Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός και ιώσεις


Recommended Posts

Εχω πάει διακοπές με νεογέννητο και δεν έχω πάρει μαζί μου ούτε μπουκάλι, ούτε γάλατα ούτε αποστειρωτές ούτε τίποτα.

 

Πήρες όμως το νεογέννητο, κάτι όχι και τόσο αυτονόητο για όλους.:wink: Επιπλέον, τον μεγάλο κόπο που υπογραμμιζεις ότι κατεβαλες δεν ειναι προθυμος ο καθένας να τον καταβάλλει, τόσο απλά! Κατα τα αλλα συμφωνώ μαζί σου, η ζημιά γίνεται στα μαιευτήρια. Έχω θηλάσει παντού και ποτέ κανείς δεν με κοίταξε στραβά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι, τυμπανοκρουσίες πολλές δε χρειάζονται. Επειδή δεν το διαφημίζω, δε με ενοχλεί και κανένας. Ούτε είπα ποτέ σε κανέναν ότι θηλάζω για να μην αρρωσταίνει η μικρή, να έχουν και πάτημα να μου τη λένε δηλαδή όποτε πράγματι αρρωσταίνει.

Ο σύζυγός μου συζητούσε τις προάλλες με μία συνάδελφό του που θηλάζει κι εκείνη την κόρη της επί μακρόν, 17 μηνών πρέπει να είναι, και σχολιάζανε το γεγονός ότι ούτε η κόρη της ούτε η δική μας μπορούν εύκολα να κοιμηθούν στο καρότσι. Και του λέει "ε δεν ξέρεις? τα μωρά που θηλάζουν είναι πιο έξυπνα" (εννοώντας μάλλον ότι δε θα κάτσουν εκεί που θα τους πεις?). Προφανώς κάποιες έχουν ξεφύγει ελαφρώς και μάλλον εκνευρίζουν και τους γύρω τους.

Link to comment
Share on other sites

Πήρες όμως το νεογέννητο, κάτι όχι και τόσο αυτονόητο για όλους.:wink: Επιπλέον, τον μεγάλο κόπο που υπογραμμιζεις ότι κατεβαλες δεν ειναι προθυμος ο καθένας να τον καταβάλλει, τόσο απλά!

Έτσι ακριβώς είναι!!! Ο κόπος κι η επιμονή στον μακροχρόνιο θηλασμό έγγειται στην δέσμευση ότι θα έχεις πάντα το παιδί μαζί σου, κάτι το οποίο δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να κάνουν, γι΄αυτό είναι σπορ για λίγους.

 

Xena συμφωνώ και σε άλλα θέματα μαζί σου αλλά εδω συμπλέουμε 100%! Έχουμε αναγαγει το πιο ενστικτώδες και φυσιολογικό πράγμα σε ολόκληρη επιστήμη! Δεν ειναι και πανάκεια, ειναι απλώς κάτι που για να υπάρχει μάλλον προορίζεται για να θρέψει ένα βρέφος. Δε χρειάζεται τόση υπερβολή!

Το έχουμε αναγάγει σε επιστήμη διότι κάποια στιγμή στο πρόσφατο παρελθόν έτεινε να εκλείψει, κι ας είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο!!

 

Όσο για τον καρκίνο του μαστού, προστατεύει, δεν είπε κανείς ότι τον αποκλείει. Ο λόγος είναι ότι κατά την περίοδο θηλασμού απουσιάζουν ορισμένες ορμόνες (για αυτό δεν έχουμε και περίοδο) που ευνούν υπό συνθήκες τον καρκίνο του μαστού. Έτσι η θηλάζουσα γυναίκα μακροχρόνια έχει παράξει για μικρότερο διάστημα αυτές τις ορμόνες κι έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να μην εμφανίσει καρκίνο του μαστού. Προφανώς αν είναι γεννετικά προγραμματισμένη ή πχ έχει εκτεθεί σε ιονίζουσα ακτινοβολία κτλ κτλ, θα εμφανίσει καρκίνο του μαστού ακόμα κι αν έχιε θηλάσει 10 παιδιά.

 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω, εγώ πάντως το πουρνό που ξυπνάω, ρίχνω νερό στο πρόσωπό μου, βάφομαι για τη δουλειά, παίρνω τη μικρή από την κούνια της, ανοίγω τηλεόραση και ΚΑΘΟΜΑΙ για κανα 20λεπτο στο κρεβάτι μέχρι να θηλάσει. Κι έπειτα ντύνομαι και φεύγω.

Επιστρέφω από τη δουλειά, κάνω ένα γρήγορο ντους, τη βουτάω και ΚΑΘΟΜΑΙ στην καναπεδάρα για κανα 10λεπτο μέχρι να θηλάσει. Κι έπειτα με αφήνει η μικρή, λες και δεν έλειψα καθόλου και αρχίζει όλο χαρά τις ταρζανιές.

Πριν κοιμηθεί πάμε στο δωμάτιό της, ΚΑΘΟΜΑΙ για κανα 10λεπτο να θηλάσει και να χαλαρώσει, την αφήνω στο κρεβατάκι της και μετά από λίγο κοιμάται.

Κερδίζω minimum ένα μισάωρο ημερησίως ηρεμίας σε κρεβάτι/καναπέ/καρέκλα, εν αντιθέσει με μια μαμά που δε θηλάζει. Όταν τρέχεις όλη μέρα και το μισάωρο πολύτιμο είναι. Οπότε δεν ξέρω αν είναι ή γιατί είναι σπορ για λίγους, πρόσφατα ας πούμε που με ρώτησε η νύφη μου πότε θα αποθηλάσω της απάντησα ότι δε με κουράζει για να το σκεφτώ (ξέχασα να της πω ότι με ξεκουράζει). Ο θηλασμός είναι ό,τι πρέπει για κάτι τεμπέλες σαν εμένα :oops:. Οπότε και τη δέσμευση μπορώ να την υποστώ αν η καθημερινότητά μου είναι γενικά πιο εύκολη.

Δε θα έλεγα το ίδιο βέβαια για τους πρώτους μήνες, άλλο κεφάλαιο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να εξέλιπε και τέλος πάντων αν κάποια δε το νιώθει φυσιολογικό να το κάνει, ας μη το κάνει! Δε χρειάζεται να τη βομβαρδίσουμε με κάθε λογής έρευνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομίζω να εξέλιπε και τέλος πάντων αν κάποια δε το νιώθει φυσιολογικό να το κάνει, ας μη το κάνει! Δε χρειάζεται να τη βομβαρδίσουμε με κάθε λογής έρευνες!

Φυσικά και δε χρειάζεται. Υπάρχει βέβαια και η άλλη όψη του νομίσματος, περισσότερες γυναίκες θηλάζουν τώρα σε σχέση με κάποια χρόνια πριν, ακριβώς επειδή έχει τεκμηριωθεί η ανωτερότητα του μητρικού έναντι της φόρμουλας. Αν κάπως δεν είχαμε ενημερωθεί μπορεί και να μη θηλάζαμε. Γιατί εδώ που τα λέμε δεν το τρως εύκολα το πακέτο τους πρώτους μήνες αν δεν έχεις την πεποίθηση ότι αυτό που κάνεις ωφελεί.

Ισορροπία θέλει, ούτε υστερίες, ούτε υπερβολές, ούτε αφορισμούς και ο καθένας και η καθεμία κάνει ό,τι του ταιριάζει. Εξάλλου δεν πρότεινε και κανένας, σε αυτό το thread τουλάχιστον, να θηλάσει μια γυναίκα αν δεν το θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Ο ακτιβισμός αναφέρεται στς μάχες που πρέπει να δίνει η θηλάζουσα κάθε μέρα με το στενό της κύκλο. Αν δεν το ζήσατε είστε τυχερές. Κα τα τελευταία χρόνια τα πράγματα είναι καλύτερα. Πριν από πέντε και πολύ περισσότερο πριν από 10 χρόνια το όλο σκηνικό ήταν παντελώς διαφορετικό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι, τυμπανοκρουσίες πολλές δε χρειάζονται. Επειδή δεν το διαφημίζω, δε με ενοχλεί και κανένας. Ούτε είπα ποτέ σε κανέναν ότι θηλάζω για να μην αρρωσταίνει η μικρή, να έχουν και πάτημα να μου τη λένε δηλαδή όποτε πράγματι αρρωσταίνει.

Ο σύζυγός μου συζητούσε τις προάλλες με μία συνάδελφό του που θηλάζει κι εκείνη την κόρη της επί μακρόν, 17 μηνών πρέπει να είναι, και σχολιάζανε το γεγονός ότι ούτε η κόρη της ούτε η δική μας μπορούν εύκολα να κοιμηθούν στο καρότσι. Και του λέει "ε δεν ξέρεις? τα μωρά που θηλάζουν είναι πιο έξυπνα" (εννοώντας μάλλον ότι δε θα κάτσουν εκεί που θα τους πεις?). Προφανώς κάποιες έχουν ξεφύγει ελαφρώς και μάλλον εκνευρίζουν και τους γύρω τους.

 

Συμφωνω κι εγω.Σε πολλες περιπτώσεις υπαρχει υπερβολή και από τις 2 πλευρες.Ουτε καταλαβαίνω τι ζορι τραβάει η κάθε ασχετη και ασχολείται με το αν εγω θηλαζω η όχι.Ουτε όμως και καταλαβαίνω τη θηλαζουσα που το διστυμπανιζει ότι θηλαζει η το τι νοημα εχει να παρω το παιδι και να τρεχω στο Συνταγμα να θηλασω.

 

Θηλασα 4,5 χρονια συνεχομενα...2 χρονια τον έναν και στο καπακι 2,5 χρονια τον αλλον...ειχα ξεχασει πως είναι να μη θηλαζεις.Οταν ο μικρος πλεον ειχε περασει τα 2 ακουσα καποια σχολια από την πεθερα μου πχ...εκνευριστικα και ηλιθια σχολια ομολογουμένως αλλα ως εκει.περα από την πεθερα μου,τους γονεις μου και τον αδερφο μου οι υπολοιποι δεν ηξεραν καν ότι το παιδι θηλαζει ακομα.Και τα οποια σχολια απλα τα προσπερνουσα.Τον πρωτο καιρο αμαθη κι εγω εμπαινα στο τρυπακι να εξηγω και να αναλυω τα θετικα του θηλασμου..μετα απλα δεν ασχολιομουν.

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια έχω ακούσει - εκτός από πολλά μπράβο βέβαια- και διάφορα κουλά όπως:

- μία γυναίκα μου είπε κάποτε σε μία συζήτηση ότι εάν θήλαζα δίπλα στον άντρα της θα ενοχλούνταν πολύ.

- μία άλλη είπε ότι ΠΡΕΠΕΙ να θηλάζω διακριτικά (?)

- συγγενείς μου μουρμουράνε "αντε ακόμη θηλάζεις????" , η μάνα μου δε "σε δεσμέυει αυτό το πράγμα, να το κόψεις το βυζί για να τον κρατάω να μπορείς να δουλεύεις full time (????????)

 

Εγώ πήγα στο δημόσιο θηλασμό γιατί το θεώρησα εκτός από μία συμβολική αλληλέγγυα κίνηση, όπου θα μπορούσαμε πολλές γυναίκες να μοιραστούμε απορίες, προβληματισμούς και εμπειρίες, και ενός είδους "διαφήμιση" ώστε να ευαισθητοποιηθεί η κοινή γνώμη.

Είναι κάτι που αφορά τη βιολογική και διαπροσωπική μας σχέση με το παιδί μας, αλλά αποκτά και κοινωνικές διαστάσεις εφ' όσων περιστασιακά γίνεται δημόσια, και εφ όσων πολλές μητέρες ίσως να μην είναι επαρκώς ενημερωμένες γι αυτό.

 

Οπότε θεωρώ ότι χρειάζεται η προσπάθεια ευαισθητοποίησης.

 

 

Πάντως προσωπικά θα συμφωνήσω ότι τη μεγαλύτερη μάχη τη δίνεις στο μαιευτήριο..Όχι μόνο γιατί πρέπει να μάθετε και οι δύο πώς να θηλάζετε, αλλά και γιατί πολλές φορές το διεφθαρμένο σύστημα υγείας λειτουργεί εναντίων του θηλασμού με ποικίλους ευφάνταστους τρόπους.

 

Τώρα , μετά από 20 πλέον μήνες, το μόνο που μου λείπει πού και πού είναι καμιά μπυρίτσα παραπάνω... Τίποτε άλλο!! Και όντως όταν με θηλάζει ο γιός μου χαλαρώνω απίστευτα!!!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γιατι προφανώς ο θηλασμός και δη ο μακροχρόνιος απαιτεί υπομονή και επιμονή. Είναι ένα σπορ για λίγους. ..

 

Μυθος ειναι οτι ειναι δυσκολο σπορ.

Στο πρωτο μου παιδι δεν θηλασα για καποιος λογους, οχι απο επιλογη . Τωρα στο δευτερο παιδι που θηλαζω και το θεωρω πολυ πιο ευκολο απο το να ετοιμαζω το γαλα, να ζεσταινω το νερο 10λεπτα ,να πρεπει να κρυωσει και μετα να αποστειρωνω μπουκαλια. Ασε που για να παω καπου δεν κουβαλω μπουκαλια, θερμους ....

 

Ειναι μεγαλη διευκολυνση ο θηλασμος . Εγω ετσι το ζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μυθος ειναι οτι ειναι δυσκολο σπορ.

Στο πρωτο μου παιδι δεν θηλασα για καποιος λογους, οχι απο επιλογη . Τωρα στο δευτερο παιδι που θηλαζω και το θεωρω πολυ πιο ευκολο απο το να ετοιμαζω το γαλα, να ζεσταινω το νερο 10λεπτα ,να πρεπει να κρυωσει και μετα να αποστειρωνω μπουκαλια. Ασε που για να παω καπου δεν κουβαλω μπουκαλια, θερμους ....

 

Ειναι μεγαλη διευκολυνση ο θηλασμος . Εγω ετσι το ζω.

 

Θα συμφωνήσω.. πιο εύκολο είναι ο θηλασμός από τα να ζεσταίνεις γάλατα, αποστειρώσεις, να αλλαζεις γάλατα αν κάποιο δεν του κάνει, μπουκάλια κλπ κλπ.. τα έχω κάνει και τα δύο ο θηλασμός είναι παιχνιδάκι σε σχέση με το άλλο...

από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω και εγώ ότι στο θέμα των ιώσεων δεν έχω δει και εγώ σοβαρά αποτελέσματα.. σαφώς και ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο αλλά.. τον έναν από τους 3 γιους που θήλασα ελάχιστα δεν έχει αρρωστήσει σχεδόν ποτέ.. οι άλλοι 2 που τους θήλασα επί μακρόν, κολλάνε εύκολα ότι κυκλοφορεί..

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολλά θέματα έχω ανοίξει τελευταία :P:p:p

Λοιπόν θήλασα το πρώτο μου 2,5 χρόνια κ το δεύτερο 11 μηνών κι ακόμα θηλάζουμε.Παρόλα αυτά η μεγάλη αρρωσταίνει πολύ συχνά με ιώσεις (δεν έχει πάει καν παιδικό) και η μικρή τώρα τα ίδια.Βέβαια,χωρίς αντιβιώσεις (η μεγάλη πήρε μόνο δυο φορές) αλλά κ πάλι κάθε μήνα σχεδόν αρρωσταίνουμε!'Ολο το χειμωνα μεσα την έβγαλα.

Ωστόσο τώρα έχω να αντιμετωπίσω και την ειρωνία όλων για τα αντισώματα που υποτίθεται πήρε το παιδί.Τι έχετε να μου πείτε?

 

Κάπου τις κολλάτε τις ιώσεις. Για σκέψου λίγο. Σε κλειστούς χώρους, με παιδιά που έχουν μυξάκια;

 

Στους κανόνες υγιεινής που αναφέρθηκαν παραπάνω να προσθέσω όταν δίνεις κάτι στο χεράκι να φάνε, το χεράκι να είναι πλυμένο. Αν δεν είναι πλυμένο και έχετε εκτεθεί σε χώρο με παιδάκια, είναι πολύ πιθανό να κολλήσετε.

 

Εμείς δεν είχαμε κολλήσει τίποτα σχεδόν πριν τον παιδικό. Μετά, αρχίσαμε και συνεχίσαμε για πολύ καιρό με απανωτές ιώσεις, εκτός και από όταν επέβαλα κανόνες υγιεινής όπως τους παραπάνω στο σπίτι. Πιστεύω όμως ότι μας βοήθησε ο θηλασμός. Το ένα μου παιδάκι δεν έχει πάρει ποτέ αντιβίωση και είμαστε στο δημοτικό, ούτε και το άλλο δηλαδή, μόνο μου έκανε επιπλοκές 2 φορές συνολικά αρκετά σοβαρές θα έλεγα και νοσηλευτήκαμε προληπτικά. Πάντως τα θεωρώ και τα δύο γερά παιδάκια.

 

Θέλω να πω άλλο αν κολλάει ένα παιδί που μπορεί να είναι θέμα τύχης ή κανόνων υγιεινής ή και κράσης ακόμα και άλλο αν περνάει σχετικά εύκολα αυτό που κολλάει. Εμείς ήμασταν στην τελευταία κατηγορία και κολλάγαμε όσο δεν δίναμε τη δέουσα προσοχή στο να μην κολλησουμε, βασικά.

 

Όσο δεν πήγαιναν παιδικό ήμασταν κυρίως σε εξωτερικούς χώρους. Μια φορά κολλήσαμε και ξέρουμε ότι ήταν από παιδί επισκέπτη στο σπίτι με μυξούλες.

Link to comment
Share on other sites

Μυθος ειναι οτι ειναι δυσκολο σπορ.

 

Μα δεν είπε κανείς ότι ειναι δυσκολο. Προσωπικά είπα ότι ειναι για λίγους. Αυτό τουλάχιστον καταδεικνύουν οι στατιστικές έρευνες καθώς και η εμπειρία μου απο τον συγγενικό και κοινωνικο μου κύκλο. Οι περισσότερες δεν θηλασαν γιατι "δεν είχαν γάλα".

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει λογο καποια μητερα να απολογηθει επειδη δεν θηλασε και να προσποιειται οτι δεν ειχε γαλα . Ουτε ειναι κατορθωμα ο θηλασμος ωστε οι υπολλοιπες να μειονεκτουν και να ζηλευουν.

 

Οπως ειπε καποια κοπελα πο πανω και η κατσικουλα , η γαιδουριτσα και αλλα ζωακια θηλαζουν. :)

 

Εγω παλι εαν κρινω απο τις γνωστες μου που δεν θηλασαν ο βασικος λογος τους ηταν η εργασια τους. Επεστρεφαν πολυ νωρις στη δουλεια τους .

 

Σχετικα με το θεμα περα απο τα καλα του θηλασμου που κατα τη γνωμη μου εχουν υπερτιμηθει , οπως εγραψα παραπανω, το γαλα του εμποριου ειναι εμπλουτισμενο με πολλα βασικα στοιχεια και βιταμινες και παρεχει σταθερη ποιοτητα. Κατι που δεν συμβαινει με το θηλασμο. Εξαρταται αποκλειστικα απο τον δικο μας οργανισμο και δεν ειμαι σιγουρη οτι το παιδι προσλαμβανει ολα τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα. Ειδικα οταν πολλοι παιδιατροι (απο αγνοια) προτεινουν αυστηρες διαιτες στις μητερες.

Ετσι δεν αποκλειεται ενα παιδι που θηλαζει να ειναι πιο ευαλωτο σε ιωσεις σε σχεση με το να επινε γαλα εμποριου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει λογο καποια μητερα να απολογηθει επειδη δεν θηλασε και να προσποιειται οτι δεν ειχε γαλα . Ουτε ειναι κατορθωμα ο θηλασμος ωστε οι υπολλοιπες να μειονεκτουν και να ζηλευουν.

 

 

Ποιος είπε ότι μια μητέρα απολογείται επειδή δεν θήλασε; Ποιος είπε ότι προσποιείται; Αυτά είναι δικά σου λόγια (ίσως βασισμένα στις δικές σου εμπειρίες) και καλό είναι να μην ερμηνεύεις τα μηνύματα που έχουν δημοσιευτεί όπως σε βολεύει για να στηρίξεις τα επιχειρήματά σου. Ο λόγος που το λένε (μη μου πεις ότι δεν το έχεις ακούσει!) είναι επειδή τους έχουν κάνει να το πιστεύουν με λάθος καθοδήγηση και συμβουλές ήδη από το μαιευτήριο, όπως έγραψα και παραπάνω.

 

Όσο για την ποιότητα του γάλακτος που αναφέρεις, αν δεν μπορώ να εμπιστευτώ τον ίδιο μου τον εαυτό και την ποιότητα των τροφών που καταναλώνω, σίγουρα δεν θα εμπιστευτώ την ξένη αγελάδα και όλα αυτά που την ποτίζουν. Απλή λογική, για μένα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο για την ποιότητα του γάλακτος που αναφέρεις, αν δεν μπορώ να εμπιστευτώ τον ίδιο μου τον εαυτό και την ποιότητα των τροφών που καταναλώνω, σίγουρα δεν θα εμπιστευτώ την ξένη αγελάδα και όλα αυτά που την ποτίζουν. Απλή λογική, για μένα τουλάχιστον.

Αυτό

Δεν εχει λογο καποια μητερα να απολογηθει επειδη δεν θηλασε και να προσποιειται οτι δεν ειχε γαλα . Ουτε ειναι κατορθωμα ο θηλασμος ωστε οι υπολλοιπες να μειονεκτουν και να ζηλευουν.

Νομίζω ότι έχεις φορτώσει με μια συγκεκριμένη ομάδα υπέρμαχων του θηλασμού, η οποία όντως καταντά εκνευριστική και το αναφέραμε κιόλας πιο πάνω, αλλά από τα γραφόμενα τουλάχιστον στο θέμα αυτό εγώ προσωπικά δεν μπόρεσα να εντοπίσω τέτοια τάση. Ίσα ίσα είπαμε ότι ο θηλασμός δεν κάνει κανένα παιδί σουπερμαν εκτός κι αν το'χει στο σκαρί του.

Οπότε δεν καταλαβαίνω κι εγώ το post σου, ότι η μαμά που δε θηλάζει δεν πρέπει να νιώθει ένοχη, είπε κανένας το αντίθετο? Το σημαντικότερο πράγμα για το μωρό είναι να έχει μια μητέρα που το αγαπάει.

Εδώ λέμε ότι δεν διατυμπανίζουμε ότι θηλάζουμε τα νήπια για να μην τη λένε σε εμάς. Αν πω εγώ στους εργοδότες μου που είναι και της παλαιάς σχολής ότι θηλάζω ακόμα την 13 μηνών κόρη μου, ενώ ξέρω ότι έχει συζητηθεί κατά την απουσία μου ακόμα και το γεγονός ότι πήρα το 6μηνο του ΟΑΕΔ για να κάτσω λίγο μαζί της και να μην τη φορτώσω από 40ημερών στη νταντά, ξέρεις τι βλέμμα θα μου ρίξουν?

Link to comment
Share on other sites

Άσε που ΔΕΝ έχει ταυτοποιηθεί η πλήρης σύσταση του μητρικού γάλακτος (πώς άλλωστε που αλλάζει διαρκώς ανάλογα με τις ανάγκες του μωρού, αλλιώς στο πρόωρο, αλλιώς στη ζέστη, αλλιώς στο λεχούδι, αλλιώς στο νήπιο) επομένως ΔΕΝ είναι δυνατη η επαρκής απομίμησή του.

 

Κάθε τόσο προσθέτουν κι αφαιρούν πράγματα (τε τελευταία χρόνια π.χ. μπήκαν τα ω3 λιπαρά και κάποια στέλέχη προβιοτικών που φαίνεται να υπάρχουν στο μητρικό ή αφαιρούν τη γλουτένη που χαντάκωσε πολλά μωρά στη Σουηδία). Σταθερή΄μεν μέτρια δε η ποιότητα από θρεπτικής αξίας. Όσο για τα βαρέα μέταλλα κλπ το τεχνητό γάλα δεν είναι απαλλαγμένο. ίσως κάποια στιγμή να τα καταφέρει ο άνθρωπος να αντιγράψει επαρκώς τη φύση και μακάρι δηλαδή, για το μικρό εκείνο ποσοστό μωρών που οι μανούλες τους δεν μπορούν ή δεν πρέπει να τα θηλάσουν. Για τα υπόλοιπα μωράκια η ασπίδα του θηλασμού είναι τόσο σπουδαία σε όλα τα επίπεδα, που καλά θα κάνει η επιστήμη να εστιάσει στο πώς να υποστηριχθούν οι μητέρες ώστε να τα καταφέρνουν όλες εκείνες που πραγματικά μπορούν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απλή λογική, εκτός κι αν θες να κάνεις το μαύρο, άσπρο. summer wine μην επιμένεις ότι το σκονόγαλα είναι το καταλληλότερο γάλα για βρέφη... Ακόμα και οι εταιρείες που το πουλάνε (είναι υποχρεωμένες να) αναγράφουν στις συσκευασίες τους ότι το μητρικό γάλα είναι το ιδανικό. Όπως γράφουν στη συνέχεια, αν ο θηλασμός δεν είναι εφικτός, τότε η φόρμουλα είναι αποδεκτή ως εναλλακτική λύση. Αυτό και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να πώ και εγω την εμπειρία μου, γιατι θα υπάρχουν και άλλες μανούλες σαν εμένα.

 

Εγω δεν θήλασα κανονικά , δεν είχα επάρκεια γάλακτος !Αλλα εκει εγω το προσπαθούσα... Ανεξάρτητα απο τι έλεγα πρίν γεννήσω αν θα θηλάσω ή όχι , όταν γεννήθηκε το μωρό το προσπάθησα 4 μήνες γιατι το ενστικο εκείνη την ώρα που πρωτοβλέπεις το μωρό σε οδηγεί να κάνεις ότι καλύτερο χωρίς πολλά πολλά!

Πήγαινα με την τομή την 1η βδομάδα απο εδώ απο εκεί σε σεμινάρια και ιστορίες.

Εκνευριζόμουν απίστευτα να ακούω συνέχεια το ΟΛΕΣ μπορούμε αμα θέλουμε και τρίχες!!! ΟΛΕΣ έχουμε γάλα ! Και Ρώταγα δηλαδή εγω δεν θέλω και τρέχω η πονεμένη έτσι για πλάκα?

Με αφορμή αυτό , ''το ότι όλες μπορούμε''.... άλλαξα διατροφή , έπινα ότι μου έλεγαν μαγιά μπύρας και τι να λέω τώρα.Βιβλία να δείτε....

Αγοράσαμε επαγγελματικό μηχάνημα απο το μαιευτήριο με το ισχυρό μοτερ μάλιστα κλπ.Οτι πει ο γιατρός , η Μαία κλπ

Αποτέλεσμα πάνω απο 40-60μλ κάποια στιγμή να μην βγάζω 2 φορές την ημέρα στο 4μηνο και φυσικά κόπηκε μόνο του έτσι απλά.

Τέλος πάντων αυτά για την ανεπάρκεια γάλακτος ή ότι άλλο είναι ....

 

Εμένα όχι με αγελαδινό αλλά με το almiron μεγάλωσαν πριν πάμε στο φρέσκο , δεν αρρωσταίνουν, ζήτημα 2 φορές αντιβίωση να έχουν πάρει για λαιμό/αυτί , πανέξυπνα είναι , ανάπτυξη σωστή έχουν. Αρα όλα υπερ-καλά.

 

Δεν έχω πρόβλημα κανένα με τον θηλασμό , ωστόσο σίγουρα δεν μπορώ να καταλάβω ποια η ανάγκη μιας μανούλας , να κάθετε σε μία καφετέρια με φρέντο καπουτσίνο και να θέλει σώνει και καλά να θηλάσει (Το έζησα αυτήν την Κυριακή).Δικαίωμα της ναι, το θέαμα γλυκό αλλα αυτό το μωράκι /παιδάκι δεν δικαιούται και λίγη ηρεμία για το φαγητό του?

Άλλο να πάω λίγο πιο κει σε ένα ήσυχο παγκάκι , καταλαβαίνετε τι λέω και άλλο θα κάτσω μέσα στο μετρό πηγαίνοντας για Σύνταγμα και θα θηλάζω.Δεν είναι θέμα ρατσισμού προς την μαμα αλλα λογικής προς το μωράκι. Αρα συμφωνώ με όσες λέτε οτι δεν υπάρχει λόγος να το διατυμπανίζω.

 

Τέλος έχω βρε παιδί μου, μια ένσταση στην χρονική διάρκεια του θηλασμού πέραν των 6-12 μηνών. Δεν έχω πειστεί αν την ανάγκη την έχει περισσότερο η μητέρα ή το παιδί.

Διότι καλά τα θρεπτικά συστατικά και τα αντισώματα αλλα όπως σε όλα τα πράγματα παν μέτρο άριστον. 2 , 3 χρονών και μεγαλύτερο τώρα εμβολιασμένο παιδί ..... πόσα θρεπτικά θέλει για να γίνει ακόμη πιο έξυπνο και υγιές ? Τώρα δεν ξέρω ίσως επειδή δεν θήλασα κανονικά να μην το καταλαβαίνω κιόλας....

Επίσης πως νιώθει το 3 χρονο που θα παει προνήπιο σε λίγο να τρώει ακόμη απο τα μεμε της μαμάς? Απλές ανησυχίες και προβληματισμοι!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε κορίτσι, γιατί τραβάω και λίγο τα μαλλιά μου τώρα, αν η μαμά θηλάζει θα πρέπει να είναι όλη μέρα μέσα με το μωρό για να τρώει με την ηρεμία του? Αν ήταν έτσι, στις διακοπές πέρυσι το καλοκαίρι δε θα έπρεπε να είχα βγει από το ενοικιαζόμενο! Ούτε και το μωρό επίσης.

Τεσπά, εδώ δεν ξεκινήσαμε καν να συζητάμε αν πρέπει θηλάζει μια μαμά ή πού θηλάζει ή για πόσο πρέπει να θηλάζει ή αν είναι καλύτερο το μητρικό έναντι της φόρμουλας. Το topic ξεκίνησε με μια μαμά που θηλάζει καιρό (γούστο και καπέλο και καουμποϋλίκη της) και της τη λένε για τα παιδιά της που αρρωσταίνουν.

Link to comment
Share on other sites

poulxeria, προφανώς δεν έχω γράψει πουθενά κάτι τέτοιο ,,,αλλα αν αυτό κατανόησες... δεν μου πέφτει και λόγος όπως λες.

 

Η εικόνα είναι απλή .Καφετέρια παραλία , με πάρα πολύ κόσμο , φασαρία , γυρω γυρω όλοι με τσιγαράκι και η μαμα με το 3 μηνων που ξεσκά και εκείνη , πετάει μεμε στο τραπεζάκι με τα τσιγάρα, να θηλάσει το μωρό.

Οχι μανούλα μου πήγαινε κάτω απο το δεντράκι λίγο πιο ήσυχα ή πάρε την καρέκλα λίγο πιο κεί απο την τσιγαρίλα και την φασαρία να θηλάσεις.Και πάλι σε δημόσιο χώρο θα είναι , όλοι θα την βλέπουν αλλα όλοι θα την σέβονταν κιόλας.

 

Άποψη μου.

 

 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ferby, είναι λογικό να μην καταλαβαίνεις γιατί δεν το έχεις ζήσει, όπως δεν καταλάβαινα κι εγώ στα δύο πρώτα παιδιά μου που τα θήλασα μόνο 6 μήνες, αλλά πίστεψέ με, οι περισσότερες από όσες θηλάζουν μακροχρόνια δεν πάσχουν από ψυχολογικά προβλήματα. :-) Ούτε το κάνουν γιατί έχουν κάποιου είδους εξάρτηση ή τάση για επίδειξη. Το κάνουν γιατί θεωρούν ότι προσφέρουν το καλύτερο στο παιδάκι τους καθώς επίσης και για λόγους ευκολίας στην καθημερινότητά τους επί μακρόν χρονικό διάστημα.

 

Για να το πετύχουν όμως αυτό αλλάζουν ελάχιστα πράγματα στις συνήθειές τους γιατί δεν βλέπουν τον θηλασμό σαν συμβιβασμό, δεν τον αντιμετωπίζουν ως εμπόδιο ή σαν θυσία. Τρώνε ότι θα τρώγαν, καπνίζουν αν κάπνιζαν (εντάξει, με μέτρο), πηγαίνουν για καφέ, για φαγητό, στη θάλασσα, στο βουνό, όπου θέλουν τελος πάντων. Γιʼ αυτό μη σε ξενίζει μία γυναίκα που θηλάζει σε ένα καφέ. Όπως δεν πρέπει να σε ξενίζει και μία γυναίκα που ταίζει το παιδί της με ξένο γάλα. Να σε ξενίζουν αυτοί που τη σχολιάζουν.

 

Και για να μιλήσω προσωπικά, ο λόγος που θηλάζω ακόμη τον μικρό μου είναι καθαρά πρακτικός: Ξεκίνησε φέτος πρώτη φορά τον παιδικό και ήθελα να εξασφαλίσω όσο περνούσε από το χέρι μου ότι δεν θα αρρώσταινε πολύ (για να επιστρέψω στο κυρίως θέμα μας) πράγμα που τελικά πέτυχα. Σε ολόκληρη χρονιά και ενώ υπήρχαν μέρες που όλη η τάξη του έλειπε, αρρώστησε μόνο μια φορά ελαφρά και αντιμετωπίστηκε με απλό ντεπόν. Επιπλέον μέχρι στιγμής απολαμβάνω την ευκολία του έτοιμου γάλακτος (όπως έγραψε και μία κοπέλα πιο πάνω δεν έχω βρει ακόμη ιδανικό υποκατάστατο) καθώς και την πεποίθηση ότι κάνω το καλύτερο που μπορώ για το παιδί μου.

 

Υπάρχουν και άλλα πολλά σχετικά επί του θέματος για να γράψω, είναι αρκετά τα ζητήματα που θέτεις, απλά δεν έχω χρόνο προς το παρόν. Κάποια άλλη στιγμή θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω επθσης πως μετα τους 6-12 μηνες που το μωρακι μπουσουλαει,περπαταει,εξερευνει ερχεται αντιμετωπο με περισσοτερα μικροβια.υπαρχει κ το θεμα των δοντιων που πολλα παιδια βρισκουν παρηγορια θηλαζοντας.μεχρι τον πρωτο χρονο οι στερεες ειναι συμπληρωματικες.κ το γαλα απαραιτητο μεχρι τα δυο.μετα ειναι κ το παιδακι το οποιο πλεον εχει αποψη.επισης καποια μωρα-νηπια που θηλαζουν κοιμουνται μονο ετσι

Link to comment
Share on other sites

poulxeria, προφανώς δεν έχω γράψει πουθενά κάτι τέτοιο ,,,αλλα αν αυτό κατανόησες... δεν μου πέφτει και λόγος όπως λες.

 

Η εικόνα είναι απλή .Καφετέρια παραλία , με πάρα πολύ κόσμο , φασαρία , γυρω γυρω όλοι με τσιγαράκι και η μαμα με το 3 μηνων που ξεσκά και εκείνη , πετάει μεμε στο τραπεζάκι με τα τσιγάρα, να θηλάσει το μωρό.

Οχι μανούλα μου πήγαινε κάτω απο το δεντράκι λίγο πιο ήσυχα ή πάρε την καρέκλα λίγο πιο κεί απο την τσιγαρίλα και την φασαρία να θηλάσεις.Και πάλι σε δημόσιο χώρο θα είναι , όλοι θα την βλέπουν αλλα όλοι θα την σέβονταν κιόλας.

 

Άποψη μου.

 

 

Καλή συνέχεια

Ferby, με όλη την καλή διάθεση, έγραψες αυτό:

Δεν έχω πρόβλημα κανένα με τον θηλασμό , ωστόσο σίγουρα δεν μπορώ να καταλάβω ποια η ανάγκη μιας μανούλας , να κάθετε σε μία καφετέρια με φρέντο καπουτσίνο και να θέλει σώνει και καλά να θηλάσει (Το έζησα αυτήν την Κυριακή).Δικαίωμα της ναι, το θέαμα γλυκό αλλα αυτό το μωράκι /παιδάκι δεν δικαιούται και λίγη ηρεμία για το φαγητό του?

Από πού ακριβώς να συμπεράνω ότι δε σε πείραξε τελικά που το μωρό δεν ήπιε το γάλα του κάπου ήρεμα, αλλά το ότι έπεφτε η τσιγαρίλα πάνω του? Δώσε εσύ τα δεδομένα, να καταλάβει και ο άλλος αυτό που εννοείς.

 

Όσο για το αν θα έπρεπε η μαμά να θηλάσει το μωρό κάτω από το δεντράκι, τι να σου πω, εγώ τη δικιά μου που ήταν και 5 μηνών (άρα είχε καλύτερη αντίληψη χώρου/ήχων από ένα μωρό στους 3 μήνες) μια χαρά την τάιζα σε ταβέρνα όποτε χρειαζόταν. Και όχι, δεν είχε τσιγαρίλα και δεν είχα και πού αλλού να πάω. Πού και πού θα την υποστούν και τη φασαρία, εκτός αν κλειστούμε σε γυάλα. Δε βλέπω πού είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...