Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Εμένα βάζει το 18 μηνών τώρα αλλά δεν ψάχνω κάτι συγκεκριμένο.

Απλά χαζεύω και 'ξεσκαλίζω'!!:-P

Ωραία και οικονομικά κομμάτια θα βρεις στο e-bay.

 

δεν εχω ξαναψωνισει από το ebay κι η πρώτη φορα μου φαίνεται δύσκολη...

μέχρι να κάνω την αρχή είναι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρωτάμε από πριν όταν δέν γράφει συγκεκριμένα για Ελλάδα το ποσό.

Θα σου έλεγα αν δεν έχεις το χρόνο να ρωτήσεις τότε να μην πάρεις μέρος στην δημοπρασία γιατί τότε αν ο πωλητής θέλει να κάνει "εξυπνάδα" θα σε χρεώσει ότι θέλει

Στο advance search του ebay έχει μια επιλογή για να σου βγάζει μόνο αυτούς που στέλνουν Ελλάδα βγάζει και αυτούς που δηλώνουν ότι στέλνουν Ευρώπη αλλά χωρίς τιμή (εκεί ρωτάς)

 

Σε ευχαριστώ βρε κοριτσάκι.

Θα το μάθω που θα μου πάει!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτά έχω βρει προς το παρόν ότι δεν δέχονται billing address εκτός UK:

 

Tesco, Gap, Next, M&S, ELC

 

ψάχνω κι άλλα...

 

στείλε στο my uk μαιλ, εγώ έστειλα μόλις στο gap ζητώντας να μου εξηγήσουν αν μπορώ να πληρώσω με ελληνική prepay και πως (παρόλο που στο σαιτ δε μου δίνει επιλογή).

 

 

 

 

Έκανα μια δοκιμαστική/εικονική παραγγελία στα MARKS & SPENCER (με delivery address στη Γερμανία) την οποία την έφτασα μέχρι εκεί που ζητά billing address και το κουτάκι έδινε τη δυνατότητα να επιλέξω Ελλάδα...

Οπότε αύριο θα το επιχειρήσω και βλέποντας και κάνοντας :roll:

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιταζω εγω...σα καλο μου φαινεται...εχει και personal shopper!

 

Λοιπον....αν μπει κανεις και στην ιστοσελιδα τους http://www.skypax.com, λεει οτι μπορουν να σου αγορασουν απευθειας αυτοι τα πραγματα που θες (αρα λυνεται το θεμα με τις πιστωτικες). Για online αγορες εχουν ελαχιστη αμοιβη 29 λιρες, για να πανε στο καταστημα το ιδιο 49, αλλα η αμοιβη τους ειναι 15% των αγορων. Επισης εχει 12 λιρες εγγραφη. Αυτο που δεν ειδα (στελνω mail για να μαθουμε) ειναι τα μεταφορικα για Ελλαδα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όποια γνωρίζει καλά αγγλικά, μπορεί να καταλάβει αν μας συμφέρει;

cgi.ebay.co.uk/UK-Parcel-Package-mail-Forwarding-Worldwide-Skypax-/220674019386?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item336132503a

 

Κοιταζω εγω...σα καλο μου φαινεται...εχει και personal shopper!

 

Λοιπον....αν μπει κανεις και στην ιστοσελιδα τους http://www.skypax.com, λεει οτι μπορουν να σου αγορασουν απευθειας αυτοι τα πραγματα που θες (αρα λυνεται το θεμα με τις πιστωτικες). Για online αγορες εχουν ελαχιστη αμοιβη 29 λιρες, για να πανε στο καταστημα το ιδιο 49, αλλα η αμοιβη τους ειναι 15% των αγορων. Επισης εχει 12 λιρες εγγραφη. Αυτο που δεν ειδα (στελνω mail για να μαθουμε) ειναι τα μεταφορικα για Ελλαδα.

Rula και Ράννια στο μήνυμα αυτό αναφέρομαι σε μια αγορά που χρησιμοποίησα αυτόν που λέτε από το ebay. Το πρόβλημα με αυτόν είναι ότι δεν μπορείς να υπολογίσεις τα μεταφορικά αν δεν γνωρίζεις και το βάρος και τις διαστάσεις του πακέτου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Elphi...το χα διαβασει...δεν ηξερα οτι ηταν η ιδια εταιρεια. Η ερωτηση μου ειναι .... το αμπαλαζ το εκανε η συγκεκριμενη εταιρεια, ετσι? Το αμπαλαζ (σα βαρος) το βαζουν οσο να'ναι? Δλδ, για ενα πακετο 6 κιλων, το αμπαλαζ να ειναι ακομα 7...ειναι παρα πολυ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Elphi...το χα διαβασει...δεν ηξερα οτι ηταν η ιδια εταιρεια. Η ερωτηση μου ειναι .... το αμπαλαζ το εκανε η συγκεκριμενη εταιρεια, ετσι? Το αμπαλαζ (σα βαρος) το βαζουν οσο να'ναι? Δλδ, για ενα πακετο 6 κιλων, το αμπαλαζ να ειναι ακομα 7...ειναι παρα πολυ!

 

Ράννια μας έιπε οτι υπολογίζουν ογκομετρικό βάρος το οποίο διαφέρει κάποιες φορές κατά πολύ απο το πραγματικό. Το ογκομετρικό το υπολογίζουν ανάλογα με τις διαστάσεις. Αν το πραγματικό είναι 6 κιλά και το ογκομετρικό 13 χρεώνουν ογκομετρικό. Αν πάλι το πραγματικό είναι 13 και το ογκομετρικό 6 χρεώνουν πάλι 13....έτσι λειτουργούν όλες σχεδόν οι κουριερ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το παραπάνω Μαράκι...

 

συγνώμη κοριτσάκι, έφυγα απότομα πριν γιατί ξύπνησε το μπουμπούκι...

 

σχετικά με τις ερωτήσεις σου, το my uk mail μπορεί να στείλει πράγματα μέχρι 30 κιλά και με ανάλογα μεταφορικά, οπότε γιατί να μην μπορεί να στείλει έπιπλα; χθες κάπου παρέθεσα και ένα λινκ με το τι απαγορεύεται, δε θυμάμαι να έγραφε για έπιπλα...

σχετικά με σαϊτς, εγώ είχα παραγγείλει από http://www.primimesi.com με ολέθρια αποτελέσματα (και οι female, mikio). Ήρθαν σπασμένα και ταλαιπωρηθήκαμε πολύ να αντικατασταθούν (υπάρχουν και σχετικά θέματα). Έμαθα όμως ότι από τότε που έκλεισε η Interattica με την οποία συνεργαζόταν στην Ελλάδα, δεν υπήρξαν ξανά τέτοια περιστατικά...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Όποια γνωρίζει καλά αγγλικά, μπορεί να καταλάβει αν μας συμφέρει;

cgi.ebay.co.uk/UK-Parcel-Package-mail-Forwarding-Worldwide-Skypax-/220674019386?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item336132503a

 

γιατί μια σοβαρή εταιρία "πουλάει" τον εαυτό της στο ebay? :confused:

 

και δεν πολυκατάλαβα και τι θέλει...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμαστική/εικονική παραγγελία στα MARKS & SPENCER (με delivery address στη Γερμανία) την οποία την έφτασα μέχρι εκεί που ζητά billing address και το κουτάκι έδινε τη δυνατότητα να επιλέξω Ελλάδα...

Οπότε αύριο θα το επιχειρήσω και βλέποντας και κάνοντας :roll:

 

α τέλεια! εγώ ο γκάβακας δεν το είδα το κουτάκι :?

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ....αλλα ρε παιδι μου ....δεν εχει λογικη το αμπαλαρισμα να βγαινει περισσοτερο και απο την παραγγελια...

 

Και με το αμπαλάρισμα μπορεί να ζύγιζε 8κιλά πχ αλλα να είχε πολύ όγκο. αυτοι μετράνε τις διαστασεις τις βάζουν σε ένα μαθηματικο τύπο και βγαζουν το ογκομετρικο βάρος που ηταν 13κιλα και πεφτει η χρεωση. φαντασου μια κουτα 30χ30χ30 που εχει μεσα ενα βαζο που ζυγιζει 2 κιλά και τα υπολοιπα ειναι φουσκες αερα για να μην σπασει. αυτο θα το χρεωθεις 5,5 κιλα περιπου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι Elphi...το χα διαβασει...δεν ηξερα οτι ηταν η ιδια εταιρεια. Η ερωτηση μου ειναι .... το αμπαλαζ το εκανε η συγκεκριμενη εταιρεια, ετσι? Το αμπαλαζ (σα βαρος) το βαζουν οσο να'ναι? Δλδ, για ενα πακετο 6 κιλων, το αμπαλαζ να ειναι ακομα 7...ειναι παρα πολυ!

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή ήταν 1 πακέτο, το αμπαλάζ ήταν το αρχικό. Δεν το πείραξαν από την skypax. Το πρόβλημα είναι ότι οι εταιρείες courier δεν χρεώνουν μόνο με βάση το βάρος, αλλά και με βάση τις διαστάσεις των πακέτων. Δηλαδή υπολογίζουν από τις διαστάσεις του πακέτου ένα "βάρος" το οποίο το ονομάζουν ογκομετρικό (volumetric) και αν αυτό είναι μεγαλύτερο από το πραγματικό, χρεώνουν με βάση αυτό. Στην παραγγελία που έκανα εγώ 6 κιλά ήταν το πραγματικό βάρος και 13 το ογκομετρικό. Χρεώθηκα με βάση το ογκομετρικό 75 λίρες αντί για περίπου 35 που θα ήταν για 6 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

α τέλεια! εγώ ο γκάβακας δεν το είδα το κουτάκι :?

 

Κάτσε να κάνω την παραγγελία να δούμε κι αν θα τη δεχτούν τελικά...γιατί τους έχει φοβηθεί το μάτι μου τους Άγγλους :shock:

*

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή ήταν 1 πακέτο, το αμπαλάζ ήταν το αρχικό. Δεν το πείραξαν από την skypax. Το πρόβλημα είναι ότι οι εταιρείες courier δεν χρεώνουν μόνο με βάση το βάρος, αλλά και με βάση τις διαστάσεις των πακέτων. Δηλαδή υπολογίζουν από τις διαστάσεις του πακέτου ένα "βάρος" το οποίο το ονομάζουν ογκομετρικό (volumetric) και αν αυτό είναι μεγαλύτερο από το πραγματικό, χρεώνουν με βάση αυτό. Στην παραγγελία που έκανα εγώ 6 κιλά ήταν το πραγματικό βάρος και 13 το ογκομετρικό. Χρεώθηκα με βάση το ογκομετρικό 75 λίρες αντί για περίπου 35 που θα ήταν για 6 κιλά.

 

Α μαλιστα....δλδ δε μπορεις να ξερεις ποσο θα ειναι το βαρος που χρεωνουν, παρα μονο αφου εχεις κανει την αγορα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα....δλδ δε μπορεις να ξερεις ποσο θα ειναι το βαρος που χρεωνουν, παρα μονο αφου εχεις κανει την αγορα....

 

δηλ. παραγγέλνεις από ακατανόμαστο του σκασμού και χαίρεσαι, πάει εκεί και σου λέει 100 ευρώ να στο στείλω;;;;...εγκεφαλικό :mad:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα....δλδ δε μπορεις να ξερεις ποσο θα ειναι το βαρος που χρεωνουν, παρα μονο αφου εχεις κανει την αγορα....

Ούτε τότε. Πρώτα φτάνει στην Skypax και αυτοί σου λένε πόσα θέλουνε.

Εκτός αν υπάρχει δυνατότητα από το site που αγοράζεις να σου πουν βάρος και διαστάσεις πακέτου για τα προϊόντα που έχεις στο καλάθι σου πριν τα αγοράσεις. Αυτό είναι μάλλον απίθανο να γίνει και συγκεκριμένα από τον ακατανόμαστο σίγουρα δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ίδιο επαθα για αλλο λόγο βέβαια και μου ακυρωθηκε η πρώτη παραγγελία...φαίνεται όμως ότι ήμουν λίγο πιο <κακιά> και μου απάντησαν ως εξής:

 

There is an update on your order with M&Co..

A refund of £68.00 has been credited to your account. Please allow at least 3-5 working days for your refund to appear.

If you cancelled or returned an order paid for with a Gift Certificate or Store Credit your refund has been credited to your Store Credit.

Once again thank you for your interest in M&Co. and we look forward to you visiting our site soon.

Kind regards,

M&Co.

Customer Service Team.

Link to comment
Share on other sites

τώρα που πήρα το κολάει δεν με σταματάει τίποτις ....

άσε και τα έχω πάρει κρανα...........είχα βάλει στο μάτι κάτι φορμάκια για την μικρή γνωστή μάρκα με τις ετικέτες και ρώτησα την τύπισα που τα πουλούσε αν στέλνει Ελλάδα μου είπε ναι με 3 λίρες και όταν πήγα να κάνω προσφορά (τα τελευταία δεύτερα) μου έβγαλε ότι δεν μπορώ να χτυπήσω γιατί δεν στέλνει στην χώρα μου ........το τύχη μου μέσα @#$%^&

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...