Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τους τρώνε το κολατσιό


Recommended Posts

Μα το λιγότερο πρεπει το σχολείο να βάλει τον έξυπνο που πήρε το φαγητο να γράψει ενα γράμμα συγνώμης! Μα ειναι αηδία πια να καταντάμε να πληρώνουμε ιδιωτικά για να φέρονται στα παιδια μας σαν ανθρωπους και να εχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, αίσχος πια!

 

Δεν έχω εμπειρία από ιδιωτικό σχολείο, αλλά έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να λες "Να πάτε τα παιδιά σας σε ιδιωτικό αν θέλετε να γίνουν και να συμπεριφέρονται σαν άνθρωποι", εμείς τι κάνουμε δηλαδή? Άσε που μου δημιουργείς και ένα άγχος....:oops: Άκρως φιλικά, μην με παρεξηγήσεις please;)

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω εμπειρία από ιδιωτικό σχολείο, αλλά έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να λες "Να πάτε τα παιδιά σας σε ιδιωτικό αν θέλετε να γίνουν και να συμπεριφέρονται σαν άνθρωποι", εμείς τι κάνουμε δηλαδή? Άσε που μου δημιουργείς και ένα άγχος....:oops: Άκρως φιλικά, μην με παρεξηγήσεις please;)

 

Το τι πιστεύει ο καθένας δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό :rolleyes:

από εκεί και πέρα εγώ θα επιμείνω σε αυτό που έγραψα να μην εφησυχάζει κανένας γονιός γιατί και η κοπέλα που άνοιξε το θέμα μια χαρά ήσυχη ήταν μέχρι που τυχαία ανακάλυψε τι γίνεται... κάτι που συμβαίνει σε πολλούς γονιούς....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην σε ακούσει κανένας ψυχολόγος καλέεεεεεεεε!

από εκεί και πέρα αν κάποιος πληρώνει ένα ιδιωτικό για να φέρονται στα παιδιά του σαν ανθρώπους, τότε μάλλον λάθος κριτήρια βάζει.. :rolleyes:

επίσης δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά αν κάποιος πληρώνει και έχει το κεφάλι του ήσυχο επειδή πληρώνει και μόνο τότε θα έλεγα σε όλους τους γονείς να μην εφησυχάζονται και τόσο!!

στο δημόσιο πως φέρονται??

 

 

ποσο σωστη κουβεντα αυτο που γραφεις!!!

 

επισης BabyCute, το αν ο εκπαιδευτικος θα σεβεται τους μαθητες του,δεν εχει να κανει με το αν εργαζεται στην ιδιωτικη ή στην δημοσια εκπαιδευση...αλλα με το τι παιδεια εχει σαν ανθρωπος...αλλα αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα και οχι της παρουσης...

 

τα ματια μας ανοιχτα ειτε στελνουμε τα παιδια μας σε ιδιωτικο ειτε σε δημοσιο σχολειο...ειναι να μην τυχει σε κανεναν....

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας πω εγω για το ιδιωτικό μας.

 

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα οτι η απαίτηση για σωστή συμπεριφορά και προστασία των παιδιών Δεν μπορεί να έχει σχέση με δημόσιο ή ιδιωτικό.

Είναι αυτονόητο δικαίωμα Και είναι υποχρέωση να δίνουν λύση.

Τώρα στο ιδιωτικό που πληρώνεις επιπλέον και ένα σεβαστό ποσό , βεβαίως και απαιτείς οτι το αυτονόητο θα γίνει βρέξει- χιονίσει αλλα όπως είπε και η mama3 αν το καλοπιστέψεις απλά έχεις μεγάλες αυταπάτες.

 

Στο δικό μας σχολείο που υποτίθεται είναι και πειθαρχημένο και αυστηρό όσο λίγα...μια χαρά υπάρχουν παρατράγουδα κάθε λογής.

Η αντιμετώπιση αυτών γίνεται βέβαια ...αλλα εξαρτάται το περιστατικό , τις συνθήκες και ισχύει και ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΓΡΑΦΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ όποιος προλάβει να πάει πρώτος στην δασκάλα θα την πληρώσει ο άλλος;) Σε μας που είναι όλα ''ξύπνια'' βλεπεις να βαράνε και μετα να τρέχουν οι θύτες κλαίγοντας στη δασκάλα ή στη μαμα στα πάρτυ! Καταλαβαίνετε τώρα...

 

Όμως σε σοβαρά περιστατικά που ΔΕΝ επιδέχονται παρερμηνείες λειτουργούν απόλυτα και αυστηρά.Σε ένα τέτοιο συμβάν όπως με το φαγητό δηλαδη (που γίνεται με άλλη μορφή σε μας πχ να τους το πετάξουν κάτω) δεν θα έμενε έτσι και οι γονείς θα είχαν ενημερωθεί αμέσως και ισχυει το '' το χάλασες θα το πληρώσεις''. Και όντως θα πάρει το παιδί άλλο φαγητό και θα ζητήσει και συγνώμη χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει εντύπωση που και τα δύο παιδιά έδωσαν το φαγητό τους... Είναι θέμα bullying τελικά ή μια τακτική που συνηθίζεται σε αυτό το σχολείο και τα παιδιά απλά ξεφορτώνονταν το φαηγτό τους; Αν γινόταν κάτι τέτοιο πάντως και προέκυπτε ότι δεν ήταν θέμα εκφοβισμού, θα είχε επιπτώσεις και το δικό μου παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποσο σωστη κουβεντα αυτο που γραφεις!!!

 

επισης BabyCute, το αν ο εκπαιδευτικος θα σεβεται τους μαθητες του,δεν εχει να κανει με το αν εργαζεται στην ιδιωτικη ή στην δημοσια εκπαιδευση...αλλα με το τι παιδεια εχει σαν ανθρωπος...αλλα αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα και οχι της παρουσης...

 

τα ματια μας ανοιχτα ειτε στελνουμε τα παιδια μας σε ιδιωτικο ειτε σε δημοσιο σχολειο...ειναι να μην τυχει σε κανεναν....

 

Μα εννοείται οτι ένας σωστός εκπαιδευτικός πρεπει να σέβεται τους μαθητές οπου και αν δουλεύει! Το θεμα δεν ειναι τι πιστεύουμε εμείς το θεμα ειναι τι γινεται στην πραγματικότητα η οποία δείχνει καθαρά οτι το παραπάνω δεν γινεται! Ίσως ο δάσκαλος δεν εχει την στήριξη των απο πανω του σε ενα δημόσιο, ίσως βαριούνται να βάλουν κανόνες, ίσως δεν Υπαρχει κανένας λογος να συμμορφωθούνε λόγω του οτι δεν θα χάσουν 'πελατεια'! Η αληθεια ειναι οτι εγω προσωπικά δεν εχω ακουςει ποτε περιπτωςη τέτοια όπως στο θεμα να λύνεται σε δημόσιο! Αρκεί να πας σε φόρουμ όπως εδω να ψάξεις τι περνάνε οι μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

Μην σε ακούσει κανένας ψυχολόγος καλέεεεεεεεε!

από εκεί και πέρα αν κάποιος πληρώνει ένα ιδιωτικό για να φέρονται στα παιδιά του σαν ανθρώπους, τότε μάλλον λάθος κριτήρια βάζει.. :rolleyes:

επίσης δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά αν κάποιος πληρώνει και έχει το κεφάλι του ήσυχο επειδή πληρώνει και μόνο τότε θα έλεγα σε όλους τους γονείς να μην εφησυχάζονται και τόσο!!

στο δημόσιο πως φέρονται??

 

Για κατσε δηλαδή τι θα πει η ψυχολόγος οτι βάζουμε εγκανακαστικα έργα στον θύτη;

 

Και γιατι αν πληρώσουμε για να εχει το παιδι μου ασφάλεια και ησυχία αυτο ειναι λαθος κριτήριο; Δεν ειναι πιο σημαντικό και απο την εκπαίδευση του; Η θεματοθετρια ειπε καθαρά αλλα τα χτυπάνε κιολας.... Νομίζεις πολλα ιδιωτικά θα κάτσουν και θα ανεχτούν τέτοιες καταστάσεις; Οχι φυσικά γιατι θα χάσουν χρήμα! Ποιος θα πληρώνει μια τεραστια περιουσία καθε χρονο για να του περνούν το κολατσιό στο σχολείο;

Στο δικό μας και γράμμα εχουν βάλει τον θύτη να γράψει, και προσωπική συγνώμη να πει, και σε ειδικό σύστημα συμμόρφωσης έβαλαν μερικα και εχουν αποβάλει και επανειλημμένους θύτες.. Απλό!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας και γράμμα εχουν βάλει τον θύτη να γράψει, και προσωπική συγνώμη να πει, και σε ειδικό σύστημα συμμόρφωσης έβαλαν μερικα και εχουν αποβάλει και επανειλημμένους θύτες.. Απλό!

 

και μετά φυλακή για να σωφρονιστεί.

 

Ο καθένας κάνει τις καλύτερες επιλογές για τα παιδάκια του, όλοι τα αγαπάμε και όλοι θέλουμε το καλό τους, η καλύτερη επιλογή για μένα είναι η χειρότερη για σένα.... κοκ. Θέλει πολύ ψάξιμο το πράμα... αυτό βλέπω.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κι εγω εχω ενα παρομοιο προβλημα. Η καλυτερη, υποτιθεται, φιλη της κορης μου απο το προνηπιο μεχρι τωρα που ειναι πρωτη δημοτικου, ετσι της φερεται. Στην περιπτωση μας θεωρω οτι το προβλημα ξεκιναει απο την κορη μου που ειναι σε απιστευτο βαθμο υποχωρητικη, ανεκτικη και υπομονετικη με τα αλλα παιδια. Σε μας ολα αυτα τα χαρακτηριστικα εξαφανιζονται φυσικα, μας παταει κατι φωνες και απορω που δεν αντιδρα το ιδιο δυναμικα και στην φιλη της. Της παιρνει συνεχως πραγματα, ακομη και τα λαστιχακια απο τα μαλλια της βγαζει! Και η δικια μου καθεται απαθης! Και το φαγητο της επισης! Συνηθως την εκφοβιζει οτι θα το πει στη δασκαλα. Εχω μιλησει με την μαμα του αλλου κοριτσιου, αλλα δεν ειδα ιδιαιτερη αλλαγη. Φοβαμαι οτι αυτο δεν θα σταματησει ποτε, οσες φορες και να μιλησω με τους γονεις....Μονο αν η κορη μου " ξυπνησει" επιτελους...

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κι εγω εχω ενα παρομοιο προβλημα. Η καλυτερη, υποτιθεται, φιλη της κορης μου απο το προνηπιο μεχρι τωρα που ειναι πρωτη δημοτικου, ετσι της φερεται. Στην περιπτωση μας θεωρω οτι το προβλημα ξεκιναει απο την κορη μου που ειναι σε απιστευτο βαθμο υποχωρητικη, ανεκτικη και υπομονετικη με τα αλλα παιδια. Σε μας ολα αυτα τα χαρακτηριστικα εξαφανιζονται φυσικα, μας παταει κατι φωνες και απορω που δεν αντιδρα το ιδιο δυναμικα και στην φιλη της. Της παιρνει συνεχως πραγματα, ακομη και τα λαστιχακια απο τα μαλλια της βγαζει! Και η δικια μου καθεται απαθης! Και το φαγητο της επισης! Συνηθως την εκφοβιζει οτι θα το πει στη δασκαλα. Εχω μιλησει με την μαμα του αλλου κοριτσιου, αλλα δεν ειδα ιδιαιτερη αλλαγη. Φοβαμαι οτι αυτο δεν θα σταματησει ποτε, οσες φορες και να μιλησω με τους γονεις....Μονο αν η κορη μου " ξυπνησει" επιτελους...

 

 

να της πεις να μιλησει στη δασκαλα της κ να αρχισεις κ εσυ τις κουβεντες.εχω κ εγω το ιδιο θεμα στην ταξη μου, με ενα αγορακι που φερεται με τον ιδιο ακριβως τροπο στον φιλο του.πρωτη δημοτικου κ οι μαθητες μου.

εγω το εντοπισα μονη μου το προβλημα κ μετα το επιβεβαιωσα με τους γονεις.οι ιδιοι δεν ειχαν ανησυχησει, αλλα εγω εβλεπα το παιδι να καταπιεζεται. με συζητηση κ παρατηρησεις στον "θυτη", δεν εβγαλα ακρη, συνεχισε τα ιδια.οποτε αρχισα να νουθετω το "θυμα". πλεον απο την πολλη κουβεντα κ απο μενα κ στο σπιτι του, φαινεται να αντιδρα επιτελους.βοηθησε οτι εβαλα κ την υπολοιπη ταξη στο κολπο, λεγοντας τους να επεμβαινουν αν εβλεπαν τον "θυτη" να πιεζει το 'θυμα" να κανει πραγματα που δεν θελει.

ευτυχως εχω πολυ ωριμα παιδια κ εχουν καταλαβει ακριβως τι συμβαινει κ γενικως βοηθουν πολυ οταν υπαρχει προβλημα με συμμαθητες τους.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...