Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τους τρώνε το κολατσιό


Recommended Posts

Λοιπόν, όλα ξεκίνησαν από ένα Πρωταπριλιάτικο αστείο που αποφάσισα να κάνω στα παιδιά μου. Αντί για το καθιερωμένο τους σάντουιτς μεβούτυρο, ντομάτα, τυρί και καπνιστή γαλοπούλα, τους έβαλα μερέντα. Σκεφτόμουν το μουτράκι τους όταν θα δουν αυτή τη γλυκιά έκπληξη. Το μεσημέρι που επιστρέψαμε σπίτι, τους λέω πώς σας φάνηκε το κολατσιό σας; Μου λένε πώς να μας φανεί, μια χαρά, πολύ ωραίο. Λέω, δεν είδατε τίποτα περίεργο; Όχι ρε μαμά τι περίεργο, ωραίο ήταν. Τι είχε μέσα; Ό,τι έχει πάντα. Τους λέω είχε γαλοπούλα ή ζαμπόν; Μα δεν μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε... Όπως καταλάβατε, τα παιδιά μου δεν είχαν δει καν το κολατσιό τους. Τι το κάνατε; Το φάγαμε. Με τα πολλά και μετά από πολλά ψέμματα, μου αποκάλυψαν ότι τους το έφαγαν συμμαθητές τους. Του γιου μου (τρίτη δημοτικού) του ανοίγει την τσάντα και του το τρώει εδώ και δεν ξέρω πόσο καιρό και της κόρης μου (πρώτη δημοτικού) ήταν η πρώτη φορά που της το πήρε από την τσάντα, όμως συστηματικά της το παίρνει και της το τρώει... Είμαι πολύ στενοχωρημένη, και δεν είναι μόνο το ότι τρέχουμε με τον άντρα μου να τους πάρουμε τα καλύτερα υλικά και ότι σηκώνομαι αξημέρωτα για να τους τα φτιάξω, αλλά κυρίως ότι δεν μας εμπιστεύονται για να μας πουν ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου: Θα ενημέρωνα αμέσως και τις δύο δασκάλες ώστε με τη σειρα τους να ενημερώσουν τους γονείς των συγκεκριμένων παιδιών που κάνουν αυτό το απαραδεκτο πραγμα. Είναι δυνατόν τα παιδάκια να κάθονται νηστικά ως το μεσημέρι; Και εκτός αυτού να δέχονται αδιαμαρτύρητα τέτοιου είδους ενέργειες από τους συμμαθητές τους χωρίς να ενημερώσουν κανέναν; Σήμερα τους πήραν το φαγητό, αύριο την κασετίνα, μεθαύριο κάτι άλλο... Εφόσον γίνεται συστηματικά δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί όλο αυτό... Εξήγησέ το και στα ίδια τα παιδιά σου πως πρέπει να προστατεύουν τον εαυτό τους και φυσικά να εμπιστεύονται τους δασκάλους και τους γονείς τους...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει άφωνη! Δεν θα κρίνω τα παιδάκια που προχωρούν σε τέτοια ενέργεια. Ισως πεινούν, ισως είναι κακομαθημένα, χίλια ίσως...αλλά στεναχωρήθηκα για τα παιδακια σου που επι ένα 6ωρο μένουν νηστικά κ δεν σου είπαν λέξη! Γιατί κ τα 2 το απέκρυψαν; Μήπως το ιδιο παιδί τα εκφοβίζει;

Αχ Παναγιά μου, πρέπει συνέχεια να κάνουμε τους "ντεντέκτιβ"!!!

Link to comment
Share on other sites

Με απασχολει και μενα το θεμα γιατι και ο μικρος μου δεν καταφερνει να διαχειριστει το κολατσιο του. Ξεκινησε απο το οτι οι φιλοι του το ετρωγαν τα δημητριακα και πλεον βαζουμε 3 σακουλακια στην τσαντα του με τον ονομα του καθε παιδιου.

Τελευταια ομως μου ειπε οτι ενας απο τους μεγαλους (5η ή 6η) που δεν τον ηξερε του εφαγε την σοκολατα... μετα ειπε οτι αυτος την εδωσε.. Γνωριζω οτι στο σχολειο η εκτη δεν τρωει με την πρωτη αλλα οταν του ειπα οτι θα το συζητησω με την δασκαλα δεν ηθελε. Εφ οσον εγινε 1 φορα θα το αφησω και θα δω..

Αν τα παιδια σου ειπαν για συγκεκριμενους συμμαθητες τους συζητησε το με την δασκαλα και βλεπεις τι θα κανεις και πως θα το χειριστεις..

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια δε θα ενημερωνατε και τους γονεις των συγκεκριμενων παιδιων?Το οτι τα παιδια δε το λενε δεν ειναι οτι δε σας εχουν εμπιστοσυνη...μαλλον φοβουνται κι αυτο ειναι χειροτερο.Μου κανει εντυπωση παντως πουλες οτι αυτο γινεται και στα δυο παιδακια τα οποια ειναι σε διαφορετικη ταξη.Αρα δε μιλαμε για ενα παιδι που το κανει αυτο αλλα για αρκετα.Σωστα? Εννοω ειναι αλλο παιδι που παιρνει το κολατσιο του γιου σου και αλλο αυτο που παιρνει της κορης σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα Χριστέ μου!! Το σχολείο τι κανει γμτ;

Εγω δεν θα ενημέρωνα κανενα γονιό, αυτά γίνονται στο σχολείο, εχουν πλήρη ευθύνη τουλαχιςτον να σε ενημερώσουν και το λιγότερο να παρέμβουν

Μα τι κάνουν οταν τρώνε τα παιδια, δεν εποπτεύουν;

Θεματοθετρια μην στενοχωριεσαι, μίλησε με τους δασκάλους οταν πας πιςω , να εισαι αρκετά σκληρή και πες τους θα πας διευθυντή !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα erin, ειλικρινά στεναχωρέθηκα με τα παιδάκια, που περνάνε κάτι τέτοιο μόνα τους και αβοήθητα. Και φαντάζομαι ότι θα έπεσες από τα σύννεφα κι εσύ. Πέρα από όσα είπαν οι άλλες κοπέλες – και συμφωνώ – να μιλήσεις με το σχολείο, εγώ θα εστίαζα περισσότερο στην δική σας σχέση και στο άνοιγμα της επικοινωνίας.

 

Τα παιδιά χρειάζεται να μπορούν να εμπιστευτούν ότι θα τα ακούσεις χωρίς να τα κρίνεις ή να τους πεις τι έπρεπε να είχαν κάνει κλπ. Να τα βοηθήσεις, μέσα από τον διάλογο να βρουν την λύση που ταιριάζει σε εκείνα και να τα ενδυναμώσεις για να την εφαρμόσουν. Σε κάθε παιδί ταιριάζει άλλη λύση, ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του. Άλλο παιδάκι πχ θα το πει στην δασκάλα, άλλο θα τα βγάλει πέρα μόνο του, άλλο θα συντάξει τους φίλους του ενάντια στον ψευτοπαλικαρά κλπ.

 

Το θέμα είναι ότι αν εμείς τους πούμε κάτι που δεν μπορούν να φέρουν εις πέρας (πχ «Κι εσύ γιατί το δίνεις το κολατσιό σου;») θα αρχίσουν μετά να σου λένε ψέματα ότι δήθεν έκαναν αυτό που τους είπες για να έχουν την αποδοχή σου. Γιʼ αυτό πιστεύω ότι σε αυτό το σημείο το έχουν μεγάλη ανάγκη να μάθεις να τα ακούς περισσότερο. Κι επειδή είναι και τα δύο σου τα παιδιά, ένας λόγος παραπάνω.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχε μια γνωστή μου πριν λίγα χρονια, αλλά απο την ανάποδη. Το κοριτσάκι της, που τότε πήγαινε 3η δημοτικού έπαιρνε το κολατσιού ή τα χρήματα κάποιων παιδιών απο την τάξη. Το έμαθε απο μια οικογενειακή φίλη που είχε κι αυτή το δικό της κοριτσάκι στην τάξη. Η κοπέλα αυτή παρατήρησε οτι το τελευταίο διάστημα η κόρη της δεν έφερνε ρέστα απο το χαρτζιλίκι που της έδινε για κολατσιο. Ρώτησε την κόρη της το λόγο και μετά απο πίεση το παιδι της αποκάλυψε οτι το αλλο κοριτσάκι της έπαιρνε τα χρήματα λέγοντας οτι αν δεν της τα δώσει θα πει στα αλλά παιδάκια να μην την κάνουν παρέα. Το ίδιο έκανε και σε αλλά παιδάκια, τους έπαιρνε το χαρτζιλίκι ή το κολατσιο. Η δασκάλα δεν είχε πάρει χαμπάρι. Η γνωστή μου έπαθε σοκ. Έπιασε αμέσως το κοριτσάκι της και του μίλησε και μίλησε και με τη δασκάλα. Την έβαλαν να ζητήσει συγγνώμη απο ολα τα παιδάκια που "εκβίαζε". Κι ενώ νόμιζαν οτι το θέμα λύθηκε, σε λίγο καιρό το κοριτσάκι άρχισε τα ίδια. Τα παιδάκια όμως αυτή τη φορά μίλησαν στη δασκάλα κι αυτή έβαλε το κοριτσάκι να ζητήσει δημόσια συγγνώμη μέσα στην τάξη, μπροστά σε ολα τα παιδιά. Κάπως έτσι τελείωσε το θέμα.

Να πω επίσης οτι το κοριτσάκι ήταν υπέρβαρο και η μαμα του το είχε σε ειδική δίαιτα. Ίσως να έπαιξε κι αυτό κάποιο ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

Με την παιδοψυχολο στο σχολειο που συζηταγαμε καποια παρομοια θεματα ελεγε οτι αυτο που λεμε στα παιδια ειναι να το πουν στη δασκαλα και φυσικα και στη μαμα.Συμβουλες αλλες πρακτικες του πως να το αντιμεφωπισει το παιδι μονο του δε δινουμε γιατι αν το παιδι δεν κατορθωσει να εφαρμοσει αυτα θα απογοητευτει περισσοτερο και θα φοβηθει ακομα περισσοτερο να μιλησει.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω! Είναι απίστευτο, αλλά αν δεν γινόταν και στα δύο δεν θα το ανακάλυπτα, γιατί ο ένας τουλάχιστον θα ήξερε τι είχε μέσα και θα καλυπτόταν και ο άλλος. Εννοείται ότι αύριο θα μιλήσω με τις δασκάλες, αλλά και με τις μαμάδες των παιδιών. Και μόνο η εικόνα του γιου μου να ψάχνει το συμμαθητή του στο διάλειμμα για να βρει το φαγητό του με τρελαίνει, διότι αυτός πήγαινε και του το έπαιρνε από την τσάντα. Μιλάμε για κανονική κλεψιά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα αυτό που με ανησύχησε περισσότερο δεν ειναι τόσο το γεγονός ότι οι συμμαθητές φαγαν το κολατσιό των παιδιών σου, όσο το ότι τα παιδιά σου το αρνήθηκαν και προφανώς φοβηθηκαν να σου μιλήσουν. Εχε αυτο στο νού σου γιατί να ξέρεις και το bullying έτσι λειτουργεί (δηλαδή το θύμα φοβάται να μιλήσει, λέει ψέματα για το τι έγινε, γίνεται φοβισμένο). Ειναι κρίμα να μένουν τόσες ώρες νηστικά, ενημέρωσε τις δασκάλες των παιδιών για τα περιστατικά αυτά και εύχομαι ειλικρινα να βρεθει μια λύση :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω! Είναι απίστευτο, αλλά αν δεν γινόταν και στα δύο δεν θα το ανακάλυπτα, γιατί ο ένας τουλάχιστον θα ήξερε τι είχε μέσα και θα καλυπτόταν και ο άλλος. Εννοείται ότι αύριο θα μιλήσω με τις δασκάλες, αλλά και με τις μαμάδες των παιδιών. Και μόνο η εικόνα του γιου μου να ψάχνει το συμμαθητή του στο διάλειμμα για να βρει το φαγητό του με τρελαίνει, διότι αυτός πήγαινε και του το έπαιρνε από την τσάντα. Μιλάμε για κανονική κλεψιά...

 

 

οι δασκαλες αν τα παιδια δεν πανε να τις ενημερωσουν, δεν ειναι σε θεση να γνωριζουν τι συμβαινει...δεν νομιζω να βλεπει ενας εκπαιδευτικος παιδια να βουτανε το κολατσιο αλλων παιδιων και να καθεται απαθης να κοιταζει...(τουλαχιστον αυτο θελω να πιστευω)

 

θα με προβληματιζε περισσοτερο το γεγονος οτι και τα δυο παιδακια μου απεκρυψαν το γεγονος, παρα το ιδιο το γεγονος απο μονο του...φυσικα και πρεπει να ενημερωσεις το σχολειο, αλλα σιγουρα πρεπει να διερευνησεις για πιο λογο τα παιδακια σου δεν σε εμπιστευτηκαν αλλα και ουτε μιλησαν στις δασκαλες τους...αυτο θα ηταν το πιο συμαντικο για μενα να λυσω...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω! Είναι απίστευτο, αλλά αν δεν γινόταν και στα δύο δεν θα το ανακάλυπτα, γιατί ο ένας τουλάχιστον θα ήξερε τι είχε μέσα και θα καλυπτόταν και ο άλλος. Εννοείται ότι αύριο θα μιλήσω με τις δασκάλες, αλλά και με τις μαμάδες των παιδιών. Και μόνο η εικόνα του γιου μου να ψάχνει το συμμαθητή του στο διάλειμμα για να βρει το φαγητό του με τρελαίνει, διότι αυτός πήγαινε και του το έπαιρνε από την τσάντα. Μιλάμε για κανονική κλεψιά...

 

Ελπίζω να λύθηκε το θέμα..

Γνώμη μου να μην μιλήσεις με τις μαμάδες των άλλων παιδιών αλλά με το σχολείο... η δασκάλα, εφόσον δει τι πραγματικά συμβαίνει, πρέπει να ενημερώσει τους γονείς των παιδιών....

επίσης, με αφορμή το συγκεκριμένο θα πρέπει να μιλήσεις με τα παιδιά για ποιο λόγο στο έκρυβαν... γιατί και τα 2 παιδιά επέλεξαν να μην σου το πουν... εστίασε εκεί..

μία απορία: το μεσημέρι τα παιδιά δεν φαινόντουσαν ότι ήταν νηστικά? δηλ. το κολατσιο που περιγράφεις είναι χορταστικό, λογικά αφού ήταν νηστικά θα έπρεπε να έτρωγαν με όρεξη....

θέλω να πω ότι πρέπει να είμαστε από πάνω..

ελπίζω να τελείωσε όλο αυτό.. από εκεί και πέρα είναι πολύ σημαντικό να καταλάβουν τα παιδιά πως στους γονείς πρέπει να λένε τα πάντα...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην μιλήσεις με τους γονείς των άλλων παιδιών εσύ, δεν θα έχει κανένα απολύτως αποτέλεσμα, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σπάσεις τα νεύρα σου. Μίλα με τους δασκάλους πρώτα και έπειτα με τον διευθυντή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ οτι πρέπει να μιλησεις με τους δασκάλους, βρίσκω επίσης ανησυχητικό το γεγονός οτι τα παιδιά δε σου το είπαν, ίσως πρέπει να το δουλέψεις λίγο το θέμα αυτό μαζί τους, να ξέρουν οτι μπορούν να σε εμπιστευτούν για τα πάντα είτε φταίνε είτε οχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ erin που έφερες το θέμα, για να μου θυμίσεις - και σε όλους μας - ότι πρέπει να είμαστε σε διαρκή επιφυλακή και εγρήγορση. Ακόμα κι όταν όλα δείχνουν καλά, πάντα υπάρχουν ζητήματα που αφορούν ή απασχολούν τα μικρά μας, τα οποία πρέπει να γίνουμε ντετέκτιβ για να ανακαλύψουμε.

 

Κι όσο μεγαλώνουν, τόσο πιο πολλά κρατάν για τον εαυτό τους, οπότε οποιαδήποτε υποψία επικριτικότητας εκ μέρους μας απλώς τα απομακρύνει ακόμα περισσότερο απ' το να μας ανοίξουν την καρδιά τους.

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τα παιδάκια σου, και ενημέρωσέ μας, αν θες, για την έκβαση. Θα ήταν διδακτικό για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα "λύθηκε" αναγκαστικά, διότι σταμάτησα να τους βάζω κολατσιό (δεν θέλω να μπω στη διαδικασία: έφαγες, δεν έφαγες). Δυστυχώς από τις δασκάλες δεν είχα την αναμενόμενη αντίδραση. Η δασκάλα της κόρης μου θεώρησε ότι τα παιδιά ανταλλάσσουν το φαγητό και η δασκάλα του γιου μου περιμένει να παρακολουθήσει την κατάσταση όταν του ξαναβάλω. Το χειρότερο είναι ότι μιλώντας με άλλες μαμάδες ανακάλυψα ότι γενικά γίνεται ένας χαμός με το φαγητό, δηλαδή κι άλλα παιδιά έχουν θέματα, άλλων τους παίρνουν τα χρήματα, άλλα τα χτυπάνε (όχι για το φαγητό, γενικώς)... Δυστυχώς και το σχολείο είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας και τώρα συνειδητοποιώ γιατί πάμε από το κακό στο χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα "λύθηκε" αναγκαστικά, διότι σταμάτησα να τους βάζω κολατσιό (δεν θέλω να μπω στη διαδικασία: έφαγες, δεν έφαγες). Δυστυχώς από τις δασκάλες δεν είχα την αναμενόμενη αντίδραση. Η δασκάλα της κόρης μου θεώρησε ότι τα παιδιά ανταλλάσσουν το φαγητό και η δασκάλα του γιου μου περιμένει να παρακολουθήσει την κατάσταση όταν του ξαναβάλω. Το χειρότερο είναι ότι μιλώντας με άλλες μαμάδες ανακάλυψα ότι γενικά γίνεται ένας χαμός με το φαγητό, δηλαδή κι άλλα παιδιά έχουν θέματα, άλλων τους παίρνουν τα χρήματα, άλλα τα χτυπάνε (όχι για το φαγητό, γενικώς)... Δυστυχώς και το σχολείο είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας και τώρα συνειδητοποιώ γιατί πάμε από το κακό στο χειρότερο.

 

 

συγνωμη αλλα δεν μπορει να μιλας σοβαρα!!!αφηνεις τα παιδακια χωρις να τρωνε κατι,γιατι ενδεχεται να τους παρουν αλλα παιδια το φαγητο τους?? το πως θα αισθανονται τα μικρα σου το αναλογιζεσαι??θα ειχα αναστατωσει ολο το σχολειο και οχι μονον!!!,οχι να σταματησω να ταιζω τα παιδια μου!! και τι τους ειπες δηλαδη?? δεν εχει κολατσιο,κοιταζετε τα αλλα που τρωνε και καντε υπομονη μεχρι να σχολασετε και να φατε στο σπιτι?? και αν σας τις βρεχουν κιολας καθιστε και καντε υπομονη??τι μηνυμα περνας στα παιδακια σου?? σημερα ειναι αυτο,αυριο αν ειναι κατι αλλο,τι θα κανεις??

 

ενταξει δεν υπαρχουν αυτα που διαβαζω κατι φορες...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Erin θεωρω κι εγω τη 'λυση' που εδωσες λαθος.Δλδ λυση που δινεις ωντας εκνευρισμενη.Ομως στο τι μυνηματα περνας στα παιδια ετσι κι εγω είμαι επιφυλακτικη.Μηπως το δουν σα τιμωρια...του τυπου αφου δε μπορεις να φας το φαγητο σου και στο παιρνουν κι εγω δε σου ξαναβαζω?Υποθετω πτιν προβεις σε κατι τετοιο το συζητησες μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

μα, είναι λύση τώρα αυτή?????

καλά, οι δασκάλα απλά απαράδεκτη, αλλά σιγά να μην ασχοληθεί. να πας στο Δ/ντή και να απαιτήσεις να καλέσουν τους γονείς των άλλων παιδιών για να ενημερωθούν και να κάνουν κάτι.

σύλλογο γονέων έχετε?

τα παιδιά σου τί είπαν? γιατί τους παίρνουν το φαγητό, με τί δικαιολογία και γιατί εσένα δε σου το είχαν αναφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η προσωρινή λύση που αντέχω εγώ να δώσω. Εννοείται ότι το συζήτησα μαζί τους και φυσικά τους εξήγησα ότι δεν πρόκειται για τιμωρία. Κυρίως φροντίζω να είναι όσο πιο καλυμμένα γίνεται, καθώς το πρωί τρώνε σίγουρα δύο τεράστιες φέτες ψωμί με βούτυρο και μαρμελάδα και μόλις γυρίσουν κανονικά. Εξάλλου και πριν έμεναν νηστικά. Από αύριο θα αρχίσω να τους ξαναβάζω το συνηθισμένο τους κολατσιό, σε συνεννόηση με τη δασκάλα για να δω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα "λύθηκε" αναγκαστικά, διότι σταμάτησα να τους βάζω κολατσιό (δεν θέλω να μπω στη διαδικασία: έφαγες, δεν έφαγες). Δυστυχώς από τις δασκάλες δεν είχα την αναμενόμενη αντίδραση. Η δασκάλα της κόρης μου θεώρησε ότι τα παιδιά ανταλλάσσουν το φαγητό και η δασκάλα του γιου μου περιμένει να παρακολουθήσει την κατάσταση όταν του ξαναβάλω. Το χειρότερο είναι ότι μιλώντας με άλλες μαμάδες ανακάλυψα ότι γενικά γίνεται ένας χαμός με το φαγητό, δηλαδή κι άλλα παιδιά έχουν θέματα, άλλων τους παίρνουν τα χρήματα, άλλα τα χτυπάνε (όχι για το φαγητό, γενικώς)... Δυστυχώς και το σχολείο είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας και τώρα συνειδητοποιώ γιατί πάμε από το κακό στο χειρότερο.[/QUOTE]

 

Κορίτσι μου ξέρω ότι έχεις στεναχωρηθεί με το θέμα και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να λάβεις το μήνυμά μου ως κριτική.... συμφωνώ μαζί σου ότι το σχολείο είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας, για το οποίο πολλοί γονείς δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΕ για να το αλλάξουν.... πολλές φορές και ο σύλλογος γονέων δεν κάνει κάτι γιατί έχουν μπει άτομα τα οποία το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να τα έχουν καλά με τους δασκάλους / διευθυντές...

έχω δει ότι πολλοι γονείς γκρινιάζουν για διάφορα αλλά όταν είναι να κάνουν κάτι επί της ουσίας δεν κάνουν και μένουν στην γκρίνια...

Εάν στο δικό σας σχολείο οι γονείς είναι οκ με αυτή την κατάσταση (να παίρνει το ένα το φαγητό του άλλου, να παίρνουν τα χρήματα "δεν χρησιμοποιώ τον όρο κλοπή γιατί μιλάμε για παιδιά", να χτυπιούνται κλπ) εγώ πάω πάσο.... δεν φταίει όμως σε τίποτε οι κοινωνία φταίνε οι ίδιοι οι γονείς που δεν κάνουν κάτι.. μην παρεξηγηθώ, μετά από χρόνια σε συλλόγους ξέρω ότι δεν έχουν όλοι δυναμικό χαρακτήρα κλπ.. άσε που υπάρχουν και αυτοί που δεν θέλουν ασχοληθούν και υποτιμούν την σοβαρότητα κάποιων καταστάσεων...

από εκεί και πέρα θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με το σύλλογο γονέων, εάν υπάρχει, για να δραστηριοποιηθούν..

διαφορετικά απλώς θα συνεισφέρεις και εσύ στην διαιώνιση των πραγμάτων και να κάνεις ότι νομίζεις καλύτερο για να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα στο πλαίσιο και μόνο των δικών σου παιδιών... σεβαστότατο...

και σου ξαναλέω ότι δεν φταίει η κοινωνία.. εμείς είμαστε η κοινωνία.. άρα φταίω εγώ, εσύ, ο δίπλα...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα το λιγότερο πρεπει το σχολείο να βάλει τον έξυπνο που πήρε το φαγητο να γράψει ενα γράμμα συγνώμης! Μα ειναι αηδία πια να καταντάμε να πληρώνουμε ιδιωτικά για να φέρονται στα παιδια μας σαν ανθρωπους και να εχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, αίσχος πια!

Link to comment
Share on other sites

Μα το λιγότερο πρεπει το σχολείο να βάλει τον έξυπνο που πήρε το φαγητο να γράψει ενα γράμμα συγνώμης! Μα ειναι αηδία πια να καταντάμε να πληρώνουμε ιδιωτικά για να φέρονται στα παιδια μας σαν ανθρωπους και να εχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, αίσχος πια!

 

Μην σε ακούσει κανένας ψυχολόγος καλέεεεεεεεε!

από εκεί και πέρα αν κάποιος πληρώνει ένα ιδιωτικό για να φέρονται στα παιδιά του σαν ανθρώπους, τότε μάλλον λάθος κριτήρια βάζει.. :rolleyes:

επίσης δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά αν κάποιος πληρώνει και έχει το κεφάλι του ήσυχο επειδή πληρώνει και μόνο τότε θα έλεγα σε όλους τους γονείς να μην εφησυχάζονται και τόσο!!

στο δημόσιο πως φέρονται??

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...