Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο mandco εννοω.. Για ενημέρωση κορίτσια το factory Πειραιώς ειχε στην Migato παντόφλες με 1 ευρώ πολύ όμορφα σχέδια και με τον Μπομπ τον Σφουγγαράκη...

Ειχε μόνο 30 & 31 νούμερο

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως πρπει να βρουμε κωδικο και για αυτο το μαγαζι πια???? για τους ξενερωτους κομπιναδορους του ΕΛΤΑ μη χαιρετισω!

 

γραμμα μου στα ΕΛΤΑ

 

Στις 15/10 μου εστάλει δέμα από την Αγγλική εταιρεία M&CO. Το περιεχόμενο ήταν αρκετά παιδικά ρούχα και το κόστος 90 ευρώ. Η εταιρεία M&CO αποστέλλει με απλό ταχυδρομείο και χωρίς trucking number. Περίμενα το ειδοποιητήριο μου. Ρώτησα και στα 2 ΕΛΤΑ της Ηλιούπολης. Ούτε λίγο ούτε πολύ έμαθα ότι αν είναι κάτω από 2 κιλά, μας κάνουν χάρη να κρατάμε στοιχειά για τα απλά μικροδέματα και ότι ο ταχυδρόμος μας δεν είχε αναλάβει τέτοιο δέμα στο αντίστοιχο χρονικό πλαίσιο. Και δεν έχουμε υποχρέωση καν για ειδοποιητήριο, μπορεί απλά να το πετάξει και ας το πάρει ο πρώτος «γύφτος» που θα περάσει απέξω και θα το δει! Τόσο σεβασμό! Δε ξέρω ποιοι είναι οι κανόνες σας αλλά δε σέβεστε τον πολίτη αν ισχύει κάτι τέτοιο. Η εταιρεία M&CO ήταν άκρως επαγγελματίες. Μου στέλνουν ξανά τα ρούχα χωρίς να χρεωθώ κάτι. Το θέμα είναι θα τα παραλάβω αυτά, η κάποιος άλλος φιλότιμος «κύριος » θα λιμπιστεί και αυτό το δέμα μου? Γιατί φυσικά είναι καθαρή κλοπή. Δε δέχομαι αμφισβήτηση, αλλά είναι δεμένα τα χέρια μου και δε μπορώ να κατηγορήσω κανέναν αυτή τη στιγμή. Απλα να αναφέρω το γεγονός και ελπίζοντας ότι δε θα ξανασυμβεί. Αν όχι, τότε θα πρέπει να ληφθούν ποιο δραστικά μέτρα.

 

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΛΤΑ

 

Σε συνέχεια του ηλεκτρονικού σας μηνύματος, σας γνωρίζουμε ότι σε περίπτωση κατά την οποία ένα ταχυδρομικό αντικείμενο ανήκει στην κατηγορία της απλής αλληλογραφίας, υπάρχει αντικειμενική δυσκολία να διερευνηθούν οι όροι διαχείρισής του τόσο στην Ελλάδα όσο και στο Εξωτερικό, δεδομένου ότι η απλή αλληλογραφία - σύμφωνα με την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και το Χάρτη Υποχρεώσεων του ΕΛΤΑ προς τους Καταναλωτές - δεν καταγράφεται αναλυτικά στα διάφορα στάδια διαχείρισής της, (κατάθεση, περισυλλογή, διαλογή, διανομή).

Παραμένουμε στην διάθεση σας για πρόσθετη πληροφορία ή διευκρίνιση.

 

ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ

 

Συμφωνω με αυτα που λετε! ΑΛΛΑ οταν γνωστη , δε παραλαμβανει

ειδοποιητηριο , γιατι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ(ελεος), οταν αλλη βρισκει το δεμα της

πεταμενο στο γειτονα (που ευτυχως της το εδωσε), οταν οταν οταν,

σκεφτεσαι οτι το προβλημα ειναι στην Ελλαδα και οχι στο εξωτερικο! Τι

θα πει απλο δεμα κατω απο 2 κιλα δε το καταγραφουμε ή δεν ειμαστε

υποχρεωμενοι να αφησουμε ειδοποιητηριο? Φυσικα και να ειστε

υποχρεωμενοι. Χτυπηστε και το κουδουνι, αμα δε σας κανει κοπο! Αλλα

σας κανει !!!!

Εγω ξερω οτι ενα δεμα αξιας 90 ευρω με παιδικα ρουχα ΕΚΑΝΕ ΦΤΕΡΑ και

το χρεωθηκε μια νομοταγης εταιρια του εξωτερικου, ευτυχως για μενα ,

δυστυχως για αυτους! ΓΙΑΤΙ??????

Ενα δεμα με 11 πραματα μεσα, δεν ειναι μικρο, δεν εξαφανιζεται. Απλα

καποιος γνωστης της M&CO Εταιρειας το καρπωθηκε για την παρτη του! Εγω

τι πρπει να κανω? Να κοιταω αν ελαβα μπιλετακι σας? Να χανω χρονο να

ψαχνω στα ΕΛΤΑ, να ρωταω για το δεμα μου κανοντας και την καλη, μπας

και με βρισουνε γιατι τους καθυστερω????

ΝΤΡΟΠΗ και μονο ΝΤΡΟΠΗ!

Θελω να παραγγειλω και αλλα και ΦΟΒΑΜΑΙ πια. γιατι δεν εχουν καμια πια

εμπιστοσυνη ΣΕ ΕΣΑΣ!!!!

 

 

ΓΝΩΜΕΣ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

πω πω πανεμορφα...αυτα τα λεει ο κοσμος

εχω παθολογικη λατρεια σε οτι εχει να κανει με hallo kitty

μεγαλωσα στο εξωτερικο και ηταν το πρωτο μου καρτουν-παιδικο παιχνιδι μαζι με τα little stars πολυ ομορφα ειναι

να μας πεις οταν παραλαβεις΄΄

 

 

 

Και εγω το σκεφτομουν αυτο............

 

Κι εγω τη λατρευω τη Hello Kitty! :P:p Δεν το ανεφερα μεχρι να παραλαβω και να δω αν αξιζουν.. Παντως ο συγκεκριμενος πωλητης εχει πολλα ωραια σχεδια...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Άψογη, εξεπλάγην που απάντησαν κατ αρχήν! Δεύτερον πρέπει να γίνει κάτι πιο συντονισμένο. Άκρη δεν θα βγάλουμε αλλά τουλάχιστον να τους κάνουμε ξεφτύλα στην κοινωνία. Όχι ότι δεν είναι από μόνοι τους...

Απλά εσύ ανέφερες ότι δεν έχεις υποστεί οικονομική ζημιά ενώ άλλοι έπαθαν ΚΑΙ οικονομική ζημιά απ τις "βούτες" τους...

 

Υ.Γ. Αυτό που σου έγραψαν από mandco μου το έστειλε ΚΑΙ πωλητής του ebay! ΔΕΣ

 

PLEASE ALLOW EXTRA TIME FOR DELIVERY AS WE GET NEARER TO CHRISTMAS WITH [...]

If your parcel has not arrived within a week please check with your

local delivery office to see if they have it. We are increasingly

having customers who are out for a delivery and are not left a card to

notify them.

If there are any problems with your order please let us know. We are

committed to having happy customers and can sort out most problems if

you tell us about them, before feedback please, so that we get a fair

chance to put things right.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχω υποστει ΑΚΟΜΑ!!!! μη λεμε μεγαλες κουβεντες χιχιχιχιχι

συμπερασμα paypal, amazon seller και σε περιπτωση πιστωτικης, μικραααααααααα ποσαααααααααα

 

να διαβασω και το χθεσινο κειμενο τωρα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

πες τα γατόνι!!!!!!εγω στην επαρχία όσες φορές είναι να έρθει κάτι(οτιδήποτε και απλή αλληλογραφία) στο σπίτι τα ίδια τραβάω.τελικά πλέον τα στέλνω όλα στα γραφείο και έτσι έιμαι σιγουρη. ισως μία λυση είναι να πειτε στον φουρναρη, ψιλικατζή , μινι μαρκετ της γειτονίας σας αν έχετε καλές σχέσεις να τα στέλνουν εκεί. σε μια επιχείρηση ή γραφείο δεν τα κάνουν αυτά γιατί φοβούνται περισσότερο. αν μου τα καθηστερήσουν ακόμα στο γραφείο με ένα τηλ οτι περημένω κάτι επείγον έρχονται μέσα σε μία ώρα!!για δείτε λοιπόν και αυτή τη λύση!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω υποστει ΑΚΟΜΑ!!!! μη λεμε μεγαλες κουβεντες χιχιχιχιχι

συμπερασμα paypal, amazon seller και σε περιπτωση πιστωτικης, μικραααααααααα ποσαααααααααα

 

να διαβασω και το χθεσινο κειμενο τωρα

Μπα σε σενα απαντησαν σε εμενα απολυτως τπτ τουλαχιστον δεν τα αφηνουν στον γειτονα και χτυπανε κουδουνι ελληνικο δημοσιο τρομαρα τους

Link to comment
Share on other sites

Δέματα

 

Ο ΕΛΤΑ φέρει ευθύνη για την απώλεια, βλάβη ή παραβίαση Δέματος εσωτερικού και υποχρεούται στην καταβολή της αποζημίωσης που προβλέπεται στο ταχ. τιμολόγιο.

 

Η καταβαλλόμενη σήμερα αποζημίωση είναι:

 

* Για την απώλεια ή βλάβη περιεχομένου συνήθους Δέματος μέχρι 235,00 ?.

* Για την αλλοίωση περιεχομένου συνήθους Δέματος Εσωτερικού και για ζημιά λόγω καθυστέρησης από υπαιτιότητα του ΕΛΤΑ μέχρι 36,00 ?.

* Για την απώλεια Ασφαλισμένου Δέματος Εσωτερικού παρέχεται αποζημίωση ίση με το ποσό ασφάλισης του Δέματος.

* Για την απώλεια ή βλάβη Δέματος Εσωτερικού Επί Αντικαταβολή, η αποζημίωση που καταβάλλεται ανέρχεται στο ποσό των 235 ?, κατ΄ ανώτατο όριο. Σε περιπτώσεις που το Δέμα Ε.Α. Εσωτερικού επιδοθεί χωρίς να εισπραχθεί το ποσό της Αντικαταβολής ή εισπραχθεί μικρότερο ποσό, τότε δίδεται αποζημίωση ίση με το ποσό που δεν εισπράχθηκε.

* Για τα Δέματα Εξωτερικού η αποζημίωση γίνεται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις των αποφάσεων των Συνεδρίων της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης. Ειδικότερα για απλό Δέμα δίδεται αποζημίωση ίση με 40 DTS, πάγιο τέλος και 4,5 DTS ανά κιλό βάρους, πλέον των τελών αποστολής. (DTS : Μονάδα υπολογισμού αποζημίωσης. 1 DTS = 1438 ?)

* Για την απώλεια Δέματος αντικαταβολής Εξωτερικού ή σε περίπτωση επίδοσης χωρίς να εισπραχθεί το ποσό της αντικαταβολής εισπραχθεί μικρότερο ποσό τότε η αποζημίωση που δίδεται ισούται με το ποσό της αντικαβολής ή τη διαφορά.

 

 

 

Έντυπες αιτήσεις αναζήτησης και αιτήσεις αποζημιώσεων βρίσκονται σε όλα τα ταχ. Γραφεία. Ο αποστολέας ή ο παραλήπτης μπορεί με την επίδειξη της απόδειξης κατάθεσης του ταχ. αντικειμένου και την κατάθεση της αίτησης αναζήτησης και της αίτησης αποζημίωσης, σε οποιοδήποτε Ταχ. Γραφείο, να πληροφορηθεί για την τύχη του εν λόγω αντικειμένου και στην περίπτωση που ευθύνεται ο ΕΛΤΑ, σύμφωνα με τα παραπάνω, να αποζημιωθεί.

 

Επισημαίνεται ότι την αποζημίωση δικαιούται ο αποστολέας ή ο παραλήπτης σε περίπτωση που παραιτηθεί της σχετικής αξίωσης ο αποστολέας.

 

Το Ταχ. Γραφείο κατάθεσης των ανωτέρω αιτήσεων οφείλει να πληροφορήσει εντός προθεσμίας έξι (6) εβδομάδων τον αιτούντα με συστημένη επιστολή, όταν πρόκειται για αντικείμενα ειδικής διαχείρισης επιστολικού Ταχυδρομείου Εσωτερικού και Δεμάτων Εσωτερικού, για την τύχη του ταχυδρομικού αντικειμένου που κατέθεσε.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα 2 παραγγελίες απο amazon.co.uk μια στις 20/10 και μια προχτές 1/11

και οι 2 με δωρεάν μεταφορά.

Σήμερα στις 15:10 η ups μου έφερε την 2η παραγγελία που έκανα προχτές!!!

τόσο γρήγορα!!:P

Η πρώτη παραγγελία όμως????:?

Που ειναι οέο???:shock::shock:

το amazon με ups στέλνει συνήθος??

 

Καλημέρα. Και μένα κάτι ανάλογο συνέβη. Έκανα μία παραγγελία 26/10 και μία στις 27/10. Από τη δεύτερη παραγγελία μου ήρθαν μόνο τα παιχνίδια της Lamaze την 01/11 με UPS και περιμένω το άλλο μισό της.H πρώτη είναι ακόμη άφαντη. Βέβαια, delivery estimate μου έχει για σήμερα, οπότε αναμένω. Απλά προβληματίζομαι γιατί δεν έχει tracking information, όπως με τη δεύτερη. Υπάρχει περίπτωση αυτή τη φορά να μη μου τα στείλουν μέσω UPS?

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

οκ! ειπα και εγω ποσο ευκολα τα επιστρεφουν τα λεφτα!!!!!

κατι ειναι και αυτο!!!!

 

ravt, το μηνυμα μου το essentialaroma

 

θα ξαναστειλω στο mandco ρε σεις να βαλουν και αλλους τροπους delivery!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και μένα κάτι ανάλογο συνέβη. Έκανα μία παραγγελία 26/10 και μία στις 27/10. Από τη δεύτερη παραγγελία μου ήρθαν μόνο τα παιχνίδια της Lamaze την 01/11 με UPS και περιμένω το άλλο μισό της.H πρώτη είναι ακόμη άφαντη. Βέβαια, delivery estimate μου έχει για σήμερα, οπότε αναμένω. Απλά προβληματίζομαι γιατί δεν έχει tracking information, όπως με τη δεύτερη. Υπάρχει περίπτωση αυτή τη φορά να μη μου τα στείλουν μέσω UPS?

 

Κι εγω ειχα παραγγειλει στις 21/10 δυο αντικειμενα απο αμαζον - μια θηκη για βιβλια της μικρης και ενα κορνε ζαχαροπλαστικης και νομιζα οτι θα ερθουν μαζι :rolleyes:.. Δυο μερες μετα στις 23/10 ηρθε η θηκη για τα βιβλια και πριν λιγες μερες το κορνε μονο του :lol::lol:

 

Και τα δυο ηρθαν με κουριερ αλλα μονο η βιβλιοθηκη ειχε tracking number....

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω ειχα παραγγειλει στις 21/10 δυο αντικειμενα απο αμαζον - μια θηκη για βιβλια της μικρης και ενα κορνε ζαχαροπλαστικης και νομιζα οτι θα ερθουν μαζι :rolleyes:.. Δυο μερες μετα στις 23/10 ηρθε η θηκη για τα βιβλια και πριν λιγες μερες το κορνε μονο του :lol::lol:

 

Και τα δυο ηρθαν με κουριερ αλλα μονο η βιβλιοθηκη ειχε tracking number....

 

To παρήγορο είναι ότι δεν έρχονται με ΕΛΤΑ, οπότε απλά περιμένω. Thanxs

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

250? η παραγγελία μου στη mandco. Ψώνια για όλη τη φαμίλια.

Κρίμα ρε γμτ που δεν υπάρχει κατάστημα με αντίστοιχη ποιότητα και τιμές στην Ελλάδα και στέλνουμε τα λεφτά μας έξω...

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια θελω τη βοηθεια σας. Το αγορακι μου θα γινει 11 μηνων τα Χριστουγεννα και σε ένα μηνα εχουμε και γενεθλια. Τι παιχνιδια προτεινετε σαν εμπειρες μανουλες που να τα εχουν ευχαριστηθει τα παιδακια σας και απο που να ψωνισω?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

στο γραφειο εχουμε Τ.Θ. οποτε τα στελνουν εκει.δεν τις ξερεις βρε?λεω να την βαλω για μεγαλυτερη ασφαλεια!

 

'Εχε υπόψη σου οτι πολλά μαγαζια δεν στελνουν σε Τ.Θ. Διάβασε τα delivery terms να δεις αν κανει αποστολη σε P.O. Boxes.

 

Αν δεν αναφερει κατι, στειλε μαιλ να ρωτησεις για σιγουρια! ;)

vHVdp3.png"]vHVdp3.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...