σας γιατί θα στείλω το σύζυγο να μου πάρει εκλαίρ και γαριδάκια μόλις κοιμηθεί το μεγάλο μιρίκι, γιατί το μικρό μιρίκι το έπιασε λιγούρα και μου χει κάνει την κοιλιά ρινγκ, κακούργες...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki εμενα ο γιος μου παει νηπιο.Ναι του εχω βαλει πολλες φορες τοστ με γαλοπουλα βραστη...εχουμε αποκλεισει όλα τα υπολοιπα αλλαντικα αλλα τρωμε γαλοπουλα.Εσυ προφανως ακομα κι ετσι θεωρεις το τοστ ανθυγιεινο.Αντε και να το δεχτω...αλλα από ένα τοστ που θα φαει το δικο μου το αιδι στο σχολειο πως μπορεις να κρινεις ποια είναι η υπολοιπη διατροφή του?Οχι δε του βαζω ποτε φρουτα στο σχολειο γιατι τη μπανανα δε την τρωει και τα υπολοιπα όπως ειπες και μονη σου εχουνπρακτικες δυσκολιες.Ομοιως δε θα του βαλω αυγο γιατι κρυο δε θα το φαει...προτιμω να το δωσω το απόγευμα.Γιαουρτακι σκετο δεν το τρωει...θελει μελι η κανελλα και δεν ξερω πως να το βαλω στο σχολειο και πως θα διατηρηθεί.Θα μου πεις πρεπει α του βαζεις κρουασαν με σοκολατα η ζαμπονοτυροπιτα μαζι?Εγω δενβαζω τετοια και με οσες μαμαδες μιλαω στο σχολειο δεν ξερω καμια που να βαζει.Ειναι τοσες πολλες δλδ οι μαμαδες που βαζουν τα τοσο ανθυγιεινα?Γιατι καπου ζυγιζεις και τι θα φαει το παιδιΝα βαζει η άλλη σωνει και ντε μανανα και αυγο και το παιδι κάθε μερα να μενει νηστικο δεν εχεικαι νοημα υποθετω.Απο την αλλημιλαμε για νηπιο αρα για 5 χρονων παιδι και αναρωτιέμαι .Το πενταχρονο ετσι αβουλα τα δεχεται όλα αυτά?Το ιδιο δε ζηταει καποια στιγμη να δοκιμασει γλυκο?Εμενα ο δικος μου με ρωτάει κάθε πρωι τι του εβαλα...αν του πω μπανανα θα μου πει βαλε κατι άλλο δε θα τη φαω.

 

ΠΕρσι στ ιδιωτικο προνηπιο η κατασταση με τα γλυκα ηταν πολύ χειροτερη σε εμας τουλάχιστον γιατι σε κάθε γεννεθλια που ειχε ένα παιδακι οι μαμαδες διοργανωναν παρτυ κανονικο την ωρα του σχολειου με τουρτα και φαγητο...catering απ οσο ειχα καταλαβει από τα λεγομενα του μικρου.

 

Και προβληματίζομαι τωρα...γιατι από τη μια εχουμε τις μαμαδες που θελουν τα σπιτικα...από την άλλη τις μαμαδες που θελουν τα τυποποιημένα γιατι σιχαινονται τα δικα σου σπιτικα...και από την άλλη τις μαμαδες που ενοχλούνται γενικοτερα με το κερασμα.Οτι και να στειλεις δλδ στο σχολειο στανταρ καποιες θα σε παρεξηγησουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρακτικά λύνονται στ' αλήθεια αν το αποφασίσεις, απόδειξη ότι άλλες μαμάδες το κάνουν. Το θέμα είναι ποιες είναι οι δικές αου (χμ της οικογένειας) προτεραιότητες τις οποίες ορίζεις εσύ με βαση τη γνώση σου, την εμπειρία σου, τη νοοτροπία σου, τις αντοχές σου. Αλλά και πάλι δε συζητάμε για το τι βάζει η καθεμιά στο παιδί της, απλά σας είπα τι βλέπω να συμβαίνει. ΓΙαυτό και δεν απαγορεύω στο σχολείο, απλά προτρέπω και προτείνω εναλλακτικές όταν βλέπω ότι με παίρνει.

 

Αυτό που λες με το κέιτερινγκ έχω δώσει μάχες για να μη συμβαίνει στο δικό μου σχολείο. Γενικότερα λοιπόν αν μπορούσα να το βάλω σε λίγες μόνο λέξεις θα ήταν μην προσφέρετε φαγητό σε παιδιά που δεν είναι τα δικά σας και δεν έχετε την ευθύνη τους (θεωρώ δεδομένο ότι δε θα λαϊκίσουμε για τα παιδάκια που δεν έχουν να φάνε).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...