Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στερεες κ δυσκοιλιοτητα;;;;


Βασιλικη2302

Recommended Posts

Καλημερα.ο μπεμπης εκανε παντα κακακια εστω.μια φορα.. κατα το πεμπτο μηνα εκανε κατι κενα περιπου μιας εβδομαδας...μεταεκανε σερι 4 5 μερες κ μετα παλι μια εβδομαδα... γιναμε 6μηνων τη δευτερα κ ξεκινησαμε με αχλαδι.. τη δευτερα ηταν η τεταρτη μερα με σερι κακακια μετα την εβδομαδα που δεν εκανε... μεχρι σημερα απο δευτερα δεν εχει ξανακανει..σημερα θα βαλω μηλο.. ισχυει οπως θηλασμο π ειναι φυσιολογικο καΠοιες μερες η να κανω κατι να τον βοηθησω;;;;;;;εχει καποια γκρινια ωρες ωρες ζοριζεται αλλα εχουμε κ πρησμενα ουλα κ δεν ξερω απο τι ειναι η γκ.ρινια..τι να κανω για να τον βοηθησω;;; ευχαριστωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πηρα ττη παιδιατρο κ μουειπε σημερανΑ του προσθεσω κολοκυθι οχι μηλο με μια κουταλιτσα λαδι κ μια σταγονα λεμονι..για πεντε μερες αχλαδι πρωι κολοκυθι απογευμα.... μετα προσθηκη μηλου μαζι με το αχλαδι το κολοκυθι το απογευμα.. κ μετα απο πεντε μερες παλι προσθηκη πατατα..μετα μπανανα κ μετα καροτο...να ακολουθησω;;;

Link to comment
Share on other sites

Ισως λιγο ασχετη ν πειτε αλλα καλυτερα να ρωτας.. τα λαχανικα τακοβουμε σε κόμματια κτα βραζουμε σε αυθονο νερο για μια ωρα;με τη φλουδα τα αλεθουμε;px ττο κολοκυθι;;

Link to comment
Share on other sites

Το κολοκυθι με τη φλουδα αφου το πλυνεις πολυ καλα, αλλα μην τα βρασεις για μια ωρα! Ειναι παρα πολυ!!! Τσιμπα τα με το πηρουνι να δεις οτι εχουν μαλακωσει καλα και βγαλτα για αλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Ισως λιγο ασχετη ν πειτε αλλα καλυτερα να ρωτας.. τα λαχανικα τακοβουμε σε κόμματια κτα βραζουμε σε αυθονο νερο για μια ωρα;με τη φλουδα τα αλεθουμε;px ττο κολοκυθι;;
θα τα βράζεις με το δυνατόν λιγότερο νερό, ώστε να μην βγαίνουν άνοστα. Σχεδόν να μην μένει τίποτα απο νερό. Τα λαχανικα βράζουν σε 15 λεπτά, σε χαμηλή φωτιά.

Στην δυσκοιλιότητα βοηθάει το νερό. Σε κάθε γεύμα να δίνεις νεράκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κάνει ζέστη, αλλά αφού έχετε δυσκοιλιότητα καλό δεν είναι να δίνεις λίγο νεράκι; Εγώ πάντως ξέρω ότι νερό καλό είναι να δίνουμε με το που αρχίζουν οι στερεές τροφές. Λίγο βέβαια τον πρώτο καιρό.

 

Τη σειρά των φρούτων και των λαχανικών υποθέτω μπορείς να την αλλάξεις, αρκεί να προσθέτεις κάθε νέα τροφή ανά 3 ημέρες για να ξέρεις σε τι έχει αλλεργία. Εγώ βέβαια δεν το τήρησα πιστά αυτό, έβαζα δυο - δυο τις νέες τροφές, αλλά κάθε ημέρα έγραφα στο ημερολόγιο τι έδινα στο μωρό να φάει.

Link to comment
Share on other sites

Το κολοκυθι με τη φλουδα αφου το πλυνεις πολυ καλα, αλλα μην τα βρασεις για μια ωρα! Ειναι παρα πολυ!!! Τσιμπα τα με το πηρουνι να δεις οτι εχουν μαλακωσει καλα και βγαλτα για αλεσμα

 

Σε ευχαριστω ...ετσι κ εκανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει ζέστη, αλλά αφού έχετε δυσκοιλιότητα καλό δεν είναι να δίνεις λίγο νεράκι; Εγώ πάντως ξέρω ότι νερό καλό είναι να δίνουμε με το που αρχίζουν οι στερεές τροφές. Λίγο βέβαια τον πρώτο καιρό.

 

Τη σειρά των φρούτων και των λαχανικών υποθέτω μπορείς να την αλλάξεις, αρκεί να προσθέτεις κάθε νέα τροφή ανά 3 ημέρες για να ξέρεις σε τι έχει αλλεργία. Εγώ βέβαια δεν το τήρησα πιστά αυτό, έβαζα δυο - δυο τις νέες τροφές, αλλά κάθε ημέρα έγραφα στο ημερολόγιο τι έδινα στο μωρό να φάει.

 

Παρολο.π θηλαζουμε μετα απο καθε γευμα να δωσω νερο ? ?εχτες π εφαγε πρωτη φορα κολοκυθι εκανε κενωση..σημερα όχι.. μη ζηταω πολλα εε αφου εκανε χτες;;χαχα παντως καποια χτες ηταν υδαρη κ ειχε κ καποια πιο στερεα.στην ιδια πανα..ποσο αλλαζουν κ ποτε τωρα με τις στερεες;;

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι και η δικιά μου τις πρώτες εβδομάδες που μπήκαν οι στερεές τροφές αργούσε να κάνει κακά. Μάλλον είναι αναμενόμενο, μέχρι να συνηθίσει το πεπτικό της στη νέα διατροφή.

 

Νερό υποθέτω μπορείς να δίνεις μισή ώρα μετά τη στερεά τροφή. Σταγονίτσες θα πίνει, μη νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι και η δικιά μου τις πρώτες εβδομάδες που μπήκαν οι στερεές τροφές αργούσε να κάνει κακά. Μάλλον είναι αναμενόμενο, μέχρι να συνηθίσει το πεπτικό της στη νέα διατροφή.

 

Νερό υποθέτω μπορείς να δίνεις μισή ώρα μετά τη στερεά τροφή. Σταγονίτσες θα πίνει, μη νομίζεις.

 

Εδδωσα τη δευτερα κ καροτακι κ εκανε ενα μικρο βοτσαλακι.... κ χτες εκανε ενα μεγαλο βοτσαλο..αλλα ενα... ειναι ευδιαθετος γενικα....εκτος απο καποιες φασεισ ψιλογκρινιας... τα βοτσαλα δεν σημαινουν δυσκιλιοτητα;;το επομενο λαχανικο μπορει ν ειναι το πρασο;;το βραζουν κ αυτο;; στα φρουτα εχω μεινει μονο στο αχλαδι... να εισαγω κ καποιο αλλο η να συνεχισω με κρεας μετα το τριτο λαχανικο αν ειναι;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδδωσα τη δευτερα κ καροτακι κ εκανε ενα μικρο βοτσαλακι.... κ χτες εκανε ενα μεγαλο βοτσαλο..αλλα ενα... ειναι ευδιαθετος γενικα....εκτος απο καποιες φασεισ ψιλογκρινιας... τα βοτσαλα δεν σημαινουν δυσκιλιοτητα;;το επομενο λαχανικο μπορει ν ειναι το πρασο;;το βραζουν κ αυτο;; στα φρουτα εχω μεινει μονο στο αχλαδι... να εισαγω κ καποιο αλλο η να συνεχισω με κρεας μετα το τριτο λαχανικο αν ειναι;;

Βασιλική μου, στα περισσότερα δεν θα σου απαντησω γιατί δεν θυμάμαι τίποτα από αυτά που έκανα εγω :confused: !!!

Το μόνο που θα σου πω στα σίγουρα ειναι πως όποιο λαχανικό και να δωσεις σ' αυτη τη φαση, πράσο ή ακόμα και λίγο ξερο κρεμμυδι, θα το βαζεις να βραζει πρώτα, μαζί με όλα τα υπόλοιπα λαχανικα.

Ο παιδίατρος, σου εχει πει τιποτα γι' αυτά που σε προβληματίζουν?

Εμάς μας ειχε δωσει ενα ενδεικτικο πλάνο εισαγωγής στερεών και με ειχε βοηθήσει αρκετά (π.χ. γι' αυτό που ρωτάς, αν εισάγεις κι άλλο λαχανικό ή αν πας σε κρέας...).

Από φρούτα πώς κι έμεινες μόνο στο αχλάδι, από φόβο? Τα φρουτάκια καλό κάνουν σε κάθε περίπτωση. Μονο να θυμάσαι να εισαγεις μια-μια τροφή και για τρεις μερες τίποτα καινούριο, για να βλεπεις αντίδραση του οργανισμού.

Πάντως πράγματι χρειάζεται χρόνο προσαρμογής το έντερο του μωρού τωρα που πρέπει να επεξεργαστεί στερεές τροφές, οπότε μπορεί να ειστε σ' αυτη τη φαση.

Το νερό δεν θα το βρίσκω απαραίτητο, εφόσον θηλάζεις...

Ρωτα τον γιατρό σας, πιστευω θα σε βοηθησει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σκολουθεις τις οδηγιες του παιδιατρου σου.

Εμεις τρωμε μηλο αχλαδι μπανανα πρωι. Μεσημερι κολοκυθι πατατα καροτο βρασμενα με κρεμμυδι σεληνο μαιντανο ανηθο που σφαιρουνται κ δρν τα χτυπαω στομπλεντερ κ εχουμε προσθεσει κ κοτοπουλο τωρα επισης λιγο ωμο λαδι λιγο λεμονακι

το απογευμα κρεμα ρυζαλευρο.

αυτα ειμαστε κοντα στους επτα μηνες!!!

 

 

QUOTE=skountoufla;2806876]Βασιλική μου, στα περισσότερα δεν θα σου απαντησω γιατί δεν θυμάμαι τίποτα από αυτά που έκανα εγω :confused: !!!

Το μόνο που θα σου πω στα σίγουρα ειναι πως όποιο λαχανικό και να δωσεις σ' αυτη τη φαση, πράσο ή ακόμα και λίγο ξερο κρεμμυδι, θα το βαζεις να βραζει πρώτα, μαζί με όλα τα υπόλοιπα λαχανικα.

Ο παιδίατρος, σου εχει πει τιποτα γι' αυτά που σε προβληματίζουν?

Εμάς μας ειχε δωσει ενα ενδεικτικο πλάνο εισαγωγής στερεών και με ειχε βοηθήσει αρκετά (π.χ. γι' αυτό που ρωτάς, αν εισάγεις κι άλλο λαχανικό ή αν πας σε κρέας...).

Από φρούτα πώς κι έμεινες μόνο στο αχλάδι, από φόβο? Τα φρουτάκια καλό κάνουν σε κάθε περίπτωση. Μονο να θυμάσαι να εισαγεις μια-μια τροφή και για τρεις μερες τίποτα καινούριο, για να βλεπεις αντίδραση του οργανισμού.

Πάντως πράγματι χρειάζεται χρόνο προσαρμογής το έντερο του μωρού τωρα που πρέπει να επεξεργαστεί στερεές τροφές, οπότε μπορεί να ειστε σ' αυτη τη φαση.

Το νερό δεν θα το βρίσκω απαραίτητο, εφόσον θηλάζεις...

Ρωτα τον γιατρό σας, πιστευω θα σε βοηθησει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Βασιλική μου, στα περισσότερα δεν θα σου απαντησω γιατί δεν θυμάμαι τίποτα από αυτά που έκανα εγω :confused: !!!

Το μόνο που θα σου πω στα σίγουρα ειναι πως όποιο λαχανικό και να δωσεις σ' αυτη τη φαση, πράσο ή ακόμα και λίγο ξερο κρεμμυδι, θα το βαζεις να βραζει πρώτα, μαζί με όλα τα υπόλοιπα λαχανικα.

Ο παιδίατρος, σου εχει πει τιποτα γι' αυτά που σε προβληματίζουν?

Εμάς μας ειχε δωσει ενα ενδεικτικο πλάνο εισαγωγής στερεών και με ειχε βοηθήσει αρκετά (π.χ. γι' αυτό που ρωτάς, αν εισάγεις κι άλλο λαχανικό ή αν πας σε κρέας...).

Από φρούτα πώς κι έμεινες μόνο στο αχλάδι, από φόβο? Τα φρουτάκια καλό κάνουν σε κάθε περίπτωση. Μονο να θυμάσαι να εισαγεις μια-μια τροφή και για τρεις μερες τίποτα καινούριο, για να βλεπεις αντίδραση του οργανισμού.

Πάντως πράγματι χρειάζεται χρόνο προσαρμογής το έντερο του μωρού τωρα που πρέπει να επεξεργαστεί στερεές τροφές, οπότε μπορεί να ειστε σ' αυτη τη φαση.

Το νερό δεν θα το βρίσκω απαραίτητο, εφόσον θηλάζεις...

Ρωτα τον γιατρό σας, πιστευω θα σε βοηθησει πολύ!

 

 

Ξεκινησ με αχλαδι αλλα επειδη δεν εκανε κενωση ειπε η παιδιατρος να δωσω κολοκυθι κ οχι μηλο..το κολοκυθι οντωε τη πρωτη φορα που το εβαλα εκανε δουλεια.. τις υπολοιπες 3μερες οχι... τη τεταρτη εβαλα το καροτο που ου ειπε κ εκανε το μικρο βοτσαλακι... κ τη δευτερη μερα του καροτου εκανε ενα μεγαλύτερο.. σήμερα τριτη μΕρα του καροτου δεν εκανε τιποτα προς το παρον...για αυτο δεν εχω δωσει μηλο η μπανανα ..για να μη γινει χειροτερο...μηπως να ελαττωσω τις κουταλιτσες που του δινω...;; δινω γυρω στις 10 αχλαδι κ κοντα τοσες κολοκυθι καροτο...μεθαυριο τι να εισαγω;;μηλο η πρασο αραγε;;το μηλο εχω την εντυπωση θα τα κανει χειροτερα.... απο αρχη προσθετω μια κουταλια λαδι κ 2.3σταγονεςς λεμονι που μου ειπε η παιδιατρος

 

Να πω οτι παντα εκανε μια φορα σιγουρα τη μερα..απο 5μιση μηνων ξεκινησε κατι κενα 5ημερων κ μιας εβδομαδας κ μετα τη κενωση εκανε σερι τρεις μερες κμετα παλι κενο..μετα ξεκινησα τις στερεες..αρα απο πριν ειχαμε ενα θεμα με τις κενωσεις.... μονο θηλασμος να διευκρινησω...

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρός μου μου είχε πει να της δίνω μπανάνα, αλλά για να μη στουμπώνει η μπανάνα θα πρέπει να είναι αρκετά ώρισμη. Πρώτη φορά το είχα ακούσει, αλλά θυμάμαι μου φάνηκε χρήσιμη η συμβουλή της.

 

Εμένα η δικιά μου η μπέμπα όταν τρώει κρεμμύδι (βρασμένο και λιωμένο εννοείται), συγκαίγεται ο ποπός της, οπότε το βράζω μεν αλλά δεν της το δίνω να το φάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα μανούλες κ χρόνια πολλά,

 

Έχω μια μικρούλα 6 μηνών κ μόλις ξεκινήσαμε ρυζάλευρο κ φρουτοκρεμα.

Έχουμε 4 μέρες μετά την εισαγωγή του μήλου κ του αχλαδιου που το μωράκι κάνει σφιχτά κακακια κ το κλάμα που ρίχνει όλη μερα για να τα κάνει αυτά τα δύο τρία σβολακια δεν υπάρχει.

1 2βδομαδα που έτρωγε το ρυζάλευρο ήταν όλα καλά.

 

Ανησυχώ επειδή κ με το γαλατακι στην αρχή είχε θέμα κ περνάμε υποαεργικο για νσ τη βοηθάει να τα κάνει κάθε δύο μέρες.

 

Τέλος τι ρυζάλευρο δίνετε υπάρχει καμια καλή; γιατι παίρνω τη frezylack γτ φοβάμαι ότι όλες έχουν φουλ ζάχαρη 

 

Τι να κάνω βρε κορίτσια μου έχει καμία καθόλου εμπειρία;

 

Ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 27/4/2022 at 10:14 ΜΜ, maria_koutroubi είπε:

Καλησπέρα μανούλες κ χρόνια πολλά,

 

Έχω μια μικρούλα 6 μηνών κ μόλις ξεκινήσαμε ρυζάλευρο κ φρουτοκρεμα.

Έχουμε 4 μέρες μετά την εισαγωγή του μήλου κ του αχλαδιου που το μωράκι κάνει σφιχτά κακακια κ το κλάμα που ρίχνει όλη μερα για να τα κάνει αυτά τα δύο τρία σβολακια δεν υπάρχει.

1 2βδομαδα που έτρωγε το ρυζάλευρο ήταν όλα καλά.

 

Ανησυχώ επειδή κ με το γαλατακι στην αρχή είχε θέμα κ περνάμε υποαεργικο για νσ τη βοηθάει να τα κάνει κάθε δύο μέρες.

 

Τέλος τι ρυζάλευρο δίνετε υπάρχει καμια καλή; γιατι παίρνω τη frezylack γτ φοβάμαι ότι όλες έχουν φουλ ζάχαρη 

 

Τι να κάνω βρε κορίτσια μου έχει καμία καθόλου εμπειρία;

 

Ευχαριστω 

αν κ περασαν μερες πως τα παει η μικρη;

σε πρωτη φαση εγω θα εκοβα το μηλο.το αχλαδι αν ειναι ωριμο συνηθως βοηθαει

θα δοκιμαζα αλλα φρουτα

προσωπικα δ εδωσα ρυζαλευρο.δ βρισκω καποιο λογο.εδινα ενα γευμα για 2βδ κ μετα συνεχισα με δυο γευματα ως 9μ.η γιατρος ηταν ενημερη κ συμφωνη

για υδατανθρακα εβαλα καπου 7-8μ βρωμη μεσα στα φρουτα καποιες φορες κ με το γιαουρτι οταν μπηκε,κ στο μεσημεριανο διαφορες επιλογες(δ θυμαμαι ακριβως ποσο ηταν το μωρο).ξερω οτι υπαρχουν βιολογικα ρυζαλευρα κ οτι μπορεις να κανεις κ σπιτικο,αλλα δ μπηκα στη διαδικασια.εβαλα ρυζι στο μεσημεριανο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...