Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική στο εξωτερικό;


Recommended Posts

Ήσουν τυχερή, γιατι στον γιατρό που εσύ αγαπάς και πέτυχες με την πρώτη, εγω απέτυχα παταγωδώς!

Και φυσικα παίζει και η τύχη ρόλο και δεν μου φταίει μόνο ο γιατρός. Αλλα έγιναν πράγματα που διαπίστωσα κατόπιν οτι δεν έπρεπε να γίνουν και πιο πολυ μου την εδωσε η εμβρυολογος που δεν ήρθε ποτε να της μιλήσω και ο γιατρός που κάθε φορά που με έβλεπε ηταν σαν αν με έβλεπε πρώτη φορά στην ζωή του. Ναι τους τουρίστες τους πέτυχα κι εγω, απλά ένιωσα σαν ένα ποσοστό της κλινικής. Και φυσικα αν ηταν πετυχημένη η προσπαθεια μου όλα αυτά θα τα είχα παραβλέψει!

κοριτσι μου λυπαμαι πραγματικα πολυ που δεν πετυχες εκει.εχεις δικιο γι αυτο που λες οτι δεν θυμαται πελατες.μου συνεβει στην αρχη.αλλα μετα μια χαρα θυμοταν με ποια ειχε να κανει αφου μερα παραμερα με εβλεπε(τι στο καλο:rolleyes:) για την εξεταση.ειδες τι κοσμο εχει καθημερινα της τρελης γινεται(σε τετοια κεντρα με τοση πελατεια ο γιατρος δεν εχει χρονο για παρα πανω λογια πιστευω,μην το περνεις προσωπικα οτι δεν σε προσεξε:() γι αυτο και εχει τις μαιες μαζι του μαζι με ντοσιε να θυμαται καθε φορα το ιστορικο της καθε μιας μας.Σκληρο πολυ αλλα ετσι ειναι μαλλον.και στο λεω ειλικρινα και αρνητικο το αποτελεσμα να ηταν με μενα δεν με ενδιεφερε να εχω κατι παρα πανω μαζι με τον γιατρο.προσωπικα με ενδιαφερει να κανω την δουλεια μου και να φυγω.αν και στη αρχη μου ειχε βγαλει λιγο οτι ειναι απομακρος,ομως τον εχω δει σε χαλαρες φασεις και να κανει και καλαμπουρι.οσο αναφορα την εβρυολογο δεν εχω αποψει γιατι δεν εχω μιλησει ποτε μαζι της παρολου που την σκληρη δουλεια αυτη την κανουν αλλα για μενα ειναι στο παρασκηνιο,οτι ηθελα τον γιατρο ρωταγα.εσυ τι ηθελες να πεις μαζι της αν μου επιτρεπεις και σε ακυρωνε? Οσο για το ποσοστο εννοειτε οτι ετσι φαινομαστε αλλα με την εννοια σαν ποσοστα επιτυχιας δεν νομιζω να τους συνφερει να εχου αποτυχιες.δεν ξερω αν πετυχες αλλου να κανεις μωρακι που στο ευχομαι.απλα εκει δεν ηταν η τυχερη σου φορα βρε κοπελα μου,τι να πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνώ απόλυτα Καντι! Όσο πάνε όλα καλά, παραβλέπουμε την εμπορευματοποιηση της εξωσωματικής!

Δεν παραβλεπω τιποτα προσωπικα.ειχα κανει στο ιδιο κεντρο σπερματεχγυση και απετυχε.δεν το εβαλα κατω ουτε εβγαλα αχρηστο τον γιατρο επειδη με την πρωτη δεν τα καταφεραμε.δεν ειναι και θεοι οι γιατροι ειναι θεμα τυχης το ξανα λεω και φυσικα τι προβληματα εχει η καθε μια.Βεβαια υπαρχουν και γυναικες που θελουν παιδι εδω και τωρα,ξεχνανε ομως οτι η εξωσωματικη η αλλο μεσω αναπαραγωγης θελουν τον χρονο τους πως να το κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραβλεπω τιποτα προσωπικα.ειχα κανει στο ιδιο κεντρο σπερματεχγυση και απετυχε.δεν το εβαλα κατω ουτε εβγαλα αχρηστο τον γιατρο επειδη με την πρωτη δεν τα καταφεραμε.δεν ειναι και θεοι οι γιατροι ειναι θεμα τυχης το ξανα λεω και φυσικα τι προβληματα εχει η καθε μια.Βεβαια υπαρχουν και γυναικες που θελουν παιδι εδω και τωρα,ξεχνανε ομως οτι η εξωσωματικη η αλλο μεσω αναπαραγωγης θελουν τον χρονο τους πως να το κανουμε.

 

Δεν ξέρω για ποιο κέντρο μιλάτε...γενικά το είπα! Νομίζω ότι ισχύει τουλάχιστον στα μεγάλα κέντρα! Προφανώς κ οι γιατροί τη δουλειά τους κάνουν που φτάνει μέχρι κάποιο σημείο στην εξωσωματική!

Θα συμφωνήσω ότι κ εγώ δεν ενδιαφέρθηκα να έχω προσωπική σχέση με τον γιατρό...γι αυτό κ στην εγκυμοσύνη μου με παρακολουθούσε άλλος γιατρός...είναι κ περίοδος που θέλεις να υπάρχει προσωπική επαφή, να τον παίρνεις ότι ώρα χρειαστεί τηλέφωνο κτλ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου λυπαμαι πραγματικα πολυ που δεν πετυχες εκει.εχεις δικιο γι αυτο που λες οτι δεν θυμαται πελατες.μου συνεβει στην αρχη.αλλα μετα μια χαρα θυμοταν με ποια ειχε να κανει αφου μερα παραμερα με εβλεπε(τι στο καλο:rolleyes:) για την εξεταση.ειδες τι κοσμο εχει καθημερινα της τρελης γινεται(σε τετοια κεντρα με τοση πελατεια ο γιατρος δεν εχει χρονο για παρα πανω λογια πιστευω,μην το περνεις προσωπικα οτι δεν σε προσεξε:() γι αυτο και εχει τις μαιες μαζι του μαζι με ντοσιε να θυμαται καθε φορα το ιστορικο της καθε μιας μας.Σκληρο πολυ αλλα ετσι ειναι μαλλον.και στο λεω ειλικρινα και αρνητικο το αποτελεσμα να ηταν με μενα δεν με ενδιεφερε να εχω κατι παρα πανω μαζι με τον γιατρο.προσωπικα με ενδιαφερει να κανω την δουλεια μου και να φυγω.αν και στη αρχη μου ειχε βγαλει λιγο οτι ειναι απομακρος,ομως τον εχω δει σε χαλαρες φασεις και να κανει και καλαμπουρι.οσο αναφορα την εβρυολογο δεν εχω αποψει γιατι δεν εχω μιλησει ποτε μαζι της παρολου που την σκληρη δουλεια αυτη την κανουν αλλα για μενα ειναι στο παρασκηνιο,οτι ηθελα τον γιατρο ρωταγα.εσυ τι ηθελες να πεις μαζι της αν μου επιτρεπεις και σε ακυρωνε? Οσο για το ποσοστο εννοειτε οτι ετσι φαινομαστε αλλα με την εννοια σαν ποσοστα επιτυχιας δεν νομιζω να τους συνφερει να εχου αποτυχιες.δεν ξερω αν πετυχες αλλου να κανεις μωρακι που στο ευχομαι.απλα εκει δεν ηταν η τυχερη σου φορα βρε κοπελα μου,τι να πω.

 

Παρόλα αυτά αμφιβάλω για το αν μας πετύχαινε στον δρόμο αν θα μας θυμόταν!!!

Επίσης δεν το παίρνω προσωπικά οτι δεν με πρόσεξε αλλα οτι ανάλογα με το προφίλ που εχεις θα ακολουθήσεις συγκεκριμένη πορεία. Καμία διαφοροποίηση στην διαδικασία. Αυτά τα γράφω γιατι συζήτησα με τις άλλες κοπέλες που ηταν εκεί.

Δεν ήθελα πιο προσωπική σχέση με τον γιατρό την δουλειά μου ήθελα να κανω κι εγω και δεν την εκανα!

Κεφάλαιο εμβρυολογος μεγάλη αποτυχία! Με παίρνει τηλέφωνο την επόμενη της ωοληψιας και μου λέει 4 γονιμοποιήθηκαν ελάτε αύριο για μεταφορά. Σοκ και εγκεφαλικό εγω 17 ωάρια μου πήραν!!! Ρωτάω γιατι μόνο τόσα με μικρογονομοποιηση?

Απάντηση θα τα πούμε αύριο.

Την ζήτησα δυο φορές να την δω δεν ήρθε. Ρωτάω τον γιατρό τι θα βάλουμε και δεν μου απαντάει θα τα πούμε κάτω.....

Όπως καταλαβαίνεις ήμουν πολυ συγχυσμενη. Όταν κατεβήκαμε μας ειπε οτι έβαλε και τα 4 γιατι τα δυο δεν ηταν καλής ποιότητας με θραύσματα και δεν ηταν για κατάψυξη, τα υπόλοιπα απλά δεν γονιμοποιήθηκαν!

Μεχρι την επόμενη προσπαθεια μου στο δημοςιο που ξαναειχαν θραύσματα πίστευα οτι μου πήραν τα ωάρια- έμβρυα για τους τουρίστες!

Δυστυχώς γιατι δεν πήρα απαντήσεις και ευτυχώς πήρα τις απαντήσεις την δεύτερη φορά απο τον εμβρυολογο του Έλενα που ηταν άψογος. Κάπως ετσι ησύχασα.

 

 

Δεν παραβλεπω τιποτα προσωπικα.ειχα κανει στο ιδιο κεντρο σπερματεχγυση και απετυχε.δεν το εβαλα κατω ουτε εβγαλα αχρηστο τον γιατρο επειδη με την πρωτη δεν τα καταφεραμε.δεν ειναι και θεοι οι γιατροι ειναι θεμα τυχης το ξανα λεω και φυσικα τι προβληματα εχει η καθε μια.Βεβαια υπαρχουν και γυναικες που θελουν παιδι εδω και τωρα,ξεχνανε ομως οτι η εξωσωματικη η αλλο μεσω αναπαραγωγης θελουν τον χρονο τους πως να το κανουμε.

 

Τον γιατρό δεν τον θεωρώ άχρηστο πιστεύω οτι ειναι καλος επιστήμονας αλλα δεν προωθεί μεθόδους με μεγαλύτερα ποςοςτα Επιτυχίας πχ τις βλαστοκυστες , φυσικούς κύκλους, έμβρυομεταφορά σε άλλο κύκλο απο την ωοληψια γενικώς επικρατεί το να τελειώνουμε με μια γυναίκα να πάμε στην επόμενη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...