Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιδράσεις γονέων για γλυκά/τυποποιημένα και νήπια


xena

Recommended Posts

Το εκλαίρ αν το τρως τρεις φορές την εβδομάδα σε ποια κατηγορία εμπίπτει διότι περί αυτού πρόκειται. Το αν θα δώσω γλυκό στο παιδί μου και ποιο γλυκό το αποφασίζω εγώ, δεν είναι δυνατό να μου επιβάλλεται. Γιατί κακά τα ψέματα γλυκά μπορούμε να φάμε με πολλούς τρόπους δε χρειάζεται να είναι σοκοφρετάκι και κωκ από το φούρνο της γειτονιάς οπωσδήποτε.

 

Για την ουσία της ψυχικής υγείας και του μικροβιώματος και της διατροφής δε θα συνεχίσω όποιος θέλει η πληρόφορία υπάρχει τεκμηριωμένη και προσβάσιμη δεν είναι δική μου δουλειά.

 

Επίσης γιατί δε σας έχω εσάς μαμάδες γμτ. Τι εννοείς τα γυρίζανε πίσω τα τυποποιημένα; Έμεναν τα παιδιά νηστικά; Αχ εγώ παλεύω με ημερίδες κλπ στα οποία βεβαίως δεν πατάνε παρά μόνο αυτοί που τα εφαρμόζουν ήδη....

 

Κλείνω καταγγέλοντάς σας γιατί θα στείλω το σύζυγο να μου πάρει εκλαίρ και γαριδάκια μόλις κοιμηθεί το μεγάλο μιρίκι, γιατί το μικρό μιρίκι το έπιασε λιγούρα και μου χει κάνει την κοιλιά ρινγκ, κακούργες...

 

Μα που ειναι αυτο το σχολειο που μοιραζουν εκλαιρ 3 φορες την εβδομαδα? Σου ρχομαι!!!

 

Μας τα επεστρεφαν το πρωι, με το που τα φερναμε, ναι. Και ελεγαν φερτε μεχρι τη μια, αλλο φαγητο. Το εκαναν μια, δυο φορες στην αρχη. Μετα σταματησαν ολες να δινουν τετοια γευματα.

 

ΥΓ καλη ορεξη! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και προβληματίζομαι τωρα...γιατι από τη μια εχουμε τις μαμαδες που θελουν τα σπιτικα...από την άλλη τις μαμαδες που θελουν τα τυποποιημένα γιατι σιχαινονται τα δικα σου σπιτικα...και από την άλλη τις μαμαδες που ενοχλούνται γενικοτερα με το κερασμα.Οτι και να στειλεις δλδ στο σχολειο στανταρ καποιες θα σε παρεξηγησουν.

 

Αστο, δεν βγαζεις ακρη. ΟΠΟΤΕ, προτεινω να δινει η καθεμια ο,τι θελει και να μην κρινει η μια την αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Και προβληματίζομαι τωρα...γιατι από τη μια εχουμε τις μαμαδες που θελουν τα σπιτικα...από την άλλη τις μαμαδες που θελουν τα τυποποιημένα γιατι σιχαινονται τα δικα σου σπιτικα...και από την άλλη τις μαμαδες που ενοχλούνται γενικοτερα με το κερασμα.Οτι και να στειλεις δλδ στο σχολειο στανταρ καποιες θα σε παρεξηγησουν.

 

Αυτό ειναι μάλλον στάνταρ. :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα αν αναφερω εγω κατι που κανω με τα παιδια μου κι εσυ το θεωρεις λαθος δε θα το πεις...τι θα μου πεις ...δειχνω κατανοηση σε αυτο που κανεις? Στο ειπαμε αρκετες ναι οτι θεωρουμε την πληρη απαγορευση λαθος για το παιδι...σωστο διατροφικα ισως αλλα λαθος να διαχωριζεις μονη σου ετσι το παιδι.Δε συμφωνεις...οκ.

 

Αλλιως τι νοημα εχει η ανταλλαγη αποψεων σε ενα φορουμ?

 

Την πλήρη απαγόρευση απο τι; Απο το κέρασμα των άλλων η απο γλυκα; Διαβασες καλα τι έγραψα ; Πως σχολιάζεις οταν δεν διαβάζεις; Μίλησα για εναλλακτικές για xylitol, Manuka κλπ δηλαδη το δικό μου εναλλακτικό γλυκό δεν κανει; Πρεπει να ειναι σώνει και καλα το δικό σου;ωδικά δώ αν δεν ειναι η τούρτα με τα σκ**α μεσα και αν ειναι μπανάνα στο φούρνο με λάδι καρύδας, ειναι ΛΑΘΟΣ;

Τι δεν ειναι κατανοητό σε αυτά που λέω;

 

Και ναι στο λέω στρειτ το θεωρώ αγενεστατη να πεις στον αλλο οτι 'κανει κατι λαθος' .. Πες δεν θα το έκανες εσυ, πες εσυ κανεις κατι διαφορετικό, πες οτι δεν με καταλαβαίνεις, δεν συμφωνεις κλπ αλλα να πεις σε μια αλλη μαμα για το πως μεγαλώνει το παιδι της οτι ειναι λαθος...ειναι λαθος! Εξου και η αντίδραση μου

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ σοβαρολογώ?Να το δωσω?

 

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Το κεφίρ το φυσικό συνεχίζει τη ζύμωση μέσα στο ψυγείο με χαμηλότερη ένταση, αλλά τη συνεχίζει, οπότε στο τέλος τινάζει το καπάκι. Συνήθως λοιπόν μετά τη συσκευασία τα παστεριώνουν οπότε χάνεται μεγάλο μέρος από τα προβιοτικά λόγω της θερμότητας. Επίσης δεν ξέρεις τι γάλα έχει χρησιμοποιηθεί. Ανάλογα με τις ανάγκες σου, τις προτεραιότητες κλπ αποφασίζεις. Το κόστος των σπόρων είναι δωρεάν μπορείς να βρεις εύκολα και να το φτιάχνεις εσύ σπίτι σου πανεύκολα....

 

Και να κάνεις και δεύτερη ζύμωση με φράουλες άμα λάχει.... ψάξε δες τι θέλεις να κάνεις

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ σοβαρολογώ?Να το δωσω?

 

Αυτο που ειπε η φιλη

Κέφιρ απο κατσικίσιο ειναι καλύτερο (δεν εχει καζεινη), αλλα ειναι αηδία οποτε βάλε λιγο στέβια πριν το δώσεις - και αρχιςε απο κουταλάκι πρώτα να δεις πως θα αντιδράσουν . Μην δώσεις ενα ποτήρι κέφιρ

 

Αν μπορεις να βρεις μονη σου να φτιάξεις ειναι πανεύκολο

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Το κεφίρ το φυσικό συνεχίζει τη ζύμωση μέσα στο ψυγείο με χαμηλότερη ένταση, αλλά τη συνεχίζει, οπότε στο τέλος τινάζει το καπάκι. Συνήθως λοιπόν μετά τη συσκευασία τα παστεριώνουν οπότε χάνεται μεγάλο μέρος από τα προβιοτικά λόγω της θερμότητας. Επίσης δεν ξέρεις τι γάλα έχει χρησιμοποιηθεί. Ανάλογα με τις ανάγκες σου, τις προτεραιότητες κλπ αποφασίζεις. Το κόστος των σπόρων είναι δωρεάν μπορείς να βρεις εύκολα και να το φτιάχνεις εσύ σπίτι σου πανεύκολα....

 

Και να κάνεις και δεύτερη ζύμωση με φράουλες άμα λάχει.... ψάξε δες τι θέλεις να κάνεις

 

Οκ ευχαριστω...θα το δοκιμασω και ελπιζω να το φανε.Σημερα τους εδωσα αυτό από το σουπερ μαρκετ όμως το ανακατεψα με λιωμενες φραουλες το φαγανε.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Το κεφίρ το φυσικό συνεχίζει τη ζύμωση μέσα στο ψυγείο με χαμηλότερη ένταση, αλλά τη συνεχίζει, οπότε στο τέλος τινάζει το καπάκι. Συνήθως λοιπόν μετά τη συσκευασία τα παστεριώνουν οπότε χάνεται μεγάλο μέρος από τα προβιοτικά λόγω της θερμότητας. Επίσης δεν ξέρεις τι γάλα έχει χρησιμοποιηθεί. Ανάλογα με τις ανάγκες σου, τις προτεραιότητες κλπ αποφασίζεις. Το κόστος των σπόρων είναι δωρεάν μπορείς να βρεις εύκολα και να το φτιάχνεις εσύ σπίτι σου πανεύκολα....

 

Και να κάνεις και δεύτερη ζύμωση με φράουλες άμα λάχει.... ψάξε δες τι θέλεις να κάνεις

 

Miriki στην ελλαδα που βρίσκεις κέφιρ να φτιάξεις ; Με ρώτησε και μια αλλη κοπελα απο μυνημα αλλα δεν ήξερα να της απαντήσω

Επισης τι γαλα χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα που ειναι αυτο το σχολειο που μοιραζουν εκλαιρ 3 φορες την εβδομαδα? Σου ρχομαι!!!

 

Μας τα επεστρεφαν το πρωι, με το που τα φερναμε, ναι. Και ελεγαν φερτε μεχρι τη μια, αλλο φαγητο. Το εκαναν μια, δυο φορες στην αρχη. Μετα σταματησαν ολες να δινουν τετοια γευματα.

 

ΥΓ καλη ορεξη! :mrgreen:

 

Να σου πω εσυ δεν σταματάς με τα εκλαιρ; νυστευω 7 βδομάδες τωρα, το περισσοτερο ξηροφαγια και η επιμονή σου στο εκλαιρ δεν βοηθάει!! :shock::shock::shock::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως το φτιαχνουν απο αγελαδινο ή το παιρνουν ετοιμο, εχουν πολλες εταιρειες και με γευσεις. Αλλα τα τελευταια, ειναι τιγκα στα χρωματα και τα συντηρητικα.

 

Αν εφτιαχνα ποτε, θα το εκανα οπως λεει η baby, με κατσικισιο. Αλλα πως να το πιεις...θα μυριζει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εσυ δεν σταματάς με τα εκλαιρ; νυστευω 7 βδομάδες τωρα, το περισσοτερο ξηροφαγια και η επιμονή σου στο εκλαιρ δεν βοηθάει!! :shock::shock::shock::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Εμ επειδη νηστευω κι εγω τα λεω!! Απο στερητικο!! Και πειναω. :D:D:D Την Κυριακη αλλοι θα πεσουν στο αρνι, εγω στα εκλαιρ! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Miriki στην ελλαδα που βρίσκεις κέφιρ να φτιάξεις ; Με ρώτησε και μια αλλη κοπελα απο μυνημα αλλα δεν ήξερα να της απαντήσω

Επισης τι γαλα χρησιμοποιείς;

Υπαρχει ομάδα στο φβ και ρωτάς και στο βιολογικάδικο της γειτονιάς σου.

 

Μην κολλάτε σε ένα μεμονωμενο τροφιμο αν είναι υγιεινό ή όχι. Θέλει ψάξιμο η διατροφή και ψυχραιμία. Όσο πιο απλά και λιγότερο επεξεργασμένα τρόφιμα τόσο το καλύτερο. Το βασικό είναι να αναλάβει κανείς την ευθύνη να ψαχτεί, να κατανοήσει και να σεβαστεί, τα άλλα έπονται.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ομάδα στο φβ και ρωτάς και στο βιολογικάδικο της γειτονιάς σου.

 

Μην κολλάτε σε ένα μεμονωμενο τροφιμο αν είναι υγιεινό ή όχι. Θέλει ψάξιμο η διατροφή και ψυχραιμία. Όσο πιο απλά και λιγότερο επεξεργασμένα τρόφιμα τόσο το καλύτερο. Το βασικό είναι να αναλάβει κανείς την ευθύνη να ψαχτεί, να κατανοήσει και να σεβαστεί, τα άλλα έπονται.

 

Αυτο που λενε απο όσα λιγότερα χέρια εχει 'περασει' το προϊόν τοςο το καλύτερο

100% ναι σε ολα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχει ομάδα στο φβ και ρωτάς και στο βιολογικάδικο της γειτονιάς σου.

 

Μην κολλάτε σε ένα μεμονωμενο τροφιμο αν είναι υγιεινό ή όχι. Θέλει ψάξιμο η διατροφή και ψυχραιμία. Όσο πιο απλά και λιγότερο επεξεργασμένα τρόφιμα τόσο το καλύτερο. Το βασικό είναι να αναλάβει κανείς την ευθύνη να ψαχτεί, να κατανοήσει και να σεβαστεί, τα άλλα έπονται.

 

 

Aγαπητή μου , υπάρχει πληθώρα πληροφορίας για το ποιο είναι υγειινό τρόφιμο και ποια είναι η υγιεινή διατροφή , νομίζω ότι δεν είναι αυτό το ζητούμενο."Oπως δεν είναι το ζητούμενο αν πρέπει ή όχι να φροντίζουμε να τρέφονται τα παιδιά υγιεινά. Πραγματικά , το θεωρώ άδικο κόπο να αναλωνόμαστε αν κάνει καλό στη σωματική και ψυχική υγεία η διατροφή, σαφώς και κάνει.

 

Στο θέμα που άνοιξε η Χena αναφέρει ότι της έκανε εντύπωση ότι ακόμα και σε μια γιορτή μια μητέρα δεν άφησε το παιδί της να φάει , προκαλώντας τον εκνευρισμό του παιδιού της. Το ερώτημα είναι : Έχουμε το δικαίωμα σας γονείς να αποκλείουμε οποιαδήποτε διατροφική ατασθαλία του παιδιού και μάλιστα σε κοινωνικές εκδηλώσεις? Όχι, είναι ακρότητα είναι η γνώμη μου .( Και εν μέρει και αγένεια τόσο προς αυτούς που τους καλούν και προς τους υπόλοιπους, δημιουργώντας δυσάρεστο επεισόδιο.).

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητή μου , υπάρχει πληθώρα πληροφορίας για το ποιο είναι υγειινό τρόφιμο και ποια είναι η υγιεινή διατροφή , νομίζω ότι δεν είναι αυτό το ζητούμενο."Oπως δεν είναι το ζητούμενο αν πρέπει ή όχι να φροντίζουμε να τρέφονται τα παιδιά υγιεινά. Πραγματικά , το θεωρώ άδικο κόπο να αναλωνόμαστε αν κάνει καλό στη σωματική και ψυχική υγεία η διατροφή, σαφώς και κάνει.

 

Στο θέμα που άνοιξε η Χena αναφέρει ότι της έκανε εντύπωση ότι ακόμα και σε μια γιορτή μια μητέρα δεν άφησε το παιδί της να φάει , προκαλώντας τον εκνευρισμό του παιδιού της. Το ερώτημα είναι : Έχουμε το δικαίωμα σας γονείς να αποκλείουμε οποιαδήποτε διατροφική ατασθαλία του παιδιού και μάλιστα σε κοινωνικές εκδηλώσεις? Όχι, είναι ακρότητα είναι η γνώμη μου .( Και εν μέρει και αγένεια τόσο προς αυτούς που τους καλούν και προς τους υπόλοιπους, δημιουργώντας δυσάρεστο επεισόδιο.).

 

Γνωστή και κοντινή μας οικογένεια ειναι vegetarians εχουν επιλέξει οι ίδιοι οτι και τα 3 τους παιδιά (ηλικίας 8,6 και 2) θα ακολουθούν χορτοφαγικη διατροφή.

Ειναι επιλογή τους. Αν με βρίσκει σύμφωνη η όχι; Προφανώς όχι γι αυτό και δεν έχω επιλέξει κάτι τέτοιο για τον εαυτό μου η το παιδί μου. Όμως σέβομαι την επιλογη τους. Στα γενέθλια του μικρού μου ήταν καλεσμένοι και είχα αποφασίσει να ζύμωςω πίτσες εκ των οποίων κάποιες έγιναν χορτοφάγικες για την συγκεκριμένη οικογένεια. Τα παιδιά όταν ήρθαν να πάρουν το φαγητό τους με ρώτησαν τι θα πάρουν το 6 χρόνο μου έδειξε την Πιτσα που είχε αλλαντικά αλλα με τροπο της εξήγησα οτι θα ήταν καλύτερα να διαλέξει κάποιο άλλο κομμάτι από τις χορτοφάγικες. Το αποδέχτηκε αμέσως χωρίς υστερίες η εκνευρισμούς.

 

Θέλω να πω οτι 1. Καλό θα ήταν να σεβόμαστε τις επιλογές των άλλων είτε συμφωνούμε η διαφωνούμε

2. Η διαπαιδαγώγηση αφορά μεταξυ άλλων και την διατροφή.

3. Καλό θα ήταν να σεβόμαστε τους καλεσμένους μας αφού επιλογή μας ήταν να τους καλέσουμε και να έχουμε προνοήσει. (Όπως πχ θα είχαμε προνοήσει αν κάποιο παιδί ήταν αλλεργικό σε ξηρούς καρπούς θα ήταν κάπως να είχαμε τρόφιμα στο πάρτυ του παιδιού μας με ίχνη η ξηρούς καρπούς και να τρέχει η μαμά πίσω από το παιδί ρωτώντας συνεχώς)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με ενοχλεί επισης που οι οποιες διατροφικες συνήθειες ακολουθει η κάθε οικογενεια καποιες φορες περιορίζονται μονο στα παιδια.Θυμαμαι φιλη μου η οποια όταν γεννησε αοφασισε να μη δινει κρεας στο παιδι για πιο υγιεινο.Αυτη όμως και ο μπαμπας μια χαρα συνεχιζαν να τρωνε τις μπριζολίτσες.Η αποφασιζουμε να μη δινουμε γλυκα στα παιδια αλλα εμεις τρωμε.Δεν ξερω γιατι αλλα με εκνευριζει.Θα μου πεις κι εγω θα πιω αναψυκτικο η καφε και στο παιδι μου προφανως δε δινω αλλα αυτό δεν είναι μια γενικευμενη διατροφικη συνηθεια.Εγω όπως ειπα απαγορευω γαριδακια,πατατακια,παριζακια ,μπεικον κλπ.Ε αυτά που απαγορευω πολύ απλα δε μπαινουν μεσα στο Σπιτι μας καθολου.Δε τα τρωμε ουτε κι εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με ενοχλεί επισης που οι οποιες διατροφικες συνήθειες ακολουθει η κάθε οικογενεια καποιες φορες περιορίζονται μονο στα παιδια.Θυμαμαι φιλη μου η οποια όταν γεννησε αοφασισε να μη δινει κρεας στο παιδι για πιο υγιεινο.Αυτη όμως και ο μπαμπας μια χαρα συνεχιζαν να τρωνε τις μπριζολίτσες.Η αποφασιζουμε να μη δινουμε γλυκα στα παιδια αλλα εμεις τρωμε.Δεν ξερω γιατι αλλα με εκνευριζει.Θα μου πεις κι εγω θα πιω αναψυκτικο η καφε και στο παιδι μου προφανως δε δινω αλλα αυτό δεν είναι μια γενικευμενη διατροφικη συνηθεια.Εγω όπως ειπα απαγορευω γαριδακια,πατατακια,παριζακια ,μπεικον κλπ.Ε αυτά που απαγορευω πολύ απλα δε μπαινουν μεσα στο Σπιτι μας καθολου.Δε τα τρωμε ουτε κι εμεις.

 

Να τρώει η μάνα και του παιδιού να μην δίνει! :P

Link to comment
Share on other sites

Γνωστή και κοντινή μας οικογένεια ειναι vegetarians εχουν επιλέξει οι ίδιοι οτι και τα 3 τους παιδιά (ηλικίας 8,6 και 2) θα ακολουθούν χορτοφαγικη διατροφή.

Ειναι επιλογή τους. Αν με βρίσκει σύμφωνη η όχι; Προφανώς όχι γι αυτό και δεν έχω επιλέξει κάτι τέτοιο για τον εαυτό μου η το παιδί μου. Όμως σέβομαι την επιλογη τους. Στα γενέθλια του μικρού μου ήταν καλεσμένοι και είχα αποφασίσει να ζύμωςω πίτσες εκ των οποίων κάποιες έγιναν χορτοφάγικες για την συγκεκριμένη οικογένεια. Τα παιδιά όταν ήρθαν να πάρουν το φαγητό τους με ρώτησαν τι θα πάρουν το 6 χρόνο μου έδειξε την Πιτσα που είχε αλλαντικά αλλα με τροπο της εξήγησα οτι θα ήταν καλύτερα να διαλέξει κάποιο άλλο κομμάτι από τις χορτοφάγικες. Το αποδέχτηκε αμέσως χωρίς υστερίες η εκνευρισμούς.

 

Θέλω να πω οτι 1. Καλό θα ήταν να σεβόμαστε τις επιλογές των άλλων είτε συμφωνούμε η διαφωνούμε

2. Η διαπαιδαγώγηση αφορά μεταξυ άλλων και την διατροφή.

3. Καλό θα ήταν να σεβόμαστε τους καλεσμένους μας αφού επιλογή μας ήταν να τους καλέσουμε και να έχουμε προνοήσει. (Όπως πχ θα είχαμε προνοήσει αν κάποιο παιδί ήταν αλλεργικό σε ξηρούς καρπούς θα ήταν κάπως να είχαμε τρόφιμα στο πάρτυ του παιδιού μας με ίχνη η ξηρούς καρπούς και να τρέχει η μαμά πίσω από το παιδί ρωτώντας συνεχώς)

 

Πιστευεις ότι αυτό δε γινεται?Κι εγω αν καλεσω Σπιτι μου κοσμο και ξερω ότι καποιοι δεν τρωνε κρεας η νηστευουν η καποιο παιδακι εχει καποιο θεμα αλλεργιας θα προσαρμοσω το μενου μου.Νομιζω όμως ότι οι περισοτεροι το κανουν αυτό.Και αν με καλεσει καποιος Σπιτι του που είναι πχ vegetarian...ε δεν εχω την απαιτηση να κατσει να ψησει ο άλλος μπριζολες για να φαω εγω.

 

Αν όμως κανω παρτυ στα γεννεθλια του παιδιου μου κι εσυ δε δινεις γλυκα στο παιδι μου τι να κανω?Να μου πεις δεν τρωει ξηρους καρπους να φτιαξω μια τουρτα χωρις ξηρους καρπους...να μου πεις δεν δινεις γαλακτοκομικα να κανω μια νηστισιμη..θα τη βρω τη λυση.Αλλα αν δε δινεις καθολου γλυκο ερχομαι σε δυσκολη θεση ως προς το γλυκο.Εσυ ως μαμα μπορει να μην εχεις θεμα...εγω σαν οικοδεσποινα ομολογουμένως θα αισθανθώ λιγο ασχημα.Να μη φτιαξω καθολου τουρτα μετα θα εχω θεμα με το δικο μου παιδι.Ομοιως και το κερασμα στο σχολειο.Εγω ρε παιδια με το γιο μου θα ειχα μαυρη γκρινια αν του ελεγα αντι για γλυκακι θα δωσουμε στα παιδακια μολυβακι...θα μου ελεγε ολοι κερνανε γλυκο εμεις γιατι όχι?Εδω φετος επειδή ειχα κανονισει κατι με τη δασκαλα...του ειπα ότι θα στειλω το κερασμα για τα γεννηεθλια του την επομενη μερα και δε το δεχοταν με τπτ.Γι αυτό και ρωτησα κιολας τα δικα σας παιδακια δε φερνουν αντιρρησεις?Μονο ο δικος μου εχει αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις ότι αυτό δε γινεται?Κι εγω αν καλεσω Σπιτι μου κοσμο και ξερω ότι καποιοι δεν τρωνε κρεας η νηστευουν η καποιο παιδακι εχει καποιο θεμα αλλεργιας θα προσαρμοσω το μενου μου.Νομιζω όμως ότι οι περισοτεροι το κανουν αυτό.Και αν με καλεσει καποιος Σπιτι του που είναι πχ vegetarian...ε δεν εχω την απαιτηση να κατσει να ψησει ο άλλος μπριζολες για να φαω εγω.

 

Αν όμως κανω παρτυ στα γεννεθλια του παιδιου μου κι εσυ δε δινεις γλυκα στο παιδι μου τι να κανω?Να μου πεις δεν τρωει ξηρους καρπους να φτιαξω μια τουρτα χωρις ξηρους καρπους...να μου πεις δεν δινεις γαλακτοκομικα να κανω μια νηστισιμη..θα τη βρω τη λυση.Αλλα αν δε δινεις καθολου γλυκο ερχομαι σε δυσκολη θεση ως προς το γλυκο.Εσυ ως μαμα μπορει να μην εχεις θεμα...εγω σαν οικοδεσποινα ομολογουμένως θα αισθανθώ λιγο ασχημα.Να μη φτιαξω καθολου τουρτα μετα θα εχω θεμα με το δικο μου παιδι.Ομοιως και το κερασμα στο σχολειο.Εγω ρε παιδια με το γιο μου θα ειχα μαυρη γκρινια αν του ελεγα αντι για γλυκακι θα δωσουμε στα παιδακια μολυβακι...θα μου ελεγε ολοι κερνανε γλυκο εμεις γιατι όχι?Εδω φετος επειδή ειχα κανονισει κατι με τη δασκαλα...του ειπα ότι θα στειλω το κερασμα για τα γεννηεθλια του την επομενη μερα και δε το δεχοταν με τπτ.Γι αυτό και ρωτησα κιολας τα δικα σας παιδακια δε φερνουν αντιρρησεις?Μονο ο δικος μου εχει αποψη?

 

Σαφώς και το παιδί μου φαντάζομαι θα έφερνε αντιρρήσεις αν του επέτρεπα να τρώει γλυκά και μια μέρα ξαφνικά του έλεγα όχι δεν θα φας.

Για το μόλυβακι δεν ξέρω δεν το βρίσκω Κάι τόσο τραγικό αλλα φαντάζομαι οτι ανάμεσα στο μόλυβακι και στο έκλαιρακι αγνώστου προσελεύσεως ε δεν μπορεί κάτι ενδιάμεσο θα υπάρχει.

Όσο για το αν οι χορτοφάγοι φίλοι μου έψηναν μπριζόλες δεν θα το απαιτούσα σε καμία περιπτωςη αλλα αν το έκαναν δεν θα μου κακοφαίνοταν.

Και φυσικά δεν θα απέκλεια την τούρτα από το πάρτυ του παιδιού μου είπαμε αλληλοσεβασμός όχι να αλλάξει εντελώς η μια η η άλλη πλευρά. Και αν μια μαμά έχει θέμα έστω και με τα σπιτικά έστω και με τα χωρίς γαλακτοκομικά κτλ φαντάζομαι η ίδια έχει προνοήσει,εξηγηςει, διαπαιδαγωγήσει για/στο/το παιδί της ώστε να συμπεριφέρεται αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

 

Θέλω να πω οτι 1. Καλό θα ήταν να σεβόμαστε τις επιλογές των άλλων είτε συμφωνούμε η διαφωνούμε

 

 

Δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα , αγαπητή μου ,δεν είναι αυτό το θέμα. Σαφώς και αν ένα παιδί αποδέχεται το διατροφικό μοντέλο που του προτείνουν οι γονείς του, τι πρόβλημα υπάρχει ? Το λες και μόνη σου ότι το τα παιδιά το αποδέχτηκαν χωρίς υστερίες και εκνευρισμούς. Δεν θα επιβάλλεις στο γιορτινό τραπέζι τι θα φάει κανείς, πόσο θα φάει κλπ.

 

Αν όμως ένα παδί θα ηθελε να φάει ένα κεφτεδάκι και οι χορτοφάγοι γονείς του το απαγόρευαν και δημιουργούσαν σκηνή , τότε θα σεβόσουν την επιλογή τους όπως λες? Προσωπικά μιλώντας , αν το έκανε μια φίλη μου, θα το συζητούσα μαζί της γιατί θεωρώ ότι τέτοιες συμπεριφορές υπερβαίνουν τα εσκαμμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα , αγαπητή μου ,δεν είναι αυτό το θέμα. Σαφώς και αν ένα παιδί αποδέχεται το διατροφικό μοντέλο που του προτείνουν οι γονείς του, τι πρόβλημα υπάρχει ? Το λες και μόνη σου ότι το τα παιδιά το αποδέχτηκαν χωρίς υστερίες και εκνευρισμούς. Δεν θα επιβάλλεις στο γιορτινό τραπέζι τι θα φάει κανείς, πόσο θα φάει κλπ.

 

Αν όμως ένα παδί θα ηθελε να φάει ένα κεφτεδάκι και οι χορτοφάγοι γονείς του το απαγόρευαν και δημιουργούσαν σκηνή , τότε θα σεβόσουν την επιλογή τους όπως λες? Προσωπικά μιλώντας , αν το έκανε μια φίλη μου, θα το συζητούσα μαζί της γιατί θεωρώ ότι τέτοιες συμπεριφορές υπερβαίνουν τα εσκαμμένα.

 

Το ερώτημα είναι : Έχουμε το δικαίωμα σας γονείς να αποκλείουμε οποιαδήποτε διατροφική ατασθαλία του παιδιού και μάλιστα σε κοινωνικές εκδηλώσεις?

 

Προσπάθησα να απαντήσω στην ερώτηση.

Ναι θα την σεβόμουν (θα με στεναχωρούσε το σκηνικό αλλα θα το προσπερνούσα ) προσωπικά το ανέφερα δεν θα το επέλεγα για το παιδί μου δεν θα του απαγόρευα να μοιραστεί η να φάει κάτι σε ένα πάρτυ. Απλά θεωρώ οτι δεν ειναι δίκη μου δουλειά να υποδείξω σε κανέναν τι θα κάνει με το παιδί του εάν δεν ζητηθει η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις ότι αυτό δε γινεται?Κι εγω αν καλεσω Σπιτι μου κοσμο και ξερω ότι καποιοι δεν τρωνε κρεας η νηστευουν η καποιο παιδακι εχει καποιο θεμα αλλεργιας θα προσαρμοσω το μενου μου.Νομιζω όμως ότι οι περισοτεροι το κανουν αυτό.Και αν με καλεσει καποιος Σπιτι του που είναι πχ vegetarian...ε δεν εχω την απαιτηση να κατσει να ψησει ο άλλος μπριζολες για να φαω εγω.

 

Αν όμως κανω παρτυ στα γεννεθλια του παιδιου μου κι εσυ δε δινεις γλυκα στο παιδι μου τι να κανω?Να μου πεις δεν τρωει ξηρους καρπους να φτιαξω μια τουρτα χωρις ξηρους καρπους...να μου πεις δεν δινεις γαλακτοκομικα να κανω μια νηστισιμη..θα τη βρω τη λυση.Αλλα αν δε δινεις καθολου γλυκο ερχομαι σε δυσκολη θεση ως προς το γλυκο.Εσυ ως μαμα μπορει να μην εχεις θεμα...εγω σαν οικοδεσποινα ομολογουμένως θα αισθανθώ λιγο ασχημα.Να μη φτιαξω καθολου τουρτα μετα θα εχω θεμα με το δικο μου παιδι.Ομοιως και το κερασμα στο σχολειο.Εγω ρε παιδια με το γιο μου θα ειχα μαυρη γκρινια αν του ελεγα αντι για γλυκακι θα δωσουμε στα παιδακια μολυβακι...θα μου ελεγε ολοι κερνανε γλυκο εμεις γιατι όχι?Εδω φετος επειδή ειχα κανονισει κατι με τη δασκαλα...του ειπα ότι θα στειλω το κερασμα για τα γεννηεθλια του την επομενη μερα και δε το δεχοταν με τπτ.Γι αυτό και ρωτησα κιολας τα δικα σας παιδακια δε φερνουν αντιρρησεις?Μονο ο δικος μου εχει αποψη?

 

Οι αντιρρήσεις αυτές είναι μια καλή ευκαιρία για συζήτηση και ένα μάθημα για τον αποκλεισμό και το σεβασμό (θα σου άρεσε αν....). Επίσης αν όλοι σέβονταν την παραίνεση του σχολείου όλοι μολυβάκια θα πρόσφεραν. Μην το ψάχνετε ακόμη και συνάδελφοι αδυνατούν να καταλάβουν.

 

Κατά τα λοιπά συμφωνώ με την Αναστασία. Αυτό που εμένα μου φαίνεται υπερβολή για κάποιον άλλο είναι τρόπος ζωής ή σημαντική ανάγκη κι όπως με ανέχεται σε άλλα πράγματα έτσι κι εγώ θα ανεχτώ/ υποστηρίξω στα δικά του χούγια. "Παραξενιές" ή "αποκλίσεις" από το σύνηθες όλοι έχουμε, καλό είναι να το θυμόμαστε. Όπως επίσης και διαφορετικές ιδεολογίες. Δηλ για μένα είναι αδιανόητο π.χ. να μπει η κολλητή μου για προγραμματισμένη καισαρική με τεράστια επιθυμία να μη θηλάσει ούτε καν το πρωτόγαλα, όμως τη στηρίζω γιατί ξέρω πόσο σημαντικό είναι για εκείνη.

 

Επομένως σε συνεννόηση με τη μαμά, ακόμη και το πάρτυ βολεύεται. ΟΚ δε μιλάμε για την τούρτα, αλλά ένα γλυκό με τις προδιαγραφές της μαμάς μπορεί να γίνει ή να το φέρει η ίδια. Καλή διάθεση αν υπάρχει όλα γίνονται. Αν και πραγματικά η μαμά που δεν δίνει γλυκό ούτε στο πάρτυ αντιμετωπίζει με αυτόν τον τρόπο κάποιο πολύ σοβαρό πρόβλημα, άρα χρειάζεται υποστήριξη.

 

Άλλωστε το σύνηθες δεν είναι πάντα το σωστό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αριέτα ως γονείς ζυγίζουμε το κόστος και το όφελος από αυτά που κάνουμε για/ με τα παιδιά μας. Με τη χορτοφαγία ας πούμε ειδικά στα παιδιά διαφωνώ κι εγώ, αλλά δε μου πέφτει λόγος για το παιδί της αλληνής.

 

Μπορεί να το συζητήσω σε άσχετο χρόνο μαζί της, όπως έκαναν οι φίλες μου όταν εφάρμοζα εγώ ένα πρωτόκολλο στο παιδί μου και δεν μπορούσαν να το κατανοήσουν. (Για την ιστορία τώρα που η μία αντιμετωπίζει αντίστοιχα προβλήματα αναγνώρισε ότι πραγματικά δεν κατανοούσε τη θέση μου και νιώθει άσχημα που με έκρινε έστω και με καλή πρόθεση).

 

Άρα αν το θέμα είναι το αν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε επιλογές για τα παιδιά μας η απάντηση είναι κατά την άποψή μου ότι αυτή ακριβώς είναι η δουλειά μας ως γονείς. Να κάνουμε επιλογές για τα παιδιά μας. Γι' αυτό καλό είναι να έχουμε όσο το δυνατό καλύτερη ενημέρωση για τις πιθανές εναλλακτικές και να έχουμε σταθμίσει προσεκτικά το κόστος και το όφελος.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...